f NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! Leger „op papier' voor Organisatie van Amerikaanse Staten Stijgende kans op grote hongersnood Grote jacht op Engelse juwelendieven De NAVO en de Bondsrepubliek Staat van oorlog in Bezinningsdag op de verkeersonveiligheid MHHHII Kortere diensttijd wellicht mogelijk enkele havensteden V.S. bombarderen raketbasis bij Hanoi Schippersechtpaar om bet leven gekomen v*wr W Dl BIL T tf-X- Lancering Gemini-7 op 4 december ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dins<li)<: 23 november 1963 122ste jaargang Nr. 19893 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur; tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. dit nummer: De komende busdiensten over Oosterscheldehrng Aanbeveling van Rusk op conferentie O.A.S. RIO DE JANEIRO, 22-11. Dean Kusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heelt maandag op de persconferentie van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (O. A.S.) in Rio de Janeiro, de vorming van een leger aanbevolen, op basis van vrijwilligheid, dat by versto ringen van de vrede op het continent kun ingrijpen. De hulp van zulk een leger zou kunnen worden ingeroepen hetzij door de O.A.S., hetzij, in gro ter verband, door de Verenigde Na ties, Rusk deelde mee, dat de V.S. be reid zijn de hulpverlening aan la- tijns Amerika op grond van. het „ver bond voor de vooruitgang", ook na 1971 te laten voortduren. Amerika is voor de instelling van een kemwa- penvrije zóne in Zuid-Amerika. De leiding van de O.A.S. moet vol gens Rusk worden gereorganiseerd. De secretaris-generaal zou een gro tere rol moeten spelen. Jaarlijks zou den alle internationale vraagstukken besproken moeten worden. De minister van buitenlandse za ken van Chili, Valdes, sprak zich uit tegen iedere inmenging in binnen landse aangelegenheden. Met onder mijnende activiteit van buiten uit valt het volgens hem wel mee. „Eeh daling van de prijs van koffie, suiker of koper kan een democratisch be wind meer schade toebrengen dan guerrilla of ondermijning", zei hij. Zijn ambtgenoot van Peru, Salas, wil zich ook niet met de interne za ken van enig land op het halfrond bemoeien. Wei bestaat er behoefte, zei hij, aan een collectieve verdedi- Betoging in Djakarta DJAKARTA. 22-11. 150.000 Indo nesiërs hebben zondag in Bog or, ten zuiden van Djakarta, ontbinding ge- eist van de Indonesische communis tische partij. Een desbetreffende re solutie is aan president Soekarno overhandigd, aldus meldt het pers bureau Antara. Mislukte staatsgreep Dominicaanse Republiek NEW YORK, 22-11. In de Domini caanse republiek is een staatsgreep verijdeld en de leiders er van zijn gearresteerd. Dit heeft een corres pondent van de Amerikaanse radio maatschappij N.B.C. maandag uit San Domingo gemeld. Volgens zijn verslag was de leider van de rebel lie, Eici'birias Espinoa, in hechtenis genomen nadat' zijn volgelingen be langrijke gebouwen in de stad San tiago hadden bezet en hij zich tot president had uitgeroepen. ROME, 22-11. Dicht bevoi'kte ge bieden lopen de kans dat er binnen tien jaar hongersnood heerst. Deze voorspelling is maandag geuit door de directeur van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.). B. R. Sen. In een toespraak tot, afgevaardig den uit ruim honderd landen, in Ro me bijeen, deed hij een oproep tot de ontwikkelingslanden zich tot het uiterste in te spannen om aan deze bedreiging het hoofd te bieden. Het grote probleem was volgens hem om de voedsel produktie in zulke mate te doen groeien dat aan de behoeften in de komende tien jaar kan wor den voldaan. ging tegen ondermijnende activiteit van buiten af. De O.A.S. zou als scheidsrechter moeten kunnen op treden met de bevoegdheid de grootte van het gevaar vast te stellen en de middelen tot bestrijding ervan. „Op papier'' Het door Amerika voorgestelde le ger zal geen permanent karakter dra gen en onder normale omstandighe den slechts op papier bestaan. Slechts een klein deel der strijdkrachten van de lidstaten van de O.A.S. zou spe ciaal worden opgeleid voor eventuele vredesoperaties. Amerika heeft bij wijze van concessie niet aangedron gen op de vorming van een perma nente strijdmacht. Sommige afgevaardigden en waar nemers vroegen zich af, na Rusk te hebben horen verklaren dat de strijd in Vietnam „een zaak is die alle vrije landen aangaat", of in het Ame rikaanse voorstel een voorbode moet worden gezien van een toekomstige „internationalisering", met deelname van latijns-Amerikaanse landen, aan de strijd in zuidoost-Azië. Juwelierszaak in Louden beroofd - buit 5 miljoen LONDEN, 22-11. De Britse politie is een grootscheepse jacht begonnen op de mannen, die zondag uit een juwelierszaak in het centrum van Londen juwelen roofden ter waarde van ruim vyf miljoen gulden. Ingezonden mededeling <U32> PARIJS, 22-11. Volgens een door de N.A.V.O. verstrekt communiqué za zaterdag a.s. in Parys een plan worden besproken dat beoogt West- Duitsand en andere, niet over kern wapens beschikkende, geallieerden in de N.A.V.O. medezeggenschap te verlenen bij planvorming en controle op het gebied van de kernbewape ning. Een comité van ministers van de fensie uit de N.A.V.O. zal middelen hiertoe bestuderen. Het komt bijeen onder voorzitterschap van de secre taris-generaal der N.A.V.O., Manlio Brosio en zal rapport uitbrengen aan de N.A.V.O.-ministersconferentie die van 14 tot 16 december a.s. in Parijs vergadert, aldus het communiqué. Samenstelling van een dergelijk comité werd voor het eerst ter spra ke gebracht door de .Amerikaanse minister van defensie, McNamara, tijdens de' N.A.V.O.-conferentie van mei j.l. Vliegvelden en havens worden scherp in het oog gehouden. Aange zien de juwelier, hofleverancier en reparateur van koninklijke kostbaar heden is, bestaat de kans dat zich bij de buit eigendommen van het Britse vorstenhuis bevinden. De dieven maakten gebruik van snijbranders om zich een toegang tot de kluis te verschaffen, waar zij een keus maakten uit zeer kostbare rin gen, broches, kettingen en horloges. Zij waren de zaak Binnengedrongen met behulp van een valse sletuel. De firma heeft 300.000 gulden be loning in het vooruitzicht gesteld voor diegenen die ervoor kunnen zor gen dat de kostbaaarheden terugko men. Binnen drie dagen lancering verwacht van Franse kunstmaan PARIJS, 22-11. In kringen van het Franse ministerie van oorlog zei men maandag, dat de eerste Franse kunstmaan waarschijnlijk binnen drie dagen van de Sahara zal wor den gelanceerd. Men sprak berichten tegen als zou het aftellen op het lanceerterrein in Hammaguir (Algerijnse Sahara) zon dagavond zijn begonnen. De kunstmaan zal in een baan om de aarde worden gebracht door mid del van de geheel in Frankrijk ver vaardigde „Diamant" drietrapsraket. De satelliet weeg 40 kilogram. Fransevolgstations in Zuid-Afri ka, Libanon en Ópper-Volta zullen het verloop van de lancering nauw keurig volgen. Communistische partij in Soedan verboden KHARTOEM, 23-11. In Soedan is de communistische partij nu defini tief verboden. Het parlement keurde maandag met grote meerderheid het regeringswetsontwerp inzake ontbin ding van de partij goed. De toestand in Indonesië DJAKARTA, 22-11. In de Indo nesische havensteden Semarang en Tjilatjap, respectievelijk aan de noord- en aan de zuidkust van Mid- den-Java gelegen, is door de mili taire overheid de staat van oorlog afgekondigd, zo meldt het persbu- DEN HAAG, 23-11. Minister J. G. Suurhoff, van Verkeer en Waterstaat heeft zich heden (dinsdag) morgen voor de beide zen ders van de radio tot de Nederlandse bevolking gericht met een oproep tot grotere inspanningen voor de verkeersveiligheid. Hij deed dit ter gelegenheid van de door wijlen prinses Wiihelmina ingestelde bezinningsdag. Minister Suurhoff vergeleek in zijn toespraak de verkeersonvei ligheid met de ramp die Nederland tijdens de stormvloed van 1953 trof. Toen sneQde vrijwel iedereen te hulp bij een ramp die aan meer dan 1800 mensen het leven kostte en 10.000-den dakloos maakte. Ook werd een zeer kostbaar plan - hel deltaplan - ontworpen om de mogelijkheid van een herhaling le voorkomen, dldus de minister. Toch is de verkeersramp - in mensenlevens gemeten - een grotere ramp, zo vervolgde de minister. „En vooral: een ramp die lelkenjnre terugkeert. In 19G4 2377 dodelijke ongevallen, nog afgezien van gewonden en materiële schade. Gemiddeld zes doden per dag, van wie een kind onder de veertien jaar". De minister benadrukte dat de verkeersramp geen natuurramp is. Meer veiligheid hangt van ieder verkeerdeelnemer af, van de kennis der verkeersregels, van de bereidheid zich er aan te houden. ÉrWt In 1967 maandelijks „inkomen" voor de soldaten reau „Antara". De reden voor deze maatregel is niet onthuld. Het mili taire bestuur in deze steden is in handen van de marine. Het persbureau „Antara" meldt dat op Noord-Celebes tachtig pro cent van de leiders van de commu nistische partij en de daarmee ver bonden organisaties is gearresteerd. Volgens een mededeling van de mi litaire commandant zijn in dat ge bied vuurwapens en handgranaten in beslag genomen. De zuiverings operaties worden nog voortgezet. President Soekarno heeft met na druk gezegd niet le geloven in het bestaan van een militaire junta in Indonesië. Het perbureau „Antara" dat dit meedeelde, zei dat de presi dent dit had gezegd na een onder houd met de voorzitter van het na tionale defensie-instituuit, gene- raal-majoor Wiloejo Poespojoedo. Volgens het weekblad „Api" was het bericht over het bestaan van een militaire junta door de commiunis- len verspreid met de bedoeling twee dracht te zaaien in de strijdkrachten cn een breuk lussen de president en de strijdkrachten te veroorzaken. Dertig communistische jongeren hebben in de omgeving van Medan. in Noord-Sumalra, een achttienjarig meisje om het leven gebracht, aldus het persbureau „Antara". Haar lijk werd in een rijstveld ge vonden. Het meisje was lid van de nationalistische partij. Vijf jongelie den zijn gearresteerd. DEN IIAAG, 22-11. Minister De Jong is bereid, indien de kosten van jev'Misonderhoud daartoe aanleiding geven, de thans geldende soldyéh voor dienstplichtigen te verhogen. Hij laat de ontwikkeling van die kosten nauwlettend volgen. De be windsman streeft er verder naar om met ingang van 1 januari 1967 de dagelijkse soldijen te laten vervan gen door een reëel maandelijks in komen, dat niet onaanzienlijk hoger ligt dan het huidige niveau. Begin volgend jaar zal een regeling ingaan waarbij de dienstplichtigen ook in het eerste jaar van hun diensttijd een vakantieverlof wordt toegekend. De minister kondigt dit aan in zijn RING TERUG DEN HAAG, 22-11. De 19-ja- rige mej. A. M. van R. uit Den Haag zag in een warenhuis in de binnenstad een verkoopster, die zij meende te kennen. Na even te hebben nagedacht, wist zij het weer: de verkoop ster had zij begin vorig jaar in een dancing gezien, op de avond, toen mej. van R. een fraaie gouden ring per abuis bij het toilet liet liggen. Het sieraad, dat 150 kostte, prijk te tot haar verbazing aan de hand van de verkoopster. Dit was voor mej. van R. aanlei ding de politie er bij te halen. Ze bleek op 4 april 1964 aan gifte van vermissing van de rmg te hebben gedaan. De po litie hield de verkoopster, de 24-jarige mej. M. K. S. aan, die bekende de ring op het dans avondje te hebben iveggeno- men. SAIGON, 23-11. Amerikaanse vlieg tuigen hebben maandag twee van de door de Russen rond Hanoi aange legde raketbases gebombardeerd, zo 'heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder bekend gemaakt. Een basis werd geheel, de andere gedeel telijk verwoest. Memorie van Antwoord op de de fensiebegroting voor 1966. De minister zegt voorts dat enige 'di'ensttijdvorkorting wellicht moge lijk is, indien de werving van vrij willigers met een kort dienstverband - bestemd voor lagere technisch-spe- cialistische functies - het resultaat oplevert dat voor ogen staat. Hij wil echter geen tijdstip noemen waarop zulk een diensttijdverkorting moge lijk zou kunnen worden verwezen lijkt. De Zweedse regering heeft maandag alle particuliere handels transacties met het bewind van of maatschappijen in Rhodesië verbo den. In de Berlijnse wijk Charlotten- burg zijn weer verscheidene huis deuren met hakenkruisen beklad. Ook werd het woord Jood aange bracht. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 23-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een kleine storing langs ons land dïe cp de meeste plaatsen enkele sneeuw- of hagelbuien ver oorzaakte. Bijna in geheel Nederland ligt nu wat sneeuw, in de provincie Groningen ongeveer 10 em. De vorst was de afgelopen nacht overwegend matig, ihet vliegveld Eelde meldde 10 graden vorst. Daarentegen heeft het langs 'de kust van Holland en Zee land nauwelijks gevroren. Intussen is bij Schotland een nieu we depressie verschenen die nog be langrijk in diepte toeneemt, D,eze de pressie, voorafgegaan door tamelijk grote luohtdrukdalingen volgt een zuidoostelijke koers en zal het ko mende etmaal dicht langs ons land trekken. Verwacht wordt dal de wind in kracht gaat aanwakkeren, langs de kust tot 7 of mogelijk tot 8 Beau fort, uit zuidwestelijke of zuidelijke richting. Daarna ruimt de wind naar noordwestelijke richting. De. depres sie zal vanavonden vannacht sneeuw of regen veroorzaken. Na de front passage stroomt weer arctische lucht binnen en kunnen naast opklaringen enkele sneeuw- of hagelbuien voor komen. De komende nacht worden temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst vernacht, morgenmiddag zal de temperatuur bij oplandige wind in de kustprovincies tot enkele graden boven het vriespunt oplopen. Aanvaring op Noordzeckanaal IJMUrDEN, 22-11. Bij een aanva ring op het Noordzeekanoal ter hoog te van de Velser tunnel tussen de Nederlandse kustvaarder „IJstroom" vande „Ilollandsche Stoombootmaat schappij" te Amsterdam en het met zand geladen binnenschip „Noord- Holland" zijn de 25-jarige schipper Bertus van der Haar uit Vreeswijk cn zijn 23-jarige echtgenote Johanna van der Haar om het loven gekomen. Het echtpaar was juist twee maan den gehuwd. Het zandschip „Noord- Holland". een zogenaamde „Kcmpe- SALISBURY. In de negerwijk High- field zijn Afrikanen, van wie men moeilijkheden zou kunnen verwach ten naar aanleiding van het uitroe pen van de Rhodesische onafhanke lijkheid door de regering Smith, on dergebracht in een politiekamp. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Luchtkastelen eisen hoge X onderhoudskosten. Tijdelijk dooi Verwachting tot woensdagavond: Krachtige, tijdelijk stormachtige zuidwestelijke wind, later draaiend naar noordwest; aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of re gen, later enkele opklaringen, maar ook enkele buien; vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst; morgen overdag op de meeste plaatsen lichte dooi. 24 nov. Zon op 8.15. onder 16.38. Maan op 9.45, onder 17.19. 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.37. Maan op 10.52, onder 18.00. Nieuwe maan: 23 nov. le 5.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 nov. 25 nov. 3.58 v.ni. 4.33 v.m. 16.07 n.m. 16.44 n.m. naar", was onderweg met 440 ton zand van Utrecht naar IJmuiden. De „IJstroom" voer op het Noordzeeka naal en was onderweg van IJmuiden naar Amsterdam. Schipper van der Haar 'had ter hoogte van do tunnel juist hot roer overgegeven aan de achttienjarige knecht A. van Londen uil Haltcm. Kort daarna ontstond de frontale botsing met de „IJstroom". Vermoedelijk is de knecht verblind geraakt door de vele lichten op en bij het Noordzeekanaal. De „Noord-Holland" zonk onmid dellijk. BROUWERSHAVEN: 24 nov. 3.28 v.m. 15.42 n.m. 25 nov. 4.05 v.m. 16.17 n.m. Doodtij: 25 nov. Premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland heeft dinsdag be kendgemaakt dat zijn land geen Rhodesische tabak meer zal invoe ren. HOUSTON. 23-11. De lancering van de Gemini-7 met de ruimte vaarders Frank Borman en James Lovell aan boord is nog steeds vast gesteld op 4 december, zo heeft een Amerikaanse ruimtcvaarlfiinrtiona- ris maandag meegedeeld. Dc monteurs in Kaap Kennedy van de vliegtuigfabriek McDonnell, die een belangrijk aandeel heeft in het projecl, hebben erin loegeslemd hun staking te beëindigen om de vlucht niet in gevaar le brengen. De 17.000 monteurs van de fabriek in St. Louis zetlen hun slaking ech ter voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1