Protest van C.N.V. tegen onvrijheid in lioeroendi Om aardbol rond de polen Stadgenoot verwerft unieke Zierikzeese munten uit de Spaanse tijd Luciferwaarschuwing tegen zakkenrollers Kwekers vonden mosselzaad in Waddenzee ÉtSl PUROL Wegen kosten meer dan wegge!»rui kers opbrengen UTECHT, 18-11. lltt Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in te legrammen aan de kening en de mi nister-president var de Afrikaanse staat Bcercer.di krachtig geprotes teerd tegen de terechtstelling - zen der enige vorm van proces - van de voorzitter en de cud-voorzitter van de Chisteiyke vakbeweging in Boe- roendi. Ook heeft het C.N.V. telegrafisch aan de organisatie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba gevraagd stappen te ondernemen om verder bloedvergieten te voorkomen. Soort gelijke verzoeken zijn gericht tot de ministers Luns en Veldkamp en aan de tweede-kamerfracties van de an ti-Revolutionaire partij en de Chris- telijk-Historisehe Unie. Daarin wordt cok gevraagd al het mogelij ke te doen om te bereiken dat de vrijheid ven vakbeweging en andere democratische vrijheden van de be volking van Sceroendi werden her steld. Het C.N.V. heeft deze stappen on dernomen op verzoek van het inter nationaal christelijk vakverbond, waarbij ook de christelijke vak organisatie van Boeroendi is aange sloten. Het I.C.V. heeft uit Boeroen di vernomen dat daar na een mili taire putsch 130 personen door een militaire rechtbank zonder verdedi ging zijn veroordeeld en, na op af schuwelijke wijze te zijn gefolterd zijn terechtgesteld. Volgens het I.C.V. bevonden zich onder deze slachtoffers tachtig burgers, die niets met de putsch van ongeveer twee weken geleden te maken heb ben gehad. Zij waren allen leiders van progressieve en democratische organisaties. Met name worden ge noemd de voorzitter van de christe lijke vakorganisatie Bernard Niyiri- kana en de oud-voorzitter Patrice Mayondo. HONOLOELOE, 18-11. Een Ame rikaanse Boeing, de „Pole Cat" heeft deze week een 42.000 km. lange vlucht om de aardbol via de beide polen gemaakt. Rekening houdend met tussenlandingen in Londen, Buenos Aires, en Christchurch (Nw. Zeeland), deed liet uit Honoloeloe vertrokken en daar teruggekeerde toestel 62 uur en 28 minuten over de vlucht. De gemiddelde vliegsnelheid bedroeg 900 km. per uur. De Boeing had voor atmosferische proeven ne gen wetenschapsmensen aan boord. D eeerste vliegtocht om de wereld, in 1924, duurde zes maanden, waar bij het met een gemiddelde snelheid van 115 km. per uur vliegende toe stel zeventig tussenlandingen moest maken. Senaatsleden spraken met Gromyko MOSKOU, 18-11. Senator Mike Mansfield, die in gezelschap van vier andere leden van de Amerikaanse senaat een bezoek aan- Moskou brengt, iheef t donderdag met de Rus sische minister van buitenlandse za ken, Gromyko, van 'gedachten gewis seld over de oorlog in Vietnam. Mansfield, wiens reis naar de Rus sische 'hoofdstad als een „polsing" wordt gezien, verklaarde na afloop van het twee uur durende onderhoud dat de besprekingen „zeer informa tief" waren geweest. Mansfield is leider van de demo cratische meerderheid in de senaat. De andere vier senatoren zijn twee democraten en twee republikeinen. Zij maken voor deze reis gebruik van een straalvliegtuig van de regering. Geen saneriitgsfonds beroepsbinnenvisserij DEN HAAG, 18-11. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, acht het niet nodig over te gaan tot vorming van een sane ringsfonds voor de beroepsbinnen visserij. In Ihet .bijzonder door de heer van Dongen (K.V.P.) is tijdens de openbare commissievergadering over 'de 'begroting van landbouw en visserij op verdere sanering aange drongen. De heer van Bennek om (C. H.U.) wilde dit niet, maar merkte wel op, dat de beroepsvisserij vaak bij de sportvisserij in het nadeel is, vooral als gevolg van de activiteit van sterke pressiegroepen ten gunste van de sportvisserij. Hij vroeg hier voor de aandacht van de bewinds man. Het I.V.C. acht het eevaar groot dat er nog me=r slachtoffers zullen v allen. De overige bestuursleden van de vakorgrnisatie worden opge spoord. Hun namen kernen voor op de lijst van personen die wegens „subversieve sociale activiteiten" te rechtgesteld mceten worden. Ingezonden mededeling POEDER-CREME-OLIE- DEN HAAG, 18-11, ten meer dan de w. brengt, zo blijkt uit door de minister De wegen kos- gebruiker op ren donderdag rer en vva- ZEEP Anierikaan.se in Vietnam erlie/.en WASHINGTON. 19-11. Hot Ame- t 'kaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat in da week die maandag jl, is geëindigd, 108 Amerikaanse militairen in Viet nam zijn gesneuveld, meer dan in enig ander voorafgaand tijdvak van zeven dagen. Volgens het ministerie bedraagt het totale aantal Amerikaanse ge sneuvelden sinds 1 januari 1961 nu 1095. Het aantal gewonden bedroeg vo rige week 358 en is thans in totaal gestegen tot 5661. Henry Wallace overleden WASHINGTON, 18-11. Henry Wal lace, die in het kabinet van president Roosevelt van 1941 tot 1945 vice-pre sident was, is donderdag op 77-ja rige leeftijd in een ziekenhuis 'in Danbury (Connecticut) overleden. Wallace leed aan aderverkalking en is verscheidene maanden ziek ge weest. Cor Steyn overleden DEN HAAG, 18-11. In zijn huis in Hilversum is op 58-jarige leeftijd Cor Steyn aan een hartaanval over leden. Hij was reeds enige dagen ziek. Cor Steyn werd in 1906 in Den Haag geboren. Daar ontving (hij aan het Koninklijk Conservatorium zijn opleiding tot pianist, onder meer bij de 'heren Spoor en Stotijn. In 1932 trad hij in dienst bij de VARA. Hij bleef er tot 1935, waarna ihij verbon den was aan het City Theater in Amsterdam. In 1949 kwam 'hij bij de VARA terug, waar hij tot nu toe werkzaam was als organist, arran geur en ensembleleider van het rit misch strijkorkest en van het kwar tet Cor Steyn. Enige tijd geleden verzorgde hij de eerste uitzending met het nieuwe grootomroeporgel. Cor Steyn 'heeft ook filmmuziek ge componeerd, o.a. voor de film „Boef je". Hij 'is opgetreden voor radio en televisie. Engeland heeft met goed gevolg een ondergrondse proef genomen met een belangrijk onderdeel van de kernlading voor Polaris-raketten, die het van de V.S. krijgt. x v terstaat, die heer J. G. Suurhoff, aan de Tweede Kamer verstrekt over zicht. In 1964 bedroeg het totaal van de uitgaven ten behoeve van de wegen deer de overheid een miljard en 56 miljoen gulden, waartegenover een opbrengst van motorrijtuigenbelas ting en bijzonder invoerrecht op ben zine er dieselolie van 928 miljoen gulden stond. In het eerste totaal zijn zowel de uitgaven van de cen trale overheid als die door provin cies, gemeenten en waterschappen begrepen. Het gaat hierbij behalve cm de aanleg ook om het onderhoud, varbetering, beheer etc. Voor 1965 worden de totalen geschat op resp. f 1242 min. en l 1101 min. en voor 1966 op f 1391 min, en f 1197 min. Ongeveer honderdduizend Tsje chen hebben momenteel griep, aldus een bericht uit Praag. In west-Slo- wakije zijn 36.000 gevallen geteld, veroorzaakt door het virus B-l. DODELIJKE ONGELUKKEN ST. OEDENKODE. Op de Lie,- houtseweg in St. Oedenrode is de 80- jarige heer H. C. van Gorkum uit Schijndel verongelukt. De man zwenkte niet zijn fiets plotseling naar links, werd door een auto aan gereden, tegen 'het wegdek geslin gerd en daarna door een andere auto overreden. MAASBREE. Bij het oversteken van de rijksweg in Maasbree is de 63-jarige mevrouw J. M. C. Bruij- nen-Schobbers uit Baario donder dagavond met haar fiets door een personenauto aangereden. Het slacht offer overleed enkele ogenblikken later aan de opgelopen verwondin gen. BURGERVEEN. Bij een verkeers ongeluk op de Leimuiderdijk in Bur gerveen in de Haarlemmermeer is een bromfietser zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis over leden is. Ook de bestuurder van een bestelauto is ernstig gewond. De identiteit van de dode en de toe dracht van het ongeval zijn nog niet bekend. ZIERIKZEE, 18-11. Onze stadge noot de heer J. Schot B.W.zn. is in het bezit gekomen van enkele zeer zeldzame munten uit de stedelijke geschiedenis. Het zijn unieke exem plaren, waarvoor kenners hem te recht benijden. Voor de verklaring van de hoeda nigheid der munten even een „stap je" terug in de geschiedenis. De munten stammen uit de Spaanse lijd. Toen een ring van Spaanse sol daten in 1576 rond Zierikzee lag, eis ten de Staatse troepen hun soldij. Geld was echter niet aanwezig en het stadsbestuur besloot tot het aan maken van tinnen (vierkanten) mun ten. Hiervan heeft de verzamelaar verkregen: een halve daalder, een kwart daalder, een achtste daalder en een twee stuiverstuk. Bovendien een valse (eveneens tinnen daalder) want het lag voor de hand dat dit tinnen geld gemakkelijker nage maakt kon Worden dan de officiële specie. Zilveren daalder Toen de Spaanse troepen Zierik zee hadden ingenomen, moest de dreiging van plundering bij de veld heer Mondragon worden afgekocht met een bedrag van liefst 100.000 gulden. De verarmde stad kon uiteraard niet over een dergelijk be drag beschikken. Het tinnen nood- geld was niets voor de Spanjaarden en daarom kwam het bevel van het stadsbestuur aan de burgerij, dat al le zilveren voorwerpen en sierraden ten stadhuize moesten worden inge leverd. Van een deel van dit zilver werden munten geslagen om de Spanjaarden te kunnen betalen. Eén van deze munten, een zilveren daal der is in het bezit gekomen van de verzamelaar. In de literatuur staat deze munt als hoogst zeldzaam aan- Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee neemt het voor eigen publiek op tegen Vosmeer O Burgh - mits goed in vorm - moet bü Halsteren puntje kunnen winnen Zierikzee-reserves niet kansloos bij bezoek aan Patrijzen Drei- schor II en S.V.O.W.K. zullen elkaar wel niet veel ontlopen. VOETBAL K.N.V.B. IJs en weder dienende gaat Zierikzee het, in de 4e klas G, voor eigen publiek opnemen tegen Vosmeer. In deze zowel voor Zierikzee als Vosmeer belangrijke wedstrijd zal het er voor de thuis- slub in hoofdzaak van afhangen wat de voorhoede gaat presteren. Een in dezelfde vorm spelend Burgh. als te gen DIVO moet ook in staat worden geacht bij Halsteren één puntje weg te kapen. Cluzona is te Bergen op Zoom favoriet in de ontmoeting te gen RKFC, terwijl DIVO in staat moet worden geacht met de volle winst naar huis te keren van het be zoek aan Nieuw Borgvliet. Het in eigen om gering spelende Oude Mo len maakt een goede kans op de in zet tegen De Schutters. BSC gaat op bezoek bij hekkesluiter NVS waar de Roosendalers aan het langste eind kunnen trekken. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B zijn de Zierikzee-reservesondanks de 4-3 nederlaag op eigen terrein, zeker AMSTERDAM, 18-11. Het adviesbureau ter voorkoming van mis- f drijven van de Amsterdamse politie heeft de medewerking van een i greep sigarenwinkeliers gevraagd voor de verspreiding van ongeveer I 14G.GOO lucifersbeekjes. Btf het openslaan van deze boekjes kan men dc wenk lezen: pas opzakkenollers". In een brief aan de win- keiiers schrijft de commissaris van politie mcj. mr T. de Jong o.m. dat „in verband met de naderende feestdagen de komende weken door het publiek inkopen worden gedaan, hetgeen zich veelal ken- merkt dcor een gezellige drukte op straat en in winkels. Van die drukte maken zakkenrollers vaak gebruik om hun slag te slaan. In het gedrang bij of in trams, bussen en overvolle winkels worden jaarlijks vele mensen daarvan het slachtoffer. Open handtassen, onzorgvuldig opgeborgen portemonnaics of pcrtcfeuHes werken de activiteiten van de zakkenrollers helaas maar al te zeer in de hand. Hoewel het advies bureau", aldus de commissaris, „zich niet vleit met de hoop dat elke lucifer in het boekje een waarschuwing zal zijn, hoopt het, dat het luciferboekje voor gebruikers en gebrulk- sters bij winkelen en in gedrang een „reminder" zal zijn van „wecsl steeds cp uw hoede". Dc commissaris verzoekt de sigarenwinkeliers de boekjes vrijdag en zaterdag a.s. aan hun klanten uit te reiken, want op zaterdag zal Sinterklaas zijn intrede in Amsterdam doen, waarmee de kcopdrukte meestal wordt ingeluid. niet kansloos bij het bezoek aan Pa trijzen. Luctor staat thuis voor geen zware opgaaf tegen Kruiningen, ter wijl Cortgene een goede kans maakt weer eens een overwinning te boe ken nu Robur op bezoek komt. In de 2e klas C heeft Zonnemaire de beste papieren tegen Zierikzee 111, terwijl Dreischor II en SVOWK elkaar wel niet veel zullen ontlopen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaan de Bruse Boys het op eigen grondgebied opnemen tegen Middelburg. Een puntenverdeling zou voor de Boys in dit treffen zeker al een goed resultaat zijn. Nieuw- dorp, dat vorige week zo verassend voor de dag kiuam tegen Zaamslag, zien wij morgenmiddag toch aan het kortste eind trekken tegen Wissen- kerke. Kapelle kan de puntjes thuis houden tegen VCK, terwijl Beren de handen vol krijgt aan het te gast zijnde Spui. Zaamslag gaat voor eigen publiek tegen Kloetinge pro beren zich te herstellen van cle mis stap, van vorige week. In de 2e klas A staat WIK te Kerkwerve weer voor een bijzonder zware taak tegen Veere dat met de beste papieren binnen de lijnen komt. Duiveland zal in haar beste vorm moeten spelen om bij Colijnsplaatse Boys de neder laag te ontlopen. Bevelanders gaat thuis winnen van AFK, teru>yl 's Heer Hendrikskinderen een goede kans maakt de buit binnen le halen bij Serooskerke. Bij de ontmoeting lussen Oostkapelle en Meeuwen 11 slaan wij de kansen van de bezoe kers iels hoger aan dan die van de thuisclub. In de 3e klas A gaat bij het treffen tussen Burgh IV en ME- VO Iff het terreinvoordeel xoaar- schijnlijk de doorslag geven. JUNIOREN. In groep A I maakt Zierikzee A I een kansb eslag op de inzet te leggen in de thuiswedstrijd tegen Zeelandia A I. In groep B IX zullen ZSC B I en Renesse B I el kaar te Scharendijke niet veel ont lopen. Burgh B I geven rug een goe de kans op de winst bij het bezoek aan Brouwershaven B I. In groep B X hebben Bruse Boys B I en Duive land B I dc beste kansen tegen resp. MEVO B I en Dreischor B I. Te Nieuwerkerk moet Zierikzee B I van SKNWK B I kunnen winnen terwijl Zierikzee B II te Ouwerkerlc zeker niet kansloos is tegen SVOWK B I. gemerkt en de cataloguswaarde ligt dan ook bijzonder hoog. De munt is nog opvallend gaaf en draagt het opschrift: „Regiae Majes- tati reccncilata Zlri-Zea - 2 juliïAn- no 1576", hetgeen vertaald is: „Zie rikzee met de koninklijke Majesteit verzoend, den 2 van Hooimaand 1576". Deze munt werd tien jaar geleden gekocht door een Bredase arts op een veiling te Londen. De heer Schot heeft heel wat voor deze begeerde munt moeten offeren o.m. een gou den reaal met de beeldenaar van Philips de Schone. kleintjes uit$j? het binnenlfAd AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft ihet Joods kinderhuis van de gefusioneerde Joodse instellingen voor kinderbescherming aan de ML- randalaan te Amsterdam officieel geopend. Het is nu het enige Joodse kinderhuis in ons land. DEN HAAG. Op 'het terrein van het voormalig concentratiekamp Da chau zal een protestantse ikapel wor den gebouwd, nu er reeds een R.K. kapel en een synagoge staan. Hét initiatief voor de bouw van de pro testantse kapel is genomen door mr. D. A. E. Loos, hoofdambtenaar bij de Raad van Ministers van 'd'e E.E.G. in. Brussel, lid van het Nederlandse Dachauocmiité. DEN HAAG. Nederland en België werken thans aan een gedetailleerd uitvoeringsplan voor een gezamen lijk hulpproject op onderwijsgebied in de Afrikaanse republiek Rwanda, ARNHEM. Een buis, gemaakt van band "dat van huis gemaakt is, blijkt het meest geschikte hulpmiddel te zijn bij de toepassing van de nieu we methode voor het leggen van draineersystemen, die de Koninklij ke Ned'erlandsche Heidemaatschappij samen met een aantal deskundigen ontwikkeld heeft en die in de afge lopen maanden voor het eerst in de praktijk is toegepast. DEN HAAG. In het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum museum van Ihet Boek in Den Haag wordt van 23 november tot en met 31 januari de expositie gehouden „150 jaar boekprod'uktie in Nederlad". '•s-HERTOGENBOSCH. Onder de titel „Mond- en Voetkunst" wordt van 21 tot en met 30 november in het Jeroen Bosch-huis in 's-Herto- genbosoh een expositie gehouden van veertig werken van tien kunstschil ders, die het gebruik van handen ontberen. DRIEBERGEN. Onder overweldigen de belangstelling is prof. H. Kraemer in Driebergen ten grave gedragen. Voorafgaande werd dn de Nederlands Hervormde kerk een rouwdienst ge houden, waarin voorging dr. A. Th. van Leeuwen van het instituut Kerk en Wereld. DEN HAAG. In de Ursulakliniek is de 29-jarige B. Beren'dsen overle den, die eerder met zijn bromfiets door een personenauto werd aange reden en daarna tegen een lichtmast hotste. LEEUWARDEN. Bij werkzaamhe den op een tererin van een transfor matorstation bij Lemmer is de 41- jarige elektricien J. Punter uit Pop- pingawier met de bedrading van het elektrisch hoogspanningsnet in aan raking gekomen. Hij moet op slag zijn gedood. GRONINGEN. Te Slochteren heeft de officiële ondertekening plaats ge vonden van het tussen N.A.M. (gas- export) en „Ruihrgas" gesloten ex portcontract voor Nederlands aard gas. „Ruhngas" A.G. in Essen is de grootste gasmaatschappij van west- Duitsland. AMSTERDAM. Dank zij met suc ces afgsloten onderhandelingen met de American Export Isbrandtsen Li nes Inc. zal over enige maanden in Amsterdam oen. belangrijk knoop punt voor containervervoer worden gevestigd. SCHIPHOL. Dc eerste Fokker F-28 Fellowship, het tweemotorige straal vliegtuig dat door de Fokkerfebrie- Icen thans wordt ontwikkeld, as aan een Westiduitse luchtvaartmaat schappij verkocht. GENEMUIDEN. In Genemuiden is onder de varkens van drie veehou ders varkenspest geconstateerd. Een aantal dieren is afgemaakt. Het domanlale duingebied in de Schouwse Westhoek kreeg er een „hoogzit" bij, een lelijk woord voor een fraai object. Het betreft hier een verblijfhuisje, waar men zich onder wat meer beschutting dan buiten kan ophouden, om te genieten van de fraaie natuur. Voor wandelaars een nuttige aanwinst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE/BRUINISSE, 18-11. De Zeeuwse mossclkwekervloot kwam donderdag en vrijdag terug van twee dagen mosselzaadvisscn op de Waddenzee (15 en 16 novem ber) twee dagen waarin het vroor dat het kraakte, zodat het vissen niet altijd een genoegen was. De kwekers die mosselzaad zoch ten, zijn over het algemeen wel ge- geslaagd al schijnt er wel meer zaad op de consumptiemosselpercelen te- recht te zijn gekomen, dan op de na tuurlijke banken. Maar van die natuurlijke banken kon ieder toch wel een of twee vrachten vissen. Ir. J. Prins benoennl tot voorzitter Z.L.M. ZIERIKZEE, 19-11. „Het recente verleden van Zeeland, uw verleden is getekend door gebeurtenissen die slechts ten dele mijn ervaringen zijn. Maar u kijkt vooruit naar de toe komstige ontwikkeling en u vraagt van mij mee te denken over de plaats van d'e bedrijven, zowel in het brede internationale verband als in het mooie Zeeland, een Zeeland dat steeds meer een ander gezicht gaat 'krijgen door strakke dammen en sil houetten van kranen en fabrieken". Aldus begin deze week ir. J. Prins tot het hoofdbestuur van de Z.L.M., dat een bijzondere vergadering be legde teneinde de nieuwe voorzitter (die 1 januari a.s. zijn functie offici eel aanvaardt) welkom te 'heten. Ir, Prins vond 'het een moeilijke opgave ir. Geuze op te volgen. Hij kenschetste de scheidende voorzitter als iemand die vele unieke combi naties in zich verenigt. „De Zeeuwse land- en tuinbouw is een bedrijfstak waar we met zijn allen trots op mo gen zijn. De organisatie van deze Zeeuwse land- en tuinbouw laat u nu achter als een bloeiende organi satie, een organisatie met gezag en daar moet u mijns inziens trots op zijn". Aldus ir. Prins, zich wendend tot de scheidende voorzitter. Scheepvaartberichten Abida, 17—11 te Port Elizabeth ver wacht. Esso Rotterdam, 17-11 van Bombay naar Rastanura. Geesterland, 16-11 van Las Palmas maar Santos. St. Nicolaas in Rotterdam ROTTERDAM, 18-11. St. Nico laas heeft zijn intrede in Ne derland gedaan aan de Park kade te Rotterdam, waar hij arriveerde met een groot aan tal Pieterknechten en een de tachement hellebaardiers dat zijn persoonlijke lijfwacht vormde. Het schip „Erasmus" had hem uit verre streken naar het middelpunt van de Rotterdamse haven gebracht en de goede Sint had voor de ze tocht al een paar honderd kinderen uitgenodigd. Op de kade stonden er ondanks de snerpende koude wind ook nog een paar honderd, waarvan er vele een handje kregen van St. Nicolaas zelf. Een matroos van de „Evergreen", het Ameri kaanse kustwachschip dat en kele dagen in Rotterdam ligt keek stomverbaasd dit tafereel aan. St. Nicolaas is nu eenmaal een vreemdeling in Amerika. Van de Parkkade ging 't eerst per auto naar de Doelen en vandaar op een schimmel naar het Stadhuisplein, waar bur gemeester Thomassen persoon lijk de goede Sint verwelkom de, ook hier waren natuurlijk heel veel kinderen aanwezig en dc stoet schopte het toch al moeilijke verkeer in de Ro moeilijke verkeer in de Rot terdamse binnenstad danig in de war. Hy reikte op het Stad huisplein 'n aantal bijzondere Rotterdamse lieverdjes ge schenken uit omdat z(j win naars waren geiuordcn van de balonwedstrijd in juli door „Opgeruimd staat netjesin Rotterdam georganiseerd. Anders was het gesteld met hen die naar grote mosselen zochten. Hun speui'tochten liepen voor het merendeel op een teleuistelling uit, omdat zeer Weinig mosselen schijnen voor te komen althans in dat ge deelte van de Waddenzee waar mocht worden gevist. En zij die naar grote mosselen zochten waren juist diegenen die niet kunnen leveren, omdat hun percelen onder het mos selzaad liggen. De berichten van vorige week, dat de storm veel schade op de percelen heeft aangericht, werden ook deze week door de feiten bevestigd. Ingezonden mededeling I RUWE HANDEN Flitsen uit het buitenland SALISBURY. De tien leden van de Afrikaanse oppositie in het parle ment vam fthodesië 'hebben bekend gemaakt niet met de regering van Ian Smith te willen onderhandelen. SAIGON. Een bataljon van de eer ste Amerikaanse 'divisie cavalerie is bij Plei Me in een hinderlaag van de Vietconig 'gevallen. Er is zes en een half uur lang hevig gevochten, vaak man tegen man, en de Amerikanen moesten tijdelijk terugtrekken. De Amerikaanse verliezen worden ma tig 'genoemd. De Amerikanen 'hebben later de lijken van SOO Viclcongleden geteld. BRUSSEL. De voorzitter van de E.E.G.-commissie, Walter Hallstein, iheeft in Brussel een nieuwe radio- en televisiestudio van de voorlioh- tingsdienst van de Europese Ge meenschappen in 'gebruik gesteld. MOSKOU. De nieuwe kleine inter continentale Rusische raketten wor den van mobiele lanceerinrichtingen afgeschoten, welke niet door Ameri kaanse spionagesatellielen kunnen worden ontdekt. Dit schrijft generaal Vladimir Toloebko, de opperbevel hebber van de Russische strategische raketstrijdkraChten in het vakbonds blad „Troed". PARIJS. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Franse ambassadeur in Guinea, Philippe Koenig, zijn functie heeft neergelegd en Conakry heeft veriaten. LONDEN. Premier Wilson heeft de regering Smith gewaarschuwd geen agressie te plegen tegen Zambia of een ander buurland. Wilson zei dit in een vraaggesprek dat de B.B.C. naar Afrika uitzond. Een dergelijke agressie betekent een oorlogsdaad waartegen de Verenigde Naties kun nen optreden, zei hij. SAIGON. Twee Zuidvietnamese burgers, een man en een meisje van vier jaar, zijn ten nooreten van Sai gon gedood door artdlleriegrana ten die verkeerd schijnen te zijn gericht. Drie mensen werden gewond. Er is een onderzoek ingesteld. KAIRO. Ongeveer vijfhonderd stu denten hebben een mars door de Egyptische hoofdstad gehouden uit protest togen de verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka. De studenten schreeuw den „wij willen wraak" en „weg met koning Hassan van Marokko". FORT GORDON (Georgia). De 75- jarige oud-president Eisenhower, die herstellende is van een luichte hart aanval, 'heeft zijn bed mogen verla ten. Hij heeft even in een stoel ge zeten. PNOMPENH. De Cambodjaanse minister van voorlichting heeft Amerikaanse verklaringen tegenge sproken volgens welke Noordvietna- mese eenheden die meegedaan had den aan de strijd in Zuid-Vietnam uit Cambodja waren gekomen en er naar teruggekeerd waren na de strijd NEW ORLEANS. Een 16-jarige Amerikaan .Thomas Robinson, heeft getracht, onder bedreiging met een revolver, de bemanning van een DC- 8 met 113 passagiers te dwingen naar Cuba te vliegen. Hij vond dat Ame rika te weinig doet om het verzet te gen Castro te steunen en wilde nu ze3f naar Cuba om het nodige te verrichten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6