Actuele landbouwvraagstukken belicht op vergadering C.B.T.B. (Renesse) jubileum SXREEKNIEUWS Met receptie vierde „Luctor et Emergo" „Rijksgroepsregeling zelfstandigen" vervangt oude zelfstandigenregeling Enige zorgen over gevolgen openstelling van Oosterscheldebrug ZIERIKZEE, 13-1. Vrijdagavond vond onder voorzitterschap van de heer J. A. v. d. Bijl in de koffieka mer van het „Huis van Nassau" een algemene ledenvergadering plaats van de gewestelijke afdeling „Schoii- wen-Duiveland" van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. In deze goed bezochte verga dering behandelde de algemeen sec retaris van de Nederlandse C.B.T.B., drs. J. de Koning uit Den Haag, een aantal actuele vraagstukken in de landbouw, maar eerst gaf de voor zitter een terugblik op het afgelopen seizoen, dat - aldus de heer v. d. Bijl - reden tot dankbaarheid heeft gegeven. De voorzitter opende de vergade ring met het lezen van psalm 65 en gebed en sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. Ondanks de velere- gen eind juli en augustus kan, dank zij de goede nazomer, van een rijke oogst gesproken worden. De heer v. d. Bijl constateerde ver der dat de openstelling van de Gre- velingendam deze zomer niet onop gemerkt gebleven is. Wat betreft dc openstelling van de Oosterscheldebrug op 15 december a.s. en de toekomstplannen van de planologen was de voorzitter van mening, dat deze zaken de landbouw in de naaste toekomst zeker wel De huidige crisis Uitvoerig schetste drs. De Koning vervolgens de moeilijkheden welke hebben geleid tot de huidige crisis in de E.E.G. Verschillende landen sub sidiëren in het kader van structurele verbeterende maatregelen, maar Ne derland doet dit niet. Het gevolg is: ons land ligt achter in de concurren tiepositie. Drs. De Koning meende dat de hoogste prioriteit moet wor den gegeven aan maatregelen om voor Nederland gelijke concurrentie voorwaarden te scheppen. Intussen heeft de E.E.G. (nog) niet aan de ver wachtingen beantwoord, omdat het doel - afzet in vrije concurrentie - niet werd bereikt. Dit wfl niet zeg gen dat de E.E.G. een ,flop" gewor den is, omdat men volgens het oude systeem al eerder zou zijn vastge lopen. Een groot voordeel achtte spr. bijv. het feit dat men binnen de E. E.G. is afgeschermd van de wereld markt. De nog steeds voortdurende crisis is ontstaan over de vraag waar de gelden moeten blijven die aan de grenzen binnenkomen. Het Franse standpunt (tegen „machtspositie" van de Europese Commissie) is de oor zaak van het geschil. De Nederlandse minister van landbouw is echter van mening dat alles gedaan moet wor den om de Europese landbouwma chine weer op gang te brengen. De sleutel tot de oplossing ligt evenwel niet bij de landbouw, maar moet in de politiek worden gezocht. Nadat was gepauzeerd behandelde drs. De Koning nog een flink aantal gerezen vragen, o.a. betrekking heb bende op de prijsverhoudingen in de E.E.G., perspectief van de uienteelt, subsidie voor montage-veestallen en over het moeilijke probleem van de bedrijfsovername. De heer v. d. Bijl onderstreepte zijn dankwoord tot de spreker met het aanbieden van een boekebon. De voorzitter deelde voorts nog mee dat de jaarlijkse grote familie avond zal worden gehouden op 21 januari a.s. in het Herv. vereni gingsgebouw. Bondsvoorzitter Zijl stra hoopt dan een lezing te houden, terwijl verder een filmvertoning op het programma staat, nl, de indrin gende film „Vraag Zeven". In het kader van de hulpactie voor de door wateroverlast getroffen boe ren in Salland, deden deze avond verschillende leden toezegging tot hulp in de vorm van ruwvoeder of een geldelijke bijdrage. Over de ver dere organisatie van deze actie wordt woensdag a.s. een bestuursvergade ring gehouden. YTSSERIJBERICHTEN Mosselkwekers kunnen schade thans opgeven De heer van Erp, inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district zond een circulaire aan de visserij- verenigingen in Zeeland, waarbij de mosselkwekers, die schade hebben door mosselzaad dat op hun con sumptie-mosselpercelen is gevallen, worden uitgenodigd deze schade op te geven, teneinde te onderzoeken of er aanleiding is voor één keer in dit bijzondere geval toe te staan, dat vergunning wordt gegeven, dit mos selzaad naar Zeeland te brengen. SCHAKEN Zierikzee I won van Teraeuzen I (6—4) Zaterdagmiddag speelde het eerste tiental van de schaakvereniging „Zierikzee" te Goes in „De Pool" de thuiswedstrijd tegen Teraeuzen. Zie rikzee won met ü-4. De uitslagen zijn als volgt: J. J. v. d. Ende-K. H. Cohen 1-0; dr. J. J..Westendorp Boerma-J. Nijs- sen 1-0:. ir. J. J. Elzerman-A. P. Beishuizen Vz- A. J. Soheele-W. de Ridder Vz-fhM. J. Enzlin-D. de Jonge lj-0; H. Hendrikse-C. H. Pro voost 0-1; J. Ver'kerk-L. Scheele 1-0; R. A. Huneman-C. H. R. van Cad- zand O-iC. v. d. Heuvel-C. Schoen- aantal geschreven felicitaties be kend. Van de ere-voorzitter, oud burgemeester W. H. Scholder was een gelukstelegram ontvangen. Per brief bcod de Kon. Federatie van Harmonie- en Tanfaregezelschappen felicitaties aan, waarbij een fraaie jubileummedaille was ingesloten. Gelukwensen werden verder nog ontvangen van het jeugdlid en tam boer Bram Verten uit het ziekenhuis te Goes, van de heer J. C. Braber uit het Rode Krui? Ziekenhuis te Zierikzee en van „Oosterlands fan fare". Hierna, verd door de burgemeester de huldiging' plaats van een vijftal jubilarissen waarbü hen een corkcn- de en een speld van de Ken. Federa tie werd aangeboden. Verantwoording „Kind" Voer het verloren geldsbedrag c.q. 'het Eindernoodfends der V.N. tot nu toe ontvangen: Ouwerkerk f 0,36; N.N. 1; W. B. f 0,76; U. te Z. f 2,50; N.N. f 1,20; N. N. f 0,95; J. J. H. te Z. f 0,50; V. te Z. f 1,08; v. d. V. te Z, f 0,20; W. te Z. f 0,54; T. en M. S. te Z. f 1; N.-K. N.V. f 2,16. Vriendelijk dank aan de gevers, maar we zijn er nog niet. Postzegels gaarne onder motto: „Kind" aan on dergetekende p./a. Redaktie Zierik- zeesohe Nieuwsbode. SCHIEREILANDMAN. 7, f FRIKZEE Brugtcurnooi schaakvereniging Naar wij vernemen organiseert de shcaakvereniging „Zierikzee" ter ge legenheid van de opening van de brug Over de Oosterschelde een drie- ronden schaaktournooi. Het tournooi zal worden gehouden in de kantine van de motorenfabriek Smit Bol nes op het Industrieterrein. De mogelijkheid tot deelname be staat zpwel voor een tweedaags als voor een ééndaags tournooi. Indeling geschiedt naar speelsterkte. Het tweedaagse tournooi wortd gehouden op 17 en i8 december a.s., het één- daagse op 18 december*. Per groep van vier spelers zijn twee prijzen beschikbaar. Bovendien wordt er een verenigingsprijs uitge loofd, waarvoor verenigingen in aan merking komen, die met ten minste vier spelers deelnemen. Als wed strijdleider treedt op de heer M. J. Enzlin. Opgaven tot deelname kan bij de wedstrijdleider geschieden tot 4 december. Opening hoofdkantoor Coöp. Raiffeisenbank De officiële opening van het nieu we hoofdkantoor van de Coöp. Raif feisenbank „Zierikzee en omgeving" zal plaats vinden op dinsdag 23 no vember a.s. De opening zal worden verricht door drie oud-bestuursleden van de voormalige banken Zierikzee, Nieu- werkerk en Óuwerkerk. Prijzen in sporitoto Twee deelnemers aan de sport to to via de v.v. „Zierikzee" hebben in de toto van deze week do eerste acht uitslagen igoad voorspeld. Zij hebben recht op een -gedeelde 3e prijs. BURGHSLUIS Ingang haven verzandt Vlak na de ramp in 1953 is het 'havencomplex flink vergroot en de uitgang is daarbij uitgediept, zodat met laag water grote schepen in en uit konden varen. Na het voltooien der werkzaamheden ging de drukte in dc haven snel achteruit en bleef hel 'bij het verladen van granen en suikerbieten en de aanvoer van bouw- en wegmatoriaal. Het bleek alras dat de ingang snel in diepte afnam en een soort dam ontstond. Met laag water konden de grotere schepen niet meer binnenkomen en moesten wachten totdat dc vloed bij na op zijn hoogst was. De coasters, die de laatste jaren in aantal toene mend de haven binnenvaren om gra nen tc laden hadden veel last van de ondiepte. maker 0-1; J. A. Verwijs-A. Corne lls 1-0. Clubcompetitie De uitslagen van de vrijdag jl- ge houden wedstrijden (clubcompetitie) zijn: Groep I: A. J. Scheele-ir. J J. El zenman 0-1; J. Verkerk-J. J. v. d. Ende 0-1H. Hendrikse-ds. J. H. Na- wijn 0-1; M. J. Bnzlin-R. A. Hune- man 1-0. De belangrijkste wedstrijd in de le klasse B tussen de nummers twee en drie van de ranglijst Dreischor en Renesse is geheel volgens de ver wachtingen in een kleine overwin ning voor de duinbewoners geëin digd. Deze overwinning kwam reeds in het eerste kwartier tot stand toen de gasten drie doelpunten scoorden. Toen scheidsrchter M. Wolfert uit Groede aanvangen liet bleek dat bij Dreischor rechtshalf Boogaard zijn plaats had moeten afstaan aan L. Bolkenbaas en dat Lodewijk in de aanval weer present was. De rood-witte gasten begonnen, overrompelend en doelman Dooge moest al direct handelend optreden. Na drie minuten spelen namen de De heer L. de Feiter viel deze eer te beurt voor een 50-jarig lidmaat schap wat met een gouden speld werd beloond. Spelden in zilver kre gen de heren K. Janse (45 jaar), F. de Feiter (40 jaar) en Joh. Ooster ling (35 jaar). De heer K. Hooger- huis die op medisch advies zijn mu ziek activiteiten noodgedwongen beeft moeten staken kreeg voor zijn 15-jarig lidmaatschap de oorkonde en de speld in brons aangeboden. De voorzitter deed hierbij de voor de heer Hoogerhuis verheugende mede deling dat in een gesprek met me dici in de afgelopen week aan hem is verklaard dat de kans bestaat voor terugkeer na verloop van enige tijd. Aan het slot bracht de voorzit ter dank aan de echtgenotes en de verloofden van de leden voor de me dewerking ook door hen verlend. Rien de Jonge en Wim de Vos zorgden er hierna voor dat de leden nog enige gezellige uurtjes onder el kaar konden doorbrengen. De laatste dagen met de oosten winden, waardoor bij eb een verla ging ontstaat is de haveningang bij na niet te passeren en enige schepen hadden in het weekend moeilijkhe den om de /haven te verlaten. Het is bekend dat de gemeente Wester se/houwen de'haveningang nauwlet tend in het oog houdt, doch een wei nig spoed is wel gewenst. De red dingboot d'ie op alle tijden de haven moet verlaten in noodgevallen zou onverhoopt ook ikunnen blijven ste ken. Met vreugde zal daarom een .baggermolen begroet worden in de Burghsluise haven, daar deze zomer ook de jaohten met een flinke kiel af en toe moeilijkbeden hadden. HAAMSTEDE Vergaderingen Dinsdagavond wordt in hotel Bom de Ned. Rode Kruis-film „Mrs. Mini- ver" gedraaid. Vrijdagavond de filïii van de Ned. Blindenbond, eveneens in hotel Bom. Film Nederlandse Blindenbond In een der zomermaanden toerde ook in Haamstede en Burgh een mo biele camera van de Ned-. Blinden bond rond om 'het dorpsleven op de film vast te leggen. Deze rolprent nu, waarop vele burgers en burgeressen zioh zullen terugvinden, draait deze week in Haamstede en wel op vrij dagavond in hotel Bom. De film wordt op 'die avond twee maal ver toond. In de namiddag is er dezelfde film met een tekenfilm als toegift voor de kinderen. DREISCHOR. Groene Kruis-woning weldra weer bewoond Qnlanigs werd melding gemaakt dat de woning van het Groene Kruis- gebouw aan de Mr. Pieter Mogge- straat weer ai enige tijd leeg stond. Naar wij vernemen zal dit huis ech ter weer spoedig bewoond worden, daar de definitieve toewijzing vorige week /heeft plaats gehad. De familie C. Nelisse uit de Weststraat is de ge lukkige geworden en die verhuizing zal wel niet zo eng lang oneer op zich laten wachten. Toch weer een cafetaria aan de Ring Enkele jaren geleden telde Di*ei- sohor op de hoek van do Slotstraat- Weststraat oen cafètaria, maar deze werd later gesloten zodat het dorp weer voor oen lange tijd verstoken is geweest van een dergelijk etablisse ment. Momenteel wordt echter hard gewerkt om de vroegere 'kruide nierswinkel (annex balckerij) van de heer Joh. P. v. d. Linde aan de Ring in gereedheid te brengen als cafe taria. Het pand is 'destijds in eigen dom overgegaan naar mevrouw C. A. Herrel-van Beers, welke tevens ex- ploitante is van het Dorpshuis. Of de exploitante van het Dorpshuis te zij ner tijd haar intrek in 'het cafètaria zal gaan nemen is nu nog niet. met zekerheid to zeggen. Zeker is echter wol dat het met dc levensvatbaar heid van Dreischor's Doipshuis nog al onzeker is gesteld cn de laatste tijd is in deze ontwikkeling nog niet veel klaarheid gekomen. NIEUWERKERK Bejaarden kregen bexoek uit Bruinisse In „Ons Dorpshuis" kwamen woensdagmiddag de bejaarden van Groep II: J. A. Verwijs-P. v. d. Hulle 0-1; M. Giljum-D. de Jong 1-0; ir. G. B. Beeftink-R. Berman 1-0; J. A. Rotte-J. Jongschaap 1-0. Tijdens een voor de wedstrijden gehouden algemene ledenvergade ring werd in verband met het aftre den van de heer P. C. Tak als be stuurslid gekozen da 'heer J. Verkerk, die met de heer Enzlin in 't bijzon der met de wedstrijdleiding belast zal zijn. gasten reeds de leiding, enesse lan ceerde over rechts een gevaarlijke aanval en Dooge blunderde toen Goossens op doel schoot (0-1). Vijf minuten later kwamen de gasten op vrij fortuinlijke wijze aan hun twee de doelpunt. Na een hoekschop van rechts stond linksback Wim Nuijens naast de linkerdoelpaal. Hij wilde de ingeschoten bal wegwerken maar deze stuitte tegen zijn borst, waar na het leder in het doel rolde (0-2). Dreischor wist daar niet veel tegen over te stellen en het was weer Re- nesse dat doelpuntte. Er was precies een kwartier ge speeld toen een voorzet van links door de toelopende Kooman op fraaie wijze werd ingekopt. (0-3). De blauW-witten wisten zich daarna wel wat los te werken en enkele malen zagen we Van den Bos over of naast schieten. Na 40 minuten spelen ontstond het enige doelpunt van Dreischor. Jan van den Bos kreeg de bal te pakken en doelman Everaers, die deze middag een zwak ke indruk maakte, liet het schot glippen (1-3). Ook de tweede helft werd geken merkt door een overwicht van de gasten. Gedurende tien minuten be paalde Dreischor zich geheel tot ver dedigen. Naar mate de tweede helft vorderde kwamen de blauw-witten wat meer in de aanval. De Vlieger kreeg enkele malen goede scoringskansen maar deels door pech en onzuiver schieten ont stonden hieruit geen doelpunten meer. Vooral in het laatste kwartier werd er door beide partijen zeer slecht gespeeld en was de wedstrijd het aankijken nauwelijks meer waard. Het eindsignaal van scheids rechter Wolfert werd door Renesse met vreugde begroet want door deze 1-3 overwinning hebben de duinbe woners hun kansen op het kam pioenschap Weten te behouden. Bruinisse op bezoek bij de bejaarden van Nieuwerkerk. Mevrouw van Eeten-de Vries heet te de aanwezigen hartelijk welkom en zei dat het zo langzamerhand tra ditie geworden was om elkaar zo ééns per jaar te ontmoeten. Ook werden de heren van de P.T.T., die deze middag zouden verzorgen, met enkele films, hartelijk welkom ge heten. Na het zingen van Ps. 138 vers 1 kreeg mevr. IJzelenberg van Brui nisse gelegenheid om haar zelfge maakt gedicht voor te dragen, wat zoals gewoonlijk zeer in de smaak viel. Na de thee werd de film „Er is telefoon voor U" vertoond. Hierin kreeg men een overzicht van de ont wikkeling van de telefoon vanaf de iutvinding tot op heden. Hierna volgde de pauze, onder het genot van een kopje koffie kreeg men gelegenheid voor een gezellig praatje. Na de pauze werden verschillende korte filmpjes vertoond, o.a. de plaats van de telefoon in onze sa menleving, de geschiedenis van het ontwerpen en vervaardigen van de postzegel en een mooie kleurenfilm van de post voor de Biesbosch. Tusendoor kreeg men gelegenheid om gezamenlijk enkele liederen te zingen met orgelbegeleiding van mevr. Jumelet, welke zelf ook een solo ten gehore bracht. Na afloop hiervan werden enkele versnaperingen aangeboden en werd het weer tijd om huiswaarts te ke ren. Mevr. van Eeten-de Vries dankte allen hartelijk voor het slagen van deze middag. Merv. v. d. Linde dankte namens de bejaarden van Bruinisse voor deze mooie middag en nodigde de Nieuwerkerkse bejaarden uit voor een tegenbezoek. Na het zingen van Gez. 96 vers 1 ging men allen weer zeer voldaan huiswaarts. BRUINISSE Auto botste op onverlichte wagen De juwelier H. J. S. te Bruinisse 'had bij het kruispunt Dorpsweg-Mo lenweg zijn auto geparkeerd onder een brandende straatlantaarn, doch verder onverlicht cn rechts van de weg. Dit werd te laat opgemerkt door de heer Lievense uit Nieuwer kerk, die het dorp kwam binnenrij den. Hij botste op de stilstaande auto, met 'het 'gevolg dat beide wa gens ernstig werden beschadigd. Tijdrede S.G.P. Ds. J. P. Verkade, Ned. Herv. pre dikant te Nieuwe Tonge, zal vrijdag avond 19 november 1965, in de kerk van de Gcr. Gemeente, georgani seerd door de Staatkundig Ger. Par tij. een tijdrede houden. Jaarvergadering N.C.V.B. Donderdag 18 november zal dc af deling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar jaarvergadering 'houden. Op deze avond zal mevrouw Verkerk uit Dubbeldam declameren. Bromfiets contra auto Wie de derft* van zijn auto open doet moet letton op liet achterop ko mende verkeer. Toen dat vrijdag avond in Rotterdam niet gebeurde werd de auto van de mosseik weker W. O. ernstig beschadigd door een achterop komende bromfietser. enige zorgen zullen geven. In. zijn causerie gaf vervolgens drs. de Koning een inzicht in de taak van de C.B.T.B. als landelijke organisa tie. Dit landelijke werk behoort aan te sluiten op de vraagstukken waar voor de individuele leden zich van daag de dag gesteld zien, hun ver langens moeten herkenbaar zijn in het werk van de organisatie. De boer ziet zich gesteld voor de opgaaf om te produceren tegen zo laag moge lijke kosten en tegen een zo goed mogelijke prijs. De grote vraag hier bij is hoe in de huidige snelle ont wikkeling voldoende geïnvesteerd kan worden en waar de financiering moet worden gevonden. De boer staat immers nog altijd voor de kernvraag: hoe bouw ik een renda bel bedrijf op met een redelijke in komensbron? Drs. De Koning stelde vast dat dit voor een niet geringe minderheids groep nog altijd een illusie is. Velen houden het hoofd wel boven water, maar dan onder sociale omstandig heden die bepaald uit de tijd zijn. Niettemin vormt de boer zelf nog al tijd de belangrijkste factor bij het al dan niet slagen van zijn bedrijf. Be halve als „vakman" worden tegen woordig immers vooral ook eisen aan de boer gesteld als ondernemer, en daarom is goed lager- en middel baar landbouwonderwijs ook niet meer weg te denken uit de opleiding van de jonge boer. Helaas echter be staat er een teruglopende belang stelling voor het landbouwonderwijs en het is onontkoombaar dat enkele scholen hun deuren zullen moeten gaan sluiten. Een andere taak van de moderne organisatie vormt de voorlichting, speciaal ook op het economisch-so- ciale vlak (samenhang gezin-bedrijf), omdat technische adviezen, alleen soms niet voldoende zijn. Na nog enkele punten betreffende verkaveling te hebben belicht, gaf drs. Dc Koning vervolgens uiting aan de ernstige bezwaren welke de C.B. T.B. oppert ten aanzien van de hui dige subsidiepolitiek van het ont- wikkelings- en saneringsfonds, in 't bjjzonder betreffende de bedrijfs gebouwen. „Dit wordt een keuze kwestie, waar wij het niet mee eens zijn", aldus spreker, die van mening was dat meer geld beschikbaar moet kemen, zedat meer mensen geholpen kunnen worden. Zestigjarige springlevend RENESSE, 13-11. Dat het 60-ja- rigc fanfarecorps „Luctor et Emer go" neg springlevend is en een be langrijke plaats Inneemt in de ge meenschap te Renesse werd j.l. za terdagavond nog eens overduidelijk bewezen in hotel „Het wapen van Renesse" bij de gehouden receptie ter gelegenheid van het 60-jarig be staan. Praktisch alle verenigingen waren dcor een deputatie vertegen woordigd, die hun gelukwensen ge paard lieten gaan met het aanbieden van een geldbedrag ender gesloten couvert. Dit waren de Oranjevereniging „Juliana", de Sportvereniging Renes se, het Ned. Herv. Kerkkoor, de To neelvereniging „Op Drift", het Ver bond voor Veilig Verkeer, afdeling „Schouwen", de Algem. Ned. Bouw- bedrijfsbond, afdeling Renesse e.o., de Kon. Ned. Middenstandsbond, af deling Renesse, Coöp. Raiffeisen bank „Schouwen", de Culturele Ver eniging en de Buurtvereniging „Lan ge Reke". Door de heren J. Padmos, L. de Ruiter, M. de Feiter, alsmede door het bedrijf „Bona Fidé" Werden eveneens gelukwensen aangeboden, ook vergezeld van een geldsbedrag. De vertegenwoordigers van de mur ziekgezelschappen „Witte van. Haam stede", „Nu met Hope, Bruinisse en „Oefening en Uitspanning" te Nieu werkerk werden gelukwensen over gebracht, die gepaard gingen met het aanbieden van muziekstukken. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee bracht schriftelijk zijn fe licitaties over. Ook deze vereniging bood een muziekstuk aan. Verder bood nog een afvaardiging van de vereniging Het Groene Kruis en de V.V.V. „Renesse Vooruit" ge lukwensen aan. Muzikale ncot Voor een bijzondere muzikale noot zorgden de zusterverenigingen „Wit te van Haemstede" en „Crescendo" te Dreischor die met hun volledig korps na een rondgang door de kern van Renesse een serenade ten beste (I> Met ingang van 1 januari 1965 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in werking getreden. Op deze wet be rust een aantal Rijksgroepsregelin gen, waaronder ook één voor zelf standigen. Deze „Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen" komt in de plaats van de vroegere Zelfstandi genregeling. Op grond van deze regeling kan aarv bepaalde zelfstandigen een pe riodieke uitkering worden verleend, afgestemd op het normale bedrijfs- of beroepsinkomen en kan - veelal bij wijze van lening - bedrijfskapi taal worden verstrekt. Aan deze re geling ligt het beginsel ten grond slag, dat voor zelfstandigen de voor zetting van de arbeidsmogelijkheden in het eigen bedrijf als doel voorop dient te staan. De uitvoering van deze regeling De uitvoering van deze rijks groepsregeling is opgedragen aan burgemeester en wethouders van de gemeente van verblijf van de aan vrager. Op de beslissingen van b. en w. is beroep mogelijk. In eerste in stantie via een bezwaarschrift bij dit college en daarna bij Gedepu teerde Staten. Is de aanvrager het daarna nog niet eens met de geno men beslising, dan kan hij tenslot te nog in hoger beroep gaan bij de Kroon. Waneer is dc regeling van toepasing? Deze kan alleen dan worden toe gepast, indien de zelfstandige door de bestaande instituten voor krediet verlening niet of niet voldoende kan worden geholpen. Hierbij dient niet alleen te worden gedacht aan bank instellingen. maar ook aan de Borg- stclilngsfondsen voor de Midden stand, het Borgstellingsfonds voor de Landbouw cn de Waarborginsti- tuten voor de Tuinbouw. Deze kre dieten worden op economische gron den verstrekt, terwijl bij de toepas sing van de „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen" sociale omstandighe den van doorslaggevende betekenis kurtnen zijn. Wie komt in aanmerking voor uitkeringen Dat zijn de ondernemers, die: a. in het bezit zijn van de voor hun bedrijf of beroep wettelijk ver eiste verguningen. b. geestelijk en lichamelijk geschikt zijn. hun bedrijf of beroep uit te oefenen. c. Nog geen 65 jaar zijn. d. niet rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Bij deze voorwaarden kan nog op gemerkt worden, dat, indien ver wacht kan worden, dat de zelfstan dige, ondanks do uitkering, toc!h geen voldoende middelen van be staan zal kunnen vinden in de voort zetting van zijn bedrijf of beroep, hem bijstand kan worden verleend om een ander zelfstandig bedrijf of beroep te gaan uitoefenen. Hierbij geldt dan wél, dat de belanghebben de gedurende een redelijke tijd reeds zelfstandig moet zijn geweest. Een en ander ter beoordeling van burge meester en wethouders. Dit college kan tevens voorwaarden stellen met betrekking tot de bedrijfsvoering of de beroepsuitoefening. Tevens kan worden voorgeschreven, dat de on dernemer verplicht is, de aan wij zingen van een of meer met name tc noemen instanties op te volgen. Administratie. Het verlenen van bijstand is mede afhankelijk van het inzicht, dat b. en w. heeft kunen verkrijgen in de bedrijfsuitoefening van de aanvra ger, Een deugdelijke, overzichtelijke, financiële administratie is hiervoor noodzakelijk. (Slot volgt). gaven voor hotel „Het Wapen van Renesse" waarna zij in het hotel nog een aantal pittige marsen de vrocg- winterse lucht inbliezen. Als eerste werd het woord gevoerd door de burgemeester van Westerschouwen, de heer H. P. Everwijn die namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen aanbood. Puttend uit zijn eigen geheugen zei de burgemeester dat „Luctor et Emergo" in zijn 60-jarige loopbaan in het muziekleven altijd een voorname plaats heeft bekleed. Steeds is er getracht goede muziek voort te brengen. Er 'w een drietal belangrijke factoren.' die in de loop der jaren in een niet onbelangrijke mate er toe hebben bijgedragen dat „Luctor et Emergo" een neg steeds springlevende vereniging is, n.l. de leiding, het enthousiasme van de muzikanten en de goede achterban van de bevolking die het korps nim mer in de steek hebben gelaten. Uit zijn jeugd herinnerde de burgemees ter de naam van de toenmalige di- rekteur de heer. M. v. d. Werf die hard maar met een uitbundig en thousiasme het korps leiding gaf. Onverbrekelijk met „Luctor et Emer go" is de naam De Feiter. een fa milie die veel voor het korps heeft gepresteerd. Medewerking gemeentebestuur Een belangrijke factor door alle jaren heen is de medewerking van het gemeentebestuur geweest, dat met een open oog het korps heeft gesteund met behoorlijke subsidies. „Dat deze 60-jarige er zijn mag heeft zij dit jaar met het behalen van een le prijs op het jubileum-concours nog eens duidelijk bewezen". Aan dacht vroeg de burgemeester voor de groei van onderop door het aantrek ken van de jeugd. Juist het gebrek aan vodoende belangstelling door de jeugd is de aanleiding er van dat momenteel op Schouwen-Duiveland een aantal muziekkorpsen aan het afglijden is. Onder de goede leiding van het bestuur en de direkteur de heer H. J. Blom wenste hij het korps het beste toe voor de toekomst. Na mens het gemeentebestuur bood hij een muziekstuk naar keuze aan, ter wijl hij persoonlijk de mars „Karl Küpfer" aanbood. De voorzitter de heer J. A. Kou man sprak hartelijke woorden van dank tot het gemeentebestuur en de burgemeester vcor de betoonde be langstelling, de gesproken woorden en de medewerking welke van de zijde der wethouders en gemeente raadsleden steeds is getoond cm het kerps uit de financiële zorgen te houden. Hartelijke woorden van dank richtte hij eveneens tot alle verte genwoordigers van verenigingen en instellingen die op deze receptie van hun belangstelling blijk gaven. De voorzitter maakte hierna nog een Vier Amerikaanse militairen gewond bij verkeersongeluk AMSTERDAM, 14-11. Vier jonge Amei*ikaanse militairen van de luchtmachtbasis Soesterberg zijn za terdagavond met hun auto tegen een boom in de plantage Middenlaan te Amsterdam gereden, daarbij allen gewond geraakt en in het ziekenhuis opgenomen. De zwaarst gewonde was de militair die naast de bestuur der zat.' De auto, Waarin een aange broken fles Whisky werd aange troffen, werd totaal vernield. De loggei" beer Een enorme bruine beer, afkomstig uit West-Azië, al jaren verblijvend in Ouwehands Dierenpark, oersterk en de schrik van alle oppassers, blijkt thans voor een lekker hapje allerlei kunstjes uit te halen. Nie mand heeft het ooit geweten, maar een dezer dagen kwam het aan het licht, toen iemand voor de aardig heid riep: „Eerst mooi zitten". De beer „nam een zit", knikte een paar maal naar de man met het lekkere hapje cn legde toen keurig zijn logge voorpoten over elkaar op z'n borst, precies als een kleutertje op school, die van de juf netjes in de bank moet zitten. Niemand heeft het de beer ooit geleerd! Dreischor verloor al in eerste helft van Renesse YVedstrüd geëindigd in 3-1 voor de duinbewoners

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2