KAAS OM KAAS HOOFDSCHOTEL? VLEES! Interval - training! 't is weer tijd voor Hé! Idee! Van guerilla tot echte oorlog in Vietnam ASPIRIN Her) BAYER Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas ZiERlKZEESËftE NIEUWSBODE Dinsdag 23 november 1965 Nr. 19893 Steeds scherper gestelde wereldrecords Ingezonden mededeling Goede medische begeleiding nodig Het wereldrecord verspringen is i/i de periode van 186*6' tot 1962 van 6 meter op 8,31 meter gebracht, dat is een verbetering van bijna twee en een halve meter! Ook in andere tak ken van sport zijn zulke spectacu laire verbeteringen van het mense lijk prestatievermogen aanwezig. Toch is het maken van vergelij kingen niet altijd even goed moge lijk .Weliswaar dateert de geregle menteerde sportbeoefening uit het midden van de vorige eeuw waar door we over vrij betrouwbare ge gevens uit vroeger jaren beschikken, maar met het trekken van conclusies over een vergroot prestatievermogen is voorzichtigheid geboden. In de loop van de tijd zijn er soms wijzigingen gekomen in de regle mentair toegestane bewegingsvormen en zo zijn er wel meer omstandighe den die de bedoelde verbeteringen mede kunnen hebben beïnvloed. Pas in de latere tijd is de reglementering zo strak geworden, dat een werkelij ke vergelijking mogelijk is. Vergroting uithoudingsvermogen En hoe is het dan mogelijk dat de na-oorlogse wereldrecords steeds scherper worden gesteld, dikwijls met niet onaanzienlijke verbeterin gen? Op 30 mei 1054 werd in Parijs op het nummer 5.000 meter hardlo pen (heren) nog een tijd afgedrukt van 13 minuten 57,2 seconden. Daar is voortdurend wat afgegaan en op 13 oktober 1957 werd de recordtijd op deze afstand in Rome op 13 minu ten 35,0 seconden gebracht. In de zwemsport is dit zelfde waar te nemen. Op de 1500 meter vrije slag (heren) byuoorbeeld werd op 16 aug. 1049 in Los Angeles een tijd geno teerd van 18 minuten 35,7 seconden. Dit record is sedertdien verschillen de malen gesneuveld en op 27 janu ari 196*0 werd er te Sydney al een tijd gemaakt van 17 minuten 11,0 se conden. Deze opmerkelijke prestatieverbe teringen zijn mogelijk geworden doordat men de gebruikelijke trai ningsmethoden heeft verlaten om die te vervangen door een andere en neiuwe wijze van training, met be hulp waarvan het uithoudingsver mogen van de mens aanzienlijk kan worden vergroot. Op het ledencongres van de Ko ninklijke N ederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst te Haarlem, gaf de bekende sport arts dr. W. L. Mosterd een uiteen zetting over techniek en. achtergron den van deze zogenaamde „interval- training". De voordracht van deze bij uitstek deskundige gaf een duidelijk inzicht in deze moderne methodiek. Resolutie Interval-training, aldus dr. Mos terd is een trainingsmethode waarbij korte perioden van submaximale ar beid worden afgewisseld met korte rustperioden. Het merkwaardige van de interval-training is, dat door deze trainingsmethode de opvattingen over het opvoeren van het uithou dingsvermogen radicaal gewijzigd zijn. Jarenlang ioas men namelijk van mening, dat voor het vergroten van het uithoudingsvermogen regel matig grote afstanden in een rustig gelijkmatig tempo moesten worden afgelegd. De inter val-training is, zoals vele andere trainingsmethoden, proefon dervindelijk tot stand gekomen. Men is als het ware geleidelijk naar deze huidige vorm van interval-training toegegroeid. Dat deze groei zeer ge leidelijk is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat de Finnen reeds na de eer ste wereldoorlog een begin maakten met het inlassen van rustpauzen tus sen de arbeidsperioden. Flitsen uit het buitenland De afstanden die de Finnen toen liepen, waren echter nog aunzienlijk langer dan die welke bij de huidige interval-training afgelegd worden. Zatopek Eigenlijk is het de Tsjechische hardloper Zatopek geweest, die em pirisch tot de invoering van de hui dige intervaltraining kwam. De samenwerking tussen weten schappelijke onderzoekers en trai ners heeft tot de volgende regels voor een goede interval-training geleid: 1. de rustperiode na elke arbeidspe- riode moet tusen de 45 en 90 secon den liggen2. de arbeid per periode mag maximaal 1 minuut duren3. de intensiteit van de arbeid moet zoda nig zijn, dat aan het einde van de polsfrekwentie van 120-140 slagen per Tmnuut kan worden bereikt. Ligt aan het einde van een rust- peiode de polsfrekwentie boven de 140, dan kan men binnen het onder punt 1 gestelde, de rustperiode ver lengen of de intensiteit van de daar na te verrichten arbeid lichter ma ken. Individueel Blijkt na de volgende arbeidspe- riode, dat bij een maximale rust van 90 seconden de polsfrekwentie nog te hoog is, dan kan men, mits de ar beid een niet te geringe intensiteit bereikt (als grens hiervoor geldt 70 procent van het maximale prestatie vermogen), nogmaals de intensiteit van de arbeid verminderen. Is de 70 procent bereikt en de polsfrekwentie aan het einde van de rustperiode te hoog, dan moet men de training en de volgende dag op nieuw beginnen. Regelv.atige pols controle is een eerste vereiste. Hit het voorgaande moge gecon cludeerd worden, dat interval-trai ning een zeer individuele tranings- methode is .Het geven van interval training volgens een zelfde schema aan meerdere personen tegelijk zal niet alleen tot ongewenste resultaten leiden, maar is bovendien medisch gezien onverantwoord. Dat de toepassing van deze trai ningsmethode sportief gezien niet zonder gevolgen is gebleven, blijkt uit het feit dat diverse wereldre cords voortdurend scherper kunnen worden gesteld. Essentieel, by deze trainingsmethode is, dat men duur- prestaties heeft kunnen verbeteren, door op korte afstanden te trainen en rustpauzes in te lassen. Niet zonder gevaren Zoals bij elke trainingsmethode zijn aan de interval-training ook gevaren verbonden. Veelal zijn de schadelij ke gevolgen het resxdiaat van een ondeskundige leiding. Met name ziet 7>ie7i, indien de atleet onvoldoende nachtmst krijgt, bij een intensieve interval-training een overtraining ontstaan. Door de vele herhalingen (tot 4(1 a faiiüiï È.éfflÈ zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u. 50 maal per training) bij een grote intensiteit predisponeert deze trai ning bovendien tot letsels van spie ren en pezen. Bij een goede dosering van de interval-training komen deze schadelijke gevolgen evenwel niet voor. Zijn de praktische resultaten dui delijk aantoonbaar, het geven uan een wetenschappelijk geheel bevre digende verklaring voor de bijzon dere werking van de interval-trai ning op hart en circulatie is een moeilijke zaak. Naar alle waar schijnlijkheid heeft men niet alleen te maken met invloeden op hel hart en de bloedsomloop, maar ook met trainingseffecten op de ademhaling, de stofwisseling, het hormonale stel sel en het vegetatieve zenuwstelsel. Dr. H. W. Scalangne. Ingezonden mededeling Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! Ue Zierikzeesche Nieuwsbode hét streekblad van Schoutven-Didveland BLIK DOOR HET WERELD Dc Veiligheidsraad heeft zater dag een resolutie aangenomen waar in op Engeland een beroep wordt ge daan de rebellie in Rhodesië te smo ren. Ingezonden mededeling kinder DAAR STAAT met vruchtensmaak ACHTER SANTIAGO. De arbeiders van de kopermijnen in Rancagua ten zuiden van Santiago (Chili) hebben besloten hun staking voort te zetten. De sta king daar en in andere kopermijnen duurt al een maand en heeft het land tot dusver 18 miljoen dollar ge kost. BRUSSEL. Als gevolg van een scheuring in de Belgische commu nistische partij van de „Peking-vleu- gel" is de oprichting van een derde organisatie naast de oorspronkelijke partij aangekondigd. PARIJS. De leider van de Britse (conservatieve) oppositie, Edward Heath, is in Parijs aangekomen, waar hij onder meer met president de Gaulle sprak. WASHINGTON. Een federaal dis trictshof in Washington heeft, na een proces van drie weken, de Ameri kaanse communistische partij een boete van 230.000 dollar - het maxi mum - opgelegd omdat zij zich niet als „agent van de Sowjet-Unie" bij de overheid heeft laten inschrijven. PNOM PENH. Amerika, Zuid-Viet nam en Thailand spannen tegen Cambodja samen, zo wordt gezegd in een communiqué van het Cam bodjaanse ministerie van voorlich ting. Er wordt uitgezien, zo wordt gezegd, naar een aanleiding om Amerikaanse vliegtuigen het Cam bodjaanse grondgebied te laten bom bar deren. SAIGON. De Franse vice-consul Jean Brion. die sinds 21 september in Zuid-Vietnam vermist werd, is dood. Zijn lijk is door dorpelingen gevonden ten zuidwesten van Plei- koe, niet ver van de plaats waar deze week hevig gevochten is. NEW YOR.K. De republikeinse se nator Jacob Javits heeft in een vraaggesprek voor de televisie ge vraagd om alle aspecten van de Amerikaanse politiek tegen over- Vietnam 'doorlhdt Amerikaanse con gres te laten bestuderen. WENEN. De Amerikaanse groep se natoren onder leiding van senator Mansfield is ifit Boekarest, het laat ste Europese „station" op hun infor- matiei-eis over de standpunten van diverse regeringen in de kwestie- Vietnam, naar Saigon verti-okken. Het bezoek aan de Roemeense hoofd stad heeft een dag geduurd. BOGOTA. In Columbia 'is een autobus op de weg van Ohinchina naar Maniza'les, ten westen van de hoofdstad Bogota, door een grond verschuiving bedolven, waardoor twintig inzittenden om het leven kwamen en tien werden gewond. De grondverschuiving werd veroorzaakt docr zware regenval. BELGRADO. De Zuidslavisehe vakverenigingen hebben alarm ge slagen en zeggen, dat Zuid-SlaVië spoedig geen geschoolde arbeiders meer zal overhouden. Op het ogen blik zouden meer dan 200.000 Zuid- Slavischc arbeiders in het buiten land werken, van wie 100.000 in west Duitsland. MOERMANSK. De 27-jarige Ame rikaan New-comb Mott uit Sheffield in Masachusett-s stond maandag in Mcerma'nsk, een stad boven de pool cirkel, terecht. Hij wordt ervan be schuldigd de Sowjet-Unie clandes tien te zijn binnengekomen. MOSKOU. In do leeftijd van 66 jaar is overleden dr. Alexander L. Myasrwkov, een bekende Russische hartspecialist, die ook Stalin heeft behandeld. Zijn levensbeschrijving in het orgaan van de communistische partij, de Prawda, is ondertekend door de Russische partijleider Breznjev, premier Kosygin en presi dent Mikoyan. NEW YORK. De directie van de Newyorkse ondergrondse zal tegen een Amerikaanse elektriciteitsmaat schappij een 'eis tot schadevergoe ding van minstens een miljoen dollar (ongeveer f 3.570.000) indienen voor het verlies, geleden tijdens de grote elektriciteitsstoring van 9 november. De eis wordt gebaseerd op beweer de nalatigheid van de elektriciteits maatschappij. èOELAWAYO. In de Rhodesisohe industriestand Boelawayo zijn enkele duizenden Afrikaanse arbeiders niet op 'het werk verschenen. Door de Afrikaanse wijken trekkende 'groe pen nationalisten hadden hen tot sta ken opgeroepen en posters trachtten de werkwilligen over te halen niet naar hun werk in de stad te gaan. Laos heeft maandag om Ameri kaanse wapens verzocht ter bestrij ding van de Noordvietnamese troe pen die de Laoliaanse stad Takhek, aan de rivier de Mekong, hebben aangevallen. Het vechten in Zuid-Vietnam heeft een nieuwe karakteristiek gekregen. Bij Plei Me woedt nu al geruime tijd een verwoede veldslag, waarbij de Vietkong geteisterd ivordt door de Amerikaanse overmacht aan materi eel. Ondanks enorme verliezen zetten ze echter door. Dat is geen guerilla strijd meer, maar regelrechte oorlogvoering en het verwondert de Amerikanen maar weinig dat uit de papieren der ge sneuvelden blijkt dat hier in feite Noordvietnamese regimenten tegen over de Amerikaans-Zuidvietnamese staan. Waaruit blijkt dat Noord- Vietnam waarschijnlijk nog meer le gereenheden via de jungle van Laos en Cambodja naar Zuid-Vietnam stuurt dan de V.S. er over zee heen zenden. De Vietkong kreeg er last van dat de Amerikaanse opperbevelhebber Westmoreland meer en meer zijn door helikopters zeer mobiele eenhe den gebruikte tegen de guerillastrij- ders in hun oerwoud-residenties. Niet altijd met succes in die zin dat er Vietkans sneuvelden of gevangen werden genomen, maar dan was toch iveer een reb elleneenheid ver plicht geweest ijlings de biezen te pakken. Rollen omgedraaid Dat bleek een onaangename inter ruptie in het systeem dal de Viet kong tot dusver had kiinnen gebrui ken: de Vietkong dook bij verrassing op, sloeg haar slag en verdween iveer zodra de tegenpartij mensen had verzameld voor de klap terug. Dit systeem had voor de rebellen het voordeel dat de regeringstroepen steeds maar voorbereid moesten zijn dat opeens de Vietkong zou kunnen opdagen, dan weer hier en dan weer daar,, zodat een betrekkelijk gering aantal guerilla's een aanzienlijke troepenmacht bond. Guerilla's die zelf achter de broek gezeten worden, zijn dit voordeel kwijt geraakt en dat was ook de be doeling van generaal Westmoreland, die hierbij gebruik maakte van de ervaringen die het Amerikaanse le ger heeft opgedaan met de strijd te gen de Hukbalahuks op de Philippij- nen. De Noordvietnamese geregelde eenheden zijn waarschijnlijk ge stuurd om met volledige veldslagen zoveel troepen en materiaal te bin den dat de eigenlijke Vietkongmacht van guerilastrijders dat oude vecht- patroon weer kan herstellen. Dat de Noordvietnamezen zo hele eenheden het veld insturen is op zichzelf een compliment aan de Amerikanen voor de effectieve ma nier waarop ze inderdaad het de. Vietkong aanzienlijk moeilijker ge maakt hebben. Het resultaat daarva is niet zozeer geweest dat de Viet kong noemenswaard in sterkte ach teruitging, maar wel dat het moreel der Zuidvietnamezen er door werd gesterkt. Medewerking Het werd duidelijk dat de Viet kong op deze manier geen schijn van kans had een definitieve overwin ning te behalen. En bij de bevolking die al apalisch was gaan verzuchten dat de Vietkong dan maar moest winnen opdat er tenminste een eind aan de misère zou komen, ging de idee leven dat lieden die zonder kans op uiteindelijk succes hun medemen sen voortdurend in oorlogsmisère hielden dan toch maar uitgeroeid moesten worden opdat er rust zou komen. Zo verandert de instelling van de Zuidvietnamezen sterk tengevolge van het Amerikaans ingrijpen in hun oorlog, wat onder meer tot gevolg had dat de Vietkong de steun moest ontberen die hele dorpen vaak gaven onder lichte pressie omdat de bevol king fatalistisch zucfrtte dat er toch niets tegen te doen was. Die zelfde dorpelingen, beseffend dat er wèl wat tegen de afpersing door de gue rilla's te beginnen valt, krijgen de neiging door aanwijzingen het de Zuidvietnamese-Amerikaanse eenhe den van generaal Westmoreland ge makkelijker te maken de Vietkong te vinden. De Noordvietnamese troepenzen dingen zijn bedoeld om dit effect van de Amerikaanse interventie te be teugelen en de Vietkong zijn oude kansen te hergeven. Een nieuiv ef fect ontstaat daardoor echter ook: dat de strijd alleen maar omvangrij ker wordt doordat steeds meer troe pen er bij worden betrokken. Een heviger oplaaien uan de strijd die geen van beide partijen definitief kan winnen, opent overigens nog geen enkel vooruitzicht op'een ge sprek dat een eind aan het vechten kan 7)7aken. Da's hele andere kaas Da's een sneetje a India heeft China zondag laten weten dat Chinese troepen, die zich aan de grens tussen Sikkim en Tibet hebben ingegraven, vastbesloten schijnen incidenten uit te lokken op het gebied van Sikkim. WILLEMSTAD. Een Venezolanns sportvliegtuigje van het type Cessna 206. dal met een Brits echtpaar van het vliegveld van Willemstad. Cura cao, naar Maiquetia (Venezuela) was vei trekken, wordt vei mist. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7