Openings-Spaaractie RAIFFEISENBANK ZIERIKZEE EN OMG. Afsluiting Waddenzee schadelijk voor „fijnzinnig milieupatroon" Proefboring in het IJsselmeer Nederland helpt Ecuador S.v. „Renesse vierde feest in Dorpshuis Samenwerking tussen K.Y.P. en P.v.d.A. niet in gevaar De strijd in het gebied van Plei Me Haamstede zag tentoonstelling Ned. Zondagsschool Vereniging HAAMSTEDE, 20-11. In de „don kere" kamer van de Ned. Herv. Kerk, die voor deze gelegenheid in een zee van licht baadde, trok de tentoonstelling van de Ned. Zon dagsschool Vereniging zaterdagmid dag zowel van jong als van oud, gro te belangstelling. De N.Z.V. bestond op 23 oktober 100 jaar en naast het oplaten op die dag van 23.000 bal lonnen begon het hoofdbestuur aan een toernee door Nederand om ook een willekeurig uitgezocht aantal zondagsscholen eens kennis te laten maken met het werk der N.Z.V. Met d:e heer J. v. Duin, de vaste medewerker aan de tentoonstellin gen hadden we een gesprek over het doel van deze uitstalling. Hij ver- teide dat de N.Z.V. een kinderhulp- actie voorstaat voor kinderen buiten onze landsgrenzen in overleg met Unicef. Op deze tentoonstelling zijn dan ook talrijke kleine en grotere dingen, zoals speldjes, lepeltjes, kaarten enz. te koop waarvan de op brengst ten goede gaat komen aan deze actie. De besteding van dit geld blijft dus in handen van de N. Z.V. en om diit basisfonds groter te maken houden veel kinderen al in zamelingen en collektes in allerlei vorm. Voor eigen zondagsschoolwerk bestaat het Directeur Kroese-fonds, dat in stand gehouden wordt door de kerkeraden. Op Bloemgracht 79 in Amsterdam zal een kadercentrum ingericht worden, om mensen op te leiden voor leidinggevende functies iin het zondagsschoolwerk. Op deze manier zal getracht worden het zon- dagssohoolwerk nog eens extra in de 'belangstelling te brengen. Derde pleisterplaats Haamstede is de 3e pleisterplaats in ons land en de heer v. Duin hoopt volgend jaar op 22 mei in Alphen a. d. Rijn voor de laatste maal zijn ten toonstelling in te richten, waarna op 3, 4 en 5 juni de congressenzaal van het R.A.I.-gebouw het toonbeeld zal zijn van de eindfase van het „Gulden Jaar" van de N.Z.V. De tentoonstelling omvat veel ma teriaal dat op de zondagsscholen ge bruikt wordt, doch ook het Leger des Heils, christelijke scholen en kleuterscholen gaan het materiaal steeds meer gebruiken. Er is plaat werk, knip- en bouwplaten tekst plaatjes en strips voor film- en pro- jectorwerk. De andere Zeeuwse pleisterplaats wordt Vlissingen, waar een speciale dienst wordt gehouden in de Johanniskerk. Zondag werd in de Ned. Herv. kerk een speciale zondagsschool- dienst gehouden die samenviel met de gewone kerkdienst van de voor middag. Deze dienst had een groot kinderaandeel. Ds. Huizing, de plaat selijke predikant sprak zijn predi king op normale wijze, doch daarna werd dit gesproken woord door me vrouw v. Nieuwenhuijze-de Schipper uit Nisse in begrijpelijke taal voor de kinderen verteld. De kinderen hadden een groot aandeel in de zang en ze werden daarbij op het orgel geassisteerd door de heer J. Smit uit Kortgene. Vorst overviel ook kool BROEK OP LANGENDIJK, 20-11. Als gevolg van de vroeg ingevallen winter staan in het Langendijker tuinbouwagebied Geesterambacht nog aanzienlijke hoeveelheden be waar- of winterkool op het land. Men schat deze hoeveelheid op 25 tot 30 procent Dit feit is voor de Provinciale vei- lingbond Noord-Holland aanleiding geworden tot het besluit om voorlo pig geen rode, witte en gele kool, die aan vorst blootgesteld is ge weest te veilen Deze kool is name lijk zeer waarschijnlijk niet meer geschikt voor consumptie. UTRECHT. De heer A. de Boon, de loonpolitieke secretaris van het N.V.V., is thans officiëel kandidaat gesteld voor de functie van vice- voorzitter van het N.V.V, Hij wordt de opvolger van de heer A. Kloos, die onlangs tot voorzitter van het N.V.V. is gekozen. GRONINGEN, 20-11. „Het Wad dengebied vormt een overgang tus sen het physisch-chemische milieu van de zee en het biochemische mi lieu van de polders. De biologische processen komen tot een optimale ontwikkeling. Deze positie vormt een unicum in Europa". „Afsluiting zal chaos in het fijn- zinnig-milieupatroon veroorzaken, Te lief OAKLAND, 20-11. Een zestig jarige vrouw in Oakland (Cali fornia) heeft haar eis tot schei ding toegewezen gekregen om dat ook de rechter vond dat haar echtgenoot, met wie zij achttien maanden getrouwd was, te zorgzaam was. De 68- jarige man nam haar al het werk uit handen: hij deed de was, hanteerde de strijkbout, zette koffie, kookte, waste af en stopte haar warmpjes in als zij naar bed ging. Ik vo-nd het aanvankelijk wel prettig, doch behandeld te worden als een kind bezorgde me op den duur gierende zenuwen, aldus de teleurgestelde echtgenote. zoals muggen- en andere insekten- explosies. Tientallen jaren zullen no dig zijn voor een stabilisatie is be reikt. De biologische produktiviteit zal tot een fractie van de huidige terugvallen". Dit zei ir. P. Tideman, adjunct-in specteur bij het Staatsbosbeheer voor de natuurbescherming, tijdens het vrijdag in Groningen gehouden Wad densymposium. De economische investeringen, no dig voor een ecologisch vernat- woorde landschapsopbouw, zullen die van. de Deltawerken nabij ko men. Er zal een duidelijk merkbare invloed op het pmgevende landschap uitgaan. Voor de natuurbescherming is het verlies van het Waddengebied onvervangbaar en van vérstrekkende betekenis voor geheel noordwest- Europa. DEN HAAG, 20-11. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Vermooten (P.v.d.A.) in verband met de aan de Superior Oil Company verleende vergunning voor aardolie- en aardgasexploratie in het IJssel meer, heeft de minister van Econo mische Zaken, mede namens zijn ambtgenoten van Financiën en van Landbouw en Visserij en de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat de voor de boring geldende voor schriften en het intensieve toezicht op de naleving daarvan zodanig zijn, dat verontreiniging van het IJssel meer uitgesloten is te achten. De vergunning is tot uiterlijk 10 oktober 1966 verleend en geldt voor een proefboring op één plaats in het IJsselmeer. SCHIPHOL. 20-11. Uiterst tevre den over de bereidwilligheid die hij in Den Haag bij de ministers Bies heuvel en Bot heeft ondervonden is de minister van landbouw en vee teelt van Ecuador, de heer José Aray Marin, van Schiphol naar Rome ver trokken waar hij voor zijn terug keer naar Amerika een conferentie gaat bijwonen van de F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie van de V.N. „Zodra ons quarantaine station ge reed is - en dat zal nog een maand of vijf duren - hopen wij met de im port van vee uit Nederland te be ginnen," zo zei hij voor zijn vertrek. DONGEN. Bij een inbraak in de Amro-bank aan de hoge Ham in Dongenis voor een bedrag van f 15.000,- ontvreemd. Ook werden enkele reischeques gestolen maar de nummers hiervan waren bekend, zodat ze direkt geblokkeerd konden worden. Trea Dobbs na botsing in ziekenhuis BREDA, 21-11. De 18-jarige Eind- hovense mejuffrouw Thea van der Schoot, bekend als zangeres onder de naam „Trea Dobbs", is samen met haar verloofde en begeleider, de 24-jarige 'heer Harry van Hooff uit Eindhoven, zondagmorgen om kwart voor vier op de Bredase weg in Zun- dert, bij een auto-ongeluk gewond geraakt. Zij zijn beiden opgenomen in het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. Trea Dobbs kreeg een her senschudding, haar verloofde brak een enkel. De heer van Hooff werd verrast door een glad weggedeelte. De auto slipte tegen twee links van de weg staande bomen en werd geheel ver nield. Trea Dobbs en Ihaar verloofde waren na een optreden in Sas van Gent via België op weg naar huis. RENESSE, 20-11. Voor leden en donateurs organiseerde jl. zaterdag avond in 'het Dorpshuis de s.v. „Re- nesse" de jaarlijkse contact- en feestavond. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer H. J. Si mons er zijn vreugde over uit dat zo velen op deze avond van ihun be langstelling blij'k gaven, daar de zaal tot de laatste plaats was bezet. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de vertegen woordigers van de supportersvereni ging, de kjv. DOSKO, de s.v. D.F.S., het gemeenteraadslid de heer A. J. Goossens en de heren A. v. Strien en M. Krijnse Lokker. Een bijzonder woord van dank richtte de voorzit ter tot de leden van de feestcommis sie die bij de voorbereiding veel en verdienstelijk werk hebben geleverd. Een woord van dank werd hierbij ook aan hun dames gebracht voor hun stille maar onmisbare medewer king, die door 'hen hierbij werd ver leend. De supportervereniging werd dank gebracht voor het aanbieden van een tweetal ballen. Ook een tweetal partikulieren die ieder een •bal aanboden, ontvingen een dank woord. De beide juniorleden Huib Kosten en Daan Duinhouwer kwa men voor ihet bijzondere aandeel dat zij geleverd hadden bij de glazen- aktie ieder in het bezit van een boekwerk van de Olympische Spelen te Tokio en een cake. Cabaretprogramma Het woord was 'hierna aan 'het uit negen leden bestaande Rotterdams cabaretgezelschap d.e dj aanwezigen op een uitstekend programma ver gastte. De leider en conferencier Cor van 't Hart slaagde er al spoedig in de aanwezigen op zijn hand te krij gen waarna 'het accordeonduo „De Berrico's" met een populaire pot pourri voor de goede stemming zorg den. Het trio Piet Ouweland ver tolkte op uitstekende wijze een aan tal Zuid-Amerikaanse melodieën en de goochelaar Arie Cooremans wist de aanwezigen te boeien met een aantal staaltjes van voortreffelijke goochelkunst. Veel succes mocht het duo Jenny en Sjos oogsten met een selectie uit Weense operettes. Met het optreden van 'het trio Piet Ouwe- land en het parodistenduo „De Spot vogels" werd 'het gedeelte voor de pauze afgesloten. In de pauze vond een uitstekend geslaagde verloting plaats ter bestrijding van de onkos ten aan deze avond verbonden. Een 'groot aantal fraaie prijzen was hier voor bijeen gebracht, waarvoor de voorzitter de gevers hartelijk dank bracht. Ook na 'de pauze zorgde het cabaretgezelschap voor een aantrek kelijk programma. De avond werd afgesloten met een bal waaraan me dewerking werd verleend door 'het dansorkest „De Confetti Stars". Een overzicht van het nieuwe sta tion van Tilburg, dat vorige week officieel in gebruik werd gesteld. De Raiffeisenbank „Zierikzee en omgeving" houdt ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe hoofdkantoor een van 24 november t/m 3 december 1965 gedurende deze periode ontvangt: D iedere nieuwe spaarder EEN PREMIE VAN f 2f50 d iedere 25e inlegger EEN PREMIE VAN f 5t~ D iedere 50e inlegger EEN GOUDEN TIENTJE t.w.v. I 35,- D iedere inlegger EEN AARDIGE ATTENTIE (e.e.a. bij een min. inleg van f 5,-, per spaarder wordt niet meer dan eenmaal een premie of attentie verstrekt) de spaarbank met volledige bankservice En speciaal voor de jeugd een KLEUR-TEKENWEDSTR1JD zie de folder, welke huis aan huis verspreid is! HEERLEN, 20-11. De fractievoor zitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. W. Schmelzer,heeft vrij dagavond voor het kader van de Katholieke vereniging van mynbe- ambtcn in Treebeek gesproken over „de schaduw die er na een aanvan kelijk vrjj gunstig politiek klimaat is gevallen op het kabinet en op de samenwerking tussen K.V.P. en P. v.d.A.", zoals Iijj het noemde. Drs. Schmelzer zei: „Als men hier uit opmaakt dat de K.V.P. daaruit Studenten gaan praten over ontwikkelingshulp AMSTERDAM, 20-11. Dc Vcrcni- ging van studenten in dc politieke en sociale wetenschappen aan dc Vrije Universiteit te Amsterdam, zal donderdag 24 en vrijdag 25 novem ber in „American" te Amsterdam een congres houden over „ontwikke lingshulp". De openingsrede „Ontwikkelings hulp en Nederland", wordt uitge sproken door mr. Th. H. Bot, minis ter zonder portefeuille belast met ontwikkelingshulp. Vervolgens houdt prof. dr. A. J. F. Kobben, hoogleraar in de culturele anthropologic aan de universiteit van Amsterdam, een in leiding over „Weerstanden tegen ver- westclijking". Op de tweede dag spreekt prof. dr. F. van Dam, buitengewoon hoog leraar aan dc Rijksuniversiteit te Groningen over „Normering van de ontwikkelingshulp". Daarna volgt een discussie. consequenties gaat trekken bij de behandeling van alle grote vraag stukken, dan heeft men het verkeerd. De K.V.P.-fractie zal elk vraagstuk in de Tweede Kamer beoordelen op haar eigen merites en vanuit het na tionaal belang". Hij verzekerde dat wanneer het kabinet met construc tieve voorstellen komt voor verdere bezuinigingen, de K.V.P. deze voor stellen een eerlijke kans zal geven. Hij stelde vast, dat de K.V.P. niet op een crisis uit is, maar blijft vast houden aan een constructieve sa menwerking, die hij ook voor moge lijk houdt. „Het kabinet verkeert nog steeds in een inloopperiode. Het kan pas aan de hand van een uitloopkans bewijzen wat het waard is", zei hij. Hij was van mening dat de K.V.P. geen aanleiding heeft gegeven tot de „schaduw". „Al wil ik daarmede geenszins beweren dat wij heilige boontjes zijn en de anderen deug nieten", zei hij. De Sowjet-Unie heeft bereidheid getoond voorstellen uit te wisselen voor een nieuw akkoord met de V.S. op cultureel gebied. KERKNIEUWS Twintigjarig bestaan van „Kerk en Wereld" DRIEBERGEN, 20-11. Zaterdag werd in de recreatiezaal van „Het Grote Bos" in Driebergen het vierde lustrum gevierd van het instituut „Kerk en Wereld". In zijn openingswoord stond dr. F. Boerwinkel, directeur van de Aca demie De Horst, langdurig stil bij de juist in de afgelopen week teraarde- bestelde prof. H. Kraemer, een van de grote voorgangei's en pioniers van het instituut. Zonder prof. Kraemer zou er zeker geen „Kerk en Wereld" zoals thans geweest zijn, aldus spre ker. Hij releveerde het belangrijke werk van prof. Kraemer. ten aan zien van de gemeente-opbouw, een poging om. de Hervormde Kerk van binnen uit te vernieuwen. SAIGON, 20-11. Generaal William Westmoreland, opperbevelhebber dei- Amerikaanse troepen in Zuid-Vict- nam, heeft zaterdag in Saigon ge zegd dat de campagne van Plei Me. nabjj de grens met Cambodja, een overwinning zonder weerga van de Amerikanen cn Zuidvictnamezcn op „de geregelde Noordvictnamesc een heden" is geweest. Intussen is de strijd in het gebied van Plei Me in zijn vierde fase ge komen, doordat, krachtige eenheden Zuldvietnamesc regeringstroepen se dert twee dagen in de gevechten ge wikkeld zijn. Zij hadden tot dusver 23 tegenstanders gedood. Uit betrouwbare bron in de Zuid- Vietmamese ihoofdstad wordt verno men dat er op het ogenblik bijna 20.000 Noordvietnamcse militairen in Zuid-Vietnam zijn. Men schat datdc maandelijkse infiltratie van duizend man is toegenomen tot 2.500 por maand. In dc provincie Quang Due, 150 km ten noorden van Saigon, zijn elementen van dc 101ste divisie ge signaleerd. Ter gelegenheid eeuwfeest Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2