Groot-Brittannië en Rhodesië nemen wederzijds maatregelen Vrouw (35 jaar) vermoord te Vlaardingen Een toekomstbeeld van het toerisme Pelting niet in V.N. Treinen gaan harder rijden Oorlog in Zuid-Vietnam verslindt koper BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN IN BEHANDELING es vermoon Meisj in Arizona ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 november 1963 122ste jaargang Nr. 19890 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKHE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Ouwerkerk voelt voor één streek- V.V. V Na de onafhankelijkheid Sprookjesstad voor lilliputters SALISBURY, 17-11. Be Rhodesi- sche premier, Ian Smith, heeft woensdag cp ecu persconferentie meegedeeld, dat hij een bijeenkomst zal bchggen met stamhoofden en vertegenwoordigers van de officiële oppositie „cm te pegen een dialoog met hen tct stand te brengen". Van de zijde van de Afrikaanse bevol king was volgens hem grote bijval gekomen ra hel uitroepen van de crafhankciijkheid. Hij bevestigde, dat de telefoon van het gcuverneurs- hui.s is afgesneden. De premier was teleurgesteld door de houding van Sir Humphrey Gibbs, die door hem betiteld werd als „de voormalige gouverneur van Rhodesië". De door het Britse parle ment goedgekeurde sanctiemaatrege len hielden volgens hem inmenging in de Rhodesische aangelegenheid in. Smith zei, dat hem was gebleken dat de Rhodesicrs nu eensgezinder dan ooit waren. De Rhodesische regeringsleider noemde de positie van Sir Hum phrey, die zijn residentie weigert te ontruimen, precair. Zijn regering was niet van plan tegen de „oud- gouverneur" persoonlijk iets te on dernemen, maar hoopte wel „dat de huidige situatie niet lang zou voort duren". Oliesancties? Intussen zou de Britse premier, Harold Wilson, woensdag op een bij eenkomst van het kabinetscomité voor defensie en buitenlandse poli tiek de mogelijkheid hebben bespro ken van oliesancties tegen Rhodesië. Het vermoeden dat deze netelige kwestie aan de orde was, werd ver sterkt door de aanwezigheid van Fred Lee, de minister van energie, die anders de bijeenkomsten van ge noemd kabinetseomité niet bijwoont. Engeland staat in t'e Verenigde Naties onder sterke druk van de Afrikaanse cn Aziatische landen om de sanclies cok tct de cliclevering uit te breiden. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat Engeland dit ernstig zou overwegen wanneer dit de eni ge mogelijkheid bleek om militaire interventie in Rhodesië te voorkomen Naar verder nog vernomen is zou op de kabinetsbijeenkomst van woens dag ook gespreken zijn ever een eventuele boodschap van koningin Elizabeth ?an dc Britse gouverneur in Rhodesië. Ccnsrlidatic bewind De parlementaire groep van het „Rhcdesisch frent" kwam 's middags bijeen om maatregelen te consolidaj; tie van het bewind te bespreken. Dinsdagavond was er al een aan gekondigd: de „reserve bank" (cen trale bank) zal de gehele Rhodesische goudproduktie opkopen (deze be droeg vorig jaar ca. 70 miljoen gul den) teneinde het Rhodesische pond te dekken nu Rhodesië uit de ster- lingzone is gestoten. De blanke hoofdredacteur van de „Rhodesia Herald", Malcolm Smith, schrijver van verscheidene gecensureerde Dacler verdrinkt zich VLAARDINGEN, 17-11. Naar eerst vandaag is gebleken is dins dagmiddag de 35-jarige mevrouw Henny Apotheker-Ter Haar in haar wening aan de BIcis van Treslong straat 83 te Vlaardingen vermoede lijk dcor de 40-jarige J. van W, door wurging om het leven gebracht. Toen het enige dochtertje van het slachtoffer, de 10-jarige Janny, na schooltijd geen gehoor kreeg, ging zij schaatsen, doch nadat ook om kwart over zes niet werd openge daan, waarschuwde zij de buren. De ze haalden de vader van zijn werk, die zijn vrouw levenloos op de grond aantrof. De dokter en de politie kwamen nadien tot de conclusie dat de vrouw aan een natuurlijke dood zou zijn gestorven. Nadat echter het dochtertje 's a- vonds laat aan haar vader vertelde, dat zijn collega J. van W„ toen zij naar school ging op bezoek was, waarschuwde de heer Apotheker wederom de politie. Op last van de substituut-officier van justitie, mr. J. D. de Jong, werd door dr. J. Zel- denrust, patholoog anatoom van het gerechtelijk laboratorium, sectie op het lijk verricht, waarbij werd ge constateerd. dat de vrouw door wur ging om het leven was gebracht. Men heeft toen getracht de vermoedelijke dader op te sporen. Volgens navraag aan zijn woning had. de man op zijn werk moeten zijn, omdat hij 's mor gens op tijd daarheen was vertrok ken. Hij bleek daar echter niet te zijn. Wel vernam de politie dat hij vaak naar de algemene begraaf plaats in Schiedam ging om het graf van zijn ouders te bezoeken. Hier vond men inderdaad zijn rijwiel. Omdat de begraafplaats dicht bij de poldervaart ligt, is de politie daar gaan dreggen, met als resultaat, dat spoedig het stoffelijk overschot van de man boven water werd gehaald. Malaria onder Amerikaanse troepen in Vietnam WASHINGTON, 17-11. Een Ame- rikaanse officier van gezondheid heeft meegedeeld, dat onder de Amerikaanse troepen in Vietnam hoe langer hoe meer gevallen van malaria voorkomen. De directeur van het onderzoe kingsinstituut van het militaire hos pitaal Walter Reed heeft eraan toe gevoegd, geen cijfers te kunnen noe men. Dr. Clay Huff van het Amerikaan se instituut voor medisch onderzoek heeft gezegd, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam zich wellicht ge plaatst kunnen zien voor een tekort aan kinine voor de bestrijding van Malaria. CAIRO. Uit het Nubaii-a-kanaal, 80 'km ten noordoosten van 'de Egyp tische hoofdstad, zijn de lijiken opge vist van 9 kinderen die verdron ken toen een veerboot in het midden van het kanaal omsloeg. AMSTERDAM, 17-11. - In vliegtuigen met drie dekken, die plaats bieden aan 700 tot 1.000 passagiers, zullen in 1970 byna tvvee miljoen Amerikanen dc Atlantische Oceaan oversteken om hun vakantie in Europa te gaan doorbrengen. In 1970 ook zullen in Amsterdam in dc directe omgeving van het R.A.I.-gebouw drie hotelpaleizcn zy» verrezen, die ieder een grotere capaciteit zullen hebben dan het huidige Amsterdam-IIilton. Dit z(jn enkele van de toekomstvoorspellingen die dc heer J. N. Strykers, directeur van de V.V.V. Amsterdam, woensdagmiddag deed tijdens een voordracht over het vreemdelingenverkeer voor dc af deling Amsterdam van de Maatschappij voor Nyverhcid cn Handel. Dc heer Strykers toonde in dit op economisch gebied gespeciali seerde gezelschap met cijfers aan welk een groot economisch belang het toerisme in het algemeen heeft. In 19fi4 verplaatsten zich in Europa 72 miljoen toeristen, die tezamen 23 miljard gulden uit gaven. Nederland trok uit een tocristenstroom van 2,3 miljoen per sonen, die 7,6 miljoen nachten in ons land verbleven, 873 miljoen gulden. Dat was echter nog iets lager dan het bedrag dat de Neder landse toeristen in het buitenland uitgaven: bijna 900 miljoen gul den. Amsterdam werd in 1964 door één miljoen buitenlanders be zocht, die voor 2,5 miljoen overnachtingen zorgden. Wat dat economisch betekent illustreerde dc heer Strykers aan dc hand van dc laatste beschikbare cyfcrs, die van 1960. Toen be droeg het aandeel van het toeristenverkeer 6,8 procent van het stede lijk inkomen van de hoofdstad. Daarvan ging niet het grootste deel naar dc horecascclor, maar naar dc middenstand cn bet grootwinkel bedrijf. hoofdartikelen, werd woensdag dooi de politie verhoord. Hij werd echter niet vastgehouden. Een andere blanke tegenstander van het bEwind-Smith. Leo Baron, verdediger van de leiders der Afri kaanse oppositie, bevindt zich sinds vrijdag in hechtenis. Ontbinding geëist van Indonesische communistische partij DJAKARTA. 18-11. De tndonessi- sche Kamer van Afgevaardigden die ongeveer 300 leden telt, die door pre sident Soekarno zijn benoemd cn in feite geen enkele wetgevende be voegdheid bezitten, heeft de ontbin ding van de Indonesische communis tische partij geëist. De kamer heeft ongeveer 70 harer leden, die communist zouden zijn, uit 'haar gelederen gestoten. Volgens de kamer moet president Soekarno onmiddellijk bekend maken welke „politieke oplossing" hij aanbeveelt. NEW YORK, 17-11. De algemene vergadering van de V.N. heeft woensdag besloten communistisch Ohinia niet tot de volkerenorgani satie toe te laten. Een voorstel van Cambodja en elf andere landen om de vertegenwoordiging van nationa listisch China te vervangen door een delegatie uit Peking kreeg 47 stem men vóór, 47 stemmen tegen en twin tig onthoudingen. Tevoren -had. de, vergadering een ontwerpresolutie van tien landen, waaronder de V.S., aanvaard, waarin de kwestie van de toelating van Peking werd gerang schikt onder „belangrijke kwesties" waarvoor het handvest een meerder heid van twee derden voorschrijft. UTRECHT, 17-11. Het is niet on mogelijk dat de Nederlandse spoor wegen in de toekomst de snelheid van de treinen zullen opvoeren tot maximaal 140 km per uur. Er Wordt thans reeds aan gedacht, zo zei N.S.- directeur ir. J. P. Koster vanmiddag bij de vertoning van een film over de Japanse Tokaidolijn, de super spoorweg, waarop dagelijks met een snelheid van 220 km wordt gereden. De snelheid bij de Nederlandse spoox-wegen bedraagt thans maxi maal 120 km. Snelheden boven 140 km zijn in ons land praktisch niet mogelijk vanwege de vele bochten in de spoorlijnen en de veie stopplaat sen. Bekende expressetreinen als de Rheingold en de Mistral rijden thans reeds 140 a 150 km. De Franse spoor wegen hebben onlangs bewezen dat een normale trein op een normale baan 240 km kan rijden. WASHINGTON, 18-11. De V.S. hebben besloten tenminste 200.000 ton keper uit de nationale voorraden vrij Ie geven wegens een dreigend tekert op de wereldmarkt. Dit heeft de Amerikaanse minister van defen sie woensdagavond op een perscon ferentie in Washington bekendgc- 'maaktr Hij zei dat de grotere Amerikaan se defensie-inspanning in Vietnam en de jongste internationale otwik- keligen de kopermarkt dreigen te otwrichten, ondanks de pogingen van de industrie om voldoende ko per op de markt te brengen. Een dergelijke ontwrichting zou tot krachtige inflatoire druk kunnen lei den, niet alleen op de kopermarkt maar ook op de gehele economie der V.S. Dit zou op zijn beurt een nade lige invloed hebben op de d'efensie- inspanninig in Vietnam, aldus de mi nister. McNamara verklaarde dat de uit voer va nkoper en koperafval voor onbepaalde tijd onder toezicht zal worden geplaatst ter bescherming van de binnenlandse consumptie. Het congres zal worden gevraagd de invoerrechten op koper cp te hef fen. De regering zal de directeuren van de Newyorkse „Commodity Ex change" vragen maatregelen te ne men tegen te grote speculaties op de kopermarkt. De kopervoorraden van de rege ring bedragen ongeveer 800.000 ton. McNamara zei dat de huidige jaar lijkse defensiebehcefte ongeveer 250.000 ton bedraagt en dat het er naar uitziet dat deze het volgend jaar met honderd procent zal toene men als gevolg van de grotere de fensie-inspanning in Vietnam. McNamara sprak nog over de oor logsinspanning in Vietnam. Hij zei dat verdere uitbreiding van de Ame rikaanse strijdkrachten in dat land te verwachten is als antwoord op een voortgaande versterking van de Vietcórig. De regering zal het con gres in januari om aanvullende gel den vragen voor meer munitie en uitrusting. Er zijn op het ogenblik ongeveer 160.C00 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam. HET WEEROVERZICII'I DE BILT, 18-11. Het K.N.M.l. deelt mede: Ten zuidwesten van Neder land bevindt zich een lagedrukge bied, waarin een aantal centra voor komen. Een van de kernen bewoog gisteren via het Kanaal naar Ierland. Aan de voorzij de ervan drong zachte lucht op, waardoor de temperatuur vooral in het zuiden van ons land aanzienlijk is gestegen. Vlissingen en het vliegveld Zuid-Limburg meldden vanoohtend vroeg al zes graden. Het binnendringen van de zachte lucht 'ging verder gepaard met ijzel, sneeuw of regen. In de noordelijke provincies, waar de koude lucht aan wezig bleef, lag vanochtend vijf cen timeter sneeuw. Een ander centrum van het lage drukgebied volgt een geheel andere koers. Dit trdkt nl. over Frankrijk rfaar het oosten. In verband hiermee ziet het er naar uit, dat de koude tucht met temipraturen enkele gra den beneden ihet vriespunt weer naar het zuiden zal uitvloeien, zodat de temperatuur in ons lan'd weer zal gaan dalen. Nauwe stegen, huizen met puntige daken, smalle gevels, kleine vensiers en style hoekige trappen - zo zag Hamburg er zeventig jaar geleden nog uit. De decorateurs van een groot Hamburg's warenhuis hebben deze sprookjesstad, beslaande uit 40 oucle kuizen en pakhuizen, naar oude schilderijen, etsen op schaal tot in 'alle details nagebouwd. Het décor uit grootmoeder's tijd zal als kerst versiering in de etalage van het wa renhuis oog en hart van de voorbij gangers verblijden. De „goede oude tijd", zinnebeeld voor romantiek en gezelligheid, is thans nu alles zo ge jaagd toegaat, iveer zeer populair. Sedert de eeuwwisseling werden de ze gebouwen in de Hamburgse City een voor een afgebroken, omdat nie mand meer zo ouderwets en oncom fortabel wilde wonen. De weinige vakwerkhuizen, die er nog staan, zullen waarschijnlijk niet meer afge broken worden. Tweede Kamer DEN HAAG, 17-11. „De V.V.D.- fractie- uit de Tweede Kamer blyft ernstige bezwaren koesteren tegen de benoeming van een staatssecre taris op het departement van bin nenlandse zaken. By de eindstem ming ever de begroting van dit de partement zal de liberale fractie daarom tegen dc post op de begro ting stemmen". Aldus mr. W. J. GeertsemaT fractieleider van de V. V.D.-fractie, tijdens de openbare be handeling van de begroting van het departement van binnenlandse za ken. Hij berekende dat, het schrappen van de post een besparing zou bete kenen van f 125.000,waarbij hij naast het salaris van de staatssecre taris ook de honorering van een se cretaresse, dé chauffeur en de repre sentatiekosten rekende. Ook de he ren Harmsen (B.P.) en Abma (S.G. P.) hadden bezwaren tegen de be noeming van drs. Westerhout. De heer Abma behandelde tevens de crematie en hij noemde het onjuist dat een merkteken van het Chris tendom zal worden uitgewist door de invoering van crematie. Binnenlandse Veiligheidsdienst De behandeling van de begroting van 'binnenlandse zaken word hier na op verzoek van de V.V.D.-fractie verdaagd, aangezien de belasting voorstellen naar het inzicht van de fractie eerst moeten worden behan deld. Reagerend op de bij sommigen bestaande verontrusting ten aanzien van de B.V.D. merkte minister Smal- lenbroek tijdens de kamerzitting nog op dat de B.V.D. er is voor de be veiliging Van onze rechtsstaat. Zij houdt zich, aldus de minister, niet bezig met politieke spelletjes. Weinig enthousiast toonden de le den van de vaste commissie voor fi nanciën uit de Tweede Kamer zich voor het bezuinigingsplan van minis ter Vondeling. Met teleurstelling hadden zij kennis genomen van het feit dat de dekking van de Rijksuit gaven door middel van belastingver hogingen met slechts 120 miljoen zou kunnen worden verminderd. Een beperking met 240 miljoen werd in 'het algemeen als minimum gesteld. Begroting justitie Bij dc behandeling van de beg vo ting van het departement van justi tie pleitte het socialistische kamer lid de heer v. d. Tempel voor invoe ring van hogere boetebedragen bij lichte verkeersovertredingen. Dc 'heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.) sprak over de verhouding tot Kroon en koninklijk huis. Hij kwam terug op de kwestie Anni'c Romein-Ver schoor, die in een P.S.P.-vergadering Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 'X, De contractant is vaak van meer belang dan het contract. beledigende uitlatingen jegens het koninklijk huis gedaan zou hebben, en vroeg zich af wat onder majes teitsschennis precies verstaan dient te worden. Bij de beantwoording van de verschillende sprekers deelde mi nister Samkalden mee dal thans ge werkt wordt aan de herschrijving van de instructies van het wapenge- bruik door de politie. De personeels- situatie bij de Rijkspolitie noemde de bewindsman „een zorgenkindje". De artikelsgewijze behandeling van de begroting werd tot nader datum uitgesteld. „President J. Leis" voer nit VLISSINGEN, 18-11. Tel- hoogte van Westkapelle is woensdagavond het m.s. „Gaastei'dijk" (ruim 7000 'brt.) in aanvaring gekomen met de Nederlandse kustvaarder „Zuidpool", De bemanning van dit laatste schip is aan 'boord genomen van de „Gaas- tei'dijk", die op weg was naar zee. De „Zuidpool" was vannacht zinken de. Sleepboten zijn ter assistentie uitgevaren. Uit Burghsluis voer dc reddings boot „President Jan Leis" uit om 1.15 uur. Zonder assistentie te hebben verleend keerde het schip om 3.15 uur terug. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist; in het noorden van het land overwegend lichte* vorst, elders weer daling van temperatuur; zwakke tot matige, langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en noordoost. 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44. Maan op 3.09, onder 15.33. Nieuwe maan: 23 nov. te 5.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 nov. 12.08 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 19 nov. 12.05 n.m. n.m. Doodtij: 18 nov. TUCSON. 17-11. In de Amerikaan se stad Tucson, in de staat Arizona, zijn twee mannen en een vrouw aan gehouden. die beschuldigd worden van moord op drie jonge meisjes die geweigerd hadden lid te worden van een „seksclub" die 'geleid werd door een voormalige gymnasliekkampioen. De stoffelijke resten van twee van de slachtoffers - de dochters van een bekende arts in Tucson - zijn gevon den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1