STREEKNIEUWS P ONZE PUZZEL-RUBRIEK Omzet bij de C.A.V. opnieuw gestegen 1 Blanke jury veroordeelt blanke Lezing over transport van oogstprodukten Bedrijfsstudiegroep Schouwen-Duiveland vergaderde ZIERIKZEE, 2-12. Deze week vond in het „Huis van Nassau" een verga dering plaats van de Bedrijfsstudie groep „Schouwen-Duiveland". De voorzitter, de heer A. J. G. Üocleman, heette in het bijzonder welkom de spreker van deze avond: ir. D. C. M. Boonman, rijksland- bouwconsulent voor arbeidsvraag stukken te Wageningen. De voorzitter memoreerde voorts in zijn openingswoord de ongewone weersomstandigheden van dit jaar, maar achteraf gezien is de schade in het zuidwesten erg meegevallen. Ge let op de structuur kan verder ige- constateerd worden dat het met de gronden op Schouwen-Duiveland de goede 'kant opgaat. Een heel eind in de 'goede richting gevorderd is ook de chemische onkruidbestrijding en de fytoftorabestrijding in de aard appelen. Al hebben er al veel veranderin gen in, di- Landbouw plaats gevonden, ongetwijfeld zal er in de toekomst nog veel meer veranderen. De ar- beidsproduktiviteit per man gaat omhoog door het gebruik van grotere trekkers en machines. De capaciteit van de opvanginrichtingen en voor al ook het vervoer, zullen hierbij moeten worden aangepast, aldus be sloot de heer Doelcman zijn ope ningswoord. Vervolgens behandelde ir. Boon man het onderwerp „Het transport van de oogstprodukten en de orga nisatie daarvan". De oogst, hetzij van granen, aardappelen of bieten, is onlosmakelijk verbonden met het transport en de opslag. Wil men moeilijkheden voorkomen dan dient de organisatie van deze zaken eerst goed geregeld te worden. Aan de andere kant kunnen er ook onbenut te uren voorkomen, die ergens an ders goed besteed zouden kunnen worden. Zo kan bijv. tijdens het maaidorser! die man die het trans port verzorgt, misohien tussendoor wat aan lhet stro doen. Tijdens de aardappeloogst moet men rekenen op 10 a 12 rooibare da gen, d.w.z.: binnen deze tijd moet het werk kunnen 'gebeuren, waar voor een strakke organisatie nood zakelijk iis. Hetzelfde geldt overigens BURGERLIJKE STAND Zierikzee Gebaren: 26 nov. Frank Jeroen, z. van Gijsbertus Cornells de Jonge en AcLriarva Regoort (Zierikzee); 26 nov. Franciscus Johannes, z. van Francis- cus Maijs en Klasina Jacoba Braam (Zierikzee). Gehuwd: 30 nov. Hendrikus Ge- rardus van Veldhoven, 68 jaar (Zie rikzee) en Cornelia Wilhelmina Jo hanna Nikken, 65 jaar (Zierikzee) Overleden: 26 nov. Lena de Ruiter, 59 jaar (Zierikzee); 29 nov. Maatje Adriana Heuseveldt, 84 jaar (Zierik zee), echtg. van Cornelis Levinus van Vessem; 28 nov. Adrianus de Rijke, 69 jaar (Duivelnad), eahtg. van Dina Johanna Dijkman; 1 dec. Cor nelia Goudzwaard, 92 jaar (Midden- schouwen) gehuwd geweest niet Jo- hannis Bil. ook voor de andere werkzaamheden. Deze moeten worden verricht met de minste kosten en ook moet nog tijd worden overgehouden voor an der werk, bijv. stoppelen. Er moet zoveel mogelijk met de bestaande middelen een oplossing worden ge zocht, zodat de investeringen, die noodzakelijk zijn, zo laag mogelijk blijven. Ook moet men er van uit gaan dat niet de produktiviteit van d-- machine het belangrijkste is. maai de produktiviteit per man, aldus ir. Boonman. Bij het oogsten kan men op twee manieren te werk gaan, nl.: I. rij dende lossen; 2. stilstaand lossen. De tweede manier geeft tijdverlies t.o.v. de eerste manier. Bij granen is dit ongeveer 15 pet., bij aardappelen en bieten 25 tot 30 pet. Het voordeel van het tweede is, dat het werk met één man kan geheimen. Tussen deze typen kunnen verschillende combi naties voorkomen. Aan de hand van voorbeelden werkte de heer Boon man enkele mogelijkheden uit. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne'. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! Bouwvakkers lichting '67 viij van dienstplicht DEN HAAG. 2-12. Ook de bouw- vakkers van 'de lichting 1967 krijgen van de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, weer vrijstelling van militaire dienst. De voorwaar den voor het verkrijgen van vrijstel ling zijn bekend: de dienstplichtigen moeten als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen in Neder land werkzaam zijn en onder bouw vakarbeider wordt verstaan: metse laar, voeger, betonwerker, beton- vlechter, heier, opperman, stukadoor steengaaswerker, tegelzetter, terraz- zowerker, timmerman, schilder, lood gieter, elektricien, dakdekker en centrale-verwarmingsmonteur. ROTTERDAM. De N.V. Neder- landsche Tank-, Appax-aten- en Ma chinefabriek „Netam" heeft zojuist een opdracht van een der grootste vervoersondernemingen in de Vere nigde Staten ten bedrage van ca f 2,5 miljoen ontvangen, aldus wordt van bevoegde zijde medegedeeld. AANBESTEDINGEN Onderhoud wering Oosteren- en Westerenban Door de Rijkswaterstaat te Mid delburg werd aanbesteed 'het uitvoe ren van onderhoudswerken aan de Rijkszeewering in de polders Ooste- renban en Westerenban op Schou- wen-Duivelamd gedurende 1966. De laagste inschrijvingen waren van: Fa. J. de Ruiter Zoon te Noord- gouwe voor f 147.000; M. de Voogd, Haamstede f 146.000; H. Stouten, Brouwershaven f 145.800; Aanne- miings Maatschappij „Schouwen-Dui- veland", Zierikzee f 144.800; P. van Donigen, Haamstede f 144.300. Er wa ren 6 inschrijvers. De over-water-puzzelaars waren deze week bijzonder actief, 'gelet op de talrijke inzendingen. Het zat er dan ook wel in, dat de prijzen bui ten Schouwen-Duiveland vielen en ze deden het ook. De eerste prijs is bestemd voor: de heer C. N. v. d. Wekken Noorderringweg 32 B Creill (N.O.P.). De tweede prijs gaat naar: mej. Gonny van Lieshuit Van Ghentstraat 22 Oss (N.-Br.). De oplossing van de puzzel is de volgende. Horizontaal: 1. sigaar; 6. piraat; 11. rakker; 13. ad; 15. bordes; 18. ik; 20. ere; 21. ja; 22, in; 23. stempel; 25. naast; 27. olijke; 29. cm; 31. r.a.i.; 33. en; 34. kan; 35. tiara; 37. asbest; 40. n.t.; 41. spa; 42. ar; 43 .an; 44. rak; 46. et; 47. monter; 50. reces; 52. new; 54. p.p.; 55. ets; 57. r.o.; 58. kreta; 61. jabot; 63. etalage; 65. el; 66. pk; 67. lot; 68. re; 69. leonie; 71. ad; 73. mossel; 75. glijden; 76. geduld. Verticaal: 2. der; 3. arena; 4. aas; 5. T-k; 6. pekel; 7. ir; 8. aa; 9. adelijk; 10. object; 12. kit; 14. regent; 16. o.a.; 17. 'diagram; 19. spons; 23. staart; 24. el; 26. sr; 28. 'kanker; 30. mister; 32. is; 33. een; 36. a.p.; 38. bartje; 39. tremolo; 42. a.n.p.; 45. a.c.; 46. enkele; 48. opaal; 49. ee; 51. sokkel; 53. weetal; 56. sja.; 59. t.t.; 60. 'baron; 62. beeld; 64. ges; 66. pi; 69. lee; 70. nul; 72. dij; 73. me; 74. sjg. De Zierikzeese „Stenen der wet", die recentelijk op de achterzolder van een bijgebouwtje van het stadhuis werden gevonden. De „Stenen der ivet" wer den de veroordeelde om de nek gehangen; een typisch middeleeuwse straf, evenals de zg. houten huik en het brandmerken. Gelijk bekend werden in de 19e eeuw de lijfstraffen en de doodstraf afgeschaft. Het staat echter vast dat geruime tijd tevoren dergelijke straffen ook al niet meer werden toe gepast. Aangenomen wordt dat bij de restauratie van de stadhuisgevel in 1785 de stenen op het zoldertje zijn terecht gekomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode), Algemene vergadering C.A.V. „Schouwen-Duiveland" Op dinsdag 7 december a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de alge mene vergadering gehouden van de Coöp. Aankoopvereniging „Schou wen-Duiveland" G.A. Op deze ver gadering komen de jaarstukken aan de orde. Bestuursverkiezing is nodig i.v.m. de periodiek aftredende heren J. v. d. Bijl, J. M. Dalebout, A. M. Geluk, P. J. van Langeraad en W. J, Steur. Verkiezing van een plv. lid van de commissie van toezicht is no dig wegens aftreden van de heer D. Deist, die niet heikiesbaar is. In be spreking 'komt een voorstel tot ver dere uitbreiding van de outillage en aankoop van de benodigde machi nes. Neemt de vergadering een hier op betrekking hebbend bestuurs voorstel aan, dan wordt machtiging gevraagd tot het aangaan van een geldlening ad f 200.000. Na de pauze spreekt ir. H, P. de Bruin, rijksland- bcuwconsulent voor de Zeeuwse c landen te Goes over het onderwerp „Zit er nog- toekomst in de land bouw?" BROUWERSHAVEN Huishoudelijke voorlichting ten plattelande De Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande dn Zee land oi'ganiseei-de op 1 december jl. in het verenigingsgebouw een voor lichtingsavond voor alle plaatselijke vrouwenorganisaties. Door de 'goede samenwerking tus sen de verschillende vrouwenvereni gingen was de opkomst voor deze a vend weer bij zond gced te noe men. Alle dames van de werkcom- missie van Sc!houwen-Duivelar.:l van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting waren aanwezig. De dames leraressen Reselman en Van Laarhoven dcmonsü-ec. êen het opspuiten van taarten, hel maken van surprises en het dekken van ta fels voor een kinderfeest. Waarbij verschillende tips de toehoorsters nieuw in de exen klonken. In de pauze was er 'gelegenheid om de re sultaten van de reparatie-cursus en van de cursus kleine cadeautjes, die tentoongesteld waren, te bezichtigen. Na de pauze werd een huishoud-quiz gehouden. De leraressen Reselman en Van Laarhoven stelden de vra gen op het 'gebied van naaien en de huishouding. Met enthousiasme werd hi'er aan deel genomen. De winnen de, evenals 'de verliezende groep -da mes, 'kreeg een taart aangeboden. Besloten werd weer enkele cur sussen te beginner., nl, een naaicur sus, een bakcursus en een cursus kleine karweitjes, waar dames zich alsnog voor op kunnen gevery-bij de diverse 'besturen van de vrouwen verenigingen. Tot slot dankte mej. Reselman, na mens de commissie, voor de belang stelling en de medewerking van alle aanwezige dames. OOSTERLANI) Chauffeur viel van vrachtauto De heer H. Bouwman te Bruinisse, chauffeur bij de firma Joh. de Bruine te Oosterlansd, viel te Oversohie van een vrachtauto af, teen een touw brak, waarmee de lading werd vast gesjord, om 'bestand te zijn tegen de stoim. Hoewel Bouwman rxiet op zijn achterhoofd terecht kwam, vreesde men voor een 'hersenschud ding. Vier artsen werden telefonisch gevraagd' eex*ste hulp te komen ver lenen, maar alle vier artsen verwe zen naar het ziekenhuis. Toen wel duidelijk werd 'dat van een hersen schudding geen sprake was, is Bou- man, 'diie wel een ander letsel 'had opgelopen, naar huis kernen rijden. Hij ken echter zijn hoofd niet meer goed 'bewegen en door dokter van Leeuwen werd 'hij direct naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ver wezen, waar hij is opgenomen. BRUINISSE Druk gebruik van vluchthaven te Zijpe De vluchthaven te Zijpe bewijst de laatste weken aan de scheepvaart weer 'goede diensten, want hij is tel kens bijna vol. De naast elkaar lig gende grote schepen vormen een prachtig gezicht. Tevens -wordt wel duidelijk, welke veranderingen zich de laatste twintig jaar in de binnen scheepvaart c.q. de Rijnvaart hebben voltrokken. Schepen die stuk voor stuk verschillende honderden ton nen groot zijn, uitgex*ust met motoren hebben 'de kleinere schepen en de lichters die gesleept moesten worden vervangen. Op zo'n stormachtige -herfstavond biedt de vluchthaven ligplaats aan schepen waarin gezamenlijk vele miljoenen guldens zijn geïnvesteerd. Belgisch schip liep schade op aan roer Het grote Belgische motorschip Lucie (4 roeren) kwam met schade aan een der roeren in de vluchtha ven te Zijpe. Een ki'kvorsman van de firma Vriens uit Roosendaal kreeg opdracht de schade onder water aan de roeren te onder-zoeken. Wordt de ze schade gevonden, dan zal het schip 'bij de firma van Duivendij'k en Zonen te Bruinisse worden gerepa reerd. Pakjesavond Hervormde vrouwenvereniging De vex-gadering van de Hervormde vrouwenvereniging te Bruinisse had deze week een bijzonder kaï-akter, omdat men, zonder dat Sint Nico- laas er aan te pas kwam, toch een pakjesavond had georganiseerd. De leiding was in handen van me vrouw De Koning-Jumelet. De inlei ding werd gehouden door mevrouw Jumelet-Wesdorp. Het uilwisselen van de pakjes en liet voorlezen van de daarbij ge maakte gedichten, gaf aan de ver gadering een gezellig karakter, BRUINISSE Diamanten bruiloft Het echtpaar M. de Ronde en C. de Ronde-Vobi'beytel heeft onder zeer grote belangstelling zijn dia manten bruiloft geviex-d. Naast tientallen cadeaux en hon derden kaartjes, was er ook een te legram van H.M. de Koningin en ook een van de C. d. K. in Zeeland, mr. Van Aartsen. De vrouw die tevens haar 86ste verjaardag vierde is slecht ter been. doch uitstekend gezond terwijl de bijna 87-jarige heer De Ronde eveneens nog kex-n- gezond is en dagelijks zijn i'ondje nog maakt. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 4 en zondag 5 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter II. J. Simons, Rencsse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de ai'tsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dekter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Dl Eli EN ARTS Dokter C. J. II. Schcuerman, Zierik zee, teL (01110)-2180, neemt waar voor eigen praktijk en voor de diex-enarts Kalkman. ZIERIKZEE, 3-12. De totale om zet bij de Ccöp. Aar.kcopvereniging „Schouwen-Duiveland" heefl in het afgelopen boekjaar een nieuw record bereikt. Het was een gunstig boekjaar: de cmzetten namen toe terwijl naast de normale afschrijvin gen reserveringen konden plaatsvin den. In geld steeg de omzet met ruim 28 °/o tot f 9.379.672,59. In goederen met x-uim 7 miljoen kg tot 36.059.329 kg of 26 Omzetstijging C.A.V. 3000 ton is 16 °/o. Omzetstijging C.T. V. 4000 ton is 46 'Vo. Meststoffen- en veevoederomzet bleef vrijwel stationair. Granen om zet steeg aanzienlijk (ca. 300 ton) niet uitsluitend door de hogere ha op brengsten en grotere uitzaai doch ook door het toenemend aantal leve ranciers. De verwerking van de oogst 1964 had, dank zij het gunstige weex-, een bijzonder vlot verloop. De uitbrei ding van de ontvangst en verwer kingscapaciteit heeft geheel aan de verwachtingen voldaan. De omzet van de C.T.V. gaf een sterke stijging te zien. De opslagca paciteit werd in dit boekjaar met 2800 ton vex-groot en is bereids voor oogst 1965 volledig benut. De omzet in vervoerartikelen bleef onverandex-d. Die van de kolen liep met ca ]/s terug. Enex-zijds door het toenemend clieverbruik voor huis branden anderzijds door het uitblij ven van de koude gedurende de win ter. In de bestrijdingsmiddelen nam de omzet wederom bevredigend toe. Het meest besproken onkruidsbe strijdingsmiddel in de bietencultuur was ook dit jaar het middel Pyra- min. Grote belangstelling bestond voor het behandelen van consump tieaardappelen tegen spruitvorming met het Swinfog droog vernevelap- De verkoop van vloeibare brand stoffen gaf een gunstige ontwikke ling te zien. KERKNIEUWS Ned. Henv. Kemk Beroepen te Noordeloos (toez.): J. C. Ter-louw, La'ge Vuursche. Aangenomen het bex-oep der Gene rale Synode tot predikant voor bijz. Werkzaamheden (director van de Ger. Zendin'g&bond): H. Harkema, Zeist. Bedankt voor Ede (vak. E. F. Ver- gunst) (toez.): J. Wieman, Nunspeet; voor Farmsum: J. Juckema, Hol- wierde; voor Schevendn'gen (vak. J. J. Poldervaart): J. v. Winterswijk, Zevenbergen; voor Amsterdam-West: A. J. Kret, leraar 'godsdienstonder wijs aan 'het chr. lyceum te Leiden. Ger. Kerken Beroepen te Hilversum (vak. dr. F. H. von Meyenfeldt)J. Lever, Vlaardingen. Ber.oemld tot 'hulpprediker te Mun- nekeburen: J. Stil, em.-pred. te Hoo- gersmilde, 'die deze benoeming ook aannam. Bedankt voor Augustinusga-Sur- huizum en voor Aduard (Gr.): H, R. Groenevel'd, Ux-k. LAND- EN TUINBOUW De aaiivoerplicht aan tuinbouwveilingen DEN HAAG, 2-12. De Nedex-landse telers van .groenten en fruit zullen ook na 1 januari, als de overheids verplichting tot het verkopen van hun px-odukten via de veilingen weg valt, hun groenten en fruit aan de veilingen moeten 'blijven aanvoeren. De overhei'dsveilplicht stamde uit de cinsisjaren van voor de tweede we reldoorlog en -heeft ongeveer 30 jaren onafgebroken bestaan. De krachtige ontwikkeling van het veilingwezen en de wijzigingen an 'het distx-ibutie- proces maakten deze regenirxgs-i'ege- ling echter overbodig. Met 'het oog daax-op 'heeft 'de minister van land bouw reeds een jaar geleden beslo ten aan deze regeling een eind te maken. Dat zal dan per 1 januari a.s. het 'geval zijn. De telex-s zijn dan vrij om hun produkten af te zetten op de wijze die hun goed dunkt. Toneelspel op feestavond o.l.-sehool te Kerkwervc KERKWERVE, 3-12. Deze twee Mexicaans uitgedoste jongelui ziju toch heus van eigen „Schouwse bo dem". Dat beeft een groot aantal be langstellenden uit Kerkwerve giste ren (donderdag) met eigen egen kun nen constateren tijdens een zeer ge slaagde leerlingcnuitvoering in het plaatselijke verenigingsgebou\v uit gaande van de openbare lagere school. De jeugd presenteerde een toneelspel dat volop ruimte liet aan .de eigen fantajsie en dat speciaal vcor deze gelegenheid was geschre ven door de onderwijzer, de heer R. Soesman. 'Het spel wex-d met een bijzonder aanspx;ekende frisse vrijmoedigheid ten tonele gevoerd tegen een ach tergrond van een door het hoofd der school, de heer J. van Bijlevelt, ont worpen en uitgevoex-d décor, dat met veel artistieke zorgvuldigheid in el kaar was gezet. Uiteaard was deze avond op de gebruikelijke wijze met een officieel welkomstwoord van het hoofd dei- school van start gegaan. In 't bijzon der vei-welkomde de heer Van Bij levelt bux-gemeester en mevrouw Francke en ds. en mevrouw Zonne veld. De jeugd oogstte hiei-na met het spel in „Sufdox-p" veel succes bij de aanwezige ouders. Bewonde- x-ing oogstten ook de kleux-rijke zelf vervaardigde costuums waax-in de kinderen werden gepi-esenteerd. Na afloop van het toneelspel was 't feest nog niet afgelopen, want in de pauze verscheen Sint Nicolaas met twee zwarte Pieten en dat was het begin van volop nieuwe pret, waai-in de ouderen ten volle deelden. Sint Nicolaas bleek deze avond een bijzonder gevat man te zijn die zijn komst beloond zag met een boeken- bon van de oudercommissie. Na het vertrek van de bejaax-de kindei-- vx-iend vond een verloting plaats, waarna aan het slot van de avond de heer S. A. van Kooten namens de ouders dank bracht aan de heer en mevrouw Van Bijlevelt en de heer en mevrouw Soesman voor het vele werk aan deze avond besteed. De heer Van Kooten liet zijn dank woord vergezeld gaan van een plant je voor de dames en boekenbonnen vcor de heren ondex-wijzers. (Foto: Zierilkzeesche Nieuwsbode). Ledenvergadering landbouwvereniging Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 3-12. Dezer da gen hield de coöp. landbouwvererii- giiïg „Eendracht Bindt" de algemene ledenvergadering in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Bij afwezigheid' van 'de voorzitter werd de vex-gadering geopend dooi de heer C. J .van Westen. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen en de spreker van 'deze avond, x-ijks- land'bouwcoxxsulent de 'heer J. M. v. d. Weele, besteedde hij aandacht aan de te Goes te 'houden algemene vex-- gadering van 'de Z.L.M., waar af scheid genomen zal worden van do voorzitter ir. M. A. Geuze. Bij zijn jaarovex-zicht sprak de heer van Westen er zijn vex-wonde- ring over uit 'dat nog een 'groot aan tal landbouwers in de Vierbannen polder bieten dn 'de 'grond heeft. Causerie Na (het voorlezen van 'die notulen, d'e behandeling van de ixx'gekomen stukken en 'het jaai*vex-slag van de Coöpex-atieve Aankoop Vei-erxiging werd het woord verlend aan de heer v. d .Weele die een causerie hield over „De organische stofvoorziening in 'het algemeen en de teelt van gi-oenbemiestinigsgewassen in het bij zonder". Spr. wees er op dat door het slechte weer van de laatste we ken de organische stofwisseling de volle aandacht vraagt, gezien o.m. de natte plekken op het land. Door een goede organische stofwisseling wox-dt in praktisch alle 'gevallen een be langrijk 'hogere opbrengst 'bereikt. Na ide pauze werden over dit onder- Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! ANNISTON (Alabama), 3-12. Een geheel uit blanken bestaande jury heeft 'donderdag in Anniston, Alaba ma, een blanke schuldig bevonden aan moox-d op een neger - voor het eerst in d'e geschiedenis van deze zuidelijke staat der V.S. De blanke, een 25-jax-ige bediende van 'een service-station, werd tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld Hij had op 15 juli jl. een 38-jarige negerarbeider neergeschoten. De ne ger overleed drie dagen later. VAN SCHOOL TOT SCHOOL DEN HAAG, 2-12. Het percentage van leeiilingen in ons land die na het vertrek uit het gewoon lager en/of voortgezet lager onderwijs geen ver der voox-tgezet vqlledig dagonderwijs gingen volgen, is dn de jaren 1952 tot 1962 teruggelopen van 28 tot 12 pro cent. Dit'blijkt uit x-eccnte cijfex's van het C.B.S. Opvallend is het vex-schil tussen het percentage voor het noor den (8) en 'dat voor het zuiden (15). Een deel vna het verschil van het landelijk percentage tussen 1952 en 1962 moet wox-den toegeschreven aan 'het opnemen van 'het lager land^ en tuinbouwond'erivijs (L.T.O.) bij het voortgezet volledig dagonderwijs. werp enige 'dia's vertoond. Tot slot van 'de avond zagen de aanwezigen de film „De lage landen", waax-in een beeld wordt 'gegeven van leven en werken in Nedei'land. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-borine, Fijn ideetje: platenbonnel ZORGEN Sint Nicolaas heeft dit jaar een wat weemoedige trek op het gelaat. Een element van bitterheid mag men het niet noemen, het is meer een vleug van melancholie, die door de slierten van zijn baard zichtbaar wordt. De oorzaak laat zich raden. St. Nicolaas neemt straks afscheid van een land, dat hij persé altijd per boot moest bereiken. Zijn de eeuwen trotserende leeftijd heeft hem nu echter gebracht in het tijdperk van dam en brug en St. Nicolaas is nuch ter genoeg om te begrijpen, dat hij volgend jaar minstens per Jaguar naar Schouwen-Duiveland moet ko men. De goedheilig man weet te le ven in de „Umbruch aller Zeiten", maar zijn aanpassingsvermogen is gelukkig groot. Sinds Hildebrands „vergüldavondje" tot de „beat"-min- nende jeugd is immers een zo kolos sale sprong, dat het bijna onwezen lijk aandoet om een mens - want dat is St. Nicolaas tenslotte - die te zien maken. De Sint echter is er zonder scheuren van zijn habijt en zonder het breken van zijn staf doorheen gekomen; dus zal hij het verder ook wel klaren. Gelijk gezegd, slechts een lichte melancholie is hem ditmaal eigen. Deze week ontwikkelde die zich ech ter tot pure droefheid, taant Sint heeft ons een geheim plan deelach tig gemaakt. Er is uan bepaalde zjjdc vreemd gestook en onderaards ge wroet en een zich teweerstellen te gen de traditie. De representanten- van deze avant gardistische 5-de- cember-lieden - zo deelde Sint Ni colaas ons mede - willen de hele zaak op zijn kop zetten. Zij wensen een Witte Piet en een Zwarte Klaas. „Bleef het nu alleen nog maar bij de naam, soit", zei Sint, „maar ook het exterieur van mij en mijn knecht zouden moeten worden aangepast aan deze naamswijziging". We heb ben stil geknikt en begrepen de si tuatie. Zwarte (witte) Piet zou de baard en de mijter van St. Nicolaas krijgen, terwijl Sint's waardigheid bij de hals zou stoppen. U begrijpt het aleen roet zwart gezicht, oor bellen en een baret daarboven. Tot onze stille vreugde hebben wij Sint's ergste zorgen toch wat kun nen wegnemen. „U mag niet verge ten dat de meerderheid van ons volk uan deze ingrijpende wijzigingen niets hebben moet; hel is maar een uiterst kleine groep ,die de traditie kapot wil maken", zo was ons argu ment en Sint klaarde daar toch wel van op. Zijn ergste zorg bleek nog dat hij en z[jn knecht de omwisseling een keer hebben „uitgeprobeerd". Juist op dat moment stond er tussen de bosjes van Alicante een vent met een telelens te gluren. „Ik was er kapot van", zegt Sint, maar we heb ben zijn bezwaren weggewuifd. „Niet versomberen bisschop", hebben we gezegd, „alles sal reg kom". SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2