het geld van de bisschop Wat ziet Sint? TE DUUR VOOR SINTERKLAAS Zou hij het ook eens proberen? Daar liep 'hij, de handen diep in de zakken, een rode neus van de kou. Iedereen zei altijd dat hij klein was voor zijn leeftijd, hij kon dat niet uitstaan. Mischien behandelden zijn vader en moeder hem daarom wel zo kinderachtig. Hij kreeg nooit wat hij graag wilde hebben. Het begon al donker te worden en het werd steeds drukker op straat; de kantoren waren zeker net uitge gaan. In 'bijna elke vrolijk verlichte etalage zag je wel ergens een mijter of een staf en af en toe een breed- grijnzende zwarte Piet. Hij zag er 'boos uit, 'boos omdat hij zich op een dag als vandaag niet vrolijk voelde. Vanavond zou de fijn ste dag van het jaar moeten zijn, 5 december! Wat 'had hij er al lang naar uitgekeken. Iedere week had hij een kwartje weggelegd om nu ook eens voor iedereen een cadeautje te 'kunnen kopen. Hij zag zijn moe der al kijken als ze de prachtige vierkleurenpen uit zou pakken. Maar gisteren 'bleek dat hij daarvoor geen geld genoeg had. Aan z'n vader hoef de hij daar niets te vragen. Die vond het onzin dat hij voor hen en z'n zusje iets kocht .Én nu had 'hij alleen nog maar voor z'n vader een marse peinen sigaar en voor z'n zusje een kleurboek. Z'n 'geld was op en voor z'n moeder had hij nog niets. Even kykcn In het grote warenhuis was het warm. Hij deed zijn das af. Aan het plafond hingen overal grote recla meborden, waarop echte sinterklaas- geschenken waren getekend. Eigen lijk wel een gezellig gezicht, al die mensen die nog gauw iets moesten kopen of met grote pakken liepen te sjouwen.' Daar lagen de pennen die in vier kleuren konden schrijven. Wat zou moeder er blij mee zijn. Hij moest aan een vriendje van hem 'denken. Die had eens een keer een boekje uit een winkel wegge pakt en liep meteen zonder te beta len de winkel uit. Het was wel span nend toen, want ze stonden duizend angsten uit dat iemand het gemerkt zou hebben, maar alles ginig goed. Zou hij het odk eens proberen? De verkoopster stond met een mevrouw te praten en verder zag hij zo gauw niemand die op hem lette. Zijn hart klopte veel harder en hij kreeg er een kleur van. Voordat hij goed en wel besefte wat hij eigenlijk deed, had hij de pen stra'k in zijn hamd ge klemd in zijn zak. Schrik Een onbehaaglijk gevoel kroop over zijn rug. Als nu toch iemand het ge zien 'had? Opeens zag hij eer. meneer die al een poosje naar hem gekeken moest hebben. Schichtig keek hij rond. Waar moest hij heen? Hij holde naar buiten en durfde niet om te kijken. Toen hij op straat liep, de pen nog steeds in zijn hand in zijn zak, werd 'hij weer iets rustiger, maar zijn hart klopte toch nog wel vlugger dan normaal. Hij haastte zich naar huis. Vlug* nog even voor het eten alles inpakken. Onder het eten voelde hij zich nog steeds niet vrolijk, vooral niet toen zijn moeder vroeg waarom hij zo stil was en of hij soms een grote verrassing had. Het nare moment Eindelijk was het zover. In het midden van de kamer stond een grote doos vol pakjes, waarop hun namen geschreven waren. Z'n zusje zat verrukt naar de nieuwe poppen- kleertjes te kijken en ze aten alle maal wat van moeders zelfgebakken horstplaat. wel gezien had en hem toevallig ken de en morgen z'n vader opbelde? Hij kon maar niet slapen. Voor z'n 'bed lagen de gekregen cadeautjes, hij had ze nog niet eens goed beke ken. Nee, het was dit jaar geen leuk sinterklaasfeest 'geweest voor hem. Stelen zou hij in geen geval meer doen, onder welke omstandigheden dan ook. Maar of hij het morgen zijn vader en moeder zou vertellen Een klein langwerpig pakje werd er uit de doos gevist. Voor moeder. Hij voelde dat hij weer een kleur kreeg. „Maar dat is toch veel te duur voor die goede Sint", riep zijn moe der uit. Zo moesten do pen allemaal van dichtbij bekijken. Weer kroop er een onbehaaglijk gevoel over zijn rug. Hij durfde zijn moeder niet aan tc kijken. Plotseling wilde hij zeggen dat het een gestolen pen was, maaizou moe der dan nog zo blij kijken? Hij voel de zich laf cn toen hij 's avonds laat in bed lag was hij boos en verdrie tig om alles. Waarom had hij het nu toch niet gezegd, als iemand het nu Het zou onbescheiden wezen by deze titel te denken aan de goede, heilige bisschop bij wie het geld geen rel schijnt te spelen. Deze vluchtige gedachte mogen wij dan ook laten rusten. Bij de meeste andere bisschoppen speelt het geld wel een rol en het is nog geen 200 jaar geleden, dat velen van hen zelf het muntrecht bezaten, dat wil zeggen op eigen naam en voor eigen rekening - en ook te ei gen bate - geld mochten slaan. Een geïllustreerde geschiedschrij ving hiervan vindt men in vele munt verzamelingen terug en dit is maar één van de vele zijden van de numis matiek of meetkunde. Beeltenaar belangrijk machtsteken In vroeger tijden, toen pers, radio en televisie ontbraken, was de munt een belangrijk medium tussen vorst en volk en daarin vinden wij de oor zaak van het feit dat het recht van de vorst om zijn beeltenis op de munt te plaatsen zo belangrijk was. Kerkvorsten plaatsten daarnaast ook vaak uit de religieuze geschie denis bekende naamgenoten of de veelal heilig verklaarde, stichter van hun bisdommen op de munt, als het ware om uitdrukking te geven aan het feit, dal niet hun eigen persoon, doch meer de kerk, of hun bisdom, op de voorgrond diende te staan. Zo voerde de Utrechtse bisschop David van Bourgondië (1455-1496) bij een herziening van het geldstelsel in het SfciCht, zoals zijn bisdom werd ge noemd, de 'hierbij afgebeelde gulden (dat wil zeggen: gouden munt) in, waarop de Bijbelse koning David staat, met zijn harp. Men rekende destijds in stuivers en de gulden had een waarde in goud van 2525 zilve ren stuivers. De middellijn is 28 mm. Tondeldozen Op de voorzijde staat in Gotische letters: David De Burgondia Episco- pus Traiectum (sis) hetgeen betekent: David van Bourgondië, bisschop van Utrecht. De latijnse naam van Utrecht was Traiectum. Voorts zie men, zoals op prakisch alle middel eeuwse munten een kruis; daarom heen en in het midden de letters D, A, V, I en D en tenslotte vier tondel dozen. De tondeldoos duidde op de vurig heid van het geloof der Bourgondi sche vorsten en was persoonlijk em bleem van de bisschop. David was een zoon, zij :het een bastaardzoon, van de Bourgondische 'hertog Fi- l'ips de Goede (1419-1467), de man die van de bekende Jacoba van Beie ren de graafschappen Holland en Henegouwen „overnam". Op de 'keerzijde van de munt staan de wapens 'van bet Sticht Utrecht en VEfti Bourgondië en ikoni/ng David met zijn. harp, zittend op een troon. Naar hem noemde men de munt Davidsharp of Davidsgulden, Er be stonden destijds vele guldens, van verschillende waarden. Het om schrift: Memento, Domme, David, ofwel: Heer, gedenk David, slaat mo gelijk op de benarde situatie van de bisschop tijdens de moeilijkheden met de Stichtenaren. Een tijd lang was David zelfs ide gevangene van heer Jan van Montfoort; bet waren andere tijden dan tegenwoordig. Aartsbisschopsgeld Verder is afgebeeld een zilveren muntje van Trier-, (een z.g. albus) geslagen in de stad Koblenz, die des tijds, 1662, tot het aartsbisdom Trier behoorde. De middellijn is in werke- By de foto's: 1 en 2 de gouden gul den van David van Bourgondië. bis schop van Utrecht, naar de Davids- harp Davidsgulden genoemd; 2 en 4 een albus van Trier met bisschops mijter; 5 en C 100-lirestuk van paus Johannes XX11I. lijkheia 18 mm. Op dc voorzijde slaat: Carl Casp D G Arch Treu Pe Ad PR hetgeen betekent: Carl Caspar Dei Gratia is bij de Gratie God.s) Archiepisco- pus Trevirensis (is aartsbisschop van Trier) Princeps Elector (is keurvorst van het Duitse Rijk) en Administra tor P rumen sis is administrateur van Prüm). De stad Priim, in de Ei- fel, behoorde dus niet tot het bisdom, doch werd door de aartsbisschop geadministreerd, dus bestuurd. Bo ven het wapenschild een bisschops mijter, zoals wereldlijke vorsten bo ven hun wapen een kroon voerden, op de keerzijde ziet men SI. Petrus met aureool en sleutel. Het omschrift luidt: Mone (ta) No (va) Arge (utea) Conflu (enliae) (M) DCLXII, ofwel: nieuwe munt van zilver van Koblenz, 1662. De latijnse naam van Koblenz (is Confiuentium, ofwel: samenvloeiing, namelijk van Rijn en Moezel. De laatste In de Franse tijd verloren alle kerkvorsten hun wereldlijke macht, en daarmede het muntrecht. Alleen de Paus is thans nog staats hoofd en slaat uit dien 'hoofde eigen geld. Afgebeeld is een 100-lirestuk (staal, 32 mm) van Paus Johannes xxrrr. Op de voorzijde zien we het borst beeld van de Paus en.het omschrift (latijn): Ioannes XXIII P M AN I. De letters P M betekenen Pontifex Ma ximum. ofwel opperpriester; AN I is de afkorting van Anno I, namelijk het eerste jaar van zijn regering. Op de 'keerzijde staat (Italiaans): Citte del Vaticano ofwel: Vaticaan stad. En voorts een personificaie van de trouw: Fides en het jaartal 1959. C. HOLTSLAG. De oplossing Opeens wist ihij het. Als 'hij zeven weken zijn zakgeld opspaarde zou 'hij naar dat warenhuis toegaan en de pen betalen. Misschien zou de verkoopster het wel raar vinden, maar ihij zou het toch doen. Met een diepe zucht viel bij in slaap. Het warenhuis leek veel groter dan bij altijd gedacht 'had en ook was het hem nooit eerder opgevallen dat er- zoveel lichtblauw was. De verkoop ster schrok: „Niet betaald?" en ze ging 'de chef halen. Hij voelde zich weer rood worden. Zou die chef erg boos zijn? „Dus jij hebt die pen gewoon ge stolen en nu kom je het. geld er voor brengen ?Dat gebeurt ook niet vaak. Weet je, ik vind dit toch wel een prestatie van je. Je geweten zat je zeker dwars hé? Laat dit een goede les voor je zijn jongen, als de politie je niet pa'kt, is het je geweten wel dat je parten 'gaat spelen. „Hier, pak aan, de helft krijg je terug van het geld. Ga maar vast voor volgend jaar- vijf december sparen". Het was al bijna li ebt toen hij plotseling wakker- werd. Fijn, kon hij nog een poosje blijven liggen, «raar zijn voornemen stond vast. De pen werd gekocht. Van links naar rechts: 2. Straf 1. Sinterklaasfeest 3. Struik 10. Titel 4. Voegwoord 11. Geestdrift 5. De cameraman 12, Technicus 1 6. Amerikaans 13. God v.d. liefde 7. In 't voorste gedeelte 14. Friese voornaam 8, Zwarte Piet 15. Plaatsbepaling 9. Mest 16. Bisschopshoed 17. Vissersplaats (afk.) 19. Kosten koper 18. Bijwoord 20. Kleverige 21. Slim 23. Voeden 1 22. Die 24. Romeinse keizer I 23. Voegwoord 26. Accoord 25. Rund 28. Presentje v. Sint 26. Gebergte 32. Zangnoot 27. Ontzag 33. Edelman j 28. Zich (D.) 34. Voegwoord 29. Landbouwwerktuig 36. Uitroep 30. Voegwoord 38. Bloeiwijze i 1 31. Levenloos 39. Menselijk orgaan 32. Middelbaar onderwijs 40. Zegenrijke 'handeling 35. Fries Van boven naar beneden: 37. Uitroep 1. De knecht 39. Onder andere Voor- onze puzzelaars en puzzelaar ster-s volgt hier- onze „Sint Nicolaas- puzzle" en wel in de vorm van een kmiswoordpuzzle, waarvoor de om schrijvingen hieronder volgen. De oplossing ervan dient uiterlijk woensdag 15 december a.s. in ons be zit te rijn! Adresseer' uw oplossing aan: Re dactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee en schrijf in de linkerbovenhoek van de brief kaart of enveloppe: „Sint Nicolaas- puzzle". Indien U uw oplossing per post in zendt, gelieve u haar te frankeren met Kinderpostzegels. Als prijzen voor ide goede oplossers stellen wij beschikbaar: 1 waardebon ad f 25, 1 waardebon ad f 10, 1 waardebon ad f 5, 4 waardebonnen ad f 2,50 alle voor 25 december a.s. te beste den bij onze adverteerders. Denkt U eraan: tijdig inzenden en uitsluitend de ingevulde figuur in zenden met duidelijke vermelding van uw naam en volledig adres.' Wij hopen op vele inzendingen en wensen u allen: „prettig puzzelen en veel succes!" DE REDACTIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5