SK0CSV iets vaar hua flets! PUROL Law contributie van middenstanders aan vereniging gehekeld Veiligheidsraad over Rhodesië Nog meer troepen naar Vietnam Nederland betreurt onafhankelijkheids verklaring Rhodesië STREEKNIEUWS Postagentschap in Amsterdam beroofd Motorrijders botsten Twee doden Hü nog f5495 „KIND" Georganiseerden/ ongeorganiseerden V«T«u<leriii" V.V.V. Burgh'Haamstede BURGH, 10-11. De algemene na jaarsvergadering van V.V.V.-Burgh- Haamstede Is, ondanks de sobere agenda, uitgegroeid tot een bespre king waarin flinke spükvrs met kop pen werden geslagen. Knelpunt was vcor enkele leden, zcaLs altüd de contributie. Zu vond dr. II. J'ï V, Zuijlen directeur der K.T.M., dat de contributie der middenstanders in vergelijking met b.v. de Horeca-be- drjjven veel te laag ligt. Volgens hem moet dan ook gezocht worden tiaar een regeling dat degenen, die Lijzonder veel verdienen aan de gas ten ook meer moeten betalen aan V. V.V. Spreker wees neg eens op de contributieregeling die enige jaren is gemaakt, dcch waarvan geregeld is afgeweken en waarbij alleen de bakkers nog maar het gevraagde be talen. Het bestuurslid, de heer G. A. Felius zeide hierop dat het de mid denstanders in de Westhoek te goed gaat. „Veci geld verdienen eu de hand op de portemonnee houden is een feit dat door iedereen in de Westhoek gedaan wordt", zeide de heer Felius. De heer v. Zuijlen was het hier volkomen mee eens en daar vloeit uit voort dat de onderlinge samen hang totaal zoek is. Namens de ge meente Rotterdam sprak de afge vaardigde de heer De Beer die wat de contributie betreft verkeerd was voorgelicht en alleen vroeg naar de mogelijkheid om de notulen gesten cild ten stadhuize in Rotterdam te krijgen. Deze spreker vertelde ver der nog dat aan het 50 ha grote kampeerbedrijf „De Duinhoeve" nog verbeteringen zullen worden aange bracht waarvan de kosten in de 6 cijfers zulen komen te liggen. De maar matig bezochte vergade ring (26 personen) werd verder bij gewoond door de Prov. directeur van de V.V.V. de heer J. P. de Regt en een deputatie van V.V.V. „Renesse Vooruit". De voorzitter, de heer C. B. Bom, feliciteerde eerst de be drijven in Burgh en Haamstede, die hun winkelpanden uitbreidden. Hij bracht dank aan het waterschap voor het aanbrengen van het tegel plateau en wees op do nu toch te smal wordende trap. De opening van de Grevelingen- dam liet zich duidelijk gewaar wor den in het afgelopen seizoen. Het V. V.V.-kantoor dat in een grote be hoefte voorziet, behandelde van ju ni tot september 4028 vragen mon deling en verder nog 1267 telefonisch Voor dit werk dankte hij de secre taris, de heer L. C. v. d. Velde en de informatrice mej. L. Hart, heel har telijk. Nog steeds bestaat er een te groot verschil in de contributieafdracht tussen strand- en binnenlandse vere nigingen. De heer Schenk (gérant van de „Torenhoeve") liet weten dat hij zeer gepiqueerd was over de door V.V.V. aangebrachte verwijsborden. Hij vroeg geen plakletters meer aan te brengen doch een geverfd geheel. De heer v. Zuijlen sloot zich hierbij aan. De voorzitter zeide dat de be doelingen goed waren doch het is fout gelopen. Vooral de jongelui haalden de plakletters er af en ver nielden soms de palen. De Prov. directeur zeide dat het A.N.V.V. druk bezig is met het vol tooien van een vademecum bestaan de uit 3 delen waarin letterlijk alles over elke recreatie-plaats te lezen valt en het ligt in de bedoeling dat deze delen ook op de balie's der V.V. V.-kantoren komen te liggen. Het kaartsysteem, zoals dat hier voor de verhuur door V.V.V. gevoerd wordt zal volgend jaar tot septem ber doorlopen. De rondvraag Bij de rondvraag werd door de heer P. Slager opgemerkt dat de borden te groot zijn, doch dit werd alom bestreden. Meer evenementen zullen er n.a.v. een vraag van de heer J. v. d. Graaf wel niet bijko men. De heer W. Goudzwaard vroeg naar de mogelijkheid van een strandvierdaagse tijdens het seizoen. Verder vroeg deze spreker of alle vragen goed beantwoord konden worden. Er waren volgens hem nog wel eens fouten gemaakt in de ver wijzing van bezoekers. Een vragen lijstje rond sturen is hier de oplos sing en dan dienen alleen V.V.V .-le den genoemd. De heer Goudzwaard vroeg verder naar onproduktieve uren op het kantoor. Mochten die er zijn, dan er op uit om nieuwe leden te winnen. De heer v. d. Velde zei DUURDERE „KOSTGANGERS" UTRECHT, 11-11. De prijsspi- raal heeft ook gevolgen voor de arrestanten, die zich bij het korps rijkspolitie in politiebe- waring bevinden. De minister van justitie heeft besloten, dat de bedragen welke kunnen worden gedeclareerd c.q. in re kening kunnen worden ge bracht voor verzorging van de voeding van deze arrestanten kunnen worden verhoogd. In dien de voeding wordt ver zorgd door politiepersoneel of gezinsleden van dit personeel kan voor een warme maaltijd 3,25 en voor elk van de bei de koude maaltijden f 1,50 be rekend worden. Indien de voe ding wordt verzorgd door ho tels. restaurants, cafetaria's en dergelijke kan uoor een tuarme maaltijd hoogstens f 5 en voor elk van de beide koude maal tijden hoogstens f 2,50 worden gevraagd. Voor de korpsen ge meentepolitie gelden lagere bedragen, in Utrecht bijvoor beeld 2 uoor een tuarme maaltijd en f 1 voor de brood maaltijden, die ook van buiten het politiebureau ivorden be trokken. hierop dat oktober en november slappe maanden zijn, doch hij wilde liever niet gaan bedelen oni nieuwe leden. Volgens de heer v. Zuijlen zou dit wel moeten gebeuren en de lou wen en afvalligen trachten te bewe gen lid te worden, opdat één kracht zeker het gehele jaar kan blijver.. Naar één V.V.V. Mede in verband met dit antwoord zeide de heer v. Zuijlen het een on aanvaardbare grap te vinden dat er nog steeds twee V.V.V.'s op 4 kilo meter van elkaar in de Westhoek liggen met twee verhuurlijsten. Daarom bedankte spreker voor het lidmaatschap van Renesse: hij noem de het geldverknoeierij. Bijna ieder een heeft de beschikking over een auto of brommer om ergens inlich tingen te vragen. De heer v. d. Velde zei hierop, nadat de voorzitter op merkte dat de tijd hiervoor nog niet rijp was, dat we op korte termijn naar één eilandelij ke V.V.V. moeten met een goed vormblad van geheel Schouwen-Duiveland. De heer v. Zuijlen stond hier volledig achter en zegde een flink bedrag toe om tot een dergelijke kleurenvormblad te komen, mits ook andere bedrijven hier aan meedoen. De Prov. directeur zei hierover dat vandaag of morgen de V.V.V. Ouwerkerk met een uitgewerkt plan over dit onderwerp komt. b r Vol lof was de heer v. Zuijlen, waarbij ook de heer Schenk zich aansloot, over de vakantieregeling der melkhandelaren in Haamstede en Burgh, doch minder enthousiast was hij over deze regeling bij de bakkers en noemde ze zelfs wanho pig. Tijdelijk werd brood gehaald in Zierikzee. Als deze regeling anders wordt is de R.T.M. en ook de „To- renhoeve" bereid om dingen die nu uit Rotterdam komen, hier te be steden. „Een behoorlijke samenspraak was hier toch zeker op zijn plaats ge weest", aldus de heer v. Zuijlen, waarmee de voorzitter zich aansloot. De heer A. van Zuyen uit Burgh zou gaarne bij ballon- en lampion optochten de kinderen gratis mate riaal verschaffen, doch hier kon hc-t bestuur zich niet mee verenigen. De verwijsborden stonden in september nog overal en dat was volgens de heer Joh. Kik veel te laat omdat diverse hotels gesloten waren. Tot slot zeilde de 'heer van Zuylen nog dat september het als sprei- dingsmaand zeer goed deed, en het volgend jaar met Goes nabij, zal dit zdker nog beter worden. Het veer Anna Jacoba-Zijp'e beliep 95°/« van het totaal uit 19G4 waaruit blc.k dat het aantal vrachtauto's verminder de doch de personenwagens nog toe namen. Ingezonden mededeling 'n nuttig geschenk voor de kinderen7 RURGERLIJRE STAND Zierikzee Geboren. 7 nov.Leendert Christiaan, z. van Pieter Huiser en Pieternella de Later (Zierikzee); 8 nov.: Cornelis Marinus, z. van Geert Marinus van der Wielen en Cornelia Evertse (Zierikzee); 19 nov.: Ronald, z. van Marinus van Oeveren en Neeltje Jacoba Vis (Middenschou- wen); 10 nov.: Jannie Willie, d. van Johannes Willem Kik en Hendrika Janna Seppenwoolde (Bruinisse). Overleden. Komelis van der Weele, 58 j. (Brouwershaven), onge huwd. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland RENESSE. Donderdag 18 novem ber (dankdag): 10 uur leesdienst, 2.30 en 7 uur ds. Van Beek. Scheepvaartbericliten Aldhiba, 11-11 te Ummsaid. Esso Amsterdam (t.), 12-11 te Ale- xandrië verw. Seineiloyd, 11-11 dwars Minicoi naar Djibouti. Ingezonden mededeling tegen'wat de huid deert! H President Johnson heeft op een kabinetsvergadering de onafhanke lijkheidsverklaring van Ian Smith in krachtige bewoordingen vercordeeld. Geklachler in Enschedé ENSCHEDé, 11-11. Verschillende gebouwen in de binnenstad van En schedé, onder meer het stadhuis, het postkantoor en de hervormde kerk op de markt zijn in de vorige nacht beschilderd met anti-Claus leuzen. De politie heeft nog in dezelfde nacht twee jongelui aangehouden, die hiervan verdacht werden. Het bleken twee leerling-journalisten te zijn respectievelijk uit Ensched' en Hengelo, 'die uit een verf depot dat grenst aan het redaktiekantoor van hun blad e en aantal potten verf en kwasten hadden weggenomen. Beide jongelui zijn op staande voet ontsla gen. De reinigingsdienst en de brandweer hebben de leuzen verwij derd. NEW YORK, 12-11. - De Veilig heidsraad zal heden-vrydag om 16.30 uur (Nederlandse tijd) bijeenkomen om de crisis in Rhodesië te bespre ken, zo Is officieel van de zijde van de V.N. meegedeeld. De raad besloot donderdagavond niét diretc bijeen te komen, ondanks de hardnekkige pogingen van Afri kaanse en Aziatische landen voor een onmiddellijke actie. JOHNSON CITY, 12-11. Na afloop van het overleg tussen president Johnson en zijn ministers, donder dag te Johnson City in Texas ge voerd, heeft minister van defensie McNamara bekendgemaakt, dat er nog meer Amerikaanse troepen naar Vietnam gezonden zullen worden. President Johnson had hem bevo len de verzoeken van de Ameri kaanse bevelhebbers te velde in te willigen. McNamara onthulde niet hoeveel man er nu naar Vietnam zullen gaan ter versterking van de 160.000 Amerikaanse militairen al daar. De Verenigde Staten - zei hij - willen de communisten niet van te voren laten weten hoe sterk hun tegenstander zal worden. DEN HAAG, 11-11. De Nederland se regering betreurt uiteraard dat in Rhcdesië een éénzijdige onafhanke lijkheidsverklaring is afgelegd, aldus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag donderdagmiddag in ant woord op een verzoek om commen taar meegedeeld. De woordvoerder wees erop dat de Britse regering heeft verzocht om een spoedzitting van de Veiligheids raad, om steun te krijgen voor eco nomische sancties tegen Rhodesië. Nederland is lid van de raad en zal uit dien hoofde deel hebben aan het daarin plaatsvindende overleg. TANDEN POETSEN. ZIEBIKZEE Demonstratie huidverzorging voor Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes De leden van de Chr. Plattelands vrouwen Bond hielden deze week een gezamenlijke bijeenkomst met de Chr. Plattelands Meisjesbond. Bij afwezigheid van de presidente stond de vergadering onder leiding van de waarnemend-presidente, mevrouw E. P. van Dijke-Hoek. Na opening van de vergadering op de gebruike lijke wijze verwelkomde zij in 't bij zonder mevrouw v. d. Ende-Tim merman uit Zierikzee, die deze avond het onderwerp „huidverzor ging" behandelde. Na een toelich ting op de samenstelling van de huid vertelde mevr. v. d. Ende een en an der over de huidverzorging. Belang rijk is vooral een goede reiniging en verder vraagt de huid, evenals het lichaam, om een goede voeding. Van belang ,is verder massage. Na de pauze werd het besprokene nog eens in de praktijk toegelicht met de behandeling van een der da mes. D^ verschillende handelingen zoals reiniging, massage, masker en make-up werden met belangstelling gevolgd,. Tevens werden verschillen de vragen beantwoord. Als aandenken voor de verleende medewerking overhandigde mevr. Van Dijkp na, afloop mevr, v. d. En de een, bond boldert ie met een tuil tje blcppien. Vóór deze vergadering b'stcnd zeer grote belangstelling, waarbij vcoral de meisjes zich niet onbetuigd lieten Na het zingen van Ps. 103 11 eindigde de presidente de bijeenkomst mot dankgebed. HAAMSTEDE De straatverlichting Woensdagavond floepten voor de eerste maal de moderne straatver- llehlings-armaturen in de omgeving van de Deltaweg aan en de bewoners van dit fraaie complex huizen heb ben zich kunnen overtuigen van de doelmatigheid. In het uitbreidings plan Zuid en wel langs de Juliana- weg brandde de pas aangebrachte verlichting al enige tijd er. ook hier wordt het duidelijk dat Haamstede ook in de avonduren een welverlicht dorp is. BRUINISSE Oogstcollecte De in de Ned Herv. kerk gehouden oogstcollecte bracht op voor de kerk voogdij f 3100,35, voor de dialconie f 1308,50. In de kerk der Gereformeerde Ge meente wordt voor dit doel twee keer gecollecteerd. Zo werd bij .de oogstdagpredikatie op een der gewo ne zondagen f 3264 gecollecteerd en op de dankdag nog eens ruim f 2100. Door de ikenkeraad der Ger. Kerk werd vorig jaar besloten de dank- üagcollectecijfers niet meer te publi- ceren. Het schijnt mogelijk te zijn niet alleen dolfijnen, maar ook loaloissen kunst jes te leren. Of dit nu onder hel hoofdstuk „kunstjes" thuis hoort is natuur lijk een vraagmaar in ieder geval toont deze - uit Amerika afkomstige - foto een man, die bezig is de tanden van een walvis te poetsen. AMSTERDAM, 11-11. Donderdag middag cm kwart over vijf zijn twee ongemaskerde jonge mannen met getrokken vuurwapens een post agentschap annex sigarenmagazijn op de Fahrenheitsingel te Amster dam binnengedrongen en ervan doorgegaan met twee postzakken, te zamen inhoudende circa 850 gulden. Eén vah de mannen loste daarbij in paniek een schot op ide eigenaar van het agentschap. De kogel trof echter wonder boven wonder geen doel doordat zij tegen de stalen rand van de kassa afketste, aan kracht verloor en adhter de toonbank te recht kwam. De overvallers reden weg met een paarskleurige auto, naar getuigen verklaarden een oud' model station car. Beide mannen zouden tussen de 18 en 23 jaar zijn, terwijl één blond en de ander donker 'haar zou heb ben. DE LIER. 11-11. Donderdagavond zijn twee motorrijders op de Maas dijk in de bocht met de Nolweg frontaal met elkaar in botsing ge komen. Beiden waren op slag dood. Het zijn 'de 22-jarige A. Noordam uit Maasdijk (gem. Naaldwijk) die vier weken 'gehuwd was, en de on gehuwde 27-jarige G. Olsthoorn uit Naaldwijk. Het ongeval gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. Kritiek op nota opleidingsscholen voor kleuterleidsters DEN 'HAAG, 10-11. Van vele zij den is uit de vaste commissie voor Onderwijs en Wetenschappen kri tiek geleverd op de nota van staats secretaris Grosheide betreffende de behoefte aan opleidingsscholen voor kleuterleidsters. Deze kritiek sloot grotendeels aan bij een nóta van de Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federatie, waarin de prognose te kort, onvol ledig en deels verouderd wordt ge noemd. De staatssecretaris bere kende dat ook zijns "inziens noodza kelijke correcties weinig uitmaken op de totale behoefte aan kleuter leidsters in de toekomst. Hij ivees er op dat op 15 september van dit jaar slechts 53 vacatures open stonden. VENLO. Op de rijksweg in Venlo is de 27-jarige ongehuwde bromfiet ser L. van der Stegen uit Venlo door een vradhtauto gegrepen. Hij werd zwaar gewond, onderweg naar het ziekenhuis is de man overleden. In ide Westduitse plaats Luebeck is een 22-jarige prostitué door een twee jaar jongere „collega" om het leven gebracht. Volgens de politie was er vermoedelijk jaloezie in het spel. De Sint vertrok tiit Alicante Per boot op weg naar Nederland Het kindzijn ouders, oom en tante Vragen; „ook naar Schouwen-Duiveland?" Het weigeren van woning-gegadigden DEN HAAG, 11-11. De heer Scheps, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., heeft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening schriftelijke vragen gesteld over ver enigingen van flatbewoners, die op grond van haar statuten 'bepaalde ge gadigden weigeren op grond van staat, startd en/of huidskleur. Het Kamerlid wil weten of de mi nister de tijd niet gekomen acht, na te 'gaan op welke wijze tegen derge lijke discriminatie een dam lean óp- geworpen worden. GENOOTSCHAP NEDERLAND-ISRAEL ROTTERDAM, 11-11. Burgemees- ter W. Thomassen .heeft vanavond in de aula van het historische mu seum in Rotterdam de afdeling Rot terdam vain het genootschap Neder land - Israëël tot levèn gebracht. Hij werd 'hierbij terzijde gestaan door de landelijke voorzitter prof. dr. 'M. A. Beek, die een inleiding hield waarin hij het Israël een gemeenschap van joden 'gevlucht uit de hel van Eu ropa noemde. De belangstelling van jongeren voor Israel noemde hij ty perend voor dit jonge land. Zeer ve le prominenten uit de Rotterdamse samenleving waren vanavond bij de ze gebeurtenis aanwezig. MIDDENMEER. Donderdagmid dag is de driejarige R. Louwes te Middenmeer in de haven aldaar spe lenderwijs te water geraakt en ver dronken. Ingezonden mededeling Weer geval van zelf verbranding in de V. S. SOUTH BEND (INDIANA). 12-11. Naar thans bekend is geworden heeft een jonge moeder, de 24-jarige mevrouw Cel ene Jankowski, woens dagavond uit protest tegen de Ame rikaanse politiek tegenover Vietnam getracht zelfmoord te plegen door voor haar huis te South Bend in de Amerikaanse staat haar kleren in brand te steken. De jónge vrouw "moest naar het ziekenhuis worden gebracht waar bleek dat zij derdegraads brandwon den over haar hele lichaam had. Toch zijn de artsen van mening dat haar leven niet in .gevaar is. Dit is het vierde geval van. zelf verbranding in de V.S. uit protest tegen de" oorlog in Vietnam. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken,-Gerhard Schroèder, zal bij zijn 'bezoek aan Parijs de re acties van de Franse regering pogen te peilen inzake Bonn's verlangen naar een nauwere binding met de kernwapendefensie van de NAVO. SKODA DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL Deltastr. tO, Nieuwerkerk, te!. 482 UTRECHT, 11-11. De Katholieke Bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willibrordus" en de Christelij ke Bedrijfsgroepencentrale zijn van oordeel dat de wijze waar op de werkgevers blijkens persbe richten de oplossing van het vraag stuk georganiseerden/ongeorgani- seerden willen verordenen, nog ver verwijderd is van het door de fa brieksarbeidersbonden aanvankelijk gekofcen uitgangspunt. Zij hebben waardering voor het door de werkgevers getoonde begrip,, maar een uitkering voor elk lidmaat schapsjaar bij het verlaten van de actieve dienst, vinden beide bonden niet het middel om waardering dui delijk te maken voor zijn besef van sociale verantwoordelijkheid, erken ning uit te drukken voor het aange sloten zijn bij een bonafide vakor ganisatie en tegenprestatie te leve ren van de kant van de onderneming voor het grote nut van de c.a.o. voor de arbeidsórede in het bedrijf. Grote tragedies in de -wereld vrien den, maar ook kleine, zoals van het Zierikzeese jongetje, dat - elders op school - drie dagen thuis was met herfstvakantie. De 12-jarige heeft zijn daagjes goed besteed, auant de rector van de school had zijn pupil len gevraagd of ze in de vakantie wat kaarten wilden verkopen en gelden inzamelen voor een goed doel in de ontwikkelingslanden. Is dat knaapje vol ijver aan het werk ge gaan. Hij had rap zijn centjes bij el kaar en toen kwam de dreun op zijn nog jeugdig hoofd; hij verloor zijn portemonnaie met 20,-, zijnde het geld van „zijn actie". Wat is twintig gulden in een tijd dat de vleespot ten zo rijkelijk zijn gevuld? Vraag het maar niet aan dat dappere knaapje, want hij is ontroostbaar. Hij verloor zijn buit gaande van de Lange Nobelslraat, via de Schuit haven, Mol, Havenplein tot aan de muziektent. Een druk gedeelte van de stad dus. We leven in een stad vol honorabele mensen, maar de por temonnaie is toch nog niet terug en het is allemaal al een dikke week geleden. Toch blijft hei ventje ho pen, ivant zijn naam en adres op een kaartje geschreven, zaten in zijn beurs. Erg verdrietig en teleurge steld is de knaap inmiddels weer naar zijn school vertrokken. Hij gelooft nog steeds dat zijn tioiii- tig gulden wel zullen worden thuis bezorgd, maar wij geloven daar pre cies helemaal niets van. Schierei landman wil dit jongetje graag hel pen en in een kleine actie de lezers en lezeressen betrekken. Het gaat om twintig gulden vrienden, die al lersimpelst bijeen te krijgen zouden zijn als onze lezers tot de vriende lijkheid kunnen besluiten aan de re- daktie van dit blad één, twee of en kele nieuwe postzegels (postfris zegt men bij „Philatelica") op te- sturen. Gaat ondergetekende die postzegels netjes bewaren en de waarde optel len tot hij bij f 20,- is. Gaat hij daarna het gedupeerde jongetje zijn gxddentjes brengen. En als de poslzcgelstroom blijft doorvloeien? Geen moeilijk probleem Wat boben de f 20,- uitgaat, wordt ook bewaard, opgeteld en de uitein delijke ivaarde daarvan gaat naar het Kindernoodfonds der V.N. Voor de ze keer moei het cursiefje dan maar een soort bedelbriefjc zijn. Wordt een jongetje weer blij en wie weet hoeoeel andere jongetjes (en meis jes) ver hier vandaan. Voor een ver antwoording van de postzegelstroom - in ie zenden onder motto: „KIND" - zal eens per week in deze kolom men wel een hoekje te vinden zijn. En als de portemonnaie toch nog te recht komt? Gaat de héle opbrengst naar het Noodfonds. Ditmaal in af wachting (en. aluast heel veel dank). SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2