West-Duitsland krijgt stem in kernwapenstrategie van NAVO Nieuwe Kongolese regering gevormd Brand in St. Nicolaaskerk te Valkenburg Eerste Franse satelliet werd gelanceerd 0ok al te vol! Smokkelaars verdovende middelen gepakt Schip vergaan; 2 opvarenden verdronken HEVIGE STRIJD VAN „MAN-TEGEN-MAN" IN VIETNAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 november 1965 122ste jaargang Nr. 19896 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur; tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur; M, i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Sint Nicolaas te Zierikzee en Broitiverslmren Tien iNAVO-ministers bijeen in Parijs Sint Nicolaas in Zierikzee gearriveerd PARIJS, 27-11. De ministers van defensie van tien N.A.V.O.-landen hebben zaterdag op een bijeen komst te Parijs onder voorzitter schap van secretaris-generaal Man- lio Brusio besloten drie werkgroe pen in te stellen. Deze groepen zul len zich bezig houden niet resp. de kwestie van de verbindingen, het uitwisselen van gegevens en het ma ken van plannen op kerngebied. Deze werkgroepen zullen werken onder een comité, waarin de perma nente vertegenwoordigers van de lid-staten zitting hebben, aldus een communique dat zaterdagmiddag werd uitgegeven. De tien ministers die als „speci aal comité" voor één dag bijeen wa ren, zullen een tussentijds rapport uitbrengen aan de voltallige N.AV.O.-raad die op ministersni veau van 14 tot 16 november in Pa rijs zal vergaderen. De tien minis ters zullen eind maart a.s. weer bij eenkomen. Aan de conferentie namen de mi nisters van defensie van de V.S., Engeland, Canada, België, Neder land, Denemarken, Wèst-Duitsland, Griekenland, Italië en Turkije deel. Frankrijk dat gekant is tegen de N.A.V.O.-politiek van kernintegra- tie, Noorwegen, IJsland, Luxemburg en Portugal waren niet vertegen woordigd. De werkgroep die zich met het maken van plannen op kerngebied bezig zal houden, zal zich o.m. be raden over het Britse plan voor eeri Atlantische kernmacht en het Ame rikaanse denkbeeld voor een mul tilaterale kernmacht ter zee. De taak van de drie werkgroepen is er voornamelijk op gericht uit te maken op welke wijze men tot het politiek besluit moet komen om in Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 ernstige crisis het kernwapen te ge bruiken. De tien ministers werden in kennis gesteld van een geheim rapport over de kernwapens die ter beschikking van de N.A.V.O. staan, zowel in Europa als in noord-Ameri ka en aan boord van Polaris-duik- boten. Voorts hoorden zij een rap port over de uitgewerkte procedure betreffende het gebruik van die kernwapens, als eenmaal het poli tieke besluit daartoe is genomen. Een woordvoerder van de West- Duitse minister van defensie zei la ter dat uit het overleg in Parijs was gebleken dat West-Duitsland nu mo gelijk zal kunnen deelnemen aan het uitstippelen vand e kernwapenstra- tcgie in N.A.V.O.-verband. Bekend werd gemaakt dat Enge land en de V.S., de kernmogendhe- den die aan het overleg deelnamen, in alle drie werkgroepen vertegen woordigd zullen zijn. West-Duitsland zal zitting krijgen in de groep die Voor 'het W'itte Huis in Washing ton waar zich zaterdag minstens 10 duizend mensen verzameld hadden om een mars te beginnen uit protest tegen de oorlog in Vietnam, is het tot een 'handgemeen gekomen tussen de politie en de betogers. Relletjes in Parijs PARIJS, 27-11. In Parijs is de politie vrijdag slaags geraakt met studenten die betoogden tegen de oorlog in Vietnam. Rond 1.500 stu denten, die in groepjes van de Sor- bonne waren gekomen, „bezetten" een tijdje een straat waardoor het verkeer onmogelijk werd. Toen zij verder wilden marcheren, greep de politie in en joeg hen uiteen. Kalver-clrieliiig ZUIDWOLDE, 27-11. Een koe van de veehouder F. Bosgraaf te Zuidwolde (Dr.), heeft het leven ge schonken aan een kalverdrieling. Een van de diertjes is een stier kalf. Moeder en kroost maken het uitstekend. zich bezig moet houden met het op stellen van plannen op kernwapen- gebied. De bondsrepubliek zal niet vertegenwoordigd zijn in de groep die zich moet concentreren op het uitwisselen van gegevens. Verwacht wordt dat de drie groepen de vol gende week in Parijs met hun werk zullen beginnen. De West-Duitse delegatie toonde zich zeer tevreden over het resul taat van de besprekingen. LEOPOLDSTAD, 28-11. Zondag is een nieuwe Kongolese regering ge vormd. De twee-en-twintig porte feuilles zijn gelijkelijk toegewezen enerzijds aan leden van het Kongo lese Democratische Front waartoe de afgezette president Kasavoeboe be hoort en anderzijds aan de Nationale Congolse Conventie, de partij van Kasavoaboe's politieke tegenstander, d evoormalige premier Tsjombe. Charles Hugues' broer ontslagen uit liet Spaanse leger MADRID, 27-11. Prins Sixtus van Bourbon-Parma, hertog van Aranjuez, is uit het Spaanse leger ontslagen, zo hebben monarchisti sche kringen in Madrid vrijdag mee gedeeld. Prins Sixtus, een broer van prinses Irene's echtgenoot Charles Hugues, was begin van dit jaar in het leger gegaan. Geboren in Fran krijk hoopte hij op die wijze de Spaanse nationaliteit te kunnen krij gen. De Bourbon-Parma's streven hier al vier jaar naar. De regering heeft hun de Spaanse nationaliteit echter tot dusver om politieke rede nen geweigerd. Prins Sixtus heeft volgens genoemde kringen voor zijn ontslag uit het leger een week in arrest gezeten. Waarom de maatre gel tegen hem is genomen, is niet be kend. Gestolen kostbaarheden uit Vaticaan terecht ROME, 27-11. Twee kostbare manuscripten die donderdagnacht uit de bibliotheek van het Vaticaan werden gestolen, zijn zaterdagoch tend aan de buitenkant van Rome teruggevonden. Een tuinman van een villa daar trof de „Canzoniere" van Petrarca en een bundel gedichten van Torquato Tasso aan op het gras veld. De politie vond later in de om geving een kopie van de kroon van St. Stephanus, de beschermheilige van Hongarije, die ook vermist werd. Een kistje met voorwerpen die hebben toebehoord aan Garcia Mo reno, een president van Ecuador die eind vorige eeuw werd vermoord, is nog niet terecht. VALKENBURG, 27-11. Zaterdag morgen is brand uitgebroken in de St. Nicolaaskerk te Valkenburg Het vuur werd ontdekt door de koster. Bij het openen van de deur stond de sacristie in een oogwenk geheel in brand. De brandweren van Valkenburg en Heerlen rukten met groot materiaal uit. Zij wisten het vuur na twee uur blussen meester te worden. De sa cristie brandde echter geheel uit. De kerk liep waterschade op. Alle pa ramenten, waaronder enkele van historische waarde, en een kostbare monstrans gingen verloren. De mees te kostbaarheden waren opgesloten in een brandkast, die gespaard bleef. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een defect in de verwar- miingsinstiallatie, zo meent de politie. Ho egroot de schade is, is nog niet bekend. TERNEUZEN, 27-11. In een vlie gende zuidwesterstorm (windkracht 10) is zaterdag in de namiddag, tus sen half zes en zes uur, op de Wes- terschelde ter hoogte van Othene (bij Terneuzen) het 350 ton metende bin nenschip „Dinka" vergaan. De schip per, de heer P. Thijssen (31 jaar) uit Made, en zijn zesjarig dochtertje Carla zijn verdronken. De vrouw van de schipper werd gered. Zij heeft tijdelijk onderdak gekre gen bij het gezin van een van de le den van het politiekorps van Ter- neuzen. De vrouw, die met een redding boei om over boord was gesprongen toen het schip ging zinken, werd uit het water opgepikt door een van de twee sleepboten van de Rederij Mul ler uit Terneuzen, die waren uitge varen om hulp te bieden. Botsing DEN HAAG, 27-11. Op de Wester- schelde, ter hoogte van Bath, zijn zaterdagmorgen, omstreeks kwart voor acht, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een derde Ruimte wordt PARIJS, 27-11. Vanaf de basis Hamagguir in de Sahara is vrqdag Frankrijks eerste satelliet „A 1" de ruimte ingeschoten. De kunstmaan werd gelanceerd met behulp van de drietrapsraket. PARIJS, 28-lla De Franse poli tie heeft zondag op het vliegveld Orly drie mannen aangehouden, die verdovende middelen naar de Ver. Staten wilden smokkelen. Drukle bij de „Santa Kyriaki" IJ MUIDEN, 28-11. Naar schat- ting 50.000 mensen hebben zon dag een bezoek gebracht aan het strand bij IJmuiden waar het Liberiaanse vrachtschip „Santa Kyriakibijna tegen de voet van de duinen aan ligt. De Velser politie die voor de verkeersregeling nauw sa menwerkte met de politiekorp sen van Haarlem. Halfweg en Amsterdam, schat dat ongeveer 10.000 auto's uit het gehele land zondag naar IJmuiden waren gekomen. De parkeer terreinen bij het strand waren omstreeks half één al vol. Er waren file's auto's lot Haar lem-Noord. - Met de berging van het bijna 3000 ton meten de schip is nog niet begonnen. Een beslissing hieromtrent: zal in de loop van vandaag maan dagworden genomen. Zij nam ongeveer 9 kg heroïne in beslag. De arrestaties werden ver richt onder de passagiers van twee straalvliegtuigen, die op het punt stonden te vertrekken. Een inzit tende van het eerste toestel had en kele kilogrammen onder zijn kleding verborgen. Toen de politie enige uren later een tweede vliegtuig belette te vertrekken en de passagiers aan een nauwgezet onderzoek onderwierp, kwamen bij twee personen eveneens verdovende middelen tevoorschijn. De smokkelaars bleken een nieuwe methode toe te passen. Zij hadden plaatsen op hun lichaam bepleistei-d en dachten de politie om de tuin te kunnen leiden door bij de visitatie met een pijnlijk vertrokken gezicht op hun „verwonding" te wijzen. Toen ondanks luid gekerm de pleisters met een ruk werden verwijderd, bleek de „verwonding" uit een pak- Herdenking gevallenen in 1967 op 3 mei DEN HAAG, 27-11. Do Neder- landse regering heeft besloten dat de nationale herdenking van de ge vallenen in 1967 zal plaats vinden op woensdag 3 mei, omdat in dat jaar Hemelsvaartsdag op 4 mei valt, al dus heeft dc R.V.D. vrijdagmiddag meegedeeld. Volgend jaar wordt dc herdenking als gewoonlijk op 4 mei gehouden. De satelliet, die 42 kilo weegt, is in een baan om de aarde gekomen en wordt op haar weg gevolgd door diverse Franse opsporingsstations. Hiermee heeft Frankrijk zich verze kerd van de derde plaats in de wed loop om de overwinning van de ruimte achter de Sowjet-Unie en de V.S. Evenals deze landen heeft Frankrijk bij de lancering een raket gebruikt die zonder hulp uit het buitenland is gebouwd. Met dit schot hebben de Fransen in de eer ste plaats de kracht van de „dia mant" willen toetsen. Aan boord van de satelliet bevin den zich een arsenaal van instru menten en een zender. De batterij en, die de instrumenten voeden, kun nen twee weken lang stroom leve ren. De „A 1" draait in een uur en 48 minuten om de aarde. De verste af stand tot de aarde bedraagt 1.768 km, de kortste 528. Men hoopt dat de satelliet gege vens verstrekt over haar baan en de temperatuur aan boord. Prinses Beatrix naar begrafenis kon. Elisabetli DEN HAAG, 27-11, Koningin Ju- liana en de Nederlandse regering zullen op de begrafenis, aanstaande dinsdag in Brussel, van koningin Eli sabeth van België worden vertegen woordigd door prinses Beatrix, zo deelt dc Rijksvoorlichtingsdienst incc Naast prinses Beatrix zal ook de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, Nederland dins dag in Brussel vertegenwoordigen bij de begrafenis van koningin Elisa beth van België. NEW YORK, 27-11. Momen teel draaien meer dan 600 voorwerpen, waaronder de handschoen die ruimtevaarder White tijdens zijn uitstapje heeft uitgetrokken, op grote hoogte rond de aarde. Ameri kaanse ruimtevaartdeskundi gen vrezen dat toekomstige ruimtevaartuigen in botsing kunnen komen met een deel van dit „ruimteafval", dat be staat uit overblijfselen van vo rige experimenten. schip, de „M. J. Boylen", van dé Ca nadian General Electric Company, groot 21.372 brt., dat van Antwer pen naar zee voer, is bij een uitwijk- poging aan de grond gelope^,. -r~ Bij de aanvaring waren betrokken het Belgische vrachtschip „Frube America", groot 5.186 brt., op weg van Guayaquil naar Antwerpen, en het Zweedse ertsschip „Virihaire", 16.098 brt., van Narvik onderweg naar Antwerpen. Het Belgische schip liep eveneens vast. De „Virihaire" heeft na de aanvaring zijn weg ver volgd. RILLAND-BATH, 27-11. Zater dagmiddag om vijf uur is het Cana dese vrachtschip „Bolylen" door zes sleepboten van de maatschappij Mul ler uit Terneuzen vlot getrokken. Een uur later is de Zwedese erts tanker „Virihaire" door zes sleepbo ten van de maatschappij Gerling uit Antwerpen vlotgetrokken. ketje heroïne te bestaan. Jongeman gelroffen door kogeltje uit vuurbuks DEN HELDER, 28-11. Zondagmor gen is een 23-jarige banketbakker J. L. N, op Texel getroffen door een kogeltje uit zijn vuurbuks. De jon geman reed met een collega op een bromfiets door „de dennen", in de richting van het strand, toen plotse ling, waarschijnlijk doordat de weg nogail hobbelig was, de trekker over ging van 'de vuurbuks, die de jon geman onder zijn jas met de loop naar boven bij zich had. Een kogel tje uit het wapen drong onder de 'kin de schedel van 'de jongen binnen, waar het ergens bleef zitten. De jongen werd overgebracht naar een ziekenhuis in Den Helder en vandaar naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Volgens inlichtingen van de politie op Texel was de jongen zondagavond buiten levensgevaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een oude vrijgezel wordt ten slotte alleen nog maar een meubel van kroegbazen. -X"!' ZIERIKZEE, 28-11. Sint Nicolaas is zaterdagmiddag jl. met het motor vaartuig „De Valk" van de visserijpolitie alhier gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen. Op het Luitje werd de bejaarde kindervriend welkom geheten door waarnemend-burgemeester H. Koevoets. Zie voor een verslag van deze ondanks het slechte weer geslaagde inkomst elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Strandingen en aanvaringen op de Westerschelde Zeer onbestendig Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met nu en dan regen-, sneeuw- of hagelbuien; aanvankelijk tot krachtig of matig afnemende wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen, daarna wind draaiend naar noordwest en toene mend tot krachtig of hard en aan de kust tot storm; temperatuur in het algemeen enkele graden boven het vriespunt. 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 13.30, onder 22.11. Eerste kwartier: 1 dec. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 nov. 7.34 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN 30 nov. 7.23 v.m. 19.48 n.m. Doodtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. Hel K.N.M.I. deelt mgde: Nfi'dat de krachtige tot storm achtige westelijke Vind die zondag waaide, in de avond snel was-.afge nomen stak de wind vanmorgen vröeg op uit het zuidoosten en wakkerde aan de Zeeuwse kust alweer tot stormachtig aan. Deze ontwikkeling hangt samen met het naderbij ko men van een diepe depressie, die vanmorgen met een kerndruk van ongeveer 965 millibar hoven de zuid kust van Engeland lag. Het neerslag- gebied van de depressie bereikte van morgen ook reeds ons land, zodat er regen en sneeuw begon te vallen. Verwacht wordt dat de kern van de depressie vanavond over of dicht langs ons land naar het noordoosten zal trekken, waarbij de wind tijde lijk zal afnemen. Daarna zal hij ech ter draaien naar noordwest en waar schijnlijk weer tot storm aanwakke ren. Uit het noordwesten wordt kou de lucht aangevoerd, die recht van de poolstreken komt. In IJsland vroor het vanmorgen 5-10 graden. De pool- lucht wordt boven de Noordzee ver warmd en zal ons land met een tem peratuur van enkele graden boven nul bereiken. Er zullen in deze lucht regen-, sneeuw- en hagelbuien voor komen. die door enkele opklaringen zuilen worden afgewisseld. Meer Amerikaanse kernwapens in Europa PARIJS, 27-11. De Verenigde Sta- ten zullen de hoeveelheid kernwa pens die zij ter beschikking van de N.A.V.O. in Europa hebben gesteld, in het komende halfjaar met twin tig procent verhogen, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, zaterdagmiddag in Parijs verklaard na afloop van zijn overleg met collega's van negen andere N.A. V.O.-landen. Op het ogenblik be schikken de V.S. in Europa over 5.000 kernwapens. Johnson met Kerstmis naar hel front SAIGON, 28-11. Twee Zuidviet- namese bataljons, elk van ongeveer 400 man, z'tjn vrijwel vernietigd b(j hevige gevechten die om de grootste rubberplantagc van het land, onge veer zeventig km ten noordwesten van Saigon, zijn geleverd. Het was de grootste regeringsncdcriaag se dert een half jaar. Een dorde bataljon had „matige verliezen" gel oden. Onder de Zuid- Vietnamezen waren honderden ge dood of'gewond, aldus in Saigon ont vangen berichten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder bevestigde dat de twee bataljons zware en de derde matige verliezen hadden ge leden. De Amerikaanse adviseurs die hen vergezelden, leden ook zwa re verliezen, aldus de woordvoerder. Dc gevechten werden zaterdag ge leverd en duurden de gehele dag. Er kwam een eind aan toen Zuid- Vietnamese elitetroepen werden in gezet d'ie door «hefschroefvliegtuigen waren overgebracht. Naar schatting 2.000 guerillestrij- cters vielen de regcrimgstroepen van drie zijden aan. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de Vietcong naar schatting driehonderd man aan doden had verloren. Er werden door d e I erred nsomstam- digheden veel gevechten van man tegen man geleverd waardoor de luchtmacht moeilijk 'kon ingrijpen. Onder de regeringsstrijdkrachtcn vielen nogal wat slachtoffers door dat drie bommen van Amerikaanse vliegtuigen in hun gelederen terecht kwamen. Een guerilla-eenheid riep de rege ringsstrijdkrachtcn via luidsprekers op zich over te geven. Een tiental mannen gaven hieraan gehoor. Vol gens dc berichten werden zij op een rij igczet en doodgeschoten. McNamara in Saigon De Amerikaanse minister van de fensie. Robert McNamara. is zondag in Saigon aangekomen om zich per soonlijk op dc hoogte te stellen vam de militaire stand van zaken in Vietnam. De Amerikaanse minister zei. dat dc sterkte van de Ameri kaanse gevechtseenheden in Zuid-Victnam sinds zijn laatste bezoek aan dat land in juli bijna verdrievoudigd was. Verwacht wordt, dat McNamara maandag (vandaag) eer. bezoek zal brengen aan Amerikaanse troepen te velde. NEW YORK, 28-11. Het Ameri kaanse tijdschrift „Ne\vs\veek55 mel de zondag dat verscheidene raadge vers van president Johnson de mo gelijkheid onderzoeken van een reis van de president naar Zuid-Vietnam gedurende de komende kerstdagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1