(rflMudke SPECIALE BEVOEGDHEDEN VOOR REGERING-WILSON Schepen in nood voor Nederlandse kust Tol van oorlog India-Pakistan Evakuatie van Chinese steden? Bejaarden, weduwen en invaliden krijgen uitkering-ineens van 2 procent Koningin-moeder Elisabeth overleed op 89-jarige leeftijd Om betere beloning Luns: „Molotov" van de E.E.G. van landarbeiders Twintig 'aar geëist in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Doiulcfdug 25 november 1965 122ste jaargang Nr. 19891 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 13.00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening nieuwe Raiffeisenbunk te Zierikzee y De crisis om Rhodesië Alle V.N.-deskundigen uil het land zijn teruggeroepen LONDEN, 25-11. Het Britse La gerhuis heeft woensdagnacht met algemene stemmen de regering-Wil- son speciale bevoegdheden verleend ten aanzien van de crisis om Rho desië. Daarbjj krijgt de Britse rege ring het alleenrecht, wijzigingen aan te brengen in de Rhodesische grond wet van 1961, die echter als geheel van kracht zal blijven. Verder wordt bij voorbaat elke eventueel door de blanke minder heidsregering in Rhodesië door te voeren wet ongeldig verklaard. Procureur-generaal sir Elwyn Jo nes had tevoren verklaard, dat deze maatregelen ook bedoeld zijn om de vorming van een regering-in-bal- ungschap buiten Rhodesië te verhin deren. „Hoe goed ook bedoeld, deze stap zou alleen maar tot verwarring en versnippering van krachten lei den en dus ingaan tegen ons ge meenschappelijk doel: de verwijde ring van het onwettige bewind in Rhodesië", aldus sir Elwyn. Andere maatregelen betreffen in trekking -van de voorkeursrechten van het Gemenebest voor Rhodesië, ongelcligverklaring van de Britse paspoorten van Rhodesische onder danen en herziening van de immi gratiebepalingen. Nigeria heeft woensdag de Veilig heidsraad meegedeeld, dat het alle handelsbetrekkingen met Rhodesië heeft verbroken en verder o.a. vlieg tuigen op weg naar of van Rhodesië geen toestemming meer zal geven door het Nigeriaanse luchtruim tc vliegen. Een Rhodeisch bedrijf heeft met een Spaanse onderneming een con tract gesloten voor de levering van 20.000 ton staal in 1966. Het is de eerste grote exportorder voor Rho desië na de onafhankelijkheidsver klaring. Staking voorbij? BOELAWAJO, 24-11. De protest staking in Boelawajo, tegen de een zijdige onafhankelijkheidsverklaring van Ian Smith, schijnt voorlopig ach ter de rug te zijn. De Afrikaanse werknemers begaven zich woensdag weer naar hun werk en op een en kele uitzondering na draaiden fa brieken en andere bedrijven weer gewoon. De dreiging met ontslag heeft haar uitwerking dus niet ge mist. In de stad was het rustig'. De po litie zocht nog wel naar Afrikanen die tijdens de staking werkwilligen hadden bedreigd. Drie cameramannen - een Zuid- Afrikaan, een Engelsman en een Westduitser - werden in hechtenis genomen, toen zij opnamen wilden maken van een razzia in de stads wijk Mpopoma. Naderhand werden zij vrijgelaten. Andere persvertegen woordigers, onder wie een corres pondent van het Engelse persbureau Reuter, kregen geen toestemming de wijk te betreden. In de hoofdstad Salisbury verzocht de „Reserve Bank" (centrale bank) de bankinstellingen onnnodige kre dietverstrekkingen te voorkomen, teneinde een voor het land zo goed mogelijk gebruik van de beschikbare middelen te verkrijgen. Er is een bedrag van 2.750.000 pond sterling Liberiaanse vrachtvaarder liep op Zandvoortse strand DEN HAAG, 25-11. By de noord- westerstorm die woensdag langs tie Nederlandse kust woedde zijn ver scheidene schepen in moeilijkheden geraakt. De reddingboot van de K. N.Z.H.R.M., de koningin Juliana" zette gistermorgen in een door wind kracht tien hoog opgezweepte zee koers naar de Liberiaanse vracht vaarder „Ping An", die ter hoogte van Ter Heijde op het strand was gelopen. Onder moeilijke omstandigheden slaagden schipper Seeters en zijn mannen erin 26 van de 48 opvaren den van boord te halen. Later bracht de reddingboot „Prinses Margriet" de 22 overige bemanningsleden - waaronder de kapitein - aan land. De „Ping An", die als thuishaven Hongkong heeft en 9.824 ton meet. had zondag de Rotterdamse haven veriaten na een ketelreparatie bij de R.D.M. te hebben ondergaan. In af wachting van nadere orders van dc rederij lag het schip buitengaats bij de Maasboei. Tegen middernacht ontstond een defect aan de hoofdmo tor en kort daarop ging een der an kers verloren. De „Ping An" dreef toen langzaam af naar he tlevensge- vaarlijke strand bij Ter Heijde, waar het schip omstreeks half zes aan de grond liep. „Santa Kyrlaki" Ter hoogte van Zandvoort kwam het Liberiaanse stoomschip „Santa Kyriaki" (2.802 ton) in moeilijkheden Het schip liep 's middags vast op hot strand van IJmuiden. Kort tevoren had de kapitein van de „Santa Ky riaki" de sleepboot „Titan" (die ter assistentie was uitgevaren) nog ge telegrafeerd dat geen assistentie no dig was. Het schip had beide ankers uitgegooid om een stranding te voor komen, doch later in de middag strandde de „Santa Kyriaki" op de buitenste zandbank bij IJmuiden. Een helicopter van de marine (opge stegen van het vliegveld Valkenburg) slaagde er na verscheidene vluchten Ingezonden mededeling PERFECT LONG-DRINK^ in om tien man van de „Santa Ky riaki" aan land te brengen. De ove rige 7 bemanningsleden blijven voor lopig op eigen verzoek aan boord. Op de rede van Vlissingen raakte het anker van de 30.000 ton meten de „Esso Winchester" verward in een Duitse zeemijn, tijdens de tweele wereldoorlog per parachute gedrupt in de Scheldemond. De mijnenveger „Leersum" deed gisteren tot drie maal toe een vergeefse poging om de mijn uit het anker van de Engel se tanker los te trekken. Vandaag zal opnieuw worden geprobeerd dit karwei te klaren. De mijn, die er on danks het lange verblijf in het water keurig geverfd uitziet, staat op scherp. Het voorschip van de „Esso Winchester" is ontruimd en het. is de tanker verboden om verder de Westerschelde op te varen. De com mandant van Hr. Ms. „Leersum" heeft inmiddels medegedeeld dat de mijn geen wezenlijk gevaar oplevert, al blijven voorzorgsmaatregelen noodzakelijk. De bemanning van de „Esso Winchester" is vannacht aan boord gebleven. (circa 27.500.000 gulden) vrijgemaakt om werkelijke kredietbehoeften te kunnen dekken. NEW YORK, 24-11. Alle V.N.-des- kutidigen op het gebied van ontwik keling en technische bystand zyn door de volkerenorganisatie uit Rho desië teruggeroepen. Dit is woensdag door een V.N.-functionaris bekend gemaakt. NEW DELHI. 24-11. Tsjavan, de Indische minister van defensie heeft in de Indische Eerste Kamer mee gedeeld, dat ongeveer 5.800 Pakista- nen zijn gesneuveld bij de gevechten tussen India en Pakistan. De Indi sche verliescijfers waren tot 16 no vember 2.226 gesneuvelden, en 7870 gewonden en 1500 vermisten. 189 krijgsgevangenen bevonden zich in Pakistaanse handen. WASHINGTON, 24-11. Volgens een bericht van het Amerikaanse radio- en televisiestation C.B.S. zou de regering der V.S. inlichtingen ont vangen hebben volgens welke „min stens zes grote Chinese steden" in het zuiden van het land geëvacu eerd worden. Aan de Chinese bevolking was verteld, dat de Verenigde Staten van plan waren China aan te ballen. Waarnemers in Washington zeggen evenwel, op grond van inlichtingen uit Hongkong, dat er een campagne gaande is om oudere mensen èn an dere met „niet-essentiële" functies door overreding uit de grote steden weg te krijgen. Ook de Iuchtbescber- mingsmaatregelen zouden zijn ver scherpt. Maar aan de andere kant meent men, dat de campagne ook ten doel zou kunnen hebben de omvang van de steden te verminderen ter ver gemakkelijking van de oplossing van economische vraagstukken. Indonesië naast alle partikuliere industrieën SINGAPORE, 24-11. Volgens een uitzending van radio-Djakarta, die in Singapore is opgevangen, heeft president Soakamo van Indonesië twee decreten uitgevaardigd waarbij in de eerste plaats alle partikuliere industrieën genationaliseerd worden en in de tweede plaats de buiten landse 'handel onder staatscontrole wordt gesteld. Deze maatregelen zijn genomen, aldus radio-Djakarta, met het oog op de huidige economische situatie in Indonesië. DEN HAAG, 24-11. Zij, die een pensioen of uilkering uit hoofde van de A.O.W. of A.W.W. genieten, zullen een uitkering ineens van twee pro cent ontvangen, wanneer het daartoe j de. Tweede Kamer ingediende wetsontwerp wordt aangenomen. Deze regeling zal ook gelden vooi hen die een bijslag genieten ingevol ge de interimwet invaliditeitsrénte- trekkers, of een rente of uitkering krachtens een der ongevallenwetten. voor zover op die rente of uitkering een bepaalde wettelijke bijslag wordt genoten. Zij, die op 1 december 1965 aan spraak hebben op een d<er genoemde sociale verzekeringsuitkeringen, ont vangen een uitkering ineens ten be drage van twee procent van het over de maand december 1965 uit te beta len bedrag vermenigvuldigd met het Berlijnse muur open tijdens de feestdagen WEST-BERLIJN, 24-11. Iemand van het Westbsrlijnse stadsbestuur heeft meegedeeld dat heden (donder dag) een overeenkomst met oost- Duitsland zal worden getekend op. grond waarvan Westberlijners mei 'de feestdagen van kerstmis en de jaarwisseling familie in het oostelijk stadsdeel kunnen bezoeken. Naar schatting zullen 600.000 personen van de regeling gebruik maken. België in rouw de Alpendrank uit Oostenrijk BRUSSEL, 24-11. Koningin-moe der Elisabeth van België is op 89- jarigc leeftijd overleden. Het paleis te Brussel gaf gister nacht het volgende communiqué uit: „Na op opmerkelijke wijze een eerste hartaanval te boven te zijn gekomen, is hare majesteit koningin Elisabeth dinsdagavond 23 november 1965 door een nieuwe en uiterst zwa re hartaanval getroffen. Hare majesteit is na enkele minu ten overleden". Koningin-moeder Elisabeth van België, grootmoeder van koning Boudewijn de Eerste, verwierf zich de blijvende aanhankelijkheid van haar volk en de achting van de we reld door haar houding tijdens de beide wereldoorlogen en door haar veelzijdige activiteit op sociaal, we tenschappelijk en artistiek terrein. Door de persoonlijke tragedies die haar troffen genoot zij eveneens zeer veel sympathie. „De kroon heeft geen betekenis, tenzij zij een symbool van dienst baarheid is", zo sprak zij eens. Dit ideaal stond haar tijdens haar leven voor ogen. Actief leven Vrijwel tot aan haar ziekbed heeft koningin Elisabeth een grote acti viteit aan de dag gelegd. De eerste hartaanval verhinderde, dal zij ko ning Boudewijn tijdens diens ver blijf in Zuid-Amerika verving bij de plechtigheden op de 11de november van dit jaar (wapenstilstanddag) en lot h»M laatst tne heeft zij haar werk in de Belgische en internationale kunstwereld voortgezet, een taak die haar grote populariteit bezorgde. Onder haar persoonlijke vrienden telde zij kunstenaars als Pablo Ca sals, David Oistrach, Jehudi Menu- hin en geleerden als Albert Einstein en Albert Schweitzer. Opzien en kritiek Opzien en zelfs kritiek waren het gevolg van haar reizen van de af gelopen jaren naar de landen achter het ijzeren gordijn. Zij was de eerste vorstelijke persoon, die landen als de Sowj'et-Unie, de Chinese Volksre publiek en Polen bezocht, hetgeen haar mede als gevolg van haar con tacten m'et vertegenwoordigers uit de communistische wereld de bij naam bezorgde van „de rode konin gin". Zij bracht de Belgische regering in een moeilijk parket door het onder tekenen van een uit communistische hoek afkomstige oproep tot vrede in Algerije en werd gekritiseerd we gens haar voorzitterschap van de „Belgisch-Sowj'ötrussische Vrienden kring". Felle reacties in de Belgische pers ontlokte haar derde bezoek aan Mos kou, waar zij naast de Sowjet-auto- riteiten de traditionele 1-mei parade op het Rode Plein gadesloeg. Tol de uitvaartplechtigheden be horen een dienst in de St. Michiels- kathedraa'l in Brussel, waarna het stoffelijk overschot zal worden bij gezet in de crypte te Laken. Tot do bijzetting zal het stoffelijk over schot worden opgebaard in het ko ninklijk paleis te Brussel, waar de Belgen in staat worden gesteld de koningin-moeder een laatste groet te brengen. aantal maanden onmiddellijk voor afgaande aan 1 januari 1966, waar over in 1965 onafgebroken een uil kering is genoten. In de memorie van toelichting merken de beide ondertekenaars, de ministers ar. G. M. J. Veldkamp - sociale zaken en volksgezondheid - en dr. ir. A. Vondeling - financiën - op, dat deze uitkering wenselijk wordt geacht in verband met de toe gestane uitkering-ineens aan de werknemers over 1965 van twee pro cent. PARIJS, 25-11. Het Franse gaul listische dagblad „La Nation" schrijft naar aanleiding van de ontmoeting die de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, vanmiddag in Parijs zal hebben met zijn Nederlandse ambtgenoot Luns, dat laatstgenoemde in Franse ogen is geworden wat destijds Molotov iioor de Verenigde Naties was: „de „nee"- zegger van de E.E.G. Dat was volgens het blad geduren de de gehele opbouw van de ge meenschap gebleken en ook nu, ter wijl over een hervatting van de on derhandelingen tussen de „zes" ge sproken wordt, bleef Nederland de „moeilijkste" partner voor Frank rijk. KIJKERS EN LUISTERAARS DEN HAAG. 24-11. Op 1 novem- bcr jl. waren bij de dienst Luister en Kijkgelden 2.059.966 televisietoe stellen aangegeven tegen 2.037.024 op 1 oktober jl. (t.m. 23 nov. 2.084.966). Er waren op 1 november 2.688.019 - geregistreerde - radiotoestellen te gen 2.681.418 op 1 oktober jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 novem ber 408.309 tegen 411.404 op 1 okto ber jl. WOMMELS, 24-11. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsfond, de heer IJska, voelt zich gesterkt door de uitspraak van de minister van land bouw en visserij, dat het tot zijn concrete taak behoort een zodanig prijsbeleid te voeren dat ruimte ge laten wordt voor een redelijke belo ning van de agrarische werkers. „Het is thans de taak van het agrarische bedrijfsleven om daadwerkelijk ge stalte te gaan geven aan de volwaar dige status en beloning van de agra rische arbeiders", zo zei de heer IJs ka tijdens een toogavond van zijn bond in de Friese plaats Wommels. Grote heerser van Koeweit is overleden LONDEN, 25-11. De heerser van Koeweit, sjeik Sir Abdoellah Al Sa- lim AI Sooboh, is woensdag op 70- jarige leeftijd overleden. Hij is enige lijd onder behandeling geweest voor een hartkwaal. Koeweit, een klein vorslendom in liet. midden-oosten, is ren belangrijk olieland. HOEK VAN I-IOLLAND, 24-11. Het 9.S24 Ion metende, onder Liberiaan se vlag varende, vrachtschip „Ping An" uit Hongkong is benoorden Ter Heijde gestrand. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's .f. Menige moeder neemt liet haar volwassen dochters kwa- lijk dal deze jonger zijn dan zij Benimelse gif-moordzaak ARNHEM, 24-11. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, heeft woensdag avond twintig jaar gevangenisstraf geëist togen de 31-jarige huisvrouw A. B.-E. uit Bemmel, die wordt ver dacht van een aantal gevallen van fraude en van moord door middel van parathion op haar vader, de 62- jarige tuinder P. E. op 1 mei 1962. De raadsvrouwe, mejuffrouw mr. M. J. Foriz, vroeg vrijspraak. Gevallen Amerikanen in Zuid-Vietnam SAIGON. 24-11. Van offick'iize zij- de in Saigon 'is vernomen dat in de afgelopen week in Vietnam meer dan 240 Amerikanen zijn gesneuveld, gewond of vermist bij de gevechten te Ploi Me. Dit is het hoogste cijfer vooi' con week dat tot dusver is ge noemd. Van Amerikaanse zijde is gezegd, dal 1.209 man van de Vict Cong en Noordviet namese eenheden zijn ge sneuveld en 19 man gevangen ge maakt. Nieuwe depressie Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen; morgen overdag van het wes ten uit enkele opklaringen, maar ook enkele regen-, hagel- of sneeuw buien; krachtige, aan de, kust harde tot stormachtige, zuidwestelijke wind, later ruimend naar richtingen tussen west en noord; vannacht ho gere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 nov. Zon op 8.18, onder 16.36. Maan op 11.49, onder 18.52. Eerste kwartier: 1 dec. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 nov. 5.07 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 nov. 4.41 v.m. 16.53 n.m. Doodtij: 25 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een stormdepressie trok weg naar zuid-Zweden en wei'd bij ons de afgelopen nacht gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. De wind draaide na het passeren van deze rug van hoge luchtdruk naar zuid west tot zuid. Intussen ontwikkelde zich ten wes- len van Ierland een nieuwe depres sie; deze volgde een oostelijke koers en kwam donderdagochtend boven Ierland aan. Een bijbehorende re genzone breidde zich reeds donder dagochtend over Zeeland uit. Ver wacht wordt dat de depressie het ko mende etmaal dicht langs de Wad deneilanden naar de Duitse Bocht zal trekken. Hierbij zal lijdelijk zachte lucht ons land binnenstromen, maar na een koufrontpassage wordt opnieuw koude lucht van arctische oorsprong met noordwestelijke win den over de Noordzee ons land bin nengevoerd. De depressie zal vrij langdurige regen veroorzaken. Na de frontpassage zullen in de kou dere lucht enkele buien voorkomen, afgewisseld dooi' opklaringen. De ko mende nacht wordt geen vorst ver wacht. Morgen overdag zullen de temperaturen eveneens boven nul blijven. In een afgelegen boerderij van het Weskhiitse arrondissement Rend.sburg is een centrum voor ver spreiding van communistisch propa gandamateriaal in dc Bondsrepubliek ontdekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1