C.P.B. verwacht stijging loonsom werknemer van tien procent Bevoegdheden voor de Engelse regering De A.N.V.V. viert het gouden jubileum Hoe lezen in tijdperk der electronica? De presidentsverkiezingen in Frankrijk Roofoverval m Antwerp' en Een 105-jarige Goedkeuringswet in Senaat Zorgen om te grote daling tarweprijs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsilug 16 november 1965 122ste jaargang Nr. 19889 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redekleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. id au nummer: Ver. Hendrick de Keyser" kocht Zierikzeë's huis Loonpolitiek en economie DEN HAAG, 15-11. De resultaten van de arbeid die de Sociaal-Econo mische Raad in zijn besloten verga dering van vrijdag j.l. heeft verricht, zjjn inmiddels vrij gegeven voor pu- blikatie. Die arbeid betreft het zevende halfjaarlijkse economische rapport, voorts een advies over de loonin dexering als onderdeel van de be strijding van inflatie en tenslotte een advies over dc herziening van het loonpolitiek stelsel. Het vaststellen van het zevende halfjaarlijkse economische rapport heeft de weerslag ondervonden van hel in wording zijnde stelsel van loonpolitiek: er worden voor het eerst geen concrete uitspraken meer gedaan over mogelijk, of wenselijk, geachte percentages van loonkosten stijgingen in 1966. De raad heeft als basis voor zijn analytische beschouwingen, evenals vorige jaren, de door het Centraal Planbureau bij de indiening van de Rijksbegroting voor 1966 gepubli ceerde Macro-economische verken ningen genomen. Gebruik makende van gegevens uit die verkenningen en uit het centraal economisch plan 1965 geeft de raad een overzicht van de vermoedeijke ontwikkeling van de Nederlandse economie in 1965 en van de verwachtingen voor 1966. Negen a tien procent Uit dat overzicht blijkt o.m. het volgende: „Op basis va nde z.g.n. endogene loonraming schat het C.P.B, een stij ging van de loonsom per werkne mer (inclusief sociale lasten) met negen a tien procent, waarvan door overloop 1965, verhoging werkge versbijdragen sociale lasten en in cidentele loonsverhoging vier pro cent en door contractherziening' in 1966 (op jaarbasis) vijf a zes procent. E.V.O.-leden telegraferen minister UTRECHT, 15-11. Tijdens de te Utrecht gehouden jaarvergadering van afgevaardigden van de Alg. Ver laders- en Eigen Vervoerders Orga nisatie (EVO) is namens 40.000 leden een telegram aan de minister en de staatsscretaris van verkeer en wa terstaat gezonden. In dit telegram wordt de bewindslieden verzocht om in overleg met de gemeentelijke autoriteiten al datgene te doen dat mogelijk is omi het bestelwerk in de stads/kernen mogelijk te doen blijven en zelfs te vergemakkelijken. Zitting W.E.U.-parlement in teken van E.E.G.-crisis PARIJS. 15-11. De najaarszitting van (het parlement der West Euro pese Unie, -waarin afgevaardigden zitting hebben uit de Europese Ge meenschap en Groot Brittannië, is maandg te Parijs begonnen in het teken van de E.E.G.-crisis. De rede waarmee de voorzitter van het par lement. de Duitse socialist Carlo Schmidt, de vergadering opende, was geheel op de moeilijkheden in de ge meenschap afgestemd. Hetzolfde 'geldt voor 'het eerste de bat van deze zitting ,over de betrek kingen tussen E.E.G. en E.V.A., en goeddeels ook voor de verklaringen die daarna werden afgelegd 'door de nieuwe secretaris-generaal van de E.V.A., sir John Coulson, en de E.E. G.-commisaris Jean Rey. Dit correspondeert met een gemid delde verhoging der contractlonen en andere arbeidsvoorwaarden in 1966 (inclusief eventuele huurcom- pensatie) met zes a zeven procent. Ook een benadering van de loon- wijziging, door uit te gaan van een mutatie van het reële loon, corres ponderende met de productiviteits ontwikkeling (vijf procent), leidt bij een stijging van het prijspeil van het De kwestie Rhodesië levensonderhoud van vier procent tot een stijging van de loonsom per werknemer van circa negen pro cent", aldus een gedeelte van de analyse van de S.E.R. Er bestond in de raad over dit zevende economische rapport een grote mate van overeenstemming. Men had dezelfde inzichten in de economische situatie en over de vooruitzichten. LONDEN. 16-11. Het Britse kabi net heeft dinsdagochtend vroeg een wetsontwerp goedgekeurd, dat de re gering speciale bevoegdheden geeft om de crisis, die na de eenzydigc on afhankelijkheidsverklaring van Rho desië is ontstaan, het hoofd te bie den. Het wetsontwerp werd om 02.53 uur nog door de koningin getekend, waardoor het kracht van wet kreeg en de regering onmiddellijk beschikt over de mogelijkheid van sancties en andere noodzakelijke maatregelen, te gen het bewind van Ian Smith. Het Lagerhuis gaf omstreeks mid dernacht na een debat van acht-en- een-half uur zijn definitieve goed keuring aan het wetsontwerp. Het Hogerhuis aanvaardde het ontwerp omstreeks half twee, ondanks hard- Oe Amerikaanse strijd krachten in Vietnam WASHINGTON, 15-11. Dc sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zal vóór het einde van het jaar wellicht tot 200.000 man worden opgevoerd. In het eerste halfjaar van 1966 zouden er dan nog eens 50.000 militairen by kunnen ko men. Dat is zaterdag van welingelichte zijde in Washington vernomen. Op het ogenblik beschikken de V.S. over 160.000" man in Zuid-Vietnam. Don derdag j.l. had president Johnson zijn minister van defensie McNama- ra gemachtigd nieuwe versterkingen te sturen, doch er werd om veilig heidsredenen niet vermeld, hoeveel man er zal worden gezonden. Zaterdagavond maakte minister McNamara bekend, dat 751 reserve eenheden van het leger, ter sterkte van in totaal 55.000 man, zullen wor den ontbonden. De betrokken mili tairen komen daardoor beschikbaar voor eenheden in actieve dienst. Dit zou de noodzaak om burgers in dienst te roepen, verminderen. De overblijvende reservisten - te gen het eind van het op 1 juli aflo pende belastingjaar 270.000 man - zullen niet in de nationale garde worden opgenomen, zoals eerder wel eens was gezegd. nekkig' verzet van rechtse conserva tieven onder leiding van lord Salis bury, de 72-jarige voorvechter van een blanke regering in Rhodesië. Premier Wilson en talrijke Lager huisleden waren bij het debat in het Hogerhuis aanwezig. Marechaussee bewaakt paleis op <le Dam AMSTERDAM, 14-11. Manschap- pen der brigade Amsterdam van de Koninklijke Marechaussee bewaken sinds zaterdag nu ook de buitenzijde van het koninklijk paleis op de Dam. Er staan twee dubbelposten. Dit is ncrmaal alleen het geval als de ko ningin officieel in het paleis is. Deze extra buitenbewaking werd tot nu toe verricht door agenten van de gemeentepolitie, die ook al sedert enige tijd permanent het nationaal monument en de Westerkerk bewa ken. De binnenbewaking van de Ma rechaussee was al veel eerder inge steld, namelijk toen de wegens de nu bijna voltooide verbouwing uit het paleis verwijderde goederen en kostbaarheden terugkeerden. Overigens is deze bewaking door Marechaussees niets bijzonders. Het behoort naast het waken voor de veiligheid van het hoofd van de staat en de regering tot de taak van dit korps de koninklijke paleizen te be waken, evenals huize Drakestein in de Lage Vuursche, waar prinses Be atrix woont. Dolle stier valt landbouwer aan BRUMMEN, 15-11. De landbou wer G. J. Breueine aan de Bronk- horsterweg in Brummen is zondag avond in zijn weiland aangevallen door een dol geworden stier. Het beest nam de landbouwer op de 'hoorns en bracht 'hem vele ernstige verwondingen toe. De 'heer Breueine moest naar 'het algemeen ziekenhuis te Zutphen worden overgebracht. Maandagmiddag was zijn toestand nog zeer ernstig. DEN HAAG, 15-11. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer A.N.V.V. viert aan staande woensdag haar vijftigste verjaardag met een receptie in hotel kasteel Oud-Wassenaar. De gouden vereniging hoopt daar zeer vele vooraanstaanden te ontmoeten. AMSTERDAM, 15-11. De ontwikkeling van de electronica zal o.m. het druk- en boekwezen ingrijpend beïnvloeden. De manier waarop wij in dc toekomst zullen verkiezen te lezen, zal bepalen hoe en in hoever wy de electronische technieken, als computers of 4 „informaten", kunnen toepassen, j Met deze stelling begon prof. dr. G. W. Ovink, bijzonder hoog 1 leraar vanwege de Dr. P. A. Tielestichting aan de universiteit van 4 Amsterdam, de lezing „Hoe zullen wij lezen in het tijdperk der f electronica?", die hij maandagavond voor dc genoemde stichting in J Amsterdam heeft gehouden. t Dc thans in ontwikkeling zijnde kathodcstraalzetmachincs zullen 4 vele honderden malen sneller werken dan de snelste huidige appara tuur, Om die snelheid te kunnen uitbuiten zal veel moeten ver anderen, zowel in manuscriptbcwerking als in het aspect van het drukwerk dat men dc lezer wil doen aanvaarden. Dc manuscript bewerking zal aanzienlijk uitvoeriger en eerder moeten plaatsvinden, omdat geen correcties mogelijk zijn wanneer dc pons- of magneet band gereed is. Spreker verwacht dat dc uitgevers niet-Iiterairc teksten op veel grotere schaal zullen laten herschrijven door „redi- genten", om maximale helderheid en beknoptheid te verzekeren. Dc elektronische zetmachines is productiever naarmate het tekst materiaal sterker wordt geüniformeerd, d.w.z. eenvoudiger letter vormen c.n zctvoorschriften worden gekozen. Daarom moeten - aldus spreker - nu reeds dc minimale eisen van verscheidenheid in typo grafische vormgeving worden opgesteld. Het wisselen van de Afrikaanse wacht bij het gouvernementshuis in Salis bury; de vrouwen rechts staan er niet om naar de wacht te kijken, doch wachten op hun beurt om het bezoelcersboek te tekenen, waarmee zijn hun aanhankelijkheid aan koningin Elizabeth 11 willen bewijzen... PARIJS, 15-11. De president van de Franse constitutionele raad, Gas ton Palewski, heeft maandag presi dent De GauIIc meegedeeld, dat zijn kandidatuur voor een nieuwe ambts termijn dc vereiste steun heeft ge kregen van honderd gekozenen, on der wie parlementsleden en burge meesters uit tien verschillende de partementen. De vereniging is tijdens de eerste wereldoorlog geboren, nadat reeds sinds 1896 een nationale bond voor vreemdelingenverkeer bestond. Pio nier voor het verenigd vreemdelin gen werven was het Limburgse Toe ristenoord Valkenburg (1885), dat met tien andere gemeenten de bond vormde. Het initiatief hiervoor kwam uit Nijmegen en Groningen. Met regeringssteun werd naast die bond in 1908 het „Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer (ter be vordering van he toeristisch klimaat) ingesteld. Dit bureau kreeg een be- ginbudget van f 5.100,in 1915 werd tussen bureau en bond een samen werking in de vorm van de A.N.V.V. geschapen. Holland-Huizen De vereniging beijverde zich o.m. voor het oprichten van „Holland huizen" in tal van landen en gaf reisboeken uit. De eerste vouwbladen van flinke oplagen kwamen in 1930 met 32.000 stuks van de pers. Nog in 1938 werd deelgenomen aan acht buitenlandse jaarbeurzen. In dat jaar werden 400.000 vouwbladen ver spreid. Het toeristisch verkeer bracht toen f 6 min. in het diviezen- laadje. In 1948 was dit bedrag f 26 min., hetgeen in, vooroorlogse prijzen ge rekend, ongeveer het dubbele was van 1938. In 1960 kwam het bedx-ag aan inkomende toeristendeviezen voor het eerst boven een half mil jard. De raming is, dat in dit jubi leumjaar voor het eerst een miljard a an toeristische inkomlsten wordt bereikt.«Dat zou in vooroorlogse ver houdingen een bedrag van ruim een kwart miljard geweest zijn. Deze in.' komsten betekenen, dat 1,7 procent van het nationaal inkomen uil. toe risme wordt verdiend, of wel 3.3 procent van de uitvoer aan goederen en diensten. ANTWERPEN, 15-11. Maandag middag zijn in Antwerpen vier bank- lopers door 'drie mannen overvallen,, die uit een auto sprongen. De lopers hadden een aanzienlijk bedrag bij zioh, 'dat zij vair een groot wai-enhuis naar een bank wilden brengen. Dz 'banlklopers liepen in groepen van twee achter elkaar. De achter ste twee werden neergeslagen en een actetas met zes miljoen franlk buit gemaakt. Hoewel de twee voorop lo pende 'banklopers hun collega's te hulp snelden wisten de overvallers met thun auto te ontkomen. Deze wa gen werd viij spoedig op een par keerplaats gevonden, maar de over vallers, die volgens de overvallenen een neger en twee Noord-Afrikanen zouden zijn, zijn nog voortvluchtig. MIDDELBURG. 15-11. De oudste inwoonster van Nederland, mevrouw J. A. Pauwaart-Ratelband, vierde maandag 'haar 105e verjaardag sa men met haar vijf kinderen, zeven kleinkinderen en dertien achter kleinkinderen. Zij werd gefeliciteerd door tal van vooraanstaande perso nen uit Zeeland. Bijzonder trots was zij op 'het felicitatietelegram van de koningin. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's wwvvvv. Gebrande houden vrezen ook koud water. Toenemende wind Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking met in het zuiden van het land mogelijk enige sneeuw; matige tot krachtige wind tussen oost en zuid; vannacht matige, mor gen overdag lichte vorst. 17 nov. Zon op 8.03, onder 16.46. Maan op 0.23, onder 15.02. 18 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 1.47, onder 15.18. Laatste kwartier: 16 nov. te 2.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 nov. 9.34 v.m. 18 nov. 10.53 BROUWERSHAVEN: 17 nov. 9.29 v.m. 18 nov. 10.51 v.m. Doodtij: 18 nov. 22.26 n.m. 23.45 n.m. 22.09 n.m. 23.29 n.m. Van nog vier kandidaten is de kan didatuur in orde bevonden. Het zijn Jean Lecanuet voor het centrum, Frangois Mitterand voor links, Jean Louis Tixier-Vignancour voor uiterst rechts en senator Pierre Marcilhay voor de onafhankelijken. Een zesde kandidaat, Paul Antier, die zich als vertegenwoordiger van de boeren be schouwt, wordt niet in de bekend making van de constitutionele raad genoemd. Aangenomen wordt dat hij niet voldoende steun heeft kunnen vinden. Intussen is de reeks verkiezings bijeenkomsten al enige weken aan de gang. In de grote steden worden de bijeenkomsten van de oppositie goed ^bezocht. Elke kandidaat heeft recht op twee uur zendtijd Voor de televisie en evenveel uren voor de radio. President De Gaulle heeft al laten weten, dat hij zich alleen op de dag vóór de verkiezing gedurende een kwartier via de televisie tot de bevolking zal richten. Smokkelwaar op Nederlands schip BUENOS AIRES, 16-11. De dou- ane van Buenos Aires heeft zondag aan boord vam het Nederlandse schip „Tegelberg" smokkelwaar ter waar de van meer don 100.000 dollar ont dekt, bestaande uit sigarettenaan stekers, transistor-radio's, toneelkij kers en ivoren voorwerpen. Alles was verborgen in twee houders van samengeperste lucht. Het schip 'heeft een Chinese be manning. Het kwam via Hongkong uit Yokohama. Een man in Rosario, Argentinië, heeft zeven jaar lang 'het lijk van zijn vrouw, die 'hij had vermoord, onder zijn bed verborgen gehouden. De politie, die op grond van aanwij zingen in 'het huis van de man was gaan graven, vond het stoffelijk oversahot op een meter diepte onder de plaats waar 'het bed stond. HET WEEROVERZICHI DE BILT, 16-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperatuur is in de af gelopen nacht in ons land tot bij zonder lage waarden gedaald. Óp verschillende plaatsen vroor het on geveer 10 graden, terwijl de vorst op het vliegveld Eelde niet minder dan 13 graden bedroeg .Een derge lijke koude, zo vroeg in de winter, is zeer uitzonderlijk en op tal van plaatsen in de laatste honderd jaar niet voorgekomen. Het hogedru'kge- bied boven Scandinavië, dat een be langrijke rol heeft gespeeld bij de kou-inval, handhaaft zich daar nog steeds. Boven de Britse eilanden en Frankrijk en ook in onze omgeving daalt de barometer echter aanzien lijk. Dit hangt samen met een diepe, langzaam bewegende depressie op ongeveer 700 kilometer ten zuidwes ten van Ierland. Het frontensysteem ervan dringt langzaam op in de richting van ons land. In verband hiermee wordt de kans op sneeuw of ijzel later groter, in hoofdzaak in het zuiden van het land. De vorst houdt het 'komende etmaal aan, hoe wel de temperatuur niet meer tot zulke extreem lage waarden zal da len als in de afgelopen nacht het geval is geweest. Van veel beteke nis is dit echter niet, want daar staat tegenover, dat er een krachtige wind zal waaien uit richtingen tus sen oost en zuidoost. Logeerbelastiiig in Den Haag? DEN HAAG, 15-11. Bij de bespre- king van de financiële positie van de gemeente Den Haag in het kader van de begrotingsbehandeling heeft het raadslid D. Buijs namens de fractie van de P.v.d.A. het college van 'b. en w. in ernstige overweging gegeven een logeergastenbelasting te gaan .invoeren. Dit zou een verlichting kunnen be tekenen van de moeilijke financiële positie van Den Haag. dat - zoals be kend, een tekort van 14.3 miljoen gulden op de gewone dienst heeft. De heer Buijs meende, dat 'het toe ristenverkeer door een dergelijke be lasting niet wordt geschaad. De Ne derlanders, die naar het buitenland gaan, trëkken aioh ook niets aan van de belastingen, die ze daar in een of andere vorm moeten betalen, zo zei 'hij. DEN IIAAG, 15-11. Uit de voorlo pige agenda van de Eerste Kamer blijkt, dal het in de bedoeling van Kamervoorzitter mr, J. A. Jonkman ligt om de goedkeuringswet inzake het 'huwelijk van prinses Beatrix met de 'heer Claus von Amsberg in de senaat te 'behandelen op dinsdag 7 december, zonodig met voortzetting op woensdag 8 'december aanstaande. Ook bet ontwerp van wet tot natu ralisatie van de lieer von Amsberg zal op dezelfde dag(en) in de Eerste Kamer aan de orde worden gesteld. In een pauze van de openbare ver- gaderinig van de Eerste Kamer op dinsdag 23 november zullen beide wetsontwerpen in dc afdelingen on derzocht worden. DEN HAAG. 15-11. Het Land bouwschap heeft onlangs met de mi nister van landbouw gesproken over de afzet en de prijsvorming van bin nenlandse tarwe en daarbij dc vrees geuit dat - door het afsnijden van exportmogelijkheden - dc tarweprijs in het voorjaar zou kunnen dalen tct liet niveau van de interventieprijs. In nader overlég heeft de metaal industrie thans tegenover een dele gatie van het Landbouwschap uit drukkelijk vérfclaard bereid Ie zijn de voor broodbereiding geschikte in landse tarwe tegen redelijke prijs 1c willen kopen. De voorraadhouders zulen dan evenwel moeten zorgen voor een regelmatig aanbod en re gelmatige levering. Het Landbouw schap heeft er de betrokkenen op gewezen, dat. - binnen de daartoe ge stelde spelx-egels - de prijsvorming slechts bevredigend kan verlopen in dien het aanbod zoveel mogelijk wordt gespreid en aangepast aan de behoeften van de maalindustrie. Enerzijds moet een te groot aanbod aan het begin van het seizoen wor den voorkomen, anderzijds dient ook niet meer inlandse tarwe tot het latere leveringsseizoen tc worden vastgehouden dan dc maalindustrie kan verwerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1