GESPREK MINISTERS EN STICHTING VAN DE ARBEID Bezoekers hoogovens getroffen door gloeiende spatten van vloeibaar ijzer Meer Amerikanen naar Vietnam Rusland loopt bewapening in op de V.S. Meer auto voor uw geld <#i TAUNUS 17 M 8035,- Gemeentelijke herindeling - verkiezingen Goeree - Overflakkee Tuinman Zoon uoor.w VEERSTANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1') november 196."» y*2sit jaargang Nr. J9H91 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuw gebouw Coöp. Raiffeisenbunk Zierikzee e.o. VOORBURG, 18-11. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, hebben donder dagmiddag in het gebouw van de Directie van de Arbeid te Voorburg het bestuur van de Stichting van de Arbeid ontvangen voor een door dat bestuur aangevraagde bespreking over de goedkeuring van collective arbeidsovereenkomsten gedurende de overgangsperiode naar een vrijer loonpolitiek stelsel. De ministers en de bestuursleden van de Stichting hebben zich doen bijstaan door verscheidene deskun digen. Over de duur van deze be spreking is nog niets bekend. De bespreking is opgeschort tot vrijdag '26 november, 's avonds om half acht. Is deze middag alleen ge sproken over de gedragsregel hoe te IJMUIDEN, 19-11. Voor vyftig congresgangers van de Nederlands- Duitse kamer van koophandel (die in Amsterdam vergaderde) heeft gis teren een excursie naar de Konin klijke Hoogovens en Staaalfabriek N.V. te IJmuiden een tragisch slot gehad. Tijdens een bezoek aan de oxystaalfabriek, waar schroot werd gemengd met ruw-yzer, ontstond omstreeks twaalf uur een explosie waarbij vyftig bezoekers werden ge wond-, waarvan drie ernstig. Zy zyn opgenomen in het Rode Kr nis Zie kenhuis te Beverwijk. In het internationale congrescen trum R.A.I. te Amsterdam (waar de k.v.k.. bijeen was) heerste gistermid dag na het ongeval grote verslagen heid. Alvorens tot de orde van de dag over te gaan verleende voorzit ter prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen het woord aan de heer R. P. Bentz van den Berg, lid van de raad van bestuur van de Kon. Hoogovens, die de toedracht van het ongeluk vertel de. Bij het vullen van een converter (waarvan de oxydestaalfabriek er drie bevat) met ruw-ijzer spatte een deel van het gloeiend vloeibare me taal uit het vat, juist op het moment toen de negentig excursisten zich op he bezoekersbordes bevonden. Ministers De heer Bentz van den Berg deel de mee dat het bestuur van Hoog ovens het gebeurde bijzonder be treurt, doch dat de schuld niet bij het bedrijf ligt. Prof. Gelissen, die hierna het woord voerde, betreurde het bijzonder dat het geval zich juist had voorgedaan tijdens de jubileum- vergadering van de Kamer van Koophandel. Later in de middag arriveerde drs. J. M. den Uyl, minister van econo mische zaken, en hij sloot zich na mens de Nederlandse regering aan bij de gevoelens van medeleven met de Duitse en Nederlandse gasten die slachtoffers van het ongeval werden. Hij sprak de hoop uit op een spoe dig algemeen herstel. Tegen de avond gaf de Kon. Ned. Hoogovens een lijst vrij van slacht offers van het ongeval. De ernstig gewonden zijn (voorzover valt na te gaan) de heren M. K. Jonkers uit Mierlo en C. W. Zimmerman (Duits consul in Amsterdam). Zij zijn bui ten levensgevaar. WASHINGTON, 18-11. De Ame rikaanse minister van defensie, Mc- Namara, heeft meegedeeld dat de Amerikaanse troepensterkte in Viet nam zal worden vergroot op verzoek van de commandanten le velde. Een aantal noemde hij niet. Er bevinden zich momenteel 160.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam. handelen met goedkeuring van c.a.o.s' in de overgangsfase naar een vrijer loonbeleid, vrijdag 26 november zal daarnaast het zevende halfjaarlijkse economische rapport van de Sociaal- Economische Raad in de besprekin gen worden betrokken. De bespreking van donderdagmid dag heeft de drie groeperingen: ka binet, werkgevers en werknemers. nog niet tot een eenheid van visie kunnen brengen. Op een gezamenlijke persconferen tie van de twee ministers en de twee voorzitters van het bestuur der Stichting van de Arbeid, is o.m. het volgende gebleken: Minister Veldkamp deelde mede dat de bespreking van donderdag middag nog niet tot een afsluiting is gekomen. Zij wordt volgende vrijdag voortgezet, waarbij dan te vens het jongste economische rap port van de S.E.R. en een aantal facetten van centrale loonpolitiek, zoals minimum-inkomen, gelijke be loning van mannen en vrouwen. loonindexering, mede onderwerp van gesprek zullen zijn. Minister Veldkamp zei het be stuur der Stichting te hebben mee gedeeld dat het kabinet instemt met het standpunt der Stichting, dat in de overgangsfase de Stichting alleen formeel collectieve arbeidsovereen komsten toest. In sommige gevallen moot de mo gelijkheid bestaan in te grijpen bij collectieve arbeidsovereenkomsten die onvoldoende rekening houden met het algemeen sociaal-economisch belang. Werknemers en werkgevers oor delen - zoals bekend is - verschil lend over hetgeen er dan moet ge beuren. Namens het kabinet heeft minister Veldkamp voorts medegedeeld dat de ontwikkeling nauwlettend zal ge volgd worden; in concrete gevallen zal overeenkomstig de huidige wet telijke mogelijkheden worden inge grepen. Ingezonden mededeling LONDEN, 19-11. De Sovvjct-Unic heeft haar sterkte op het gebied van lange-afstandsrakettcn in het afge lopen jaar met veertig procent ver hoogd, waardoor zij haar achter stand op de V.S. in grote mate heeft ingelopen. Tot deze slotsom komt het „Insti tuut voor Strategische studies" in Londen in zijn jaarlijks overzicht ovei de machtsverhoudingen in de wereld. Het instituut, dat medewer kers uit dertien landen, waaronder de V.S., heeft, is van oordeel dat het strategisch potentieel van commu nistisch China niet opmerkelijk is toegenomen. Met name ontbreekt Nederlandse onthouding bij stemming over China DEN HAAG, 19-11. De Nederland se delegatie in de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft zioh woensdag bij de stemming over de toelating van communistisch Chi na tot de volkerenorganisatie ont houden, omdat uit recente verkla ringen van de leiders van de Chinese volksrepubliek blijkt dat de repu bliek het handvest van de Verenigde Naties thans niet kan onderschrij ven. De door Peking gestelde voor- waarden moeten als onaanvaardbaar voor de volkerenorganisatie worden aangemerkt, aldus blijkt uit Neder lands stemverklaring in de voltalli ge zitting van de assemblee. het dit land aan moderne vliegtui gen, tanks en duikboten, terwijl het wellicht over enkele jaren ook wa terstofwapens zal kunnen vervaardi gen, aldus het overzicht. Volgens het instituut heeft Ame rika thans een voorsprong van vier op één op de Russen wat raketten betreft die van schepen kunnen wor den afgevuurd. De Amerikanen zou den over 544 van dergelijke wapens beschikken. Verrassing aan loket ROTTERDAM, 18-11. Een em ployé van het Rotterdamse ef fectenkantoor heeft op wel bijzondere verrassende wijze het bundeltje IJslandse kronen ter waarde van ongeveer f 1300 dat- hij had verloren, terugge kregen. Degene die het bun deltje bankbiljetten vond, de 19-jarige kantoorbediende J. W. K. uit de Maasstad bood het geld namelijk ter wisseling aan bij het Rotterdamse effec tenkantoor. De man achter het loket was dezelfde die kort te voren de kronen had verloren. De employé waarschuwde de politie en K. werd wegens ver duistering in bewaring gesteld. Zeewater overspoelt trein Op 1 januari a.s. vier gemeenten DAWLISH (Devonshire, Engeland). Een goederentrein op weg naar Ply mouth ploegt door de hoog opgezweepte golven, die over de kade slaan. Ge deelten van Engeland werden geteisterd door sneeuwstormen en ijsregens, waardoor elektriciteitsstoringen ontstonden en het verkeer tverd ontwricht. DEN HAAG, 18-11. Voor de vier gemeenten, waaruit na de gemeente lijke herindeling van Goeree-Over- flakkee met ingang van 1 januari a.s. dit eiland zal bestaan, zyn don derdag verkiezingen gehouden voor de gemeenteraden, die vanaf die da tum zitting zullen hebben. De vier nieuwe gemeenten zyn: Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflak- kee. Na telling van de uitgebrachte stemmen konden de volgende uit slagen worden vastgesteld: Kinderbijslag kleine zelfstandigen DEN HAAG, 18-11. De voor het recht op 'kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen geldende inkomensgrens - welke sedert 1 januari 1965 f 4600 per jaar bedraagt - wordt mot in gang van 1 januari 196G verhoogd tot f 4900. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstii wadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 5 DIRKSLAND (vanaf 1 januari a.s. omvattend de huidige gemeenten Dirksland, Melis sant en Herkingen): rechtgevend op: A.R876 - 3 zetels C.H.U290 - 1 zetel P.v.d.A934 - 4 zetels S.G.P990 - 4 zetels V.V.D255 - 1 zetel Totaal aantal zetels: 13. OOSTFLAKKEE (vanaf 1 januari a.s. omvattend de huidige gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge): rechtgevend op: A.R 590 - 2 zetels C.H.U488 - 1 zetel P.v.d.A1329 - 4 zetels S.G.P604 - 2 zetels V.V.D296 - 1 zetel KV.P644 - 2 zetels Lijst De Jonge 266 - 1 zetel Totaal aantal zetels: 13. MIDDELHARNIS (vanaf l januari a.s. omvattend de huidige gemeenten Middelharnis. Sommelsdijk, Stad aan 't Haring vliet en Nieuwe Tonge): rechtgevend op: A.R1638 - 4 zetels C.H.U389 - 1 zetel P.v.d.A1765 - 4 zetels S.G.P1607 - 3 zetels V.V.D860 - 2 zetels Lijst Hoogland 343 - 1 zclel Totaal aantal zetels: 15. GOEDEREDE (vanaf 1 januari a.s. omvattend do huidige gemeenten Goedereede, Oud dorp en Stellendam): rechtgevend op: P.v.d.A598 - 2 zetels S.G.P1606 - 5 zetels V.V.D360 - 1 zetel Prot. Chr1267 - 4 zetels Alg. Belang 294 - 1 zetel Totaal aantal zetels: 13. Ingezonden mededeling Mooie en nuttige SINT NICOLAAS- CADEAUX zoals: moderne fauteuils mimi-tafels boekenplanken rookstandaards kapstokken „Ram" kleedjes en kussens rotan meubelen vindt U bij Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 President en 'mevrouw Johnson heb ben woensdagavond prinses Margaret en lord Snowdon op het Witte Huis ontvangen en ter hunner ere een diner-dansayit gegeven. Voor de aan vang van dit diner werd de bijgaan de foto gemaakt. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's •k Elke dag is lang of kort X Naar dal ondervonden wordt. Oostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of sneeuw en aanvankelijk in het zuiden van het land hier en daar nog mist; zwakke tot matige ooste lijke wind. In het noorden van het land: lichte, hier en daar matige vorst; in het zuiden: langzame verdere daling van temperatuur tot even beneden hel vriespunt. 20 nov. Zon op 8.08. onder 16.43. Maan op 4.30, onder 15.48. 21 nov. Zon op 8.10, onder 16.42. Maan op 5.50, onder 16.04. 22 nov. Zon op 8.11. onder 16.40. Maan op 7.10, onder 16.23. Nieuwe maan: 23 nov. te 5.10. ZIERIKZEE- 20 nov. 0.51 v.m. 13.08 n.m. 21 nov. 1.44 v.m. 14.01 n.m. 22 nov 2.34 v.m. 14.48 n.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 0.32 v.m. 12.58 n.m. 21 nov. 1.21 v.m. 13.46 n.m. 22 nov. 2.07 v.m. 14.28 n.m. Doodtij: 25 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. Hel K.N.M.I. deelt mede: Nadat de vorst donderdag on geveer tot de lijn Texel. Coevorden was teruggedrongen is deze zich door een lichte draaiing van de wind van zuidoost naar oost weer in zeer lang zaam tempo naar hel zuiden gaan uitbreiden en verwacht moet worden dat dit proces het komende etmaal zal doorgaan zodat het hele land la ter weer in de vorst komt. Dit wordt veroorzaakt doordat nieuwe van do Gclf van Biscaye afkomstige storin gen zich in oostelijke richting naar hel Alpengebied verplaatsen. Tevens •handhaaft zich een uitermate groot hogedrukgebied met een luchtdruk- waarde in het centrum van om streeks 1050 millbar boven Groen land waarbij een uitloper hiervan zich tot over nooid-Scandinavic uit strekt. Dit houdt de aanvoer van koude lucht ever Rusland en Scan dinavië naar 'het zuidwesten in stand. In Scandinavië kwamen afgelopen nacht temperaturen voor tot 20 gra den onder nul, maar ook in Polen vroor het 10 tot 15 graden, terwijl tot vlak bij het noordoosten van ons land in Duitsland 5 graden vorst voorkwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1