De katholieke partij van Indonesië vvil een noodkabinet Brezjnov bracht bezoek aan O.-Duitsland „Minimumloon blijft beet hangijzer' Treinbotsing in Zuid-Slavië Grote droogte in Australië Bevestiging eenheid tussen „de vi.ir ALGEMENE V.N.-VERG ADERING WIL ONTWAPENINGSCONFERENTIE De Franse kunstmaan Westduitse regeringsverklaring in het vuur van het debat Kleine Britse troepenmacht naar Zambia De landbouwcrisis in de E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag HO november 1965 122ste jaargang Nr. 19897 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken II, Zierikzee, poslbus t, fel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M, J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 5,85; per week 45 cenl. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mrn; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit minimi* r: Storm blies schuur te Noordwelle in elkaar DJAKARTA, 29-11. De voorzitter van de katholieke partij van Indo nesië, Frans Seda, heeft president Soekamo de vorming van een nood- kabinet voorgesteld om de economi sche en politieke moeilijkheden op te lossen. Naar z'un mening vormen de sterke prijsstijgingen van de laat ste tjjd meer een psychologisch dan een economisch probleem. De bevol king is ook zeer verontrust door de slechter wordende politieke toestand. De partij heeft Soekarno een op lossing aan de hand gedaan. Na een verbod van de communistische partij en haar mantelorganisaties, kwam het er in de eerste plaats op aan de leerstellingen van „Boeng Karno" en de doelen van de revolutie veilig te stellen. Er moest meer worden gedaan om de bevolking van Soe- karno's leer te doordringen. De militaire overheid in noord- Sumatra heeft bepaald dat gevonden lijken niet meer in rivieren en slo ten mogen worden geworpen, maar behoorlijk dienen te worden begra ven. De laatste weken zijn in noord- Sumatra ware klopjachten op com munisten gehouden, vooral in Atjeh, waar - naar verluidt - geen com munist meer vrij rondloopt. Sumatra In west-Java zijn onlangs honder den verklaringen gevonden dat de houder de „vrijwilige opleiding" voor de strijd tegen Maleisië had voltooid, zo meldt Antara. De bewijzen waren getekend door de communistische partijleider Aidit. Het betrof een op leiding in hetzelfde kamp waar bij de staatsgreep zes generaals zijn ver moord. Het kamp ligt 12 km ten zui den van Djakarta. Java De voorzitter van de Indonesische communistische partij, Dipa No es an tara Aidit, zou vorige maand zijn doodgeschoten toen hij trachtte te vluchten uit een interneringskamp bij Soerakarta op midden-Java. OOST-BERLIJN, 29-11. De eer ste secretaris van de Russische com munistische party, Leonid Brezjnov, bljjkt van zaterdag tot en met maan dag op uitnodiging van president Walter Ulbricht een bezoek aan Oost-Duitsland te hebben gebracht. Blijkens een maandagavond in Oost-Berlijn uitgegeven communiqué is van gedachten gewisseld over „de belangrijkste problemen van de situ atie in Europa en in andere gebieden en over kwesties betreffende de in ternationale communistische en ar beidersbeweging". Voorts wisselden de twee leiders gegevens uit over de ontwikkeling in de twee landen en spraken zij over de verdere ont plooiing van de betrekkingen tussen de twee communistische partijen. Ulbricht is behalve staatshoofd ook eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij. Aan het gesprek namen aan Oost- C/N .V.-uitspraak: UTRECHT, 29-11. Hoewel het het C.N.V. split dat de grens voor de loonsverhogingen in 1966 tegen de aanvankelijke bedoelingen in vry nauwkeurig met een peicentage is aangegeven, meent het toch, dat er reden is om tevreden te zijn met de uitspraak van de regering ten aan zien van de loonvorming, omdat deze in grote lijnen heeft gekozen voor het standpunt dat de vakbeweging van het begin af aan al heeft inge nomen. Maar, aldus „De Gids", het orgaan van het Christelijk Vakverbond, hiermee is de zaak nog niet af: er is nog geen overeenstemming over be langrijke punten als het minimum loon, de loondexering, verdere ar beidstijdverkorting en de gelijke be loning van mannen en vrouwen. „Worden we het daarover op 1 de cember niet alsnog eens, dan kan Proces tegen Verhelen het nieuwe systeem niet eens gaan werken en hangt de/hele zaak weer in de lucht". Het C.N.V. noemt vooral het mini- duitse zijde Willi Stoph en Erich Honecker, beide leden van het poli tieke bureau van de communistische partij deel, terwijl Brezjnov verge zeld was van de Sowjet-ambassa- deur in Oost-Beiiijn, Abrassimov, die tevens lid is van het centrale partijcomité in Moskou. BELGRADO. 29-11. Maandag zijn in het noordwesten van Zuidslavië, bij Zidamii Most, een personentrein en een goederentrein tegen elkaar gebotst. Hierbij kwamen zeven men sen om 'het leven. Een niet bekend aantal werd gewond. SYDNEY, 29-11. „In het Austra lische binnenland heerst een lang durige droogteperiode. In de Simp- sonwoestijn sterven honderden ka melen van dorst en honger. Grote groepen van deze dieren zijn na -r bewoonde gebieden getrokken, tra mumloon een heet hangijzer. Het- - i^en-crfrasteringen omver en vfrrni in Wenen WENEN, 29-11. Tegen de Belgische voormalige S.S.-officier Robert Jan Verhelen, die in België destijds bij verstek ter dood is veroordeeld, is maandag in Wenen een proces be gonnen. Hij wordt ervan beschuldigd tijdens de oorlog als leider van een nazi-groep bevel gegeven te hebben tot de'moord op zeven Belgen. Ver helen is na de oorlog naar Oosten rijk gevlucht, waar hij in 1959 het staatsburgerschap verkreeg. Nieuwe hoge commissaris voor de vluchtelingen NEW YORK, 30-11. Prins Sadroed- din, broer van de Aga Khan ,zal bin nenkort tot 'hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelin gen worden benoemd in de plaats van de Zwitser Felix Schnider, wiens mandaat 31 december eindigt, zo is van ingelichte zijde vernomen. Prins Sadroeddin is thans adjunct- hoge-commissaris. De benoeming zal door de alge mene vergadering moeten worden goedgekeurd. Schnider zal ambassadeur van Zwitserland in Washington worden. meent, dat dit vrij fors moet worden verhoogd. BRUSSEL, 29-11. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maandag in Brussel verklaard een nieuwe for mule ter bevestiging van de eenheid tussen de „vijf" in de crisis in de Europese gemeenschappen te ver wachten. De kwestie zal dinsdag aan de or de komen tijdens een lunch, die de Belgische minister van buitenlandse zaken aanbiedt aan zijn Duitse, Ita liaanse, Nederlandse en Luxemburg se collega's. Gesproken zal worden over de si tuatie, zoals deze zich heeft, ontwik keld na de uitnodiging van de „vijf" aan Frankrijk van 26 oktober om de boycot van de Europese instellingen te beëindigen en zijn plaats aan de Europese conferentietafel weer in te nemen. Tot dusverre is er geen officiële reactie in Brussel ontvangen op deze uitnodiging en heeft er slechts een aantal bilaterale contacten tussen de Franse regering en vertegenwoordi gers van de „vijf" plaats gehad. len de watertroggen van boerderijen. De kameel werd destijds naar Aus tralië gebracht door uit Afghanistan afkomstige voerlieden, die goederen van Zuid-Australië naar het binnen land vervoerden. Geval van t.b.c. op Amsterdamse school AMSTERDAM, 29-11. Bij een ne gentienjarige leerlinge uit Laren van de dagschool van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs aan de Gabriël Metsusstraat te Amsterdam is tuberculose geconstateerd. De directeur van dc school, mr. D. Vis, vernam dit geval woensdag van het Amsterdamse consultatiebureau ter bestrijding van t.b.c., waarmee hel Gooi se bureau contact had op genomen. In overleg tussen het Amsterdam se instituut, de directeur en de me dische adviseur van het instituut werd besloten dat vooreerst de cir ca vijftig medescholieren waarmee de Larense leerlinge in de grafische vakken zeker in direct contact is geweest op aanwezigheid van t.b.c. - bacillen zullen worden onderzocht. Zij volgt de praktische lessen die aan kleine groepen, en de lessen in kunstgeschiedenis, die aan groepen van circa 45 leerlingen Worden ge geven. Niet uitgesloten blijft de mo gelijkheid dat alle circa 300 leer lingen van de dagschool zullen moe ten worden onderzocht. Pasjesregeling van kracht NEW YORK, 30-11. De algemene vergadering heeft zich maandag met- vrijwel algemene stemmen uitge sproken voor het houden van een ontwapeningsconferentie, waardoor alle landen - dus ook communistisch China - moeten worden uitgenodigd. Deze conferentie zou niet later dan 1967 moeteji worden gehouden. 112 landen stemden voor, geen tegen en één land onthield zich van stem ming, n.l. Frankrijk. Nationalistisch China wilde niet aan de stemming deelnemen. Cambodja, Gambia en Paraguay waren afwezig. In de i-esolutie wordt er op aan gedrongen, dat „het noodzakelijke overleg wordt gepleegd met alle lan den teneinde een ruime representa- vormen, die passende stappen zal tieve voorbereidingscommissie te doen om niet later dan 1967 een wereldontwapeningsconferentie bij een te roepen". PARIJS, 29-11. De Franse kunst maan „A-l"\ die op 26 november ge lanceerd werd, ha'd maandag om 17 uur (Ned. tijd) 41 omlopen rond de aarde volbracht en daarmee 1.9 mil joen kilometer afgelegd. De signalen voor telemeting op de frequentie 252 megahertz zijn opgevangen door het Franse marinevaartui'g „Guegratte" in d'e Golf van Gabes. Door een me dedeling van 'het Franse ministerie van defensie is indirect bevestigd dat na de derde omwenteling van de kunstmaan geen signalen meer wer den opgevangen. BONN, 29-11. Maandag zyn in de Westduitse Bondsdag de debatten begonnen over de drie weken ge leden afgelegde regeringsverklaring. Deze werden pas geanimeerd toen bondskanselier Erhard antwoordde op kritiek van de socialistische oppo sitie op zijn economisch beleid. Fritz Erler. fractieleider van de S.P.D., verweet de regering de loon trekkers te benadelen en wees op de overproduktie van kolen, ondoelma tig onderzoek, de precaire financiële situatie, de daling van de koopkracht van de mark en sprak tenslotte ovc* een „financiële chaos die de rege ring heeft gesohapen". „De kiezers worden bedrogen door de geschen ken, die hij voor de verkiezingen had verdeeld, weer terug te eisen". Sinten onder elkaar BREDA, 29-11. Op dinsdag 30 november zullen de burge meesters van de Sint-gemeen ten in Nederland, te weten St. Ann al and, St. Geertru id, St. Jansteen, St. Laurens, St. Maarten, St. Maartensdijk, St. Michielsgestel, St. Oedenrode, St. Odiliënberg, St. Pan eras, St. Philipsland, en de burge meester van hel Belgische St. Niklaas hun jaarlijkse bijeen komst beleggen in Breda. Vol gens de traditie vindt de bij eenkomst plaats rond Sinter klaas. Aan het eind van de dag zal Sint Nicolaas een bowling- wedstrijd tussen de burge meesters leiden. Geen aanval op Rhodesië LONDEN, 29-11. De Britse rege ring heeft in beginsel besloten een symbolische strijdmacht, bestaande uit luchtmachtccnhcden, naar Zam bia te zenden, zo is maandagavond van welingelichte zijde in Londen vernomen. De luchtmachtcenhedcn zullen later worden gevolgd door een beperkt aantal grondstrijdkrachten, waarschijnlijk eenheden van het „Rcyal Air Force"-regimcnt. De Britse regering voldoet hier mee aan een verzoek van president Kaoenda van Zambia om troepen te zenden voor de bescherming van de Kariba-dam. Naar verluidt heeft de Britse re gering president Kaoenda maandag avond van haar besluit op de hoogte gebracht. De technische bijzonderhe den moeten echter nog worden uil- gewerkt en het is nog niet duidelijk wanneer de Britse troepen in Zam bia zullen aankomen. Naar wordt verwacht zullen van daag (dinsdag) kwartiermakers in Zambia arriveren. De Britse eenheden zullen uilslui tend in Zambia mogen worden ge bruikt en mogen onder geen voor waarde een aanval op Rhodesië in zetten, zo is van gezaghebbende zijde vernomen. De conservatieve (oppositie) partij heeft duidelijk gemaakt het rege ringsbesluit te zullen steunen als de strijdmacht van beperkte omvang is en het gebruik ervan in Rhodesië is uitgesloten. Erhard ontkende met nog hese stem dat hij zijn beloften niet zou hebben gehouden. Al voor de verkie zingen had zijn regering gewezen op de noodzaak van bezuinigingsmaat regelen. De spanning werd voelbaar toen Erler aan Erhard vroeg, tegen welke uitgaven hij zich in de ministerraad en in de C.D.U. had verzet. „Dat gaat u niets aan", antwoordde de kanse lier. wat tot hevig protest van de so cialisten aanleiding gaf „Ik behoef u geen rekenschap af te leggen van de besprekingen in de ministerraad of in mijn partij", zei Erhard. Wet op medezeggenschap Hij sprak tegen dat hij de loon trekkers vijandig gezind zou zijn. „Do wet op medezeggenschap kent zijns gelijke niet. zelfs niet in socia listische landen". Wel staat hij vij andig tegenover pressiegroepen. De algemene economische toesland is niet zo slecht, „het is absoluut fout de moeilijkheden van een ol' ander staalbedrijf als karakteristiek te be schouwen. terwijl onze economie aan 1,2 miljoen buitenlandse arbeiders werk verschaft en nog 700.000 va kante plaatsen heeft". Op het gebied van de buitenlandse politiek, met name de Westduitse atoomaanspraken, waren regerings partij en oppositie het in grote lijnen eens. Westberlijners wachten geduldig in een van de kantoren waar grenspas- jes worden uil gegeven waarmee zij een bezoek kunnen brengen aan Oost-Berlijn. liet was maandag de eerste dag dat de pasjes werden uit gegeven; de belangstelling was di rect al groot. Volgens welingelichte kringen heeft Oostenrijk Wenen als plaats van samenkomst voor de conferentie aangeboden. Men zou algemeen van oordeel zijn, dat dit aanbod moet worden aanvaard. PARIJS, 29-11. De Westduitse minister van landbouw Hermann Höcher heeft in Parijs met z(jn Franse ambtgenoot Pisani over de landbouw in de E.E.G. gesproken. In een na afloop uitgegeven com muniqué werd gezegd dat het ge sprek de wederzijdse wens tot sa menwerking had onderstreept. Een woordvoerder van het Franse ministerie van landbouw kon echter niet zeggen of vooruitgang was ge boekt bij de oplossing van de finan ciering van de landbouw. De bespreking volgde op een on derhoud dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken Schroder twee weken geleden heeft gehad met minister Couve de Murville. Moeilijkheden met Britse broodbezorgers BIRMINGHAM. 28-11. De arbei ders 'bij Britse broodibalckerijen zul len 'hun regionale stakingen, die de Britse 'huisvrouw voor problemen hebben gesteld, korte tijd achterwe ge laten. Zij ihebben echter het drei gement geuit opnieuw hef werk neer te zullen leggen wanneer op 7 de cember niet aan hun looneisen is voldaan .En deze stakingen zouden wei eens tot na kerstmis kunnen voortduren, waarschuwde een vak bondsfunctionaris. Meer dan twintig miljoen Britten ondervonden in het afgelopen weekeinde de lasten van een 48-uursstaking van de brood bakkers. Deze eisen meer loon en een veertig-urige werkweek. Studenten over Afrika DEN HAAG, 29-11. „De politieke ontwikkeling van Afrika", is het thema van een internationaal stu- dentencon'gres dat van 14 tot en met 18 december in de aula van de ka tholieke 'hogeschool te Tilburg zal worden 'gehouden. Aan de conferen tie, die wordt 'gehouden ter viering van het zevende lustrum van de Til- burgse politieke studentenvereniging „De Tribune" zullen ongeveer 150 studenten deelnemen, waaronder 70 in Europa studerende Afrikanen. Lijkje van baby gevonden op toilet DEN HAAG, 29-11. Een bezoekster heeft zaterdagmiddag om ongeveer kwart over vijf, naar eerst thans is bekend 'geworden, in het toilet van de bioscoop Apollo" in de Haagse binnenstad 'hel lijkje gevonden van een pasgeboren jongetje, Het kindje is waarschijnlijk bij de toiletten in de bioscoop ter wereld gekomen, waarna de moeder het in het. toilet iheeft gegooid, zo is uit het onderzoek gebleken. Om het lijkje zo ongeschonden mogelijk te verwij deren moest, de w.c.-pot worden stuk geslagen. Het lijkje is in beslag ge nomen. Do politie heeft de moeder nog wiet opgespoord. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's- .j. Offers doen alleen pijn wan- y neer onze liefde 'niet groot ge- X noeg is. Afnemend buiig Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en afnemend buiïg krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog stormachtige wes telijke wind; vannacht in het bin nenland lichte vorst, morgen over dag temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.42. Maan op 14.05, onder 2 dec. Zon op 8.27. onder 16.32. Maan op 14.19, onder 0.32. Eerste kwartier: 1 dec. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 dec. 2 dec. 8.24 v.m. 9.28 v.m. BROUWERSHAVEN 1 dec. 2 dec. 8.18 v.m. 9.24 v.m. 21.12 n.m. 22.19 n.m. 20.53 n.m. 22.02 n.m. Doodtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tij'dens het voorbijtrekken van een depressie is de luchtdruk in ons land gedaald tot de uitzonderlijk lage waarde van ongeveer 965 milli bar. Nadat de depressie aanvankelijk zuidelijke winden bracht, draaide do wind maandagavond naar west tot •noerdwest en wakkerde vervolgens aan de kust tijdelijk aan tot wind kracht 10. Het centrum van de sto ring lag vanochtend voor de kust van Denemarken. Verwacht wordt dat de depressie het komende etmaal geleidelijk opvullend, in noordooste lijke richting zal trekken. In ver band hiermee zal de wind afnemen tot krachtig of matig. Ook zal de buiigheid minder worden. In de 'komende nacht zal de tem peratuur plaatselijk tot enkele gra den beneden het vriespunt dalen, maar morgen overdag komt de tem peratuur overal weer oen aantal gra den boven nul. Op het westelijke deel van de oce aan nam vanochtend een nieuwe de pressie belangrijk in diepte toe. Op iels langere termijn bezien is oen voortduren van de periode met on rustig weer waarschijnlijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1