pia"13' SKODA mnoNtö Standbeeld voor Pottekeuning iets vaar hun fiets! ASPIRIN (00) BAYER Prinses Beatrix opent paviljoen voor beademingspatiënten Kritiek op ruilverkaveling van de Alblasserwaard Britse socialiste naar N.-Vietnam Helft Ned. bevolking lid van verenigingen Ontploffing tijd ens dansfeest „Vijf" gaan zich beraden over de E.E.G. -crisis Succes voor „brillenman" uit Maarssen! Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. PRINS BERNHARD ONTHULT De geschiedenis van een groot-industrieel Wie dezer dagen leest, dat er een standbeeld is opgericht voor een pottenbakker, zal wellicht verwon derd de wenkbrauwen optrekken. Als hij dan nog verneemt, dat prins Bernhard in eigen persoonde ont- hoiling wenste te verrichten, sperren zijn ogen zich misschien nog wijder open. Maar het handelt in dit geval niet om zomaar „een" pottenbakker, maar om Netrlands „Pottekeuning" Petrus Laurentius Eegout. Hoge erkenning Reeds koning Willem l moet de woorden hebben gesproken „Als ik 12 man had met de capaciteiten van Petrus Regout, zou ik de gehele ver loren gegane industrie van België voor ons land kunnen opbouwen!" Dat toont wel aan, dat Regout een groot vakman moet zijn geweest, maar wij proeven uit die zelfde zin ook in welke benarde omstandighe den het noordelijk deel van de Ne derlanden zich destijds bevond. Het garnizoen van Maastricht bleef trouw uan zijn koning, in tegenstelling tot vele andere belangrijke Zuidneder landse steden die in 1830 het noorde- lijk „juk" afwierpen. In het zuiden bevond zich de groot-industrie ,als het ware gebouwd op de delfstoffen, en dank zij Maastrichts sleutelposi tie bleef Zuid-Limburg met de mij nen en alle nijverheid daar omheen voor ons land behouden. Tegen verdrukking in Van 1830 tot 1831 heeft Maastricht moeilijke jaren gekend door een Bel- Als u ook niet wist, hoe wastafels worden gemaakt: ze worden gegoten. DEN HAAG, 25-11. H.K.H. prin ses Beatrix opent vandaag (vrijdag) in Scheveningen het paviljoen voor beademingspatiënten „De Schelp", waarin dertien door kinderverlam ming gehandicapte mensen in de leeftijd van 15 tot 51 jaar een zo groot mogelijke kans op een eigen leven wordt geboden. Het initiatief voor de stichting van dit tehuis werd genomen door de afdeling Den Haag van het Prinses Beatrix-fonds, sa men met het landelijke fonds. De bewoners van het paviljoen, wier ademhalingsorganen door kin derverlamming zo ernstig werden getroffen, dat zij nimmer zonder een permanente technische voorziening als een beademingsapparaat kunnen, wonen in afzonderlijke kamers, die zoveel mogelijk gebouwd en inge richt zijn naar hun persoonlijke smaak en wensen. Twee vriendjes hebben kamers, die naast elkaar lig gen en gescheiden zijn door een vouwwand, Een ander heeft op zijn verzoek een kamer gekregen, die uitziet op de straat. „De Schelp" behoort organisato risch bij het ziekenhuis Zuidwal, waardoor in acute gevallen zo spoe dig mogelijk medische en verpleeg kundige hulp kan worden verkregen. Het centrum wordt geleid door zus ter D. den Drijver. De verpleegsters lopen niet in uniform, maar dragen - gewoon gezellig - hun kleding, die ze ook thuis dragen. In het paviljoen, dat eigenlijk een grote familie-bungalow is, komt men geen drempels tegen. De kamers zijn bijzonder ruim en de deuren extra- breed, waardoor het mogelijk is, dat de bewoners zich gemakkelijk in hun elektrisch voortbewogen en bestuur de wagentjes kunnen verplaatsen. Zij kunnen zo ook de tuin in, die is betegeld en voorzien is van een Ingezonden mededeling THUIS FRITUREN OM LEKKER TE ETEN gisch exportverbod. Petrus Regout, die in 1S14 zijn juist overleden vader op vijftienjarige leeftijd moest* op volgen in een glas- en aardewerk- handel en er in 1820 een kristalslij perij aan toevoegde, kreeg weinig of geen grondstoffen meer aangevoerd. Tegen alle verdrukking en boycot ijt. bleef hij volharden, ook al moest hij tijdelijk leunen op de liefdadig heid. Met meester-slotenmaker J. G. Labriex zette h\j een nieuwe indus trie op poten door de oprichting van de nu nog bestaande Maastrichtse spijker- en draadnagelfabriek v.h. Thomas Regout Co. n.v., een kris tal- en glasblazerij, een op stoom kracht werkende kristal- en glassly- perij en een aardewerkfabriek, met in 1848 al zo'n 000 arbeiders. De importmoeilijkheden onderving hij door de vestiging van een smelt- kroezenfabriek, van kalkovens, van een sodaraffinaderjj, van een menie- fabriek, van een potasfabriek en van een complete gasfabriek die heel Maastricht van lichtgas voorzag. Rijksgewcrenfabrikant Het minst bekend is de in 1841 op gezette wapenfabriek. Het is aardig te vermelden, dat deze dateert van 1841 op grond van Ragouts benoe ming tot „rijksfabrikant van gewe ren". Enkele duizenden mensen von den werk in zijn concern. Vier zoons hebben zijn arbeid in la7idsbelang voortgezel toen de 69- jarige groot-industrieel zich in sep- temer 1870 uit de zaken terugtrok. Op 18 februari 1878 overleed deze Limburger van formaat en u zult nu niet meer verwonderd zijn als u in Maastricht een standbeeld ziet voor deze „Pottekeuning" (met een hoofd letter). Geen gewone pottenbakker dus, maar de vestiger van een van Ne derlands grootste industrieën in een van Neerlands moeilijkste tijden. Petrus Laurentius Regout, de „Pottekeuning". vijver met fontein en waarin aan sluitingen zijn voor 'de beademings apparatuur. Het systeem van be perkte bezoekuren kent het centrum niet. LONDEN, 26-11. Het Britse socia listische Lagerhuislid mevrouw An ne Kerr heeft donderdagavond mee gedeeld dat zij binnenkort een be zoek zal brengen aan Noord-Vietnam op uitnodiging van de regering in Hanoi. Het bezoek zal naar ver wachting drie weken dui-en en val len in de periode waarin het parle ment op kerstreces is. Mevr. Ken- verklaarde dat ze zich persoonlijk op de hoogte wil stellen van de ge volgen van de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam, speci aal die op niet-militaixe doelen als bevloeiingsinstallaties. Misschien, zo zei ze, zal -ik dan beter duidelijk kunnen maken waarom het noodza kelijk is dat de tegenover elkaar staande partijen aan de conferentie tafel plaatsnemen. De Cubaanse emigranten KEY WEST, 25-11. Het vervoer over zee van Cubaanse emigranten is officieel geëindigd met de aan komst van de „Skipper K" in Key West met 83 Cubanen aan boord. Sinds 1 oktober zijn in Florida vol gens de Amerikaanse kustwacht 4598 Cubanen aan land gekomen. Volgen de week woensdag wordt een lucht brug tussen Cuba en Florida inge steld. BEN HAAG, 25-11. De Neder landse consumentenbond heeft kri tiek cp het ruilverkavelingsplan voor de Alblasserwaard, waartoe onlangs is besloten en dat naar verwachting 80 miljoen gulden gaat kosten, waar van de staat 50 miljoen gulden voor zijn rekening zal nemen. In haar blad „Consumentengids" schrijft de consumentenbond, dat hij in principe wel begrip voor een dergelijk plan heeft, waarbij alle grond, in totaal 22.000 hectare, opnieuw zal worden ingedeeld, nieuwe wegen zullen wor den aangelegd, oude boerderijen af gebroken worden en vervangen door nieuwe. Een betere verkaveling van de grond, die in de Alblasserwaard in hoofdzaak voor de veeteelt wordt ge bruikt, zal de kosten van de melk productie doen dalen en dit kan voor de consumenten alleen maar voorde lig zijn, zo meent de consumenten bond, die niettemin enkele ernstige bezwaren heeft. In de eerste plaats vraagt de bond zich af, of het wel nodig is een gebied ten koste van 4.000 gulden per hectare voor de melkveehouderij te behouden, ge zien de huidige, steeds toenemende overproduktie van melk en melkpro- dukten. Is het plan in economisch opzicht hiermede al veroordeeld, so ciaal is het ook maar van zeer be perkte betekenis, zo meent de bond. De gemiddelde bedrijfsgrootte zal 25 hectare worden en er.zullen dus in de Alblasserwaard (22.000 hectare groot) slechts 880 veehouders vee houder kunnen blijven. „En dat kost ons, als belastingbetalers, 50 miljoen gulden, dat is bijna 60.000 gulden per man". Werkelijk, zo verzucht de Neder landse consumentenbond, er zijn toch wel betere en goedkopere ma nieren om mensen, die in financiële nood verkeren, te helpen, vooral als we daarbij bedenken dat de hulp hierop neerkomt, dat zij daardoor in staat gesteld worden werkzaam te blijven in een bedrijfstak, waarin thans grote overbezetting en over produktie voorkomen. Canadese bank vestigt zich te Rotterdam ROTTERDAM, 25-11. „The Bank of Nova Scotia" een van Canada's grootste en meest internationaal ge oriënteerde banken, maakt bekend dat een dezer dagen een vestiging in Rotterdam zal worden geopend die volledige internationale, zakelijke en persoonlijke diensten op foankgebied zal verlenen. Dit is 'de eerste vestiging van een Canadese bank op ,het Europese vas teland. Hierover vertelde de heer F. William Nick, voorzitter van de raad van bestuur en president, ihet tref fend te vinden dat deze eerste ves tiging op het vasteland van Europa gevestigd zal worden in het jaar, waarin herdacht wordt dat Neder- land 20 jaar geleden door de Cana dezen werd bevrijd. Ingezonden mededeling W^' 'n nuttig geschenk voor de kinderen DEN HAAG, 25-11. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft on der de titel „Verenigingsleven in Ne derland, zomer 1963" een publikatie uitgebracht, waaruit onder meer bl\jkt dat ruim de helft van de Ne derlandse bevolking van 12 jaar en ouder, lid is van een of meer vere nigingen. Hierbij is de mannelijke en vrouwelijke deelname respectievelijk 65 en 40 °/o. De publikatie verdeelt het vereni gingsleven in twee sectoren. Die met een grote participatiegraad (actief deelnemen der leden) en met een la ge graad van participatie. Gebleken is dat uooral beroeps- eTi politieke verenigingen zeer veel „papieren le den" hebben. Daarentegen hebben ideële organisaties, zoals jeugd-, vrouwen- en, godsdienstige vereni gingen, vaak zeer actieve leden. Dit KEOKUK, 25-11. In het depót van de nationale garde te Keokuk, in de Amerikaanse slaat Iowa, heeft zich woensdagavond Iaat een zware ontploffing voorgedaan, gevolgd dcor een brand, terwijl daarbinnen een dansfeest gaande was. Het dak van het gebouw stortte in. Zes mensen zijn gedood en vijftig gewond, zo is door een woordvoer der van een der ziekenhuizen mee gedeeld. De ontploffing werd veroorzaakt door aardgas, waarmee het gebouw werd verwarmd. Een muur werd weggeslagen en het dak viel in. De politie zei dat ongeveer 60 pa ren aan het dansen Waren toen het ongeluk gebeurde. Vennoedel ijk lig gen verscheidene kinderen met ba bysitiers iti do kelder onder het puin geldt ook voor de ontspanningsclubs zoals voor zang, muziek, toneel en sport. Een opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is de conclusie dat de laatste jaren de meer ideëel geori ënteerde verenigingen met een hoge participatiegraad in ledental zijn achteruitgegaan. Zij komen nu het meest voor op het platteland, bij de kerkelijk meelevende protestanten en bij de oudere bevolking. BRUSSEL, 25-11. De vijf partner- landen van Frankrijk in de Europese Gemeenschappen - Duitsland, Italië en de 'drie Beneluxlanden - zullen maandag en dinsdag in Brussel bij eenkomen met als voornaamste punt van bespreking de crisis to de Euro pese integratie. Het zal de derde ver gadering van de Europese minister raad zonder Frankrijk zijn sinds het Franse 'besluit van 30 juni om de Europese instellingen te boycotten nadat op die datum een voor Frank rijk bevredigende oplossing voor het vraagstuk van 'de financiering der gemeenschappelijke landbouwpoli tiek van de E.E.G. uitbleef. De „vijf" zullen zich maandag naar in Europese kringen in Brussel wordt vernomen in dezelfde positie bevinden als op de 26e oktober, de dag waarop Frankrijk werd uitge nodigd zijn plaats in de gemeen schappen weer in te nemen en de toestand op een speciale bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad in Brus- scL te bespreken. Ingezonden mededeling Oostduitse grenswachten schieten man neer WEST BERLIJN, 25-11. Oostduitse grenswachten hebben donderdag echtend vroeg bij de „muur" in Ber lijn een man neergeschoten. Het slachtoffer, dat vermoedelijk één van •hun collega's was, lieten zij een half uur liggen, voordat zij hem cp een brancard met een vrachtauto weg voerden. Het is niet bekend of de rr.au gedood dan wel ernstig gewond was. ROTTERDAM. Een bergings ploeg van Van den Tak is begonnen met het treffen van voorbereidingen voor de berging van het Liberiaanse vrachtschip „Pin An", dat bij Ter- heijde op het strand liep. Vóór 50 jaar.... KERKWERVE. Onder deze ge meente daalde een Duitse proefbal lon. Z1ERIKZEE. De Zierikzeesche Zangvereniging „Musica" bracht het koorwerk „Das Marchen von der schonen Melusine" ten gehore. NOORDGOUWE. De vroegere dorpsgenoot dr. L. M. Metz en zijn echtgenote maken deel uit van de Nederlandse ambulance, die Duitse en Oostenrijkse gewonden gaat hel pen. OUWERKERK. De vereniging van optische seiners gaf een goed ge slaagde uitvoering voor een talrijk publiek. NOORDGOUWE. Ondanks het uit vallen van enkele leden, die werden gemobiliseerd, gaf „Con Amore" een geslaagde uitvoering. NOORDGOUWE. De gemeente raad benoemde tot onderwijzer aan de o.h-school de heer G. H. Breed- velt onderwijzer te Rilland. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd de Weense operette „De mooie Cubaanse" opgevoerd door Het Ne- derlandsch Operette Gezelschap. ZIERIKZEE. De Rederijkersver eniging „Concordia" vierde het vijf en dertig jarig bestaan. OUWERKERK. Voor de vereniging T.O.G.I.D.O. sprak dr. Proost te Brouwershaven over het onderwerp „Karakter en karaktervorming". SKODA DEALER: Autobedrijf l). T. WANDEL Deltastr. 10, Nieuwerkerk, tel. 482 OVERDENKING met diepst ontzag Psalm 33 8. 9a. Dit opschrift is ons allen wol zo ongeveer bekend. Uil Psalm 68 10 (berijmd): Geloofd zij God met diepst ontzag. Het gaat erom, dat dat zo passend is, zo op zijn plaats. Dat woerd ontzag kom ik ook te gen in die tekst, die ik daar óók bo ven noemde, uit Psalm 33: De ganse aarde vreze voor den Here, al de bewoners der wereld moeten voor Hem ontzag hebben, want Hij sprak en het was er Dit woord beval een tol allen ge richte oproep tot de vreze des He ren, en tot ontzagbetoning voor Hem. 't Lijkt even op die uitlegging in de catechismus, in zondag 49, ant woord 124, over de derde bede in het Onze Vader: Uw wil geschiede. Dan staat er dit: dat is, Geef dat wij, en alle mensen, onze eigen wil verzaken en uw wil, die alleen goed is, zonder enig tegenspreken, gehoorzaam zijn. Hier ook die uitbreiding, ach ja, 't geldt niet alleen voer ons, 't is roeping, dure roeping voor alle men sen: Gods wil te deen. Hem te vre zen, ontzag voor den Here te tonen! Of het ook geschiedt? Dét is een andere vraag. En hier moeten we 't juist gaan zien 'dat er een hardigheid des harten is bij alle mensen. Hier meet juist de kerkmens 't gaan er kennen, dat diezelfde hardigheid, en traagheid en onwilligheid, die hij zo komt op te merken bij de mensen die „nergens aan deen", van geen kerk of kruis willen weten, ja soms zelfs van geen Gcd of gebod, dat die zelfde hardigheid in zijn eigen hart woont. Geen haar beter. Geen cent beter! Integendeel: want hij, de kerkmens heeft van zijn jeugd aan goed' gehoord hoe 't allemaal moet! En waarom doet hij 't dan niet? Ik denk aan Christus en zijn dis cipelen. Zelfs van 'hén staat er: Hij verweet hun hun ongelovigheid en 'hardigheid des harten. En hij zegt tot hen: O'gij onverstandigen en tra gen van «hart En dan staat daar toch maar die oproep: de ganse aarde vreze*voor den Here, en betone Hem ontzag! Er komt niets van terecht. Er is niemand die goed doet, ook niet één. En dat gaat dan straks maar weer zingen van: Stille nacht, heilige nacht! Let u nog eens op dat laatste stukje? Diep ontzag moet er zijn, want Hij sprak en het was er. Dat is die scheppende almacht Gods. „Er zij licht" ener was licht. Zo is er gelukkig ook een her scheppende almacht Gods: .jDaar zij licht in dit duistere hart" En dan is het er ook. Wie de naam des Heren zal aan roepen zal zalig worden. Bidt 't dan in de komende adventstijd, met diep ontzag: O God, verlicht ons hart, dat duister is, als 't u belieft. Want Gij spreekt en 'het is er Nieuwerkerk. J. H. B. f MAARSSEN, 25-11. In een optocht van vijftig auto's wil de heer 4 D. A. Jager uit Maarssen, die zich In binnen- en buitenland be- f kendheid heeft verworven door zijn inzameling van gebruikte brillen J voor de ontwikkelingslanden, op 6 januari de verzamelde oogst afle veren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Hier zullen de brillen, glazen en monturen worden overgedragen aan het bestuur van de prof. H. J. R. Wevestichting te Wassenaar. Tevens zat daar het ingezamelde geld worden afgedragen, waarmee de op de brillenactie volgende geldinzamelingsactie „Open Ogen", is ingezet. De 27e van deze maand wil de heer Jager definitief een punt achter de actie in Nederland zetten. Hij heeft nu op zijn. zolder cp de Julianaweg al 22.000 brillen verzameld, met bijna evenveel losse glazen. In het Belgische stadje Brugge is de actie inmiddels op gang gekomen en ook uit Stuttgart bereikte hem een brief van iemand, die over de actie gelezen had en aan het inzamelen is ge slagen. Overal in Nederland zijn nog spontane acties in gang en de Maarssense brillenjagcr heeft hiermee zijn doel, 25.000 brillen, bereikt. Ingezonden mededeling DAAR STAAT ACHTER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6