r Erfgenamen van jonkvr. A. A. de Jonge van Zwijnsbergen hebben geen interesse Na de eerste Franse verkiezingsronde STREEKNIEUWS Fatale botsing in Maastricht Amerika heft militaire bases op D0tfP° breek! Afrika en Rhodesië Was maanlanding Loena-8 hard of zacht? Dit staat er in de nieuwe Eva! 1 De heerlijkheid van Dreischor De Gaulle geeft het nog niet op In de kunstnijverheid is men de laatste jaren de strakke lijn duidelijk beu geworden en - evenals met kleding - zoeken vele ontwerpers naar de vloei ende, romantische, aan vroeger herinnerende lijn. Dit servies is er een voor beeld van. (Van onze correspondent) DREISCHOR 7-12. Enige weken geleden hebben in tal van Neder landse dag- en weekbladen adver tenties gestaan, waarin de Ambachts heerlijkheid „Dreischor" te koop aan geboden werd. Velen hebben zich on getwijfeld ook afgevraagd wat een dergelijke koop nu in feite wel in hield. De notaris te Hilversum, welke in opdracht van de erfgenamen van jonkvrouwe Aurelia Adriana de Jonge van Zwijnsbergen handelde, liet weten dat bedoelde jonkvrouwe in oktober 1963 in Frankrijk is over leden. De overledene oefende de volgende rechten uit: 1. Zij verpachtte de visserij in de binnenwateren van de polder Drei schor. 2. Zij verhuurde de buitenslikken waarin de Vlei van Dreischor. Het visrecht was tot 30 september 1960 verpacht voor f 10,per jaar, ter wijl de buitenslikken (of het Vlei van Dreischor), (uitmakende circa 1100 d 1200 meter lengte tot op diep - dit is de laagwaterlijn - van de slikken, liggende voor de polder Dreischor, Nieuwland van Maayerond af tot op een zekere limiet), bestemd voor de visserij, oester- en mosselteelt, zijn verhuurd tot 31 maart 1967 voor de som van f 500,per jaar. Een en ander is door twee deskundigen ge schat op f 20.500,per jaar. Aangezien geen der erfgenamen tot nu toe daarvoor interesse heeft getoond, wordt - indien tenminste Ernstig scheepsongeluk PARAMARIBO, 6-12. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de sleep boot „Wana" van de „Surinam Alu minium Company", die het Duitse motorschip „Eric Schroder", geladen •met Bauxiet, van Moengo naar de Koopmanskreek 'had gesleept, na het loskoppelen in aanraking met het bauxietschip gekomen, met als ge volg dat het onder water werd ge drukt. Vier van de opvarenden konden worden gered, doch vijf andere be manningsleden verdwenen met de sleepboot in de diepte. Ingezonden mededeling Geen beeldhouwwerk b'j Oosterscheldebmg ZIERIKZEE, 6-12. „Het plaat sen van een beeldhouwwerk heeft nog geen punt van over weging gevormd; bij de ope ning zijn hieromtrent geen mededelingen te verwachten". Aldus het antwoord van G.S. op de vraag of zij bereid zijn te overwegen om bij de ope ning ucm de Oosterscheldebrug mededeling te doen omtrent het plaatsen van een beeld houwwerk bij de brug. Eén en ander wordt medegedeeld in het recentelijk verschenen ver slag van de afdelingen met be trekking tot de geleidebrief bij de begroting der provincie voor 1966. een aannemelijke prijs te verkrijgen is - de verkoop overwogen. Rest tenslotte nog te vermelden, dat tot de Ambachtsheerlijkheid bin nendijks geen onroerend goed be hoort. In Dreischor zelf wordt er hier en daar nog wel eens over ge sproken, maar of uit het dorp zelf adspirantkopers zullen bieden, valt nog te bezien. DEN HAAG. De Christen-Demo craten-Unie (C.D.U.) zal deelnemen aan de verkiezingen in 1966 voor provinciale staten van Noord-Hol land en Noord-Brabant en eventueel Zuid-Holland, en aan de verkiezin gen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1967 waar toe de C.D.U. in alle kiesdistricten met een lijst uitkomt. ROTTERDAM. Op de werf Gusto' in Schiedam is een sleephopperzui ger te water gelaten. Massale volkskerstzaug in Utrecht UTRECHT, 6-12. In de Margriet- hal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt op donderdag 23 december voor de dertiende maal een volks- kerstzangb(jeenkomst gehouden. Tijdens deze bijeenkomst, waarop zo'n achtduizend mensen uit Utrecht en omgeving worden verwacht, zal Caroline Kaart Christmas Carols zingen. Zij brengt het eerste Engelse 'kerstlied ten gehore onmiddellijk na dat pater R. Lambriex de buiten landse arbeiders in het Italiaans be groet heeft. De in: Utrecht werkende buitenlanders kunnen voor geredu ceerde prijzen de volkskerstzang meemaken. De samenzang geschiedt onder lei ding van Mees van Huis. Aan het programma werken vier koren mee. Zij worden in verschillende hoeken van de hal gezet voor de „rondzang" die vorig jaar ondanks de technische bezwaren "die waren geopperd, een succes 'bleek te zijn. Muziekkorpsen van het Leger des Heils verlenen in strumentale medewerking. Burgemeester j'hr. mr. C. J. A. de Ranitz spreekt het openingswoorden de Schriftlezing 'geschiedt door fra ter Arnulfus Hagemans, terwijl ds. P. A. E. Sillevis Smitt een korte toe spraak 'houdt. De volkskerstzangbijeenkomst wordt van 20 tot 21.30 uur rechtstreeks uit gezonden door de N.C.R.V.- radio en na afloop, van 22.15 tot 22.40 uur, door de televisie. LONDEN, 6-12. Volgens het ob servatorium van Jodrell Bank in Engeland heeft het Russische ruim tevoertuig Loena-8 cm 22.51 uur Ne derlandse tjjd de maan bereikt. Op dat moment hielden tenminste de seinen op. Men weet niet of het een harde of een zachte landing gewor den is. Maar om 23.15 uur meldde radio- Moskou, dat de Loena-8 pas over twee en een half uur de maan zou bereiken. Volgens een nader bericht van het Russische persbureau Tass is de Loe na-8 maandag te 22.51 uur en 30 se conden (Ned. tijd) op de maan aan geland. Bij de nadering van de maan func tioneerde het systeem voor een zach te landing in alle fasen, behalve in de laatste. Al met al heeft de vlucht de ge legenheid geboden weer een stap Straf voor moordenaars mevrouw Liuzzo MONTGOMERY, 14-12. De jury in een proces tegen drie leden van de Ku Klux Klan, die ervan worden be schuldigd ,.de burgerrechten van mevrouw Liuzzo te hebben geschon den", heelt vrijdag aan. de rechter meegedeeld dat de meningen van de juryleden hopeloos verdeeld zijn. Mevrouw Liuzzo werd cp laffe wijze vermoord. De jury kwam echter later tot de uitspraak dat de drie beklaagden schuldig zijn aan het ten laste ge legde. Het beraad van de jury be gon donderdag. De rechter veroordeelde de drie beklaagden tot de maximumstraf, tien jaar gevangenisstraf elk. Aanslag op de „Leeuw van Waterloo" BRUSSEL, 6-12. Het standbeeld met de „Leeuw van Waterloo" is weer eens het slachtoffer geworden van een „aanslag". Om vier uur ontplofte aan de voet een lading springstof, die de leeuw zelf echter onbeschadigd liet. Het voestuk liep echter ernstige schade op. Een gewelddadige aanval op het beeld is 'de laatste jaren niet voor gekomen. Wiel 'is het herhaalde ma len beklad met leuzen, verband hou dend met de Waals-Vlaamse tegen stellingen. PARIJS, 6-12. Alles wees er maandagavond op dat president De Gaulle de bittere pil, hem de dag te voren door de Franse kiezers be zorgd, zal slikken en cp 19 december voor de tweede stemrende zal aan treden, waarbij hü met slechts een tegenstander te maken zal hebben: de linkse kandidaat Mitterrand, die hem in de eerste ronde het dichtst benaderde Uit de omgeving van het Franse staatshoofd werd vernomen dat hei wel zeker lijkt dat hij de strijd zal voortzetten ondanks de klap die zijn prestige zondag kreeg. Het bleef maandag stil rond het buitenhuis in Colombey-Les-Deux- Eglises, waar De Gaulle tot in de vroege ochtend via de televisie de voor hem zo teleurstellende verkie zingsuitslagen had gevolgd. Binnen de komende 24 uur wordt echter een officiële verklaring van hem ver wacht. De reacties over de gehele wiereld vooruit te zetten naar de verwezen lijking van een zachte landing, aldus Tass. De Loena-8 is op de maan terecht gekomen op een punt op 9 graden en 8 minuten noorderbreedte en min 63 graden 18 minuten lengte. Postverzending naar/van Schouwen-Duiveland en de komende feestdagen 1. Als gevolg van de ingebruikne ming van de Oosterscheldebrug zal het vervoer van de post naar- en van Schouwen-Duiveland met ingang van 20 december 1965 ge wijzigd worden. Hierdoor zal de bestelling van de ochtendpost in het algemeen vroeger plaats vin den. Bovendien mag worden aan genomen, dat de nieuwe verbin ding minder 'kwetsbaar is, waar door onaangename verrassingen ook minder vaak zullen voorko men. 2. Openstelling op de vrijdagen 24 en 31 december 1965. De verlengde openstelling voor geldzaken van het kantoor Zie rikzee vervalt op deze vrijdagen, zodat deze handelingen evenals op andere werkdagen slechts tot 15.00 uur kunnen worden verricht Op vrijdag 31 decemiber a.s. zal de avondopenstelling van ide overige postinrichtingen op het eiland ge heel komen te vervallen. 3. Kersten Nieuwjaarskaarten. Telkenjare worden nog visite kaartjes ter verzending aangebo den, welke niet aan de vereiste afmetingen voldoen. De minimum afmeting van de omslagen moet 7 X 14 cm. bedragen. Ook worden nog regelmatig prentkaarten aangetroffen met oplegsels van mica, gestampt glas en soortgelijke; deze stukken mo gen slechts worden verzonden in •gesloten omslag, dus als brief. Aangezien deze kaarten en de bovengenoemde visitekaartjes in vele gevallen niet aan de afzen ders kunnen worden teruggege ven, worden zij vernietigd. De laatste jaren komen meer en meer prentkaarten in zwang, wel ke 'groter zijn dan 13 X 18 om. Indien deze kaarten niet onder omslag worden verzonden, wor den ze met port 'belast, wat toch in de mieeste gevallen wel niet de bedoeling van de afzenders zal zijn Worden 'op prentkaarten nog me dedelingen gesteld, dan voldoen zij aan de bepalingen van brief kaarten, indien ze niet groter zijn dan 10'A X 15 cm. Vooral voor bestemmingen builen Schouwen-Duiveland 'is het van belang de kaarten vroegtijdig tor post te bezorgen. MAASTRICHT, 5-12. Zondagmid dag omstreeks half vy f is op de via- ductweg in Maastricht tüdens zwaar stormweer een kleine personenauto met zes inzittenden frontaal in bot sing gekomen met een grote per sonenauto met drie inzittenden. Van de zes inzittenden werden er drie op slag gedood. De drie anderen zijn zeer ernstig gewond. Van de grote auto liep een inzittende lichte verwondingen op; de bestuurder en een andere passa gier liepen geen letsel op. Om het leven zijn gekomen de be stuurder van de kleine auto, de 38- jarige C. A. Reiss uit Amby, zijn 41- jarige echtgenote A. E. Reiss-Joan- knecht en het vijfjarig zoontje Carl. De 63-jarige mevrouw Reiss-Schro- der, de 19-jarige mejuffrouw F. M. J. D. en haar vriendin, de 19-jarige mejuffrouw J. U. werden zeer ern stig gewond. Zij zijn opgenomen in het Sint Annadalziekenhuis in Maastricht. SL1EDRECHT. Op de „verkeerde" weghelft van de gescheiden banen van de rijksweg E 15 in de gemeente Sliedrecht is de 47-jarige vertegen woordiger A. Arends om het leven gekemen toen hij met zijn personen wagen frontaal botste tegen een te gemoetkomende vrachtauto. VLAARDINGEN. In Vlaardingen is zondagmiddag tijdens de hevige storm een kraan, welke toebehoorde aan het aannemersbedrijf Wijnen uit Dordrecht, omgewaaid. op de toch wel verrassende verkie zingsuitslag waren voor De Gaulle in het algemeen nogal pijnlijk. Zo wel de kranten in Europa als die in Amerika zagen in het feit dat de pre sident er niet in was geslaagd de absolute meerderheid te behalen en op 44 procent was blijven staan, een massale afwijzing van 'zijn vastbe raden onafhankelijke politiek ten aanzien van de NAVO, de EEG en het Amerikaanse leiderschap in de westelijke wereld. De vraag is nu aan wie de 5% miljoen stemmen zullen toevallen die op de centrum-kandidaat Lecanuet, de liberaal Marcilhacy, de uiterst rechtse Tixier-Vignancour en de „verdediger der spciaal misdeelden Barbu zijn uitgebracht. SPORT VOLLEYBAL Afdeling Grevelingen NeVoBo Competitiestand per 6 december '65 Delta Sport I 3 3 0 6 9-0 Sparta I 3 2 1 4 6-3 Spax-ta II 3 2 1 4 7-4 Delta Sport II 2 1 1 2 4-5 S.K.N.W.K. 3 1 2 2 3-7 P.T.T. 2 0 2 n 2-6 O.D.I. 2 0 2 0 0-6 BADMINTON De badmintonclub „Zierikzee" zet te j.l. vrijdagavond haar overwin ningsreeks voort door in het Red- Band sportpark te Roosendaal met 5-3 de baas te blijven over het heus niet zwakke Blauw Wit. Niet zonder tegenstand is „Zierik zee" overwinnaar geworden, daar di verse spannende games gespeeld zijn, waarbij ook enkele partijen een 3e game vergden. Individueel waren de Zierikzeese heren sterker dan hun Roosendaalse collega's, terwijl in de gemengde dubbelspelen de Zierikzeese combi naties, dank zij ook de grotere vast heid van de Zierikzeese dames dui delijk de meerderen waren van hun directe tegenstanders. Verliespunten voor „Zierikzee" le verden de damespartijen, zowel de enkelspelen als het dubbelspel. Zierikzee heeft door deze overwin ning zijn leiderspositie wederom ver stevigd. Er resten nu nog 2 uit-wed- J WASHINGTON, 6-12. De Ameri kaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft maandag op een persconferentie bekend' gemaakt dat er nog 149 Amerikaanse militaire ba ses, waaronder 23 in het buitenland, opgeheven of ingekrompen zullen worden. Hiermee zal in februari, na overleg met het congres, een begin gemaakt word'en. Een en ander zal een 'besparing van 410 min. dollar en opheffing van ruim 53.000 militai re en burgerlijke functies tot gevolg hebben. Voorts zal er ruim 37.000 ha. land vrijkomen voor andere doel einden. BERGUM. De 15-jarige Geeske de Jong uit Oudkerk 'is maandagavond in het Dia co nessenhuis in Leeuwar den overleden aan die zware verwon dingen die zij opliep toen zij en haar 16-jarige vriendin zondagavond in Oudkerk door een auto werden ge schept. strijden n.l. naar „Zwaluwen II" uit Breda - dat nog geen overwinning heeft geboekt - en het sterke „Hap py Smashers" uit Bergen op Zoom, een tegenstander die het „Zierikzee" nog danig moeilijk kan maken. De gedetailleerde uitslag van de wiedstrijd tegen Blauw Wit luidt als volgt: Ie H.E.: P. Hartman-J. v. Vossen 5-15, 11-15 (0-1); 2e H.E.: R. Wij- nings-F. J. de Vos 15-6, 4-15, 1-15 (0-1); le D.E.: N. Maas-M.Krakeel 9-11, 11-5, 11-1 (1-0); 2e D.E.: L. v. d. Kruyssen-E. Nolet 11-10, 12-10 (1-0); le G.D.: L. v. d. Kruyssen/P. Hartman-Mevr. A. Wieringa/J. v. Vossen 7-15, 5-15 (0-1); 2e G.D.: N. Maas/R. Wijnings-Mevr. E. Nolet'F. J. de Vos 8-15, 8-15 (0-1); H.D.: P. Hartman/R. Wijnings-J. v. Vossen/F. de Vos 8-15, 12-15 (0-1); D.D.: L. v. d. Kruyssen/N. Maas-A. Wieringa/E. Nolet 15-11, 15-2 (1-0). Totaal dus 3-5 voor „Zierikzee". Ingezonden mededeling de kracht van een verkoudheid hub bij Vader, Moeder en Kind.HHH ADDIS ABEBA, 4-12. Afrika zal in de kwestie Rhodesië indien nodig geweld gebruiken, heeft de voorzit ter van de O.A.E.-conferentie zater dagavond in Addis Abeba gezegd. De ministersconferentie van de O. A.E. eindigde na drie dagen zonder een openbare bekendmaking van de besluiten die de raad inzake Rhode sië heeft genomen. De organisatie omvat 36 Afrikaanse landen. De voox-zitter, Botsio, zei dat de confex-entie verscheidene besluiten met verstx-ekkende gevolgen heeft genomen. „Het is duidelijk dat de O.A.E. niet afzijdig kan blijven en deze toestand niet kan dulden". GRONINGEN. Een felle uitslaan de bx-and heeft het pand van Tifell Foundations van mevrouw T. van der Vat-Fellinger in de Herenstraat te Gx'oningen grotendeels verweest. AVONDJE Grote dingen werpen hun schaduwen vooruit en in dit geval gaat het dan om de Oosterscheldebrug. Vertaald in de journalistiek betekent dat dan (een beetje) paniek, want evenals met „de dam" moet er weer van alles overhoop gehaald worden bij het passeren van een mijlpaal. Thuis zeg je dan losjesweg: Laten we niet te veel aan Sint Nicolaas doen". Dat is allemaal maar drukte. Met Kan zou men kunnen vragen: Als je er wel wat aan doet, wat doe je dan: poets je Sinterklaas dan op of zo?" Dat blijkt een probleem te zijn, maar „een beetje er aan doen" is nog reel erger. Komt al vroeg een bevriend echtpaar langs lopen met een sma kelijk geschenk. Dal was praten en theedrinken. Logisch. In die tussen tijd komt een vriendin in geselschap van een. hond. Het beest begint on middellijk op de huiskat te loeren. Gevolg: kat vangen en buiten bren gen; hond tot rust manen. Intussen u>ordt er getelefoneerd. Een vriend zit met een baby; zijn vrouw is plot seling ziek geworden enof dat (lieve) kind „zo lang bij jullie mag zijn". Baby - een wolk van een kind en al leen maar schattig - wordt gebracht, compleet met box, poppen en speel- blolcken. Verder gaat de deur open en ver schijnen twee heren, die overleg ko men plegen over Zwarte Piet. Eén der huispenaten met assistente - willen over een uur vertrekken als knechtjes van Sint. Aanvullend is een mens verschenen, dat wat gebak ivil klaar maken in de keuken. Daar na gaat de deur open en komt een familie-afdeling binnen om Sint Ni colaas te vieren. Onderwijl moeten gedichten gemaakt en daarna de twee Pieten zwart gemaakt. Als zij de deur zijn uitgewerkt, be gint het Sinterklaasfeest, maar het had niets meer gemeen met hel „ver guldavondje". liet was minimaal een beetje rumoeriger. De kat zocht dek king in de papieren: de Pieten kiva- men doodop en half afgeschminkt thuis, maar er werd gezongen van de ?naa?i en de bomenuaji „bonne bonne enz.". Om half twee 's nachts ronkte de stofzuiger nog. Een tip voor volgende jaren. Doe er helemaal niet aan, of doe er vol ledig aan, want „er niet teveel aan doen" is levensgevaarlijk. Voor dc rest kan een mens achteraf zielsge lukkig zijn, want wat zou Holland zijn. zonder zijn 5 december? En dan straks dc brug en het wordt uwer kerst. Voordat de oliebollen op oude jaarsavond in de pan liggen... oh dal wordt nog ren maandje! SCH1EREILANDMAN. ZIERIKZEE. De restauratie van de Zuidhavenpoort is nog altijd aan de gang. Na voltooiing van de weergang aan de zijde van de Witte Brug is thans oo/c de tweede weergang, zijde Nieuwe Haven, een behoorlijk eind gevorderd. Met dit werk wordt Intussen één van Zierikzees meest indrukwekkende monu menten alle eer aangedaan, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). P.S.V. Blauw Wit I—Zierikzee I 3—5 Ingezonden mededeling Nieuw! Zo wonen tv-favorieten. Binnenkijken bij populaire artiesten als Ria Valk, Ronnie Tober enz. Woomdeeën voor u Wie vertaalde haute couture in winter confectie? Eva laat liet u zien en verraadt de prijzen. Doe-t-zclfl Leuke patronen voor een positiejapon, een fees - lelijk bloesje, een bedjasje... voor de liandigerds. En... nog veel meer! Even Eva kopen (los nummer 0,55). Of - nog beter - word abonnee 5,85 per kwartaal). Krijgt U Eva wekelijks thuis. Kost trouwens minder. Schrijf een kaartje:''Ik qbonneer mij op Eva' aan Eva, afd. abonnementen, Postbus 163, Leiden. Eva is van nu.Eva is énig J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2