DamP°bevrij<lt fbananen „Zeeuws Tijdschrift" nummer vijf 1965 STREEKNIEUWS Ti«' 5 Foto-reportage van de Sinterklaasavond Nieuw Chinees protest in Djakarta Stchting Openbaar Kunstbezit tien jaar echte zijn I1U voordelig SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' ,ZeeIand, land zonder teveel mensen9' ZIIKIKZFE, 22-11. Dezer dagen verscheen het vijfde nummer van de jaargang 1965 van het Zeeuws Tijd schrift. In dit nummer is een bij drage opgenomen van drs. J. H. Ab bas, hcofd psychologische dienst Kon. Mij „De Schelde", getiteld „Zeeland, land zonder teveel men sen", waarin de schrijver onder de aandacht brengt dat er in 35 jaar evenveel Nederlanders geboren zul len werden als er vandaag aan de dag leven. De mogelijkheid dat Zeeland bin nen 35 jaar bijna vier maal zoveel mensen zal herbergen dan .thans het geval is lokt niet erg aan. Drs. Abbas heeft overigens in gesprekken met autochtone Zeeuwen meermölen de indruk gekregen dat ook zij niet erg streven naar een gebied vol met in dustrie en mensen. Een geweldig probleem waar men voor komt te staan is de watervoorziening. Zee land verbruikt nu voor huishoudelij ke en industriële doeleinden samen 10 miljoen nv' water. Wanneer Zee land in het jaar 2000 ruim 1 miljoen inwoners zou hebben zou men 150 miljoen m" nodig hebben. Samenvattend concludeert de schrijver dat ondanks alle ellende die er in het jaar 2000 zal zijn wan neer er in Nederland 20,5 miljoen mensen wonen, wat betreft luchtver vuiling, vies water, verkeerstagna- ties e.d., slechts zeer weinigen po gingen in het werk stellen om enige miljoenen minder geboren te laten worden. Daarna wordt er op gewe zen dat, wanneer er in Midden-Zee land een Vz miljoen mensen zouden wonen in het jaar 2000, veel van wat Zeeland nu nog aantrekkelijk maakt, verdwenen zal zijn en het ook volge bouwd zal zijn met fabrieken en wo ningen en tot slot is er op gewezen dat het aanbeveling verdient om te proberen Zeeland een gebied te la ten zijn waar het voor mensen die gesteld zijn op het doorbrengen van hun vakantie in een betrekkelijke rust, goed toeven is. In ..De Watering van Groede" be licht dr. W. van Konijnenburg ver volgens de te Brouwershaven gebo ren dichter Jacob Cats. „Gas en Wa ter" is de titel van een bijdrage van M. P. de Bruin, terwijl A. B. Wig man, natuurhistorisch medewerker van nat. park De Hoge Veluwe schrijft over de z.g. mussengilden, „Mussen in het koren" fnkemsten en vermogens Drs. S. P. van der Zee (econoom bij het E.T.I. voor Zeeland) wijdt een beschouwing aan inkomens en ver mogens in Zeeland. Geconcludeerd wordt o.a. dat van alle provincies in Zeeland de stijging van het inko men sinds 1950 en 1955 het geringst was. Overigens zijn de inkomens in Zeeland gelijkmatiger verdeeld dan in de rest van Nederland. Cadzand heeft het hoogste gemiddelde vermo gen van deze provincie (f 12.309, Oost- en West-Souburg het laagste (f 1.805Hieruit valt te conclude ren dat de vermogens ongelijker zijn verdeeld dan de inkomens. De ge middelde vermogens per inwoner in 1961 luiden per ec.-geografisch ge bied: Schouwen-Duiveland 6.786, St. Philipsland en Tholen 4.022, kanaal zone Walcheren 3.021, overige ge meenten Walcheren 5.896, Noord- en Zuid-Beveland 5.259. West-Zeeuws- Wat biedt de Vlaanderen 7.841, kanaalzone Oost- Zeeuws-Vlaanderen 3.996. overige gemeenten Oost-Zeeuws-Vlaanderen 4.732. Het Zeeuws Tijdschrift bevat voorts enige gedichten van Willem Enzinck, foto's van Wim Riemens, de Zeeuwse Kroniek en mededelin gen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger van het ziekenhuis Ikazia te Rotter dam: J. Treffers, em.-predikant te Rotterdam-Feijenoord. Beroepen te 's-Gravenhage-Loos- duinen (vak. W. v. Beem): A. P. Nauta, Middelburg; te Colijnsplaat: R. P. Ytsma, Hemelum (Fr.). Ger. Kerken Beroepen te Vlaardingen (vak. H. J. Heijnen): L. Zwanenburg, Gronin- gen-O.; te Voorburg (vak. dr. J. M. Vlijm): J. Couvée, Schiedam. Aangenomen naar Maassluis (4e pred.pl.): P. A. Bohlmeijer, leger- predikant te Arnhem; naar Poort u- gaal: I. Vergeer, Tzum; naar Zoeter- meer (2e pred.pl.): T. W, Penning, Dirkshorn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Pernis: A. C. Hait- sma, Heerde. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Maarssen: D. Biesma Jr., Aalsmeer en P. v. Zonneveld, Bennekom. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage: W. de Goede, Nijverdal. BEELDBUIS? DINSDAG. Het voorprogramma biedt naast het korte journaal en Klaas Vaak het journaal voor ge hoorgestoorden en twee Engelse les sen door Walter en Conny. Na jour naal en Achter het Nieuws leest Si mon Carmiggelt één van zijn „kron kels" en daarna gaat Elles Berger praten met bejaarden in het pro gramma „Tieners van Toen". De avond wordt afgesloten met „Signa lement", de kunstrubriek o.l.v. Henk de By. Ditmaal heeft hij een gesprek met de jonge Duitse toneelschrijver Peter Weiss, wiens stuk „Die Ermitt- lung" onlangs in Berlijn in première ging. Weiss behoort tot de Duitsers aie minder gemakkelijk een streep onder het nazi-verleden kunnen zet ten en dat bezorgt hem in de Bonds republiek nogal eens moeilijkheden. In Nederland staat momenteel zijn „Marat" op het repertoire. Net twee brengt ons o.m. het pro gramma „Eén op tien", waarin Jan van Hillo in een rechtstreekse re portage vanuit het gebouw van de Tweede Kamer ingaat op bejaarden problemen. WOENSDAG. Het voorprogramma vermeldt als belangrijkste punten de franse les en het sportprogramma van Jan Cottaar. Na het journaal start de K.R.O. met een nogal op zienbarende documentaire van drs. L. Akkermans: „Liever Turks dan paaps". Het is de film-weergave van eenopinie-onderzoek onder niet-ka- tholieke Nederlanders waarin zij hun aen opinie-onderzoek onder niet-ka- tholicisme. Hoofdschotel vanavond is de opvoering van het spel „Jeanne van Lotharingen" van Maxwell An derson. Hij geeft in dit stuk een aan tal gesprekken tussen regisseur en acteurs weer, zoals die gevoerd wer den tijdens een generale repetitie voor „Jeanne van Lotharingen"Me despelenden zijn o.m. Camille de Vries, Joekie Broedelet, Lo van Hensbergen, Els van Rooden, Leo de Jfertogh. cn Ben Rogaards. Dg regie heeft Luc van Gent. De avond wordt afgesloten met een uitzending in de reeks „Werken van Barmhartigheid". Pater Mijnsbergen geeft commentaar op het onderwerp „Zieken bezoeken". Op net twee zendt de AVRO de vrolijke speelfilm „Love in the af ternoon" uit. Regie: Billy Wilder en medespelenden Audry Hepburn, Ga ry Cooper en Maurice Chevalier. Audry vertolkt in deze film de vro lijke bakvis die hopeloos verliefd wordt op een man van middelbare leeftijd, die toevallig het geluk heeft ongetrouwd te zijn en enkele duiten te bezitten Gemerkt botje Konden wij onlangs melden, dat door de Bru 23 een ge merkt visje was gevangen, vo rige week had ook de Bru 67, van gebrs. de Waal Jz., een gemerkt botje in de kor, ge vangen in de Noorder Balgen, een gedeelte van de Wadden zee. Ook dit visje tuerd over eenkomstig de wensen van het RIVON (Rijks Instituut voor Visserij Onderzoekingeleverd aan een vismijn in het noor den des lands. Zoals bekend is het RIVON, dat gegevens ver zamelt over het doen en laten .van de vis, zeer erkentelijk voor de medewerking die op deze manier verleend wordt, om te weten te komen, hoe en waar de vis trekt. Ingezonden mededeling 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL Ingezonden mededelina BETOVERENDE NACHTHEMDJES l FIJNE LINGERIE SMALLEGANGE Terug naar Rhodesië O LONDEN, 22-11. Judith Todd, de 22-jarige dochter van de door de re- gering-Smith in Rhodesië onder huis arrest gestelde voormalige premier van Ztiicl-Rhodesië, Garjield Todd, is maandag uit Londen naar Salis bury vertrokken. Hoewel haar vader het haar had afgeraden achtte zij het toch nood zakelijk terug te keren naar het land dat zij tijdens recente bezoeken aan de Verenigde Staten en Canada om zijn regering scherp had veroor deeld. Voor haar vertrek zei Judith Todd, dat zij met haar terugkeer En geland wil aansporen tot bescher ming van die Rhodesiërs, die van hun trouw aan dit land hebben ge tuigd. DEN HAAG. Minister de Jong heeft bij de Twepde Kamer een nota van wijziging op de defensiebegro ting voor 1965 ingediend waarin hij 24 miljoen gulden meer vraagt voor de aanschaf van groot materieel voor de luchtmacht. Veel doden onder Amerikaanse jagers CHEVREUIL, 22-11, In de omge ving van Chevreuil (Minnesota) zijn de afgelopen acht dagen 29 jagers gestorven, van wie 13 door jachton- gelukfcen, tien door een hartaanval en zes door koolmonoxydevergifti- iging, veroorzaakt door draagbare kacheltjes. Michigan en Wisconsin telde in dezelfde periode 21 doden onder de jagers, van wie tien veron gelukten. NOORDGOHWE Aanleg c.v. buitenverblijf „Volksonderwijs" is gegund Door de bouwkommissie van de vereniging Volksondcrwijs" te Am sterdam werd voor de Stichting Schoolreisverblijven van „Volkson derwijs" de aanleg van de centrale verwarming in het derde buitencen trum te Noot-dgouwe onderhands ge gund aan N.V. Koninklijke Fabriek F. W. Braat te Delft voor een bedrag van f 30.000. ZIERIKZEE Kerstactie Leger des Heils Uitgaande van „De Lichtboei" zal ook dit jaar op Schouwen-Duiveland weer de bekende Leger des. Heils- kerstactie worden gehouden. Feite lijk is de actie al gestart en hij duurt tot 4 december a.s. Dair moet het geld binnen zijn voor de kerstfeesten waaraan - gelet op vorige jaren - ongeveer 500 personen zullen deelne men. Natuurlijk verschijnen ook de kerstpotten weer op verschillende strategische punten in de stad. Zij worden geplaatst op Boeren St. Ni- colaas (2 december) en op 18 en 23 december. Gaarne doen wij een be roep op het publiek de inzamelingen van het Leger des Heils weer mild te bedenken. ZONNEMAIRE „Hoe het reilt en zeilt" Ook in deze plaats oogstte de film „Hoe het reilt en zeilt", uitgebracht voor 'de Ned. Blindenbond een groot succes. Zonnemaire kwam - in het kader van een landelijke filmactie van deze bond - op het witte doek en er bestond goede belangstelling voor deze dokumentaire, die een beeld gaf van het dorpsleven. Na de dekumentafre werden nog enkele komische films gedraaid. Een met al ten gezellig filmprogramma, in de pauze waarvan gelegenheid bestond zich op te geven als lid van de Blin- den'bond .Organisator te Zonnemaire was de heer J. M. Goemans. EINDHOVEN. Maandagavond is de 62-jarige H. Pennings bij het over steker. van de Leenderweg te Eind hoven tegen een rijdende autobus aangelopen en daarbij zo ernstig ge wond dat hij nog tijdens het vervoer naar het St. Joseph ziekenhuis aan de gevolgen overleed. Ingezonden mededeling aeus,keel en borst van vastzittend slijm HONGKONG, 23-11. China heeft met kracht bü Indonesië geprotes teerd tegen de vervolging op grote schaal van Chinese staatsburgers door Indonesische rechtse krachten, zo meldt het persbureau Nieuw-Chi- na. De Chinese ambassade in Djakarta had vrijdag j.l. de Indonesische auto riteiten een protestnota doen toeko men naar aanleiding van incidenten te Makassar. Daar hadden volgens de nota op 10 en 11 november en kele duizenden „oproerlingen op ge organiseerde en stelselmatige wijze Chinese woningen, scholen en win kels gewetenloos bestormd en ver nield". Deze actie was georganiseerd door Indonesische rechtse krachten en er werd aan deelgenomen door militairen, aldus de nota. Tienduizend mestkuikens verbrand DRACHTEN, 21-U. Bij oen felle brand in het pluimveebedrijf van de heer F. van der Meulen te Boornber- gum, gemeente Smallingerland, zijn tienduizend mestkuikens van een week oud om ihet leven gekomen. De oorzaak van de brand is onbekend. Door de harde wind greep het vuur zo snel om zich heen, dat de brand weer uit Drachten, dde snel ter plaat se was, niet anders kon doen dan na blussen. AMSTERDAM, 22-11. In een feli- citatictelegram aan het bestuur der Stichting Openbaar Kunstbezit zegt prinses Beatrix o.m. „Met voldoening kan men terugzien op tien jaren waarin met inspanning van alle me dewerkenden Openbaar Kunstbezit een eigen waardevolle plaats heeft veroverd in ons culturele leven. Mo ge het werk zich in de komende jaren nog verder uitbreiden, bijdragende tot de esthetische vorming in steeds bredere kring en tot verhoging van kunstgenot bü ons volk", aldus de kroonprinses, die destijds bij de start van Openbaar Kunstbezit een woord ter aanbeveling voor de radio sprak. Over wat in de afgelopen tien jaar werd bereikt schrijft het bestuur dn een overzicht o.m. dat het aantal banden van Openbaar Kunstbezit met reproducties en teksten in Ne derlandse boekenkasten tot heden reeds circa één miljoen bedraagt. Het museumbezoek is - mede dank zij de gratis museumkaart, die de Neder landse musea uit waardering voor het werk der stichting beschikbaar stelden - op opvallende wijze toege nomen. Ook de 'belangstelling van de rijpere jeugd voor ons cultureel be- Voor elke (amateur)-fotograaf is Sinterklaasavond een uitgezochte ge legenheid voor het maken van een boeiende fotoreportage. Het is een avond vol verrassingen, zowel voor grote als voor kleine mensen en als men van het hele feest een volledig overzicht wil hebben, dan is het zaak om van begin tot eind paraat te zyn voor leuke momenten. Urn niets te missen moet de fotograaf als 'tgoed is constant de hele scène kunnen overzien en daarom is het natuurlijk het prettigst als de man met de camera op deze avond vrijge steld wordt van alle andere „diens ten". Wat het fotograferen betreft be gint Sinterklaas eigenlijk al lang voor de vijfde want de schoentjes bij de haard en het schrijven van verlang lijstjes vormen de inleiding tot de eigenlijke dia-serie of fotoreportage van pakjesavond. Op de dag zelf moeten de gebeurtenissen op de voet worden gevolgd om een goed over zicht te krijgen. Natuurlijk zal er s avonds geflitst moeten worden. De bekende formule luidt: richtgetal ge deeld door afstand is het flitsdia- fragma. Zeer aanbevolen kan worden de methode om te werken met „reflec- tieflits". Door de flitser schuin naar boven te richten wordt een (wit) pla fond nl. een prachtig, zacht licht ver spreidend reflectiescherm, dat uw kamer tot in de uiterste hoeken mooi gelijkmatig belicht. Zo zelfs, dat alle opnamen met steeds weer dezelfde belichtingsgegevens kunnen worden gemaakt ongeacht of het nu gaat om overzichten of close-ups. Reflectie- flits geeft dus de mogelijkheid om het fotografisch werk aanzienlijk te vereenvoudigen. Is het juiste (reflec- tieflitsdiafragma en de sluitertijd (1/25 of 1/30) ingesteld, dan mag er verder van alles gebeuren: de foto graaf is er telkens ruimschoots op tijd bij. Rest ons alleen nog om voor de verschillende filmgevoeligheden de bijbehorende reflectiediafragma's op te geven. Voor losse witte PF 1 flitslampjes zijn ze als volgt: PF 1 wit: 17-18 din 20-21 din 23-24 din 8 11 f 16 Boxcamera's hebben meestal een lensopening f 11, zodat rejlectiejlits- opnamen met een box gemaakt moe ten worden op een film van 20-21 din. Voor alle kleurenopnamen (kleu renfoto's zowel als dia's) gebruiken we blauwe flitslampjes. De reflectie- flitsdiafragma's daarvoor zijn: PF 1 B: 17-18 din 20-21 din 23-24 din f 5.6 f 8 J 11 Ook hier bent u bij gebruik van een boxcamera dus aangewezen op een film van 21-22 din. Ingezonden mededeling Bijdragen tot esthetische vorming in brede kring zit is groeiende gezien de vele vra gen om afbeeldingen van leerlingen der middelbare scholen voor het ma ken van scripties. Dit was aanleiding voor de stichting om in samenwer king met andere instellingen de op richting van een reproduktie-cen- trale voor het onderwijs voor te be reiden. Uit bescheiden overschotten en de verkoop van oude jaargangen kenden voor 265.000 gulden enige duizenden werken van levende kun stenaars worden aangekocht, die on- d'er de zich tijdig opnieuw abonne rende deelnemers werden verloot. Verder steunde de stichting met schenkingen en bijdragen de musea bij het verwerven van nieuwe kunst werken. Voorts bevorderde zij de kunstzinnige vorming door het orga niseren van reizen naar de grote mu sea voor de hogere klassen van de kweekscholen. Een der grootste wensen der stich ting wordt genoemd een in het on derwijsprogramma opnemen, al is het maar 'een half uur per week, kunstzinnige vorming waar het be treft de beeldende kunsten. VEENDAM. In Veendam, op Rijks weg 33, heeft maandag een ernstig verkeersongeval plaatsgehad, waar bij één persoon werd gedood en een tweede ernstig gewond. Het ongeval gebeurde doordat een personenauto wegens benzinegebrek stopte. Verlieslijst Vietnam WASHINGTON, 23-11. Het Ame rikaanse ministerie, van defensie heeft maandag zijn grootste verlies lijst tot dusver tijdens de oorlog in Vietnam gepubliceerd. Daarop ko men de namen voor van vijfentach tig bij recente gevechten gesneuvel de Amerikaanse militairen. Bij deze opgave zijn de verliezen inbegrepen die werden geleden bij de slag van verleden week in de Ia Drang-vallei bij de Cambodjaanse grens. Ingezonden mededeling In de Afrikaanse wijk Mpopoma van de Rhodesische stad Boelawayo hebben enkele duizenden Afrikanen maandagavond e enroerige betoging tegen het bewind van Smith gehou den. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Engwierum: kand. H. v .Dijk, Hilversum, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Ottawa: A. W. Schaafsma, Butlington, voorheen te Watergraafsmeer. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Ensohedé-N. (vak. wij len H. Vogel): O. Mooiweer, Leerdam en J. Stratirrg, Alkmaar. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Middelhamis: M. Baan te Zeist. Bedankt voor Driebergen en Noor deloos: P. v. Zonneveld, Bennekom. Ger. Gemeenten Bedankt voor Oostkapelle: A. Hof man, Zeist. DE GOUDEN HORDE 7. De pijl, die de andere ruiter op Ai-am richtte, zou zeker doel getroffen hebben, maar zij verliet nimmer de pees. Inplaats daarvan schokte de man plotseling om hoog, strekte de armen met een schreeuw en sloeg zijdelings van zijn rijdier. „Ik heb mijzelf reeds vaker geluk ge wenst, dat ik naar behoren mijn mes leerde werpen toen ik nog zakkenroller was", mompelde Agua onverstoorbaar, ter wijl hij zonder haast op de man toeliep, zijn rijdier aan de teugel meevoerend. „Een werpmes is altijd sneller dan een pijl". Hij liet het wapen weer in z'n schede verdwij- „Mijn zei hij. nen. „Ge zijt niet gewond geraakt, heer?" „Bedankt Agua", zei de avonturier, van z'n rijdier springend. „Heb je met de derde afgerekend?" De hagedis knikte onverschillig, zwaard was sneller dan zijn lans", *.a iu „Deze drie zullen nooit meer een vrede lievend reiziger lastig vallen. Hebt ge ooit zulke krijgers gezien, heer?" Aram bekeek de kleine, Mongoolse krij ger, die aan zijn voeten lag, met afschuw. „Ik vraag mij af van welke stam zij zijn", zei hij langzaam, zijn zwaard in de schede stekend. „Misschien behoren zij tot de voorhoede van de vreemde ruiters, die - naar men zegt - uit het Oosten optrekken". „In dat geval", zei de hagedis plechtig, „hoop ik dat er spoedig een schip komt om ons naar Genua terug te brengen, heer, want in mijn lange leven heb ik nooit zulke bloeddorstige duivels gezien als zij. Dit betekent moeilijkheden!" „Ik ben bang dat je gelijk hebt, Agua", zei de avonturier kort. „Kom, we moeten hier snel weg en naar Agnot terugkeren om de bevolking van de stad te waar schuwen. .1"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6