Fiat Tweede Kamer op dekkingsplan en belastingverhoging K.LM.-vliegtuig opgehouden in Tel Aviv De machtsovername in Kongo Meer auto voor uw geld TAUNUS 20 M f 8995,- Nederlandse deelneming aan wereldtentoonstelling Montreal 1967 Tuinman Zoon India en Pakistan TAPIJTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 november 1965 122ste jaargang Nr. 19895 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938- Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. in au nummer: V.V.V. „Renesse Vooruitachter pluii-Ouwerkerk DEN 1IAAG, 25-11. Twee maan den na het indienen van de desbe treffende begroting, heeft de Twee de Kamer donderdagavond, goed keuring gehecht aan het z.g.n. dek- kir.gsplan van de minister van fi nanciën en belastingverhoging. De plannen kregen de goedkeuring van de regeringspartijen K.V.P., P.v.d.A. en A.R. Laatstgenoemde partij even wel kon zich niet verenigen met ver hoging van dc vennootschapsbelas ting. Dc overige plannen evenwel haalden de eindstreep met vlag en wimpel. Er waren zetfs enkele voor stemmen van de C.1I.U. In zijn antwoord op de sprekers wees minister Vondeling er op, dat de verschillende belastingvoorstel len op 1 januari van het volgend jaar in werking treden. Spoed bij do behandeling was daarom nodig. Hij bood de Kamer zijn verontschuldi gingen aan, voor het feit dat de Ka mer „in dc klem van de tijd" is ge zet, maar daar was niet aan te ont komen. Minister Vondeling wilde niet in gaan op de vraag naar de opvattin gen in het kabinet over het te voe ren financieel beleid. De persoonlij ke opvattingen zijn niet aan de orde, zo zei hij, hieraan toevoegend dat thans kabimctspolitiek aan de orde is. „De regering is niet bereid om in dividuele opvattingen van de be windslieden weer te geven", aldus minister Vondeling, die dit opmerk te in antwoord op vragen over de positie van staatsscretaris Hoefna gels (financiën). Minister Vondeling ging wel in op de vraag naar het effect van een geringere belastingver hoging van f 500 miljoen en een extra bezuiniging op de uitga ven tot een bedrag van eveneens f 500 miljoen. Een voorlopige en onder zeer veel voorbehoud gegeveij raming van het centrale planbureau heeft geleerd, dat ccn dergelijk effect eerst in het tweede jaar na de inwerkingtre ding daarvan misschien o.m. „een zeer lichte tendentie tot ontspan ning op de arbeidsmarkt" te zien zou kunnen geven. Het loonbcleid De minister toonde zioh ongerust over het loombeleid, dat er z.i. „niet gemakkelijker op geworden is". Hij weeh erop. dat de structuur van het overleg „niet zo hecht en stevig" meer is, ais we de afgelopen jaren hebben gekerid. De minister sprak de wens uit, dat het te voeren over leg niet een inflatoire werking zal hebben. „Daar is niemand mee ge baat". Minister Vondeling wees er op, dat ook in 1966 extra uitgaven niet ge heel uitgesloten zullen zijn. De com pensatie van die uitgaven zal, zo deelde hij mee, gevonden moeten worden binnen het totaal van ieder begrotingshoofdstuk. De bewinds man zegde toe, te zullen streven naar het 'handhaven van het karak ter van iedere begrotingspost en ook zal tijdig worden nagegaan, of de voor 1966 uitgetrokken gelden ook voor 1967 nog nodig zullen zijn. Mi nister Vondeling merkte voorts op, dat een eventuele verhoging van de soldij bekostigd zal moeten worden beneden het plafond, waaraan het departement van defensie gebonden De voorbehandeling Bij de voortgezette behandeling kwam nog een aantal sprekers aan het woord. Ditmaal de vertegen woordigers van de V.V.D., de A.R.P. en de kleinere frakties. De heer Portheine herinnerde er, sprekend namens de V.V.D.-fractie, aan dat het plan-Joekes (tot bezuini ging van 1 miljard) bij zijn fractie nog steeds primair is. Hij bestreed de opvatting van minister Vondeling dat het vorige kabinet ook tot deze, in sprekers ogen „excessieve verho ging" zou zijn gekomen. „Dit kabi net hield zich aan de norm van be lastingheffing binnen het nationaal inkomen"., merkte de heer Portheine op. die zich afvroeg of de voorge stelde forse verhoging wel berust op afspraken tijdens de kabinetsfor matie. De V.V.D.-fractie acht de ge hele situatie een getuigenis van vormloos beleid waardoor het ge vaar voor geldontwaarding sterk toeneemt. De voorstellen ter halve ring van de omzetbelasting op tex tiel en schoeisel noemde de heer Portheine „even slecht" als de nieu we voorstellen met betrekking tot de benzine-accijns en de vennoot schapsbelasting. Hij was het met cle heer Lucas eens dat een kleine alge mene verhoging van de omzetbelas ting een beter systeem zou zijn ge weest. In dat geval zou een stap zijn gezet op weg naar het billijkheids- ideaal t.a.v. directe en indirecte be lastingen. Het invoeren van een om zetbelasting op textiel cn schoeisel is. naar de mening van dc V.V.D.- fractie. allerminst gewenst voor dc toch reeds prijsgevoelige kleine in komens. „Zwakke plekken" De heer Kieft, die het woord voer de namens de A.R.-fractie, was van mening dat het dekkingsplan „een aantal zwakke plekken" vertoont. De begroting voor 1966 geeft z.i. reden tot ongerustheid. „Het uitkammings- resultaat is mager, te mager", be toogde spreker, die zich weinig en thousiast toonde over het beperken van het Rijksgoedkeuringsbeleid. Dat verlaagd wordt op de ontwikkelings hulp acht de A.R.-fractie te betreu ren, hetgeen ook geldt voor de ver hoging van de vennootschapsbelas ting. Met betrekking tot de voorge stelde herinvoering van de omzet belasting op textiel, vroeg de heer Kieft zich af, of daarvoor geen vrij stelling kan worden verleend voor werk- en bedrijfskleding. En invoe ring in etappes van deze omzetbe lasting, bijvoorbeeld voor een derde gedeelte en met als datum van in gang 1 januari 1966 zou naar de me ning van de A.R.-fractie overwogen kunnen worden. Ktcincre fracties De heer Van Dis (S.G.P.) achtte hot door minister Vondeling voorge stelde bezuinigingsplan op de rijks uitgaven niet drastisch genoeg. „De regering neemt teveel hooi op de vork", meende spreker, die voorts ernstige bezwaren maakte tegen de voorgestelde uitgaven voor televisie en omroep. De heer Van Dis kon digde aan dat zijn fractie tegen alle thans aan de orde zijnde regerings voorstellen zal stemmen. Kritiek op de regeringsplannen kwam er ook van de zijde van het G.P.V. dat bij monde van de heer Jongeling de voorgestelde verhogin gen van bromfietsen, schoeisel en benzine „onverantwoord" noemde. De heer Bakker, het woord voe rend namens de C.P.N.-fractie. merkte op het huidige dekkingsplan „minder slecht" te vinden dan het vorige. De verhoging van de ven nootschapsbelasting betekende z.i. slechts een symbolische verhoging De verhoging van de benzineprijs kan, naar de mening van de C.P.N.- fractie, wel eens 'leiden tot een reeks van prijsstijgingen, hetgeen met na me de minst draagkraehtigen treft. Namens de B.P. werd het woord gevoerd door de heer Harmsen die bezuiniging voor de overheid een eerste vereiste vond. De B.P.-fractie is van mening dat de regering zich zoveel mogelijk moet terugtrekken uit die sectoren die kennelijk tot de particuliere sector gerekend moeten worden. Mét name de middenstan ders zullen, naar de mening van de heer Harmsen, zwaar getroffen wor den door de aangekondigde verho gingen van de indirecte belastingen. Mijn in anker Geval van cholera aan boord? SCHIPHOL, 25-11. Een K.L.M.- vliegtuig, aan boord waarvan zich vermoedelijk een geval van Cholera heeft voorgedaan, is donderdagavond met een vertraging van ongeveer 7 uur op Schiphol geland. Er bevon den zich 47 passagiers in het toestel. 23 van hen waren in Tel Aviv inge stapt. Bij aankomst op de luchthaven werden de inentingspapieren van de luchtreizigers gecontroleerd door een vrouwelijke arts van de gemeen telijke geneeskundige en gezond heidsdienst, dr. C. van der Heiden- Wessel, en voor alle zekerheid wer den namen en adressen genoteerd. „Niemand gaf de indruk besmet te zijn en alle papieren waren in orde", aldus dr. Van der Heiden, „maar voor de goede gang van zaken blij ven de passagiers vijf dagen onder controle". Dit houdt in dat de lucht reizigers zich gedurende deze tijd beschikbaar moeten houden. Op Lydda Airport bij Tel Aviv moesten de passagiers ruim vier uur in het toestel blijven voordat zij zich naar het stationsgebouw mochten begeven. Daarna is de DC-8 van de K.L.M. grondig ontsmet. De passa giers zijn niet ingeënt. Tijdens de vlucht van Teheran naar Israël werd de vier jaar oude zoen van de in Nederland werkza.- me Brit, de heer Patcher, vrij plot- - seling erg ziek. De gezagvoerder,: de heer A. J. Andriessen waarschuwde via de verkeerstoren van Lydda Air- port een dokter, die het bij aankomst op de luchthaven raadzaam achtte het kind, zijn broertje en beide ou ders mee naar het ziekenhuis te ne men voor een nader onderzoek. Het gezin was in het bezit van geldige vaccinatiebewijzen. De Israëlische dokter hield er nochtans rekening mee, dat het misschien een geval van cholera betrof, ofschoon hij daar niet geheel van overtuigd was, aldus de K.L.M,-gezagvoerder, „In ieder geval wilde hij geen enkel risico ne men". VLISSINGEN. Het 30.000 ton metende Engelse schip Esso Winchester" heeft bij het hieuwen van het anker een twee meter grote magnetische mijn mee naar boven gehesen. De mijn is van Duitse makelij. Pogingen de mijn te demonteren zijn tot nu toe mislukt. De mijn is naar de bodem van de rivier gezonken. Ingezonden mededeling LEOPOLDSTAD, 25-11. Généraal Moboetoe, die donderdag de macht op zich heeft genomen, heeft op een persconferentie gezegd van plan te zijn de komende v\jf jaar president van ongo te blijven. Hij zei dat de grondwet van ongo' in die zin zal worden veranderd. De presidents verkiezingen, die volgend jaar zou den werden gehouden, gaan niet door, zei de generaal. Premier Moeilamba begon vrijdag ochtend met besprekingen voor een kabinetsformatie. „De wedloop om de top is beëindigd. Zaterdag zal er een regering van nationale unie ko men onder kolonel Moelamba. Deze zal bij declamatie door het parle ment worden aangenomen", zei ge neraal Moboetoe. Tijdens de pers conferentie, die in de tuin achter Moboetoe's woning in een comman dokamp in een voorstad van Leo- poldstad werd gehouden, was de ge neraal in gezelschap van hoge leger-.. Ingezonden mededeling officieren. Hij zei dat deze tezamen met hem boven hun militaire taak nog burgerlijke functies op zich zul len nemen. Amerikaanse gewonden naar Japan AMSTERDAM, 23-11. AI geruime t(jd werkt de Stichting Wereldten toonstelling Montreal 1967 aan de voorbereidingen van de Nederland se inzending naar de Expo '67, die van mei tot en met oktober in Ca nada zal worden gehouden. De opzet van de Nederlandse deelneming, zo als die thans vaststaat, wettigt de conclusie dat ons land in Montreal uitstekend voor dc dag zal komen. Dit verklaarde dc heer H. J. Knott- nerus, vice-voorzitter van dc Ncdcr- Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stiikgoedstiiwailoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 9 lands-Canadesc Kamer van Koop handel, bij de opening van de jaar vergadering van de kamer in Am sterdam. Voor het Nederlandse paviljoen op de Expo heeft de regering twaalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het complex, waarvan de bouw al ver is gevorderd, komt bijzonder gunstig te liggen op een terrein van 3.200 vierkante meter, aan twee kan ten begrensd door water: resp. de St. Laurèns rivier en een kunstmatig meer op het eiland St. Helena. Het plan bestaat om naast het paviljoen - 'een scheping van de architect W. Eykelenboom - een restaurant le bouwen. De stichting verwacht het gebouw begin volgend jaar onder de kap te hebben, waarna kan worden begonnen met de inrichting. Over anderhalf jaar zullen de be zoekers van de Nederlandse inzen ding ook een film over ons land kun nen zien. Aan de cineast John Fern- hout is opdracht gegeven tot het maken van zo'n film. De produktie wordt bekostigd met fondsen van de stichting, bijdragen van enkele Rijksvoorlichtingsdiensten cn door het bedrijfsleven. Het ligt bovendien in de bedoeling dat ons land twaalf van zijn allermooiste schilderijen naar de Expo zendt. Mooie en nuttige SINT MCOLAAS- CADEAUX zoals: moderne fauteuils mimi-tafels boekenplanken rookstandaards kapstokken „Ram" kleedjes cn kussens rotan meubelen vindt U bij Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 TOKIO, 25-11. Een deel van de in Vietnam gewonde Amerikaanse mi litairen zal in Japan worden ver pleegd, zo is van officiële Ameri kaanse zijde in Tokio vernomen. Er is reeds 'begonnen met hel in richten van een hospitaal met 400 bedden op de Amerikaanse lucht machtbasis Johnson bij Tokio, Voor het einde van het jaar zullen nog drie hospitalen gereed zijn. De maatregel maakt deel uit van de krachtiger oorlogsinspanning, zo werd eraan toegevoegd. Slechts die gewonden zullen in Japan worden verpleegd, die binnen enkele maan den zullen zijn hersteld en wier re patriëring daarom niet gerechtvaar digd zou zijn. Ceramiek en tapijt voor Den Haag DEN HAAG, 25-11. De collectie Chinese ceramiek van de gemeente lijke kunstverzamelingen kan wor den uitgebreid met achttien stuks ceramiek van bijzonder hoge kwali teit, die worden aangeboden voor f 47.200,-. Ook kan een wandkleed worden gekocht, waarschijnlijk rond 1650 vervaardigd op het atelier van N. van der Gughten te Delft, voor f 42.000,-. De Haagse gemeenteraad wordt voorgesteld een krediet be schikbaar te stellen om de kunst werken aan te kopen. Voor de aan koop van het tapijt stelt de vereni ging Rembrandt f 12.000,- beschik baar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men pleegt veel te beloven om zich te ontslaan van weinig te geven. Depressieweer Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen en in het noorden van het land mogelijk ook sneeuw; matige tot krachtige wind, eerst krimpend naar zuid tot zuidoost, later weer rui- mend naar west tot noordwest; van nacht temperatuur om het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.35. Maan op 12.33, onder 19.53. 28 nov. Zon op 8.21, onder 16.35. Maan op 13.06, onder 21.01. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 13.30, onder 22.11. Eerste kwartier; 1 dec. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 nov. 5.40 v.m. 17.57 n.m. 28 nov. 6.16 v.m. 18.36 n.m. 29 nov. 6.52 v.m. 19.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 nov. 5.18 v.m. 5.56 v.m. 6.37 v.m. 3 dec. 28 nov. 29 nov. Doodtij 17.31 n.m. 18.11 n.m. 18.54 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BTLT, 26-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie d'ie gistermid dag de Noordzee bereikte, is daarna flink in diepte toegenomen. Vanmor gen lag de kern ervan bij de zuid punt van Noorwegen met een lucht druk-waarde van 96*3 millibar. Om de depressie heen 'bevond zich een stormgebied dat zich ook geruime tijd over onze omgeving uitstrekte. Aan de 'kust kwam windkracht 8 tot 9 voor. De fronten van de depressie passeerden met regen ons land, waarna koudere lucht ons land bin nenstroomde, waarin opklaringen werden afgewisseld door enkele bui en. Intussen is op de oceaan alweer een nieuwe depressie tot ontwikke ling gekomen, die zijn invloed van morgen reeds bij zuidwest Ierland deed gelden. Het is te venvachten dat deze depressie dicht langs ons land zal komen en tijdelijk neerslag zal brengen, in hoofdzaak in de vorm van regen, maar in het noorden van het land mogelijk ook natte sneeuw. De wind neemt vanavond tijdelijk af, maar daarna weer toe. In de tem peratuur ikomt niet veel verandering. MOSKOU, 25-11. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, B'hoetto, heeft donderdag de kans op een spoedige ontmoeting op Russisch grondgebied tussen de leiders van India en Pakistan tamelijk gunstig genoemd. Na afloop van een gesprek met de Russische eerste-minister Kosygin in het Kremlin zei Bhoetto op een persconferentie, dat zijn regering een Russisch aanbod voor het verle nen van goede diensten onvoorwaar delijk had aanvaard. President Mohammad Ajoeb Chan is bereid tijdens een bijeenkomst in de Sowjet-Unie de Indiaas-Paki- staanse betrekkingen in hun gehele omvang met premier Sjastri van In dia te 'bespreken, zo zei hij. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Woninginrichting Deurloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1