SKODA Slecht hooi KASTEEL TE HUUR IQQQMI GOLDEN FICTION FILTER Doe-het-zelf werd zie-het-zelf! Voor fllterrokers met een eigen stijl STREEKNIEUWS NünogïS*95 edt GOLDEN FICTION ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 november 1965 Nr. 19891 LAND- EN TUINBOUW Ondanks het veelvuldige en lang durige gebruik van hooiventi la toren in de afgelopen zomer beschikt men op vele bedrijven over hooi van slechte 'hoedanigheid. Wat is slecht hooi? Er zijn vooral drie oorzaken, die hooi slecht 'kunnen maken. De eerste is: te Laat maaien. Dan stijgt het ge halte aan ruwvezel en bijgevolg daalt de verteerbaarheid. Wanneer zulk hooi goed behandeld wordt is het nog een uitstekend voeder, maai de dieren hebben er minder profijt van. Dit kan maar ten dele goed ge maakt worden door meer kg te ge ven, doordat elk dier maar een be paald aantal kg voeder kan opne men. De tweede oorzaak is: hooibroei, door welke oorzaak dan ook. Hier bij speelt altiid een te hoog vochtge halte tijdens 'het binnenhalen mee. Door te veel broei gaat de verteer baarheid achteruit en ontleden ver scheidene voedingsstoffen. Het hooi wordt wel smakelijk door 'broei, maar de verliezen kunnen groot zijn, De derde oorzaak is schimmel en rotting en 'dat is erger dan broei of te laat maaien. Men kan wel stellen, dat nooit beschimmeld voer mag worden gegeven, maar in de prak tijk .gebeurt 'het heel vaak. Als men hooi uitsahudt komt er altijd veel stof vrij, maar vaak is er ook schim mel bij: kleine stukjes mycelium en vooral veel sporen. Beschimmelde voedermiddelen zijn min of meer gif tig en als wij zulk zeer slecht voeder tóch willen geven nemen we grote risico's. Hoofdkenmerk caroteengchalte Carotine, of zoals men ook wel zegt, caroteen, is de vorm waarin vi tamine A voorkomt in de plant. Uit caroteen maken de dieren vitamine A. Het 'heet daarom ook wel „liet groenvoederwit". Het komt vooral voor in gele wortelen, maar ook in alle verse groenvoeders en wat de krachtvoeders betreft, alleen in gele mais, althans in 'hoeveelheden die nog betekenis hebben. Het gehalte aan caroteen is de grote waardemeter voor 'hooi en vooral voor gedroogd gras. Beneden een bepaalde grens mag dit laatste zelfs niet meer als zodanig verkocht worden; het'heet dan kunstmatig ge droogd hooi of gewoonweg „hooi". Wanneer wij 'deze winter slecht hooi voeren, moeten wij er op berekend zijn, dat een tekort aan vitamine A zal optreden. Vitamine A is bekend doordat het gezichtsstoorntfsseil, nacfntblirïdheLd en oogontstekingen (ook bij het rund) kan voorkómen. Maar het is bij de veehouders nog veel méér bekend geworden doordat een tekort van dit vitamine vroeger de oorzaak was, dat vele kalveren kort na de 'geboor te stierven. Vitamine A gebrek maakt de die ren gevoelig voor allerlei ziekten, vertraagt de groei aanzienlijk, geeft slecht 'haar, kale plekken rond de staartinplanting, oedeem, 'drarrhee, spierzwakte, schijnverlammingen en krampen. Bij mestdieren zien wij ver magering of in elk geval vertraagde -groei en algemene zwakte. Bij melk koeien kan zelfs kalfverwerpen op treden. De gehalten aan caroteen Gemiddeld weidehooi 'kan 30 mg. caroteen per kg bevatten, maar bij sleaht hooi daalt dit tot 10 mg en minder. Gele mais bevat 2 mg per .kg en goede, kunstmatig gedroogde groenvoeders en hun melen tot 300 mg. Bietenkoppen en blad bevatten slechts 8 tot 12 mg, vers gras, verse 'knollen en mergkool veel meer. Goed kuilvoeder van gras 35 mg en kuil voeders van vlinderbloemige ge wassen tot 65 mg, knollen tot 35 mg. Krachtvoeders, vooral graanmeel, bevatten slechts 0,02 tot 0,4 mg en u ziet dus, dat zij zon'der toevoegingen voor de caroteenvoorziening geen betekenis 'hébben. Nu zijn er wel preparaten, die aan het 'krachtvoeder toegevoegd kun nen worden. Op de etiketten staat het gehalte meestal vermeld in I. E. (internationale eenheden).U 'kunt het gehalte berekenen, als u weet dat voor het rundvee 1.000 I. E. gelijk zijn aan 25 mg. De behcefte aan caroteen Vroeger meende men, dat men pre cies kon zeggen hoeveel caroteen een koe nodig had. Men ging er van uit, dat een dier van 500 kg l.g. bij een melkgift van 10 kg per dag 150 mg nodig had. Later heeft men wel geleerd, dat dit maar een gemiddel de is. Er kunnen omstandigheden zijn, dat de behoefte veel groter is. Dieren die snel gemest moeten wor den, koeien die veel melk geven, grote giften krachtvoeder, het voe ren van gras en 'hooi die door mid del van zware stikstofbemestingen zijn verkregen, kuilvoer dat sterke zuren bevat en dagen van grote hitte, opwinding of vermoeienis ver- hogen allemaal de behoefte. In de weide, waar de dieren al leen vers gras eten, is er nooit een te kort aan caroteen. Het is onze kunst matige wijze van dieren houden, na melijk op stal en met behulp van ge droogd voeder, die de zaak in de war schopt. Als wij dan bovendien nog grote produktie-eisen stellen kunnen wij niet langer met natuur lijke middelen werken (tenzij we ge le wortelen zouden voeren) en moe ten de preparaten ons helpen. Een antioxydant Caroteen is gevoelig voor warmte en licht. Dit houdt in, dat elk pro- dukt op den duur terugloopt in caroteengehalte. Men heeft dit nauw keurig onderzocht, vooral bij de lu cerne,die door de mengvoederindu strie bij de bouwboeren geoogst, ver volgens gedroogd en gemalen wordt. Het meel voegt men toe aan de mengvoeders voor pluimvee en var kens. Er zijn twee soorten meel: van 16- 18 en van 18 tot 20 procent ruw ei wit. Tegelijk eist men, dat het meel ten minste 125 mg carotine per kg moet bevatten. Afhankelijk van de temperatuur bij het bewaren daalt nu dat caroteengehalte. Bij nul 'graden duurt het een jaar alvorens het gehalveerd is, maar men kan het meel natuurlijk niet in de koelkast 'bewaren. Bij 20 graden is het gehalte echter al in 10 maan den tot 15 procent van het beginge- ■halte teruggelopen! Hieruit volgt dat men wel mag rekenen op behoor lijke caroteengehalten bij mengvoe der dat vers meel bevat, maar dat 'het gehalte sterk gedaald zal zijn als men uitgaat van overjarige partijen tenzij een antioxydant is 'gebruikt. Een antioxydant is een middel dat de oxydatie (verbranding) tegen gaat. Er heeft namelijk een langza me verbranding van 'het vitamine plaats. Men neemt tegenwoordig ook proeven met opslag in zuurstofvrije ruimten. Goed kuilvoeder in het algemeen kan men zeggen, dat een veehouder óök met vitami nen niet op eigen houtje proéven moet nemen. Men 'kan natuurlijk wel de behoefte van zijn vee uitre kenen, maar het is onmogelijk om het gehalte van de voedermiddelen nauwkeurig vast te stellen. Daar voor zou men goede monsters moe ten nemen en deze ter onderzoek op zenden. Daarbij zou men dan moe ten uitgaan van een vast gehalte in het gebruikte kradhtvoeder. Men doet er niettemin goed aan, de gebreks verschijnsel en te bestude ren en op te letten of die tyj het vee soms vóórkomen. In het algemeen weten de fabrikanten van kracht voeders wel, 'dat deze winter reke ning moet worden gehouden met slecht hooi en dat zij dus bijzondere aandacht moeten wijden aan de ca- rotinevoorziening. Maar er zijn we ken, dat de boer weinig krachtvoe der geeft aan bepaalde dieren en dan kan de caroteenvoorziening ge makkelijk in het gedrang komen. Goed kuilvoer (geen 'warme kuil) kan dan 'helpen, maar waar naast slecht hooi slechts warme kuil aan wezig is kan een tekort dan gemak ingezonden mededeling kelijk optreden. In dat geval is het geven van een paar kg. gele wortelen per dag raadzaam. Bij dieren die veel melk geven of die droogstaan en drachtig zijn, is extra waakzaam heid vereist. Uw veevoedingsvoor- lichter zal het graag met u bespre ken KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogland: J. Kuipers, Oldeboorn; te Ro 11 erda m-Del f sha ven (vak. J. W. Schipper): J. I. J. Knottnerus, Rekken. Aangenomen naar Utrecht: H. J. v. Druten, Nij verdal. Bedankt voor Ingen (toez.) en voor Waarde: H. J. Groenewegen, Ooster- land; voor Zeist: J. v. Oyen, Maas tricht; voor Nieuw-Weerdinge: W. Leegsma, Zuidwolde (Dr.). Ger. Kerken Beroepen te Alblasserdam: C. E. v. d. Broek, Nieuwleusen; te Koog aan de Zaan, Metslawier, Nes en te Tholen-Poortvliet: kand. H. v. Dijk, Hilversum; te Maassluis (4e pred.pl.) P. A. Bohlmeijer, legerpredikant te Arnhem; te 's-Gravenmoer: kand. J. v. d. Ree, Teraeuzen; te Winschoten: S. v. d. Veen, Zwijndrecht. Aangenomen naar Haarlem-N. (vak. dr. O. Jager): D. Barten, Ap pelscha. Bedankt voor Hasselt: G. van 't Riet, Lioessens; voor Westmaas: T. W. Penning, Dirkshom; voor Ihrho- ve (Did.): K. G. Idema, Wilsum (Did.) voor Buitenpost (2e pred.pl.): R. v. Reenen, H.I. Ambacht. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Assen: K. Boerman, Onstwedde en A. C. Noort, Gronin gen; te Arnhem: M. Baan, Zeist en M. Vlietstra, IJmuiden; te Ooster beek: B. Bijleveld, Bussum en P. H. Seggelimk, Woerden. Beroepen te 's-Gravenzande: B. Bijleveld, Bussum; te Roterdaim- Zuid: T. Harder, Kornhorn. Ger. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid: A. Vergunst, Rotterdam-C. OVERDENKING DE MENS ALS WAAGSTUK Vóór de eerste wereldoorlog sprak men nogal eens over de vrees voor het leven: een vrees, d'ie overwonnen moest worden met een alle levens mogelijkheden aandurvende moed. Nu, na de tweede wereldoorlog, spreekt men over de angst voor het leven. Angst zegt méér dan vrees. Bij angst denkt men aan het onont koombare, onafwendbare van de dreigingen, d'ie nu groter zijn dan toen. In angst 'ligt 'iets van de fatale zekerheid, dat de dreigende slag za'l komen, en dat er (zo goed als) geen mogelijkheid tot uitredding bestaat. Past dit niet op onze tijd? Is vréès voor oorlog niet gewor den tot angst voor oorlog? Angst voor het totalitaire, alles vernieti gende karakter van de moderne oor log. De fatale zekerheid, dat de mens, evenals de tovenaarsleerling in het békende sprookje van die naam, de opgeroepen krachten niet meer de baas kan. De mens stelt ons in zijn onmacht teleur. Zal 'het ogenblik komen, dat wij helemaal niet meer bewonderend over de mens kunnen denken, maar alleen maar wanhopig twijfelend? Toch zijn er óók denkers en gelo vigen, die een ander geluid laten ho ren. De Nederlandse filosoof dr. Vloe mans bv. liet, zelfs na 1940-1945, nog het idealistische geluid 'klinken: „De mens voelt zidh geroepen tot hef overschrijden van alle grenzen, maar zijn weg kan hem op 'geen enkel punt worden gewezen. Hij probeert en faalt, valt en staat op. Hij be schikt over .d«e vrijheid naar de toe komst te grijpen. Deze vrijheid sluit alle mogelijkheden in, - ook de vrij heid tot de ondergang. Zo heeft de mens altij'd zijn afgrond naast zich Daarom is de mens voor zichzelf niet alleen een vraagstuk, maar ook een waagstuk. Hij kan het hoogste winnen en zoiets als een god-op- aarde worden. Maar hij kan ook het laatste verliezen, nl. zichzelf". Weliswaar wordt ook ihier met de mogelijkheid gerekend, d'ie de angst oproept, maar ligt op deze weg de uitredding? Voor sommigen misschien wel. Maar de gelovige christen vraagt méér (en hééft meer), omdat hij de mens, zichzelf Incluis, weet als schepsel van God; - van die God, die Zich in Jezus Christus als liefde heeft geopenbaard. En dit doet hem ■in geloof zeggen: „Mijn tijden zijn in Uw hanid". ■7353 J FEUILLETON „Zo, verstoppertje spelen?" vroeg hij 'kvvasi-boos. Ze schudde haar hoofd. ,;Geen sprake van. Ik geniet alleen maar van de mooie avond. Zocht je iets?" Hij stak zijn handen in de zak, haar met zijn hoofd schuin aankij kend. Tenslotte knikte hij. „Ja, ik zocht inderdaad wat". „Heb je wat verloren?" Er blonk een tinteling in haar ogen. Opnieuw ging zijn hoofd een paar keer op en neer. Na een diepe zucht geloosd te hebben, antwoordde hij: „Ja, iets van zeer grote waarde". Ze 'keek hem onderzoekend aan. „Dat is dan niet zo best. Dat komt ervan, als je niet zorgvuldig genoeg met je spullen omgaat, hé?" Hij veegde met zijn voet figuurtjes in het zand. „Je zult wel gelijk heb ben .Doorgaans had je altijd gelijk". Wat is /hij toch een schat, dacht ze. Ik houd verschrikkelijk veel van 'm. Maar i!k moet nog niets laten •merken. Hij moet nog een beetje spartelen. Toen ze niet antwoordde, vervolg ingezonden mededeling Zieri'kzee. J. B. ASSENDORP. Ditmaal werd de was gedaan voor mevrouw R.C.G. AnsemsJericho- plein 28, Maastricht. Door een Sunil nas-team. 7 Resultaat? „Witter!" concludeerde mevrouw Ansems zelf. Maar ik had het écht niet verwacht"... En u? Al ontdekt hoe intens wit alles wordt in 7 krachtsop van Sunil? Ja, alles 1 Ook uw nylon. Sunil met ullra- waswerking geeft hel hóógste witl Het mond- en klauwzeer DEN HAAG. 18-11. Tot nu toe is mond- en klauwzeer geconstateerd op 130 boerenbedrijven in het reeds omschreven besmette gebied. Er werden 11.500 varkens afgeslacht. LANDBOUW EN VEETEELT Melk in plastic RIJSWIJK, 18-11. Een consumptie- melkbedrijf in Rijswijk (Z.H.) is als eerste in ons land, officieel begonnen met de verkoop van melk in plastic verpakking. Eén der directteuren van het bedrijf bood aan de echtgenote van de burgemeester van Rijswijk, mevrouw W. Bogaardt-Dito, het. eer ste plastic zakje melk met bijbeho rend schenkkannetje aan. Op nog tweehonderd adressen in het, hele land boden medewerkers van het be drijf zo'n melkzakje plus kannetje aan bij de echtgenoten van hen, die bij de ontwikkeling en introductie van de nieuwe verpakking betrok ken zijn geweest. De werkelijke verkoop begint van daag in Rijswijk en zal zich uoor de l.crstdagcn uitbreiden tot het hele afzetgebied van het bedrijf. EXCLUSIEVE PYAMA'S l SMALLEGANGE door G DEUTEKOM de hij: „Weel jij er soms raad op, Ineke?" Ze haalde haar schouders op. „Mijn moeder zei vroeger altijd: als je iets kwijt bent, zoek je maar net zo lang, tot je het weer gevonden hebt". Hij knikte langzaam. „De dochter heeft veel van haar moeder weg. Eigenlijk heb ik het al terug gevon den. zie je, maar. „Gaat u verder, meneer Hooghuis" „Het is namelijk een lief meisje, zie je? Die ben ik kwijt geraakt. AI een jaar geleden. Het is zoals je zei: niet zorgvuldig genoeg mee omge sprongen. Een stommiteit, of hoe je het noemen wilt, was de oorzaak". „Zo?" „Ja, en sinds ik haar kwijt was, begon ik haar pas goed te waarde ren. Ik heb wel duizend keer tot me zelf gezegd: Bert, ezel, je bent de grootste stommeling aller tijden". Ineke legde haar armen over el kaar. „Zelfkennis is in de regel de beste kennis. En het boetekleed siert de mens. Alla, zal ik je helpen zoe ken?" Hij keek verrast op. „Ineke!" riep hij uit, „bedoel je, dat...." Ze wees naar de plaats op de bank naast haar. „Kom jij eens netjes naast me zitten, Bert Hooghuis, dan gaan we rustig met elkaar babbelen" Met een sprong was hij bij haar, doch toen 'hij haar in zijn armen wil de nemen,- weerde ze hem resoluut af. „Handen thuis, meneertje. Ik heb gezegd: babbelen". Hij knikte schuldbewust en ging naast haar zitten. „Ja, Ineke". „Zo hoort het. Keurig. Nu moet jij eens een poosje goed luisteren, Bert Hooghuis. Jij bent op het ogen blik de machtige directeur van de grossierderij Hooghuis. De baas. De opvlieger, zoals ik 'hem gekend heb. Die de bijnaam had van meneer- 'honderd-procent. De kruidje-roer- me-niet, die om het minste of ge ringste in woede kon ontbranden. Die zijn ondergeschikten afblafte, alsof het slaven waren. Met die me neer ben ik verloofd geweest en nog op dit eigenste ogenblik ben ik de mening toegedaan, dat het heel ver standig was om uit elkaar te gaan. De baas, die er vast geen genoegen mee genomen zou hebben als ik, na mijn huwelijk 'het in mijn hoofd zou OOSTERLAND Natura-collecte „Kinderzorg" De aardappelcollecte ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middel burg, die als naar gewoonte hier ter plaatse werd verzorgd door de dia kenen van de Ned. Herv. Kerk, heeil dit jaar opgebracht 24 zakken aard appelen, 2 kisten fruit, benevens eni ge pakken kleren. De diakonic dankt een ieder hartelijk die milde gaven voor dit doel ter beschikking wil den stellen. Ouderavond o.l.-school Op woensdagavond 24 november e.'k. zal er in de Con f ex-en t iektriner alhier de jaarlijkse ouderavond van de openbare lagere school plaats hebben. Behalve vcrschilondc huis houdelijke aangelegenheden zoals verslagen, 'bestuursverkiezingen enz. zal na de pauze tandarts J. L. W. Wessels Boer uit Zieri'kzee een be spreking houden. KERKWERVE N.C.V.B. kwam bijeen Woensdagavond kwam, onder, dooi de gladheid, slechts geringe belang stelling, de afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. in vergadering bijeen. Als spreekster was uitgenodigd mei. On'derdij'k van het Gezinsbegrotings- instituut, die een causerie hield over „Hel zakgeld voor jonge kinderen". Spr. begon haar causerie met de be handeling van het zakgcldproblcevn van jonge kinderen om vervolgens over te stappen op de problemen die bestaan ten aanzien van het zakgeld van de opgroeiende jeugd. Tijdens de bijeenkomst werd ook mededeling godaan over de a.s. kerstviering, die plaats vindt op 22 december a.s. halen mijn gewezen collega's in de' studio op te zoeken, als ik daar zin in had. Ik zou de opperslavin gewor den zijn in jouw huis. En daar be dankte ik toen voor. Achteraf beke ken was hel heel goed, dat we zo'n hooglopende ruzie kregen, en jij het uitmaakte. We leven in een moderne tijd, waarin de vrouw niet meer de ondergeschikte is van haar man, doch naast hem staat, ook als zijn levens- kameraad. Die man wil ik niet meer kennen, nooit meer. Hel toeval, als je het zo noemen wilt, heeft ons hier weer tezamen gebracht. Ik ben tot de ontdekking gekomen, dat je in ■bepaalde opzichten behoorlijk bent veranderd. Daarover heb ik me ver heugd. Je hebt je wat leren beheer sen en uit het feit. dat Geesje nog steeds sekretaresse is. mag ik aflei den, dat je misschien niet meer he lemaal de meneer-honderd-procent bent van vroeger. Ik zag de laatste tijd ook vrijwel geen personeelsad vertenties meer in de kranten van de grossierderij Hooghuis. Misschien is 'het daarom wel goed geweest, dat we indertijd ieder onze eigen weg gingen". Ze zweeg een poosje en keek hem van terzijde aan. Bert zat schuldbe wust voor zich uit te kijken. Toen ze vervolgde, klonk haar stem zachter. „Maar er bestond ook een andere Bert Hooghuis, een aardige, lieve jongen, die mij 'hart soms wild deed kloppen, die een galante heer was. als i'k met hem uitging, wiens' ste vige armen ik graag om me heen voelde, wiens lippen ik ook graag op de mijne 'had. Een mens kan soms een twee-eenheid zijn. We zijn na tuurlijk helemaal niet volmaakt. Jij niet. ik evenmin. Ik heb ook fouten En veel gebreken. Het gaat er maar om: welke natuur de overhand heeft in de mens. Ik begin aan te nemen, dat jouw natuur ten goede overhelt. Ik ben niet blind, ik ken je door en door. Nog steeds. Daarvoor hebben we lang genoeg met elkaar omge gaan". (Slot volgt). Ingezonden mededeling We« de vóór- groot remopw lot| ss-ss-r gebittacw carrosserie^ SKODA DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL Doltastr. 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Ingezonden mededeling Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 FILTER CIGARETTES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7