HET BOZE BELETSEL Steeds meer Amerikanen naar Vietnam „De Zoom" n.v. BLIJVEN TELLEN... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 november 1965 Nr. 19894 BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Hoeveel man troepen we naar Vietnam zullen moeten sturen, is nu niet te zeggen; we weten immers niet wat de tegenpartij nog zal doen. Die ietwat mismoedige uitspraak deed de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk voor de te levisie. Er zijn nu een 160.000 soldaten van de V.S. in Vietnam, het zullen er binnenkort een tweehonderdduizend zijn en dat is nog geenszins de uiter- ste grens. En als het aan de Noord vietnamezen ligt, zullen opperbevel hebber Westmoreland en zijn gene raals spoedig tot de conclusie komen dat ze eigenlijk veel meer troepen nodig hebben dan Washington kan sturen zonder dat de bevolking het zat wordt. Die opzet blijkt niet alleen uit de complete veldslagen die nu gevoerd worden en die in niets meer lijken op guerilla-strijd. De (voor de Ame rikanen door een fout van de inlich tingendienst van de generale staf nogal desastreus verlopen) slag in de Ia Drang-vallei is er een voorbeeld Ingezonden mededeling uan hoe de Noordvietnamezen hun best doen zoveel mogelijk troepen in gevechten te binden, waarbij blik semacties op vliegbases e.d. er dan nog eens de nadruk op moeten vzsti- gen dat ook elders nog troepen be schikbaar moeten blijven. In de rug Daarbij komen dan acties in het naburige Laos, waar de regerings troepen in hun strijd tegen de com munistische Pathet Lao al een tijd steun hadden van wat Amrikaanse piloten. Daar blijkt het potentieel van de tegenstander plotseling ver sterkt door Noordvielnamese batal jons. Een eerste kreet om hulp in de vorm van wapens ging al naar Was hington. Het volgende wat men verwachten kan - wanneer mocht blijken dat de regeringstroepen van Laos het niet aan kunnen - is een verzoek om mi litaire assistentie. En kunnen de V. S. die dan weigeren? Het wordt een beetje onzinnig om pal te staan in Vietnam en intussen in het buurland Laos de rode opmars in de rug rustig te laten doorgaan. Een volgend punt is dan Cambod ja. Een merkwaardig geregeerd land met als president Sihanoek, die nog al vaak de neiging heeft aan de Chi nese leiband te lopen. Hij ontkent dat de Noordvietnamezen via zijn grondgebied troepen gestuurd heb ben naar het Vietnamese strijdto neel. Maar zo hg al de toil had der gelijke troepenbewegingen tegen te houden, dan nog had hij daartoe niet de middelen. Ook in strijd Voeg daar aan toe dat hij al sinds jaar en dag een meningsverschil over zijn territoir heeft met Zuid-Vietnam zowel als met Thailand en er zijn nu berichten gekomen over gevechten tussen Thais en Cambodjanen. Noord Vietnam is ongetwijfeld bereid Siha- noeks zijde te kiezen en moeten dan de Ver. Staten ook niet de zijde van hun bondgenoot in de S.E.A.T.O. Thailand kiezen als de strijd daar ook al weer uitgroeit boven de kracht van de plaatselijke legioenen? Kortom: vanuit Hanoi wordt met man en macht gestreefd naar een zo danige uitbreiding van hel gevechts terrein, dat steeds meer Amerikaan se troepen nodig zullen blijken. Ho Tsji Minh gokt er daarbij op, dat de vooral op Amerikaanse universi teiten gebleken onwil van vele jon geren om in Vietnam te gaan vech ten daardoor zodanig wordt aange wakkerd dat de regering in Was hington onder een onweerstaanbare pressie komt het Zuidoostaziatische avontuur maar liever op te geven. Zoals de Amerikanen pogen de Noordvietnamezen duidelijk te ma ken dat ze de strijd om Zuid-Viet nam niet kunnen winnen, waarmee ze hopen te bereiken dat Hanoi dan maar liever onderhandelt, zo poogt Hanoi de Amerikanen duidelijk te maken dat het militair avontuur waarin ze zich storten, omgekeerd hun krachten te boven gaat. Geen van beiden verwacht op het slagveld zelf de overwinning nog te behalen, dat is ook onmogelijk. De enige kans is de tegenstander te de moraliseren, te beroven van het ge loof dat hij een langere adem heeft dan de vijand. Dat streven had Rusk op het oog toen hij zei dat er nu niets van te zeggen viel hoeveel Amerikanen nog naar het strijdto neel zouden moeten worden gezon den. Het konden er nog wel eens heel veel zijn. Ingezonden mededeling kleintjes het bin>\e/\-lqhd Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 Uien veiling Middelliarnis Uienvoilinig van dinsdag 23 now 1965 De uitvcer van onze uien blijft aan d? rrrnrmaïe kent. Ge rekend naar de huidige uitvoer cijfers en gebaseerd op de vermoedelijk beschikbare hoe- ve? lhe:'d zotten er 52 weken mee ge moeid zijoi alvorens.de oogst was ge ruimd. Aangezien er ten hoogste 40 weken beschikbaar zijn om de oogst te ru'men zal het zelfs voor de leek duidelijk zijn, dat d:e uitvoer groter dïent te worden wil er straks geen overmatig aanbod komen. In de af gelopen vcrslagweek was de totale uitvoer 3345 ton, waarvan 50 pet. naar west-Duitsland ging. Engeland en Afri'ka namen elk bijna 600 ten af, verder was er Frankrijk met 278 ton en de rest ging naar diverse lan den. Op de veiling bedroog de aanvoer 36 ton, de prijzen vielen niet tegen, dooh de handel was zeer traag. Alle sorteringen konden niet eens in één keer een koper vinden, doch werden in tivee of 'drie kopen verkocht. Voor de middel liepen de noteringen van f 16,60 terug naar f 16,05 met als middenprijs f 16,40. De grove werd afgemijnd voor resp. f 20,en f 19,10, waarbij aan de teler f 19,50 kan worden uitgekeerd. De drielin gen noteerden f 17,08 en f 16,49 met als middenprijs f 16,85. Voor de gro ve en de middel betekenden deze no teringen een prijsverbetering, de drielingen liepen echter iets terug. De picklers werden eveneens hoger, deze kwamen van f 25,28 op f 26,51. STADSKANAAL. Een personert- auto is op bet gladde wegdek van de Unikenstraat in Stadskanaal geslipt en in het kanaal gereden. Een van de inzittenden, de 46-jarige mejuf frouw A. E. H. Dichter uit Veendam, is daarbij om het leven gekomen. VOORBURG. Het nieuwe streek- en diakonessenziekenhuis in Voor burg is officieel geopend door de commissaris dei- koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr .J. Klaasesz. GRIENDTSVEEN. Op het stations emplacement te Griendtsveen is de 46-jarige ongehuwde kantoorbedien de S. A, Hamel uit Dordrecht door een vrachtwagen gegrepen en dode lijk verongelukt. DEN HAAG. De heer Claus vo-n- Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix, heeft in het kader van zijn kennismaking met het bedrijfsleven in Nederland, een oriënterend be zoek gebracht aan het Landbouw schap in Den Haag. ROTTERDAM. In het met water •gevulde ruim van een hopperzuiger is dinsdag de 29-jarige Duitse ma troos A. F. K. Hoffman verdronken. De matroos was opvarende van hel Duitse m.s. „Butcndiek", dat in do Waalhaven langszij de hopperzuiger lag. AVEREEST. Een bestelauto is tij- dens het passeren van een rechts van de weg geparkeerde auto, bij dichte mist tegen een tegemoetkomende autobus gereden.'De bestuuidcr van de bestelauto, de in Bussum woon achtige en 29 jaar oude heer J. van Deijen raakte in het wrak van zijn wagen bekneld en overleed tijdens vervoer naar een ziekenhuis. HORST. De 81-jarige weduwe P. van Lizig uit Horst, is even buiten de kom van het dorp aangereden door een personenauto en omgeko men. Zij Mep rechts van die weg en werd niet opgemerkt door de auto bestuurder, die zijn licht had ge dimd voor een tegenligger. DEN HELDER. Terwijl de eigenaar de 'heer P. van Leeuwen met zijn vrouw -in de schouwburg feestvierde is er in de nacht ingebroken in 'het café „Passage" in de Keizerstraat in Den Helder. De buit was f 4000. Ingezonden me tedeling HET BOZE BELETSEL doemt eensklaps op. Ze weet duidelijk: liefde verdraagt geen trots. En je moet altijd wat prijsgeven als je gaat trouwen, is hel verleden van Jaap Wie- land het waard om het uit te maken? Het hart bepaalt de waarde maar toch... Hoe zal Willie Verpalen beslissen? Zal ze dat verleden bedekken met de mantel der liefde? Of gaan ze voortaan ieder hun eigen weg? In ons nieuwe feuilleton ko men op al deze vragen ant woorden. De schrijfster, die zelf woont in de streek, waar deze roman over gaat, speelt de fnr.timenten goed tegen el- kuur uil en zorgt voer een be vredigende oplossing van alle problemen. REDACTIE. Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3termijnboekjes nu met een rente van 4^%. Zo blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Visstraat 13. ROTTERDAM. Bij de Bergweg- Schieweg in Rotterdam is het 13-ja- rige meisje Wendelina Golen onder oen vrachtauto terecht gekomen. Het meisje kreeg het achterwiel van de aanhangwagen over het hoofd on was op slag dood. ROTTERDAM. Aan boord van een Noors vraohtschip Villanger dat lag afgemeerd in de Merwehaven is bij het vervangen van een schroef een ernstig ongeluk gebeurd. De 35-jari- ge Spaanse arbeider Onofre Garcia Belion is daarbij gevallen en zo ern stig gewond dat de man op weg naar het ziekenhuis overleed. DEN HAAG. De 80-jarige wedu we A. Bos-Doorschot uit de Zuider- parklaan in Den Haag is bij een brandje in haar woonkamer omgeko men. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het 700ste geboortejaar van Ita- lië's- grote dichter- -Dante" AlighfènV zaïl vanaf 30 november t.m. 21 de-', cember een tentoonstelling, gewijd, aan zijn meest veimaarde werk de Divina Commedia (goddelijke kome die) worden gehouden in het Maag denhuis te Amsterdam. LEEUWARDEN. Op do Emmakado te Leeuwarden is de 59-jarige J. Damstra onder de wielen van een passerende vrachtauto geraakt en op slag gedood. De heer Damstra gleed op de sneeuw uit en' kwam met het hoofd voor de achterwielen van de auto terecht. Voor de eerste keer sinds het be gin van het Indiaas-Pakistaanse conflict heeft premier Sjastri van India meegedeeld, bereid te zijn tot een samenkomst met president Ajoeb Chan van Pakistan om te spreken over het vraagstuk-Kasj- mier. ONS NIEUWE FEUILLETON Willie Verpalen wordt het le ven zuur gemaakt door haar schoonzuster, omdat ze na het huwelijk van haar broer op de ouderlijke boerderij blijft wo nen. Willie plaatst huwelijks advertenties, evenwel zonder resultaat. Maar als ze crp een candidaat zit te wachten - die evenwel niet komt opdagen - komt er een man aan haar ta feltje zitten in het overvolle restaurant. Ze maken kennis, ontmoet hem vaker en gaan van elkaar houden. De trouw datum is al vastgesteld als Willie een anonieme brief krijgt, waarin haar aangera den ivordt eerst uit te vissen, wat haar aanstaande man ne gen jaar geleden heeft uitge haald. Wal biedt de BEELDBUIS DONDERDAG. Na een weinig ver rassend voorprogramma (o.a. van Gewest tot Gewest en de Lucy shoiu) Ingezonden mededeling 25 cent per rol RED BAND- ROOSENDAAL' begint de N.C.R.V. direct na 't jour naal met het wekelijkse toneelstuk. Een oud beestje ditmaal: het blijspel „De baas zoekt een vrouw" („The farmer's wife") van Eden Philpotts. Het stuk beleefde zijn première in 1916 en het is te rangschikken onder de categorie „grof lachwerk". De hoofdrol is voor Hans Tiemeyer ter wijl verder o.m. medewerken: Betsy Smeets, Erik van der Donk, Anita Menist en Betsy de Vries. Het ver haaltje is in het kort alsvolgt. Een niet onbemiddelde boer die al vele jaren weduwnaar is, gaat op zoek naar een nieuwe echtgenote. Het kost de brave man nogal wat moeite, dit in tegenstelling tot zijn twee (huw bare) dochters die handenvol werk hebben de huwelijkskandidaten van de deur te houden. Gelukkig voor pa .en .zijj) dochters eindigt alles op het laatste moment toch nog in een hap py end: vader treedt Opnieuw in het huwelijk en ook de jongedames doen hun keus. De avond wordt besloten met „Attentie" en „Litterair Kijk- schrift". Op net twee de laatste aflevering van „Een zekere mr. Brent", de de tectiveserie van de VARA. VRIJDAG. Een V.P.R.O.-program ma ditmaal. Met voor het journaal cultuur en na het journaal amuse ment. We beginnen met een uitzen ding in de Amerikaanse reeks „Young People's Concert" waarin Leonhard Bernstein en het New York Philhar monic Orchestra aandacht besteden aan het impressionisme in de mu ziek. Ter illustratie wordt La Mer van Debussy uitgevoerd. Na het jour naal de Cabaretkroniek van Wim lbo, waarin we een kijkje nemen bij 't Jooclse cabaret Lilalo van Jacques Halland. Ook Albert Mol is present. Hij zal een stukje voorlezen uit zijn (succes-) boek „Wat Zien Ik ge sprekken met Blonde Greet. Enige tijd geleden was Mol ook reeds bij de V.P.R.O. te gast in de rubriek Mensen Kijken". Ook toen konden we iets horen uit „Wat Zien Ik Dit keer is het een uitgebreide caba- relkroniek want na Halland en Mol brengen we ook een bezoek aan het L urelei cabaret. Als buitenlandse gaste de Duitse cabarettière Lotte Lorentz. Als intermezzo tusen ca ba ret en een programma met Franse chanso7is Simon van Collem met zijn „Oude Draaidoos". Ditmaal laat hij ons iets zien uit de historie van de godsdienstige film. Hierna dus, zo als aangekondigd, Franse chansons. Fred Hoyte ging voor de V.P.R.O. naar Parijs, ontdekte daar de zange res „Barbara" en nodigde haar uit voor een bezoek aan Nederland. Bar bara'laat ons in dit programma een half uurtje genieten van haar chan sons die opvallend veel gelijkenis ver tonen met de liedjes die Edith Piaf heeft gezongen. De avond wordt be sloten met een forum o.l.v. H. M. van Randwijk, die de jeugd laat discus siëren over haar idealen. Op ?iet twee zendt de K.R.O. een optreden uit van de Franse chan sonnier Charles Trenet die met lied jes als „la Mer" en „Je Chante" ja renlang succes heeft geoogst. Net twee biedt voorts een klucht in twee bedrijven, geschreven door Godfried Bomans. De titel is „De Huistiran". FEUILLETON Hoofdstuk 1. Ze zag de man 'binnen/komen. Voor in de zaal bleef hij staan, verstoord kijken'd. Als bij intuïtie voelde de vrouw aan het tafeltje in de nis, dat hij ihet niet kon zijn. In gedachten spelde ze de brief: „Ik ben vrij lang, sommigen zullen van mij zeggen, dat ik een tikkeltje gezet ben, hoogblond ■haarDeze man was normaal van postuur en lengte en zeker geen veertig jaar, zoals de briefschrijver. Laniger wachten had feitelijk geen zin meer. Die liet rustig verstek gaan. Om welke reden dan ook. Mis schien had hij haar ongemerkt geob serveerd. Of hij had haar hder naar binnen zien gaan. En stond ze hem niet aan.- Wie 'kon het weten? In ieder geval had ze voor de zoveelste keer voor niets zitten waahten. Met 'haar 'boek voor zich op de tafel als herkenningsteken. De vrouw bemerkte, dat een haas tig toegeschoten ober met do man stond te praten. Hij keek naar haar tafeltje, waaraan zij alleen zat en de man deed 'het eveneens, waarbij hun blikken elkaar een paar secon den kruisten. Dat mankeerde er nog net aan. De ober zou hem wel deze kant uit loodsen, zodat hij tegenover haar kwam te zitten. En stel je nu voor, dat hij tooh komt. Hij kan ver traging gehad hébben. Op maandag is 'het misschien drukker op de we gen. Alles kan tenslotte. Met de ober kwam de man nader bij. Ze hoorde zijn stem: „Hebt u er bezwaar tegen, dame als deze heer hier gaat zitten?" Hoe kon je daar bezwaar tegen hebben? Ze schudde haar hoofd. „Niet in hel minst", antwoordde ze met vla'kko stem. Malle vraag overi gens. Je 'kon moeilijk in je centje een tafel reserveren. Al zat je feite lijk op iemand te wachten, die nu wel niet moer zou komen. Een zotte toestand. De nieuwe gast boog even voor haar, terwijl ze neutraal knikte. door LEIDA GRAAFLAND „Heel vriendelijk van u", zei hij op effen toon. „Het is ook erg vol vanmiddag", antwoordde ze. De man was gaan zitten en wees met zijn duim over de söhouder. „De helft van het restaurant is maar be schikbaar, omdat achter de tussen deuren een diner is", verduidelijkte hij. Ze had het niet gemerkt, hoewel ze hier al enkele malen geweest was. Om briefschrijvers te leren kennen. Tot nog toe alles voor niets. De man ging het menu bestuderen, terwijl de ober discreet op enkele passen afstand stond te wachten. Ze kon net zo goed hier wat eten; ze was er nu toch. Anders moest je er gens anders naar binnen, want voor de bus naar huis ging, duurde nog oen uur. Ze stak haar hand op. „Ik wou wel een uitsmijter, ober. En koffie". „Ham, of rosbief, dame?" „O, ehham". „Eén uitsmijter, ham en koffie". „Waoht even, ober - de man had intussen zijn keuze gemaakt - geef mij maar menu nummer vier. Kan ik voor spinazie wat anders 'krijgen?" „Doperwtjes met wortelen? Spcr- cieboontjes?" De man knikte. „Doe maar dop erwtjes. En breng me een glas bier". „Nummer vier met doperwtjes en een bier. Pils?" „Ja", De vrouw keek de zaal in, die nu ongeveer goheel bezet was. Eigen aardig, vanmorgen, vóór zo van huis was gegaan, had ze er al een voorge voel van gehad, dat Ihet niets zou worden. Waarom had ze hem er eigenlijk tussen uit gekozen? Om z'n wagen? Och nee, niet bepaald. Ze kende langzamerhand al de metho des van de kandidaten. Niemand schreefik ben lelijk, krom, snurk 's nachts en bezit maar een beetje •geld. Zo iemand zei dan in z'n brief: ik heb een gewoon uiterlijk, een ietsje hoge rug. maar je ziet het nau welijks. en ben niet onbemiddeld. Tien tegen één weten ze zelf niet. dat ze snurken in hun slaap. Ze ging verzitten en trok automa tisch haar rok over de knieën. Het viel altijd tegen. Neem die keurige meneer van verleden jaar met z'n prachtige handschrift. Een vlotte, jongens! Om zo in z'n armen te val len en er voor altijd in te blijven. Zc had geleerd scherp op te letten. Klei nigheden verraden iemands fouten, feilen of bedrog, Het waren de rouwrandjes geweest aan z'n nagels Op zichzelf al een token van slordig heid. gemakzucht. En niet bepaald zindelijkheid. Meneer zei, dat-ic 'hoofdboekhouder was. Niet gewoon boekhouder, maar hoofd. De bolle- bof op het kantoor. De bazen kwa men onderdanig (bij hem: wat denkt u, meneer Wiets, zou het er af kun nen ?Nce, heren dat laten de finan ciën niet toe. Nou. jammer, dan waahten we nog een .half jaar. Een opschepper. En een idiote naam. Een hoofdboekhouder heeft geen vuil onder zijn nagels. En draagt geen portemonnaie bij zich. waarvan de ritssluiting stuk is. Ove rigens, ze had in de gauwigheid go- zien. dat er maar enkele guldons in zat. Alleen de wagen, die hij bij zich had, zag er goed uit. Zo hadden nog con afspraak ge maakt. Hij zat vol grappen, kletste aan één stuk door. En z'n kleren wa ren van goede kwaliteit. En hij was knap. Ontegenzeggelijk de knapste, die ze ooit had ontmoet. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling TOGAL TEGEN REUMATISCHE PIJNEN: SNEL PIJNVRIJ Zorg dat U Togal in huis heeft. Snelle stiller van grote cn kleine pijnen. Reumatische pijnen. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles ver dwijnt snel. Door Togal. Bij apoih. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9