DUET De landbouw op Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS NYLOjXS Sow jet-ruimte voertuig naar Venus •SCIIOUWEN-UlIIVfcLAND, 11-11. Terwijl cp vele plaatsen de akkers al geploegd zijn en de wintertarwe hier en daar het land al jtng groen begint te kleuren, rijden langs de mistige herfstwegen thans de vrachtauto's met het laatste restant van de bieten, dat neg op de hoeken van de akkers ligt opgeslagen aan de verschepingshavens te brengen. De bieten die in opbrengst en sui kergehalte minder zijn dan vorig jaar vormen altijd een belangrijk deel van de jaarlijkse exploitatiere kening van de boer. De „peeën" kunnen dikwijls de doorslag geven of een jaar voor de landbouwer goed is uitgevallen. Mogelijk dat de bieten dit jaar inderdaad weer de doorslag geven. De aardappelen brengen nog een be hoorlijke prijs op, maar helemaal wolkeloos schijnt de hemel toch niet te zijn want het schijnt moeilijk de aardappelen te slijten op de bui tenlandse markten. Intussen wat voor de winter weg is behoeft niet onder het winterdek te worden opgeborgen. Er zijn dan ook verschillende landbouwers, die maar niet meer hebben gespeculeerd op een nog hogere prijs in de maan den maart of april, maar die hun ge hele voorraad al hebben verkocht. Natuurlijk worden wel de cellen volgereden op die bedrijven die over een cel beschikken. Ook het vlas is dit jaar weer een produkt waar meer handel in zit dan vorige jaren. Minder rooskleurig is het met de uien, die nog niet de prijs opbrengen, die een lonende exploitatie waar borgt. De gladiolen geven dit jaar ook weer een treurig resultaat. Er blij- Ingezonden mededeling B1NNENVER1NG het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard! HAZET-FABR1EKEN Zevenbergen N.B. DE ANTI-HONGER ACTIE 1965 (Ingezonden) Nederlanders zijn gesteld op een correcte afrekening. "Wij houden niet van verspilling. Omdat wij zelf eco nomisch bedachtzaam zijn, willen wij graag weten, dat met onze giften voorzichtig wordt omgesprongen. Om zekerheid te hebben, dat ons geld goed terecht komt. is in het hulpbehoevende land organisatie en veel persoonlijke inspanning nodig. "Wanneer die inspanning ook van de andere kant komt en de resultaten niet te lang op zich laten wachten, willen wij wel meedoen. Want wij Nederlanders zijn niet alleen voor zichtig, wij zijn ook gewetensvol. Van de twee miljard mensen in ar me landen wonen er tien miljoen op het eiland Ceylon, dat ongeveer twee keer zo groot is als Nederland. Er is daar te weinig industrie. De primitieve landbouw levert geringe produktie op. De wegen zijn moeilijk begaanbaar. Er zijn lacunes in hei onderwijs. De gezondheidszorg is ge brekkig. De export (thee!) brengt minder geld op, dan nodig is voor de import. Het land kan zichzelf niet bedruipen. Nu heeft Ceylon enige dingen vóór op voel andere ontwikkelingslanden Het eiland is betrekkelijk klein, de situatie is overzichtelijk en de be woners zijn arbeidzaam. In 1960 heeft de Ceylonese regering besloten een grote ontwikkelingsactie op te zetten onder de naam „Shramada- na" is „Doe het zelf". De actie berust cp het feit, dat de landbouwers vele dagen, van het jaar werkoos zijn, zo als in elk land, waar de landbouw techniek laag ontwikkeld is. Als de mensen bereid zouden zijn cm hun arbeidskracht vrijwillig te geven voor de nationale ontwikke lingsprojecten, dan zou het werk aanmerkeijk goedkoper worden. En de bevolking doet dit nu graag. Zij helpt aan de ontginning van oerwou den, de aanleg van irrigatiekanalen, het planten van vruchtbomen, de verharding van wegen en het herstel van waterwerken. De schoolgaande jeugd boven de 15 jaar (als onderdeel van het lesrooster) en de militairen (tijdens hun diensttijd) worden inge schakeld. Zo werkt de bevolking van Ceylon zelf hard mee aan haar eigen ont wikkeling. Zij toont, dat zij werken Wil en kan. Daarom: u kunt verzekerd zijn. dat er in Ceylon iets uit de bus komt'. De twee grote voorwaarden, planning en zelfwerkzaamheid, zijn aanwezig. Vc-or het derde, dat nodig is. geld, hebt u mede gezorgd door uw begrip en gulheid bij de onlangs ook hier in Zierikzee gehouden An- ti-horgercollecte van de N.O.V.I.B. Dat deze collecte hel fraaie resultaat van f 2147. Cl bereikte (enige nage komen giften, ook per giro. inbegre pen). stemt ons tot bijzender grote dankbaarheid! Door middel van het bovenstaan de. voor de plaatsing waarvan wij de redactie van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" zeer erkentelijk zijn, willen wij hieraan graag uiting ge ven. Het N.O.V.I.B.-comité van Zierikzee, ds. J. B. Assendorp, D. Dokman. mevr. C. van Sloten-Boekel, L. van Suis. P. J. de Vieger, mevr. A. C. Volmer-Brëas. ken uit de gerooide partijen bollen hoge- percentages als ondeugdelijk te worden afgekeurd, wellicht een gevolg van de zeer natte zomer. Uien en gladiolen zijn juist de produkten van de kleinere landbou wer die financieel het meest kwets baar is. Ingezonden mededeling helpen direct tegen brandend moojzuur RECHTSZAKEN Auto reed op kleuters in GRONINGEN, 11-11. De officier van justitie te Groningen heeft van daag drie weken gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist tegen de 18-jarige P.P.M.B. uit St. Michielsgestel die op 25 augustus j.l. om 12 uur 's middags de kruising Coendeirsweg-Hclper- brink te Groningen opreed zonder voorrang te verlenen aan een van ï-echts komende autc. Na de botsing verloor verdachte de macht over het stuur en reed hij het trottoir op waar 4 kinderen stonden. De 4 kleu ters werden meegesleurd en overre den. De auto dxoxkte door een heg heen en kwam tegen de huizen tot stilstand. Het 4-jarige meisje Johan na L. Kappinga kwam daarbij om het leven. De even oude Johanna Siekman werd zwaar gewond en is nog steeds ëi-nstig ziek. Twee ande re kinderen liepen lichtere verwon dingen op. SPORT VOETBAL Dreischor speelt tegen Rencssc In het vei-slag van de j.l. zondag te Dreischor gespeelde voetbalwed strijd tegen Kruiningen stond abu sievelijk vermeld, dat Dreischor op zondag 14 november a.s. „uit" zou spelen tegen Renesse. Voor 'de goe de orde moet echter worden vermeld dat Dreischor thuis speelt op het ge meentelijk sportterrein aan de Mr. Pieter Moggestraat. In verband met de interland wed strijd tegen Zwitserland begint de ze wedstrijd reeds om 12 uur. Ge zien de fraaie positie van Renesse op de ranglijst mag zeker op een spannende wedstrijd gerekend wor den, waarvoor de belangstelling on getwijfeld groot zal zijn. KERKNIEUWS Ger. Keiken Benoemd tot evangelist te Bx-es- kens, tevens voor evangelisatiear- beid in de classis Zeeuws-Vlaande- ren: W. J. Musch, evangelist te Hoorn. Beroepen te SoesterbergH. Pepei-, Slootdorp. Aangenomen naar Heeg: kand. H. J. Hasper, La Chapelle sur Aveyron (Fr.) die bedankte voor Alteveer, Daarle, 's-Gravenmoer, Murmekezijl, Onnen, Pietsburen, Stellendam-Me lissant en voor Tweede Exloërmond. Ger.' Gemeenten Bei'oepen te Gorinchem: H. Lig- tenberg, Oudemirdum, die voor dit 'beroep bedankte; te Rotterdam- Zuidwijk: G. Sohipaanboord, Apel doorn. TONEEL EN FILM „Meisjes in verkeerde handen" Deze week brengt de Ziei-ikzeese Concertzaal een film in het „realis tische genre". De titel liegt er niet om: „Meisjes in verkeerde handen". Janet Munro en John Stride spelen de hoofdrollen. De film vertelt het trieste verhaal van het meisje Jen nie. dat hunkert naar vrolijkheid en het doodse stadje waar zij woont verlaat. In de grote stad wordt ze opgepikt door twee mannen met minder goede bedoelingen en dan vergaat het haar van kwaad tot er- ger. Uiteindelijk eindigt zij als mai- tresse van een impressario, maar te laat beseft Jennie dat zij een bit tere oogst heeft binnengehaald. Niet langer tegen dit bestaan opgewassen maakt zij een eind aan haar leven. Boeken en brochures Catalogus „Intertaal" Onlangs is de nieuwe catalogus van de uitgeverij „Intertaal" te Am sterdam verschenen. „Intertaal" heeft zich gespecialiseei-d in de uit gave van taalcursussen met gram mofoonplaten en studie- en woor denboeken. In de catalogus wordt op duidelijke wijze een overzicht gege ven van het door „Intertaal" uitge geven studiemateriaal (meer dan 80 talen). Hiertoe is het boek onderver deeld in 5 afdelingen, t.w. taalcur sussen met grammofoonplaten, één of tweetalige studieboeken, één of tweetalige woordenboeken en veel talige woordenboeken. Van de cursussen op grammofoon platen noemen wij o.m. Bengali, Bulgaars, Algerijns, Haussa, Japans. Hongaars, Indonesisch cn Vietna mees. In de serie één of tweetalige stu dieboeken verschonen o.a. Chinees cn Fries. Ook de gespecialiseerde en veeltalige woordenboeken bieden tal van litcis. Naast technische woordenboeken is er een woordenboek waarin do ge bruiker woorden aantreft betrekking hebbend op het technische gedeelte van computers en electronische re kenmachines. Voorts verscheen (in 8 talen) een criminologisch woorden boek. Vestiging Nederlandse tabaksfabriek in Canada GRONINGEN. 11-11. Theodoxus Niemeyer N.V. zal op 23 november in Canada haar eigexx tabaksfabriek in gebruik nemen. De officiële ope- xilng zal geschieden door de Neder landse ambassadeur in Canada, dr. A. H. J. Lovink. De verhoogde vraag naar Nederlandse pijptabak leidde enkele jai'en 'geleden reeds tot de op richting van het vex-koopkantoor Theodorus Niemeyer Canada Ltd To ronto. In 1964 importeex*de Canada voor drie miljoen dollar kerftabak, waarvan 70 procent werd ingevoerd uit Nedei'land. Niemeyer had een belangrijk aandeel in deze import. Thans is het mogelijk geworden in Canada met de produktie te begin nen. In 'de fabriek, bestemd voor de produktie van pijptabak, zullen aan vankelijk 50 man personeel kunnen wei-ken. OVERDENKING Overbodige mensen Soms 'kan een mens zich te veel voelen. In een gezelschap, maar soms ook in de maatschappij. Dat is ver schrikkelijk. In de bijbel (in Genesis 16 21), vinden we 't verhaal van een vrouw en haar zoon, die te veel wer den in de familie, waartoe zij be- hoorden. Het waren Hagar en Is- maël. Eens had de aartsvader Abra ham gx-ote belangstelling voor hen gehad, maar toen hij een eigen echte zoon gekregen had, was die uiter aard nummer één geworden, en spoe dig was er voor Haigar en Ismaël geen plaats meex\ Hoewel met bloe dend hart, stuurt Abx-aham hen weg. En het lijkt op een ramp uit te lopen, want na een poos doelloos rondzwer ven in de woestijn is het water, dat Abraham meegegeven heeft ,op, en Ismaël zal, naar het zich laat aan zien, sterven van doi-st. "Waarom ook niet? Noch zijn, noch zijn moeders leven hébben immers meer zin! Ze waren veel te laat; laat ze nu maar sterven; dan lopen ze niemand meer in de weg! Maar zo denkt God er niet over. Zeker; ze waren te veel daar bij Abx-aham. God kon hen niet gebrui ken bij het werk dat Hij met Abx-a ham en zijn nageslacht wilde doen. Maar God wal hen toch niet laten ondergaan. En zo lezen we dan: God hoorde naar de stem van de jongen (Gen. 21 17). En als God dan luis tert naar het klagen van deze Ismaël dan komt er ook redding, want zijn moeder ziet een waterput, zodat Is maël te drinken kan krijgen. God luistert 'dus ook naar overbo dige mensen. God luistert ook naar mensen met wie Hij niets beginnen •kan. De mensen 'die in 't maatschap pelijk bestel over zijn, maar ook de mensen, die geen plaats kunnen in nemen in Gods werk, hoeven niet te denken dat zii dus 'het beste er maar •niet konden zijn. Gods liefde is er ook voor hen.. Mensen, van wie wij denken dat ze wel buiten Gods lief de zullen staan horen er misschien net zo goed 'bij als de officieren van het christendom. Misschien zegt dit iets van Gods aandacht voor de mo hammedanen, van wie de kern, de Arabieren, hun afkomst van Ismaël afleiden, of voor de buitenkerkelij ken, van wie velen 'het gevoel heb- ben, dat God er niet is, althans niet voor hen is. God hoort hun stem als zij roepen. Zeker zegt. dit iets voor hen, die dit lezen, en die denken dat zij te veel zijn. Zelfs al zouden zij te veel zijn; dan nog is de liefde van God er ook voor hen, en luistert Hij als zij roepen. Kunnen zij niet aan Gods werk meedoen; 't is niet erg, want God kan 'dat werk wel zonder hen. Het werk dat God met Abra ham en z'n nageslacht wilde uitvoe- x-en, werd verricht door Jezus Chris tus; wij hoeven dat niet meer te doen. En a'ls wij dan kunnen afzien van onze trots, dat wij vooral nuttig willen zijn, en willen aannemen, dat God naar ons luistert, dan zal blij ken dat 'ér ook voor ons, als overbo dige mensen, een levensmogelijkheid is, een mogelijkheid om blij te zijn, en zelfs een toegang tot het eeuwige leven. Haamstede. G. E. HUIZING. Reedü 1000 Amerikanen gesneuveld in Vietnam WASHINGTON, 12-11. Het aan tal Amex-ikaxxen dat bij gevechten in Vietnam is gesneuveld is dinsdag de duizend gepasseerd, zo is in kringen uit de omgeving van het Ameri kaanse ministerie van defensie ver nomen. Bij de strijd in Vietnam werden, volgens deze kx-ingen, reeds 5300 Amerikanen gewond, van wie ten minste 3800 dit jaar. Als gevolg van niet-militaire han delingen zijn in Vietnam 391 Ame rikaanse militairen omgekomen. Weer ernstig vliegtuigongeluk in V.S. SALT LAKE CITY, 11-11. Een Boeing-727 van de Amex-ikaanse luchtvaartmaatschappij „United Air lines" met 87 man aan boord is don- derdexg bij de landing in Salt Lake City in bi-and gevlogen. Een woordvoerder van „United Airlines" zei, dat er, voor zover nu bekend, 21 ovex-levenden zijn. Het toestel was via Denver, waar 67 van de 82 passagiers aan booi-d zijn ge gaan, van New York gekomen. De toestand van Eisenhower bevredigend FORT GORDON, 11-11. De toe stand van de in een ziekenhuis ver toevende oud-president van de Ver enigde Staten, Eisenhower, werd donderdag bevredigend genoemd. Hij had toen een rustige nacht gehad zonder pijn en hij voelde zich goed. De 75-jai-ige werd dinsdag jl. naar het ziekenhuis vexwoerd na een lich te hartaanval. Toen woensdagavond de pijn terugkeerde werd hij in een zuurstoftent gelegd. De prijsstop in hel Horecabedrijf DEN HAAG, 11-11. In de donder dagmiddag gehouden vergadering van het 'bestuur van het bedrijfschap Horeca heeft de voorzitter, de heer F. W. van der Wolk, opgemerkt dat zijn in de vorige vergadering uitge sproken kritiek op de maatregel van de minister van economicshe zaken om een prijsstop af te 'kondigen geenszins is verminderd. De minis ter heeft tegenover de horecabe- dx-ijfsta'k een discriminerende maat regel getroffen; de spelregels van het 'huidige piijsstabilisatiebeleid mogen op deze 'bedrijfstak niet van toepassing zijn. De kritiek wordt naar de mening van de heer van der Wolk versterkt door het feit dat na het afkondigen van de prijsstop de algemene op waartse prijzenbeweg'ing niet tot staan is gebracht en dat toch het aantal pxijsmaati-egëlen minimaal is gebleven. Autotechniek op t.v. DEN HAAG, 11-11. In de maan den januari, februari en maart van volgend jaar gaan de ANWB, de Stichting Televisie Academie. Tele- ac en 'het Koninklijk technicum PBNA samen een televisie-cursus practisohe autotechniek verzorgen. In totaal 'komen er twaalf uitzen dingen - steeds op donderdagavond van half zeven tot zeven uur - waar in eenvoudige autotechniek wordt gegeven. De eerste uitzending is op 20 januari en de laatste op 14 april. De televisielesserx zullen steeds za terdags worden herhaald. Zij wor den gepresenteerd door de 'heer C. van Dijkhuizen, hoofdinspecteur-in structeur van de ANWB wegen wacht. Inschrijvers voor deze cur sus krijgen een schriftelijke bege leiding op de tele visie lessen. SOMEREN. De 70-jarige W. Meu- lendijks uit Someren is, toen hij te voet d'e wég overstak; door een per sonenauto aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaat se is overleden. Voor 10 jaar.... ZIERIKZEE. Voor een yoed be zette zaal gaf Ü.O.Keen geslaag de uilvoering. HAAMSTEDE. De Wilhelmina- vereniging hield ee» buitengewone ledenvergadering in de consistorie. SCHARENDIJKE. Aan het strand zijn zeer grote hoeveelheden hout en klompen vet en boter aange spoeld. HAAMSTEDE. De bekende schrij ver L. Penning hield een lezing met lichtbeelden oi'er Hongarije in Ho tel Bom. ZONNEMAIRE. De ijsvereniging Zonnemat revergaderde in café „Transvalia". RENESSE. hï zaal-Telle sprak de heer J. J. van Meurs (Zuid-Schar- woude) over het onderwerp: Een blik in de oneindige wereldruimte". BURGH. De rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons strevengaf een opvoering van het toneelstuk Mathildein zaal - van der Moer. ZONNEMAIRE. Een collecte voor het aanbieden van een huldeblijk bij gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H.M. de koningin bracht f 54,- op. NOORDWELLE. De vereniging van oud-leerlingen der Landbouw- wintercursus te Renesse hield een vergadering. Prov. Zeeuwse Ver. t.b.c.-bestrijding Op 'dinsdag 16 november a.s. wordt in hotel „De Korenbeurs" te Goes de algemene ledenvergadering ge houden van de Provinciale Vereni ging tot Bestrijding der T.B.C. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. Woensdag 17 november a.s. hoopt de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond haar novem- bervergadering te houden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Spreker op deze vergadei'ing is de heer J. C. Spaans uit Zierikzee met als onderwerp: „Het geweten". Te vens woi-dt dan de jaarlijkse „Pak jesavond" gehouden. Concilievader kijkt toe...." BRUSSEL12-11. De Belgische politie-officier, die sinds deze week iu een. piper cup boven de weg van Antwerpen naar Kortrijk patrouil leert om verkeersovertreders op te sporen, heeft zich de bijnaam ver worven van Concilievaderaldus schrijft vrijdag de „Gazet van Ant werpen". Hij heeft deze titel te danken aan een misverstand bij een vrachtwa genchauffeur, die werd bekeurd na in een bocht over de witte streep te hebben gereden. Aangezien hij pas enkele kilome ters verder werd aangehouden pro testeerde de chauffeur tegen de „bon" omdat de politiemannen on mogelijk konden hebben gezien dat hij de overtreding had begaan. „Daar hebt u gelijk in, maar die daarboven heeft het wel gezien", antwoordde de agent, doelend op de inspecteur in het vliegtuigje. „Die zou zich beter met het con cilie kunnen bemoeien", meende de chauffeur, in de veronderstelling dat niet „daarboven" iets anders werd bedoeld. LAATSTE NIEUWS Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. -k"- vraag vooral om de DUET-spaarkaart SPORT VOLLEYBAL Afdeling Grevelingen Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdag 16 november: Sparta II- SKNWK I (9 uui', zaal Middelhar- nis). Woensdag 17 november: Sparta I- Delta Sport I (8 uur, zaal Middcl- harnis); PTT-Delta Sport II (9 uur, zaal Middelharnis). De Britse hoge commissaris in Rhodesic, John Johnston, is vrijdag ochtend op last van de Britse rege ring naar Londen vertrokken. Zijn vertrek symboliseert de breuk met Engeland als gevolg van de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring door de blanke minderheidsregering onder Ian Smith. Nu redding uil water later overleden MAARSSEN, 11-11. Donderdag- morgen is in het Academische Zie kenhuis in Utrecht overleden, de 23- jarige heer P. D. Veenslra uit Breu- kelen. De avond te voren reed hij door nog onopgehelderde oorzaak met zijn auto in de vecht te Maars- scn. Door de samenwerking en het snelle ingx-ijpen van politie, brand weer en 'burgers kon de heer Veen- stra van de verdi-inkingsdood wor den gered. Zijn auto was bij het te water i-aken gekanteld, zodat er nog slechts een wiel boven water uitstak. Drie voorbijgangers schoten onmad'delijik te hulp. Onder hen was een student van „Nijenrode", de heer Gi'oen. Deze begaf zich vrijwel ge heel gekleed in het ijskoude water. Samen met een inmiddels gearri veerde politieman, die eveneens in het water sprong, slaagde hij erin de drenkeling via een met moeite los gerukt portier te bevrijden. Door de* ijlings toegesnelde brandweer werd mond-op-mond-beademing toegepast op de levenloos lijkende di-enkeling, die na ongeveer vijf minuten weer tekenen van bewustzijn vertoonde. Met een ambulance werd de geredde naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Vandaar kwam het' bericht, dat de heer Veenstra aan bij het ongeluk opgelo pen schedelletsel is ovei-leden. MOSKOU, 12-11. De Sowjet-Unic heeft vandaag een interplanetair sta tion afgeschoten in de richting van Venus. Volgens Tass functioneert ai- les aan boord normaal. Begin 1966 zal begonnen worden met de bouw van een nieuw kantoor óp het fabrieksterrein van Doio Chemi cal Internationaal N.V., te Terneu- zen. Het nieuwe gebouw, met een vloer oppervlak van ongeveer 2100 vier kante nieter, zal ca. 55 kamers be vatten. Verwacht wordt dat het be gin 1967 gereed zal zijn. Het gebouw is ontworpen door het Haagse Bu reau voor Architectuur en Stede- bouw Verhave, Luyt en de Iongli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6