KASTEEL TE HUUR China en de V.N. „GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 november 1965 Nr. 19888 BLIK DOOK HET WERELD JvENSTER Zegels ten bate van INGEZONDEN STUKKEN Kerkenconferentie te Zeist beëindigd Opnieuw in in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties ge debatteerd over de vraag of China al dan niet in de Volkerenorganisa tie te New York moet worden opge nomen. Van „toelaten" tot de Ver. Naties kan men eigenlijk niet spre ken, omdat in het geval van „toetre ding" tot de U.N.O. van communis tisch China waarschijnlijk slechts sprake zou zijn wan een soort stui vertje wisselen, daar dan nationa listisch China (Formosa) zijn zetel zou moeten prijsgeven. Net wonderlijke bij de debatten over de vraag of het wel clan niet noodzakelijk is dat Peking zelf nimmer meer heeft laten weten of het daar prijs op stelt of niet. Het heeft zich in een mysterieus stilzwij gen gehuld en daar is ook wel enige reden voor, omdat het nut van toe treding voor Peking enigszins af hankelijk is van de fase waarin zijn buitenlandse politiek zich ontwik kelt. Zo zou men zich kunnen voorstel len dat het op dit ogenblik nog wei nig belangstelling koestert deel te nemen aan een lichaam waar het kans loopt zijn zonden zeer openlijk aan de kaak gesteld te zien, maar kan het zijn dat het over enkele ja ren volkomen van gedachten zal zijn veranderd. Politiek Een ander merkwaardig aspect van China's eventuele deelneming aan de volkerenorganisatie is dat cleze kwestie nooit van een princi piële kant wordt benaderd, maar steeds de zuiver politieke argumen ten de boventoon voeren. Hierop is één uitzondering: cle Verenigde Sta ten achten China wegens zijn ex pansionistische en agressieve ideo logie ongeschikt als lid. Maar hier moet men omniddelijk aan toevoegen dat Washington de zaak weliswaar priricipieel stelt, doch daarvoor een politieke reden heeft. Zou men immers deze rede natie konsekwent toepassen, dan zouden er nog wel enkele te vinden zijn die om precies de zelfde reden geen enkel recht kunnen laten gel den op lidmaatschap Het eerste hoofdstuk van het handvest der V.N., waarin de doel einden van de organisatie omschre ven worden, begint immers met te zeggen dat een beginsel luidt „De internationale vrede en veiligheid te handhaven en te dien einde doel treffende gemeenschappelijke maat regelen te nemen tot het voorkomen en wegnemen van vredesbedreigin- gen."? Handelbaarder? De landen die krachtig voor toe lating van China ten koste van For mosa pleiten (dat zijn een aantal staten van de Afroaziatische groep, Engeland en Frankrijk) motiveren in het algemeen hun standpunt door te zeggen dat China, wanneer het maar eenmaal deelneemt aan het in ternationaal forum, zich handelbaar der zal tonen dan het tot nu toe Van de boekenplank Jeugd en Deltaplan Een levendig verhaal van Gertie Evenhuis brengt beginnende tieners in contact met Zeeuwse tijdgenoot- jes en hun probleem om in het Del taplan varende te blijven. Terwijl een mooie boot gebouwd wordt blijkt dat het geliefde vaar- en viswater „De Put" zal worden gedempt. Wat moeten die Zeeuwse dorpskinderen nou doen om de minister van Water staat te vermurwen? Eerst proberen ze met een oude Zeeuwse sjees naar Den Haag te komen. Dat mislukt. En als ze tenslotte op een schoolreis in Den Haag belanden dreigen twee kleine zoekgeraakte Friese meisjes roet in het eten te gooien als de club stiekum op weg is naar de minister. Een begrijpende oom agent brengt echter uitkomst. De jongens en meis jes vertellen éen hoge meneer hun wel en wee en ontrollen hun span doek. 's Avonds terug in Zeeland ho ren ze het nieuws, dat „de Put" niet gedempt zal worden. „Boot zonder water" is een vrolijk, levendig ge schreven verhaal en bovendien ac tueel. Jenny Dalenoord verluchtte dit boekje zeer smaakvol. Uitg. Van Goor Zonen - Delta - Den Haag. heeft gedaan. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft er kort geleden in een rede voor de volkerenorganisa- tienog eens opnieuw de nadruk op gelegd dat naar het inzicht van Frankrijk de problemen in Azië niet kunnen worden opgelost zonder Chi na, Volgens Frankrijk liggen juist in de tegenstellingen in Azië en in die tussen de Aziatische en niet Azia tische bevolking de grootste geva ren voor de wereldvrede. Het is echter de vraag of China, indien het er inderdaad in zou toe stemmen toe te treden tot de V.N. en indien hiervoor op den duur een meerderheid gevonden zou worden, zich plotseling ingetogener zou gaan gedragen. Dat lijkt vrij onwaar schijnlijk zelfs. Nu Peking geen kans gezien heeft een soort tweede, Aziatische V.N. van de grond te krij gen en min of meer geïsoleerd staat, zou het wel een politieke salto iqor- tale moeten maken om te kunnen gaan pleiten voor een soepeler hou ding in internationale kwesties. De „vreedzame coëxistentie" der Rus sen is voor China voorlojpg nog een vloek. m Twee door Winston Churchill vervaardigde schilderijen zijn vrij dag op de Londense kunstveiling Christie verkocht voor in totaal 189 duizend gulden. vluchtelingenvervoer Op 31 januari 1966 zullen op alle Nederlandse postinrichtingen twee bijzondere frankeerzegels verkrijg baar worden gesteld met een bijslag ten bate van de I.C.E.M. (Intergou vernementele Commisise voor Euro pese Migratie). De frankeerwaarden en bijslagen van deze 2egels zijn 18 7 cent en 40 20 cent. De kleuren zijn geel, resp. rood. Op de zegel is in gecalligrafeerde vorm een boodschap opgenomen van H.M. Koningin Juliana, luidende: „Brengt hen naar veilige haven" met daaronder de handtekening van H. M. de Koningin in facsimilé. Be halve de aanduiding van land en waarde is aan de rand van de zegels nog als tekst opgenomen „I.C.E.M.-Vluchtelingenvervoer". De ontwerper van de zegels is S. L. Hartz te Haarlem. Meer gespaard bij boerenleenbanken UTRECHT, 13-11. Bij de Boeren leenbanken en Raiffeisenbanken, aanaangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindho ven en de Coöperatieve Centrale Raiffcisonbank in Utrecht bedroeg het spaaroverschot in oktober f 68.5 miljoen. Ingelegd werd f 365.6 mil joen. en terugbetaald f 297.1 miljoen. In oktober 1964 werd f 54.8 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald. Per 31 oktober 1965 bedroeg het totale spaartegoed bij de landbouw- kredietinstelilngen f 7.6 miljard. DODELIJKE nveri l'KKFN VENLO. De 50-jarige rozenkwe- ker M. van der Laan is in Venlo met zijn auto tegen een stilstaande vrachtwagen gereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval is overleden. DINTHER. Onder de gemeente Dinther in Noord-Brabant is de 50- jarige pater Aloysius (in de wereld H. Lesger uit Amsterdam), con-rec- tov van het Sint-Norbertus Gymna sium van de abdij van Berne uit Heeswijk in Noord-Brabant bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. VENRAY. Op de Verlengde Deurnseweg te Venray is de 27-jari- ge gehuwde calculator J. van Die- rendonk met zijn scooter op een rechts geparkeerde onverlichte vrachtauto gereden. De man werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Ven ray is overleden. VENRAY. De 19-jarige bestuur der van een bestelauto, de heer B. A. Deger uit Venlo. is door het rode knipperlicht van de automatische be veiligde overweg nabij het station Cuyck gereden en door de trein aan gereden. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De bestelauto werd totaal vernield. DEN HAAG. De 65-jarige fabri kant D. P. Zaadhof uit Den Haag is in de Ursulakliniek in Wassenaar, overleden aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk opliep. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. Het voorprogramma begint om zeven uur met het korte journaal, waarna achtereenvolgens Klaas Vaak, Comedy Capers, Open baar Kunstbezit en nieuwe avontu ren van de dolfijn Flipper op het scherm komen. Na hei journaal en de zendtijd voor politieke partijen K.V.Phet tweede deel van „In burgeren", een programmaserie over metis en maatschappij gepresenteerd door Han hammers. Ditmaal behan delt hij groepsvorming. De hoofdfilm van va na-vond is een Duitse pro- duktie onder regie van Wolfgang Staudte. De titel is „Het Masker Valt" en aan de orde komt .het pro bleem van de klassejustitie. Aan leiding is de moord op een baby, ge pleegd door een (nog) onbekend per soon. De avond wordt besloten met een uitzending van „Socuiera" over het Ned. Asthma fonds. Op net twee Dierenkijken, een ru briek van de N.C.R.V. „De zindelijke burgerheren AMSTERDAM, 13-11. „De zinde lijke burgerheren", gaf de Amster damse historicus II. J. L. Vonholl, leraar aan de H.B.S., mee als titel aan een „petite histoire" van 50 jaar liberalisme in Nederland. Met enige plechtigheid werd het eei'ste exemplaar in het Euro-moteP overhandigd aan prof mr. P. J. Oud. „Van een burger aan de burger der burgers" luidt de opdracht in dit exempaar. Deze opdracht is een va riant op het standbeeld van Thor- becke. Prof. Oud schreef als oud vrijzinnig democraat een voorwoord voor dit vierde werk in de reeks van parades der mannenbroeders, taaie rooie rakkers en het rijke roomse le ven. De heer Vonhoff heeft in zijn boek de evolutie van het oorspronkelijke liberalisme van Thorbecke hel def tige. steriele liberalisme der „pal staanders en afkeurders" tussen de wereldoorlogen naar het moderne li beralisme van de V.V.D., links van het midden, beschreven. Vernieuwende invloed De vernieuwende invloed van de vrijzinnig democraten, van de jonge renorganisaties en van de strijd der vrijzinnige jongeren in het verzet in de tweede wereldoorlog hebben naar zijn mening een algemene vrijzin nige partij mogelijk gemaakt. De „Zindelijke burgerheren", stijf, def tig en optornend tegen de emancipa tie van de katholieken, protestanten en socialisten zijn verdwenen. Dat zijn de „donkere burgerheren op het Velporplein" van de dichter Jan Greshoff. Veel van soms verbeten, soms vermakelijke onderlinge strijd dei- geïsoleerde groepen liberalen en an dere vrijzinnigen alsook vaak onge zouten gevechten met andere poli tieke groeperingen worden door de auteur met verve beschreven. Een schat aan illustratie, veelal ontleend aan politieke bladen uil de eerste helft van deze eeuw. zoals de roem ruchte „notenkraker" verlevendigen dit beeld van 50 jaar liberalisme in ons land. m In het gebied van Los Angelos heeft zich vrijdag een korte aardbe ving voorgedaan. Het centrum van de schok lag in het dicht bevolkte gebied tussen Los Angeles en de zee. Wolkenkrabbers trilden op hun fun damenten door de schok. „Flitsen" uit het buitenland RAWALPINDI. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Zoelfikar Ali Bhoetto zal binnen kort naar Moskou -gaan voor een „belangrijke bespreking met 'de Sowjetrussische leiders" aldus heeft hij zelf op een persconferentie in Ra walpindi meegedeeld. Hij liet in feite verstaan dat Pakistan het Sowjet- aanbod voor.bemiddeling in het con flict met India om Kasjmier had aanvaard. BOEDAPEST. De Hongaarse po litieke politie heeft de 28-jarige Ti- bor Torna, een in Toronto woonach tige Canadees, aangehouden, zo heeft het Hongaarse persbureau M.T.I. ge meld. Torna, die van afkomst Hon gaar is. zou zich schuldig hebben gemaakt aan „ondermijnende activi teit". LAS PALMAS. Het op de Cana- risehe eilanden verschijnende perio diek „El Ecö de Canarias" is. be gonnen met een Engelstalig bijvoeg sel vanwege de grote invloed van buitenlandse toeristen, meest uit Noord-Europese landen. SAIGON. Naar in welingelichte kringen te Saigonverluidt, is een week gelèdën genef aal-ma j ooi1 Doe- ong Van Doec aangehouden, ofndat hij zou werken aan een nieuwe po ging om de regering omver te wer pen. TAINAN. Op Formosa is een lichte bommenwerper uit communis tisch China geland. De drie inzit tenden zouden politiek asiel hebben gevraagd. WASHINGTON. Een commissie uit het Amerikaanse congres heeft opdracht gegeven een studie te ma ken van de Amerikaanse voorlich- tingspolitiek teneinde te verzekeren dat de Amerikanen volledig op de hoogte worden gesteld van de ge beurtenissen ten aanzien van de kwestie-V-ietnam. SAARBRUCKEN. Bij Saarbrüc- ken zijn twee voormalige sergeants van de SS, de 52-jafige Artur Braun ,en de 51-jarige Heinz Beerbaum ge arresteerd in verband met de moord op joden in het concentratiekamp Sachsenhausen tijdens de wereld oorlog. PARIJS. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, is in Parijs aangekomen voor overleg met zijn Franse ambt genoot, Couve de Murville, in het raam van het Frans-'Westduitse vriendschapsverdrag. PARIJS. De staatssecretaris van buitenlands zaken mr. M. van dei- Stoel zal deze week een deel van de najaarsvergadering van het par lement der W.E.U. in Parijs bijwo nen. DJAKARTA. Het blad van de Indonesische strijdkrachten, Angka- tan Bersendjata, is boos over de voortdurende anti-Indonesische ver klaringen die door radio-Peking worden uitgezonden en die voorna melijk tegen het leger zijn gericht. De strijdkrachten zullen voortgaan de verraders te vernietigen, aldus het blad. BONN. Bij gelegenheid van hel tienjarig bestaan van de Westduitse strijdkrachten, dat overigens zonder veel vertoon naar buiten wordt her dacht, heeft bondskanselier Erhard de minister van defensie Von Hassel gelukgewenst NOUAKCHOTT, Mauretanië. In Guinee wordt een militair contin gent gevormd en president Sekou Toure heeft alle Afrikaanse leiders meegedeeld dat zij zich in staat van oorlog met Rhodesië dienen te be schouwen RIJSSEL. In de Noordfranse stad Rijssel js vorige week de 34-jarige trapezewerker Janos Peters om het leven gekomen, toen hij bij het op ruimen van materieel uil de nok van een circus viel. BANGKOK. In Thailand zijn vo rige week twaalf mensen verdron ken, doordat te Sakoet Sakom, op 50 km ten westen van Bangkok, een veerboot omsloeg. Acht mensen wor den vermist. Ongeveer zeventig op varenden konden worden gered. Mijnheer de redakteur. De laatste tijd komt het weer veel voor dat de Sophia-Vereniging tot Bescherming van Dieren gevraagd wordt om zwerfkatten te komen ha len. In veel gevallen zijn die katten erg schuw doordat ze al lange tijd lopen te zwerven. Het vangen van deze katten is dan ook meestal niet eenvoudig. Wij vragen ons dikwijls af waar om er toch steeds weer mensen zijn die hun dieren achterlaten bij ver huizing in de hoop dat de nieuwe bewoner zich het lot van het dier wel zal aantrekken. In vele gevallen echter wil de nieuwe bewoner niets van zo'n kat weten en dus zwerft zo'n dier rond in de buurt. Bij de een krijgt het wat te eten bij de ander wordt het weggejaagd. Meestal wordt op den duur zo'n dier ziek en vormt een gevaar voor andere gezonde katten. Dit alles kan worden voorkomen wanneer men zich in geval van ver huizing tot ons wendt. Wij komen dan de kat halen en in vele gevallen is er dan een tehuis voor het beest te vinden. De winter nadert en ook de die ren hebben recht op bescherming te gen kou en regen. Wij willen daarom langs deze weg een beroep doen op de lezers, om in dien er een zwerfdier in hun straat loopt, dit aan ons door te geven. Ook zij die een plaats hebben voor een zwerfdier kunnen ons dat la ten weten. Men kan zich trouwens voor alles wat de dieren bescherming aangaat, Wenden tot Sophia-Vereniging tot Bescherming van Dieren. Zij werkt bijna honderd jaar voor het welzijn van het dier. Meneer de redakteur, u dankend voor de paatsruimte, teken ik, J. J. HEIJBOER, Vertegenwoordiger van de Sophia -Vereniging tot Bescherming van Dieren. Esdoomstraat 33, Nieuwerkerk, telèf. 583. kleir\tj«s ui het t>inn.e Koffie geen remedie tegen drankgevolgen Koffie is een populaire drank, ën dat niet alleen, omdatze, met sui ker en melk genoten, tot de aange naamste versnaperingen behoort maar ook omdat men er allerlei goe de eigenschappen aan toeschrijft. Zo is de mening zeer algemeen, dat men de gevolgen van alcoholgebruik kan opheffen door die hoeveelheid caffe ine in een sterke kop koffie. Ken on derzoek door hpofjlèraren van de medische faculteit van dë universi teit van Indiana, maakt een eind aan deze illusie, waaraan véle automo bilisten zich overgeven, die wel van een slokje houden, De onderzoekers stelden wast, dat reeds bij het ge bruik van 50 tot 70 gram whisky Het cgördiriatie- en reactievermogen merkbaar achteruit gaat. Een kop koffie, daarna genuttigd heft déze teruggang niet op en heeft ddh al léén het voordeel, dat men minder gemakkelijk dranken wordt als meii voortgaat whisky té :drinkén. Men nam ook de proef in de whisky een zekere hoéveelheid caffeïne te men gen. Ook dit beïnvloedde in geen en kel opzicht het gevaarlijke gevolg van de whisky; een tekort aan rij vaardigheid. Het is- natuurlijk wel zo, dat koffie ria alcoholgebruik be ter is dan alcoholgebruik na alcohol gebruik. (DIA) ZEIST, 12-11. Een op initiatief van het „Nederlandsch Bijbelgenoot schap" in het conferentie-oord „Woudschoten" bij Zeist belegde Ne derlandse Kerkenconferentie is be ëindigd met de vaststelling van de aanbevelingen, die namens de confe rentie door vertegenwoordigers uit kerken en geloofsgemeenschappen en het „Nederlandsch Bijbelgenoot schap" zullen worden voorgelegd. Bij deze aanbevelingen wordt on der meer voorgesteld de instelling van een „raad voor contact en over leg" vanwege de kerken en geloofs gemeenschappen en het „Neder landsch Bijbelgenootschap". Om het bijbelgebruik te bevorderen werd aanbevolen tot de voortzetting van de vertaling van de bijbel door het. „Nederlandsch Bijbelgenootschap" en de „Katholieke Bijbelstichting". Tenslotte zagen de conferentieleden het nut in dat een bijdrage van joodse zijde op het gebied van bij belvertaling kan hebben. Theo Olof naar Rusland DEN HAAG, 12-11. De Haagse violist Theo Olof, eerste concert meester van het Residentie-orkest, heeft een uitnodiging ontvangen vol gende maand negen concerten in Rusland te geven. Driemaal zal Olof met orkest spelen - iedere keer tij dens een concert zowel het viool concert van Brahms als dat van Beethoven - en zes maal zal, hij een recital verzorgen. Tijdens deze re citals zal overal Hans Henkemaris' sonate voor viool en piano worden gespeeld. Bij de vliegramp met een Boeing 727 van de United Airlinès bij Salt Liike City zijn 39 personen gedood of als vermist opgegeven, aldus een me- dedèling van de maatschappij. SPORT VOETBAL K.N.VJJ. Afdeling Zeeland Zondagcompetltic Ie' klasse B: Dréischof-Renesse 1-3; Kruiningèn-Zièrikzee II 0-5; Kort- gené-Luctor 4-5: 2e klasse C: Zonnemaire-Renesse II 2-3; Zierikzee III-Dreischor II 1-2; SVOWK-Burgh IJ 1-4. Zaterdagcompetitic le klassè: MÈVO-Wissenkerke 2-2; Wemeldinge-BruSe Boys 4-0; VCK- Midddlburg V 1-5; Zaatnslag-Nieuw- dorp 2-5; Beren-Kloetinge 3-1; Spui- Kapelle 2-2. '2ë klasse A: Duivel and-Brouwers haven 2-4; 's jHepr Hendrikskinde ren-Veeré 1-1; Sérooskerke-Beve- landprs 3-6;. Oostkapelle-AFK 2-1. 3e klasse A: Bruse Boys II-SKN WK II1-1: Bruse Boys IIIrMEVO II 8-6; ZSC-MEVO III 4-2; Brouwers haven II-Burgh III 1-3. Juniorchcompetitic Groep A I: Walcheren A I-Zierik zee A I 1-3. .Groep A V; Zierjkzee A II-Volhar- ding A 1.2-1. Groep B IX: Burgh B I-WIK B I 6-0. Groep B X Zierikzee B I-MEVO B I 5-1; Dfeischór B I-Zierikzëe II 9rl; SKNWK B I-Duiveland B I 1-7. KORFBAL Wintercompetitie WlK-ZSC 1-1; SKNWK-Thor 0-1; Delta-DBGC 12-4. BREDA. Breda verwacht nog dit jaar een bezoek van prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg. Op het ogenblik zijn de voorbereidingen voor dit bezoek reeds in volle gang. DEN HAAG. De Oostenrijkse bondspresident, de heer F. Jonas, heeft de staatssecretaris.van buiten landse zaken, mr. L. de Block, hel grote zilveren ereteken met lint we gens verdienste vpor de republiek Oostenrijk verleend. DELFT. Te Delft is ingebroken in het kledingmagazijn Rippe aan de Nieuwe Langendijk. J$r werden 40 kostuums ontvreemd, die met elkaar een waaide vertegenwooixligen van ongeveer 10.000 gulden. UTRECHT. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, vindt de c.a.o. voor de zuivel industrie hopeloos verouderd. Op de vrijdag in Utrecht gehouden na jaarsvergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van zijn bond pleit te hij voor een geheel nieuwe c.a.o. die geënt is op de gemoderniseerde zuivelindustrie en waarin rekening wordt gehouden mot: de te verwach ten sociale vooruitgang. DEN HAAG. Mr. W. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid- Holland en voorzitter van de brand- weerraad, is door de minister van binnenlandse zaken benoemd tot voorzitter van het algemeen bestuur van de Stichting Nationaal Brand preventie-Instituut. 'VENRAY. De 17-jarige P. van R. uit Venray is door de politie dood aangetroffen in zijn woonplaats. Ge bleken is dat de jongen vrijdagavond kennelijk ongevraagd, met de auto van zijn vader is gaan lijden. DEN HAAG. De commandant van de Marine Luchtvaartdienst Neder land, kapitein ter zee vlieger J. V. Petsch, heeft zijn functie als zodanig overgedragen aan kapitein ter zee vlieger W. de Groot. UTRECHT. Èen gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar hoorde de 24-jarige kelner A. K. uit Utrecht tegen zich eisen voor het stelen van een groot aantal auto's. ROTTERDAM. Sinds enige'dagen kan men door het draaien van, een telefoonnummer (Rotterdam 14.18.14), inlichtingen krijgen over bepaalde categorieën woningen, die in Rotter dam beschikbaar zijn. Deze inlich tingen, die op een band zijn opge nomen, zijn van maandag 9.30 uur tot. vrijdag. 17.00 uur dag en nacht- te beluisteren. DEN HAAG. Nederland heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor de Afrikaans- Aziatische resolutie gestemd, even als 106 andere leden van de Assem blee. LEIDEN. Het bestuur van de Ne derlandse Studentenraad heeft „diep geschokt door de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring door de Rhodesische blanke minderheidsre gering'' telegrammen gezonden naar Ian Smith, die Rhpdesies.onafhanke lijkheid proclameerde, naar de Brit se minister-président, de heer Harold Wilson, en naar de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Liins. Ingezonden mededeling FEUILLETON „Zoals gezegd kreeg mijn sekreta- ris toen een briljant idéé, Hij ver zon iets. waardoor hij de bende een 'handje kan helpen. Intussen was er bij de justitie een vaag signalement van twee bendeleden bekend gewór den. die verdacht weiden van een reeks kasteelinbraken. De 'hoer Bier- mans 'kwam met 'het voorstel dit kasteel gedurende een paar zomer maanden te verhuren. Geheel ge meubileerd. Hij ontwierp een ad vertentie, waaruit eventuele gega digden zouden kunnen opmaken, dat men individueel (het kasteel kon hu ren. Dit "had mijn goedkeuring en ik legde /het voor aan de justitie, die er eveneens akkoord mee kon gaan. Men ibeloofde mij, als het zo ver w'as, drie rechercheurs te zul len zen'den. U ihebt ze intussen leren kennen: de heren Schalwijk, Renge- ling en Aailders. We overlegden 'sa men, 'hoe we dit ten uitvoer zouden brengen en het resultaat was, dat de advertentie geplaatst werd. We ontvingen hierop een kleide twee honderd ibricven. Alle reflectanten 'kregen antwoord en een uitnodiging tc komen praten. Terwij 1 mijn se kretaris met de dames- en lieren- reflectanten sprak, zat een dei" re chercheurs in een zijvertrek, waar hij niet alleen het gesprek kon vol gen, maar oak de gegadigden voor het huren van mijn kasteel kón ob serveren. .Zoals mijn sekretaris ver wachtte, trapten do beidé verdaahr tenv zoals u nu wel weet de heren Van Dalen en Gorinnc, die in wer kelijkheid Vandevleugcl, afkomstig uit Antwerpen, en Van der Schoof. door G. OEUT6KOM oorspronkelijk afkomstig uit Am sterdam, maar al jaren in Parijs wo nend, er tmeteen in. Ze huurden, ge heel onafhankelijk van elkaar, voor drie weken het kasteel en béiden gingen van 'de veronderstelling uit, dat ze samen, dus zonder meer gas ten, het kasteel zouden bewonen. Eten pracht van een kans dus om op hun gemak hun slag 'te slaan. Doch op de dag van hun 'komst kwamen ze tot de voor hun ontstellende ont dekking, dat er een twintigtal gas ten arriveerden, die twee of drie weken zouden 'blijven logeren. Dat was voor de heren weliswaar een 'kleine misrekening, maar ze hadden limmers drie weken de tijd? Voor al le zekerheid behoorde de 'heer Schal wijk oak tot 'de gasten, zodat hij het doen en laten van de (henen Van Da len en Gor.iinne, zoals we ze nu maar zullen blijven noemen, kon nagaan. Terwijl de .heren Rengeling en Aal- ders zich in Schotendrecht instal leerden om 'bij de hand te zijn, als dit nodig was. Er was editor één moeilijkheid. Als de heren ht de nacht zouden ope reren, zouden we hetzelfde risico hebben ten opzichte van de bewa king; Er moest dus voorkanten Wor den, dat de heren 's nachts aan het Week gingen: Daarom zorgde mijn sekretaris ervoor; dat aanvankelijk iedere nacht omstreeks half drie het. (bandje met het gillende spook afliep, dat duidelijk hoorbaar was lil 'het gehele 'kasteel, omdat er op verschillende punten versterkers waren aangebracht. In de hoop, dat dit gespodk de beide udspirant-die- vcn zouden afschrikken om. in, het holst van de nacht op strooptocht uit tc gaan. Naar ons is gebleken, heeft dit 't nodige effect gesorteerd, want. na een mislukte poging in de eerste nacht, waarvan u natuurlijk geheel onkundig was, doch onze zeer bekwame oktieve rechercheur Schalkwijk ontdekt had. Apropos, meneer Schalkwijk, missahicn wilt u nu ver dei" vertellen?" De man lachte even cn kwam toen overeind. „Och, hieraan is niet zo veel meer toe te voegen. Het is min of meer tc danken geweest aan het feit, dat. juffrouw Heenstra -door de schrik van het spookgêluid haar en kel verzwikte, waardoor het gehe le kasteel in rep en voer geraakte, dal de poging van de heer Gorinnc mislukte. Hij was namelijk al in de bibliotheek en had een schilde rij in zijn 'hand, toen ik binnentrad. Ik deed net, of ik nergens erg in had en riep uit: „Hebt u het gehoord? Het spoolct hier, meneer, en er is een dame gevallen, die haar enkel ver kwikt heeft. Dat is ook Wat?" De man hiiï" 'het schilderij weer op en ging met mij mee, zogenaamd om te helpen, als het nodig was. Zo als u weet, waren er al andere gas ten, die juffr. Heenstra naar haar kamer 'gébracht, hadden. Zo was de ze eerste poging in ieder geval mis lukt, Maar gaat u toch verder, me neer de <barcai." „Zoals u wilt, meneer Schalkwijk. Een onzer gaston - als ik me niet vergis, bent u dat, meneer - hjj wees naar Van Alten, die rustig zat te reken - kwam er achter, 'dat me neer Schalkwijk een sleutel bezat om ongemerkt mijn privévertvek- kon te kumien (betreden. Het was namelijk nodig, dat er kontakl werd onderhouden met mijn sekretaris, die gedurende deze dagen vrijwel onafgcbroltcn aanwezig was. Via mijn privételefoon onderhield me neer Schalkwijk voeling met zijn collega's in Schotendrecht". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5