töffififfiUSO®.- RUBEN MW*® Veekles* DUET Studie over ,,De Nederlandse landbouw in Oestercultuur in het nauw groeiende economie" simcawtf Fa. W. Gilijamse JXYLOIVS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 november 1965 Nr 19895 liet L.E.l. 25 jaar (1) Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Landbouw-L'couo- misch Instituut (L.E.l.) is een studie verschenen over „De Nederlandse landbouw in een groeiende econo mie". Het L.E.l. merkt hierin o.m. op dat een der grootste problemen waarmee de landbouw te kampen heeft het achterblijven van deze bedrijfstak in de welvaartsontwikkeling is. De stu die zegt hierover o.m.: „Economische groei betekent dat het inkomen, als mede de beschikbare hoeveelheid en de diversiteit van de consumptie goederen. per hoofd toeneemt. Als gevolg van het feit dat de vraag naar agrarische produkten weinig elas tisch is (bij stijgend inkomen neemt de vraag naar deze produkten rela tief veel minder toe), kan de land bouw in geringere mate profiteren van inkomensstijging dan vele ande re sectoren van het economische le ven; irta.w. de afzetmogelijkheden van de landbouw blijven achter bij de algemene afzetvergroting". Ingezonden mededeling binnen vering het beste bed ooit gemaakt! IjoodwM •schuimrubber nog nooit geëvenaard! hazet-fabrieken Zevenbergen N.B. Flitsen uit het buitenland MIAMI. Dé politie van Miami (Florida) heeft een 31-jariige man ge arresteerd die 'boven die stad zelfge maakte bommen uit een gehuurd vliegtuig wierp. WENEN. De Oostenrijkse regering zal de Verenigde Naties voorstellen de ontwapeningsconferentie met deelname van China, zoals in begin sel door 'de politieke V.N.-commisiie is aanvaard, in Wenen te houden. LAGOS. In Lagos heeft een vrouw het leven geschonken aan een vier ling. De Nigeriaase kreeg viei'-en- een-half jaar geleden een tweeling en twee jaar geleden een drieling. Haar man is chauffeur bij de we reldgezondheidsorganisatie. TOKIO. De Japanse bond van zee lieden heeft de directies van de scheepvaartmaatschappijen meege deeld dat de zeelieden het werk za terdag voor tien 'dagen zullen neer leggen ter ondersteuning van sala riseisen. LONDEN. In Londen is een man veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf omdat hij getracht had een sy nagoge in de Britse hoofdstad in brand te steken. In zijn woning vond de politie nazi-lcctuur en pamflet ten met als titel „Hitier had toch ge lijk". STRAATSBURG. Het Europese parlement heeft op de eerste dag van zijn novemberzitting in Straatsburg verklaard .dat de Europese Gemeen schap de economische en sociale ont wikkeling van het Indiase subconti nent moet bevorderen zonder te wachten op een algemene E.E.Gfcpo- litiek ten aanzien van' dc landeft in ontwikkeling. LONDEN. Premier Wilson heeftin antwoord op vragen dn het Lagerhuis gezegd dat Engeland slechts tot eco nomische sancties tegen Rhodesië bereid is in samenwerking met an deren. opdat die sancties ook doel treffend zijn. NEW YORK. De veiligheidsraad heeft op alle landen een beroep ge daan zich te onthouden van militai re hulp aan Portugal die dit land zou helpen de bevolkingen van zijn Afrikaanse gebieden te „onderdruk ken". MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft weer een Kosmos-satelliet voor we tenschappelijke doeleinden gelan ceerd. Het is de 96ste in de serie. PARIJS. Bijna 2500 vligers, ste wards en stewardessen van Air France gingen voor vier dagen in staking. Zij eisen salarisverhoging in overeenstemming .met de opslagen die onlangs aan het grondpersoneel zijn gegeven. VIENTIANE. Een strijdmacht van 300 communisten heeft de wegver binding tussen de belangrijkste Lao- tiaanse steden Thakhek en Savan- nakhet afgesneden, zo hebben mili taire kringen in Vientiane donderdag gezegd. LOESAKA. Het spoorwegverkeer tussen Zambia en Rhodesië is don derdag verlamd als gevolg van een staking van blanke machinisten in Livingston (Zuid-Zambia). De sta king volgde na rassenrncidcnten in deze stad. NEW YORK. Een groep Ameri kaanse intellectuelen. kerkelijke functionarissen cn kunstenaars heeft in de New York Times een oproep gedaan tot „mobilisatie van het Amerikaanse geweten". DJAKARTA. In Indonesië is een communist gevangen genomen die opdracht had de drie miljoen inwo ners van Djakarta te vergiftigen via de drinkwaterinstallatie. De economische groei gaat verder gepaard met verbetering van de kwaliteit en vergroting van de hoe veelheid produktiemiddelen die bui ten de landbouwsector worden aan getrokken. Het L.E.l. denkt in dit verband aan de z.g. „non-factor in puts" zoals kunstmest, veevoer en werktuigen. Voor de landbouw be tekent dit. dat de stofopbrengsten per ha en per dier een voortdurende stijging ondergaan, hetgeen tot ge volg heeft dat het aanbod toeneemt. Als derde factor noemt de studie de relatief sterke stijging van de Ionen, hetgeen dwingt tot toepassing van arbeidsbesparende technieken in de landbouw. De bewerkingscapaci teit per man neemt hierdoor zeer sterk toe, hetgeen veranderingen in de agrarische structuur noodzakelijk maakt. Opgemelde drie factoren gaan in de richting van overproduktie en zij oefenen daardoor via de prijzen druk uit op de agz-arische inkomens. De oplossing van deze moeilijkheden ligt volgens het L.E.l. in een dras tische vermindering van het aantal in de landbouw werkenden en door wijziging in de bedrijfsstructuur. Tweede druk goedkope uitgave „De Ondergang" DEN HAAG. 23-11. De belang- stelling voor de goedkope uitgave van „De Ondergang" het boek van prof. dr. J. Presser over de Joden vervolging in Nederland, is dermate groot dat de staatsuitgeverij beslo ten heeft tot het doen drukken van een tweede oplage. Deze zal, even als de eerste oplage waarvan acht dagen geleden het eerste exemplaar van de persen kwam, 50.000 exem plaren bedragen. De staatsuitgeverij hoopt nog voor St. Nicolaas met de aflevering ervan te kunnen begin nen. TWEEDE KAMER Verhoging sociale verzekeringsuitkermgen DEN HAAG, 24-11. De sociale verzekeringsuitkeringen, zoals bij voorbeeld de A.O.W. en A.W.W., zul len binnenkort worden verhoogd. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft dit meege deeld in de openbare vergadering van de vaste commissie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer. De ver hoging is een direct gevolg van de uitkering-ineens waartoe eerder dit jaar werd besloten. Vijftig jaar „Groutmij" DE BILT, 23-11. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de N.V. Grontmij in De Bilt - te vieren op zaterdag 11 december - zal de jubi lerende N.V. een bedrag van f 550.000 schenken aan de stichting „Het Utrechtse Landschap" als bijdrage in de aankoop van het landgoed Beer schoten. naast heit kantoor van de Gromtmij, om dit fe behouden als re creatiegebied. Aan de gemeente De Bilt zal een ijsbaan worden geschon ken, gelegen bij het voormalige tol huisje. De eigenlijke oprichtingsdatum is 29 december 1915. Oprichting „Nederlandse Raad voor land- en tuinbouw" DEN HAAG, 24-11. Er wordt naar gestreefd om reeds in januari tot oprichting van een „Nederlandse Raad voor Land- en Tuinbouw" over te gaan. Dit is meegedeeld na een woens dagmiddag in Den Haag gehouden oriënterende bespreking, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van de drie centrale landbouworganisaties en van centra le coöperatieve instellingen op 't ge bied van de land- en tuinbouw. De deelnemers aan de vergadering ble ken zich in principe te kunnen vere nigen met de voorgestelde instelling en opzet van de op te richten raad. Volgens de concept-statuten, die een van de punten van bespreking vorm den, zal de raad hot overleg over af- zetvraagstukken tot hoofdzaak heb ben. Een en ander zal in de komende weken binnen de betrokken organi- sateis en coöperaties worden bespro ken. GOES, 24-11. In de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van de N.V. Nederlandse Maat schappij voor Oesterteelt De Meulemeester en Co., geves tigd le Yerseke, heeft de voor zitter, de heer B. E. A. Heyse, felle kritiek geleverd op de achtereenvolgende regeringen. Zijn kritiek gold het uitblijven van een definitieve schadere geling voor de oeslercultnur. Zoals bekend is de wet op de schadeloosstellingen (ex arti kel acht van de Deltawei), tot op heden nog steeds niet bij de Kamers van volksvertegen woordiging ingediend. De heer Heyse noemde het onmogelijk om door middel van voorschot ten over te schakelen op an dere activiteiten, zolang men niet weet waar men aan toe is. Bovendien, zo zei de heer Heyse, zijn de bouv)kosten voor nieuwe investeringen de laatste vijf jaar zo snel geste gen, dat ook de schaderegeling hieraan moet. worden aange past. Cijfers ever landbouwproduktie en agrarische export De bruto-landbouwproduktie (to tale produktie minus interne leve ringen) is van 1953 tot 1963 met on geveer 45 gestegen. Een belangrijk deel van deze stijging kwam voor re kening van de veehouderijproduktie. Deze produktietoename had plaats bij een sterk dalende arbeidsbezet- ting en een toenemend gebruik van werktuigen, veevoeder en kunstmest. Dit had tot gevolg dat het aandeel van grond, arbeid en kapitaal („fac- tor-inputs") in de totale produktie- kosten is gedaald van 50 u/« tot 42 u o. Door de toeneming van de „non- factor inputs" raakt de landbouw steeds meer verweven met de an dere sectoren van de Nederlandse economie en met het buitenland. Hoewel ondanks de sterk gedaalde arbeidsbezetting de netto-arbeids- produktlviteit in de landbouw in sterkere mate is gestegen dan in de andere sectoren van het economische leven, heeft dit niet tot een voor de landbouw gunstiger inkomensont wikkeling geleid. De prijzen van de niet-agrarische consumptiegoederen zijn sterk gestegen, terwijl de prij zen van agrarische produkten (ex clusief subsidies) daarentegen een daling vertoonden. Over de agrarische export merkt de door het L.E.I. uitgegeven studie o.m. op dat meer dan 40 van de bruto-produktie van de Nederland se landbouw wordt uitgevoerd. Deze relatief grote agrarische export is slechts mogelijk door een omvang rijke invoer van veevoer, broodgraan en plantaardige vetten. Wanneer Ne derland zelf de hoeveelheden van de ingevoerde produkten zou moeten produceren dan is een oppervlakte aan bouwland vereist die belangrijk groter dient te zijn dan de huidige oppervlakte van de voor landbouw beschikbare grond. Sinds 1956 is de uitvoerwaarde van agrarische produkten gestegen met 35 °/o, terwijl de uitvoerwaarde naai de E.E.G.-landen zelfs met 55 °/o steeg. Beier en duurder water voor Rotterdam ROTTERDAM. 25177. Omdat voor 196Ü een exploitatietekort ran i 4 miljoen wordt verwacht bij het ge meentelijk waterleiding bedrijf van Rotterdam zullen andermaal de ta rieven verhoogd moeten werden. Deze komt voor het klein verbruik neer op twintig procent. Voor het groot verbruik zal het dertig procent bedragen. Daar staat tegenover dat het nieuwe zeer moderne waterbe drijf op de Berenplaat in 1966 gaat draaien en de kwalüeit van het wa ter aanzienlijk beter zal worden. P.T.T. verwacht komende week 2 miljoen postpakketten DEN HAAG. 25-11. De P.T.T. ver- wacht dit jaar in de «'eek van 29 november tot en met 4 december a.s. tweemaal zoveel pestpaketten en briefpakjes te moeten verwerken dan normaal het geval is. Normaal ver zendt men via P.T.T. een miljoen pakketten en pakjes per week; ir. de week voor St. Nicolaas zal dit aan tal ruim twee miljoen bedragen. Een tijdige overkomst en bestel ling kan in deze drukke periode al leen worden gegarandeerd, indien de afzenders hun St. Nicolaas-pakket- ten en -pakjes uiterlijk dinsdag 30 november a.s. ter post bezorgen. Bij latere aanbieding door de af zender kan voor tijdige verzending en bestelling niet worden ingestaan. Teneinde tijdige bestelling le be vorderen zal P.T.T. op zaterdag 4 december - in tegenstelling tot. wat op zaterdagen gebruikelijk is - ook postpaketten en briefpakjes bestel len. De eerste Franse poging een sa telliet in een baan om de aarde te brengen is als gevolg van het slechte weer boven de lanceerplaats in de Sahara vertraagd. Dit hebben func tionarissen van het ministerie van voox-lichting in Parijs donderdag mee gedeeld. Plaatje uit Nice Ingezonden mededeling uUgebreT/m'/een vóór paneel, waarin o.a. een a de bestuurder. „,maakt met attrak- De hele de 220 dealers ze tieve extra s. Vra 9 ti te tonen. Dealer voor Schouwen - Duiveland Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Telefoon (01116)-370 jr. "v.wv - -j A«w? 'v» *2 --7 Men zou het deze dagen niet zeggen, maar er zijn plaatsen in Europa, waar de zon mild schijnt, en waar het badpak een toepasselijker dracht is dan de overschoenen en de bivakmuts. Kijkt u eens naar dit plaatje uit Nice en bedenkt dal het ook in Zandvoort eens zo wordt - en daar hoeft u dan niet op de kiezelstenen te liggen kleurtjes uitfê Aet binnen AMSTERDAM. In aanwezigheid van prinses Beatrix en vele hoge autoriteiten is donderdagmiddag in het RAI-conigrescentrum in Amster dam de tweede Europese conferentie van christelijke jonge werkgevers geopend. BELFELD. Het negenhonderd ton metende uit Dortmund afkomstige schip „JohannavP." is na een aanva ring gezonken. De schipper kon met zijn gezin vedl'ig van boord komen. Het schip werd aangevaren op de Maas boven de sluis te Bclfeld. ROTTERDAM. De Nederlandse sleepboot „Barentsz Zee" van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst is met het 8205 brt. metende Liberiaanse s.s. „Vega Star" aan de sleeplijn in Singapore aangekomen. ROTTERDAM. In de loop van donderdagmorgen is het 29sle escort squadron van de Royal Navy, de Ko ninklijke Britse Marine, in Rotter dam gearriveerd en aan de Parkka de afgemeerd. WIERINGERMEER. De 60-jarige A. Brijder uit Wieringerwerf is om het leven gekomen bij een ongeluk met die vrachtauto die hij 'bestuurde. Op rijksweg 7 onder Wieringermeer raakte de auto in een slip, waardoor de heer Brij der door de voorruit ge slingerd werd, waarna de kantelende auto op hem viel, LEEUWARDEN. Prinses Beatrix en de lieer Claus von Amsberg heb ben een bezoek aan Friesland ge- - bracht. VLAAPiDINGEN. In de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen is het 350 ton metende schip „Evenaar" gezonken. Het schip, dat van Kiel kwam. werd door de sleepboot „Te- mi 3" de Nieuwe Waterweg opge sleept met bestemming Vlaardingen. APPELDOORN. In het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn is overleden de 47-jarige heer W. G. de Bruin, die op 9 november jl. zwaar gewond werd, toen hij met zijn scooter op de Amhemseweg in botsing kwam met een vrachtauto. Hij liep bij die bot sing onder meer een schedelbasis- fractuur op. UTRECHT. De 73-jarige Utrechter J. Seinen is in 'het academisch zie kenhuis overleden aan de verwon dingen die hij bij een verkeersonge luk in de Domstad opliep. HEESCH. De brandweer van Heesch werd gealarmeerd door een felle uitslaande brand in een pand aan de Sohoonstraat, hoek Hoog straat, bewoond door drie gezinnen, die door deze brand dakloos zijn ge worden .De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan een schoorsteenbrand. DORDRECHT. De politie van Dor drecht heeft de achttienjarige Gro ningse matroos H. M. gearresteerd, omdat hij een meisje wilde aanran den. Toen ze zich verzette, bedreig de bii haar met een dolk. DORDRECHT. Dc vierjarige Ger- ritjan Willemsteijn is in Zwijndrecht verdronken. Hij is overboord geval len van het schip van zijn ouders, dat in de haven va nde N.V. „Schok- bcton" lag om gelost te worden. Het stoffelijk overschot kon eerst uren later worden geborgen. ROTTERDAM. De 81-jarige A. Kalis uit Rotterdam, die op een ze brapad door een vrachtwagen werd aangereden is aan zijn verwondin gen overleden. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart DE GOUDEN HORDE 9. „De vreemde oostelijke ruiters!" kreet de wachter. „Alarm!" „Waarhoe? Te wapen!" schreeuwde de aanvoerder van de burgerwacht, terwijl hij blindelings rondtastte om zich van z'n helm te be vrijden. „Eh....! Valt aan!" „Hou je kalm man! Het zijn slechts twee ruiters!" beval Aram geprikkeld. „En één ervan is gewond!" zei Agua. „Hij hangt tenminste over de hals van z'n paard. De ander schijnt zich slechts met moeite overeind tc houden. Hm.... Dit bevalt mij niet, heer. Persoonlijk zou ik hier aan toe willen voegen De parel van wijsheid die hem naar de lippen welde, werd echter nimmer gebo ren. Want met een sprong was Aram naar voren gesneld, terwijl hij uitriep: „Het zijn Mamclukkcn. En ze zijn gewond. Snel, Agua Trappelend kwamen de twee ruiters lot slaan voor de poort. De eerste ruiter, een tanige man, gehuld in de wijde mantel der Mamelukken, die uit een diepe wond uit zijn schouder bloedde, tuimelde half van z'n paard en werd door Aram opgevangen. Het tweede paard steigerde nerveus. Lang zaam schoof de tweede Mameluk, die over de nek van z'n rijdier had gehangen, naar voren en gleed op de grond. Hij was dood. Er ging een rilling van afschuw door Aram heen toen hij de pijlen herkende, die deze stamgenoot van zijn vriend de Leeuw van Bashra hadden achterhaald op zijn laatste rit. Want het waren de kleine pijlen van hetzelfde soort als waarmee de vreemde ruiters uit het oosten hem zelf en Agua enkele uren geleden hadden trachten te doden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7