KRITIEK OP WOORDENBOEK DER ZEEUWSE DIALECTEN Wereld-tarwepositie is niet ongunstig Rijdt veilig met melk Staatsgreep in Leopoldstad INGEZONDEN STUKKEN IN DE GREEP (vV VAN [<yl DE GRIEP? WITTE KRUIS Communcatie- stellieten van V.S. Oude Zierikzeese „Stenen der wet" gevonden op zolder bijgebouw stadhuis Tijden» vergadering van „Stad eu Lande": Ingezonden mededeling Opmerkingen van <lr. J. M. O. van tier Poel in lezing over geschiedenis van landbouw werktuigen ZIERIKZEE, 24-11. De vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland" ziet terug op een geslaagde ledenvergadering, welke ditmaal - mis schien wat ongebruikelijk maar toch zeker wel begrijpelijk - stond in het teken van de landbouw. Dat deze avond, dinsdag in de foyer van „Mon- dragcn", vooral een kritisch beschouwend karakter kreeg was een gevolg van de wijze waarop een lezing werd gebracht, getiteld „Fantasie en wer kelijkheid. het landbouwwerktuig in de beeldende kunst". Dit onderwerp werd n.l. behandeld door dr. J. M. G. van der Poel, wetenschappelijk mede werker voor de agrarische geschiedenis, verbonden aan de hogere land bouwschool te Wageningen, die tijdens zijn betoog enige kritische kantte keningen plaatste bü het enige maanden geleden verschenen woordenboek der Zeeuwse dialecten. In 't bijzonder zijn volgens dr. Van der Poel nogal wat fouten gemaakt bü het plaatsen van illustraties bü bepaalde landbouw werktuigen. üe lezinghouder noemde een tiental voorbeelden van fouten met namen. Iri zijn lezing toetste dr. Van der Poel oude landbouwwerktuigen op hun ontwikkeling in de loop van de geschiedenis, waarbij hij zijn betoog illustreerde met dia's. Spreker wees er op dat aan de beeldende kunst geen documentaire waarde kan wor den toegekend bij het nagaan van de opkomst van landbouwwerktuigen. Overigens heeft de schilder Dirk Bouts werk nagelaten waarop de werkelijke vorm van bijv. een ploeg geen geweld is aangedaan. In dit verband toonde dr. Van der Poel voorbeelden van wel en niet bruik bare afbeeldingen. In het bijzonder bepaalde spr. zich bij de ontwikkeling van de ploeg. Dit landbouwwerktuig is blijkens rotstekeningen reeds in de pré-his torie bekend. In deze omgeving, in „Brabers" te Haamstede, zijn enige jaren geleden oude ploegsporen ge vonden. In de achttiende eeuw inspi reerden landbouwsmeden zich bij het construeren van een maaimachi- ne op de eerste (Gallische) oogstma- chine, wellke vanaf 300 na Christus van de akkers was verdwenen. Uit voerig schetste dsr. van der Poel de verschillen tussen de voetploeg en de karploeg: de eerste werd recht streeks door het paard voortgetrok ken, de karploeg via een „kar". Een fraai voorbeeld van een oude Zeeuw se ploeg is te zien op een grafzerk uit 1547 welke tevoorschijn gekomen is uit de voormalige hervormde kerk te Breskens. Op deze zerk is een voetploeg weergegeven. Dr. van dei- Poel maakte vervolgens enige kri tische opmerkingen naar aanleiding van een geschrift van de Belgische oud-landbouwinspecteur ir. Linde man, die volgens spr. aan de hand van oude miniaturen tot verkeerde gevolgtrekkingen zou zijn gekomen. Wat betreft het woordenboek der Zeeuwse dialecten verweet spi*. de redactrice mej. dr. H. C. M. Ghijsen, dat zij (wat betreft de landbouw werktuigen) de op de gehouden en quête ingekomen antwoorden niet op juistheid 'had getoetst en - zoals ge zegd - dat niet scherp genoeg was gelet op de illustraties. Vervolgens werden enkele vragen uit de aanwezige leden gesteld door dr. van de Poel beantwoord. Hierbij werd er o.m. op gewezen dat één dei- mooiste houten ploegen van Neder land in 'het bezit is van 'het gemeen temuseum te Zierikzee, nl. de zg. Schouwse ploeg. De voorzitter van „Stad eu Lan de", dr. J. J. Westendorp Boerma, die dr. van der Poel ook had inge leid, sprak aan het einde van de cau serie een woord van dank voor deze geslaagde landbouwavond en over handigde de inleider hierbij een exemplaar van het Rampboek. Domumentaire foto's Vervolgens kwamen nog enige za ken betreffende „Stad en Lande" aan de orde tijdens de rondvraag. Een suggestie van de heer N. H. Ly- sen 'om van elke dorpskern op Schouwen-Duiveland foto's te laten maken voordat het door afbraak en nieuwbouw niet meer mogelijk is, werd van harte overgenomen. De voorzitter achtte dit zelfs een urgen te zaak, vooral ook omdat veel mid denstanders i.v.m. het toerisme tot nieuwbouw overgaan, hetgeen overi gens lang niet altijd een gelukkige slotte mr. dr. W. P. Martens mee dat de heer C. Postma, wees op 't belang van goede foto's met documentaire waax-de in verband met de vele snelle veranderingen. Het bestuur zal verdei- aandacht schenken aan het feit dat in het Beddeweeg een muurtje is gebouwd dat te laag aansluit op het daar aan wezige poortje van het Metselaars gilde, hetgeen onder de aandacht ge bracht werd door mevrouw Westen dorp Boerma-Schlosser. Met vreugde memoreerde de voorzitter verder het initiatief van het verenigingslid de heer J. L. van Duivendijk om zijn huis aan de Nieuwe Haven verant woord te laten restaureren. „We ver heugen ons er zeer over dat hier met liefde ambachtelijk te werk is ge gaan", aldus dr. Westendorp Boerma. Voor dit werk heeft de vereniging een subsidie uit de kas verleend. In antwoord op een vraag deelde ten slotte mr. dr. P. Martens mee dat de de actie van de jeugdige Zierikzeese 'historici om wat meer te leren aan gaande de Zierikzeese woningen nog lopende is. De resultaten zullen latei- bekend gemaakt worden. Foto's van t.v. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma van de voor za terdag 20 en zondag 21 november jl. vastgestelde wedstrijden is in zijn geheel verschoven naar zaterdag 27 en zondag 28 november a.s. VOLLEYBAL Competitie afdeling Grevelingen NeVeBo Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdag 30 november: P.T.T.-Sparta II (9 uur, zaal MrcMefharriSs) Woensdag 1 december: Sparta I- O.D.I. (9 uur, zaal Middelharnis). Zaterdag 4 december: Delta Sport I- S.K.N.W.K. (3 uur, zaal Zierikzee). Ingezonden mededelino De jubilerende K.R.O. heeft in sa menwerking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotogra fie, een originele fotowedstrijd uitge schreven. Tijdens de marathonuitzending op zaterdag 27 november a.s. kunnen foto-amateurs opnamen van hun beeldbuis maken, welke naar deze wedstrijd kunnen worden ingezon den. Een foto moet van een verplicht onderwerp zijn gemaakt en andere mogen onderwerp van eigen keuze bevatten. Voor de deelnemers menen we toch even een kniptip te moeten ge ven: Zorg voor een normaal contrast rijk beeld. Vermijdt storende re flecties op het glas van uw beeld buis. Plaats de camera (bij voorkeur op een statief) op circa ÏV2 meter van de beeldbuis. Belicht bij een film van 22-24° din met lensopening f:8 of f: 11. Belicht bij een film van 25-27° din met lensopening f: 5.6. Gebruik uitsluitend een sluitertijd van 1/25 of 1/30 sekonde! Flits niet! Een kniptip voor een kans op 1000 gulden aan prijzen. CHARMANTE DUSTERS l FIJNE LINGERIE LONDEN, 24-11. De internatio nale tarwe raad heeft woensdag ver klaard dat er ondanks de toegeno men wereldvraag weinig kans is op Ingezonden mededeling Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zitivclbnreait, postbus 4575 te Rijswijk (7. .H-) het zelfklevende M-embleetn (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt 11 de aktie Rijdt veilig met melk". een tarwetekort in de komende 12 maanden. Het oostelijke handelsge bied en de Chinese Volksrepubliek zouden hun invoer mogelijk kunnen vergroten tot een recordhoeveelheid van in totaal meer dan 20 miljoen ton. Deze voorspelling werd gedaan aan het eind van een vergadering, waarbij de 48 lidstaten werd aan bevolen de internationale tarwe- overeenkomst te verlengen tot 31 ju li 1967. Deze overeenkomst contro leert in feite de tarwemarkten. over de gehele wereld. In een overzicht van de oogstvoor- uitzichten voor 1965-66 verklaart de raad dat de eerdere voorspellingen voor een recordoogst enigszins zijn gewijzigd door het slechte Weer in delen van het noordelijke halfrond en minder gunstige vooruitzichten voor de grote producenten op het zuidelijke halfrond. De oogst van dit jaar - zonder die van China - wordt nu geschat op 237 miljoen ton. Dit is 11 miljoen ton minder dan in het jaar 1964-65, maar nog 17 miljoen Ion meer dan het gemiddelde over de periode 1959 tot 1964. Deze ge ringere oogst wordt door de raad voornamelijk toegeschreven aan ongunstige weersomstandigheden in de Sowjet-Unie die daar de pro- duktie beperken en de beperking van de arealen en opbrengsten in het zuidelijk halfrond. LEEUWARDEN. De vrijheid van een uit de Leeuwarder strafgevange nis ontsnapte gevangene heoft slechts kort geduurd. Een uur na zijn ont snapping werd de vluchteling, de ge detineerde C. J. B. op de kop van de Afsluitdijk in de kraag gegrepen door de rijkspolitie. SMALLEGANGE NEW YORK. De politieke com missie der V.N. heeft zich uitgespro ken voor een wereldontwapenings conferentie met deelneming van Pe king. Afschaffing controle van „groene kaart" 111 BeneJux-laiuteii BRUSSEL, 24-11. De controle van de „groene kaart" aan de grenzen in Benelux zal op 1 januari 1967 wor den afgeschaft, aldus hebben de mi nisters van justitie en verkeer van België, Nederland en Luxemburg dinsdag -in Brussel besloten. De af schaffing van deze controle zal voortvloeien uit he.t van kracht wor den van het Benelux-werdrag over de wettelijke aansprakelijkheid voor weggebruikers. UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 Achthonderd vrouwen op „Dag voor de huisvrouw" AMSTERDAM, 24-11. Ruim 800 huisvrouwen, onder wie 40 uit Mar ken in klederdracht, hebben gisteren deelgenomen aan de „Dag voor de huisvrouw", in het congrescentrum van de RAI te Amsterdam. Het NIVE (Nederlands Instituut voor Efficiency), had deze dag ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum, in samenwerking met dc Nederlandse Huishcudraad, speciaal voor de huisvrouw georganiseerd „Niet alleen om hulde te betuigen aan alle huisvrouwen in Nederland en om al de kleine huishoudelijke werkjes die <jlke vrouw doet in het zonnetje te zetten", zoals de alge meen voorzitter van 'het NIVE, ir. J. Loopuyt, het in zijn welkomstwoord uitdrukte, „maar ook om te probe ren de huisvrouwen het dagelijks werk met nieuwe ogen een nieuw aanzien te .geven". BRAZZAVILLE, 25-11. In Leo poldstad is vannacht een militaire staatsgreep gepleegd, zo wordt in Brazzaville vernomen. President Kasavoeboe is volgens de berichten afgezet door de opper bevelhebber van het Kongolese le ger, luitenant-generaal Moboetoe. Evariste Kimba is ontheven van zijn functie van formateur van een nieuwe Kongolese regering. Generaal Moboetoe heeft kolonel Moelamba, hoge commissaris van Kongo te Stanleystad, belast met de vorming van een voorlopige regering. De staatsgreep werd donderdag ochtend over radio Leopoldstad be kendgemaakt. Gezegd werd dat woensdag tijdens een vergadering '"van hoge officieren ïverd besloten de regering Kasavoeboe af te zetten wegens mislukkingen, op politiek gé- bied. In Leopoldstad bleef het tijdens de staatsgreep kalm. DE BUITENLANDSE ARBEIDERS DEN HAAG, 23-11, Op 30 juni van d'it jaar waren in ons land in totaal ongeveer 60.000 buitenlandse ar beidskrachten werkzaam, exclusief Belgen en Luxemburgers. Onder hen bevindt zich een constante groep van ruim 20.000 arbeiders, afkomstig uit Duitsland, Polen en Hongarije. In oktober van dit jaar waren er als buitenlands arbeidskrachten in ons land werkzaam: 1250 Portugezen, 18.400 Spanjaarden, 7500 Italianen, 1020 Joegoslaven, 190 Grieken, 7600 Turken en 5150 Marokkanen. Mijnheer de redakteur. Gaarne zouden wij van deze gele genheid 'gebruik maken enige wen ken door te .geven aan de plaatselijke bakkers en winkeliers, waarvoor dank aan de redaktie. We 'hebben alemaal de plicht te waken over onze gezondheid, maar ook over 'die van onze medemens. Telkens moeten wij hieraan denken als wij in genoemde winkels onver pakte artikelen als gebak, banket en snoep regelmatig aantreffen op de toonbank. Deze uitstalling is wellicht een prima reclame, maar er wordt niet aan gedacht dat genoemde artikelen tevens een bron kunnen worden van allerlei infectieziekten, o.a. griep, verkoudheid, enz. Al het spreken en handelen van het publiek gaat via deze artikelen, de 'hygiënische maat regelen bij 'hoesten, niezen en spre ken worden niet altijd door idereen in acht genomen, vooral niet door kinderen. Nu griep en andere ziekten weel de kop opsteken is het belangrijk hier even extra aandacht aan te schenken. Afdekken van de artikelen met plastic ,of door het een veiliger plaatsje te geven, kan veel narigheid voorkomen en u bewijst er het pu bliek een dienst mee. Cursisten E.H.I.O. Rode Kruis-kolonne Zierikzee. Op hartelijke wijze nam de bevolking van Dreischor afscheid van de arts de heer J. L. Braber, die zyu parlikuliere praktijk heeft neerge legd en een funktie heeft aanvaard bij het G.A.K. De foto geeft een beeld van de afscheidsreceptie in hotel „De Drie Schapen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Ds. P. op den Velde doet 17 december intrede als predikant hij Chr. Geref. Kerk te Zierikzee ZIERIKZEE. 24-11. Ds. P. Op den Velde zal zondagmiddag 5 december 1965, om drie uur afscheid nemen van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Mijdrecht en twaalf dagen later, nl. vrijdagavond 17 december 1965 om zeven uur ,na vooraf in die zelfde dienst te zijn bevestigd dooi de consulent, ds .J. Westerink uit Kerkwerve, intrede doen als predi kant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Zierikzee, waar hij beroepen is in de vakature van ds. M. van der Klis, die op 17 februari van het vorige jaar (1964) naar Pa- pendrecht 'is vertrokken en die op 19 juli van dit jaar (1965), toen hij met vakantie in Zwitserland was. zeer plotseling is overleden. Pieter op den Velde werd op 30 januari 1932 te Wormerveer geboren. Hij bezocht eerst drie jaar de am bachtsschool te Zaandam en was daarna ongeveer vier jaar in de- Zaanstreek werkzaam als machine bankwerker. Naderhand studeerde 'hij aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, waar hij m de zomer van 1949 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Op den Velde toen ook ook door het college van curatoren van de theologische hogeschool te Apeldoorn was 'beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij cp 13 novem ber van datzelfde jaar (1949) door prof. W. Kremer, toen nog predikant te Apeldoorn en thans hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland te Apeldoorn, be vestigd als predikant van de Chris telijke Gereformeerde Kerk van Murmerwoude. Op 14 ovember 1954 verwisselde ds. Op den Velde deze kerk met 'die van Hilversum-Oost en op 2 maart 1961 werd hij door ds. C. Verhage uit 's-Gravenhage-Centrum toen nog predikant te Hilversum- Centrum, bevestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Mijdrecht. Afgevaardigde synode Ds. Op den Velde werd bij herha ling afgevaardigd eerst naar de par- tikuliere synode van het Noorden en naderhand naar die van het Oosten. In 1962 en ook dit jaar (1965) maakte hij deel uit van de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Verder heeft 'hij in de loop der jaren vele be- sluuvsfunkües en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. van 1952 tot 1960 lid van het hoofdbestuur van d'e Bond van Chris telijke Gereformeerde Jongelings- verenigingen in Nederland. Voor de parlikuliere synode van het Oosten was hij o.a.: sinds 1958 depulaat voor de evangelisatie en depulaat van de Dordlse kerkorde, sinds 1960 depu laat voor het beheer van de kas voor de opleiding van on- en minvermo gende studenten (ex bonis publicis) naar art. 19 van de Dordtse kerkorde en sinds 1963 depulaat voor de evan gelieverkondiging onder Israël. In de classis Utrecht was hij o.a. examina tor Oud Testament en de laatste vier jaar hoofdredacteur van „Ons Kerk blad", het orgaan van de classis Utrecht van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland Ingezonden mededeling poeders helpen u eruit! WASHINGTON, 25-11. Eind vol gende zomer zullen nog vier Ameri kaanse communicatiesatellieten in de ruimte worden gebracht. Deze zullen op een hoogte van 35.800 kilometer boven de evenaar televerbindingen over de Stille oceaan verzorgen. Ver der is het de bedoeling dat het ruim tevaartcentrum in Houston via deze satellieten in contact blijft met as tronauten die in de toekomst reizen naar de maan zullen maken. De eer ste poging om een man op de maan te brengen zal volgens de plannen tegen het eind van de jaren zestig worden ondernomen. ZIERIKZEE, 24-11. - Dat men te Zierikzee wat betreft de stadsgeschie denis altijd weer voor verrassingen kan komen te staan, is deze week op nieuw duidelijk gebleken. De laatste vondst onthult de grimmige kant van de middeleeuwen, want op een achterzolder van een bijgebouwtje van bet stadhuis kwamen van onder het stof tevoorschün de zogenaamde „Stenen der wet", een „zwaar" voorbeeld van de vroegere lijfstraffen, zoals die te Zie rikzee blijkens het „Waarheidsboek" vrü veelvuldig werden toegepast. Stadsarchivaris C. Postma wist overigens van het bestaan van de twee door middel van een zware ketting verbonden stenen wel af. Ze worden in vele oude steden aangetroffen, zoals bijv. te Vecre. Blijkens een prent uit Smallegange (1696) waren de Zierikzeese „Stenen der wet" opgehangen aan de torengevel van de toenmalige vleeshal en wel links boven de ingang. Sedert de afschaffing midden vorige eeuw van de ïyf- en doodstraffen werden de stenen, zoals dus nu is gebleken, ergens op zolder neergelegd. Alweer volgens het genoemde „Waarheidsboek" werd in mei 1509 iemand veroordeeld tot het dragen van zekere „stenen die voor het stadhuis hangen". In ieder geval staat wel vast dat de „Stenen der wet" van Zierikzee. in de loop der jaren niet ver „van huis" zijn geraakt en ongetwijfeld zullen ze op_ een eervoller plekje in (of aan) het stadhuis de komende generatie herinneren aan de hardhandige kant van de oude stadsrcchtspraak. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6