RHODESISCHE GOUVERNEUR GIBBS WEIGERT ONTSLAG Explosie op schip in haven van Rotterdam Achterstand inhalen van beloning Klap voor de communisten in Indonesië Verenig ing Ned. Gemeenten is verontrust Paniek op toeristenschip - 80 vermisten GROTE KLOPJACHT OP JAVA: DUIZENDEN GEPAKT Eerste „Canadees" terug in de hoofdstad Behalve in Portugal: winter in Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miifiiidii»; 15 november 1*165 122ste Jaargans Nr. 19880 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: A8QNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewakken 11, Zieriluee, poxtbui 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaafe, tel. 01110-2938. Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. dit nummer: Een hoogzitin donumiale (Juinen Verzoek van Smith om af te treilen verworpen SALISBURY, 14-11. De gouver neur van Rhodesië, Sir Humphrey Gibbs, heelt zondag premier Smith's verzoek om af te treden, verworpen. In een aan het Rhodesische volk gerichte verklaring zegt Sir Hum phrey: „Ik bekleed mijn functie naar believe van Hare Majesteit de koningin en ik zal slechts aftreden als Hare Majesteit mij dat vraagt. Hare Majesteit heeft mij verzocht mijn functie te blijven bekleden en derhalve blijf ik uw wettige gouver neur en de wettig in Rhodesië geves tigde autoriteit". De gouverneur spreekt de hoop uit dat het wettige bewind zo spoedig mogelijk zal worden hersteld. „In tussen leg ik er voor het gehele volk de nadruk op kalm te blijven en de gewapende macht en de politie te blijven helpen bij het handhaven van wet en orde". Sir Humphrey zegt voorts „de nieuwe illegale regering" nog de nieuwe grondwet van 1965 te zullen erkennen. De gouverneur* is een vriend van Ian Smith en waarnemers in Salis bury menen dat Smith slechts aarze lend tegen hem zal optreden maar zich toch niet langer afzijdig zal kun nen houden. De verklaring van de gouverneur werd in de nieuwsbe- Vier opvarenden van kustvaartuig raakten gewond ROTTERDAM, 15-11. B|j een ex plosie In de machinekamer van het Nederlandse kustvaartuig „Export -2" In de nacht van zondag op maan dag omstreeks 2 uur is een Neder- andse zeeman dodelijk verongelukt. Drie Spaanse opvarenden werden meer of minder ernstig gewend. Het schip ligt in de Jcbshaven te Rot terdam. A.N.A.B.: UTRECHT. 13-11. Het hoofdbe stuur van de Algemene Agrarische Bedrijfsbcwd (A.N.A.B.) is van oor deel dat de loonpolitiek nog sterker dan tot nu toe gericht moet zijn op het toevloeien van een groter deoJ van het nationaal inkomen aan alle werknemers. Bij een wijziging van het algemene loonpolitieke systeem zal in de agra rische bedrijfstakken de mogelijk heid tot het inhalen van achterstand in de beloning, onverkort en zonder belemmerende regelen van bovenaf, moeten blijven gehandhaafd en zo nodig moeten worden uitgebreid. Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. stelt dit in enkele pre-adviezen die op de algemene vergadering van vrijdag 19 november zullen worden behandeld. Men vermoedt dat de explosie is ontstaan doordat enige dronken op varenden, een elektrische lamp in de machinekamer hebben omgetrapt. Et- ontstond een brandje dat in korte tijd door de Rotterdamse brandweer kon worden geblust. De omgekomen opvarende is de 17-jarige matroos Koen Rietman uit Deventer. Later is gebleken, dat bij de ex plosie niet drie maar vier opvaren den van de „Export-2" gewond zijn geraakt. De vierde gewonde is de 18-jarige Nederlandse matroos A. de Bak, de drie andere gewonden zijn, zoals gemeld, Spanjaarden. Ze zijn allen naar een ziekenhuis in Rotter dam overgebracht. De schade, die door de explosie werd aangericht, is aanzienlijk. De brand, die na de explosie in de ma chinekamer uitbrak, breidde zich na melijk naar het achterschip uit. Daar brandden de verblijven van de veertien bemanningsleden bijna ge heel uit. richten van de Rhodesische radio niet vermeld. De Britse premier, Wilson, zei dat de verklaring die sir Humphrey zon dag in Salisbury heeft afgelegd „doet vermoeden dat zijn gezag wordt be dreigd en dat zijn persoon in gevaar is". De verklaring van premier Wilson luidt: „Men moet weten dat de juridi sche adviseurs van de kroon verze keren dat ieder die het bevel geefl de gouverneur met geweld te ver- d rij ven of dit uitvoert, de hand op hem legt, of hem op andere wijze aanvalt, een daad van verraad ver richt. Wanneer iemand tracht het gezag van de gouverneur over te nemen of dit doet, door zich als regent of an derszins voor te doen, zal dit even eens een daad van verraad inhou den". Volgens functionarissen heeft Wilson contact gohad met de gou verneur, maar bijzonderheden daar over werden niet gegeven. Maandag wordt in het Britse parlement een wetsontwerp behandeld inzake maat regelen tegen Rhodesië. Smltli Ian Smith beschuldigde sir Hum phrey er later van de „medeplich tige" van premier Wilson te zijn in diens „klaarblijkelijke poging om verdeeldheid onder de bevolking van Rhodesië te stichten". Hij verklaarde dat de gouverneur in l'eite niet de koningin maar de Britse premier vertegenwoordigt. Smith zei verder dat de boodschap waarin hij cn zijn ministers van hun functie ontheven waren, niet afkom stig was van de koningin maar van de Britse minister voor de betrek kingen mét het gemenebest Bottom- ley. Volgens Smith had de boodschap waarin hij en zijn ministers trouw, aan de vorstin, 'betuig'den, de konin gin nooit bereikt, maar alleen de Britse regering. „Het schijnt dus dat de 'koningin nooit werkelijk is inge licht". Na de staatsgreep DJAKARTA, 13-11. AUe scholen c-nder communistisch beheer zijn op last van de autoriteiten van Midden- Java tot nader order gesloten, zo meldt het persbureau Antara. Deze maatregel geldt ook voor de onder wijsinstellingen van de organisatie DEN HAAG, 12-11. Na analyse ring van de brief ever de omvang van de Rijksuitgaven, die de minis ter Vondeling gericht heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer, heeft de Vereniging van Nederland se Gemeenten haar verontrusting uitgesproken over het voornemen de op de begroting geraamde vergoe dingen vcor het gemeenteijk V.H. M.O. met f 5 miljoen te verlagen. In een brief aan de minister wijst de vereniging erop dat in 1960 als beginsel is aanvaard, dat de perso neelskosten van het gemeentelijk V. H.M.O. volledig door het Rijk zou den worden vergoed. Als technische uitwerking van dit beginsel is toen een systeem van normvergoedingen gekozen. In de praktijk is gebleken, dat dit systeem onbevredigend werkt en geen volledige vergoeding biedt. Dit is ook erkend in de toelichting op een onlangs ingediend wetsont- wepr tot wijziging van de middel baar- en hoger onderwijswetten. „Wanneer de regering thans des ondanks het bestaande normvergoe dingstelsel wil handhaven wordt een situatie geschapen waarin de Rijks- Uitgaven worden beperkt ten koste van aen aantal gemeenten, die V.H. M.O.-scholen in stand houden", al dus de vereniging. Zij is van mening dat de beslissing van de regering op dit punt neerkomt op het honore ren van gerechtvaardigde aanspra ken van de betreffende gemeenten. Duilse doden herdacht te Venray VENRAY, 14-11. Enkele honderden nabestaanden van de 32.000 in Ne derland gesneuvelde Duitsers waren op het oorlogskerkhof Venry bijeen gekomen voor de officiële Duitse do denherdenking op „Volks Trayer- tag". Hierbij voerde de Duitse am bassadeur in Nederland K. H. Knoke het woord. van burgers van Chinese afkomst (Baperki). De autoriteiten hebben de particuliere en staatsscholen opge dragen, geen leerlingen van de ge sloten scholen toe te laten. Het Indonesische persbureau meldt voorts, dat vijftig communis tische jongeren verleden week in West-Sumatra een aanval hadden gedaan op een Moskee en vier Mo hammedanen vermoordden. Er was een 300.000 man sterke Mohammedaanse „alarmbrigade" ge vormd om het leger behulpzaam te zijn bij de „verpletlering" van aan hangers van de staatsgreep en com munisten, aldus Antara. Het legerblad „Djakarta Daily Mail" schrijft vrijdag, dat de com- munisten over de hele wereld tot het inzicht moeten zijn gekomen dat hun zaak in Indonesië een zware klap heeft gekregen. „De hoop die ze in het begin nog hadden, dat de P.K.I. de storm wellicht zou kunnen doorstaan, is nu wel verdwenen. adüs het blad in een hoofdartikel. SALISBURY. Premier Ian Smith tijdens de historische radio-rede. waarin hij de onafhankelijkheid van Rhodesië bekend, maakte. Y ar hi ou lh Caslle" na enige uren branden gezonken Dit nummer bestaat uit c pagina's 55 NEW YORK. 13-11. Omstreeks twaalf uur zaterdagmiddag (Ned. tijd) is de ender Panamese vlag va rende „Yarmouth Castle" bij de Ba- hama-eiianden gezonken na enkele uren in brand gestaan te hebben. De brand brak uit teen het passa giersschip zich 110 mijl ten oosten van Miami bevond en 50 mijl ten noordoosten van Nassau. De 371 pas sagiers en 175 leden van de beman ning begonnen het schip zaterdag ochtend vroeg te verlaten. De brand zou zijn veroorzaakt door het springen van een stoomke tel, zo is vernomen bij de aankomst A.N.A.B. vindt 3.5 pet. ineer loon niet genoeg UTRECHT, Hoewel nog geen exact cijfer voor een loonsverhoging in 1966 kan worden genoemd, staat vast dat de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond geen partij wil zijn bij een Zuivel-c.a.o., waarin de loonruimte niet groter is dan 3 of 3.5 procent. Dit heeft de heer J. Koster, secre taris van de vakgroep zuivelbewer- kers van de A.N.A.B. op een vak groepsvergadering in Utrecht ver klaard. Op deze vergadering werden de wensen en verlangens besproken ten aanzien van de c.a.o. voor de zui velindustrie, die eind maart afloopt. De A.N.A.B. is dit jaar geen partij bij deze c.a.o., omdat de werkgevers niet bereid waren meer dan 26 vijf daagse werkweken toe te staan. van de „Bahama Star" met 364 over levenden in Nassau. Over het preeie- se aantal vermisten bestaat intussen nog geen zekerheid.. Volgens de au toriteiten ligt het omstreeks de tach tig- Volgens verscheidene geredde pas sagiers was de brandblusapparatuur op het schip niet berekend op een brand zoals die zich heeft voorge daan. Enkele pompen hadden niet eens gewerkt. De bemanning had hajar best gedaan maar stond mach teloos. Andere schipbreukelingen klaagden erovex*, dat verscheidene reddingsboten niet konden wox*den neergelaten doordat de pas geverfde touwen waaraan ze hingen in de ka trollen bleven steken. Ook zouden er niet genoeg zwemvesten en red dinggordels zijn geweest. Bovendien had het alarmsysteem niet gewerkt. In New York wordt vernomen, dat de „Yarmouth Castle" verleden jaar juli in het nieuws kwam doordat tweemaal in een week tijd een reis op het laatste ogenblik moest worden afgelast in verband met een manke ment. Hakenkruizen in Berlijn BERLIJN. 14-11. Tijdens de „dag van nationale rouw" die zondag in Berlijn is gehouden zijn op verschei dene auto's, mui'en en winkelruiten acht rode 'hakenkruisen geklad, als mede anti-Joodse leuzen. Bij de in gang van een sohool werden vlaggen di'e halfstok hingen weggehaald en Verscheurd. Liefde is arm en rijk: Vraagt. en_o_eejt gelijk. SCHIPHOL, 13-1L Amsterdams eerste Canadese bevrijder is za- terdagmiddag terug gekeerd naar de stad, die hem in 1945 een eva- 4 ticncel en bijna verpletterend welkom bereidde, toen hij met twee f Canadese oorlogscorrespondenten en een chauffeur op dinsdag 8 mei per vergissing uren voor de echte troepen uit in een open .jeep op het Leidsepiein arriveerde. Hij is Dick Ilaviland, destijds conducting officer van het tweede Canadese legerkorps, cn thans 54 jaar oud. Met z|jn vrouw en nog 14 ander gasten maakte hij de reis naar Schiphol in een DC-8 van de Canadian Pacific Airlines, die het gezelschap ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtlijn Montreal-Amsterdam daartoe had uitgenodigd. Een tweede belangrijke bezoeker is de 65-jarige Canadese arts John F. Puddicombc, die op 19 januari 1943 in het burgerziekenhuis J van Ottawa prinses Juliana ter zijde stond bjj de geboorte van haar 4 derde dochter, prinses Margriet. „Ik was destijds hoofd van de t verloskundige afdeling van dit ziekenhuis", zo vertelde hij op Schip- hel, „en daarom werd ik aangewezen voor deze bevalling". Zondagmiddag om 16 uur zal dokter Puddicombc prinses Mar- 4 griet terugzien op paleis Soestdijk, waar hU door onze koningin zal f worden ontvangen. DJAKARTA, 14-11. Bij de jongste grote klopjacht op communisten en aanhangers van de opstandige be weging van 30 september jl., zijn op Java verscheidene duizenden arres- ties verricht. Zo deelde de Indonesische minis ter van vooxdichting, generaal-ma- joor Achmadi, zaterdag voor de ra dio mee dat in Oost-Java ongeveer 7.000 mensen in hechtenis zijn geno men en het persbureau Antara be richtte zondag dat in negen West- javaanse districten bijna 3.000 men sen zijn gegrepen. Minister Achmadi heeft de afgelopen dagen een inspec tietocht door Oost-Java gemaakt, waar naar zijn zeggen in sommige plaatsen huizen en winkels van aan hangers der opstandige beweging door de bevolking in brand waren gestoken. Het hoofd van de Djakai'taanse politie, brigade-generaal Soebi-oto Brotodiredjo, heeft bekendgemaakt dat in de hoofdstad de „oorlogstoe stand" is opgeheven, maar dat po litie en leger blijven samenwerken bij de communistenzuivering. Het aantal arrestaties bedraagt hier bijna negenhonderd. Hot kantoor van vice-vooi-zitter Loekman van de communistische partij werd doorzocht. Volgens An tara werden uniformen, documenten en boeken in beslag genomen. Loek man, die waarnemend voorzitter van het parlement is, woonde een week na de staatsgi*eep de eerste kabinets- zitting in het presidentiële paleis bij, maar is nadien niet meer gezien. Zaterdag werden de kantoi'en van het persbureau Antara aan een on derzoek onderworpen. Negentien per soneelsleden, onder wie drie afde lingschefs, werden in hechtenis ge nomen. West-Java In het district Soebang op West- Java zijn de afgelopen weken bijna 600 personen geari-esteerd, zo heeft de plaatselijke militaire bevelhebber meegedeeld. Hij zei dat zuiverings operaties gaande waren tegen com munistische benden die het gebied teisteren. Volgens het blad „Sinar Harapan" hebben leger en politie in het gebied van Tangerang (West-Java) de afge lopen dagen tientallen communisten gearresteerd, die zwarte uniformen en rode halsdoeken dx-oegen. Ook waren tonnen rijst ontdekt die dooi de communistische boex-enbond „B.T. I." waren verborgen. In Djakai'ta heeft de „Bapei*ki"- organisatie van Indonesiërs van Chi nese afkomst, zichzelf ontbonden. De ox*ganisatie ontbond ook de afdeling in Djokjakax*la van de „Res Repu- blica'-universiteit. (De Res Republi- ca-universiteit in Djakarta was vo- rige maand het centrum van anti communistische demonsti*aties). PARIJS, 14-11. Mcl uitzondex'ing van Portugal wintert het in heel Europa. In de Sowjet-Unie vroor het zondagochtend twintig graden. In Moskou zestien graden. Omdat het niet waait is deze kou nog dra gelijk in de bontkleding die de Rus sen nu maar hebben aangetrokken. In Spanje is de temper-atuur snel gedaald, uit Sierre de Guadaraama, Aslurië en de Pyreneeën is sneeuw val gemeld. In de Italiaanse Alpen is op 1200 meter hoogte 15 cm. sneeuw gevollen. De Po- delta hui vert onder een koude wind. Luxem- bux-g ligt helemaal onder de sneeuw, in het noorden is de laag tien cm. dik. Op de gladde wegen zijn al veel ongelukken gebeurd. Sleeswij k-Hol- stein 'heeft 40 cm. sneeuw, Bonn 5 cm. De tempex^ tuur in wesl-Duits- land is onder nul. In noord-Zweden vriest het 20 gi'aden, in het zuiden van dal land 7 graden. De sneeuw ligt in Stock holm 25 cm. dik. In België vroor het 8 gx*aden, evenals bij ons in Nederland. Sneeuw is ook gevallen in de Franse provin cies Sèvres en Bretagne. Overwegend matige vorst Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking; aanvankelijk wei nig wind, later zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; van nacht overwegend matige, morgen ovex-dag lichte vorst. 16 nov. Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op onder 14.43. Laatste kwartier: 16 nov. te 2.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 nov. 8.17 jv.m. 21.04 n.m. BROUWERS» A VEN 16 nov. 8.10 v.m. 20.46 n.nx. Doodtij: 18 nov. HET WEEKON EKZICHT DE BILT. 15-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de zuidvlank van een boven Scandinavië en west-Rusland gelegen högedrirkgebied is geduren de het weekeinde onafgebroken koude continentale lucht naar onze omgeving gestroomd. Op verschei dene plaatsen in het binnenland kwam dientengevolge de afgelopen nacht 8 a 9 graden vorst voor. ter wijl ook overdag de temperatuur be neden het vriespunt blijft. In Polen, Duitsland en België is het ongeveer even koud als in Nederland. In Frankrijk vriest het ten noorden van ongeveer de Loire 2 tot 6 -graden. Uit het zuiden van Franki-ijk werd van morgen geen vorst gemeld. Op de oceaan is tussen de Azoren en Portugal een snel in diepte toe nemende depressie ontstaan. Hol ziel er naar uit, dat deze spoedig in noor delijke richting zal gaan bewegen cn niet tot west Europa doordringt. In de weersituatie in onze omgeving is dan ook weinig verandering te ver wachten. Het blijft vriezen, zowel des nachts als overdag. Minimum temperaturen tot -10 graden zijn mogelijk. Een woordvoerder van de Egyp tische regering heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat goederen met bestemming Rhodesië, die via het Suczkanaal worden vervoerd, in be slag zullen worden genomen. Pi'esidenl Johnson is zondag van zijn ranch in Texas, waar hij voor herstel drie weken doorbracht, naar Washington teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1