Tweede Kamer behandelde „dekkingsplan" minister Vondeling fl J STREEKNIEUWS Vorstschade aan suikerbieten valt mee Bejaarden luiden noodklok voor AOW Gemeentebegroting van Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 november 1965 Nr. 19891 DEN HAAG, 21-11. Woensdagmid dag vond in de Tweede Kamer de behandelingsplaats van het zg. „dek- gingsplan" van minister Vondeling, waarin deze richtlijnen geeft voor een bezuiniging op tic Rijksuitgaven van 120 miljoen gulden. Als eerste spreker kwam de heer Lucas (K.V.P.) naar voren, die er over klaagde dat het tempo waarin het dekkingsplan en de aanhangige belastingontwerpen worden behan deld, veel te hoog ligt. Spreker kon zich niet herinneren dat er in zijn parlementaire loopbaan ooit in een dergelijk tempo is gewerkt. Na er bij staatssecretaris Hoefna gels op te hebben aangedrongen zijn politieke lot niet aan het al of niet accepteren van de belastingcertifica ten te binden, deelde de heer Lucas mee de verhoging van de totale be groting van 15 tot 18 miljard onver antwoord te achten. „Wij komen hierdoor, gezien de geldontwaarding, op een gevaarlijke weg en het is een utopie als men wil stellen dat be perking van de individuele voorzie ning in bohoeften beperkt dient te worden ten behoeve van dekking Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! TILBURG. Zestien Belgische be jaarden geraakten woensdagmiddag licht gewond toen de bus waarin zij een uitstapje maakten op de Ring baan-Noord in Tilburg aan de ach terkant werd aangereden door een vrachtauto. KROOSTRIJKE BOER Te Esquipulas in Nicaragua heeft de (50-jarige boer Pablo Rosales dinsdag op het bureau van cle burgerlijke stand mee gedeeld, dat hij vader is van zevenenzestig kinderen. Hij was in zijn negende huwelijk. van collectieve behoeften". De door minister Vondeling voorgestelde be sparing van 70 miljoen noemde de heer Lucas „niet om over te roepen" Voorts had hij liever een kleine al gemene verhoging van alle omzetbe lastingen gezien, aangezien het nu een open vraag blijft hoe de nieuwe lasten verdeeld zullen worden. Schadelijk „Schadelijk voor de economische groei van ons land". Dit noemde de vertegenwoordiger van de C.H.U.- fractie, de heer Scholten minister Vondeling's dekkingsplan .Hij con cludeerde dat het nu aangeboden fi nanciële beleid niet wordt gedragen door een gemeenschappelijke visie. Het is ad hoe 'geïmproviseerd en mist aan overtuigingskracht. De verho ging van de uitgaven zal naar de mening van de C.H.U. leiden tot ex tra spanningen in de economie, waar door het gevaar voor inflatie wordt vergroot. „Het is", aldus de heer Scholten, „mogelijk om verdere be perkingen in te voeren, zonder het beleid om te buigen. Door de nu voorgestelde belasting-ontwerpen komt de (belastingdruk op een onge kend 'hoog peil, hetgeen een bijzon der schadelijke werking 'heeft". Her invoering van <de omzetbelasting op schoeisel en textiel en de verhoging van accijns op benzine wijst de C. H.U. af. Instemming met plannen Namens de P.v.d.A.-fractie werd het woord gevoerd door de heer Pe- schar. Hij deelde mee akkoord te kunnen gaan met de belastingplan nen, met uitzondering van de hef fing van omzetbelasting op textiel en schoeisel. Ten aanzien van dit punt had de Pv.d.A.-fractie liever gezien dat andere goederen zouden zijn ge kozen. De heer Peschar vroeg ver der of de voorgestelde belasting nog van invloed kan zijn op de markt- mogelijkheden van ondei'ontwik- kelde landen. Het verbaasde hem dat op de staat van vermindering van uitgaven het departement van defensie ontbrak. „Indien dit echter zou betekenen dat de soldij in 1966 verhoogd kan wor den, dan is dit" - aldus spreker - „een goed ding". Ingezonden mededeling I Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! jonne, „Flitsen" uit liet buitenland PANAMA-STAD. Tn Panama-stad hebben woensdag stakende leer krachten en studenten ongeregeld heden veroorzaakt. Zij probeerden in het centrum het verkeer tot stilstand te brengen en winkeliers ertoe te dwingen, hun za'ken te sluiten. NASSAU (Bahama-eUanden). Po litie heeft vijf plastic zakken, die vermoedelijk heroïne ter waarde van een miljoen dollar 'bevatten, van het Nederlandse vrachtschip „Lopper- sum" gehaald, even nadat het 6.795 ton metende vaartuig in Nassau op de Bahama-eilanden was aangeko men .De politie was gewaarschuwd door Interpol. WESTCHESTER. Een 22-jarige Amerikaanse studente, die zich dins dag met 'benzine overgoot en in brand stak is woensdag aan 'haar verwon dingen bezweken. Zij verklaarde dat het niets met de wereldpolitiek had te maken. Het meisje behoorde tot de R.K. Kerk. „I'k deed het omdat ik Gcd liefheb", zei ze. NEW YORK. Twee-en-twinti'g Afrikaanse landen, alsmede Mexico, Peru, Zweden en Cyprus hebben bij de algemene vergadering der Ver enigde Naties een ontwerpresolutie ingediend waarin stopzetting van alle 'kernproeven wordt geëist. PARIJS. „Een zeker aantal teke nen wijst erop dat de omstandighe den die vroeger een 'hindernis vorm den voor de toenadering van Groot- Brittannië tot het Europese vaste land aan 'het verbeteren zijn". Dit heeft president de Gaulle woensdag ochtend op een kabinetsvergadering gezegd. PARIJS. Het bedrijf van Air Fran ce, de Franse luchtvaartmaatschap pij, ligt vrijwel stil als gevolg van een staking van 2500 vliegers, ste wards en stewardessen, die salaris verhoging eisen. Woensdag konden slechts acht van de zestig vluchten uit Parijs worden uitgevoerd. Van de 70 toestellen die moesten binnen komen. arriveerden er zes. KEY WEST. Woensdag is het ver voer over zee van Cubaanse emigan- ten officieel geëindigd met de aan komst van de „Skipper" in Key West met 83 Cubanen aan boord. TOKIO. Japan is voornemens zijn militaire begroting, als onderdeel van het derde vijfjarenplan voor de de fensie (1965-1966) te verdubbelen. ALTENHAGEN. In Altenhagen bij Bielefeld (Westfalen) heeft een fa brieksarbeider zijn vrouw, zijn 15- jarrge zoon en zijn verlamde broer met een slagersmes vermoord en daarna zelfmoord gepleegd. LONDEN. Ongeveer de helft van de manschappen van de Britse ma rine heeft tatoeages laten aanbren gen, maar 50 procent van hen heeft er spijt van, zo .heeft de Britse ma rine-arts Ronald Scutt verklaard op grond van een onderzoek van twee jaar. ALBI. In een mijn te Carmaux in het Franse departement Tarn (zuid- Frankrijk) heeft zich een mijngas- ontploffing voorgedaan, die aan tien mijnwerkers het leven heeft gekost. Een tweetal mijnwerkers zou nog vermist worden. MOERMANSK. Een Russische rechtbank in Moermansk heeft dc 27-jarige Amerikaan Newcomb Mott tot anderhalf jaar werkkamp ver oordeeld .omdat hij illegaal de Noors -Russische grens was overgekomen. WESTENSCHOUWEN Storm en hoog water De zware noordwester, die juist in de nieuwe maan-nacht ook op de Schouwse -kust beukte en in de loop van woensdag nog tot aan de middag doorstond, is net op tij'd in kracht afgenomen, want anders hadden vele maters duin voorgoed het Schouwse grondgebied verlaten. In de namid dag toen het omstreeks half vier v hoog water zou zijn met een ver wachte meter verhoging nam de wind af en viel terug tot kracht 5, zodat daarmede gepaard gaande de golfslag afnam en de anders zo ge vaarlijke rollers met hun verre uit lopers beknot werden. De schade van duinafslag beperkte zich nu tot aan het vuurtorenstrand waar ongeveer 2 meter weggleed. Van andere schade is 'geen melding gemaakt. Op de haven Burghsluis kwamen de beide plateaus on der water te staan, 'gelukkig zonder golf slag, waardoor de hoop suikerbieten rustig bleef en slechts enkele bieten de haven in spoelden. De 'hoogste waterstand op woensdagmiddag was 2.75 m. N.A.P. Normaal moest dit 1.38 N.A.P. zijn, zodat hier een verhoging was van ongeveer 1.38 meter. HAAMSTEDE Hobby-Nuls-avond De eilgen krachten 'hobby-avond van het Nut die vrijdagavond (26 nov.) in hotel Bom wordt gehouden, belooft een bijzondere avond te wor den. De heer van Pesch te Haamste de, voorzitter van de Schouwse Film liga, zal vertellen hoe een film wordt gemaakt en daarbij een bekroonde smalfilm vertonen. De heer N. H. Lysen zal de leden terugvoeren naar 'het begin der 17e eeuw met het laten zien van een 50- tal fragmenten van oud-gebruiks- aardewerk, meestal in kleur en ge glazuurd, bekend onder de naam „Majolica". Hiervan zijn vele vond sten uit Zierikzee afkomstig. Een bezoek aan .deze avond is dan ook zeker de moeite waard. UTRECHT. De 80-jarige Utrechtse antiquair F. W. G. Theonville heeft bij de recherche in Utrecht aangifte gedaan van vermissing van een mid deleeuws 'handschrift, waarvan hij de waarde van 15.000 tot 20.000 gul den schat. Bezwaren heeft de P.v.d-A.-fracüe tegen het tijdelijk karakter van de te verhogen vermogensbelasting. Winsten beneden de f 100.000,- die nen voor de vennootschapsbelasting een wat meer gedifferentieerde be handeling te ondergaan dan thans is voorgesteld. De heer Peschar vroeg de regering ook, wat haar inzichten zijn ten aan zien van de belastingharmonisatie in E.E.G.-verband. Een voorstel tot voordeliger verrekening van de di videndbelasting met de inkomsten belasting achtte hij onaanvaardbaar. In dit geval wordt, naar de mening van de socialistische fractie, niet uit arbeid verkregen inkomen gesteld boven het inkomen uit arbeid. HAAMSTEDE Een puzzelprijs De heer M. Malipaard te Haam stede loste de herfstpuzzel in het vakblad „De Boerderij" op. Eén de zer dagen ontving hij een telegram van de uitgeverij om „op die en die dag" thuis te blijven. Het werkver zuim kon er wel af, want één van de vertegenwoordigers van „De Boerderij" bracht hem de eerste prijs, zijnde een bedrag van f 1000. Juist in de tijd voor Sint Nicolaas een uiteraard welkom bedrag, zodat cle stemming bij de fam. Malipaard dan ook opperbest is De 100.000ste fruitkist Heel gewoon reed woensdagmor gen een vrachtauto met aanhanger van de expediteur S. Hart uit Re- nesse met aan het stuur chauffeur Joop Noorddijk, volgeladen met kis ten eerste klas fruit het veilingter rein aan de Hogezoom af om de weg in te slaan naar de veiling de „Zuid- Hollandse Eilanden" in Rotterdam. Bijna dagelijks rijdt hij, en dikwijls met zijn colega's van de Haamsteed- se expediteur J. Rademaker deze rit om zijn kisten veilig in Rotterdam te brengen. Toch was deze rit er één, hoewel er niets aan te zien was, een bijzon dere, want ergens tusen de hoog-op- gestapelde kisten stond de 100.000- ste van dit seizcen. Het was een kist Goudreinetten en op het veiling kaartje stcn'd de naam van de kwe ker D. Welleman. Een mijlpaal werd bereikt in de fruitafvoer op de aan- voerplaats aan de Hogezoom. Heel toevallig 'kwam ook vorig jaar de 100.000ste kist in de vooi-laatste no- vemberweek. BROUWERSHAVEN Intochten Sinterklaas In tegenstelling tot reeds eerder gepubliceerde berichten zal de in tocht van Sint Ni'kolaas in het kader van de winkelweekactie van de mid denstar, dsvereniging „De Corridor" voer de plaatsen Schuddebeurs, Noord'gouwe en Dreischcr als vol'gt luider.: Zaterdagmiddag 4 december öfn twee uur te Schuddebeurs, half drie te Ncorc'gouwe en half 4 te Drei- schor. BRUINISSE De 'kinderen van de chr. school le Bruini'sse verkochten voor een 'be drag van f 796 aan kinderpostzegels en kaarten. Tot onderwijzeres aan de chr. school te Bruinisse is 'benoemd mej. L. Roukema te Wageningen. De 'heer A. L. van Kooten te Bruinisse heeft zijn herbenoeming als notabel van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse aangenomen. Ock de 'he&r D. de Ronde-van Giist die vo rige week als notabel werd gekozen, nam zijn benoeming aan. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! SPORT BILJARTEN Persoonlijk kampioen schap 3e klasse iihre Heden (donderdag) avond zal in hotel „De Lelie" te Scharendfjke een aanvang worden gemaakt met het finale toernooi om het persoonlek kampioenschap 3e klasse libre van het djstrikt Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Aan de voorwedstrijden werd-door 29 spelers deelgenomen, waarvan K. Kort, „O.K.K.", Nieuwerkerk, N. de Graaf, „Onder Vrienden", Burgh en F. de Groot, „De Lelie" naar de 2e klasse promoveerden. Daartegen over stend dat niet minder dan ze ven spelers moesten degraderen. Voor de finale hebben de volgende spelers zich weten te plaatsen: A. Goossens, „V.O.G.", Zierikzee; W. Kuijper, „D.O.S.", Ouwerkerk; A. Lokker en J. Hagestein, Entre Nous", Zierikzee; J. A. Vasseur en J. L. Prummel, „B.V. Renesse". P. v. d. Velde en A. Mol, „B.V.O.", Ooster- land. De wedstrijden voor dit toernooi zullen ook op vrijdag en zaterdag worden gespeeld terwijl zondag avond het toernooi zal worden afge sloten. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van 19 november J, M. Kostense-J. van Burgh 2-0; C. P. Flikweert-K. B. Hogerland 2-0; W. Stoutjesdijk Sr.-P. C. Verpoorten 1-1. Inmiddels nemen 9 personen aan de competitie deel. Nu de wedstrijd reeks nog in het beginstadium is, zijn nieuwe leden van harte welkom en kunnen dus nog ingedeeld worden in competitieverband. VOETBAL Zierikzee I speelt zondag tegen Vosmeer I De vorige week uitgestelde ont moeting wcx-dt nu a.s. zondag ge speeld te Zierikzee. Vosmeer, rond de jaren 1930 O.V.C. geheten en des tijds spelende in keurige geel-wit ge streepte shirts, heeft altijd een spel gespeeld dat enthousiast van opzet is en mede daai'door attractief, de zelfde kenmerken die het Zierikzeese spel eveneens kenmerken. Een bo venmate interessante wedstrijd staat de voetballiefhebbers a.s. zondag te wachten. HOCKEY Wcdstrijdprogramma hockeyclub Schouwen-Duiveland Zaterdag jl. kon door slechte -weersomstandigheden de wedstrijd van 'die junioren van H.S.-D. te Vlis- singen 'geen doorgang vinden. Voor het komend weekend zijn 3 wedstrijden geplanned: de junioren op zaterdagmiddag tegen Middelburg A, de dames op zondag tegen Rapid'e II uit Hulst om 1 uur, terwijl de he- ren naar Roosendaal gaan voor de returnwedstrijd tegen Pelikaan II (thuiswedstrijd verloi'en met 10-1; met Erik Franke in de voorhoede en de heer Kloostermans als back zal het resultaat dit keer beslist beter zijn, daar ook de jongere spelers meer wedstrijdroutine en betere sticktechniek hebben gekregen). De kans is 'echter groot, dat vorst, regen of sneeuw ook a.s. weekond de ocrzaa'k zullen zijn, dat alle hoc key-, voetbal- en korfbalwedstrijden afgelast moeten worden. HAAMSTEDE, 24-11. Tijdens de woensdagavond gehouden raadsver gadering van de gemeenteraad van Westerschouwen hebben de raadsle den de gemeentebegroting 1966 aan geboden gekregen. De gewone dienst toont een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 3.107.131,11, met een post onvoorzien van f 6,248,12. Om de gewone dienst sluitend te maken is uit dc kapitaaldienst een bedrag nodig van f 35.000, Uit de toelichting van bui'gemees- ter H. P. Everwijn bleek nog eens Afrekening actie „KIND" Woensdag is het met postzegels bijeengespaarde bedrag van f 20, aan de ouders van het gedupeerde kind, overhandigd. Er resteerde na dien nog 'het bedragje van f 1,75, wat kLein voor 'ovei'making aan het Kin- dernoedfonds; het wordt in de kerst- pot van het Leger des Heils gestopt. Intussen dank aan gevers en geef sters en als ondergetekende uw hulp nog eens nodig 'heeft, hij ihoudt zich aanbevolen. SCHIEREILANDMAN. AMSTERDAM, 24-11. Ondanks dc vorst is de verwerking van suikerbie ten door de Nederlandse suikerindu strie tot op heden weinig gestag neerd, zo deelt de N.V. Centrale Sui ker Maatschappij (C.S.M.) mede. Het ziet cr naar uit dat de schade be perkt zal blijven en er is geen reden om aan te nemen dat dc suikerpro- duktie de consumptie niet zal kun nen dekken. Bij de aanvang van de vorstperio de lag de opbrengst aan suikerbie ten van enige hectaren gerooid op het land. Hiexvan is een deel bevi*o- ren. Deze bevroren bieten, die over het algemeen goed te verwerken zijn geweest, zijn thans grotendeels ge ruimd. Bij het invallen van de vorst moesten van ca. 8,000 ha (op een to tale bietenuitzaai van 91.000 ha) do bieten nog gerooid worden. Daarvan is intussen ongeveer de helft ge rooid en verwerkt. De meeste moei lijkheden doen zich in dc noordelij- ke provincies voor, waar ca 2.500 ha bieten nog gerooid moeten worden. Door gebrek aan bieten zal een der noordelijke fabrieken de campagne moeten bekorten. Naar gehoopt wordt, zal de cam pagne van de overige elf fabrieken echter zo lang duren dat de thans nog niet'gerooide bieten toch alle verwerkt zullen kuxxnen worden. Scheepvaartbericliten Esso Rottci'dam (t), 25-11 te Bombay verwacht. Slrnnt Soenda, 24-11 van Monrovia naar Freetown. HAAMSTEDE, 20-11. Een tentoonstelling van de Ned. Zondagsschool Ver eniging heeft zaterdagmiddag in de „donkere kamer" van de Ned. Heri\ Kerk veel belangstelling getrokken. De rondreizendetentoonstelling werd georganiseerd by gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de N.Z.V. Haamstede was de derde „pleisterplaats" in ons land. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! Rusland tegen inter- Amerikaanse strijdmacht NEW YORK, 21-11. De Rus Fe- dorenko heeft woensdag in de poli tieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties gezegd, dat de Amerikaanse plannen om een inter-Amerikaanse strijd macht te vermen in strfjd zijn met het handvest van de volkerenorga nisatie. Naar zijn mening berust de c-nige ■macht om vredesoperaties uit te voe ren bij de Veiligheidsraad. Hij ver klaarde zich tegenstander van een Iers plan, dat deze macht aan de algemene vergadering wil delegei'en wanneer de Veiligheidsraad door een veto of verdeeldheid niet tot een be sluit kan komen. AMSTERDAM, 24-11. Een kleine 2.000 bejaarden hebben woensdag middag aan het eind van een de monstratieve bijeenkomst in het Con certgebouw in Amsterdam een reso lutie aangenomen, die ter kennis van de regering en de Staten Généraal zal worden gebracht. In deze reso lutie werdt onder meer ernstige be zorgdheid uitgesproken over de plan nen van de minister van sociale za ken en volksgezondheid om een deel van de wettelijke verhoging der A. O.W.-uitkeringen achter te houden en dit later als zogenaamd vakantie geld uit te keren. Vrachtauto met bieten zakte door kanaulhrug EMMEN, 24-11. In Bai'ger-Com- pascuum, in zuid-oost Drente, is wcensdagmoi'gen een trailer met aanhangwagen, geladen met zeven ton suikerbieten door een brug over een van do zij wijken van het hoofd kanaal gezakt. De meeste bieten, be stemd voor een suikerfabriek nabij Groningen kwamen in het water te recht en moeten als verloren worden beschouwd. De auto en de bi*ug zijn vrijwel geheel vernield. Bijzondere suikerzakjes AMSTERDAM, 24-11. Een tweetal suikerzakjes met de opschriften „Pas op de onge node gasten", bedoeld om dief stal uit kleedruimten te voor komen en „Bescherm de jeugd" met enkele wenken om kinde ren te behoeden voor onpret tige ervaringen, worden door het adviesbureau der Amster damse politie ter voorkoming van misdrijven in omloop ge bracht. Vorig jaar werden voor het eerst suikerzakjes door dit bureau, als propagandamiddel gebruikt. Toen werden op een zakje enkele wenken aan va kantiegangers gegeven onder het motto „Pas op juist, nu", terwijl een ander als tekst had „Pas op autodieven Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, I Fijn ideetje: platenbonne! Rust na veel werk P.T.T.-kantoorhouder P. Lijbaart neemt afscheid duidelijk, dat de financiële zijde van de gemeente niet erg rooskleurig is. Een recreatiegemeente staat nu een maal voor meer uitgaven dan een „normale" gemeente en eigenlijk zouden deze meerdere uitgaven door een rijksuitkering moeten worden gedekt, hetgeen tot nog niet is ge beurd. In dit verband wees burge meester Everwijn op de kans, welke hierbij geboden zou worden door een toeristenbelasting. Overigens bevat de gemeentebe groting geen grote veranderingen. Het meest opvallend is dat de straat belasting zal worden verdubbeld, hetgeen voor de gemeentekas f 16.000 extra betekent. (Op de gehouden raadsvergadering komen wij in het nummer van vrij dag nader terug. - Red.). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kinderdijk: A. den Hartogh, Bodegraven. Ger. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) (vak. W. Baas): J. H. de Boer, Leiden. •Bedarikt voor Berkum, Midden- meer en voor Rotterdam-Pernis: G. Sinia, Ee (Fr.). Ds. T. L. Schuid'debeuvs te Dender leeuw (B.) is .benoemd' tot pred. voor ■de geestelijke verzorging van cle do ven, dit als opvolger van ds. J. Firet, 'die met emeritaat ging. Chr. Gei*. Kerken Bedankt voor Amstei*dam-Wcst: D. Biesrna Jr., Aalsmeer. Ger. Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beijerland A. Hofman, Zeist. Woensdag heeft een 36-jarige R. K. priester die als havenarbeider in Marseille werkte, een dodelijke val gemaakt in het ruim van het Fx-anse vrachtschip „Tohoi'o", waarop hij met ccn ploeg mede-arbeiders bezig was goederen le lossen. Het zal voor de Brouwershavense bevolking vreemd zijn, wanneer men straks op het Postkantoor komt cn het vertrouwde gezicht achter het leket van de kantooi'houder, de heer P. Lijbaart zal missen. Na een ambtsperiode van ruim 42 jaar te Brouwershaven is de heer Lijbaart gekomen aan de pensioengerechtigde leeftijd wat tevens een afscheid be tekent van „zijn" publiek, waarvan hij diverse generaties met raad en daad heeft gediend. De heer Lijbaart, die op 1 novem ber 1900 te Retranchement werd ge boren volgde na de o.l. school de normaalschool voor onderwijzersop leiding te Oostburg. Hij heeft ech ter niet het schoollokaal opgezocht maar op aanbeveling van de dii'ec- teur der school met een tiental me deleerlingen een betrekking gezocht bij de P.T.T. Op 1 november 1917 werd hij aangesteld tot lokettist te Sluis, waar hij tot 1 september 1922 is gebleven. In deze periode werd de heer Lijbaart enige malen gede- taeheerd te Ter-neuzen, Oostburg, Aai-denburg en Kloosterzande. Van Sluis kwam hij naar Schouwen- Duiveland en wel naar Zierikzee als employé 2e klas tot 1 april 1923. Op deze datum wérd hij benoemd tot kantooi'houder te Bx'ouwershaven als opvolger van de heer A. v. d. Voo. Hij wist zich bij de bevolking een gi*ote plaats te verwerven, niet al leen op gi-ond van,zijn werk maar ook als gemeenschapsmens. In 1930 nam hij zitting in de gem'eentex-aad voor de Vi'ijz. Dem. Partij tot onge veer 1938 en na de bevrijding werd opnieuw een beroep op hem gedaan zitting te nemen in de commissie van 21, welke een noodraad moest formei'en. Hiexvan wei'd hij vooi'zit- fcer en enige maanden bekleedde de lieer Lijbaart de functie van loco- burgemeestei'. Het raadslidmaat schap duux'de tot 1947., Initiatiefnemer was beti'okkene .in 1932 tot oprichting van de ijsclub ,,'t Weeltje". Trouwens de sport in het algemeen di-oeg hij een warm hart toe. want op eigen initiatief richtte hij een 'tennisclub op. In hel Slinger-bos werd een mooi tennis veld aangelegd. Toneelman Op het gebied van toneel wist de heer Lijbaart een grote naam te vei'Werven. In 1940 werd gestart met de opvoering van de kinderoperette „Repelsteeltje" waarvoor hij dc re kwisieten en décors alle voor eigen rekening bant. Deze uitvoeringen, waarvan ei' diverse worden gespeeld genolcn grote belangstelling. Hier van noemen we o.a. nog de op voering van „Ijskoningin", „Rood kapje", „De Prins van Sint" en „Doornroosje". In 1947 werd gestart met toneel voor volwassenen. De operette „Twee Meisjesogen" werd een groot succes. Ook de stukken' „Rebecca", „Heilige Vlam" en de „Witte Non" dwongen ieders bewon dering af. Veel succes had de heer Lijbaart met het historische spel' „Je Maintièndrai" dat in 1947 in de Ned. Hei'v. Kerk werd opgevoerd. Deze voorstellingen werden perio diek herhaald tot 1960, waarna hij de regie van de eigenkrachten-to neelavonden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor zijn reke ning nam. Als opvolger van ds. Ninck Blok nam hij de dirigeerstok ever in 1942 van het Ned. Herv. Kerkkoor, dat hij met zijn muzikale kennis tot gi-ote hoogte wist op te voeren. De leiding hield hij tot 1957. Een strijkorkest., waarmede hij startte in 1938 met. 4 pei'sonen en dat na de oorlog uitgroeide tot 8 per sonen was een geliefde bezigheid. Verder bekleedde de heer Lijbaart nog diverse functies zoals voorzit ter der Oanjevereniging, lid van hot ontvangst-comité „Vooi'burg" na de ramp en ere-voorzitter van het Nut. Gi'ote aktiviteit legde hij aan de dag bij de actie om „Apollo" üni nieuwe unifoiTnen te zetten. Thans is betrokkene nog secireta- ris van de V'.V.V. Officieel afscheid De tijd is thans aangebi'oken om' achter dit drukke leven ten dienste van de gemeenschap een punt te zetten. Bij elkaar was het een lan ge i*eeks van activiteiten, die de heer Lijbaart. - naar hij ons zelf verklaar de - met veel plezier, heeft gedaan om Brouwershaven op een hoger peil te helpen bi*engen, vooral op cul- tux-eel terrein. „Met veel liefde ook heb ik dit al les gedaan", aldus de beer Lijbaart, „in de verwachting, dat de inwoners er iéts van hebben meegenomen'» En nu is het wachten op het offi ciële afscheid dat aanstaando zater dagmiddag 27 november te half drio zal plaats vinden in het Ncd. Herv. Jcugdgcbouw. Gezien dc vele aktivi- teiten, die de heer Lijbaart voor ,,Z\jn bevolking" aan de dag heeft gelegd, zal het hem zeker niet aan belang stelling ontbreken, cn zal -hij zeer terecht zowel door dc P.T.T. als door de inwoners in het zonnetje worden gezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5