Ford Taunus 12M Nieuwe loon- en prijsspiraal Garage Glerum DE LEKKERSTE SOEP, DE MOOISTE CADEAUS prachtige soepborden in 6 verschillende decors Aktiviteiten van liet Ned. Rode Kruis in Schouvvse Westhoek Maak nu een proefrit met de mosselavonden diepvriezers Eerste filmavond te Renesse RENESSE, 16-11. Deze week start te de afdeling „Schouwen" van het Nederlandse Koude Kruis in het Dorpshuls te Renesse met het verto nen van het jaarlijks filmprogram ma In de plaatsen van Schouwens Westhoek. Nadat in de middag een gced bezocht jeugdprogramma, met als hoofdfilm „De reddende vleu gels" was vertoond opende namens het bestuur van de afd. dokter H. J. Simons de avendvcorstelling. Na zijn welkomstwoord sprak de heer SLmons er zijn teleurstelling over uit dat voor de eerste maal te Renesse de belangstelling triest was te noemen. Hij sprak de hoop uit dat het Roode Kruis niet in het ver geetboekje zou raken daar door deze organisatie bijzonder veel goed werk werd en nog steeds wordt ver richt. it jaar kon de afdeling haar ledental met 21 vermeerderen. Het ledental bedraagt nu 1326 t.w. Burgh (189), Haamstede (385), Renesse (311), Noordwelle (76), Serooskerke (82), Ellemeet (109) en Scharendijke (174). Op een aantal van 5198 inwoners in de afdeling betekent dit een per centage van 25,51 De campagne 1965 bracht op f 2354,waarmee 184,3 van het streefbedrag werd behaald. Burgh 371,65), Haamste de (f 762,35), Renesse (f 530,03), Nocrdwelle (f 165,Serooskerke (f 54,20), Scharendijke (f 336,25( en Ellemeet (f 135,—). In de loop van 1965 bedankte de heer S. A. de Haas als functionaris van hef Jeugd Roode Kruis in verband met zijn diverse andere verenigingsfuncties. In zijn plaats werd per 1 juli de heer A. Damman te Burgh bereid gevonden dit werk op zich te nemen. Hulpposten Van het eerste hulp-materiaal, dat op een 30 tal verschillende hulppos- Wat biedt de ten in de afdeling ter beschikking staat, werd vooral gedurende de zo mermaanden veel gebruik gemaakt. Evenals in 1S64 werd een bijzonder geslaagde boottocht over de Ooster- sehelde georganiseerd voor patiënten en bejaarden, die in mindere mate deel kunnen nemen aan reisjes e.d. Deze reis werd gratis aangeboden door de heer W. A. de Jonge, afde lingsvoorzitter van het Roode Kruis, afdeling Geldrop, die te Haamstede zijn zomerverblijf heeft. Leden van het bestuur, Welfare en kolonne zorgden belangeloos voor het ver voer. Onder auspiciën van de kolon- necommandant, de heer H. J. Simons werd in het wijkgebouw te Haam stede door de heer B. C. v. d. Kloot te Zierikzee een E.H.B.O.-cursus ge geven. Van de oorspronkelijke 14 cursisten bleven er uiteindelijk 7 over, die allen slaagden. Voor een nieuwe aanvangscursus E.H.B.O. be staat momenteel (5 cursisten) te weinig belangstelling. De heer Si mons wekte de aanwezigen op zich alsnog voor deze cursus op te geven Dokter Der Weduwen te Burgh leidt een tiental kollonneleden, die in het bezit zijn van een E.H.B.O.-diploma, cp vcor de cursus E.H.I.O. Na het vertonen van de kleurenfilm over het verblijf van de patiënten in het Henri Dunant-huis te Zeist werd de boeiende hoofdfilm „Mrs. Miniver" vertoond. In de pauze werd ten ba te van het Roode Kruis werk een verloting gehouden terwijl ook Wel fare-werk te koop werd aangeboden. VAN HET VADERLANDSE ERF Vrije lonen, stijgende kosten, ,,kouwe drukte", olie op vuur en onze duurste tante BEELDBUIS DONDERDAG. Het voorprogram ma bestaat - met uitzondering van het tienerprogramma Shindigdat om half acht wordt uitgezonden - uit vertrouwde onderdelen. Na het korte nieuwsbulletin volgen resp. Klaas Vaak, jeugdjournaal De Verrekijker en Van Gewest tot Gewest. Dit laat ste programma is oorspronkelijk be doeld voor de stadsbewoner, doch een enquête heeft uitgewezen dat het het meest wordt bekeken op het platteland. Om half acht duszoals aangekondigd, „Shindig", een teen agerprogramma. van de Amerikaan se televisie. Als gasten treden op Neil Sedaka, Chad en Jeremy, the Righteous Brothers en Matt Monro. Na het journaal brengt E. Peereboom redacteur van Het Parool, „Econo misch Bulletin" op het scherm, waar in wordt stilgestaan bij prijs- en loonsverhogingen, indexcijfers en meer van deze - voor dè buiten staander op het eerste gezicht wat griezelig aandoende - begrippen. Na de economie het amusement. In een klinkende muzikale show laat de vermaarde Michael Pfleghar ons kennismaken met een aantal voor aanstaande Japanse sterren die ons, samen met o.a. Lill Babs, Heide Brühl en Gilbert Bécaud, zo'n kleine drie kwartier aangenaam bezig hou den .De avond wordt besloten met de documentaire „Drente vroeger en nu". Hierin maken we kennis met het moderne dynamische Drente, waar industriewijken verrijzen op de plaats waar vroeger de schaapherder ronddoolde en waar plaggenhutten vervangen zijn door moderne flats. Op net twee de Anneke Grönloh show, waarin de bekende artieste o.a. ontvangt Roger Marino pantomime en The Seekers, een groepje dat fu rore maakte met songs als „A world of our own", „The Times are a chan ging" en I'll never find another you". VRIJDAG. Na het korte nieuws bulletin van zeven uur en de (even eens korte) aflevering van Klaas Vaak (die misschien toch weer opge volgd zal worden door Barend de Beer) brengt de VARA „Fanclub" op het scherm, een televisierubriek voor teenagers, gepresenteerd door (quiz winnares) Astrid Engels en Judith Bosch. De vorige aflevering viel wat tegen, maar dit keer ziet de gasten lijst er zo veelbelovend uit dat er eigenlijk niets mis kan gaan. Belang rijkste gast is ongetwijfeld de Ame- rikaans-Portoricaanse zanger Sliawn Elliot die met zijn pittige calypso liedje „Shame and Scandal in the Family" plotseling bekendheid kreeg Andere „Fanclub"-bezoekers zijn o.a. Dave Berry, The Fighting Cats en een merkwaardig orkest bestaande uit Rob de Nys, Karin Kent, Boude- wijn de Groot, Connie van Bergen en als zangsolist (pianist) Louis van Dijk. Na het journaal en „Achter het Nieuws" weer een aflevering van „Tel uit je winst", waarin Theo Eerdmans, geassisteerd door Maud van Praag, kandidaten aan de tand voelt over uiteenlopende onderwer pen. Vanavond ook nog een herha ling en wel van het liedjesprogram ma dat de VARA 30 oktober uitzond ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van deze omroep. Een keur van solisten brengt liedjes uit de af gelopen veertig jaar, aangevuld met historische gegevens uit die periode. Tot besluit van de avond zendt de VARA het satyrische programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" uit, waaraan medewerken: Rinus Ferdinandusse, Else Hoog (zijn echtgenote), Mllly Scott, Aad Kosto en (mannequin) Loes Hamel. De re gie is in handen van Wim van Halm, aangezien Leen Timp (om begrijpe lijke redenen) het bijltje er bij heeft neergelegd. Op net tiyee „Wat bezielt u", een rubriek waarin de psycholoog drs. R. Greiner ons precies vertelt wat de psychologische beweegredenen zijn van ons menselijk handelen. De vrije loonvorming, zoals die door de vakbonden wordt voorge staan, heeft niet de instemming uan een meerderheid der Sociaal Econo mische Raad. Dat blijkt uit een ad vies dat dit college dezer dagen aan minister Veldkamp heeft voorgelegd. Hoewel de vooruitzichten voor 1966 niet ongunstig zijn, zullen werkge vers en vakbonden het gevaar van een loon- en prijsspiraal voor ogen moeten houden. Dit gevaar is nu des te groter, aan gezien de verhoging der indirecte be lastingen onvermijdelijk tot prijsstij gingen zullen leiden, die op hun beurt weer tot looneisen aanleiding zullen geven. Bovendien staan als gevolg van de overspannen arbeids markt de werknemers in een dusda nige positie, dat bij volledig vrijla ten van de lonen rekening moet wor den gehouden met overtrokken loon eisen, die een inflatoire werking zou den kunnen ontketenen. Daarom wil de S.E.R. in een nieuw vrijer loonsysteem de teugels niet te ver laten uieren. Wel zal het huidige strakke systeem van goedkeuring van c.a.o.'s een stuk soepeler kun nen worden, maar niettemin moeten alle c.a.o's aan het college van rijks bemiddelaars ter goedkeuring wor den voorgelegd. Het spreekt vanzelf, dat in de ko mende maanden dit advies van de S.E.R. onderwerp van felle discus sies zal worden. De vakbonden mo gen.dan bij de S.E.R. nul,op het re- kwest hebben gekregen, bij de ko mende loononderhandelingen staan de werknemers stellig in een sterke positie en de looneisen zullen dan ook wel niet mals zijn. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspel len, dat de loononderhandelingen dit jaar heel moeizaam zullen verlopen. Dr. Einaar De meest besproken man in de afgelopen week was dr. Einaar, de gevolmachtigd minister van Surina me. Zijn spiritueel optreden tijdens het debat over de toestemmingswet terzake van het huwelijk van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg zal men niet licht vergeten. Dr. Einaar heeft de Nederlanders een stukje zelfkennis bijgebracht op een wijze, die ons allemaal heeft aange sproken. De Nederlanders staan bekend als een nuchter volk. Iedereen geloofde in deze karakteristiek. En nu zijn wij inderdaad in velerlei opzicht wel een nuchter denkend volk. Maar dat be tekent niet dat wij onze emoties al tijd in de hand zouden hebben .In tegendeel, onze hokjesgeest, die het politieke en helaas ook het gods dienstige leven in ons land vaak zo zeer vertroebelt, duidt er op dat wij onze emoties soms niet op creatieve wijze kunnen uiten, dat wij wel we ten waar we tegen zijn, maar op de vraag waar we nu eigenlijk vóór zijn, slechts een vaag antwoord kun nen geven. Deze zwakheid loillen we dan van onszelf dikwijls niet zien en daaruit vloeit vermoedelijk ook de behoefte voort om toch maar vooral die „image" van een nuchtere volks aard op te houden. Dr. Einaar heeft ons in een bemin nelijk, ironisch betoog ons deze waarheden fijntjes onder de neus gewreven. „Jongens, kijk nou ook ere» vaar jezelf, dan heb je geen zin m<< r noil kouwe drukte te ma ken''. Ziehier wat de Surinaamse minister eigenlijk wilde zeggen. Hij heeft gelijk. In het fabriceren van kouwe drukte zijn de Nederlanders ware meesters. Veel tegenstellingen in ons kleine land worden kunstma tig opgeroepen en in stand gehouden. Wij worden hier niet graag op ge wezen .Maar dr. Einaar heeft dat ge daan op een wijzedie ons toch in onze waarde liet. Hij heeft ons door maar houdt niettemin van ons. Daar om is deze liefde wederkerig. Olie op het vuur Zenen december a.s. zal de toe stemmingswet in de Eerste Kamer worden behandeld. Wij mogen hopen dat tegen die tijd de tegenstellingen, die er in ons volk over het huwelijk leven, enigermate geluwd zullen zijn. Helaas zijn er Nederlanders die ner gens zo'n behoefte aan schijnen te hebben als om het vuurtje een beetje warm te houden. Zo moest de politie dit weekend weer ingrijpen, toen zg. provo's anti- Claus demonstraties hielden. Enkele figuren dringen er hardnekkig bij de justitie op aan dat de medewer kers van „Zo is heten mevrouw Annie Romein-Verschoor wegens majesteitsschennis moeten worden vervolgd en willen op die wijze weer olie op het vuur werpen. Zou het tot een rechtszaak komen, dan gaan de tegenstanders Van het huwelijk zich natuurlijk weer flink roeren en be gint het spel opnieuw. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beerta: H. dVsser, Epe AangenomJen naar Oegstgeest (vaik. G. F. Cal'.ettbadh)H. P. Hulsman, Velsen-N. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel". B. Haverkamp, Groen ekan; voorVelp (4e pred.pl.): J. v. Winters wijk, Zevenbergen. Ger. Kerken Beroepen te Tholen-Poortvliet: H. van Dijk, 'kadn, te Hilversum; te Leeuwarden-Huizum: S. v. d. Veen, Zwijjïd'rec'ht. Bedankt voor Harlingen: R. van Reenen, H.I. Ambacht; voor Capelle a.d. IJssel: J. C. v. d. Veen, Maars- sen; voor MaTum: G. Sinia, Ee. Chr. Ger. Kerken Beroepen te s - Gr a venh a ge - W es t J. H. Velema, Apeldoorn-C.; te Do'k- kum: D. H. Biesma, Lisse. Aangenomen naar Zutphen: dr. J. do Vuyst, Amsterdam. Met grote vreugde en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onze dochter MARINA CORNEUA PIETERN'ELLA -(Marleen) J. W. VERWIJS A. M. F. VERWIJS- PLAATING Noordgouwe, 15 nov. 1965 Groeneweg 9 Zaterdag 20 november verloven zich: JOPIE VERWEST RINUS KLOET Zierikzee, Molenstraat Kerkwerve, Vloedstraat 37 Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond na het over\jjden van onze lieve moeder, jbehuwd-, groot- en overgrootmoeder JANNA KORNELIA v. d. PANNE-v. d. WEEL betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie: W. L. GELUK-v. d. PANNE Zierikzee, 18 november 1965 Er zijn in de afgelopen maanden door vele mensen in de geëmotio neerdheid van het ogenblik dingen gezegd, die eigenlijk niet helemaal door cle beugel kunnen. Sommige tegenstanders van het huwelijk haal den argumenten aan, die bedenkelijk veel leken op de theorieën die de nazi's hanteerden om andere volke ren te onderdrukken. Sommige voor standers hadden de mond vol van vergevensgezindheid, die zij echter sèlf niet toepasten op degenen die er een andere mening op na hielden. Hopelijk zal de justitie zo verstan dig zijn om genoemde zaken niet te vervolgen. Het zou de rust rondom het verloofde paar alleen maar be vorderen. In het wetboek van straf vordering vindt men artikel 12, 2de lid, dat zegt dat in bepaalde geval len van vervolging kan worden af gezien, „op gronden aan het alge meen belang ontleend". Dit artikel zou in het onderhavige geval moe ten worden toegepast. Dure tante Dat tante Post een dure tante is ■wisten we allang. Ze wil zich flink laten betalen hoewel zij minder hard voor ons loopt dan enkele- jareri ge leden. Vertragingen zijn aan de orde van de dag. Wederom wórdt er bij de P.T.T. al weer druk gezinspeeld op een nieuwe verhoging der post- tarieven. Het drukwerk zou dan op .tien cent,brievep, op twintig cent port komen. Als 't zo doorgaat moe ten we straks een gulden op een brief plakken en hem dan nog zelf gaan bestellen! De gemiddelde burger heeft daar niet zoveel last van. De correspon dentie van de doorsnee-Nederlander is weinig omvangrijk en alleen voor verliefde mensen betekent een ta riefsverhoging een duidelijke stijging van de kosten van levensonderhoud ...Maar voor het bedrijfsleven kan de lastenverhoging zwaar aankcmien. De consumentenbond raas de eerste, die tegen een eventuele verhoging der posttarieven al bij voorbaat pro testeerde. Het bedrijfsleven had meer reden gehad om bij een dergelijk protest voorop te staan. Bedrijven met een omvangrijke correspondentie (en dat zijn er tal loze in den lande) zullen deze ta riefsverhogingen toch wel willen doorberekenen in hun prijzen, maar dat mogen ze niet, want dat strookt niet met het prijsbeleid van de regering. We zouden er dan toch voor willen pleiten, dat niet alleen de slagers en caféhouders, maar ook tante Post het prijsbeheer sing scor set zou worden aangetrokken. Of dat er duidelijk onderscheid wordt gemaakt (zoals in andere landen wel gebeurt) tussen een vertraagde bestelling te gen laag tarief en de duurdere ver zending die dan wel op tijd moet komen. H. Ro'and Holst-prijs voor schrijver Hugo Claus DEN HAAG, 17-11. Vrijdag 16 november zal de Vlaamse schrijver Hugo Claus in het gebouw van de Arbeiderspers in Amsterdam de Henriet te Roland Holst-prijs 1965 in ontvangst nemen. De prijs is hem door de Henriëtte Roland Holst- stichting toegekend voor zijn gehele oeuvre op het gebied van het toneel. De toekenning van de prijs vond plaats cp voordracht van de jury, bestaande uit Pierre H. Dubois, Ben Stroman en Erik Vos. Ruimschoots plaats en comfort voor 5 passa giers zuinige 50 PK V4-motor.geheel ge synchroniseerde 4-versnellingsbak.de volmaakte wegligglng door 's werelds meest geperfectioneerde voor wielaandrijving veel koffer ruimte... laag benzine verbruik en weinig onderhoud I Incl. verselucht verwarmingf 5.725.- (af fabriek Amsterdam) Lange Nobelstraat - Telefoon 2281 - Zierikzee SUCCESJES Divers-n: Sint stuurde van Milano via Espagnol een grote collectie fleurige Italiaanse Rabana tassen naar Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Zie etalage! A.s. zaterdag- en zondagavond wederom onze gezellige Freddy de Groot Molen „de Lelie" Scharendijke - tel. (01117) 287 De grootste sortering Marijnen Philips Helifrost Erres vindt U bij Firina J. D. DE KORTE ZONEN telefoon 227 - Bruinisse iiiiiAAAAiü

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 8