DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWEE AMERIKANEN VEERTIEN DAGEN IN DE RUIMTE Ontbinding van communistische partij in Indonesië? De spuitende gaskrater in het dorp Sleen Twee passagiersvliegtuigen (V.S.) botsten Kwestie-Rliodesië spitst zich toe DE GAULLE HAALDE VEREISTE VIJFTIG PROCENT NIET Politicus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 december 1965 122ste jaargang Nr. 19900 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Begrotingsbeeld 1(J66 Brouwershaven niet opgewekt Gelukte lancering Gemini-7' Dit nummer bestaat uit G pagina's KAAP KENNEDY, 4-12. De ruim- tccabine „Gemini-7" met de kosmo nauten Frank Borman, gezagvoer der, en James Lovelt aan boord, is zaterdagavond om 20.30 uur (n.t.) precies, op het vastgestelde tijdstip, door de draagraket van het type Ti- tan-2 de lucht ingeschoten voor een recordvlucht van twee weken. De cabine kwam nog geen zeven minuten later in een baan om de aarde, die echter iets lager was dan de berekende De stuwdruk van de draagraket was til. ongeveer twee procent minder dan was voorzien. Niettemin werd officieel meegedeeld dat er geen byzondere problemen schijnen te zijn die moeilijkheden kunnen veroorzaken. De ruimtevaarders zullen als al les goed gaat 206 rondjes maken. Het belangrijkste experiment zal de ont moeting met de „Gemini-6" zijn, welke op 13 december wordt gelan ceerd. Aan boord van dit ruimte vaartuig zullen zich Walter. Schirra en Thomas Stafford bevinden. DJAKARTA, 4-12. De militaire commandant van midden-Java, ge neraal Soerysoempcno, heeft bekend gemaakt dat zeventig procent van de communistische cpstandelingensterk- te op midden-Java buiten gevecht is gesteld. Volgens de generaal hebben de opstandelingen een groot tekort aan vuurwapens waardoor zij in sommige gevallen waren overgegaan tot het gebruik van giftige pylen. Mevrouw Aminah Hidajat, alge meen voorzitster van de Indonesi sche nationalistische partij I.P.K.I. („Beschermers van de onafhankelijk heid") heeft haar vertrouwen uitge sproken, dat president Soekarno er voor het einde van het jaar toe zal overgaan de communistische partij en haar verwante organisaties te ontbinden, zo meldde het Indonesi sche persbureau Antara. De I.P.K.I. werd in 1954 opgericht door generaal Nasoetion, die thans minister van defensie is. Mevrouw Hidajat, die sprak op een bijeenkomst in Djakarta, zei dat er geen andere keus bestond dan de P.K.I. van Indonesisch grondgebied weg te vegen en waakzaam te zijn tegen het ontstaan van nieuwe com munistische groeperingen. De wreed heid der communisten was het Indo nesische volk al bekend, zowel van gebeurtenissen op eigen bodem als van daarbuiten, zei de voorzitster. SLEEN, 5-12. Tallozen uit het gehete noorden hebben zaterdag een bezoek gebracht aan het gebied van de gaskrater bij het dorp Haan tje in de gemeente Sleen. Dit bezoek is voor de meesten een grote teleur stelling geworden, daar men eigen lijk niets anders zag dan borden met verboden toegang en politiemannen, die het gebied scherp bewaken. In het 'dorp 'heerste de gehele dag een enorme druikte en de meeste in woners 'bleven dan ook veilig op hun erf, omdat men anders de ene auto mobilist na de andere de weg moest wijzen naar het kratergebied. Zeer velen verlieten 'hun auto's bij de brug over het Qranje 'kanaal om, lo pend langs een zandweg langs het •kanaal, iets dichter bij de plaats van het gebeuren te komen. Dit werd door de politie toegestaan, aangezien het kanaal een veilige grens vormt tussen het verboden gebied en de bezoekers. Velen waren voorzien van kijkers, doch door 'het mistige weer kan men eigen li j'k niets anders zien dan de oude boerderij en een dragline, die op het ogenblik bezig is met de aan leg van een nieuwe toegangsweg voor een eventuele nieuwe boring. Van zondagmiddag 13 uur af spuit opnieuw tot een hoogte van één a De V.S. hebben in de Nevada- woestijn een kernladi'ng tot ontplof fing gebracht. Het was de krachtig ste Amerikaanse ondergrondse kern explosie van dit jaar. twee meter en met een enorme 'kracht een grote hoeveelheid mod der, 'gas en water uit de krater. On danks. de zeer slechte weersomstan digheden wordt met man en macht gewerkt om op circa 500 meter van de 'krater een 'nieuwe toren te plaat sen. Het is de bedoeling dat de „Gemi ni's" op 13 december gedurende twee omwentelingen naast of in de buurt van elkaar zullen vliegen. Zij moe ten op 15 december („Gemini-6") en 17 december op aarde terugkeren, d.w.z. op de Atlantische Oceaan. Borman en Lovell meldden aan vankelijk dat alles in orde was met de brandstofcellen, een nieuw type batterij, waarmee tijdens de vlucht van de „Gemini-5" in augustus moei lijkheden ontstonden. Maar latei- bleek dat de cellen na ongeveer 20 minuten midner druk hadden. Door middel van reserve-uitrusting werd de zuurstofdruk in de cellen tot een aanvaardbaar peil hersteld. De lancering geschiedde nadat zich bij het aftellen (de laatste controle) geen enkele moeilijkheid had voor gedaan. De Titan-2 verhief zich ver volgens met een donderend geraas en een witte vlam in de lucht. De „Gemini-7" draait met een snel heid van 27.350 km om de aarde. „Vreedzame verovering" President Johnson zei nadat hij de lancering van de „Gemini-7" op de televisie gevolgd had, dat „de vreed zame verovering van de ruimte de enige vorm van verovering is waar op de mens trots kan zijn en die nut afwerpt wanneer hij zich ermee be zig houdt". „In deze strijd zijn alle mensen bondgenoten; de enige vij and is een vijandige omgeving. De uiteindelijke overwinning zal niet alleen voor de Amerikanen maar voor de 'hele wereld zijn". Hij uitte zijn bewondering voor Borman en Lovell. Op een persconferentie werd ge zegd, dat het verste punt van de baan van het ruimteschip 329,400 km bedraagt, ongeveer 8,5 km minder dan was voorzien. Het laagste punt is 161,800 km, 800 meter hoger dan- het plan was. De „Gemini-7" draait in 89 minuten en 23 seconden om de aarde, slechts enige seconden sneller dan volgens plan. NEW YORK, 5-12. Ten noorden van New York zyn zaterdagavond een vliegtuig van de Trans World Airlines en een toestel van de Eas tern Airlines - beide Amerikaanse maatschappijen - in de tucht met elkaar in botsing gekomen. Van de in totail 112 inzittenden kwamen slechts drie personen om het leven, terwijl er 52 verwondingen opliepen. Het toestel van de Eastern Airli nes, een Constellation, moest een noodlanding ma/ken, waarbij 'de ma chine in drie stukken brak en in brand vloog. Voordat de tanks ont ploften waren vrijwel alle 55 inzit tenden er in geslaagd, uit de wrak stuk,ken te komen. Onder de drie omgekomenen bevond zich de ge zagvoerder, Charles White. Alle overlevenden waren 'het er over eens dat bet aan de koelbloedigheid van White en de tweede piloot, die het ongeluk wel overleefde, te danken was dat er niet veel meer slachtof fers waren gevallen. Het vliegtuig van de Trans World Airlines - een Boeing-707 met straal aandrijving - 'kon zonder ongeluk ken op Ihet vliegveld Kennedy aan de grond worden gezet. Een 'gewonde overlevende van de „Constellation" vertelde dat 'hij een hevige schok :had 'gevoeld waarna het vliegtuig zidh op zijn kant draai de. Anderen hadden d'e „Boeinsg" plotseling" zien opduiken en een he vige luchtdruk gevoeld. In 'beide vliegtuigen had geduren de korte tijd grote opwinding ge heerst, doch volgens de bemanning was er geen paniek onstaan. Iemand, die de nocdlanding van de „Constellation" had gezien verklaar de dat het toestel in vlammen ge huld over de grond schoof en in tweeën 'brak terwijl links en rechts ■mensen eruit vielen. Een aantal werd met verwondingen naar zie kenhuizen vervoerd. Van de inzit tenden van de „Boeing" liep alleen de stewardess lichte verwondingen op. De „Constellation" kwam uit Bos ton en was op weg naar Newark, bij New York. De „Boeing" was op weg van San Erancisco naar New York. Bij sommige mensen kan soms hun leerleden hun toekomst bederven. Reeds enige maanden geleden is door de fa. Leys uit Kapelle-Biezelinge een begin gemaakt met de aanleg van een zwaaikom te Zierikzee. Na voltooiing van het werk zal de kom een lengte hebben van 70 meter en een breedte van 68 meter. Het project wordt uitgevoerd naar het ontwerp van het ingenieurs bureau Witteveen en Bos uit Deventer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Oproep keizer Haile Selassi voor de O.A.E. ADDIS ABEBA, 4-2. Keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft in zijn openingstoespraak de afgevaardigden van 34 lid-staten van de organisatie voor Afrikaanse eenheid opgewekt de krachten te bundelen, ter bevrij ding van de broeders in Rhodesië". De toestand in Rhodesië, zo zei hij, is niet alleen een uitdaging aan onze organisatie, mqar ook aan de onaf hankelijkheid Van elk van onze sta ten en aan de nationale bevrijdings bewegingen in Angola, Mozambique, Zuidwest-Afrika en Zuid-Afrika. De eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring in Rhodesië was „een van de schandelijke aspecten van kolonia lisme en imperialisme". Alle vrij heidslievende volken moesten samen werken „om deze dodelijke kanker- van de menselijke vrijheid en ge lijkheid te vernietigen", aldus Haile Selassi. LOSAKA, 4-12. President Ken neth Kaoenda van Zambia heeft vrij dag geweigerd Britse troepen te aan- De West niet aanwezig bij huwelijk van prinses PARAMARIBO, 4-12. De voorzit ter van de staten van Suriname, de heer J. Lachmcn heeft in dit college medegedeeld, dat. de Surinaamse sta ten geen delegatie zullen afvaardigen naar het huwelijk van prinses Bea trix met de heer Claus von Ams- berg. De reden hiertoe is, dat hij van zijn collega van de Nederlandse An tillen had vernomen, dat deze ook geen delegatie naar -Nederland zou afvaardigen. Ter voorkoming van het idee dat er een breuk zou bestaan in het ko ninklijk aan deze zijde, zullen ook de Surinaamse staten geen delegatie afvaardigen, aldus de heer Lachmon. vaarden wanneer Engeland niet toe stemt dat deze de grens overtrek ken en de elektrische centrale aan de Kaï-iba-dam bezetten. Engeland wil dit pas doen wanneer Rhodesië de elektriciteitsvoorziening van de voornaamste industrie van Zambia, de kopermijnen afsluit. De Britse minister voor het geme nebest, Bottcmley. zei voordat hij uit Loesaka haar Nairobi vertrol;, dat het voldoen aan de wensen van Kaoenda oorlog zou betekenen. a De opperse sowjet - de Raad van de Unie en de Raad van de Nationa liteiten - is tegen dinsdag in Moskou in gewone zitting bijeengeroepen, zo heeft radio-Moskou bekend gemaakt. Jeugdige Nederlander vennoord in Stockholm STOCKHOLM, 5-12. In de nacht van zaterdag op zondag is een 20- jarige Nederlander vermoord aange troffen in een leegstaand huis In het centrum van Stockholm. De jongeman, de 20-jarige H. Drost uit Harderwijk, was aan han den en voeten gebonden en had een lus om zijn nek. Bovendien vertoon de zijn hoofd verwondingen Hij werd aangetroffen op de twee de etage van een huis in het centrum van de stad. Drie jonge Zweden von den hem. Het huis wag bestemd voor de sloop. Daar vele zwervers hier wel de nacht doorbrachten, heeft de Zweedse recherche onder hen een onderzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit nog geen resultaten opgeleverd. Volgens de politie van Stockholm stond de jongeman, die bediende was in een Zweeds warenhuis, goed be kend. Stembus sprak in Frankrijk Tweede verkiezingsronde noodzakelijk De nostalgie over het verdwijnen van trams treft men bijna overal aan. Be langstellenden doen bij opheffing van lijntjes dan ook alle moeite, althans beslag te leggen op een gave lokomotief. In de buurt van Bremen werd een lokaaltje opgeheven en het trammetje maakte zijn laatste reis op weg naar een museum. PARIJS, 5-12. De Franse stem bus heeft gesproken en de politieke kaarten zijn duidelijk op tafel ge legd. Verrassend resultaat van deze belangrijke electorale strijd in het land van Marianne is de duw om laag, die president De Gaulle heeft gekregen. Hij haalde geen vijftig prccent van de stemmen, hetgeen ccri tweede verkiezingsronde noodza kelijk maakt. Weliswaar zal De Gaulle daaraan meedoen, maar het is duidelijk dat zyn gezag is aange slagen. Zijn grootste tegenstander bleek Milterand, voorman van de in deze verkiezingsstrijd samenwerken de socialisten en communisten. Het Franse volk bleek ditmaal zeer ac tief en ondanks zeer slechte weers omstandigheden, ook in Frankrijk, was de opkomst van de kiezers bui tengewoon groot. Derde man in de strijd was de pijlsnel naar voren ge komen kandidaat Lecanuct, die 16 D/o der stemmen op zyn naam bracht, legen Mitterand 31. De Gaulle haal de 45 n van de stemmen binnen. In Gaullistische kringen is ge zegd, de generaal De Gaulle zich op 19 december zal aandienen voor de hveede stemronde van de presidents verkiezingen met de meeste kans op een overwinning op zijn enige tegen kandidaat Francois Mitterand, de kandidaat van links. Hoewel er nog geen communiqué is uitgegeven heeft de Gaullistische voorzitter van de Franse nationale vergadering, Chaban Delmas, open lijk verklaard, dat generaal De Gaulle aan een tweede stemronde zal meedoen. Premier Pompidou heeft kort na middernacht gezegd, dat de commu nistische partij, gesteund door socia listische en radicale partijen, op Mit terand heeft gestemd. Dit was vol gens hem nog geen derde van het totaal aantal stemmen. Mitterand zelf verklaarde, dat er sprake is van een overwinning van het gehele linkse blok en niet alleen van hemzelf. De secretaris-generaal van de .communistische partij, Waldeck Ro chet. zei. dat de Franse communisti sche partij met voldoening consta teerde, dat de communistische stem men merendeels op de enige kandi daat van links waren uitgebracht. Het bewijs hiervoor was. dat in de communistische gemeenten hoofdza kelijk op Mitterand was gestemd. In de Franse overzeese gebieden hebben de kiezers blijkens de eerste Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele regen- of hagelbuien; matige tot krachtige, aan de kust aanvanke lijk nog nu en dan harde wind, over wegend tussen west en zuidwest; iets koudere nacht; morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 16.12, onder 8.16. Volle maan: 8 dec. te 18.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 dec. 2.00 v.m. BROUWERSHAVEN 7 dec. 1.36 v.m. Springtij: 11 dec. 14.18 n.m. 13.55 n.m. resultaten veelal op De Gaulle ge stemd. Reactie op maatregelen? In Gaullistische kringen is men van mening, dat de houding van een deel van de Franse kiezers vooral te wijten is aan de impopulai-iteit van de door de regering gevolgde econo mische en financiële politiek. Over wegingen van internationale politiek zouden praktisch geen gewicht in de schaal gelegd hebben. In linkse kringen in Frankrijk, Waar men zwijgt over de verschillen die er bestaan tussen de communis ten en de andere groeperingen, wordt naar A.F.P. bericht, het feit, dat De Gaulle tot een tweede stem ronde gedwongen is, als een over winning op de persoonlijke macht gevierd. Men 'legt ook de nadruk op de ontevredenheid die zich op deze wijze heeft gemanifesteerd tegen de economische en spciale politiek van de Franse regering. In kringen van de aanhangers van Lecanuet wordt de uitslag van de verkiezing vooral gezien als een re actie tegen de buitenlandse (in het bijzonder de Europese en Atlanti sche) politiek van De Gaulle. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde verplaatste een in de omgeving van Schotland 'gelegen depressie zich langzaam naar het oosten. Een an dere depressie trok daarentegen met zeer grote snelheid over het zuide lijke deel van de oceaan naar onze omgeving. Zondagmiddag passeerde het centrum ervan iets ten noorden van de lijn Amsterdam-Enschedé Nederland. Het midden en zuiden van het land kwamen daarbij korte tijd in de warme sector van de de pressie. De temperatuur liep op tot 12 a 13 graden en er sfca'k een storm achtige zuidwestelijke wind op, die in vlagen soms snelheden van 100 tot 110 km. per uur bereikte. In d'e noordelijke provincies bleef de wind zwak tot matig en de temperatuur kwam er niet boven ongeveer 5 gra den. De Schotse depressie bevindt zich nu langzaam opvullend boven de Noordzee. Om de depressie heen stroomt polaire lucht. Dit zal ook morgen nog doorgaan. Het weer be houdt dus een enigszins wisselvallig 'karakter met opklaringen en plaat selijke buien. In het temperatuur- verloop komen geen grote verande ringen. Gevechten in Vietnam SAIGON, 6-12. Een hevig gevecht tussen Amerikaanse troepen en een bataljon van de Vietcong op enige kilometers van de Michelin-planta- ge te Dau Tieng in Zuid-Vietnam, die zondagmiddag was begonnen, is tegen het invallen van de nacht ge ëindigd. De Amerikaanse troepen hebben verliezen geleden die als matig be stempeld worden. Door de duisternis was 'het niet mogelijk de Vietcong- verliezer. vast te stci'en. De regering van Laos heeft ko ning Savang Vatthana verzocht de noodtoestand af te kondigen in de provincies Thakkek en Savannakhet, respectievelijk 'in het midden en 'het zuiden van Laos, Reden tot het ver zoek is do toegenomen druk van de Palhet-Lao strijdkrachten en van Noor-d-Vietnam. redt tegenstander LONDEN, 4-12. Bij een bezoek van een deputatie van hel Britse Lagerhuis aan de Maag deneilanden in de Britse An tillen heeft onlangs de conser vatieve afgevaardigde een so cialistische tegenstander ge red, die bij het zwemmen in moeilijkheden was geraakt. Bij zijn aankomst in Londen ver let aarde zondag de redder, Neil Martin, dat hy erg blij was het leven van. zijn politieke te genstander te hebben gered. Glimlachend weigerde hij commentaar le leveren op ccn optnerking van een journalist, dat hij feitelijk had meege werkt de regering-Wilson in het zadel te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1