Nieuw gebouw Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." geopend Mijlpaal in historie bankwezen NIET VERZEKERD - WEL RIJDEN IN AFTANDSE AUTO STREEKNIEUWS ZIERIKZEE, 23-11. Een drietal „oude getrouwen", de heren C. J. van Westen, G. M. Bij de Vaate en J. Romein, oud-bestuursleden van de vroegere - thans gefuseerde - boerenleenbanken respektlevelyk te Nieuwerkerk, Zierikzee en Ouwerkerk hebben - in aanwezigheid van vele tientallen ge nodigden - dinsdagmiddag de officiële opening verricht van het nieuwe ge bouw aan het Havenplein, waarin gevestigd de Coöperatieve Raiffeisen bank „Zierikzee en omgeving". De originele opening stond in het teken van de charitas. Optredend namens de bank deed de heer Van Westen een storting van f 1000,-, een bedrag dat door de heer Bij de Vaate als „kassier- voor-een-ogenblikje" in ontvangst werd genomen en daarna door de heer Romeijn werd uitgedeeld in bedragen van f 200,- aan de vertegenwoordi gers van de Groene Kruis-verenigingen te Zierikzee, Nieuwerkerk, Ouwer kerk en Kerkwerve en het Leger des Heils hier ter stede. Het was het op wekkend begin van een feestelijke dag, die door talrijke sprekers werd gety peerd als een mijlpaal in de geschiedenis der drie boerenleenbanken, die - na tientallen jaren van zelfstandigheid - thans samengesmolten verder gaan in een nieuw gebouw, dat terecht representatief werd genoemd voor de on derhavige sector van het bankwezen en voor de stad Zierikzee. Een kort welkomst- en inleidend woord werd gesproken door de voorzitter van het bestuur der gefuseerde bank, de heer J. v. d. Zanden HCzn. te Nieuwerkerk. ...de door een glazen wand, van elkaar gescheiden kantoren... Zich richtend tot bestuur, raad van toezicht en directeur van de gefu seerde bank, noemde de heer Van Westen de openingsdag een bijzon dere, die in de annalen van de bank met hoofdletters zal staan opgete kend. Hij greep terug naar de ge schiedenis van de bank te Nieuwer kerk, waarvan hij lief en leed heeft gedeeld en stond stil bij de houding en inzet van de eersten, die - in de begintijd - hun geld, tegen een klei ne rente, aan de bank toevertrouw den. Naar het uiterlijk is thans zeer veel veranderd. „Het is mijn wens dat er vele stortingen (en opnamen) mogen volgen tot heil van de bank en de bewoners van Zierikzee", al dus de heer Van Westen, die als stoffelijke herinnering aan deze bij zondere dag de voorzitter een schil derij overhandigde. Resultaat van samenwerking Ook de heer Bij de Vaate was on der de indruk gekomen van het ver schil tussen het primitieve begin en hetgeen thans door coöperatie en sa menwerking is bereikt. Hij meende dat het einde der zich thans doorzet tende ontwikkeling nog lang niet in zicht is en verwijlde bij de doel stellingen vaar Raiffeisen, die in het Duitse dorpje Weyerbusch de boe ren verloste van de tyranisering dooi de handel, en de grondslag legde voor het boerenleenbankwezen. „De taak van de boerenleenban ken heeft zich noodzakelijkerwijs aangepast aan de moderne tijd. De werkzaamheden van kassier en be ambten heeft zich veelvuldig uitge breid en mitsdien ook dc taak van de bestuursleden". Spreker, stelde dat ieder - gelet op de enorme groei van het spaartegoed - zijn spaarpenningen met een gerust hart aan de Raiffeisenbank kan toe vertrouwen". Vroege gemoedelijkheid De heer Rcmeijn onderlijnde de gemoedelijkheid en intimiteit, die vroeger het boerenleenbankwezen kenmlerkten. Te Ouwerkerk was er tijdens het kassierschap van. spre ker, altijd sprake van intieme ver houdingen, „Controle en kasopne- ming waren prettige bezigheden, maar na de oorlog trad er een be grijpelijke karakterverandering in; er kwam veel meer giraal verkeer en de mechanisatie deed zijn intrede". De heer Romeijn zag {le fusie als een zegen, omdat door de samenvoe ging administratief efficiënter zal kunnen worden gewerkt, waarbij komt de goede keus van Zierikzee als centrum. Met zichtbaar genoe gen speelde hierna de heer Romeijn als (vroege) Sint Nicolaas, die het beschikbaar gestelde geld aan de verschillende G.K. - vertegenwoordi gers en de Leger des Heils-kapitein - overhandigde. Zij bleken er allen bijzonder dankbaar voor. „Gevoelig plekje" Woordvoerder van de gemeente was loco-burgemeester H, Koevoets, die - voorop stellend dat alle grond te Zierikzee historisch is - opmerk te dat de plaats van het nieuwe bankgebouw dit niet bij uitstek is, want de oude muziekschool was een neo-klassiek gebouw, eertijds woon huis van burgemeester mr. A. J. F. Fokker. De heer Koevoets zei dat men uit het aantal van zes bankge bouwen te Zierikzee wel moet con cluderen tot een „steenrijke gemeen te", maar - zo voegde hij er aan toe - in vergelijking met de gemeentebe groting zijn wie nergens. De gemeen te is dankbaar voor het volle begrip dat het bankbestuur heeft opge bracht bij de bouw van de nieuwe bank cp „dit gevoelige plekje" van Zierikzee, dat om een aparte aan passing vroeg. Zich verheugend over het optimisme waarmee de bankwe reld de toekomst blijkt tegemoet te z:en. bracht foii remens de gemeen te, zijn hartelijke gelukwensen over, hopend dat de rijke investeringen ook rijke vruchten zullen mogen af werpen. In een slotspeschje verzocht de voorz. :de loco-burgemeester ook de dank te willen overbrengen aan mr. F. Th. Dijckmeester, die vooral in het laatste voorbereidende stadi um alle medewerking heeft verleend om de bouw te bespoedigen. Bijeenkomst in Graanbeurs Aansluitend op de openingsplech tigheid in het nieuwe bankgebouw, werd in de Graanbeurs een bijeen komst gehouden, waarop aanvullend nog een aantal sprekei-s het woord hebben gevoerd. Het was de taak van de voorzitter uitvoerig stil te staan bij de geschie denis van de drie banken. De Ou- werkerkse bank was de oudste (1913) (Eén der oprichters, de heer K. v. d. Stolpe was aanwezig bij de opening van de nieuwe bank). Dé heer J. Ro meijn - oud-burgemeester van Ou werkerk - bekleedde 27 jaar het kas sierschap. De Zierikzeese bank da teert van 1915. In het oprichtingsbe stuur zaten o.m. de heren G. M. Bij de Vaate en W. Cashoek, Daar in 1957 de noodzaak van nieuwbouw aan de orde kwam, dacht men (in 1960) aan het pand „Sirixe" aan de Schuithaven. De oorspronkelijke huisvesting' was ten huize van de heer J. Enzlin; nadien in een ver bouwde noodslachtplaats, een pond in de Poststraat, het kantoor van de heer A. Vermaat aan de Schuitha ven en tenslotte in de Verrenieuw- straat. De jongste De jongste van het drietal is de Nieuwer kerkse. Tot oprichting werd t: .sloten op een vergadering van de londbouwveveniging „Eendvacht Bindt" in 1925. Oprichters wn:en o.m. de heren C. J. van Westen, W. Flikweert Azn. en H .C. v. d. Zan- ae (allen nog ter vergadering aan wezig). In 1935 kreeg de toenmalige kas sier de heer Boogert Sr. een volle dige dagtaak aan de bank, later met assistentie van zijn zoon, de heer A. Bocgert, de hu-'d:ge directeur. Na de bouwgeschiedenis van de nieuwe bank te hebben gememoreerd, dank te de voorzitter de architect, de heer C. B. Bogaerts te Numansdorp voer de fraaie vormgeying en de aanne mer, de heer L. Boogert te Oosler- land en de onderaannemers voor het geleverde werk. Hij sprak de wens uit dat de bank in staat zal zijn te werken tot heil van een groot deel der Schouwen-Duivelandse be volking op financieringsgebied. Rij van sprekers Veel sprekers nadien 'nog, die met woorden (en geschenken) een felici tatie-accentje zetten op de gebeurte nis van de dag. De directeur van de Centrale Raiffeisenbank. de heer H. te Kolsté, attendeerde er op hoe er allerwege - en dus ook hier - een aanpassing gaande is van het bank wezen aan de gewijzigde omstandig heden. In het program van uitbrei dingen en vernieuwingen heeft de centrale bank reeds f GO a f 70 mil joen geïnvesteerd. „Door aanpassing aan de eisen des tijds komt de ser vice beter tot zijn recht. Ik ben blij dat u thans een aangepast gebouw hebt, dat ook de gemeente Zierikzee lot eer strekt". Een speciaal woord van dank kreeg de heer G. M. Bij de Vaate, die aanvankelijk bezwaren had tegen de fusie, maar zich daar later achter stelde. Hij dankte hem voor de aan de dag gelegde werk zaamheid voor de bank. De heer Te Kolstc verwachtte flat tie spaargelden door de opening van de nieuwe bank zullen stijgen. „Dat verschijnsel ziet men overal". Met het uitspreken van de hoop dat het zo zgl gaan en er in snel tempo zal kunnen worden afgeschre ven, besloot de directeur zijn be toog, waarna hij de voorzitter een plaquette aanbood, met eeri symbo lische voorstelling; èen boom ge steund door twee vrouwenfiguren. Geschenken De voorzitter van Jiet Ringbestuur, de heer P. L. Krepel achtte de nieu we bank in overeenstemming met de voortschrijdende 'eisen op liet gebied van de service aan leden, toekomsti ge leden en spaarders. Namens de Ring' van Boerenleen- en Raiffeisen- banken bood hij een kick aan. Woordvoerder van de C.A.V. (een grote klant van de bank) was de heer J. v. d. Stolpe, die er aan her innerde dat de oprichting van de C.A.V. in 1932 is gegaan via de boe renleenbank; eerst de Elkerzeese, la ter de Nieuw'erkerkse. „Wij zijn samen groot gegroeid; bier is een lichtend voorbeeld van goede samenwerking gegeven 4ot hulp aan en verheffing van de ge meenschap in bet algemeen en de bcerengemcenschap in het bijzon der", zo merkte de heer v. d. Stolpe cp, die een schilderij aanbood, dat inmiddels in de bestuurskamer een plaatsje heeft gekregen. Hij bracht verder de gelukwensen over van de kring Schouwen-Dui- veland. der Z.L.M. en van de C.B. T.B. Tenslotte was hij spreekbuis van de landbouwverenigingen. te Zierikzee, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Kerkwerve. Namens hen werd een bureaustel voor de directeurskamer aangeboden. Mr. C. J. B. du Croo bracht felici taties over van het bestuur der Nuls spaarbank, waarmede de Raiffeisen bank goede betrekkingen onder houdt. De samenwerking resulteert o.m. in afspraken t.a.v. rentetarie ven en do voorwaarden voor lenin gen. Niet te hoog gegrepen Het oud-bestuurslid, de heer J. A. van Nieuwenhuijze te Nieuwerkerk. achtte de gefuseerde bank vooral nuttig voor het interne geldverkeer. Hij geloofde niet dat de bank met het nieuwe gebouw te hoog heeft gegrepen en hoopte dat over een vijftiental jaren „de bank uit zijn jasje zal zijn gegroeid". Namens de gemeente Duiveland sprak wethouder A. Stoutjesdijk, die de bank zag als toevluchtsoord voor allen die willen sparen en lenen; be langrijk juist in een tijd van hoge investeringen. Tot slot sprak een dankbare heer A. Boogert, die er aan herinnerde hoe in het verleden vaak onder moeilijke omstandighe den moest worden gewerkt. Hij dankte alle medewerkers voor de on dervonden steun en in het bijzonder het bestuur vcor de fraaie woning. Hij hoopte op een goede toekomst. De voorzitter sloot dc openings plechtigheid af met een dankwoord aan de sprekers, waarbij hy gele genheid vond hier en daar in (e gaan cp gemaakte opmerkingen, ein digend met de rijmspreuk: „Sparen is garen" en nog een heleboel meer positiefs. Het is het „Lcitincliv" ook van deze nieuwe bank. kijkje in de directeurskamer (Foto's: ZierLkzeesche Nieuwsbode). balie en wachtkamer van de nieuwe bank Handelaar in oud ijzer had weinig te zeggen „Eigenlijk mag niets zonder vergunning" ZIERIKZEE, 24-11. „Wie durft er vandaag de dag nog in zo'n gam mel ding rond te rijden". Deze ver zuchting, waarin zowel ongeloof en verontwaardiging duidelijk meespra ken, richtte kantonrechter mr. J. MGolenburgh uit Middelburg tijdens de woensdagmorgen gehouden straf zitting van het kantongerecht Zie rikzee tot de handelaar in oudjjzer P. J. P. uit Roosendaal, die op 24 juli j.I. te Zierikzee op de kruising Schuurbeque Boeijestraat-Gracht- weg geen voorrang verleende aan een van rechts komende motorbe stelwagen van een Zierikzeese groentehandelaar. Van de groente wagen bleef niet veel meer over, de schade was dus aanzienlijk. Intussen werd P. behalve deze grove verkeersfout een reeks rij technische ■gebreken van zijn auto verweten, maar 't ergste rekende de officier van justitie, mr. J. Andrea e, de han delaar aan dat hij niet-verzekerd met 't vehikel op de weg was gekomen. P. reed reeds langer dan een half jaar met de auto, welke hij tweede hands voor de som van driehonderd gulden had aangeschaft. De banden waren tot op de draad toe versleten en zelfs de stuurinrichting was niet betrouwbaar. De handelaar erkende de feiten. Er zat ook weinig anders op want een fotoreportage van de politie liet aan duidelijkheid niets te „ontkennen" over. De officier kwam in zijn requisi toir tot de slotsom dat onverant woordelijke lieden als P. geen auto en eigenlijk ook geen rijbewijs beho ren te hebben omdat ze er misbruik van maken. Conform de eis veroor deelde de kantonrechter de Roosen- dalcr tot een totaal van f 250 aan geldboeten (waarvan f 100 voor het niet verzekerd zijn) en tot verbeurd verklaring van de auto met ontzeg ging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor de tijd van 12 maanden, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk, proeftijd 2 jaar. Bovendien zal P. binnen een be paalde termijn de politie moeten aantonen dat de schade met de groentehandelaar is verrekend. „Een strenge mlaar verdiende straf" waren de laatste woorden van de kanton rechter in deze zaak. „Eigenlijk mag je niets doen zon- der vergunning". Dit stelde mr, Moolenburgh vast nadat hij uit spraak. had gedaan in een kwestie waarin wel bleek dat het menselijk geluk ook in kleine gemeenten door 't keurslijf van voorschriften soms teniet kan worden gedaan. De geschiedenis speelde zich af in Dreischor, waar mevrouw C. A. H.- van B., als concierge van het Dorps huis, 'gedurende het laatste half jaar de nodige moeilijkheden niet zijn be spaard gebleven. Deze problemen vormden in feite de achtergrond van hetgeen haar ten laste was gelegd, nl. het zonder schriftelijke vergun ning van b. en w. vernieuwen van het pand Ring 24, een voormalige 'bakkerij, aangekocht door mevr. H.- van B. met het doel hierin een cafe taria te 'gaan exploiteren. De „ver nieuwing" wilde in dit geval zeggen: het wegbreken van een houten schot tussen winkel en woonkamer, het maken van een opening in een bin nenmuur er. hot metselen van een deurstijl. „Ik wist echt niet dat het niet mocht", aldus verd., die al was 't huis haar eigendom geen vergun ning kreeg om er in te trekken. „We hebben in Dreisdhor in zeven maan den zoveel meegemaakt dat we be sloten hebben om maar te vertrek ken". De kantonrechter herinnerde me vrouw H.-van B. er aan dal zij ten slotte geen halsmisdaad had begaan De officier was van oordeel dal zon der kwade bedoelingen legen de re gels gehandeld was en eiste een boe te van f 30 of 6 dagen. Mr. Moolen burgh: „ik kan begrijpen dat men in eigen pand een kleinigheid, doet maar 't mag nu eenmaal niet". Uitspraak: f 15 of 3 dagen. Conform de eis van de officier werd de landbouwer M. J. van R. uit Den Bommel veroordeeld tot een boete van f 40 of 8 dagen, omdat hij op 29 augustus jl. met zijn auto op de splitsing 'Burgemeester v. d. Veen- straat-StoIpweg te Nieuwerkerk geen voorrang had verleend aan een van rechts (Stolpweg) komende auto. Er ontstond een botsing en schade bleef niet uit. R.: „Ik heb die wagen aan gereden omdat 'i!k moest uitwijken voor een fietser," maar omdat hij de sChuld van de wielrijder niet nader wist aan te duiden kwam R. voor een vermindering van straf niet in aanmerking. Eveneens conform de eis van de officier was de uitspraak in de zaak tegen de Ouwerkerkse landbouwer D. B„ die op 6 augustus te Dreischor had gereden met een landbouwtrek ker-aanhangwagen, waarbij de toe gestane snelheid wend overschreden. De reminstallatie van de aanhanger kon niet worden gebruikt en ook stond er een verkeerd snelheidsbord op de trekker. Deze overtredingen kwamen B. te staan op f 25 of 3 da gen. M. v. d. M. te Vianle had gereden met een 'bestelwagen welke niet W. A.-verzekerd was. „Ik had de wagen pas en was vergeten de verzekering te laten overschrijven", aldus v. d. M., die werd veroordeeld tot f 30 of 6 dagen. De eis was f 50 subs. 10 da gen. De jeugdige bijrijder M. A. B. uil Kerkwerve had gereden met een bromfiets welke verkeerde in „on voldoende staat van onderhoud". De noodreparatie welke een scheur in hel frame 'had ondergaan kon in de ogen van de officier geen genade vinden en verder somde hij op: sleohte band .ondeugdelijke rem en te veel geluidshinder. Hij eiste drie boeten tot een totaal van f 60 of 12 dagen en verbeurdverklaring. De kantonrechter was 'het met dit laat ste eens, maar de boete werd een tientje minder: f 50, en dat alleen omdat de jongeman spoedig in mili taire dienst moet opkomen. Baldadigheid Minder tegemoetkomend was de kantonrechter tegenover de jeugdige broers L. en P. de J. uit Zierikzee, die op 23 juli jl. 'baldadigheid had den bedreven on het Havenplein. Het woord „straatschenderij" kwam er onvermijdelijk aan te pas, en het Weid zowel L. als P. volledig aange rekend. Samen met een andiere jeug dige knaap ihadden ze op die juli avond, het was al bijna nacht, het stoephek losgetrokken bij notaris J. J. v. d. E. alhier en het hek vervol gens op straat neergesmeten. Er wa ren twee jeugdige getuigen die het van dichtbij hadden zien gebeuren en overigens werden de feiten door de beide verdachten ook niet ont kend. Mr. Moolenburgh vond het maar een „treurige boel" zoals de knapen hadden gehandeld en hij vroeg zich 'af wat tooh wel de „sen satie" van een dergelijk optreden 'kan zijn. De officier stelde met rla- druk er genoeg van te hébben en dat de „heren" een volgende keer op hechtenis kunnen rekenen. Conform de eis werd L. veroordeeld tot f 30 of 6 dagen en P. die nog een proef tijd van een „vorige keer" had lopen tot f 60 of 12 'dagen. WESTERSCHOUWEN E.H.B.O.-cursus Op de algeméne vergadering van het Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) is nog al uitvoerig ge sproken over de te houden cursussen zowel de E.H.B.O.- als de E.H.I.O.- cursus. Het 'bestuur tracht weer een E.H.B.O.-cursus in het leven te roe pen, doch tot nu toe is de toeloop niet groot en het aantal aanmelddin- gen te klein om de cursus te laten beginnen. In totaal zouden er een 15-tal jongelui of ouderen zich moe ten opgeven. De leeftijdsgrens is zo geregeld dat jongelui mei hun 18de jaar pas examen mogen doen, zodat ze wel met hun 17e reeds aan de cursus kunnen deelnemen. Zoals ge woonlijk is het examen nog voor de zomer, doch daar het nu reeds al vrij laat is, zou deze datum wel iets kunnen verschuiven. Spoedige opga ve is zeer gewenst bij de secretares se, mej. J. A. Houtman. BRTJINISSE Botsing tengevolge van gladheid Toen de heer Jac. Deurloo, tim merman en aannemer dinsdagavond op Rijksweg 18, nabij de hofstede van de heer W. Biemond naar huis reed remde hij teneinde een botsing met een voor hem rijdende vracht auto te kunnen vermijden. Hij bereikte toen het tegenoverge stelde van wat hij wilde, want de auto slipte en kwam met kracht te gen de voor hem rijdende vrachtauto terecht. Het voorfront van de Euto van de heer Deurloo werd ingedrukt. OOSTERLAND Kerkeraadsverkiezing Op de kerkeraadsverkiezing van de Ned. Herv. Kerk alhier is in de vakature van den Houten tot ouder- Slechts 12 personen, inbegrepen het bestuur, hadden zich vrij kunnen maken om de jaarvergadering van Volksonderwijs afdeling „Wester- schouwen" die dinsdagavond in ho tel Bom werd gehouden, te bezoeken. De voorzitter, de 'heer L. v. d. Kloos- ter, noemde de sleohte opkomst een algemeen verschijnsel. In zijn wel komstwoord betrok de voorzitter vooral 'het onderwijzend personeel dat deze avond ver in de meerder heid was. De notulen van de secrtaris, de heer L .Hack, werden goedgekeurd, evenals de financiële zijde van de vereniging, welke in handen was van de penningmeesteresse mej. A. J. A. Hartog. De vereniging heeft een flink batig saldo. Bij monde van de heer J .L. Knistelijn adviseerde hij na mens de kascommissie de rekening goed tc keuren. Feestavond Wederom zal getracht worden een feestavond te houden, doch deze zal pas georganiseerd kunnen worden in het voorjaar van 1966. Er was nogal wat verschil van opvatting over de wel- of niet toelating van niet-leden op deze avond. Vorig jaar was de propaganda-avond voor iedereen tocganlcclijk en 23 nieuwe leden ga ven zich toen op. Het bestuur zal ling gekozen 'de heer J .C. Bouwman, die ook deze benoeming heeft aan genomen. De overige vier kerke- raadsleden, welke aftredend waren, zijn allen 'herkozen. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht op de som van f 2197,83, waarvan voor dc kerk voogdij f 1786,96 en voor de diaconie f 410,87. n Van het Egyptische vrachtschip „El Arich" met een bemanning van 32 koppen is sinds 17 november, toen het in de Golf van Biscaje een S.O.S.-signaal uitzond nadat het roer in, een storm was gebroken, niets meer vernomen. In New York dreigt een nieuwe krantenstaking, nog geen twee maanden nadat de vorige eindigde. zich hierover verder beraden hoe dit uit te voeren. De propaganda van de afdeling, zoals deze tot nu toe gevoerd werd, is gebleken te kort geschoten te zijn. In het vervolg zal hier veel aandacht aan besteed worden. Na de pauze dankte de voorzitter mej. A. J. A, Hartog, die het bijltje als penningmeesteresse er bij neer legt, zeer hartelijk voor het vele goe de werk voor de afdeling verricht. Dit werk dwong ieders bewonde ring af. In de vakature mej .Hartog werd als bestuurslid benoemd de heer D. Vos, terwijl in de vakature mevr. Lodowijk iemand uit Renesse zal worden 'gezocht. De secretaris bracht speciaal dank aan do heer A. Dam man voor de grote steun aan Volks onderwijs gegeven. De afdeling beeft nog zeer veel lo ten. Voor loten 'kan een ieder zich nog wenden tol de heer Hack. Het doel van deze loterij is. zoals bekend, de aankoop financieren van 'het voormalig ziekenhuis tc Noord- gouwe en dit als vakantiecentrum aan te bieden aan Volksonderwijs bij hel 100-jarig bestaan in 1966. De voorzitter zei de verder nog dat. Volksonderwijs in de Westhoek van Schouwen nog naar gronden zoekt voor verdere vakantieobjecten. Jaarvergadering „Volksonderwijs" te Haamstede De „drie oude getrouwen"die de bank openden. V.t.n.r.: de heren G. M. Bij de Vaate, C. J. van Westen en J. Romeijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2