DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVEREENSTEMMING TUSSEN ZAMBIA EN ENGELAND Meer auto voor uw geld CORSAIR f 7195,- Weer electriciteits- storing in de V.S. Ghana wil militair optreden tegen Rhodesië Tweede Kamer over Nederland-Indonesië sP°orbaan in utrecht Cultureel verdrag met Rusland? Meer ruimte nodig voor de recreatie Tuinman Zoon ijziging Successiewet - Vrijstelling van een kwart miljoen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 december 1965 122ste jaargang Nr. 19899 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Omzet bij C.A.V. steeg opnieuw Toezegging voor het zenden van vliegtuigen en grondtroepen LONDEN, 2-12. De Britse premier Wilson heeft donderdag in het La gerhuis meegedeeld, dat overeen stemming is bereikt over het zenden van Britse vliegtuigen naar Zambia. Over het verzoek van Zambia om Britse grondtroepen wordt nog ge sproken. Wilson zei dat hy dit juist had vernomen van de minister voor gemenebestzaken, Arthur Bottomley, die in de Zambiase hoofdstad Loc- saka besprekingen voert met presi dent Kenneth Kaoenda. Intussen verklaarde in Salisbury een hooggeplaatse Rhodesische zegs man, dat Rhodesië plannen heeft op gesteld voor de vernietiging van de elektriciteitsinstallaties van de Ka- riba-dam, wanneer de Britse troepen het land zouden binnenvallen. Als bekend zou deze Rhodesische maat regel catastrofale gevolgen hebben voor de economie van Zambia. Wilson verklaarde in het Lager huis dat men het eens was geworden over alle voorwaarden inzake het stationeren van vliegtuigen in Zam bia en het legeren van het R.A.F.- regiment in dat land en dat niets de onmiddellijke aankomst van Britse vliegtuigen in Zambia in de weg staat. De Britse premier zei, na de fe licitaties van talrijke afgevaardigden in ontvangst te hebben genomen, dat de toestand in het betrokken gebied „zeer kritiek" bleef en dat de aan wezigheid van de R.A.F. in Zambia een explosie moest verhinderen. Hij verklaarde opnieuw, dat Engeland niet werkeloos zou toezien wanneer Rhodesië iets tegen de waterkracht installaties van de Kariba-dam zou ondernemen. Woensdag had Wilson - als gemeld - gezegd dat Engeland bereid was tot een „militaire actie op beperkte schaal" in Rhodesië, wanneer de elektriciteitscentrale zou worden uitgeschakeld. In Loesaka is van Britse zyde mee gedeeld, dat de Britse vliegtuigen en troepen heden (vrydag) in Zambia zullen arriveren. De Rhodesische regering heeft ko ningin Elizabeth van Engeland ver zocht, de gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, te vervangen door Clifford Dupont, die al eerder door premier Smith als Gibb's op volger was aangewezen, zo is in Sa lisbury bekendgemaakt. Volgens een nieuwe bepaling in de Rhodesische grondwet dient de gouverneur-gene raal door de koningin te worden be noemd op voordracht van het Rho desische kabinet. In het belang van het bestuur van het land moet nu tot deze benoeming worden over gegaan, aldus een regeringscommu niqué. Ingeval de koningin haar tcj:- stemming niet binnen twee weken zou verlenen, zal de regering een „regent' aanwijzen. Regering bezorgd Sir Humphrey Gibbs blijft gouver neur van Rhodesië en er kan geen sprake van zijn dat de koningin het verzoek van Smith inwilligt, zo heb ben Britse officiële kringen gezegd. Engeland beschouwt de Rhodesische regering sinds zij eenzijdig de on afhankelijkheid uitriep als onwettig. Premier Wilson verklaarde in het Lagerhuis nog, dat er „moeilijkheden bestonden met betrekking tot de ge bruikmaking van het Egyptische luchtruim door Britse militaire vlieg- Ingezonden mededeling tuigen op weg naar Zambia. De ar gumenten die Egypte aanvoerde voor zijn aarzeling, Britse vliegtuigen over zijn grondgebied te laten trekken, vormde één van de redenen van de huidige bezorgdheid van de Britse regering over de toestand in Zambia, aldus Wilson. EL PASO (TEXAS), 3-12. Don derdagavond heeft zich in een elek triciteitscentrale bij de Amerikaans- Mexicaanse grens een storing voor gedaan waardoor delen van Texas en Nieuw-Mexico en de Mexicaanse grensstad Juarez in het donker zit ten. In El Paso, dat 250 000 inwo ners telt, maken de ziekenhuizen ge bruik van hun noodinstailaties. De enige verbinding met de buitenwe reld is de radio. Twee militaire ba ses, de luchtmachtbasis Blggs en de installaties van Fort Bliss, zijn even eens door de storing getroffen. De storing was na twee uur opge heven, ADDIS ABEBA, 3-12. Kojo Botsio, een Ghanese afgevaardigde naar de conferentie van landen van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.E.), die heden-vrijdag in de Ethiopische hoofdstad begint, heeft by zyn aankomst in Addis Abeba aangedrongen op onmiddellijke mili taire actie tegen de regering van Ian Smith van Rhodesië. Als Engeland niet onmiddellijk wilde ingrijpen, zou de O.A.E. dit moeten doen. Botsio, die minister is voor ruim telijke ordening, zei nog, dat het Ghanese volk reeds goed gereageerd had op president Nkroemah's mo bilisatie-oproep. Er hadden zich on geveer vierduizend mensen opgege ven voor de militie. De Ghanese minister van defen sie, Kofi Baako, heeft verklaard dat de jongste Britse stap om een sym bolische strijdmacht naar Zambia te zenden, ten doel had actie van de O.A.E. te. dwarsbomen. Mail sliep roes uit op DEN HAAG, 2-12. De politiek van Nederland jegens Indonesië blijft ge richt cp een geleidelijke ontwikke ling van de vriendschappelijke be trekkingen, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, donderdagavond in de begrotings commissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken gezegd. Over de buitenlandse politiek van Indonesië zei de minister dat er geen aanwijzingen zijn dat na de mislukte staatsgreep van 1 oktober verande ring is gekomen in de politieke lijn die Djakarta volgt in zijn beleid je gens het westen. Wel kan men nu concluderen dat er een merkbare verkoeling is opgetreden in de ver houding tussen China en Indonesië. In zijn reactie op opmerkingen van commissieleden over de toestand in Indonesië zei hij dat daarbij voor zichtigheid geboden is, omdat het gaat om de binnenlandse toestand van een bevriend land. Het staatsgezag is, zo meende de minister, vrijwel hersteld al zijn er nog plaatselijk ordeverstoringen waarvan de omvang moeilijk is vast te stellen. Hij zei voorts niet te kun nen beoordelen wat de rol van de Indonesische communistische partij is geweest. Over de onderhandelingen over de financiële problemen die tussen Ne derland en Indonesië bestaan, zei minister Luns dat het in de bedoe ling ligt in het bijzonder aandacht te Boter in plastic EIBERGEN, 2-12. Naast melk in papier en plastic zal bin nenkort ook boter in plastic op de markt komen. De boter zal voorden verpakt in een plastic doosje in de vorm van het bekende pakje boter, met een meermalen te gebruiken deksel, waardoor men geen botervlootje behoeft te gebrui ken. De nieuwe verpakking zal de houdbaarheid van de boter ten goede komen en zal er te vens voor zorgen, dat geen verkleuring optreedt. De hier voor nieuw ontworpen inpak- machine gaat 1000 kilogram boter per uur verwerken. besteden aan aanspraken van parti culieren die bezittingen en dergelij ke in Indonesië hebben verloren. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2-12. De minister van buitenlandse zaken mr. Luns, ver wacht dat binnenkort onderhande lingen over een cultureel akkoord tussen Nederland en de Sowjet-Unie zullen beginnen. Wel moet nog worden uitgemaakt of de onderhandelaars in Moskou of in Den Haag bijeen zullen komen, maar de Nederlandse regering hecht geen overwegende betekenis aan de plaats van de onderhandelingen. De minister heeft dat medegedeeld in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken, in antwoord op vragen van veel commissieleden over de voor uitzichten op een dergelijk akkoord. De bewindsman zei dat de Sow- jet-regering zeer onlangs heeft mee gedeeld, dat zij bereid was onder handelingen te beginnen. Een vloot Engelse straaljagers en transporttoestellen is woensdag in Nairobi (Kenia) geland. UTRECHT. 2-12. Een 43-jarige boekhouder uit Cothen heeft gister nacht, na een rijkelijk offer aan Bacchus in Zeist, op weg naar huis in zijn auto in Morpheus armen ge legen. Dat komt meer voor, maar de plaats die de man uitkoos voor zijn tukje was wel uniek: midden op de spoorwegovergang an de Ramstraat in Utredht. Twee uur duurde deze „rust", want om vier uur werd de slapende waaghals gewekt door de Utrechtse politie. De machinist van een uit tegenovergestelde (richting passerende trein had de auto met de slapende man op de rails gezien en de seiniwaohter gewaarschuwd. Deze iidhtte meteen de politie in. Bij zijn voorgeleiding vertelde de ontnuch terde man, dat 'hij versuft was ge raakt. De luide beL op de overweg had hij niet gehoord, de passerende trein evenmin Man op bromfiets wilde jongen doodrijden DEN HAAG, 2-12. De Haagse po- litie heeft de 28-jarige tegelzetter A. B. van O. uit Den Haag aangehou den wegens poging tot doodslag. Na zondagavond 28 november de 16-jarige Albert de B. in de Rave- steinstraat te hebben gedreigd dood te zullen rijden, trachtte van O. even later zijn plan uit te voeren, toen de jongen op de stoep langs de huizen liep. De jongen wist te voorkomen dat de tegelzetter zijn plan met suc ces uitvoerde door in een portiek te duiken. AMSTERDAM, 2-12. Volgens mr. J. A. Freseman Gratama in Den Haag zal in de komende 35 jaren óflO.OOOlha extra ruimte in ons land moeten worden gevonden voor recre atie, verkeer, militaire oefenterrei nen en drinkwatervoorziening. Hij schrijft dit in economisch-sta- tistische berichten van deze week. De voornaamste slokop in de toe komst zal ongetwijfeld de recreatie moeten zijn. Het is immers de nog steeds toenemende welvaart, met het stijgende inwonertal, die steeds na drukkelijker het probleem van de Inbraak bij juwelier SITTARD, 2-12. In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken bij de juwelier J. de Wever aan de Brandstraat in Sittard. De buit bestond uit een kleine brandkast, waarin f 12.000. Verder werd de cas- sa gekraakt en werd voor duizenden guldens aan sieraden meegenomen. Enige plateau's met zeer kostbare riinigen, die 'in de etalages stonden, bleven onaangeroerd. Ingezonden mededeling De collectie tafelkleden van KUNSTWEVERIJ DE RAM zijn passend in elk interieur. Ze zijn gemaakt van zuiver kamgaren. De dessins zijn ook te leveren in bijpassende kleedjes Allêénverkoop voor Schouwen en Duiveland Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 DEN HAAG, 2-12. Uitgaande van de vcrzorgingsgcdachto stelt de mi nister van financiën voor de succes siewet zodanig te wijzigen, dat ver erving van een kwart miljoen gul den tussen echtgenoten van succes sierecht vrijgesteld wordt. Dit'en andere voorstellen zullen de inkomsten uit successierechten met ca 20 min. gulden per jaar vermin deren. Een ander belangrijk punt is, dat particuliere pensioenen van we duwen en wezen eveneens zullen worden vrijgesteld. Voorgesteld wordt alle wijzigingen per 1 januari 1965 te doen ingaan. De algemene vrijstelling betekent, dat uitzonderingen m.b.t. lijfrenten en levensverzekeringen kunnen ver vallen. Bedragen boven de 250.000 gulden zullen wel in het successierecht be trokken worden. De vrijstelling voor de ervende ouder wordt verhoogd met f 2.250,- voor ieder jaar, dat het jongste kind uit het huwelijk jon ger is dan 21 jaar. De kapitaalsvrijstelling voor meer derjarige invalide kinderen en ou ders wordt door het ontwerp op f 10.000,- gebracht, die voor minder jarige kinderen op f 9000,-. Minderjarige kinderen krijgen vrijstelling voor f 2.250,- voor ieder jaar, dat zij jonger zijn dan 21. An dere bloedverwanten in rechte lijn krijgen vrijstelling tot 6000 gulden. De vrijstelling op makingen aan in stellingen van algemeen nut wordt op 10 mille gebracht. Periodieke uit keringen voor minderjarige kinderen zullen tot f 2000,- per jaar zijn vrij gesteld en periodieke uitkeringen Voor een invalide ouder tot f 3.200.- per jaar. In alle andere gevallen wordt f 500,- vrijstelling verleend. koopkrachtige vrijetijdsbesteding op tafel legt. Wat de Nederlandse toe risten betreft, gaat het hier om be dragen die in het miljard lopen, want nog steeds is tweederde van de Nederlandse vakantiegangers bereid om in eigen land zijn vakantiegeld uit te geven. Tegen het jaar 2000, als Nederland 20 a 21 miljoen inwo ners zal tellen, zal van voornoemde 500.000 ha zeker 400.000 ha nodig zijn voor recreatie. ZEVENAAR. De 58-jarige J. van Wessel uit Didam is donderdagmid dag op het Noordeinde in Zevenaar met zijn auto van de weg geraakt en tegen een lichtmast gereden .De man werd dood achter het stuur aange troffen. De politie vermoedt dat hij door een hartverlamming is getrof fen. De procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen heeft in een onderhoud mei hel blad „Frank furter Rundschau" gezegd te geloven dat de voormalige chef van Hitiers kanselarij. Martin Bormann. nog in leven is. Noorse kerstboom voor Gouda GOUDA, 2-12. Voor het stadhuis van Gouda zal dit jaar voor de tiende maal de traditionele kerstboom, ge schonken door de Noorse stad Kongs- berg, worden ontstoken. Deze festi viteit vindt plaats op de avond van 17 december. Het ligt in de bedoe ling dat zowel de ambassadeur van Noorwegen als de burgemeester van kongsberg hierbij aanwezig zullen zijn. Het stadhuis en de openbare ge bouwen in de directe omgeving zul len verlicht worden met kaarsen, tex*wijl ook de burgerij verzocht is om de nabijgelegen woningen en be drijven aldus te illumineren. Mr. C. Pijl Hogeweg burgemeester van Ierseke DEN HAAG, 2-12. Met ingang van 1 januari 1966 is benoemd tot bur gemeester van Yerseke, de heer mr. C. Pijl Hogeweg uit Den Haag. De heer Pijl Hogeweg, die 36 jaar is, is waarnemend 'directeur van de Stichting Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen en lid van 'de x-aad der gemeente Den Haag. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de A.R. MOGELIJKE OVERWINTERING WELLAND. 2-12. Als zc geen kans zien om voor de bevrie zing van de sluizen langs de aan de grond gelopen Noorse vrachtboot „Ferngrvoe" te ko men, zullen dertig schepen in dc St. Laurens moeten over winteren. De doorvaart moet eigenlijk al zaterdagavond ge sloten worden. De Canadese autoriteiten hebben echter la ten weten dat zij de sluizen zo lang mogelijk zullen laten werken. Het booreiland „Sedco 135 B" dat, naar de gezagvoerder van de sleep boot „Willem Barendsz" heeft ge meld, in de Zuidchinese zee is ver gaan. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Zoals het goud in het vuur 'i ivordt ons geloof door smart gelouterd. Temperatuur: weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noordwest, langs de Hollandse en Zeeuwse kust aanvan kelijk echter kx-achtig tot hard; wei nig verandering in temperatuur. 4 dec. Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 14.45, onder 2.55. 5 dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 15.00, onder 4.10. 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 15.18, onder 5.29. Volle maan: 8 dec. te 18.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 dec. 11.47 v.m. n.m. 5 dec. 0.28 v.m. 12.46 n.m. 6 dec. 1.15 v.m. 13.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 dec. 11.42 v.m. n.m. 5 dec. 0.11 v.m. 12.34 n.m. 6 dec. 0.54 v.m. 13.16 n.m. Doodtij: 3 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-12. Het K.N.M.I. deelt mede: een depressie, die gisteien ten westen van Schotland lag, trok naar de Noordzee, en beweegt verder naar het oosten. Het ex-bij behorende front passeerde dondex-dag ons land ver gezeld van een stijging van tempe ratuur. Na de frontpassage stroomde onstabiele lucht ons land binnen. De hierin voorkomende buien gingen soms vergezeld van onweer. Het ko mende etmaal blijft de aanvoer van onstabiele lucht gehandhaafd, zodat de kans op enkele buien aanwezig blijft. De temperatuur behoudt een voor de tijd van het jaar normale waarde. Nabij dé Pyreneeën is in do afgelopen dagen veel regen gevallen. De regen hield ook daar verband met 'het fx-ont van de. in hel begin genoemde, depxessie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1