VIVO GRATIS 1 KASTEEL TE HUUR landenvlaggetjes iets voor haar fiets! Snelle Zwitsers versloegen Oranje-team HOOFDPIJN? Dit staat er in de nieuwe Eva! Landbouwschap sprak Biet twee ministers STREEKNIEUWS 2 pakken KOLIBRI KOFFIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 november 1865 Nr. 19&89 Nederland» elftal van formaat had kunnen winnen BERN, 14-11. Or. Alfredo Font «.inhclsde de spelers op het reserve- bankje met zuidelijk temperament. Een luifel onttrok het tafereel aan de ogen van de duizenden op de tri bunes. Maar zelfs als dat houten af dak boven het reservebankje er niet was geweest zouden maar heel wei nig toeschouwers geweten hebben op welke hartstochtelijke wijze „Dot- tore" Foni de zege van zijn ploeg beleefde. De 48.000 in vervoering geraakte supporters op de tribunes in het sfeervolle Wankdorfstadion hadden eenvoudig geen tijd om waarnemin gen te doen. Zij moesten juichen, springen, zwaaien en schreeuwen van vreugde. Het is de vraag of men na deze ontmoeting in Bern, waar zaterdag urenlange sneeuwbuien de naderen de winter nadrukkelijk aankondig den, kan zeggen dat Zwitserland het oranjeteam heeft uitgeschakeld. Juister is wellicht om vast te stellen dat Neville's formatie zichzelf heeft geëlimineerd. Met tien man Zeker, de Zwitsers speelden voor rust een klasse beter dan Neder- and. De pupillen van dokter Foni zakten echter na de hervatting dui delijk terug en een Nederlands elf tal van enig formaat had de over winning moeten kunnen veilig stel len. Daartoe bleek de nationale for matie bij lange na niet in staat. Tot een tiental minuten voor het einde van de ontmoeting bleef Nederland in feite met tien man spelen, door dat Coen Mouli.in nauwelijks tot ac ties overging. Hij dwaalde schijn baar doelloos over het veld en poog de in de laatste fase van do strijd zijn keuze pas te rechtvaardigen. Maar niet alleen de anders zo vaak gevaarlijke Rotterdammer stelde te leur. Het gehele team kon weinig bevrediging schenken. Er werd te MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 15-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 374 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 980 tot f 1500; werkpaarden f 900 tot f 1425; oude paarden f 750 tot f 1275; 3-jarige paarden f 800 tot f 1200; 2-jarige paarden f 700 tot f 925; veulens t' 300 tot f 6600; hit ten f 600 tot f 850. Slaehtpaarden por 'kg. geslacht ge wicht van f 2,40 tot f 2,85; jonge slaehtpaarden per kg. geslacht go- wicht van f 2,85 tot f 3,30. De handel was redelijk. Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 15-11. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Groene erwten tot f 45,00; Schokkers tot f 50,00; Capueijners tot f 72,00; Bruine bonen tot 1' 105.00. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 15-11. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 18,50- 20,50; bintjes 35 tot 50 mm opwaarts f 16,25-17,25; Bintjes 40 mm op waarts f 17,50-19,25; Furore 40 mm opwaarts f 17,50-19,50; Meer! ander 40 mm opwaarts f 17,50-18,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 18,00-18,75; Alpha 45 mm opwaarts f 17,50. Zand-aaidappelen voor de export: IJsselster 35 mm opwaarts f 11,50; Bintje 35 mm opwaarts f 13.00; Cli max 35 mm opwaarts f 11,00; Pa trones 35 mm opwaarts f 11,00. Voer-aardappelen f 2,00-4,75. Stemming: binnenland ï'ustig, ex port rustig. Prijzen berekend per 100 'kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto statisch gevoetbald, de vrije ruimte werd vooral door de aanvalsspelers te veel genegeerd. Terwijl de Zwit sers, die in een verrassend hoog tem po startten, door een goede techniek in stuat waren met een enkele voet beweging het spelbeeld een geheel ander aanzien te geven, volhardde de Nederlanders in persoonlijke ac ties. Hondeiden koeibellen lieten tot ver in de omtrek weten dat het was gelukt: Zwitserland had de met zo veel spanning tegemoet geziene strijd tegen Nederland met 2-1 ge wonnen. Ingezonden mededeling Wèg p ij r Als u -y WITTE KRUIS poeders kiest! V rouw zoogde leeuwtje PARIJS, 15-11. De 23-jarige doch ter van de directeur van een dieren tuin in de Westfranse stad Saint- Vincent-de-Tyrosse heeft een door de moeder verstoten leeuwenwelp je het leven gered door het roofdiertje twee dagen lang samen met haar eigen baby van een half jaar de borst te geven. Drie welpen van de zelfde leeuwin waren al verhongerd. Een hond heeft inmiddels de taak van de jonge moeder overgenomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht: H. J. v. Dru- ten, Nijverdal; te Woudenberg (2e pred.pl.): P. J. Bos, Sprang; te Beer: ta: H. Visser, Epe. Bedankt voor Slochteren: W. F. Kuil, 't Woudt (Z.H.) (nadere beslis sing). Ger. Kerken Aangenomen naar Wetsinge-Sau- werd: G. van 't Riet, Dioessens. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG. Het voorprogramma ziet er als volgt uit: kort nieuwsbul letin, Klaas Vaak, het journaal voor gehoorgestoorden en twee Engelse lessen door Walter en Connie. Na het journaal een jubileumprogram ma van de K.R.O. die, zoals u waar schijnlijk wel weet, d»t jaar het veer tigjarig jubileum viert. Om tien voor half negen volgt een rechtstreekse reportage van een feestelijke jubile umvergadering in hotel Gooiland te Hilversum waar o.m. het woord voe ren minister Af. Vrolijk en K.R.O.- voorzitter mr. van Doorn. Jn deze uitzending kan men ook luisteren en kijken naar paus Paulus, die t.g.v. het omroepjubileum een herden kingsrede uitspreekt. Het amuse mentsgedeelte van de avond komt voor rekening van Rika Jansen, die al enkele jaren veel succes oogst met haar „one woman show". Vanavond laat ze cms hieruit het een en ander zien en horen. Een actueel program ma-onderdeel wordt verzorgd door de „Brandpunt" redactie die „Van avond in Nieuwspoort presenteert. Hierin wordt gediscussieerd over ac tuele onderwerpen .De avond wordt besloten met de tweede uitzending in de reeks „Werken van barmhar tigheid". Dr .van Praag geeft hierin een toelichting op het onderwerp „Gevangenen verlossen". Op net twee nemen we, samen met Armand en Michaela Dennis, een „Luipaard op schoot". WOENSDAG. Na een weinig spec taculair voorprogramma (o.a. Klaas Vaak, Franse les en „Zing er eens uit", het hootenanny programma van cle N.C.R.V.) begint na het journaal van acht uur een aflevering van de serie „The Beverly Hillbillies". Hoofdschotel is de (ongetwijfeld in teressante) tweede aflevering van „Plus minus", een programma waar in Nico van Vliet een aantal buiten landers naar hun opinie vraagt over Nederlandse problemen. Zij moeten trachten te schatten hoeveel procent van de Nederlandse bevolking die opinie al of niet deelt. De avond wordt besloten met een optreden van de cabarettière Connie Renoir die een aantal liedjes zingt van Hil- degard Knef. Connie trad vorig jaar al eens op in Wim Ibo's cabaret kroniek samen met haar dochter Jenny Arean. Op net twee de voorlaatste afleve ring van de B.B.C. detectiveserie Een zekere mr. Brent". We komen nu al dicht bij de ontknoping maar schrijver Francis Durbridge iveet er tot het laatste moment de spanning in te houden. Dat bleek wel met de enkele maanden geleden uitgezonden serie „De sleutel". KEY WEST (Florida). Aan boord van het Amerikaanse schip „Skipper K" zijn 198 Cubaanse vluchtelingen in Key West aangekomen. PANKLAAR VAN BOORD DEN HAAG, 15-11. Het dagelijks bestuur van bet Landbouwschap heeft met de minister en de staats secretaris van financiën en met de minister van landbouw een gesprek gehad over het fiscale klimaat in de Nederlandse landbouw. Al geruime tyd, zo deelt het Landbouwschap mee, heerst in het Nederlandse landbouwbedrijfsleven ernstige zorg over het ingrijpend verschil in fiscale behandeling waar aan de Nederlandse landbouw is on derworpen in vergelijking met de wijze waarop de landbouw in de overige E.E.G.-landen voor zijn deel in de fiscale lasten wordt aangesla gen. Niet alleen worden in andere lan den op veel grotere schaal voor be paalde doeleinden subsidies aan in dividuele bedrijven verleend, maar bovendien worden de concurrentie verhoudingen scheefgetrokken door deze ongelijke fiscale behandeling. Het dagelijks bestuur van het Ingezonden mededeling j- Nieuwe mode iri lingerie /Vlug even bladeren, even kijken... oooo, wat mooi. En-tuttut - die durft... (Ja, nieuwe lingerie is ook voor mannen!) Kinderen van Kennedy. Exclusieve fotoreportage in kleur. Z© uit Amerika. Kent u Caroline en John-John? Neé? Dan leert u ze nü kennen... Barend de Beer. Ach ja, daar zijn ze nou helemaal wèg van, uw kleintjes. Zonder de verrukkelijke, kleurige avonturenstrips van 'Dikbeer' is Eva niet compleet. En... en nog véél meer! Dus nu Eva kopen. Of - nog beter - word abonnee. Krijgt u Eva wekelijks netjes thuis. En 't kost nog minder ook. Vlug doen! Eva, Postbus 163, Leiden. Eva is van nu. Eva is énig! Toren van Dreischor krijgt een flinke opknapper AI geruime tijd staat de dorpsto ren van Dreischor nu weer al in de steigers, want dit kolossale gebouw krijgt een grondige opknapper. Het gebouw, dat onmiddellijk de aandacht trekt van iedere voorbij ganger omdat het onderste deel er van maar liefst 45 cm uit het lood staat. Maar toch heeft Dreischor - zoals b.v. vroeger in Serooskerke - geen scheve toren omdat deze afwij king namelijk boven de tweede gele ding in de steen, ongeveer 5 meter beneden de druiplijn weer wordt ge corrigeerd. Zodoende wijst het bo venste torenstuk en de spits met de haan loodrecht naar de hemel. Behalve opvallend is Dreischor's kerktoren al jaren lang slecht van conditie. Tot kort voor de restaura tie vielen de stenen op diverse plaat sen uit de muren. De toren, waarvan het onderhoud bij de gemeente be rust, sloeg voor kort overal door en veel van het vroegere „lapwerk" moet worden gerestaureerd. De kosten De Rijksdienst voor Monumenten zorg te Voorburg subsidieert de res tauratie voor 90 °/o van de totale kosten, zodat de resterende 10 °/o voor rekening van de gemeente Brouwershaven komt. Het herstel van Dreischor's toren vergt een de gelijke aanpak omdat er in feite de laatste honderd jaar met veel aan opgeknapt was. Het ligt verder in de bedoelingdat het uurwerk van de klok elektrische aandrijving krijgt en dat de wijzerplaat wordt verlicht. Momenteel zit men in Dreischor zonder torenklok, hetgeen niet wil zeggen dat ook de tijd er stil staat. Ingezonden mededeling Onderwerp: Het fiscale klimaat in de landbouw Landbouwschap heeft in het onder houd met de ministers van financiën en van landbouw en met de staats secretaris van financiën aan de ern stige verontrusting over deze gang van zaken uiting gegeven. Daarnaast heeft het zijn voldoening betuigd met de realisering inmiddels van en kele zeer belangrijke wensen. Hier bij is in de eerste plaats te denken aan het openen van de mogelijkheid tot teruggaaf van de extra accijns op minerale oliën, voorzover deze gebruikt worden voor verwarming ter bevordering van het groeiproces van uitgevoerde goederen. Op een desbetreffend verzoek van het Land bouwschap heeft de -staatssecretaris bij schrijven van 3 november 1965 tevens doen weten dat hij voorne mens is te bevorderen dat deze te ruggaaf kan geschieden aan degene die de olie heeft verbruikt, dus aan de tuinder. Waardebepaling bedrijven In de tweede plaats is met erken telijkheid kennis genomen van een rondzendbrief van de staatssecreta ris over de waardebepaling van land- en tuinbouwbedrijven, in ver band met de heffing van registratie en schenkingsrecht voorzover het overdrachten betreft aan een zoon- opvolger in het landbouwbedrijf. Naast wensen op het gebied v.an de omzetbelasting is vooral de aan dacht van de bewindslieden ge vraagd voor hel scheppen van finan ciële faciliteiten ten behoeve van de aanpassing van de bedrijfsgebouwen in de landbouw. Ten slotte is gewezen op de-druk van de verschillende zakelijke las ten op landbouwgrond en is aange drongen op een spoedige totstandko ming van de wet op de wegenfinan ciering, op afschaffing van de grond belasting en op spoedige schepping van een financiële Verhouding tus sen het Rijk en de waterschappen. PEKING. China heeft, de Rhodesi- sch onafhankelijkheidsverklaring zondag scherp veroordeeld en de on dergang van de regering-Smith voor speld. OOSTERLAND De „collecte" voor „Kinderzorg" De z.g. „aardappelcollecte" die elk jaar ook hier ter plaatse wordt ge houden ten bate van 'het grote gezin van de Stichting „Kinderzorg" le Middelburg, werd weer goed door do landbouwers en tuiniers bedacht. Niet minder dan 25 zakken aardap pelen konden worden weggestuurd door de diaconie der herv. gemeente, alsmede twee (kisten fruit en enige pakken kleren. De diakonie dankt al de milde gevers hartelijk voor deze gaven in matura. Deze week België Frankrijk bij aankoop van waarbij ook nog 100 wapentjes Verder als extra aanbieding o.a. „DE RUYTER" URUCHTENHAGEL 2 royale pakken /Q voor maarIll VACUUM VERPAKTE ROOKWORST van Homburg extra zwaar IID (250 gr.) voor maar Uil Geldig van 17 t/m 23 nov. 1965 In de Bond-trepubliek werd de eerste visieotter ter wereld voltooid, die zijn vangst tot filet verwerkt en panklaar gesneden, gekruid, gepaneerd, ver pakt en diepgevroren in de haven aflevert. Op 2 oktober werd het 82 meter lange en 2400 bruto-register- lon grote schip gedoopt mei de naam „Hamburg" en aan de rederij de „Cranzer Fischdampfer A.G." over gedragen. Dezer dagen zal het schip met zijn 50 koppen tellende beman ning - daaronder 25 Portugezen - voor de eerste trip uitvaren. De fa- brieksinstallatie van het schip kan met enkele handgrepen zo ingesteld worden, dat naar keuze verse nis op diepvriesfilet ivordt opgeslagen, in een verpakking voor de detail- of groothandel. In vriesruimen met een capaciteit van 870 kubieke nieter kan de gehele vangst na de verwerking diepgevroren opgeslagen worden. Tot de ui trusting van de moderne varende visfabriek behoren twee visvinders en twee radarapparaten, alsmede een zeer krachtige zendin- stallatie, via welke men ten allen tijde driect contact met de rederij kan opnemen. Jongeren demonstreren voor vrede in Z.-Vietnam DEN HAAG, 15-11. Het „Jongeren- comité voor vrede en zelfbeschikking voor Vietnam" heeft zaterdag op het ministerie van 'buitenlandse zaken in Den Haag een petitie overhandigd waarin het comité zijn wensen had geformuleerd, zoals staking van de bombarderenlen op Noord-Vietnam, terugtrekking van alle buitenlandse taxiepen uit Vietnam en aanvaarding van het bevrijdingsfront als onder- ha n dolingspa r tn er. Aan de overhandiging was een de monstratieve optocht van ongeveer drie kwartier door Den Haag vooraf gegaan. Scheepvaartbericliten Aagtekerk, pass. 13-11 Coeambique naar Zanzibar. Caltex Utrecht (t.), 13-11 van Pladju naar Dumai. Korenia (t.), 12-11 van Singapore naar Balikpapan. Seinellóyd, 15-11 te Djibouti. Zafra, 13-11 te Pladju. FEUILLETON „Gedurende enkele dagen gebeur de er totaal niets. Wij waren al bang, 'dat 'het spook ook de beide heren 'had' afgeschrikt, dus besloten we het nachtelijk afdraaien van het spookbandje voorlopig te staken. Eergisteren verdwenen er op klaarlichte dag drie schilderijtjes uit de bibliotheek. U weet dit. Schalk wijk kwam er achter, dat Van Dalen ze 'had weggenomen en op zijn 'ka mer verborg. Maar hij liet ze be gaan. En om de heren tot spoed aan te manen, 'ging hij zelf drie andere schilderijtjes weghalen, die hij in mijn privévertrek verborg, zodat hij de volgende morgen zou kunnen constateren, dat er weer drie schil derijtjes ontvreemd waren. De heren zouden dan mogelijk gaan vermoe den, 'dat er gildebroeders aan het werk waren en daarom misschien tot da'den overgaan. Die eerste dief stal was waarschijnlijk een proef ballonnetje om te zien, hoe de re actie in het kasteel zou zijn. Toevallig ontdekte u, meneer - hij wees nogmaals naar Van Aken - een én ander en achtte u het tot uw plicht de schilderijtjes een uur la ter weer op hun plaats te brengen." Van Aken 'knikte. „Tja, misschien vindt u hel .gek, maar ik verdacht de heer Sohalwijk ervan een dief te zijn. En 'dat hij onder één hoedje speelde met.met uw sekretaris." „En met mij," voegde de baron er lachend aan toe. „U dacht zeker aan een complotje om bijvoorbeeld de verzekeri ngspennlihgen te kunnen opstrijken?" Van Aken kleurde. „Ja, zoiets. Zegt u nu zelf, is die gednehtengang zo gok?" „Ik zou in uw plaats waarschijn lijk hetzelfde gedacht hebben, me neer. EnfiLn, een ben en ander had tot gevolg, dat meneer Schalkwijk er geen touw meer aan vast kon door G. DEUTEKOM knopen, toen iiij de volgende mor gen tot de ontdekking kwam, dat de schilderijtjes, die hij zelf had weg genomen en in mijn werkkamer verborgen had, weer op hun plaats hingen. Haar in de loop van deze dag constateerde gij de verdwijning van acht andere schilderijen uit de bovenvertrekken, de hal en de mu ziekkamer, terwijl er ook enkele waardevolle voorwerpen verdwenen waren. In ;het begin van de middag zag" hij de heren vertrekken en zorg de ervoor, dat ze gevolgd werden, ze stapten op de bus en reden naar de grens. In Duitsland - de Duitse justitie was inmiddels ook op de hoogte gesteld - ontmoetten ze hun kontaktman, die ze gisteren telefo nisch van hun plannen op de hoog te hadden gesteld, en deze gaf hen een snelle auto ter beschikkink, voorzien van een geheime bergplaats onder de zitting van de achterbank. Tijdens hun afwezigheid hebben wij de vertrekken van de heren Van Dalen en Gorinne doorzocht en von den wij de buit in een tas en een koffer op 'de kamer van de heer Van Dalen op de eerste verdieping. De heer Schalkwijk nam tóen zijn maat regelen, waarschuwde alle grens posten en de politie-instanties in de wijde omgeving, zodat een eventu ele vlucht naar de grens, van dorp tot dorp gesignaleerd zou worden. De heren keerden terug met de Duit se wagen, die ze in de nnmiddelij- ke nabijheid verborgen. Daarna gingen ze naar de kamer van de heer Van Dalen. Wij stonden ze be neden op te wachten, maar op de een of andere manier zijn ze waar schijnlijk 'hier achter gekomen, want ze lieten zich uit het raam zakken en renden door het bos naar hun schuilplaats, waar de auto stond. Dat was een misrekening, zo dat de heren Schalkwijk, Rengeling en Aalders via het ten-as naar bui ten 'renden om via de kortste weg naar het hos te snellen. Dit is door enkele uwer verkeerd uitgelegd, zo dat de rechercheurs als de dieven werden beschouwd. Gelukkig was één uwer zo verstandig om de wagen onklaar te maken, zodat de vlucht alsnog tot mislukking gedoemd was. Schalkwijk wist zich aan zijn bela gers te onttrekken en slaagde er in zijn eentje in de beide dieven te ar resteren. Dat hij op zijn beurt daar bij een verkeerde conclusie trok ten aanzien van juffrouw Inkema, moet deze jongedame ons niet kwalijk ne men. Per slot van rekening is het onze uitstékende politieman, de beer Schalkwijk, daarbij geassisteerd door zijn minstens even bekwame colle ga's Rengeling" en Aalders, gelukt twee internationale kasleeldieven aan te houden. Zodat er nu hopelijk een einde gekomen zal zijn aan de reeks inbraken in binnen- en bui tenland." De baron keek opnieuw naar zijn gasten en toen niemand wat zei, be sloot hij: „Hoewel het doel - mid dels u, dames en heren - de hand te leggen op twee internationale boosdoeners, bereikt is, hoop ik gaarne, dat de rasterende dagen van uw vakantie op mijn kasteel verder ongestoord zal kunnen plaatsvinden. Ik kan u wel meedelen, dat hel spook op zijn beurt nu met vakan tie .is gegaan en u derhalve niet meer van mv nachtrust zal beroven.' (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling 'n geschenk voor moeder?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5