Dit staat er in de nieuwe Eva! Herinnering aan het jaar 1890, toen men over liet Zijpe liep 3 "V Dienstrooster autobus Zierikzee-Goes STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dimdag '23 november 1965 Nr. 19893 Vorsl in november. het kan Ingezonden mededeling I Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! N.C.V.B.-afdeling Bruinisse hield jaarvergadering BRUINISSE. 21-11. Winter in no vember. In deze dagen worden we er potseling weer mee geconfron teerd dat het kan. Half november en toch al vorst. En wanneer de te kenen niet bedriegen dan zal 1905/66 straks weer de geschiedenis ingaan als een strenge winter. Er schijnen in de natuur diverse tekenen te zün, die daarop wijzen, ats men de „na tuurkenners" wil geloven. Maar we willen In dit stukje niet vooruitzien, maar nog eens een keer achterom zien, naar die strengste aller winters, de winter van negen tig, omdat we dezer dagen nog eens een onderhoud daarover hadden met iemand die dat nog bewust had mee gemaakt en die zijn er uiteraard niet zo heel veel meer op Schouwen-Dui- veland. Want al moge het dan statistisch zijn aan te tonen, dat na 1890 nog la gere temperaturen zijn gemeten, al mogen in 1963 evenals toen, alle oes ters zijn doodgevroren, lange lijd toch is de barre winter van 1890 spreekwoordeijk geweest, om alle kou die nadien nog is gekomen in de schaduw te stellen. Of het nu kwam, dat door de armoede die toen heer ste de koude en de langdurigheid daarvan des te bi.) tender is gevoeld, we weten het niet, maar wel is het een feit, dat wat toen gebeurd is, na die tijd nooit meer is voorgeko men, namelijk de tocht te voet over het ijs van Zijpe naar Anna Jacoba- polder. De winter van 1890 clan viel in op 25 november. Hij duurde 8 weken en de dooi trad in op 24 januari 1891. Onze zegsman, de nu 89-jarige heer J. C. Roth, oud-kapitein der R.T.M. was in die dagen knechtje by veerman Plantsoen, voor 50 cent per week boven de kost. Als 14-jarige maakte het feit van de overtocht op hem een grote indruk. En hjj was ook de eerste die van de Philips- landse kant de locht maakte. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bopne, I f Fijn ideetje: platenbonne! Dit weekeinde heeft zich op de Rijkseenheidsboulevard te Willem stad op Curagao een verkeersonge val voorgedaan, dat aan twee vrou wen en drie mannen, allen Antillia- nen het leven heeft gekost. De leef tijden van de slachtoffers variëren van 19 tot 23 jaar. Maandagavond is in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires een bom geworpen na ar de Russische ambassade. Er werd enige schade aangericht, ma^r niemand werd ge deerd. C VOORLICHTINGSBUREAU juofotf,,, VOOR DE VOEDING „Lekkernijen voor de decembermaand" Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een handige folder uitgegeven vol tips voor lekkernijen voor de decembermaand. In de grab belton met lekkernijen zaten petits fours, dranken voor hen die nog ach ter het stuur moeten, worstbroodjes, paté, hoefijzerbrood. Het boekje geeft van al deze heerlijkheden dui delijke recepten en bovendien twee menu's. Het eerste bestaat uit tonijn op toost, gevulde eend, blanc man ger, het tweede uit gevulde sinaasap pelen, kalfsfricandeau en biscuits noël. Deze nieuwste uitgave van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding is verkrijgbaar voor de geringe som van vijftien cent en kan be steld worden bij het kantoor, Konin ginnegracht 42, Den Haag. Het ging zo. Een 600 nieter groot ijsveld, dat op de slikken van Viane was ontstaan, werd door de vloed losgemaakt en dreef het Zijpe in. Bij de nauwe doorgang tussen Zijpe en Anna Jaeobapolder die er ook nu nog is, bleef de grote ijsschol vast zitten. (5 janurai 1891). Adriaan de Ruiter uit Bruinisse, was de eerste die het waagde, de overtocht te maken. Toen dat gelukt was, ging hij met twee anderen te rug en zij kochten met zijn drieën een borreltje in het veerhuis van Plantsoen (6 januari). Deze was niet weinig verwonderd drie Bruinissc- naars in zijn zaak te ontmoeten, want de overtocht was al in geen weken mogelijk. De laatste die met stil wa ter was overgebracht in de maand december, was de heer Van Vessem, eigenaar van meestoven en handelaar in meekrap te Bruinisse. Plantsoen had er 25 gulden aan verdiend, want de heer Van Vessem die met de trein en vervolgens met een rijtuig en twee paarden naar Anna Jaeobapol der was gekomen, wilde koste wat het kost worden overgezet. Plant soen had toen onder een roeiboot ijzeren roeden gemaakt en gedeelte lijk rijdend over de ijsschotsen ge deeltelijk varend was men te Brui nisse aan de wal gekomen. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, I Fijn ideetje: platenbonne! Scheep vaart bericht ell Caltex Amsterdam (t.), '22-11 van Gothenburg naar Nörköping. Aludra, 22-11 te Rotterdam. Goeree, 20-11 te Amsterdam. MARKTBERICHTEN Aai-dappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22-11. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 18,50- 20,50; Bintjes 35 mm tot 50 mm op waarts f 16,25-17,25; Bintjes 40 mm opwaarts f 17,50-19,25; Furore 40 mm opwaarts f 17,50-19,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd 1' 18,00-18,75; Alpha 45 mm opwaarts f 17,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: bibertas 40 mm opwaarts f 12,50. Zand-aardappelen voor de export: IJsselster 35 mm opwaarts f 12,00; Bintje 35 mm opwaarts f 13,00; Cli max 35 m mopwaarts f 11.00; Pa trones 35 mm opwaarts f 11,00. Voer-aardappelen f 2,00-4,75. Stemming: binnenland rustig, ex port rustiig. Prijzen iberekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 22-11. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot f 44,00; Schok kers tot. f 49,50; Capucijners tot f 71,00; Bruine bonen tot f 105,00. Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 22-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 358 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 950 tot f 1475; werkpaarden f 925 tot f 1400; oude paarden f 800 tot f 1275; 3-jarige paarden f 800 tot f 1175; 2-jarige paarden f 700 tot f 900; veulens f 300 tot f 600; hitten f 600 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,35 tot f 2,90; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,95 tot f 3,30. Dc handel was traag. Ingezonden mededeling Nieuw! Zó wonen burgemeesters. Binnenkijken bij burger vaders: interessante interieurstudie in kleur. Feestdagen in aantocht. Eva speurde in heel veel winkels naar leuke surprises van ƒ1,- tot ƒ100,-. Geestig marionettentheater. Gerard Walden en Berry Kievits houden beroemdheden aan het lijntje (van Wim Sonneveld tot Rita Corita). En... nog véél meerEven Eva .kopen (los nummer ƒ0,55). Of - nog beter - word abonnee 5,85 per kwartaal). Krijgt u Eva wekelijks thuis. Kost trouwens minder. Schrijf een kaartje: 'Ik abonneer mij op Eva' aan Eva, afd. abonnementen, Postbus 163, Leiden. Evaisvannu.Evaisénig Maar nu plotseling die Bruinisser jongens, Pantsoen kon het eigenlijk niet geloven. Maar Hannes Roth maakte van de gelegenheid gebruik om de drie Bruinissenaars over het ijs weg te brengen. Gebrek aan alles Intussen was er op het eiland aan alles gebrek: zout, tabak, gist, het moest alles worden aangevoerd via schipper Van den Berge, beurtschip per op het veer Viane-Stavenisse, de enige overtocht, die bij tijd en wijle nog bevaarbaar was. En nu plotse ling een vaste verbinding. Veerman Pantsoen stuurde de vol gende dag de jonge Roth naar het café van de heer Zoeter op Zijpe, om met de prikslee, de voorraad drank aan te vullen. Vijf kan bran dewijn, vijf kan cognac en een vaat je bier. De overtocht ging prima en toen men dat op Bruinisse allemaal zag, wilde ieder de overtocht ma ken. En op 7 januari was het com pleet feest op het ijs. De herbergier Van der Est uit Bruinisse zag zyn kans schoon, zette een tentje op het ys en ieder die het betalen kon moest toen eens een slokje drinken, midden op liet Zijpe, in de wetenschap dat zo iets mis schien maar eens in een eeuw zou voorkomen. En ook Plantsoen raakte zijn pas ingeslagen voorraad wel kwijt. Hon derden maakten de tocht, die even wel toch niet zonder gevfaar was, want het ijs dat zijn doortocht ver sperd zag, door de grote ijsdam, en dat met de stroom mee kwam drij ven, ging soms met donderend ge weld onder de ijsvloer door. De timmerman Marien Krijger, boorde enkele gaten. De dikste laag ijs die hij aanboorde was 24 cm, de dunste 18 cm, dus maar een betrek kelijk dun laagje om al die hon derden mensen te houden. En hij peilde ook de bodem van het Zijpe in een der gaten die hij geboord had, (104 voet) ruim 30 me ter. Dat was toch wel genoeg om de mensen te doen inzien, hoe gewaagd het was, met zoveel honderden men sen op het Zijpe te lopen. De oude schipper Kees de Waal, die van Yerseke kwam en graag naar zijn geboortedorp en woon plaats terug wilde, waagde het dan ook niet zich te voet op het ijs te begeven. Hij ging in de roeiboot-slee die Plantsoen voor de heer Van Ves sem gemaakt had en liet zich voor zes gulden naar de overkant duwen. In de nacht van 8 op 9 januari brak het ijsveld op, het scheurde in honderden stukken en dreef stroom afwaarts het Zijpe weer in. Een zucht van verlichting werd in hon derden gezinnen geslaakt, want wat zou er gebeurd zijn, indien het ijs eens overdag was gescheurd en weg gedreven. De ramp zou niet te over zien zijn geweest. En toch was 1891 niet de eerste keer dat men over het Zijpe liep. In 1838, toen de Anna Jaeobapolder dus nog niet was ingedijkt moet het zijn voorgekomen, dat men op 6 januari zesti endagen lang naar St. Philps- land en Tbolen kon lopen. Een oud boekje maakt daar melding van. De heer Roth bevestigde, dat hij in 1891 mensen had gesproken, die zei den dat dit nu de tweede keer in hun leven was dat ze op het Zijpe liepen. Er was in die barre winterdagen ook gebrek aan drinkwater. De jonge Roth moest voor zijn moeder iedere dag naar het schor, om' daar stuk ken zoetwaterijs te zoeken. Dit zoet waterijs werd dan gesmolten. Het ijs was te herkennen aan een be paalde lichte kleur en kwam natuur lijk van de Hollandse rivieren drij ven.. Enkele personen die op Zijpe heb ben gelopen zijn nog in leven, naast kapitein Roth, ook nog Marien Ju- melet Mathz., en natuurlijk ook nog de 90-jarige oude schipper M. Bus- gaard. S. A. J. Ingezonden mededoling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! kleintjes uitéjlf A.et HEERLEN. Mr. F. M. J. Jansen heeft aan de minister van economi sche zaken om gezondheidsredenen met ingang van 1 januari 1966 ont slag verzocht als hoofddirecteur van de staatsmijnen. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend onder dankbetuiging voor de zeer belangrijke diensten door hem be wezen. DEN HAAG. De 47-jarige varens gezel D. Pronk uit Den Haag is zo ongelukkig, in zijn woning gevallen, dat hij ter plaatse overleed. DEN HAAG. Van de gauwdieven en -dieveggen, die in de Sint Nieo- laas-drukte in de Haagse warenhui zen hun slag wilden slaan, zijn er elf gepakt. De politie hield hen aan. VELDHOVEN. De tweejarige Elly Francissen uit Veldhoven is bij het spelen met een autoped gevallen en terecht gekomen onder de wielen van een vrachtauto. Het kind was op slag dood. DEN HAAG. De ambassadeur van Marokko in Nederland, die tevens geaccrediteerd is in België, Luxem burg en de E.E.G., en als residentie Brussel heeft, de heer Bensalem zal van 21 t.m. 25 november in Neder land verblijven. PURMEREND. Een inwoonster van Baarn, mevrouw Witten-Marijt, is bij een verkeersongeluk op de E-10 bij Warder zo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis te Hoorn is overleden. ROTTERDAM, „Nederland heeft de mooiste Noordzeekust. We zou den slechte economen zijn als we zo'n kust niet zouden exploiteren". Dit zei drs. J. A. Bakker, staatssecretaris van economische zaken, toen hij in Rotterdam de recrcatiestudiedag van de A.N.W.B. opende. AMSTERDAM. Op advies van de daartoe door 'hen ingestelde jury, be staande uit Hanny Michaëlis, Sybren Polet en Remco Campert, hebben burgemeester en wethouders beslo ten, de poëzie-prijs-1965 van de ge meente Amsterdam, groot f 3000, toe te kennen aan Cees Naoteboom voor zijn 'bundel „Gesloten gedichten". UTRECHT. Op een in Utrecht ge houden vergadering van -de generale diakonale raad der Nederlandse Her vormde Kerk heeft de voorzitter, drs. A. D. W. Tilanus, gepleit voor interconfessionele samenwerking op 'het gebied van de diakonale hulp. UTRECHT. Twee wegwerkers van de N.S. zijn gewond geraakt bij een ontploffing in een wei-khuisje op het spoorwegemplacement Watergraafs- meer in Amsterdam. HEERLEN. De 15-jarige Theo van de Laar uit Heerlen is in zijn woon plaats door een instortende muur van een stenen schuurtje gedood. De jongen speelde er met een vriend. HEERLEN. Op de Oud-Brunssum- seweg tc Heerlen is de 31-jarige mijnwerker A. P. van Bergen uit de ze gemeente met zijn fiets frontaal tegen een rijdende personenauto ge botst. De man overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van een kind. DEN HAAG. Het bestuur van de Stichting Johannes Althusius 'heeft de christelijke omroepvereniging N. C.R.V. verzocht, dat zij ten spoedig ste iedere vorm van samenwerking met de VARA zal verbreken, ook in dien deze samenwerking plaats vindt in bijv. de N.R.U. en de N.T.S. DEN HAAG. Vandaag (dinsdag 23 november) zal bij de N.V. Scheeps werf Gebr. van der Werf te Deest de diamantzuiger „Ontginnen* I" te wa ter worden gelaten, die in opdracht van Zuid-Afrika wordt gebouwd. In 26 minuten van Zierikzee-station naar de trein ZI ERIK ZEE, 23-11. Heden is het dienstrooster verschenen van dc au tobusdienst Zierikzee Station-Gocs Station v.v. zoals die na dc openstel ling van de Oosterschcldebrug op 15 december a.s. zal worden uitgevoerd door R.T.M. en A.M.Z. In het gehele traject werd slechts één halteplaats opgenomen buiten de vertrekpunten: Goes Westwal, waar dc bezoekers voor het centrum kunnen uitstap pen. Vanaf het station te Zierikzee ver trekt op werkdagen de eerste bus om 6.26 uur, waarna elk uur een bus de route naar Goes rijdt. Een uitzondering hierop vormt de dienst die om 18.26 wordt verreden. Hierop volgt pas een bus om 20.26. De laatste bus vanaf Zierikzee-Station zal op werkdagen vertrekken om 21.56 uur. Vanaf station Goes vertrekt de eerste bus om 6.26 uur, waarna elk uur een dienst wordt gereden. Een uitzondering hierop vormt de dienst van 19.26 uur, waarop een bus volgt om 21.26 uur. Dit betreft dan levens de laatste uit Goes vertrekkende bus. Zaterdagen en zondagen Voor zaterdagen en zondagen is een speciale regeling van kracht. De eerste bus vertrekt op zaterdag van af station Zierikzee en station Goes om 8.26 uur. Verder is de opgemelde uiirdienst van kracht. De laalste bus vanaf Zierikzee vertrekt dus tc 21.56 uur, vanaf Goes te 21.26 uur. De voor de zondagen getroffen re geling luidt als volgt. Vanaf Zierik zee vertrekt de eerste bus dan om 8.26 uur, waarna bussen volgen om 11.26 uur, 14.26 uur, 16.26 uur, 18.26 uur, 20.26 uur en 21.56 uur. Uit Goes vertrekt de eerste bus 's zondags om 9.26 uur, waarna bus sen volgen te 12.26 uur, 15.26 uur, 17.26 uur, 19.26 uur, 21.26 uur en 22.26 uur. Duur van de rit De rit duurt 26 minuten en gaat rechtstreeks van Station Zierikzee naar Station Goes. Voor de halte plaats Westwal-Goes is 1 minuut op onthoud berekend. Men arriveert dus 26 minuten na de vertrektijd bij de beti'effcnde eindstations. Bij de aankomst van bussen uit Zierikzee bij het Station te Goes is voor vrij wel directe aanfluiting op het spoor wegnet gezorgd. Het gemiddelde op onthoud bedraagt 5 a 7 minuten. Het ligt tevens in de bedoeling om volgend jaar vanaf 15mei toten met 31 augustus vanuit Rotterdam een speciale „Trans Delta Dienst" naar het Station te Burgh te organiseren ten gerieve van de badgasten. Het betreft hier een sneldienst met als- halteplaatsen Rotterdam C.S., Rot terdam R.T.M., Rotterdam-Zuid, Zij- po. Zierikzee-Station, Renesse, Haamstede on Burgh station. Vorige week hield de afdeling Bruinisse van de Ned. Cbr. Vrou wenbond de jaarvergadering in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw. Nadat de presidente mevrouw Dc Groot de vergadering op de gebrui kelijke wUze had geopend, waarbij ze in het bijzonder vertegenwoordig sters van de Ned. Hervormde en Ge reformeerde vrouwenverenigingen welkom heette, werd een brief voor gelezen van de voormalige presiden te mevrouw Petter, die op deze wij ze van haar medeleven wilde getui gen. Na voorlezing van de notulen dooi de secretaresse mevrow Pipping, volgde het financieel verslag van de penningmeesteresse, mejuffrouw Brouwer. Na de pauze volgde een optreden van mevrouw Verkerk uit Dubbeldam die in haar voordracht, onder de titel „Het bittere kruid", de Jodenvervolging tijdens d<? twee de wereldoorlog behandelde. Jaarverslag De secretaresse, mevrouw Pipping, merkte bij het voorlezen van het jaarverslag o.m. op <jat de N.C.V.B.- afdeling Bruinisse met deze bijeen komst het eerste lustrum herdenkt. Op 28 november 1960 werd de afde ling opgericht en zij telt thans 75 le den. Mevrouw Pipping toonde zich verheugd over de bloei waarin de afdeling mag zich verheugen en zij was dankbaar voor de zegeningen in de achterliggende jaren. Tot slot van de bijeenkomst decla meerde mevrouw Verkerk nog en kele schetsjes die bijzonder in de smaak vielen, hetgeen o.a. bleek uit Westhoek thema van roman De Delftse journalist-schrijver Jan H- Oosterloo 'heeft een roman in voorbereiding, die speelt in de Schouwse Westhoek. Speciaal wor den de nieuwe verbindingen met de randstad - Grevelingendam en Oos terschcldebrug - gemaakt tot themala van deze roman. Op Schouwen-Dui- veland zal hier zeker belangstelling voor bestaan. Inmiddels is van de zelfde schrijver verschenen de roman „De todkomst ligt weer open", die zich afspeelt op het eiland Tholen, met name Oud-Vossemeer. De roman begint aan de vooravond van de fe~ bi*uari-stormramp van 3953. HAAMSTEDE Nieuwe vert en „doe-het-zelf'-zaak Een nieuwe 'branche deed zater dagmiddag in het Haamsteedse ge beuren z'n intrede, want op die mid dag opende in de Noordstraat „De Kleurenwaaier" haar deuren. De vroegere schilderswerkplaats van de familie van Dalsen, die zeker al 100 jaar als zodanig is gebruikt voor het maken van verfjes en het gereed maken van rollen behang, is in drie maanden tijd omgetoverd in een prachtige nieuwe winkel, waarin naast verf ook andere gevraagde ar tikelen voor de amateurschilder en de „doe-het-zelver" zijn uitgestald. Eigenaar is de heer P. van Dalsen die hiermede zijn huis en werkplaats in de Noordstraat heeft verlaten en zich buiten het dorp in de Boumans- weg vestigde. In de nieuwe winkel het dankwoord door mevrouw De Groot. De avond werd besloten mei dank gebed door de presidente en het zin gen van Gezang 280 1 en 3. Op 23 december a.s. hoopt men opnieuw bijeen te komen voor de kerstver gadering. zijn als beheerder de beer en mevr. A. Verst ra a ten aangesteld die, ver trouwd met dit vak, het publiek ze ker terzijde zullen staan met de aan schaf van het benodigde materiaal. In de keurig ingerichte winkel staan op de talrijke boorden diverse verf soorten uitgestald, waaronder alle gevraagde kleuren voor do meest gangbare automerken. Verder is voor de vakman en de amateur alles ver krijgbaar in de gercedschapsbranche, waaronder alle artikelen voor het bewerken van hout en voor ijzer. Ook hang- en sluitwerk is voorradig, evenals een nieuweling in Haamste de, nl. bouwpakketten voor het zelf vervaardigen van grote en kleine meubels, commode's, bloemenbakjes, bureaus enz. Ook hout. speciaal lijst werk en board behoren tot de arti kelen die in deze nieuwe winkel ge voerd worden. Een heel groot win kelraam zorgt voor veel licht. Op deze dag van openstelling kwamen velen een kijkje nemen terwijl vele bloemslukjes aanwezig waren. BRUINISSE Afscheid ven kleuterleidster Het gehele bestuur van de kleu terschool te Bruinisse was vrijdag middag aanwezig om met de kinde ren afscherd te nemen van mevrouw Bolijn-de Jonge, die gedurende ruim 11/2 jaar kleuleronderwijzeres was aan die school. De voorzitter van het bestuur bur gemeester C. H. van de Linde, heeft de waardering uitgesproken voor de wijze waarop mevr. Bolijn haar werk aan de school had gedaan, hel beste bewijs daarvan was de aanhankelijk heid van de 'kinderen tegenover de juffrouw. Door de uitreiking van een boekenbon werd de dank van het bestuur nog eens bijzonder be nadrukt, waarbij de beste wensen werden gevoegd voor het toekomstig verblijf in Vlaardingen. Opvolgster van mevrouw Bolijn is mejuffrouw Koopman uit Kapelle. Kerk-en-lsraël-kring gevoimd Te Bruinisse is onder leiding van ds .H. Jagersma, een Kerk-en-Israël- krirtg opgericht, die maandelijks ver gadert. De verhouding van de chr. kerken tegenover het volk Israël, c.q. de verhouding van Israël tegenover de andere volken gezien in bijbels licht, is het onderwerp, dat in ver schillende nog volgende vergaderin gen zal worden belicht. Vrijdag hield ae beer G. Huls al'hier een zeer goed uitgewerkt onderwerp over „Leven en werken in de moderne staat Is raël". ROTTERDAM. De 73-jarige L. Sahm uit Rotterdam is maandagmid dag om het leven gekomen, toen hij op de fiets door een vrachtwagen iverd aangereden. Ingezonden mededeling Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne! VOOR DE VROUW Een strooifestijn metrozijn Dit jaar strooit Piet rozijnen, rozij nen uit Californië! Daar waren Sint cn Piet naar toe gevlucht toen dc zo mer in Europa zo nat bleef. Piet is daar zó aan het snoepen geslagen van Califonische blauwe rozijnen, dat Sint tegen hem zei: „Als ze zo lekker zijn, moeten we ze ook maar meenemen om straks te strooien. Maar we doen ze heel netjes in klei ne pakics, anders eet jij onderweg alls op". Hieronder volgt een tweetal re cepten, waarin rozijnen zijn ver werkt. California Muffins 16 stuks (in papieren cake-vormpjes of zandtaartvormpjes), 200 gram tarwebloem, 3 theel. (1 pakje van 15 gram) bakpoeder, V-i theel. zout, 50 gram (ruim 3 eetl.) ge smolten boter of margarine, 2 eieren, 2Vz dl melk, 50 gram geraspte kaas, 150 gram Californische blauwe rozij nen. Zeef de bloem, het bakpoeder en het zout. Voeg daarna de gesmolten boter of margarine, de losgeklopte eieren, de melk, de kaas en de rozij nen toe. Meng alles goed door el kaar- Vul de papieren vonnpjes of de beboterde zandtaartvormpjes voor met dit mengsel. Zet de vormpjes op een bakblik en bak de muffins in 20 minuten gaar. Baktijden: in de gasoven zonder thermostaat: verwarcn de oven 10 minuten voor. Zet de vonnpjes op qE V het bakblik middenin de oven, tem per de vlammen tot klein en laat dc muffins 20 minuten bakken. In de gasoven met thermostaat: op het bakblik middenin de oven 20 minuten op cijfer 4 of 5. In de elektrische oven met 2 oven schakelaars: op het bakblik midden in de oven 20 minuten B3-03, 10 minuten beide uit. In de elektrische oven met tempe ra tuurregelaar: op het bakblik mid denin de oven 20 minuten op 225° C. De muffins warm serveren, open snijden en met boter, honing of jam besmeren. Kabouter-gebakjes 8 stuks: 100 gram basterdsuiker. 4 eetl. koffiemelk, 45 gram (3 eetl.) bo ter of margarine, 50 gram (3 eetl.) Californische blauwe rozijnen, 16 biscuitjes. Meng in een braadpannetje de sui ker en de koffiemelk. Doe de boter of margarine erbij en laat alles on der voortdurend roeren smelten, daarna even doorkoken en tenslotte nog 5 minuten op een lage warmte bron sudderen. Voeg op het laatst de rozijnen toe. Laten afkoelen en als vulling tussen twee biscuitjes gebrui ken. Ook kan dit mengseltje warm ge bruikt worden in combinatie met pudding of ijs. Aangeboden door het California Rai sin Bureau, Postbus 9059, Amster dam-W 3.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5