Psycho-oorlog in Vietnam Vergadering reinigingsdienst „Dniveland" te Nieuwerkerk Aidit niet dood Begroting 1966 wereI goedgekeurd URL'INISSE, 2-12. Onder leiding van burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven vergaderde don- derdagmdidag de raad van bestuur van de reinigingsdienst Duiveland in het pas gereed gekomen verbouwde en gerestaureerde raadhuis van Dui veland te Nieuwerkerk. Burgemeester Vermeulen deelde mede, dat de voorzitter burgemees ter A. A. van Eeten wegens een klei ne ongesteldheid verhinderd was, de vergadering bij te wonen, terwijl ook burgemeester Everwijn bericht van verhindering had gezonden. Uitvoerig werd gediscusieerd over een schrijven van een assurantiema kelaarsfirma, waarbij de oude vuil nisauto was verzekerd die in decem ber 1963, was aangereden en ver nield, dat zij zich niet aansprakelijk stelden voor de geleden schade, om dat door een telefoontje in juli 1963, de all risk verzekering was omge zet in een W.A. verzekering. Een enigszins duistere zaak. want het is niet duidelijk wie telefonisch deze opdracht om de verzekering te veranderen had gegeven. Ook is nadien nog de gehele all risk premie betaald, voordat de schade ontstond. Deze all risk pre mie zou ook niet zijn gerestitueerd, reden waarom wethouder Kuiper van Duiveland voorstelde, de zaak nog eens in handen te geven van de rechtskundige van de Ver. van Nederl. Gemeenten voor rechtskun dig advies. Medegedeeld werd dat in de kring Scharendijke ook de gebouwen van Rijkswaterstaat (Dijksbouw) waren opgenomen. Het voorstel tot het aangaan van een rekening courant overeenkom stig met de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een crediet van f 5000,- werd z.h.s. aangenomen; evenals een voorstel tot wijziging van de bezoldigingsverordening. De begroting De begroting 1966 tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1749,55 voor de gewone dienst en in ontvangst en uitgaaf van een be drag van f 50700,50 voor de kapitaal- dienst werd goedgekeurd. In deze begroting is de bijdrage voor de ge meenten gepland op f 19,- per em mer. Na deze goedkeuring volgde goed keuring van de eerste begrotingswij ziging 1966, opgemaakt nadat geble ken was dat het tekort over 1963 van van de dienst f 3431,99 bedroeg en dn 1964 een tekort van f 13.986.57. Dit vergt een bijbetaling van f 3,50 per emmer en na deze begrotingswij ziging is de bijdrage per emmer door de gemeenten te betalen dus f 22,50. In ontvangst en uitgaaf bedraagt de begroting nu f 118.170,- met een be drag van f 1165,19 voor onvoorzien. Besproken werd een berekening op te stellen, waarbij de kosten in Schouwen (dienst Rademaker) zou den worden vergeleken met de kos ten van de dienst in Duiveland (ei gen exploitatie gemeenten). KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam als missi- onair-predikant voor Roeanda: J. v. d. Neut, missionair-predikant van Utrecht-N. te Kigali (Roeanda). Ger. Gemeenten Beroepen te Cliffton, N.J. (U.S.A.) L. Kieboom, Norwich, Ontario (Ca nada). Uit de dierenwereld Vissen tonen hun kracht De sidderaal of gymnotus electri- cus, een aalvormige, tot een afzon derlijke familie behorende Zuidame- rikaanse zoetwatei-vis, bezit zoals u weet organen die bij ontlading een elektrische schok veroox-za'ken, die wordt voortgebracht als er gevaar dreigt of wanneer er een prooi in de buurt is. De prooi verstijft van de schok en is dan gemakkelijk te van gen. In Ouwehand's dierenpark heeft men nu twee sidderalen onderge bracht in een aquarium en om te la ten zien hoe sterk de ontladingen zijn, heeft men op de ruit van de bak gloeilampjes gemonteerd die met het water verbonden zijn. Al naar gelang de grootte van de elek trische sdhok die de vissen afgeven, gaan er een of meer lampjes bran den. Bacteriën als wespendood Precies als de meer edele dieren kunnen insekten ook door infectie ziek worden. In de strijd tegen de in sekten die ieder jaar weer grote schade aanrichten, is deze weten schap van veel belang. Men 'heeft vastgesteld dat een overdraging van 140 bacillen op een wesp een dodelijke infectie ten ge volge heeft. Alleen al 35 bacillen per wesp verwekken een zware infectie, waarvan de wesp pas na tien tot twaalf weken geneest. Deze micro- fysiologische onderzoekingen zijn in praktisch opzicht van groot be lang, want de chemische verdel- gingsstoffen zijn lang niet toerei kend om de grote schade die door insekten wordt aangericht, onge daan te maken. Gorilla-kind verstoten In de Frankfurlse dierentuin is een gorillalkind geboren en dit is de eerste keer dat zoiets in Duitsland gebeurde. Hij heet Max, zijn vader Abraham weegt 150 kg en zijn moe der Makula 83 kg. Daar Makula, omdat zij onder mensen opgroeide, nog nooit een apenbaby gezien had, was zij bang voor haar eigen kind en accepteerde het niet. Daarom wordt Max nu door een menselijke pleegmoeder verzorgd. De dierentuin-directeur is van mening dat hij zich zeer goed ontwikkelt en alle kans hoeft, een grote sterke gorilla-man te worden. Besloten werd de kosten ad f 3.50 per emmer meer. wegens de tekorten over 1963 en 1964 ineens te verre kenen. hoewel het niet juist is twee tekorten van verschillende jaren in één daarop volgend jaar te verreke nen. De rondvraag Bij de rondvraag vestigde wethou der Van der Klooster (Westerschou- wen) de aandacht vair de vergade ring op de plannen die bij de ge meente Westerschouwen bestaan om Veel plezierigs kan de Amerikaan se minister van defensie McNamara niet te horen gekregen hebben van zijn generaals toen hij in Zuid-Viet- nam op bezoek was. Als het ware om 's ministers komst te vieren leverde de Vietkong - gesteund door Noord- Vietnamese geregelde troepen - een felle slag, waarbij een regiment van Saigoii in de pan werd gehakt en de Amerikanen een verlieslijst hadden die te vergelijken is met die inder tijd uit Korea werd gemeld. Niettemin zei McNamara bij terug keer in Washington: „We verliezen die oorlog niet meer". En inderdaad hebben de Vietkong-iroepen dan wel een paar spectaculaire slagen gele verd in de laatste tijd, waarbij zowel zijzelf als de andere partij forse ver liezen leden, maar bereikt hebben ze er eigenlijk niets mee .In het zuiden is in feite geen vaste positie meer overgegaan naar de Vietkong, een poging om Zuid-Vietnam in tweeën te delen faalde enzovoort. Uit Noord- Vietnam komen nu steeds meer troe pen, er komen er ook steeds meer uit de V.S. China stuurt als maar meer mate riaal, dat doen de Amerikanen ook. En in een duel van materieel maakt Hanoi geen enkele kans. Eventueel zou het wel aanzienlijk meer mensen op de been kunnen brengen, maar daarmee alleen valt de strijd niet te winnen. Wel kan de combinatie Vietkong- Noord-Vietriam daarmee voorkomen dat de V.S. winnen. Er zou dus een nieuw evenwicht telkens ontstaan, tegen hoge kosten voor bei de partijen. Die kosten nu weer kun nen de V.S. gemakkelijker dragen dan de communistische tegenstander. Maar winnen? Zó gezien kan McNamara terecht beweren dat de V.S. die oorlog niet meer verliezen. Duidelijk is overi gens ook dat ze hem zo niet winnen. Noord-Vietnam rekent er kenne lijk ook op dat de psychologische oorlogsvoering nu minstens zo be langrijk wordt.Het poogt in te ha ken op het onbehagen over het Viet namese, uitzichtloze gevecht dat in de V.S. onder meer bij demonstraties op universiteiten en onlangs in Was hington blijkt .Hanoi loopt echter het gevaar die demonstraties te over schatten. Weliswaar komen er vrij wat men sen voor op de been, maar het blijft altijd nog een zeer geringe minder heid. En zo demonstreren is trou wens ook een Amerikaanse traditie; in de eerste en ook in de tweede we reldoorlog was er in de V.S. verzet tegen deelneming aan de strijd en dat verzet kon zich - net als nxi - uiten omdat men het gewoon een recht van iedere burger acht zich zo voor of tegen iets uit te spreken. Opiniepeilingen wijzen tot dusver uit dat de overgrote meerderheid weliswaar de strijd in Vietnam niet met al te veel instemming ziet, maar er wel van overtuigd is- dat van een terugtocht gewoan geen sprake kan zijn. In de psychologische oorlogsvoe ring past ook het vrijlaten door de Noordvietnamezen van twee krijgs gevangenen, die twee jaar lang de strijd beschreven kregen zoals de Noordvietnamezen die zien. Dat heeft nog niet eens meer iets met hersen spoeling of iets dergelijks te maken: deze mannen zien het ook zo; twee jaar is een hele tijd. Hun getuigenis zal de publiek opinie in de V.S. be paald niet beïnvloeden. Ook na Ko rea is iets van dien aard enige malen gebeurd, zonder dat het effect had. Brussel tegen Parijs De vijf - dat zijn de zes min Frankrijk - hebben in Brussel verga derd en lieten daarna horen dat ze nog allemaal eensgezind waren om zich niet door de Franse boycot van de wijs te laten brengen. Het xvas geen toeval dat die bij eenkomst juist nu werd gehouden, vlak voor de verkiezingen in Frank rijk en president de Gaulle zal de heren er niet dankbaar voor zijn. Hij heeft immers min of meer tot zijn verrassing ervaren dat vooral zijn concurrent-zonder-enige- kans Leca- nuet volle stadions tol enthousiasme kan brengen met de kreet Europa en door de naam van Schuman te noe men, een der vaders van de E.E.G. En dat doet dan een M.R.P.'er, van wie twee weken geleden vrijwel geen Fransman nog ooit had gehoord, laat staan dat hij naar de hoek van de straat zou zijn gelopen om hem te zien. Dit strategische moment van de Brusselse verklaring betekent aan de andere kant echter ook dat de vijf heren juist nu moeilijk iets anders Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie schatten de sterkte van de commu nistische troepen in Zuid-Vietnam thans op 200.000 man. Volgens hen zijn er aanwijzingen dat nog steeds Noord Vietnamese versterkingen in het zuiden aankomen. uit de gezamenlijke dienst te treden en een eigen dienst te creëren, niet omdat de samenwerking niet goed zou zijn, maar omdat er in Wester schouwen zoveel kampeerterrein en andere huisjes zijn, die door de ge zamenlijke dienst niet behoorlijk kunnen worden bediend. Wethouder Padmos (Middenschou- wen) vestigde de aandacht op de vele ratten, die de vuilnisbelt Schelphoek onveilig maken en nu ook in de omgeving van de vuilnis belt hun actie radius steeds verder uitbreiden. VENSTER konden zeggen dan: we staan pal. Dat was de enige spreuk waarmee ze konden hopen te voorkomen dat ge neraal de Gaulle zijn eisen nog wat zou opschroeven nu z\jn tegenstan ders zo vlug al door de knieën iva- ren gegaan. Verzwakte fierheid Het enige xoat we nu weten is dat de eigenlijke strijd om de toekomst van de Euromarkt nog lang niet is begonnen. En de fiere uitspraak van nu zou wat meer vertrouwen in dat toekomstige gevecht hebben gewekt, wanneer er niet zo'n paar kleine on aangenaamheden waren voorgeval len. De voornaamste er van was dat de commissievoorzitter Hallstein (tegen wie de Gaulle een enorme wrevel koestertondanks aanvankelijke toe zeggingen niet werd uitgenodigd voor een lunch waarop de vijf mi nisters de problemen nog een uit praatten. En dat de heren zonder Europese commissie, die naar de me ning van de Gaulle overal buiten be hoort te worden gehouden, nog eens in een apart kamertje gingen be raadslagen. Dat werd tenslotte onder -voorzitter Mansholt van de commis sie der E.E.G. zo gortig dat hij kwaad wagliep. Die twee incidenten hadden beide als aanleiding een min of meer ge volg geven aan wat de Gaulle ook wil. En dat verzwakt de fiere indruk van de formele verklaring niet zo'n klein beetje. Men kan beter hopen dan vertrouwen dat de vijf ook in de toekomst het been stijf zullen hou den tegen Parijs. De algemene vergadering van de V.N. heeft vrijdag met 92 stemmen tegen één, bij 14 onthoudingen ge pleit voor opschorting van alle kern proeven. Uienveiling Middelharnis De aanvoer was vrijdagmorgen weer iets beter, doch met de prijzen ging het voor de middel, drielingen en pioklers opnieuw naar beneden. Het aanbod was 30 ton, waarvan 7,5 ton grove.. Dit grote percentage van d'e grove is verklaarbaar, omdat deze sortering een behoorlijke notering geeft en er daarom dus in hoofdzaak grove partijen worden aangevoerd. Vergeleken met jl. dinsdag trokken deze zelfs nog iets aan en kwamen zij van f 20,29 op f 20,46. De middel waarvan 15 ton werd geveild, ging in twee partijen van de hand. De eerste koop voor f 13,10, de rest voor f 13,16, wat een müddenprijs gaf van f 13,12. Aan drielingen werd 6 ton geveild, welke werden afgemijnd voor f 12,22, bijna f 1,per 100 kg. lager dan de vorige veiling. Ook de pickiers liepen f 1,per 100 kg. in prijs terug en vonden een koper voor f 25,23. Het vakblad was eveneens pessi mistisch gestemd wat de afzet van de uien betreft, doch troostte zich met de gedachte, dat de ui een pro- dukt is, waarvan de prijsvorming al tijd zeer wisselvallig verloopt. Ten aanzien van de nog aanwezi ge voorraad blijken de meningen verdeeld te zijn. Sommige handela ren menen, dat de totale opbrengst dit jaar zoveel lager is geweest, dat het de mindere export per heden compenseert, zodat de voorraad thans nog gelijk zou zijn aan vorige jaren. De toekomst zal leren wie hier ge lijk krijgt. HONGKONG. 4-12. Het persbu reau Nieuw China heeft ontkend, dat Aidit. de leider van de Indonesische communistische partij, dood is. De geruchten, zo liet het persbu reau donderdagavond weten, dat Aidit is doodgeschoten, zijn verzon nen door rechtse Indonesische bla den en Japanse kranten met het doel verwarring te scheppen. En de wes terse persbureaus wedijveren met el kaar om deze geruchten zo snel mo gelijk te verspreiden. De 42-jarige Aidit is al voortvluch tig sinds de mislukte staatsgreep van 1 oktober, waarvoor de Indonesische communisten verantwoordelijk zijn gesteld. Vijf dagen geleden werd uit Djakarta bericht dat Aidit in mid den-Ja va gedood was. De militaire autoriteiten hebben dit bericht ech ter niet willen bevestigen. De Nederlandse landbomv trekt groot profijt van de E.E.G. BRUSSEL. 4-12. Blijkens in Brus sel gepubliceerde cijfers heeft de Franse landbouw tot dusverre het meeste profijt getrokken van de 'ge meenschappelijke markt, maar komt Nederland met zijn agrarische ex port binnen de E.E.G. nog steeds op de eerste plaats. In 1964 heeft Ne derland voor ongeveer 3,56 miljard gulden aan agrarische produkten uitgevoerd naar andere landen van de E.E.G., vergeleken met ca. 1,83 miljard gulden in 1958. Verleden jaar heeft de Franse export van ag rarische produkten naar andere E. E.G.-landen een waarde van onge veer 2,82 miljard gulden bereikt. In 1958 voerde Frankrijk nog voor on geveer 790 miljoen gulden uit naar partner landen. Leden Zuidpoolexpeditie vertrokken BRUSSEL, 4-12. Een aantal leden van de Belgisch-Nederlandse Zuid- poolexpeditie is met het materiaal en de voorraden aan boord van het Deense schip „Magga Dan" uit Ant- werpen vertrokken. Ingescheept werden onder meer een helikopter van de Belgische strijdkrachten, twee eenmotor ige vliegtuigen en dertien eskimohonden uit Groenland, die in afwachting van hun reis naar de Zuidpool een on derdak hadden gekregen in de Bel gische dierentuin. De Nederlandse regering draagt acht miljoen frank bij in de totale kosten, die ongeveer 25 miljoen frank bedragen (1.8 miljoen gulden). De overige Belgische en Neder landse leden zullen op 27 december per vliegtuig uit Brussel vertrekken. Twee kinderen en vrouw gedood in verkeer ENS, 4-12. Op een kruispunt tus sen Ens en Kraggenburg in de Noordoostpolder is een melkauto op een personenauto gebotst. Twee kin deren van vijf jaar zijn daarbij ge dood. Het zijn Franciscus van Steen en Gezine Schulte, beiden wonende in de Noordoostpolder. Mevrouw van Steen, die de auto bestuurde, werd levensgevaarlijk gewond. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barneveld: J. Vos, Rijssen; te Slochteren: H. J. Zoet hout, Terwispel c.a. Bedankt voor Harich: 'kand. W. E. Steenbeek, Lisse; voor Papendreeht (va'k. H. C. Bultman): C. v. d. Bosch, Gorindhem. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Delft (wijkgem. 7): J. C. Neeleman, 'em.-pred. te Rotterdam; tot hulpprediker voor liet pastorale werk in zieken- en bejaardentehui zen te 's-Gravenlhage: C. M. Krijger, as. em.-pred. aldaar. Ger. Kerken Aangenomen naar Giessendam- Nederhardinxveld: P. Homburg, Heerjansdarn. Beroepbaar verklaard: C. v. Gin- kel, kand. te Hilversum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Onmen: A. R. Bosman, Niezijl c.a. Aangenomen naar Dordrecht: A. I. Krijtenburg, Zaamslag. t Brailledrukkerij i' voor Perzië VTRECHT. 4-12. Dr. J. IMTI Weelden vertrekt met zetma chines voor de opbouw van een brailledrukkerij naar Per- zië. Hij werkt in Perzië in op- dracht van het Hervormde en Gereformeerde Werelddiako- 1 naat in de blindenzorg. Zoals in vele oosterse landen zijn er in Perzië verhoudingsgewijs 1veel blinde mensen. De aan- 1koop ran de zetmachines voor de brailledrukkerij werd mo gelijk door giften via het We- relddiakonaat van de kerken, de vereniging „Vrienden van de Nederlandse Blindenbiblio theek", en een oproep via de IKOR-radio in het kader van 1 de Wilde Ganzen". Een der eerste activiteiten van de brailledrukkerij zal de uitgave J, van een deel van de bijbel zijn. Rembrandt's verkocht FRANKFORT, 4-12. Twee olie verfschilderijen van Rembrandt uit omstreeks 1630 zijn vrijdag bij een veiling in Frankfort voor 170.000 mark in het bezit van een Zuidduit- se verzamelaar gekomen .Het zijn twee kleine studies van Rembrandts vader, die zich in Zwitsers bezit be vonden. kleintjes uitijfr het DEN HAAG. Als landcommandeur van de Johamïi terorde in Nederland heeft prins Bernhard in Den Haag namens deze orde aan het Neder landse Roode Kruis een autobus aangeboden, die geheel is ingericht voor ihet vervoer van invaliden of gewonden. DEN HAAG. De Kon. Landmacht bood het korps mariniers, ter gele genheid van 'het 300-jarig bestaan van dit korps, een cadeau aan. Dat gebeurde in de Van Ghentkazerne in Rotterdam. AMSTERDAM. Nederlands enige walvisvaarder, het m.s. „Willem Ba- rendsz", zal midden januari van het volgend jaar de Nederlandse wate den voorgoed verlaten. Het schip vertrekt dan uit Amsterdam met be stemming Kaapstad, waar het in de loop van februari wordt verwacht. LEIDEN. De commissie vierde Technische Hogeschool van de Ne derlandse Studenten Raad (N.S.R.) pleit in een gepubliceerd rapport voor de vestiging van de vierde Technische Hogeschool te Haarlem. AMSTERDAM. Op een vlieghoogte van 4,5 kilometer werd de 36-jarige scheepstimmerman IT. F. Bloebaum uit Amsterdam door loting aange wezen als het 10.000ste bemannings lid, dat afgelost werd op een dei- schepen van de N.V. Stoomvaart maatschappij „Nederland", die de thuishaven niet aandoen. ROTTERDAM. Omdat de bezoeker van een café in Hoogvliet bij Rot terdam het wat vreemd vond, dat een jongen in anderhalf uur tijd een bedrag van f 50,stuk sloeg, zijn vijf jeugdige inbrekers tegen de lamp gelopen. De jongelui bekenden acht inbraken in Rotterdam en omgeving, waarbij zij aan geld en sieraden vele duizenden guldens buit maakten. SLEEN. De fundering van de in het gehucht Het Haantje( gemeente Sleen) staande boortoren, is wegge slagen. De N.V. Nederlandse Aard oliemaatschappij te Oldenzaal ver richtte aldaar een exploratieboring. UTRECHT. Volgend jaar juli zul len in Utrecht de vijftiende interna tionale beroepenwedstrijden worden gehouden. Ongeveer 250 jongelui (voor de eerste maal ook meisjes) uit veertien Europese landen en Ja pan, zullen er aan deelnemen. DEN HAAG. De nationale kam peer- en sporttentoonstelling „Kamp Houtrust" wordt volgend jaar van 15 tot en met 20 april voor de vijfde achtereenvolgende keer in de Haagse Houtrusthallen gehouden. ROTTERDAM. Twee inwoners van Rotterdam, de heren L. van Stolk en C. Kerkhof, hebben op een congres van oogspecialisten in Chi cago de tweede prijs behaald met de film „Goniotomie", opgenomen in het oogziekenhuis in Rotterdam. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De negentienjarige H. M. van Gerwens uit Amstelveen is om het lev^n gekomen nadat hij tus sen Buitenpost en Visvliet was aan gereden door een trein die van Leeu warden opi weg was naar Groningen. GELEEN. Op de Lienaertsstraat te Geleen is het driejarig jongetje An ton Franssen om het leven gekomen. Het jongetje liep plotseling de weg over en werd gegrepen door een vrachtauto. Het werd op slag ge dood. AMSTERDAM. In de Staalhaven van de hoogovens te ÏJmuiden is de 51-jarige heer C. F. Grudelbach uit Haarlem, die werkzaam is als bedie- ningsman bij de sector verlading van Mekog N.V., door verdrinking om het leven gekomen. Vermoed wordt dat hij door de duisternis misleid is en zo te water is geraakt. DEN HAAG. Op de provinciale weg Amersfoort-Bunschoten is in de gemeente Hoogland een personen auto met grote snelheid tegen een boom gereden. Gedood werden de 19-jarige H. Blankensteijn en de 20- jarige Ger rit Vlos, beiden uit Amers foort. Een andere jeugdige inzitten de werd zwaar gewond. UTRECHT. In het academisch zie kenhuis is de 72-jarige heer R. Pan- nekoek uit Utrecht bezweken aan de verwondingen, die hij eerder opliep. Hij was toen betrokken bij een aan rijding op de kruising van de Ad miraal Helfrichlaan en Overste den Oudelaan in Utrecht. Het slachtoffer kwam daar met zijn fiets in botsing met een vradhtauto. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke stand en loop der bevolking Geboren: 8. Silvia Alida Cornelia, d. van C. J. Tanis en J. Troost (Nieuwerkerk); 10. Johanna Hendri- ka, d. van H. M. J. Wandel en I. A. Tanis (Nieuwerkerk); 15. Johanna, d. van C. J. Lems en C. Hendrikse (Ouwerkerk). Overleden: 12. (Goes) Maria Frede- rika Quist, 47 jr., echtg. van J. Ber- revoets (Ouwerkerk); 23. (Zierikzee) Eduard Jakobus de Vin, 68 jr., echtg. van J. v. ld. Have (Oosterland); 28. (Zieri'kzee) Adrianus de Rijke, 69 jr., echtg. van D. J. Dijkman (Ouwer- kertc). Ingekomen: 4. A. F. F. Burghouts van Bergen op Zoom naar Ooster land; 8. C. S. Wondergem, van Big- gekerke naar Nieuwerkerk; 10. A. J. Bakker en 'gez. van Haamstede naar Oosterland; 17. J. de Buck, van Zie rikzee naar Nieuwerkerk; 10. A. B. Krijger, van Goes naar Nieuwerkerk; 16. W. v. id. Berg en gez., van Brui- nisse naar Nieuwerkerk; 19. N. Z. Bal, van Bruinisse naar Oosterland; 25. A. J. Belzer en gez., van Vlissin- gen naar Nieuwerkerk. Vertrokken: 4. A. J. Schieman en gez. naar Zieri'kzee van Nieuwer kerk; 4. E. Pommerenke en gez., naar Duitsland van Oosterland; 23. K. Goudzwaard, naar Utrecht van Nieu werkerk; 24. W. J. de Groen, naar Brammen van Nieuwerkerk; 24. J. de Rij'ke, naar Werkendam van Oos terland. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en luop der bevolking over november 1965 Geboren: 5: Adriaan Dirk, zoon van J. P. van Leenen en N. C. Smal- heer (Duivendijke); 26: Leendert, zoon van L. N. den Boer en N. Schil- peroord (Duivendijke). Gehuwd: 5: Anthonie Jan Schiet- tekatte, 22 jaar (Zierikzee) en Maria Pietemella Goedegebure, 19 jaar (Kerkwerve). Ingekomen: J. H. van de Panne- Bolkenbaas van Brouwershaven naar Scharendijke; Mej. J. Zwart van Apeldoorn naar Ellemeet; Mej. G. C. Bij de Vaate van Breukelen naar Kerkwerve; M. van Dijke-den Boer van Brouwershaven naar Kerkwerve. Vertrokken: W. Boot van Kerk werve naar Spijkenisse; D. A. H. Zeilstra en echtgenote van Kerkwer ve naar Nigeria; M. P. Schiettekatte- Goedegebure van Kerkwerve naar Zierikzee; L. J. Kloet en echtgenote van Ellemeet naar Westerschouwen (Haamstede). DE GOUDEN HORDE 14. „Goede genade, Perguye, wat zijt ge toch lomp!" tjilpte de hoogste gezant van Genua, terwijl zijn jonge vrouw zich vuur rood van verlegenheid boog om de glas scherven op te rapen. „Herinnert u toch, dat ge thans mijn echtgenote zijt en u waardig dient te gedragen. Welke indruk moet messirc Aram van u krijgen?" Hij fladderde op Aram toe en begon de avonturier geestdriftig de handen te druk ken. „Ik ben opgetogen u tc ontmoeten, messive. In Genua doen de wildste ver halen over uw dapperheid de ronde Gij schijnt de enige tc zijn voor wie die bloed dorstige schurken van Mamelukken enig ontzag hebben! Men gaf mij, vóór mijn vertrek, de raad om toch vooral contact met u te zoeken. Gij zijt de enige die mij kan helpen om mijn diplomatieke opdracht uit te voeren!" „Dan hebt ge wel het beroerdste ogen blik voor uw komst uitgezocht, messirc". zei de avonturier droog, terwijl hij met het gevest van zijn zwaard begon te spelen. „Er is geen tijd meer voor diplomatieke opdrachten. Ik heb juist bericht gekregen dat een grote horde Mongoolse veroveraars onder aanvoering van Chamag Chan deze kustkolonie nadert. Als wc onze hals wil len redden, zullen we alles in het werk moeten stellen om hen tegen te houden!" Hel meisje scheen door deze woorden nog meer verlegen te worden dan gewoon lijk en liet blozend de glasscherven, die ze had opgeraapt, weer uit haar handen val len. Maar de hoogste gezant van Genua sprong geestdriftig op en begon zich ver rukt de handen te wrijven. „De Mongolen? Zij naderen?" kakelde hij opgetogen. Uit stekend! Uitstekend! Wij konden liet niet gunstiger treffen, messirc Aram!" De avonturier begreep er line langer hoe minder van BLIK DOOR HET WERELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6