Rundveehouderij in V*S. Omzet der vereniging te Oosterland bij C.A.V. loopt terug OVER 25 JAAR. Snelle groei van Amerikaanse bevolking Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Chefarine ..4* i ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 december 1965 Nr. 19901 (loop. Landbouw vereniging „D.E.S.' Ingezonden mededeling OOSTERLAND, 4-12. De Coöp. Landbouwvereniging „D.E.S." alhier hield dezer dagen in café „Even bui ten" haar jaarlijkse ledenvergade ring, onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. De opkomst was ditmaal niet grcot. De voorzitter opende de vergadering met een wel komstwoord tot de aanwezigen, in zenderheid tot de spreker van de avond, de heer M. Biemond uit Mau- rik en de Ass. van de R.L.V.D., de heer Vader te Oosterland. Allereerst werden enige minuten stilte be tracht ter nagedachtenis aan de drie leden van de vereniging, die in het afgelopen jaar door de dood wer den weggenomen. Daarna memoreerde de voorzitter de verschillende aspecten van de landbouw in het afgelopen jaar. Of schoon de zomer wel bijzonder aan de natte kant was, mag de opbrengst der gewassen toch goed Worden ge noemd. Ook de prijzen vallen over het algemeen niet tegen. Vooral aardappelen maken een goede prijs, en de gladiolenteelt is beter dan vo rig jaar. Alleen de uien laten het er nog bij zitten, terwijl de erwten, en vooral ook de schokkers een weinig opwekkend beeld laten zien wat de prijs betreft. Gememoreerd werd verder het feit dat Schouwen-Duive- land thans eiland af is, hetgeen voor de afzet van de landbouwprodukten een enorme vooruitgang betekent. Toch heeft dit ook weer zijn be zwaren. Vooral als straks de Ooster- scheldebrug zal zijn geopend zal hat verkeer enorm toenemen, dat zal re sulteren in het gevaarlijker worden van de hoofdwegen op het eiland, een feit dat niet ernstig genoeg on der ogen kan worden gezien, ook door de agrariërs. Spreker wees dan in dit verband op het grote belang te zorgen de voertuigen, vooral ook tractoren enz. in een goede staat ver keren, willen er geen ongelukken in het drukkere verkeer ontstaan. De recreatie De recreatie groeit onherroepelijk ook naar ons toe, en ook wij in Dui- veland zullen meer en meer worden geconfronteerd met de onderscheide ne facetten van de recreatie zoals b.v. hengelsport en bermtoerisme. Samenwerking tussen landbouw en recreatie zal in de toekomst mogelijk DODELIJKE ONCEU UKKEN DEN HAAG. Do 27-jarige heer J. van, Manen uit Rotterdam is bij een verkeersongeluk in Den Haag zo ernstig 'gewond geraakt, dat hij kort na aan/komst in een ziekenhuis is overleden. Hij zat in een auto, waar van de bestuurder door nog onopge helderde oorzaak op de Weteringka- de tegen een trammast botste. OVERVEEN. In het marinehospi taal in Overveen is overleden de 17- jarige scholier van het Kennemer lyceum Robert Maarten Gijsberti Hodenpijl. De jongen liep vrijdag morgen een sc'nedelbasisfractuur op toen hij in de schooipauze met zijn brommer op een viersprong in zijn woonplaats geen voorrang verleen de aan een voor hem van reöhts ko mende auto. DOORNSPIJK. De 74-jarige C. Mienus uit Doornspijk ds zaterdag avond toen hij per fiets 'de Zuider zeestraatweg overstak, aangereden door een personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaat se is overleden. AMSTERDAM. Op de kruisweg in de gemeente Haarlemmermeer is de 21-jarige dienstplichtige militair P. Fischer uit Heemstede bij een ver keersongeval om het leven gekomen. AMSTERDAM. Het 12-jarige meis je W. F. M. van den Heek uit Am sterdam is zaterdagnacht in 'het Wïl- •helmina gasthuis overleden aan de verwondingen die zij de middag daarvoorhad opgelopen bij een ver keersongeval in de Jan van Galen straat. STEENWIJK. In het Diaconessen- ziekenhuis te Meppel is zondagmor gen de 81-jarige J. Smit uit Giet hoorn overleden. De avond tevoren werd de heer Smit, toen hij op zijrn fiets, vermoedelijk zonder achter licht, over de Beulakerweg in Giet- achterop komende personenauto. moeten worden. Ir. Geuze, tot voor kort voorzitter van de Z.L.M., is ver vangen door Ir. Prins, en de voor zitter hoopte ook met hem, geen on bekende in landbouwbedrijven vruchtbaar te mogen samenwerken. Wat betreft de cmzet der vereniging bij de C.A.V. te Zierikzee, speet hel de voorzitter dat Oosterlancl dit jaar een sterk dalende tendens liet zien, in tegenstelling met andere land- bouwverenigingen op Schouwen- Duiveland waar juist veelal een niet onbelangrijke stijging werd gecon stateerd. Aan de hand van verschil lende gegevens wees de voorzitter op de vermoedelijke oorzaken van deze daling in de omzet, waarvan er één ongetwijfeld ook wel is dat de door snee Oosterlandse boer over het al gemeen niet coöperatie-minded is. Vervolgens werden nog verschillende aotiviteiten opgesomd van de C.A.V. en spreker sprak tenslotte de hoop uit dat het komende jaar een stij ging in de omzetcijfers te zien zal geven. Uit het jaarverslag door de secretaris, de heer M. J. Zeijler bleek o.m. dat er vorig jaar een drie tal vergaderingen werd gehouden waar verschillende sprekers over be langrijke onderwerpen het woord voerden. De administrateur van de vereniging, de heer A. Bal gaf hier na een korte samenvatting van de omzet bij de C.A.V. in net afgelopen jaar, d.w.z. van 1 juli 1964 tot 30 ju ni 1965, de cijfers luiden aldus: kunstmeststoffen 484.107 kg ter waarde van f 101.267, 79; zaai- en pootgoed 61.020 kg t.w.v. f 23.794.29; veevoeder 12.867 kg t.w.v. f 10.577,06; vaste brandstoffen 45.000 kg t.w.v. f 7817,75; oliën en vetten 10.472 een heden t.w.v. f 1931,31; hout en ijzer waren ter waarde van f 2562,-; be strijdingsmiddelen 1087 eenheden en vrachtverschotten t.w.v. f 146,79. voor f 4058,40; diverse goederen voor f 2994,34.. droogkosten voor f 118,16 totaal een bedrag van f 154.299,99. Oök dhr. Bal attendeerde in zijn ver slag dat hierna volgde, op de be langrijk mindere cmzet dan vo rige jaren. Hij ontving de dank van de voorzitter voor zijn accuraat be heer. De voorzitter gaf hierna nog een korte beschouwing over de acti viteiten van de Coöp. Aankoopver. te Zierikzee. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het sluiten van een lening, groot f 200.000,-, wordt ook door de afdeling Oosterland goedge keurd. De heer M. J. Zeijler, die met de heren L. M. van der Maas en A. Roks de rekening had gecontroleerd, verklaarde dat deze accoord .is be vonden. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren S. var. der Laan, B. de Ronde en W. bij de Vaate met algemene stemmen her kozen, terwijl in de commissie van toezicht in de plaats van de heer L. M. van der Maas, die aftrad, gekozen werd de heer J. van der Maas-Bouw man, en als plaatsvervangend lid de heer Jac. Nikerk Cz. Na de pauze werd het woord verleend aan de spreker van deze avond, de heer M. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6-12. Kleiaardap- pelen voor het binnenland; Eigenheimers 40 mm opwaarts f 18,50-20,50; Bintjes 35 tot 50 mm opwaarts f 17.50-19,00; Bintjes 40 mm opwaarts f 19,00-20,25; Furore 40 mm opwaarts f 18,50-20,50. Kleiaardappelen voor de export; Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 19,25-20,50; Alpha 45 mm opwaarts f 19,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Libertas 40 mm opwaarts f 13,00. Zand-aardappelen voor de export: IJsselster 35 mm opwaarts f 12,00; Bintje 35 mm opwaarts f 14,00; Cli max 35 mm opwaarts f 11,00; Patro nes 35 mm opwaarts f 11,00; Voran 35 mm opwaarts in twee maten ge sorteerd f 11,00. Voer-aardappelen f 2,00-4,75. Stemming: binnenland en export beiden rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Biemond uit Maurik, die aan de hand van een groot aantal mooie kleurendia's vertelde over zijn be zoek aan Zuid-Afrika. Spreker heeft een zoon wonende aan de Limpopo- rivier op de grens van Basutoland, die een boerderij beheert van 6000 ha, waarbij vergeleken, de grootste bedrijven hier ter plaatse maar volkstuintjes zijn. De verschillende inheemse teelten kwamen op het doek, zoals katoen, mielies en mais, zomede schapenteelt etc. Uiteraard kwam ook de rassendiscriminatie ter sprake, mede naar aanleiding van enige vragen hierover, waaruit bleek dat de spreker voor de volle 100 de politiek van premier Venvoerd was toegedaan, ondanks alle ge schrijf in de landelijke pers en de toelichtingen in radio- en televisie uitzendingen die spreker vaak mis leidend en onwaarachtig noemde. Bij allerlei instanties werden door de heer Biemond informaties over deze kwestie 'ingewonnen, zodat hij be slist niet éénzijdig werd ingelicht. Overigens was men vol lof over de mooie natuurtaferelen uit dit land. en de voorzitter sprak na afloop een woord van hartelijke dank aan de spreker voor zijn uiteenzetting, die voor iedereen goed te volgen was. Nadat hij voorts een dankwoord sprak tot de familie Bouma voor de entourage in de vergaderruimte, sloot hij deze eerste vergadering van de landbouwvereniging. Vreemde ontploffing te Groningen GRONINGEN, 6-12. De politie en het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf van Groningen stellen op 'het ogen blik een onderzoek in naar de oor zaak van een mysterieuze ontplof fing, die zioh 'heeft voorgedaan in de schakelkast van de verkeerslichten op 'het'kruispunt Damsterdiep-Petrus Campersingel in Groningen. De deur van de geheel afgesloten binnenkast vloog daarbij vijf meter weg en de deur van de binnenkast 'kwam tien meter verder terecht. De apparatuur werd totaal vernield. NEW DELHI. Chinese troepen zijn opnieuw de 'grens met India overge trokken in .het gebied van Thagla, in het noordoosten van het land. Zij bezetten verscheidene stellingen. Dit staat te lezen in een nota aan China, waarin India tegen „ideze provoce rende actie" protesteert. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Hoogland: J. Kui pers, Oldeboom. Ger. Kerken Bedankt voor Leeuwarden-West en voor Winschoten: S. v. d. Veen, Zwijmdrecht. Ger. Kerken (vrijigemaalkt) Beroepen te Houwerzijl: A. C. Haitsma, Heerde. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Opperdoes: M. den Boer te Amsterdam-Noord en A. J. Otter te Deventer. Beroepen te Maarssen: D. Biesma Jr., Aalsmeer. Bedankt voor Dokkum: D. H. Bie sma, Lisse. Ger. Gemeenten Beroepen te Leiden: A. Elshout, Sctoeveningen; te Veenendaal: A. F. Honkoop, Goes. Scheepvaartberichten Aagtekerk, 5-12 te Suez. Alchiba, 6-12 van Khorramshar naar Mena Al Ahmadi. Esso Rotterdam (t), 4-12 te Rastanu- ra verwacht. Koratia (t), 4-12 van Balik Papan naar Yokkaichi. Seinelloyd, 5-12 te Bilbao. Een groepje ijsdanseressen, optre dend in de ijsrevue Holiday on Ice", die heden (dinsdag) 7 december in première gaat in het Ahoy-gebouw te Rotterdam. zult u zeggen: „Toen was ik nog niet grijs, maar wei wijs genoeg om naar de N.M.B. te gaan. En van dat hartelijke gesprek daar ben ik heel wat wijzer geworden." Zake lijke en financiële problemen? Bespreek ze met de N.M.B. Er is een oplossing! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Visstraat 13. Toen na de oorlog Nederland weer wat op verhaal begon te komen, vooral in de jaren 1948 tot 1954, kwamen hier wel eens Amerikaanse veehouders kijken, die in de dertiger jaren, of eerder geëmigreerd waren. Zij werden vaak door plaatselijke afdelingen van landbouworganisaties uitgenodigd om te vertellen van hun ervaringen in de Verenigde Staten. Die ervaringen waren altijd gunstig en ze hadden het als veehouder daarginds ver gebracht. Dat sprak vanzelf, want als ze niet goed had den geboerd, zouden ze geen geld en geen tijd gehad hebben om hier een poosje vakantie te houden. Mislukte en teruggekeerde landverhuizers no digt men nu eenmaal niet uit als sprekers. Deze geslaagde veehouders vertél den van de grote en zeer grote be drijven, die zij in Amerika hadden. Zij vertelden, dat al het vee machi naal gemolken werd en hoe dat ging. Later gingen ook studiecommissies van landbouwdeskundigen naar Amerika. Zij bezochten allerlei boer derijen, bekeken de zaak van de gel delijke, de hygiënische en de organi satorische kant. Ofschoon er veel was dat.niet onmiddellijk nagevolgd kon worden, waren deze bezoeken toch wel leerzaam. Allereerst omdat men de sterke en zwakke zijden van het gindse stelsel zag en op de twee de plaats omdat veel daaruit hier op den duur toch wel ingang vond. Van het laatste noemen wij: de grote op gang van het -machinale melken, de sterke uitbreiding van de melklei- dingmachines, het gebruik van ge koelde tanks op de boerderij, de rij dende melkontvangst en, wat de drinkmelk aangaat ,ook op de zinde lijkheidsvoorschriften. Niet alles goud Niet alles wat ginds gebeurde was aan te bevelen. Evenals Engeland heeft ook Amerika nogal wat te. doen tegen de uiterziekten. Er be stond ook veel schijnzindelijkheid: machines die toch niet schoon waren en waarmee men alleen drinkbare melk kon winnen door die melk tij dens de winning reeds te koelen! Ondanks de vindingrijkheid der Amerikanen (milkshakes, andere melkgerechten en -dranken) liep het verbruik van melk ontstellend hard terug. In 1939 bedroeg dat 148.5 kg. per hoofd, in 1963 nog slechts 138 kg. en nu nog minder. De top lag echter in 1949 en wel bij 162 kg.! Om alle misverstand uit te sluiten: het ver bruik van condens, poeder en inge dikte melk steeg evenmin, dus dadi ligt het niet aan. De kwestie is, dor de melk niet altijd koel gedronken wordt. Bij verwarming treden de ge breken duidelijk aan het licht. Men vermoedt, dat de smaak een grote factor is geweest bij de daling van het verbruik. De oorzaken lagen in de schijnzindelijkheid en vermoe delijk ook teveel ontstekingsproduk- ten in de melk. Kaassmaak Het kaasverbruik steeg van 2.52 kg. in 1939 tot 4.2 kg. in 1963. Niet dat de Amerikaanse kaas zo lekker is. Ze is op dat punt even berucht als de Duitse. Maar kaas wordt in gevoerd uit andere landenook uit ons land, waar de technologie nog juist niet zo'n hoge trap van ontwik keling heeft bereikt... Daar smaakt de kaas tenminste nog naar kaas. In hetzelfde tijdvak daalde het boter- verbruik van 7.65 kg. tot 3 kg.! Het margarineverbruik steeg echter van 1.3 lot 4.25 kg. Dit zijn cijfers die men niet van Uncle Sam verwacht, maar ze zijn ontleend aan zojuist be kend gemaakte, officiële statistieken. Bij boter en margarine moet men bedenken, dat ook lal van andere spijsvetten in gebruik zijn, maar de ontwikkeling is niettemin duidelijk. Waar de boter haar smaak niet meer heeft, kan men rekenen op overgang naar de veel goedkopere margarine. Er kwam een stijging in het ver bruik van bevroren zuivelprodukten. Vermoedelijk is dit meer een gevolg van het toenemend gebruik van koel- en ijskasten dan van de kwa liteit dier produkten. Bovendien re kent men hier ook de ijssoorten toe. Be Amerikaanse boerderij Hier voltrok zich reeds jaren gele den een scherpe scheiding tussen be drijven die industriemelk en die drinkmelk leveren. Verkoop van melk en room op de boerderij is een bezigheid die alleen in afgelegen dorpen voorkomt. De drinkmelk le verende bedrijven kregen een hoge prijs, maar tevens zeer scherpe voor schriften en controle. Vermoedelijk bleef deze controle toch weer te een zijdig, nl. te technisch. Geklaagd wordt, dat de Amerikaanse drink melk slecht van smaak wordt, zodra zij op temperatuur komt. En de huis vrouw belieft nu eenmaal niet altijd ijskoude melk te drinken. Veel strijd heeft men ook moeten leveren tegen het vóórkomen van penicilline in drinkmelk, omdat dit antiboticum op ongekend grote schaal gebruikt werd. Het bleek, dat in zeldzame gevallen mensen over gevoelig waren voor deze schadelij ke stof in hun voedsel en dit kwam Amerika op enige honderden doden door „melk." te staan. Dit feit, plus de ontdekking door de stadsbewoner van de oorzaak van die penicilline in de melk, hebben sterk bijgedragen tot de daling van het verbruik van melk en melkprodukten. Nederland kan zich hieraan spiegelen, als het dat wil. Er waren trouwens nog andere, zeer merkwaardige ontwikkelingen. Stijging vleesverbruik De daling in het verbruik van melk en melkprodukten is slechts ten dele opgevangen door de toename van de bevolking. Tegelijk steeg echter het vleesverbruik. Het was dus verleide lijk om over te stappen van de ar beidsintensieve melkwinning naar de weinig mankracht eisende vleespro- duktie. In 20 jaar daalde het aantal melkkoeien met 38 pet.; het aantal mestrunderen nam sinds 1958 met een derde toe. Er wordt ook wel vlees uitgevoerd, maar de kwaliteit is veel minder dan de Europese. De oorzaak zit in de gebruikte rassen en in het feit, dat de Verenigde Staten weinig goede weidegronden kennen. Vandaar dan ook, dat de specifieke melkwinningsbedrijven op uiteenlo pende plaatsen konden ontstaan. Zo'n specifiek bedrijf gaat uit van het volgende. Melkwinning betekent een gebonden bestaan, want melkvee moet tweemaal daags en liefst nauw keurig op tijd, gemolken worden. Wie daar de hand mee licht, bedriegt zichzelf. Wil men dus een werkweek die enigermate te vergelijken is met die uit de industrie, dan moet men het melkbedrijf zó groot maken, dat ploegendienst mogelijk wordt. Veelal gebruikt men een glijdend werkrooster, d.w.z. dat elk perso neelslid na vijf of zes dagen een of twee geheel vrije dagen heeft, maar voor A vallen die op andere data dan voor B en C enz. Ook andere inter vallen zijn in gebruik, bijv. 14 dagen doorwerken en 4 dagen vrij enz. Op die wijze is het mogelijk bekwaam personeel in dienst te houden. Omvang van het bedrijf De omvang van het bedrijf moet dan groot zijn. Immers, de loonkos ten moeten op een zo groot mogelijk aantal kg. melk drukken. De gemid delde melkproduktie per koe is nóg zeer laag: 3512 kg. Men hoopt over vier jaar 3825 kg. te bereiken. Dat lijkt misschien niet zo laag, maar men moet de intensieve voeding in ogenschouw nemen. Het aantal bedrijven met melkvee daalt nu sterk, maar het aantal melkkoeien per overblijvend bedrijf stijgt steeds. Rond 1968 zal meer dan de helft van de Amerikaanse melk koeien in koppels van minimaal 30 stuks gehouden worden. Dat is een hoog aantal. Of een dergelijke ont wikkeling óók in Nederland en in de andere E.E.G.-landen zal optreden? Wanneer de regeringen hiertegen niets ondernemen: op den duur zeer zeker! Het eerst in de gebieden waar voederteelt op grote schaal mogelijk is, later ook wel in de weidegebie den. Dit is een kwestie van tijd. Het is nl. niet denkbaar, dat de lonen ooit zó zouden dalen, dat kleine pro- duktie-eenheden het zouden kunnen opnemen tegen grote. Het is echter ook mogelijk, alhoe wel niet waarschijnlijk, dat men in het landbouwbeleid van de E.E.G. maatregelen invlecht tegen industri alisatie van de landbouw. Dit zou men kunnen doen uit de overweging, dat een behoorlijke werkgelegenheid in de landbouw in stand moet blij ven. Het ziet er niet naar uit, dat men dit wil. Vandaar dat de Ameri kaanse ontwikkeling misschien na gevolgd zal worden, met alle voor delen en nadelen daarvan. BEN HAAG, 6-12. Be bevolking van de Verenigde Staten en Canada is in de periode 1954-1964 sterker toegenomen dan in de 18 Europese landen van de Oeso en Japan. Ook de groei van de beroepsbevolking was in die periode in de V.S. en Ca nada groter dan in Europa, zo blijkt uit arbeidsstatisticken die de organi satie voor economische samenwer- kin en ontwikkeling bijeen heeft ge bracht en gepubliceerd. In de 18 Europese landen van de Oeso nam de bevolking in deze tien- jarenperiode toe van 313 miljoen tot 346 miljoen, d.w.z. 11 procent, ter wijl de totale beroepsbevolking met 7 procent steeg en het totale aantal tewerkgestelden in de civiele sector met 8 procent. In de Verenigde Sta ten en Canada nam de bevolking toe van 178 tot 211 miljoen, d.w.z. 19 pro cent, de arbeidskracht met 16 pro cent en de tewerkstelling in de ci viele sector met 17 procent. Japan had een bevolkingsaanwas van 88 naar 97 miljoen, d.i. 10 procent, een procent en een groei van de tewerk- groei van de arbeidskracht van 16 stelling in de civiele sector van 17 procent. Uit de Oeso-publikatie blijkt voorts 'een gestadig teruglopen van het percentage der beroepsbevolking dat in de .landbouw werkzaam is. In de 18 Europese Oeso-Ianden daalde het van 30 procent in 1954 tot 23 pro cent in 1964, in de Verenigde Staten en Canada van 11 procent tot 7 pro cent en in Japan van 40 procent tot 27 procent. Opvallend is nog, dat blijkens de Noordamerikaanse statistieken het percentage werkende vrouwen met 31 procent is toegenomen en dat van de mannelijke beroepsbevolking met 9 procent en de vrouwelijke met 7 procent. In Japan waren in 1964 19 procent meer mannen en 15 procent meer vrouwen aan het werk dan in 1954. Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet helpen 1 elkaar endoen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil* joenen mensen baat gebracht. Te* zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be* standddonishet betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu* traliseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5