simcafcutt ia» «EI BH® Dia Verkiezingen in Canada KASTEEL TE HUUR Hier moet een ventilator komen Fa. W. Gilijamse GA ER NIET OP ZITTEN! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 ouvtmbrr 1965 Nr. 19897 BLIK DOOR HET WERELD De algemene verkiezingen zijn voor premier Lester Pearson van Canada niet zo succesrijk geweest als hij ver wacht moet hebben toen hij besloot zijn volk naar de stembus te sturen om een nieuw Lagerhuis te kiezen. Zijn liberale party heeft weliswaar niet aan zetels ingeboet en er zelfs enkele bij verworven, maar de ab solute meerderheid in het parlement waarop Pearson had gehoapt, hebben de liberalen niet verworven. Hun voornaamste tegenstanders waren, zoals steeds, de door oud-premier Diefenbaker aangevoerde conserva tieven, die ongeveer twee en een half jaar geleden, in 1963 de verkie zingen verloren waardoor Diefenba ker gedwongen was af te treden. Meer dan in voorafgaande jaren (zowel in 1962 als in 1963 zijn in Ca nada verkiezingen gehoudenging de strijd nu tussen twee grote tegen standers persoonlijk. Veel minder dan bij andere gelegenheden speel den belangrijke geschilpunten een rol en dat is wellicht ook de reden waarom de opkomst der kiezers vrij gering was. Slechts ongeveer 65 pro cent van de stemgerechtigden ge- ingezonden mededeling troostte zich een tocht naar het stemlokaal tegen ongeveer tachtig procent in 1963. Bekoeld Ruim twee jaar geleden soeclden bij de verkiezingen twee conflict- punten een belangrijke rol: de taal strijd in de provincie Quebec met de daarmee samenhangende eisen van Quebec om grotere autonomie en meer culturele onafhankelijkheid en voorts het vraagstuk van de atoom bewapening van Canada, dat ten nauwste samenhing met het pro bleem in hoeverre Canada strate gisch, en dus ook min of meer poli tiek, verbonden was aan het buur land de Verenigde Staten. Beide punten, destijds onderwerp van verhitte strijd, zijn weliswaar nog niet tot definitieve oplossingen gekomen, maar de geestdrift daar voor is sindsdien wel enigszins be koeld. Het vraagstuk-Quebec is min der dan vroeger aanleiding tot ter roristische aanslagen geworden en sinds de regering-Pearson aan het bewind kwam is het besef allengs doorgedrongen dat Canada door zijn directe belangen, door zijn ligging en door zijn algemene inzichten op het gebied van de buitenlandse politiek vele banden heeft met de Verenigde Staten. De gemoederen zijn hierover ook aanzienlijk bekoeld. Minderheden Pearson heeft steeds met de enor me moeilijkheid te kampen gehad dat zijn regering niet kon bogen op een zodanige parlementaire steun dat zij zich ten volle kon ontplooien en aan deze moeilijkheid is door de verkiezingen van 8 november dus geen einde gekomen. De liberale partij verwierf 129 ze tels van het 265 zetels tellende huis van afgevaardigden, maar de con servatieve oppositie ging met vier zetels vooruit en behaalde nu een aantal van 99. Ook de socialistische Nieuwe democratische partij, de op twee na grootste van Canada, boekte winst en sprong van 17 op 21 zetels. Nu de liberalen er maar twee zetels bij wisten te verwerven, zal Pearson opnieuxv steun moeten zoeken bij de kleinere partijen om zich te kunnen handhaven. Cauda kent trouwens reeds sinds 1957 minderheidsregerin gen. Diefenbaker heeft bij zijn campag ne sterk de nadruk gelegd op wat hij de „politieke moraal" noemde in Ca nada, daarbij doelend op enkele schandalen ivaarmee het kabinet- Wat biedt de beeldbuis? ZATERDAG. Het middagprogram ma, (dat, evenals het avondprogram ma, wordt verzorgd door de N.C.- R.V.) biedt ons een aantal vertrouw de rubrieken. Joop Kiggen is present met zijn postzegelrubriek „Onder de Loep", voor automobilisten is er „Achter het stuur" en voor de jeug dige kijkers komt natuurlijk Swie- bertje weer opdraven. Het avond programma wordt geopend met het korte nieuwsbulletin en daarna pre senteert George Noordhoff (na eerst Klaas Vaak aan het woord te heb ben gelaten) „Waarom? Daarom!", een populair-wetenschappelijke ru briek waarin Dick van Ruler de vra gen stelt. Ditmaal gaat het over kleurenblindheid. Waarom zijn vrou wen minder vaak kleurenblind dan mannenWat is kleurenblindheid precies? George N oordhof zal er on getwijfeld een antwoord op weten te vinden. Wist u overigens dat de des kundige presentator van „Waarom? Daarom!" in Londen woont en voor elke uitzending „even" overwipt? Dat „overwippen" kan men letterlijk opvatten, want het geschiedt per vliegtuig. Dat „Waarom? Daarom!" een duur programma is, spreekt nu fngezonden mededeling snelle voorname De hele Simca-Hjn m deate,e ze u tieve extra s. r-e:i Dealer voor Schouwen - Duiveland: Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Telefoon (01116)-370 Pearson in de afgelopen jaren te kamp enheeft gehad. Kennelijk heeft h ijdaarmee de kiezers, bij wie hij over het algemeen geen al te grote populariteit geniet, weinig weten te beïnvloeden. Ook zijn argument dat Pearson te veel aan de eisen ran Quebec had toegegeven, heeft blijk baar geen opgeld gedaan. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIKÜIKZEE Dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110) 2080. MIDDENSCHOUWEN Dokter G. J. v. d. Waarden. Noord- gouwe, telefoon (01112) 480. OOSTERLAND EN BUUINISSE Dokter H. Speelman, telefoon (01114) 280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, telefoon (01116) 310. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Kampioen duif vitesse: 1. H. Kaas hoek, 1146 pnt.; 2. L. Vermeij, 1072 pnt.; 3. A. Faasse, 1064 pnt. Kampioen duif midfond: 1. H. Kaashoek, 1865 pnt.; 2. H. Kaashoek, 1674 pnt.; 3. M. Geuze, 1447 pnt. Kampioen t/m Orleans: 1. H. Kaashoek, 2282 pnt.; 2. H. Kaashoek, 2111 pnt.; 3. J. Bakker, 1982 pnt. Kampioen duif fond: 1. J. Zuid- weg, 1285 pnt.; 2. H. Kaashoek, 1244 pnt.; 3. H. Kaashoek, 1235 pnt. Kampioen duif jonge duiven: 1. J. Reijng Zn., 502 pnt.; 2, M. v. d. Est, 484 pnt.; 3. A. Fonteijne, 467 pnt. Kampioen hok vitesse: 1. A. Faas- se, 3289 pnt.; 2. C. Verwijs, 3079 pnt.; 3. L. Vermeij, 3018 pnt. Kampioen midfonds hok: 1. H. Kaashoek, 5763 pnt; 2. J. Bakker, 4214 pnt.; 3. A. Faasse, 3900 pnt. Kampioen duif: 1. H. Kaashoek, 3346 pnt.; 2. H. Kaashoek, 2603 pnt.; 3. L. Vermeij, 2502 pnt. Kampioen hok fond: 1. H. Kaas hoek, 2479 pnt.; 2. J. Zuidweg, 1788 pnt.; 3. J. Bakker, 1461 pnt. Kampioen hok jonge duiven: 1. L. Vermeij, 1520 pnt.; 2. M. v. d. Est, 1479 pnt.; 3. M. Geuze, 1440 pnt. Kampioen generaal: 1. H. Kaas hoek, 176,8 pnt,; 2. Joh. Fonteijne, 107,1 pnt.; 3. A. Fonteijne, 91,8 pnt. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Ingezonden mededeling wel voor zichzelf. Om half acht de* tweede aflevering van „Station Pet ticoat", de Amerikaanse serie over een oud stationnetje annex hotelle tje en een even oud treintje, dat met ondergang wordt bedreigd. Na het journaal volgt „Interland", een „Eén tegen Allen" in Beneluxverband. De spelregels zal men (vooral in Zierik- zee) wel kennen; de vraag is alleen hoe de beide steden (de Drentse hoofdstad Assen en de Belgische stad Ronse) het er af zullen brengen. Het is een goede gedachte geweest van de N.C.R.V. om na het spannende spel enkele minuten ontspannende muziek uit te zenden, gebracht door klarinettist Ad van der Hoed, die, of hij het leuk vindt of niet, tevens in leider is voor het laatste program ma-onderdeel van deze avond: Hu welijksvoorwaarden, de door Martie Verdenius naar het Engels bewerkte serie over het jonge echtpaar Mieke en Max Huisman (Mieke Bos en Maxim Hamel), die ditmaal gebak- problemen hebben. De titel van deze aflevering luidt tenminste „Hee, die soufflee Op net twee zendt de VARA de vierde aflevering uit van „Een ze kere mr. Br ent". ZONDAG. De uitzendingen van zondag beginnen met een reforma- tiedienst uit Brussel, waarna 's mid dags de voetballiefhebbers aan hun trekken komen. Zoals bekend zendt de N.T.S. dan een rechtstreekse re portage uit van de voetbalwedstrijd Nederland-Zwitserland met com mentaar van Leo Pagano. Het avond programma begint met „Woord voor Woord", de bijbelvertelling voor de jeugd door Cecilia Lichtveld. Hierna „The Jetsons", de eerste aflevering van een nieuwe tekenfilmserie, ver vaardigd door het duo Hanna en Barbara, die ook reeds „The Flint- stones" op hun naam hebben staan. Om half acht „Opspraak", een dis cussieprogramma rond kerk en we reld, waarin Han Lammers (redak- teur van „De Groene Amsterdam mer") vragen stelt aan en discussi eert met theologen. Na journaal en „Sport in Beeld" neemt de A.V.R-Ö- het programma over met een afle vering van „Kunstgrepen", een pro grammaserie over kunst en cultuur, gepresenteerd door Pierre Jansen en onder regie van Leen Timp. "De hoofdschotel van deze avond is on getwijfeld „De Gedachte", toneelspel van Leonid Andrejew. Hoofdpersoon in dit stuk is de oude dokter Kem- zjentsew (Guus Hermus) die een grote, doch onbeantwoorde liefde Koestert. Kernsjentsew raakt hier door overstuur en vermoordt de echtgenoot van zijn geliefde, hetgeen de climax van het stuk, waarin de oude dokter als het ware naar de volledige krankzinnigheid toegroeit, betekent. Op net twee een aflevering uit de spionageserie „The Five Fingers". In deze film wil een Amerikaanse atoomgeleerde overlopen naar de Russen, die een geheim agent naar de Verenigde Staten sturen om de geleerde veilig over het IJzeren Gor dijn te loodsen. Hel. spel verloopt echter minder eenvoudig als werd gedacht, vooral als de Amerikaanse recherche zich ermee gaat bemoeien. Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Ziorikzee: Visstraat 13. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. H. van Nieuwenhuize. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 10 uur ds. Zonneveld, 11.30 uur zondags school. Serooskerke: 2 uur ds. Zon neveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 6.45 uur ds. Hui zing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Lie- re. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharcndyke: 10 uur ds. Roodenburg Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes (Bed. H. D., gezinsdienst). Ncordgou- we: 11 uur ds. Kelling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling (open. belijdenis, viering H. A.). Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. dank- en oogstdienst. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groene- wegen. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. Schipper, Middel- harnis. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Ja- gersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Mon- sees. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Na wijn. Haamstede: 10 en 3 uur ds. D. Ring- nalda, Middelburg. Scharendgke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur leesdiens!. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur dr. Becker (H.A.). Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. J. Maaskant, Leiden. Oosterland: 10 en 3 uur dr. W. H. van Zuijlen, Rot terdam. Bruinisse: 9 uur ds. Den Heeten, 5 uur ds. Schravendeel, Mid- delharnis. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Gcret'. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur cand. J. W. Maris, Bloemendaal. Kerkwerve: 10 uur ds. Westerink, 6' uur Dienst des Woords. Haamstede: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur cand. Maris. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Rem. Ger Gemeente Scmmelsdijk: 10 uur ds. Schcnck (in het Diekhuus). Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Kalholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamslede: Eu charistieviering om 9.30 uur. SCHIPHOL. Mevr. Vijaya Lak- shmi Pandit, lid van het Indiase parlement, is woensdagavond via Londen uit India op Schiphol gear riveerd voor een drie-daags bezoek aan Nederland. FEUILLETON Plotseling was ook de baron opge doken, als 'altijd vriendelijk en jovi aal. Hij zetelde nu aan het hoofd van db grote tafel, met naast hem zijn sekretaris, terwijl aan de andere 'kant redharoheur Schalkwijk troon de. Oök Ineke In'kema had haar vrij heid weer terug. Al gauw na de komst van Schalkwijk met de hoos- doeners was dit misverstand opge helderd. Sportief als hij was, had Schalkwijk terstond zijn veront schuldigingen aangeboden en Ineke, na zidh hersteld te hebben, zag er nu wel de humor van in, zodat ze la chend de excuses aanvaardde. „Ik zou missohien precies zo gedacht hebben", zed ze. „Tenslotte hebben wij oök fouten gemaakt in onze re denering. Waarom zou een recher cheur zich niet kunen vergissen? We zijn allemaal mensen". Doch nu was alles weer terugge bracht tot de juiste proporties. Schalkwijk ihad zich laten venven nen door de meisjes Oosterveer, die erg met Ihem te doen hadden, waar bij de verpleegkennis van een dei- meisjes van pas 'kwam. Opgekalefa terd zat ihij niu naast de baron, die hem een uitstekende sigaar offreer de. Per slot van rekening waren de daders nu achter slot en grendel en dat was uiteindelijk het allerbelang rijkste. „Maar nu zult u toch wel een paar dingen willen weten", begon de ba ron, nadat Ihij de kring zijner 'gasten had rondgekeken. „Ik moet toegeven dat het voor u wel wat geheimzin nig geloken zal hebben. Doch ik zal u proberen uit te leggen, waarom u enkele min of meer onaangename verrassingen hebt moeten beleven". Hij wachtte even. waarna hij zijn sigaar neerlegde en dc armen over elkaar deed. Terwijl hij nadacht, vervolgde hij: „Het is, nu bijna een jaar geleden begonnen. De justitie in Den Haag deelde mij verleden najaar mede, dat er op het ogenblik in Europa - naar men aannam - een bende 'kasteel dieven opereerde op een dusdanig geraffineerde manier, dat het erg moeilijk was de daders te achterhalen. Van tijd tot tijd ver dwenen er uil kastelen in Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, maar ook uit andere landen waardevolle en door G. DEUTEKOM onvervangbare kunstschatten, die Ia- ter soms teruggevonden werden bij helers en 'zelfs wel terechtkwamen op veilingen". De baron keek nog eens de kring rond, waarna hij verder ging: „Het werd zo erg, dat Interpol werd inge schakeld en in Den Haag werden drie rijksrechercheurs aangewezen om alle beschikbare gegevens te ver zamelen omtrent deze diefstallen, voor geva'l de heren het'in hun hoofd zouden krijgen ook in Nederland te gaan opereren. Langzamerhand kreeg Interpol een draadje in handen. Om dat de justitie in verschillende lan den aiktief aan het werk was om te trachten de daders te pakken te krij gen, kon het niet anders, of er werd een spoor ontdekt. Merkwaardiger wijs leidde dit spoor naar ons land. Om precies te zijn naar Amsterdam. Men kwam lot de ontdekking, dat reeds verschillende ontvreemde kunstvoorwei-pen, niet alleen schil derijen. maar bijvoorbeeld ook een zeer oude zonnewijzer, een kleding- kist, wapenschilden cn een paar go belins op gezette tijden in de Neder landse 'hoofdstad opdoken. De justi tie kon zodoende vei-schillende in Frankrijk en Oostenrijk ontvreemde waardevolle voorwerpen achterha len. Toen in het begin van dit jaar uit een kasteel in Noord-Brabant enke le schilderijen waren ontvreemd, be greep de justitie, dat ons land waar schijnlijk aan de beurt zou zijn. In Parijs zowel als in Amsterdam had men een heler ontdekt, doch die werden beiden voorlopig ongemoeid gelaten. Het ging nu immers om de bende. Dit voorjaar kreeg de justitie een tip, dat waarschijnlijk de kastelen in de Achterhoek met 'een bezoek vereerd zouden worden. Aangezien enkele kastelen niet permanent be woond worden, zou het voor doorge winterde internationale dieven niet veel moeilijkheden opleveren om in te breken en de waardevolste voor werpen mee te nemen. Van een en ander werd ook ik op de hoogte gesteld en na enkele da gen kreeg mijn sekretaris en vriend, Piet Biermans, een idee. Om dit kas teel, waarin zich verscheidene zeer waardevolle 'kunstschatten bevinden - enkele hebt u er zelf kunnen zien, nietwaar? - te vrijwaren voor dief stal, zouden minstens twee mensen dag en naoht, maar vooral 's nachts nodig zijn voor bewaking. Afgezien van de huidige personeelsschaarste zou dit een kostbare geschiedenis worden, dus niet uitvoerbaar. Hier van zal de bende wel op de hoogte geweest zijn, want in maart van dit jaar werd er ingebroken in een kas teel nabij Doetrnchcm - dus dicht in deze buurt - en werden enkele zcld- bame wapenschilden, .kostbare schil derijen, vazen en metalen bekers ontvreemd. Wij 'konden dus ver wachten. dat „Óssewaarde" vroeg of laat ook op het pregramma kwam te staan". (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling DUBBEL' THUIS FRITUREN OM LEKKER TE ETEN OPVOUWBAAR voon4^7t.95

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7