GRATIS oMmdudkc Jonge, c/têrn SIERDEKSEL Wilson hoopt op wonder voor Rhodesië goed sluitende bij uw FAVORIETE AARDBEIENJAM KASTEEL TE HUUR Afschaffing van de kwitantiezegel PUROL met jonge jenever is De Zijp se pont had met pech te kampen In India dreigt de hongersnood 7 7 alles kan met CEtalhiin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 november 1965 Nr. 19890 BLIK DOOR HET WERELD wat zou de wereld er zich dan druk TONEEL EN FILM om maken? Wat Wilson Juist niet wenst en waartoe hij eigenlijk ook de machts middelen niet heeft, is met de wa pens een eind te maken aan de re bellie. Niet ten onrechte, want het zou er op neerkomen dat de Engel sen gingen schieten in een kruithuis. Ingezonden mededeling De Britse premier Harold Wilson koestert kennelijk de hoop dat onder de blanke Rhodesiërs de gematigden toch nog de overhand zullen krijgen en de extremisten - die nu de onaf hankelijkheid uitriepen - weer aan de kant zullen zetten. Dan zou het gesprek hervat en o'p een redelijke manier het probleem uit de weg ge ruimd kunnen worden. Vandaar dat hij met zijn sancties niet al te ver wil gaan. Weliswaar is Rhodesë nu uit het sterlingblok gestoten, koopt Groot- land geen tabak en suiker meer, leveren de Britten niets meer en ver lenen zij geen steun, maar een olie- boycot wordt nog niet als wapen ge hanteerd, tenzij welicht de Ver. Na ties daartoe dwingen. Die zouden de Rhodesische economie een nekslag kunnen toebrengen, maar ook het kabinet van Ian Smith er toe kunnen brengen van zijn kant de kolenleve- rantie aan Zambia's kopermijnen te staken en de treinen met het produkt der mijnen niet meer door te laten. Een tegenzet die dan zowel Zambia (het vroegere Noord-Rhodesië) enorm zou duperen, als de Britten zelf die voor hun industrie aangewezen zijn op dit koper. Er is een argument voor Wilsons beperkte sanctiesAl jaren terug, toen de federatievorming met Noord Rhodesië en Nyassaland (thans Zam biawerd voorbereid, vertrokken vrij wat blanke kolonisten: ze voor zagen meer invloed van de neger bevolking en vreesden dat hun eco nomische mogelijkheden zouden worden geschaad. Zaken zijn zaken Economische overwegingen leven sterk onder deze gemeenschap van maar voor de helft Britten. Zou nu blijken dat het door de extremisten eenzijdige uitroepen van de onafhan kelijkheid hun broodje dunner be legd zou maken, dan is er kans dat ze tot inkeer komen. Maar het valt eerder te verwachten dat die inkeer zich uit door te verhuizen (bijvoor beeld naar Zuid-Afrika) dan door tegen lan Smith in verzet te komen. De regering-Smith is trouwens niet bijzonder geneigd lieden de kans te geven in verzet te komen, of ze nu blank zijn of zwart. Tenslotte zit ten niet alleen de leiders van de ne gerpartijen in verplichte afzondering maar bijvoorbeeld ook een blanke li beraal als Garfield Todd. Geeft d.it al niet veel hoop dat Wilsons idee veel kans maakt, nog minder wordt die door de akelige er varingen die de wereld met handels- boycot en sancties heeft opgedaan. Van de oorlog van Mussolini in Abessynië, via de Spaanse burger- Vlucht om de wereld HONOLOELOE, 15-11. Zon dagavond is van het vliegveld van Honoloeloe een straal vliegtuig van het type Boeing 707-320 C, ingericht als labo ratorium, opgestegen voor een vlucht om de wereld via noord en zuidpool. De afstand van meer dan 42.000 kilometer zal naar verwachting in 52 tot 56 uur worden afgelegd. Aan boord bevinden zich veertig personen: negen geleerden, dertien waarnemers, dertien bemanningsleden en vijf jour nalisten. De tocht heeft hoofd zakelijk een wetenschappelijk doel. Er zullen talrijke waar nemingen worden verricht. Men hoopt echter ook een aan tal snelheidsrecords te verbe teren. oorlog tot bijvoorbeeld de boycot van Cuba die formeel nog voortduurt, hebben ze zelden, zo al ooit, iets noemenswaardigs uitgehaald. Een goede buur In dit geval is het trouwens nog zo dat Rhodesië althans twee be vriende buren heeft - Zuid-Afrika en het Portugese Mozambique - die er bepaald geen behoefte aan hebben Rhodesië te helpen ruïneren. Daar komt dan nog bij dat de voornaamste maatregel van Wilson, de tabaksboycot, voorlopig toch geen effect heeft, want de oogst van dit jaar is net verkocht. En bovendien heeft Wilson thuis de grootste moei te om ook de conservatieve oppositie er toe te bewegen positief te staan tegenover zijn maatregelen. De recht se groeperingen van Heaths partij, waarin een sterke Rhodesië-lobby werkt, herinneren zich slechts dat de blanke Rhodesiërs toch bloedsbroe ders en willen geheel geen maat regelen. En als de Britten zelf al niet eensgezind achter de sancties staan, Veel bloed In Afrika ligt dermate veel explo sief materiaal dat een dergelijke ex peditie - van Britten of desnoods on der auspiciën van de V.N. - zeer ge makkelijk te maken zou kunnen krij gen met een omvangrijker strijd dan Afrika ooit heeft gezien, Kongo in begrepen. Een man als president Hastings Banda (president van Ma lawi dat voor zijn werkgelegenheid leunt op Rhodesië en dus goede kans maakt als eerste gedupeerd te wor den als de boycot slaagt) berekent dat het Rhodesische leger in staat is in enkele weken alle buurstaten on der de voet te lopen. Premier Smith behoeft zich zo ge- zien dus weinig zorgen te maken. Voorlopig althans. Dat hij op de duur de verliezende partij is, staat even wel ook vast. Het is onbestaanbaar dat een blanke minderheid in de tweede helft van de twintigste eeuw nog blijvend een land met een ge kleurde meerderheid kan regeren. Garfield Todd voorspelde dat bin nen enkele jaren negers zouden re geren in Salisbury, nadat er eerst veel bloed was gevloeid. Nu door de rebellie de laatste kans verkeken lijkt dat deze profetie tot het eerste gedeelte beperkt blijft, is het verder nog maar afwachten tot het bloed vergieten begint. Jou iv beurt, schat ft? In het a.s. weekeinde (zaterdag en zondag) brengt de Concertzaal de film „Jouw beurt, sehatje", een film naar een roman van Peter Cheyney, met Eddie Constantine als Lemmy Caution. De spannende film gaat over een bekende geleerde die ontvoerd wordt, ook de verloofde van de professor is verdwenen. Het spoor van de ver misten voert naar Frankrijk. Uiter aard komt in deze geschiedenis Lem my weer volop in actie, zowel te vuist als met de revolver. Hij raakt verward in de ene intrigue na de an dere. Het „hoogtepunt" is wel de achtervolging van de bende per he licopter. Met een enorme sprong uit 't hefschroefvliegtuig belandt Lemmy in een volgeladen hooiwagen. Via de- 7.". wagen bereikt hij de afgelegen kaas-fabriek, waar zich een echte ou derwetse vechtpartij afspeelt. Dan kan eindelijk de bende worden gear resteerd en de aanvoerder van de gangsters ontmaskerd. Al met al dus een film, waarin het aan actie niet ontbreek.t Volgens de politie in de Peruvi aanse hoofdstad Lima zijn 12 mijn werkers om het leven gekomen en 39 gewend geraakt toen een vracht auto van een bergwand naar bene den stortte. BRUINISSE Referaat over „Kerk en recreatie" op vergadering Hervormde vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereniging te Bruinlsse vergaderde dinsdag avond in het Ncd. Herv. verenigings gebouw, ender leiding van de presi dente, mevrouw M. van der Sar-van Vliet. Nadat gczcngen was Psalm 100 vers 1 en 4 hield de presidente een inleiding ever Psalm 100. Na de pauze hield ds. H. M. Stra- ting een causerie over „Kerk en Re creatie", werk onderwerp hij van verschillende kanten belichtte. Ook hij voorzag een stormachtige ontwikkeling van de recreatie in ons gewest, omdat Zeeland straks de „long" zal zijn niet alleen van de Randstad Holland, maar ook van het Roergebied, en van een deel van België en Frankrijk. De kerk heeft ongetwijfeld een taak tegenover de groeiende stroom vreemdelingen. Het z.g.n. strandpas- toraat in de Westhoek is een voor beeld van de moderne aanpak op dit gebied, - Een nog grotere arbeidstijdverkor ting zal nog meer problemen schep pen. Spreker was dankbaar voor de samenwerking die met andere ker ken mogelijk blijkt, op het gebied van het strandpastoraat. De groeiende stroom vreemdelin gen stelt ook de middenstanders voor problemen, die in meer dan één op zicht ook de kerk raken. Van diensten verlenende bedrijven wordt verwacht dat zij, ook werke lijk dienend gereed zullen staan, wanneer de vreemdeling dat vraagt en wanneer uit traditie een strenge zondagsluiting wordt gehandhaafd (wat te prijzen is) zal een oplossing moeten worden gezocht, om te voor komen, dat door vestiging van „vreemde bedrijven" een chaos ont staat, op het gebied van de zondags viering. Vele andere aspecten werden nog naar voren gebracht en een geani meerde bespreking volgde op dit ak- tuele onderwerp. DEN HAAG. De minister van so ciale zaken en volksgezondheid,dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het pre miepercentage ingevolge de interum- wet invaliditeitsrentetrekkers met ingang van 1 januari 1S66 vastge steld op 2,4. Ingezonden mededeling Voor dagelijkse variatie Hero Extra jam in handige één-persoons verpakking De presidente dankte ds. Strating voor zijn referaat. Nadat gezongen was Gezang 280 vers' 1 en 5, sloot ds. Strating met dankzegging. DEN HAAG, 17-11. Het voorstel van minister Vondeling tot afschaf fing van 'het 'kwitantiezegel heeft in de vaste commissie voor financien uit de Tweede Kamer algeméne in stemming gevonden, zo blijkt uit het voorlopig verslag. Vele leden vroegen of ook niet zou dienen te worden overwogen de vas te zegelrechten en 'het zg. formaatze gel af te sdhaffen voor al die geval len, waarin 'die. betrokken partijen niet beroepsmatig bandelen. Verschillende andere leden vroe gen waarom niet reeds een vaste da tum van inwerkingtreden, bijvoor beeld 1 januari 1966 woTdt 'genoemd. RUWE HUID Ingezonden mededeling SCHRALE LIPPEN SPORT VOETBAL Zonnemaire-Renesse II 1-3 Zonnemaire begon uitstekend. Reeds in de vijfde minuut slaagde Adrie Geelhoed er in de rood-gelen de leiding te 'geven. De thuisclub bleef hierna nog geruime tijd de toon aangeven, maar met spil Jon ker aan het hoofd slaagden de duin- bewoners er in de schade tot één doelpunt te beperken.'De tegenaan vallen van Renesse waren niet ge heel van gevaar ontbloot en nog voor het verstrijken van de eerste helft slaadge linksbinnen Boerma er in de gelijkmaker te scoren (1-1). In de tweede helft werden de rood-wit- ten voor doel gevaarlijker, zonder hierbij tot groots spel te komen. In de negende minuut gaf T. Matthijsse met een beheerst schot Renesse de leiding (1-2). Deze stand bleef tot elf minuten voor tijd gehandhaafd. In het strafschopgebied werkte L. Ver- loo toen met de hand, waarna J. Da lebout uit de strafschop aan alle on zekerheid een einde maakte (1-3). Brouwershaven II-Burgh III 1-3 Brouwershaven II heeft zaterdag middag de beide puntjes moeten meegeven aan het bezoekende Burgh III, dat ondanks de opstelling van di verse oudspelers uit Burgh I en II niet dat overwicht had, dat men zou kunnen verwachten. De thuisclub startte tegen de wind, welke aan het spel veel afbreuk deed. Brouw kwam bijna aan een doel punt toen midvoor v. Oeveren door brak, maar deze speler werd door 1,. van Nieuwenhuize nogal hard handig van de bal gezet. In de 23ste minuut stonden beide spelers weer tegenover elkaar maar Van Oeveren wist nu handig te passeren en met een schuiver doelman v. d. Zande het nakijken te geven (1-0) Burgh gaf beter samenspel te zien dan de thuisclub, maar vele doel rij pe kansen werden om zeep gebracht. Verton zag kans om voor 't lege doel over te knallen. Ook Braam had pech met een schot net langs de paal. Even later stompte de Jonge een loeier van Quaak corner. Twee mi nuten voor rust bracht Quaak de stand op 1-1. Na cie thee speelde Burgh tegen de wind, waarbij ze gevaarlijk voor de Brouw-veste kwamen. In de achtste minuut schoot Verton in uit een cor ner van Quaak (1-2). Het was op nieuw Verton, die na een snelle rush een schuiver loste vlak langs de staanders (1-3). Met een duiik moest De Jonge een schot, van v. d. Zande onschadelijk maken. Do eindstand bleef 1-3, wat zeker te danken was aan 't goed 'ingrijpen bij dc Brouw- verdediging van Frans Rijnberg. Vierduizend kippen verbrand HEERLEN, 17-11. Ongeveer 4000 kippen zijn dinsdagavond omgeko men bij een brand in een loods van het kippenbedrijf van de heer Van Horne te Baexem. Ook de loods ging verloren. De brand is ontstaan door een lek in de olieverwarming. De schade wordt geschat op 50.000 gul den. De eigenaar was verzekerd. Vlag in top bij V.U.-verpleegstersschool AMSTERDAM, 17-11. Het in ne- gen bouwlagen verrijzende woonhuis voor de leerlingen van de verpleeg- stersSchool van het academische zie kenhuis der vrije universiteit heeft dinsdagmiddag zijn hoogste punt be reikt. Om drie uur ging de vlag in top. Dit woonhuis maakte deel uit van )het schoolcomplex waarvan de bouw, op het 10 ha grote VU-terrein aan de Kalfjeslaan te Amstelveen, evenzo vordert. Het bevat 336 ka mers, voorts woonT en werkgelegen heid voor de (drie) „vrouwen des huizes" die met de leiding zijn be last, en algemene ruimten. WENDOVER, 17-11. De 28-jarige Amerikaan Craig Breedlove heeft op de Bonneville zoutvlakten in de Ame rikaanse staat Utah met zijn door straalmotoren aangedreven „Spirit of America Sonic 1" het wereld snel heidsrecord te land op 966,554 km per -uur gebracht. Door zijn presta tie verbeterde 'hij hét record van 927, 550 km por uur van zijn landgenoot Art Arfonds1, 'dat 'deze ruim een maand geleden met zijn „Green Mon ster" op de zoutvlakten vestigde met bijna 40 km. Het was voor de vijfde maal in twee jaar dat Breedlove - een ex-_ brandweerman uit Los Angeles - het wereld snelheidsrecord op zijn naam bracht. Een verrassende, nieuwe long-drink: Almdudler met jonge jenever. Leuk internationaal - en verkwikkend als berglucht, want. Almdudler's basis is: bijzondere kruiden van de bloeiende bergweiden in Oostenrijk. Ook puur is Almdudler heerlijk. ,pn vaak serveren'- Koe\ serveren, ZIJPE, 16-11. Juist (oen dinsdag volg Ier plaatse een sterke zandaan- voor het eerst sedert lange (tfd, als slibbing, en een ondieper worden! ZIJPE, 16-11. Juist toen dinsdag voor het eerst sedert lange ((jd, als gevolg van gedeeltelijke wegvalling van het bietenvervoer, de R.T.M. be sloot maar met één pent te varen kwam de pech om de hoek kijken. Wegens de lage waterstand voer de veerpont Zijpe in de mond van de tramhaven vast en voor lVfe uur was toen de vaart gestagneerd. In die tijd ontstond natuurlijk aan weerszijden van het veer een lange file wachtende auto's, die enige uren oponthoud hadden. De sterke stroom in het Zijpe heeft natuurlijk lot ge volg dat rhet de stroom veel zand wordt meegevoerd. In het stroom bed van het Zijpe vormt de tramha ven als het ware een dode hoek, waar het zand bezinkt, met als ge- BETER GEHEUGEN? Het Amerikaanse weekblad „Science" meldt dat twee Amerikanen, Plotnikoff en Glasky, erin geslaagd zijn een middel te vervaardigen dat het geheugen van de mens verbe tert. Bijzonderheden werden niet gegeven volg Ier plaatse een sterke zandaan- slibbing, en een ondieper worden! van de havenmond. Wanneer de oostenwind nog en kele dagen aanhoudt zullen ook de lage waterstanden aanhouden en zal de lage waterstand wellicht de veerdienst dikwijls parten spelen. N1EUW-DELHI, 17-11. De Indiase ccngrespartfj heeft in het parlement de nadruk gelegd op de noodzaak van liet invoeren van zoveel moge lijk levensmiddelen uit de Verenig de Staten en andere landen. Zij menen dat de voedselschaarste slechts door grote leveranties uit het buitenland overwonnen kan worden. De minister van spoorwegen heeft in Bombay gezegd dal India de Ver enigde Staten meet verzoeken de gi-aanleveranties dit jaar tot tien tien miljoen ton te verhogen om een dreigende hongersnood te vermijden. Door de grote droogte is een groot deel van de oogst verloren gegaan. In Radjastan zouden 520.000 men sen in 20 van de 26 distrieten met hongersnood worden bedreigd. Ingezonden mededeling Jj3 vraag handleiding in de winkel FEUILLETON Van A'ken draaide zich naar de kleine Friezin en zei hoffelijk: „Ik neem aan, dat jufrouw Heenstra deze mededeling wel met bijzonder veel genoegen vernomen zal hebben". Het meisje 'knikte. „En of. Als ik nog terugdenk aan die eerste nacht". „Beslist nooit meer aan denken", adviseerde de sekretaris. Hij 'keek de baron een ogenblik aan. „Misschien heeft iem'and toch nog iets te vra gen...." Julius van Gent stak zijn vinger op, hetgeen hem een duw in de zij van zijn vriend opleverde. „Zeg, je bent 'hier niet op schoolDoch Julius trdk zlich er niets van aan en vroeg: „Hoe zat dat met het harnas hier - hij wees naar de nis - dat ver wisseld werd en waarop die nacht geschoten werd?" De baron glimlachte. „Mijn sekre taris 'heeft, op advies en met behulp van onze vriend Schalkwijk het har nas, dat ihier -normaal staat, omge wisseld voor een ander, omdat het zwaard met kostbare edelstenen is ingelegd en we geen risico wilden nemen. En dat gat - hij glimlachte opnieuw en -keek naar de recher cheur - is er al ongeveer zeven eeu wen in. Dat wat u voor een pistool schot versleet, werd veroorzaakt, doordat het harnas niet zorgvuldig genoeg neergezet was. Het viel na melijk en deze klap registreerde u waarschijnlijk als een schot. Zoals gezegd miocst deze verwisseling ge schieden zonder dat. de gasten het merkten, zodat het waarschijnlijk wat al te 'haastig heeft, plaats ge vonden. Gelukkig \vend het harnas door G. DEUTEKOM door de val niet beschadigd". Julius knikte. „Dat verklaart veel" Toen iedereen verdei- zweeg, zei de sekretaris nogmaals: „Nog iemand misschien iets te vragen?" Schrijver Lode kwam overeind. „Ja, nu u er toch gelegenheid voor geeft.... De baron suggereerde de tweede of derde avond na onze aan komst, -dat zijn sekretaris er met het geld van ons vandoor was. Ook zeker een doorgestoken kaart, -niet?" Beiden lachten' en keken elkaar even aan. „Inderdaad meneer oh.." „Lade is mijn naam". „Meneer Lode, ook deze suggestie was een onderdeel van de hele opzet. We hoopten de "heren van Dalen en Gorinne hiermede in de waan te brengén, dat zo volledig vrij spel hadden, omdat ikzelf immers ook -ging vertrekken", verduidelijkte de baron. Van Aken begon te lachen. „Ik vermoedde na uw uiteenzetting al zo iets. Nog één ding, meneer de ba ron. Wat had dat vliegende doods kop eigenlijk voor zin? Of wilt u be weren, dat dit verbeelding is ge weest van de mensen, die het gezien 'hebben?" „Die bestaat inderdaad", antwoord de de baron. „Laat ik zeggen: een grapje van mijn sekretaris, om de spokerij te completeren". Hij wend de zich tot zijn sekretaris: „Piet, het is nog niet donfker. Demonstreer het nog eens, als je wilt", Piet Biermans sprong op. „Eén minuutje, dames en heren. Kijkt u maar in de richting van de trap". Meteen verdween hij. Bert en Ineke, die naast elkaar za ten, kwamen op dit moment gelijk tijdig tot de ontdekking, dat hun handen al enige tijd in elkaar ver gleden waren. Ze keken er na ar en toen naar elkander. Meteen begon nen zc te glimlachen. Hij drukte zachtjes haar hand. „Ineke", fluister de hij, „als je eens wist. hoe gek ik nog op je ben Het meisje had echter op dit ogen blik geen gelegenheid meer om te antwoorden, want gelijktijdig klonk er een zacht gefluit en zag men in snelle vaart een verlichte doodskop langes de zoldering zweven. Hoewel iedereen gewaarschuwd was, slaakte Jo Heenstra toch nog een gil, ter wijl ze haar handen voor de ogen sloeg. „Hou op,... wat griezelig.." „Het is van plastic -gemaakt, da mes en heren", klonk de rustige stem van de baron. Met een elektrisch lampje er in. Het glijdt langs een viertal draden. Dat is alles. Aardige uitvinding van mijn sekretaris, vindt u ook niet?" Lode lachte grimmig. „Ik heb al dadelijk gedacht, toen ik die snuiter voor d-e eerste keer zag: dat lijkt -me echt een lolbroek. Hoofdstuk 29. Die avond, even voor het vallen van de schemering, liep een lange man links en rechts kijkend door een der lanen rond het 'kasteel. Hij was al een keer tot het eind bij de straat weg geweest, om op zijn schreden te rug te keren, opnieuw naar beide zijden tui'end. Halverwege in dc laan zat op een bankje, goed verscholen door de tak ken der bomen en enkele struiken, een jonge vrouw. Zo had wat binnen pret de man tc zier» gaan. Doch toen hij voor de tweede keer haar gepas seerd was, zonder het meisje en de bank ontdekt tc hebben, vond ze het blijkbaar genoeg en riep „Koekoek!" De man bleef staan en keek om. Pas toen hij tussen de bomen door iets wits zag schitteren, liep hij van het pad af naar de bank. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7