Nederland kreeg te maken met gevaarlijke, zeer gladde wegen De Gaulle's kansen zijn groot Afrikanen achter onafhankelijkheid Drama in Amerika Oentoeng bekent „parade"-moordplannen Staatssecretaris: „Arbeid verschraalt" Roemenië zou willen bemiddelen in de Vietnamese kwestie Hoe glad liet was Booreiland op drift Afdeling West-Java P.K.I. ontbonden Duizenden Cubanen naar de V.S. In de toekomst dreiging van hongersnood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manuring 22 HOVPIUIMT 1965 122sle jaargang Nr. 19892 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjus" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Dreisclior nam afscheid van arts J. Bvabev Dit jaar een vroegertje De strijd hij Plei Me DEN HAAG, 21-11. Terwijl overal in het land zich de meest gladde ta ferelen hebben afgespeeld, is wonderlijk genoeg Zeeland gespaard geble ven van de vroege escapades van de winter. Elders in het land was het bar en boos met gladde wegen, waartegen door pekelaars en zaadstrooiers werd opgetreden, evenwel lang niet met succes, want vaak - zoals op Schip- hul dat er werkeloos bijlag - vormde zich een nieuwe laag ijzel op het zand en dan was het weer even spekglad als tevoren. Op tal van plaatsen - met name in het westen des lands - viel bevroren motregen, een specialiteit uit de keuken van wintervorst Thialf. In het oosten van het land waren de wegen goeddeels onberijdbaar en in het noorden van ons land sneeuwde het lustig bij vriezend weer, zodat de wind kans kreeg op sommige plaat sen geweldige sneeuwhopen bijeen te blazen. Bij elkaar een vroeg-winters programma van belang. Voor zover gisteravond Iaat was na te gaan heeft de gladheid één le ven geëist. Zaterdagmorgen gleed in het centrum van Rotterdam een au to bij het parkeren het water van ilet Steiger in, De 21-jarige N. J. A. Vos werd door een in hot water ge sprongen politieagent gered. De brandweer haalde zijn achttienjarige broer J. G. Vos uit de onder water verdwenen auto. Ondanks mond-op- mond-beademing overleed hij kor te tijd later in het ziekenhuis Dijk- zigt. Gisteravond om half tien leek het legertje dat het hele weekeinde te gen de gladheid heeft gevochten een voorlopige overwinning te heb ben geboekt. Op dat tijdstip boden de Nederlandse hoofdwegen een re delijk beeld. Bovendien waren in tussen hele trajecten drooggevroren. De busdiensten, die dit weekeinde danig in de war zijn geweest, reden gisteren midden op de avond weer alle praktisch op tijd. Alleen langs de kust waren er hiel en daar nog natte weggedeelten. Daar was het vannacht nog' ge vaarlijk glad. De secundaire wegen waren er evenmin best aan toe. De meeste - vooral in het noorden en hier en daar ook in Zeeland - wa ren door de gladheid niet of zeer slecht berijdbaar. Wegen-informatiedienst De Wegeninformatiedienst van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. kreeg gis teravond vooral veel vragen binnen van vrachtrijders en zakenlieden over de toestand van de wegen in Ingezonden mededeling Duitsland. De inlichtingen die zij kregen waren weinig rooskleurig. Onze oosterburen ztfn tot van nacht laat bezig geweest om met sneeuwploegen de dertig centimeter dikke sneeuwlaag van de hoofdwe gen te verwijderen. De autobestuurders zijn dit week einde zeer voorzichtig geweest. Er zijn weinig berichten binnengeko men over ernstige ongelukken. Wel is er veel blikschade gemeld door slippartijen, vooral in en om Am sterdam. In het district Roermond van de rijkspolitie, van Gennep tot het 100 km verder liggende Suste- ren, is zaterdag in twaalf uur tijds (van acht tot acht uur) niet één aan rijding voorgekomen. Wiltc wereld In het noorden is het volop win ter. Op de sneeuw, die daar al de hele vorige week is gevallen, kwam dit weekeinde nog een laag van een centimeter ol' zes De stormachtige noordoostenwind veroorzaakte daar bij nog een sneeuwjacht, die de sneeuw op hopen van één a twee meter joeg. In Uithuizen sneeuwde een aantalbinnenwegen dicht. In Ep- pinghuizen en Leens zijn de boeren de hele dag bezig geweest met het ruimen van sneeuw. Verscheidene boerderijen waren geïsoleerd. PARIJS, 20-11. Van elke 100 Franse kiezers die hun keus voor de presidentsverkiezingen al hebben bepaald zullen eenenzestig stem men op generaal De Gau 11e. Vijf entwintig geven hun voorkeur aan de linkse kandidaat Francois Mit- terand, zeven aan centrumkandidaat Jean Lecanuet en zes aan de rechts- gezinde Tixier Vignancour. Deze be rekening is gemaakt naar aanlei ding van een peiling door het Fran se instituut voor opinie-onderzoek. De peiling werd-verricht na de toe spraak van het staatshoofd op 4 no vember, waarin deze zijn kandida- tuuur bekendmaakte. f „Bedgenoot" af TAIPEH, 21-11. Juffrouw Lin Sjoei-Pan op Formosa kan weer vrij ademhalen. Hel par lement van nationalistisch China heeft eindelijk een wets ontwerp goedgekeurd waar door de verandering van smakeloze en vulgaire na men" mogelijk wordt. Lin Sjoei-Pan betekent namelijk bedgenoot. ROTTERDAM. Bij Muller in rfè Merwehaven is het 25.000ste schip, dat in 1965 in Rottei'dam arriveei'de, aangekomen. De zaak-Rhodesië QUICK DISPATCH stukgoerlstu wadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 5 SUNBURY, 22-11. Een mysterieus drama 'heeft zaterdagnacht te Sun- bury, in da Amerikaanse staat Penn sylvania, aan zeven jonge kinderen het leven gekost, terwijl acht per sonen gewond werden. Allen behoor den tot één 'gezin. De ouders, de 38- jarige Bordner en zijn 39-jarige vrouw, waren toen alle kinderen in diepe rust lagen in hun blokhuis van buitenaf beschoten en gewond ge raakt. Onmiddellijk daarop vloog het huis, dat in het open veld was gelegen, in brand. Zeven kinderen beneden de tien jaar kwamen in da vlammen cm. Zes oudere kindei'en wisten zicih, enkele deerlijk gewond, uit de vuurzee te redden. Bordner zelf zegt, voor een raadsel te staan. BOELAWAYO, 20-11. Volgens een zaterdag in Salisbury gedane rege- rings-mededeling hebben stamhoof den als vertegenwoordigers van de drie-en-een-half miljoen in stam verband levende Afrikanen eenstem mig de onafhankelijkheidsverklaring goedgekeurd. Alle 587 stamhoofden van de stre ken in Matabeleland, Midlands, Vic toria, Manicaland en Masjonaland hebben de afgelopen week aparte Kindt zakt door liet ijs en verdrinkt PURMEREND, 20-11. De 5-jarige Corrny Koper uit Oudendijk is in de nabijheid van 'haar ouderlijke wo ning door het ijs .gezakt en verdron ken. Het meisje zou t.v. gaan kijken bij een vriendinnetje. Toen het enige uren later nog niet terug was, ging de vader op onderzoek en vond hij het kind onder het ijs. besprekingen met de betrokken re geringsfunctionaris gevoerd en zon der uitzondering hun bijval met de stap van de regering-Smith betuigd. In de nacht van vrijdag op zater dag heeft zich in een textielfabriek in Boelawayo, het industriële cen trum van Rhodesië, een ontploffing voorgedaan waarbij een blanke em ployé werd gewond. Afgelopen woensdag was er in het centrum van de stad ook een bom ontploft die schade aanrichtte. Verschillende pogingen van Afri kaanse nationalistische zijde om als protest tegen de onafhankelijkheids verklaring stakingen uit te lokken zijn door de politie verijdeld. De Britse regering heeft Bonds kanselier Erhard van West-Duits- land uitgenodigd volgend jaar een bezoek te brengen aan Londen, zo is na de besprekingen tussen de Britse en Duitse minster van buitenlandse zaken, Stewart en Schroder, in Lon den bekendgemaakt. DJAKARTA, 21-11. Dc voorma lige overste van de lijfwacht van pre sident Soekarno en leider van de putsch van 30 september, Oentoeng, zou bij een verhoor van enkele we ken geleden in Djakarta bekend heb ben, dat hij zijn lijfwacht-bataljon op 5 oktober tijdens een parade op UTRECHT, 20-11. - „De voortgaande arbeidsindeling schiep on gekende welvaart, maar vinden de mensen in de bedrijven met duizenden en tienduizenden arbeidskrachten, geluk en bevrediging in de arbeid? De arbeid verschraalt, vervult slechts de produktie- functie. maar draagt niet meer bij tot het volledig mens zijn. Men ziet nog maar nauwelijks de zin van de arbeid. Men werkt nog slechts om het toon waarvan men na de arbeid kan leven". Dit zei de heer C. Egas, staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zaterdagmiddag in Utrecht op de Alge mene diakonale vergadering van de Nederlands Hervormde Kerk. De staatssecretaris vroeg zich af of de gewone man of vrouw nog wei verantwoordelijkheid kan voelen voor reusachtige instituties als de vakbonden, de politieke partijen, omroeporganisaties, etc. Het gevolg is een toenemende ongeïnteresseerdheid, een zich terug trekken in gezin en vriendenkring, een tendens naar levcnsgcnicling zonder geestelijke diepgang. Met hel toenemen van de bestaans zekerheid en de welvaart nemen de bemoeiingen van dc diakonieën met materiële bestaansnoden af. De diakonale arbeid kan zich daar door nog sterker richten op maatschappelijk werk en andere sociale dienstverlening. de „dag der strijdkrachten" had wil len laten schieten op de niet-com- munistische generaals van het Indo nesische leger. Deze bekentenis van Oentoeng is op een geluidsband op genomen. Oentoeng. die met de organisatie van de parade was belast, wilde de bewuste generaals, onder wie de mi nister van defensie, Nasoetion en het hoofd van het leger generaal Achmed Yani, een eind van president Soe karno af op de tribune laten plaats nemen. De marsorde van de voorste kolonne van de paradetroepen was zo geregeld, dat twee rebellen-batal jons een gezagsgetrouw bataljon „in de tang" zouden kunnen nemen en likwideren. Oentoeng's eerste lijfgardebatal jon in het midden zou voor de tri bune het vuur openen op de niet- communistische legeraanvoerders en daarmee het sein geven tot het uil de weg ruimen van meer dan tien duizend anti-eommunislische offi cieren, politici en ambtenaren in ge heel Indonesië. Oentoeng liet zijn „parade-moord plan" varen omdat het leger de plan nen voor de mars en de bezetting van de tribune terzijde legde en alle paradetroepen met scherpe munitie liet uitrusten. Dienentengevolge be sloot Oentoeng tot de ontvoering en vermoording van generaals na een nachtelijke overval, zoals dat bij de putsch op 30 september het geval was en waarbij deze opzet ten dele slaagde. WASHINGTON, 21-11. In Ameri kaanse officiële kring toonde men zich zondag geïnteresseerd in be richten, dat Roemenië bereid zou zijn een bemiddelende rol te vervul len in de kwestie-Vietnam. Men deelde echter mee dat nog geen en kel voorstel van de regering in Boe karest was ontvangen. Op het Amerikaane ministerie van buitenlandse zaken onthield men zich van officieel commentaar, ofschoon een woordvoerder zei dat de Ver enigde Staten bereid zijn tot vredes besprekingen over Vietnam, zonder .vooraf te stellen voorwaarden. In Amerikaanse regeringskringen zei men dat de voortdurende Noord- UTRECHT, 21-11. Tussen Heeze en Geldrop is zondagochtend de snel trein Maastricht-Amsterdam blijven steken tengevolge van een draad breuk. In de trein bevonden zich niet veel passagiers, maar de inzittenden konden in ieder geval de trein niet uit vanwege de enorme gladheid op het baanvak. Met het station Gel- drop in het gezicht moesten zij van kwart over tien tot omstreeks 12 uur wachten tot een diesellocomotief de trein kwam ophalen. De draadbreuk bij Boxtel en by Deume zijn zondagmorgen omstreeks half twaalf hersteld. Het treinver keer in het zuidoosten van het land blijft met, vertraging verlopen. IJMUIDEN, 21-11. Vier Westduit- se sleepboten zijn zondagmorgen vroeg op de Noordzee, op vjjfti'g mijl ten noorden van Terschelling, in moeilijkheden geraakt met'hun sleep: hel grote booreiland „Transocean één", dat door dit viertal naar een nieuwe boorlocatie zou worden ge bracht. Het eiland dat zes poten heeft sloeg in een noordooster storm op drift, nadat alle sleepdraden van de Duitse sleepboten waren verbro ken. In .de loop van zondag slaagden enkele Duitse sleepboten er in weer vast te maken, maar het eiland bleef in de richting van de Nederlandse Waddeneilanden dril't maken. Er werden Nederlandse sleepboten te huJp geroepen en om de zaak te kla ren, acht sleepboten zijn thans bij de berging betrokken. Óp 'het boor eiland bevinden zich 39 mensen, maar de situatie schijnt thans niet meer uitgesproken gevaarlijk te zijn. Vietnamese infiltratie in het zuiden aantoont, dat de regering in Hanoi cp het ogenblik niet in een stem ming verkeert om aan de vergader tafel plaats te nehen. DJAKARTA, 20-11. De provincia le afdeling West-Java van de Indo nesische communistische partij (P.K.I.) is ontbonden. Dit deelde hei persbureau Antara mee. Het is de eerste maal dat gesproken wordt van ontbinding van een P.K.I.-afde- Iing. Voorheen werd steeds de term „tijdelijke schorsing" gebruikt. De bekendmaking kwam van de mili taire bevelhebber van West-Java, generaal Ibrahim Adjie. Generaal Adjie, die dit op een bij eenkomst bekend maakte, zei dat de afdeling en met haar verbonden in stellingen zich vrijwillig hadden ont bonden. Antara meldde voorts, dat ruim een week geleden betogers in Ma kassar scholen en winkels van Chi nezen hadden vernield. ROME, 20-11. Meer dan dc helft van de^ wereldbevolking heeft niet voldoende of slecht te eten. De kloof tussen rjjkc en arme landen ver breedt zich nog steeds. De toekomst is vol dreiging, aldus heeft B. R. Sen, de directeur-gene raal van de V.N.-organisatie voor voedsel en landbouw (F.A.O.) gezegd bij de opening zaterdagochtend van de algemene vergadering van de or ganisatie in Rome. De doelen van de F.A.O., twintig jaar geleden bij de oprichting gesteld, waren niet be reikt. De voedingsmiddelen produlc- tie stijgt niet gelijk met de bevol kingstoename in de onlwikkeingsge- Een beeld van de strijd in Zuid-Viel - nam: een gewondlid van de medi sche troepen helpt een gewonde strijdmakker terwijl zij met nog een aantal lotgenoten wachten op de he licopters, die hen uit hel strijdgebied bij Plei Me zullen evakueren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ♦5 De grote eerzucht der vrouw is liefde in te boezemen. WASHINGTON, 20-11. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat op 1 december een begin zal worden gemaakt met het overbrengen per vliegtuig van Cubanen die naaste familie in de Verenigde Staten heb ben wonen en die zich ook in dat land willen vestigen. Op grond van een onlangs bereikt akkoord zullen op deze manier 3.000 tot 4.000 Cubanen per maand naar Miami in Florida worden gebracht. Hiervoor zijn zeven passagiersvlieg tuigen gehuurd. Men verwacht dat de „luchtbrug" in elk geval tot eind 1966 zal blijven beslaan. De V.S. ne men de kosten voor hun rekening. Vóór I december hoopt men intus sen per schip ongeveer 2.000 vluch telingen uit de Cubaanse haven Ma- tanzas te hebben opgehaald. Tot dus ver zijn al ruim 700 mensen met drie schepen naar Florida gebracht. bieden. Niettemin moet het vertrou wen in de F.A.O. behouden blijven. Zij heeft de noodzaak van prioriteit voor de landbouw kenbaar gemaakt en uitwisseling van technische ken nis tussen de ontwikkelde en ont wikkelingslanden bevorderd. Ook Maurice Sauve. de Canadese minister van bosbouw die tot voor zitter van de vergadering werd ge kozen, zei dat men de oorlog tegen de honger aan het verliezen was. Hij waarschuwde voor een geweldige hongersnood, als men het probleem niet tot een oplossing zou kunnen brengen, die dan onvermijdelijk mei gewelddadigheid gepaard zou gaan. Plaatselijk buien Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk sneeuw- of hagelbuien, vooral in het westen van het land, maar ook opklaringen; overwegend matige wind, aanvankelijk tussen zuidoost en zuidwest, later verander lijk; in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst; in de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 8.29, onder 16.48. Nieuwe maan: 23 nov. Ie 5.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 nov. 3.18 v.m. 15.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 nov. 2.49 v.m. 15,07 n.m. Doodtij: 25 nov. iii;t i;i;ko\ rotzictn DE BILT, 22-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een diepe depressie over midden- Frankrijk en Duitsland naar west- Rusland. Deze ging vergezeld van zeer slecht weer, vooral in het over gangsgebied lussen vorst en dooi. Aan de achterzijde van de depressie stroomde de koude lucht verder naar het zuiden bij sterk stijgende lucht druk. Maandagmorgen was deze tot midden-Frankrijk en de noordkant van de Alpen gevorderd. In ons land was er in de nacht van zondag op maandag aanvankelijk nog veel be wolking, maar later in de nacht klaarde het op en kon bij zwakke wind de temperatuur boven de aan wezige sneeuw plaatselijk in een paar uur tijds zeer sterk dalen. Het vliegveld Èelde meldde een mini mumtemperatuur van min 12 gra den. Voor het weer in ons land is een kleine, boven het warme Noordzee water achtergebleven depressie van belang. Deze beweegt langzaam langs de Engelse oostkust naar het zuid oosten en zal in de loop van de nacht onze kust naderen, waardoor - vooral in de kustprovincies - de kans op sneeuw- of hagelbuien toeneemt, bij naar west tot zuid draaiende win- den. In het binnenland kunnen do temperaturen, vooral in de voor nacht, opnieuw tot zeer lage waar den dalen, maar aan de kust zullen de temperaturen minder laag wor den en waar de lucht over het wanne zeewater wordt aangevoerd, zal het nauwelijks vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1