Groot-Brittannië neemt scherpe maatregelen tegen Rhodesië Wijziging Huurwet door Kamer aanvaard Een portret van Ian Smith van Rhodesië Politie-onderzoek tegen „Zo is het..." De verzekerde en zijn ziekenfonds Binnenlandse luchtliji Tegenregering in Rhodesië F.A.O.-conferentie te Rome Honderd jaar Vereniging Volksonderwijs men? TAPIJTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 november 1965 122ste jaargang Nr. 19887 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-T889 RE DAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Harde noten op V. V, V.- vergadering Bnrgh-Haamstede Na Smith's verklaring LONDEN. 11-11. Na de eenzijdi ge onafhankelijkheidsverklaring door premier Ian Smith van Rhode sië, zyn van Britse zijde een aantal maatregelen aangekondigd. Rhodesië is buitengesloten uit het sterlcnggobied. Aankoop van Rhodesische tabak is verboden. De uitvoer van wapens en van alle andere Britse produkten naar Rho desië is verboden. Dc Britse hulp aan Rhodesië is stopgezet. Premier Ian Smith cn alle minis ters zijn, in opdracht van koningin Elizabeth, van 'hun functie ontheven. De Rhodesische hoge commissaris in Engeland moet het Britse grond gebied verlaten. Alle regeringen van het gemene best is verzocht geen betrekkingen meer met de Rhodesische autoritei ten te onderhouden. Al deze maatregelen werden don derdagmiddag door premier Wilson in het Lagerhuis aangekondigd. De bewindsman veroordeelde de Rhodesische onafhankelijkheidsver klaring als een illegale daad, die geen wetskracht bezit. PI ij deed een beroep op alle in Rhodesië wonende Britse burgers, trouw aan de konin gin to blijven en de Britse wet te eerbiedigen. De Britse eerste-minister besloot zijn verklaring met de mededeling dat de Britse regering alle nodige maatregelen zal treffen, opdat Rho desië weer trouw aan de Britse kroon wordt. Inschakeling Veiligheidsraad Toen 'hij aankondigde dat lord Ca- radon, de leider van de Britse af vaardiging bij de Verenigde Naties, om een spoedibij eenkomst van do veiligheidsraad 'had' verzocht klon ken er uit de oppositiebanken uit- raepen als „waarom" en „nonsens", terwijl van labourzijde veel bijval klonk. Wilson antwoordde; „Als wij niet om een bijeenkomst vragen, doet iemand anders het en het is de plicht van de regering de situatie meester te blijven". In Rhodesische nationalistische Uibreidüigsplaiinen bij «le Kon. Hoogovens IJMUIDEN, 12-11. Dc raad van commissarissen van Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfalbrieken N.V. heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de raad van bestuur tot een investeringsprogramma, dat be oogt de produktie - uitgedrukt in ruwstaal - in vijf a zes jaar uit te 'breiden van de huidige 2,8 miljoen ton tot vier miljoen ton per jaar. Met deze uitbreidingen is een totaal bedrag van f 970 miljoen gemoeid. Zij zuilen een toeneming van de per soneelsbehoefte met ongeveer 3.300 man met zich brengen. Vergeleken met 'het huidige peil betekent dat voor 2.000 tot 2.500 man nieuwe werkgelegenheid zal ontstaan. Ver wacht wordt dat hiervoor overwe gend Nederlandse werknemers kun nen worden aangetrokken. kringen in Londen verwacht mon dat in Loesaka. de hoofdstad van Zam bia, spoedig de vorming van een Rhodesische regering in balling schap zal worden bekend gemaakt. Binnenkort wordt in Loesaka een buitengewone bijeenkomst gehouden van Rhodesische negerleiders in bal lingschap, zo/verklaarde Jason Moyo, vertegenwoordiger in Londen van de „Simbabwe Afrikaanse Volksunie" (ZAPU). Hij vertrok zelf onmiddel lijk naar Loesaka. Andere beperkingen Wilson zei verder dat voor Rhode sië speciale deviezenbeperkingen zullen gelden. Rhodesië zal onmid dellijk buiten het genot van de voor keur-invoerrechten van het Geme nebest worden gesteld. Paspoorten, uitgegeven of verlengd door de „ille gale" regering, zullen niet door Groot-Brittannië worden erkend. Premier Wilson maakte in zijn verklaring geen gewag van enige militaire actie tegen Rhodesië. Hy zei dat leden van strijdkrach ten en politie in Rhodesië de doelein den van de illegale regering niet ge wapenderhand zullen mogen steu nen. HU richtte een oproep tot de Overheidsdienaren geen werk te ver richten voor het illegale bewind. De Britse hoge commissaris in Sa lisbury, John Johnston, zal naar En geland worden teruggeroepen en de diplomatieke onschendbaarheid van de Rhodesische hoge commissaris in Londen, brigadier Skeen, zal zater dag, 13 november, om 12.00 uur af lopen. De Britse eerste-minister zei dat de beslissing van de Rhodesiëx-s voor hem een persoonlijke tragedie bete kent. DEN HAAG, 11-11. - Dc Tweede Kamer is donderdagmiddag akkoord gegaan met het voorste 1 tot wijzi ging van de Huurwet. Namens de fractie van de Party van de Arbeid verklaarde drs. Nederhorst dat de meerderheid van zyn fractie „zonder enig enthousiasme" vóór het wets ontwerp zou stemmen. Hij noemde een huurverhoging op dit moment „een ongelukkige zaak". Hij wees erop dat tijdens de kabi netsformatie afspraken over deze huurverhoging zijn gemaakt en noemde die afspraken „de prijs voor Proces over papegaai DUINKERKEN, 11-11. Henr* en Jeanne Goupe, eigenaars van een café in Grevelingen nabij Duinkerken, eisen 30000 fr. ongeveer 22.000 gulden schadevergoeding wegens het overly den van hun Indische papegaai Coco. De vogel, die faam had verworven door een optreden voor radio-Luxem burg, stierf vredig in de armen van Jeanne, nadat hij zou heb ben gezegd: „Ik voel me niet erg goed, oma. Ga Henri ha len". Het echtpaar Goupe, ge steund door drie dierenartsen, stelt nu dat Coco door een „emotionele schok" is gestor ven. Hij vloog in paniek tegen de tralies van zijn kooi toen mensen van de Franse radio- t.v. met booglampen en t.v.- camera's binnenkwamen voor het maken van opnamen. De vogel, die de cafébezoekers met zijn levendig gebabbel en imitaties had vermaakt, werd ziek en zat stil in zijn kooi. De schadevergoedingseis, ge baseerd op „zakelijk en per soonlijk verlies", komt volgen de week voor de rechter. LONDEN, 11-11. „Dat zal nooit gebeuren zolang ik leef", heeft pre mier lan Smith van Rhodesië eens gezegd met het typische accent van de 230.000 blanken in zijn land. „Dat" is een Rhodesische regering die bU algemene verkiezingen is ge kozen cn een einde zou maken aan de levenswijze cn de alleenheer schappij van een blanke minderheid, bevoorrecht boven vier miljoen Afri kanen die weinig ontwikkeld zijn cn geen hulpbronnen hebben. Het verzet en dal soort fanatisme dat dikwijls voortkomt uit het ge voel ,een historische missie te moe ten vervullen, vormen de voornaam ste trekken van de man die, uit naam van de christelijke en westelijke be schaving, het hoofd biedt aan Enge land, heel Afrika en de overweldi gende meerderheid van de interna tionale gemeenschap. De huidige houding van deze nau welijks 45-jarige man wordt door zijn gehele voorafgaande leven be paald. Hij is er zeker van dat de blanken in Afrika slechts de keuze hebben lussen zich verzetten of ver trekken. „Als wij tot de slotsom zou den komen dat wy ons land zullen moeten verlaten, zullen wij dat vechtend doen in plaats van krui pend", heeft hij nog pas gezegd. Smith is in 1910 in Rhodesië gebo ren als zoon van een kolonist, die in 1808 naar midden-Afrika was ge gaan, behept met de. strengheid, cn de principes van de Anglicaanse op voeding van het einde der vorige eeuw. Op de universiteit was hij een fer vent rugby-speler. Hij groeide op in' de sfeer van de Britten, in Rhodesië, die sentimenteel gehecht waren aan hun land van oorsprong maar er di rect kritiek op hadden. Zij waren niet in staal de evolutie te volgen of de wegen van de Britse koloniale po litiek te begrijpen. Toch gaf Ian Smith enige pan zijn beste jaren aan zijn Britse vader land, Op 21-jarige leejtijd trad hij toe tot de R.A.F. en zijn toestel werd door de Luftivaffe neergeschoten in de westelijke Lybische woestijn. Hij werd daarbij ernstig gewond. Naast zich hoorde hij iemand mompelen: „Over enkele uren ben ik slechts een koud lijk". Smith overleefde het, zijn gezicht werd ontsierd door littekens. Smith bleef vliegen en werd een tweede keer, boven Italië neerge schoten. Daar voegde hij zich bij de Italiaanse partisanen, met wie hij een half jaar een uiterst gevaarlijk leven leidde. Terug in Rhodesië wijdde hij zich aan de veeteelt en bemoeide zich daarbij, zoals iedere landbouwer daar, met de politiek. Zijn rechtse partij het „Rhodesisch Front" be haalde in december 1062 een grote overwinning. Voor het eerst in de Rhodesische geschiedenis kregen de boeren de macht, in handen. Zij vormden de voorhoede van het Euro pese extremisme en waren resolute tegenstanders van emancipatie der negers. Smith werd weldra hun woordvoerder en voorvechter. In april 1064 brachten zijn volgelingen hem aan de macht en begonnen zij tevens te dreigen met eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring. het doen slagen van de kabinetsfor matie". Het wetsontwerp werd aangeno men met de stemmen van de C.P.N.- en de P.S.P.-fractie tegen. De uit slag van de stemming was 104 vóór en 10 tegen. De wijziging van de Huurwet houdt in, dat woningen vóór 1 jan. 1921 gebouwd, met een huur lager dan f 75,f 70,of f 60,al naar gelang de gemeenteklasse, niet in huur worden verhoogd. Woningen uit dezelfde groep, gebouwd tussen 1 jan. 1921 en 5 mei 1956, krijgen een hu ui-verhoging van tweemaal 7 Vz Vijftien procent huurverhoging krij gen woningen gebouwd tussen ip?.y en 1945 met hui-en hoger dan f 135,'—, f 125,— of f 110,De overige voor-^ oorlogse woningen worden tweemaal met 10 procent verhoogd, evenals de woningwetwoningen gebouwd in de jaren 1946-1956. Hetzelfde geldt in het algemeen voor de na-oorlogse tot 1957 gebouwde gesubsidieerde particuliere huurwoningen. Voor de woningen uit de jaren na 1956 zal het huurverhogingspercen tage variëren van nul tot tweemaal tien procent, afhankelijk van de huur die thans geldt. Deze huurverhogin gen zullen respectievelijk op 1 jan. 1966 en 1 jan. 1967 ingaan. H.K.H. prinses Beatrix, die deze week de toestemming van de Tweede Ka mer ontving in het huwelijk te treden met de heer Claus von Amsberg. Het huwelijk zal in Amsterdam worden voltrokken. AMSTERDAM, 11-11. De Hilver- sumse petitie zal in opdracht van de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van hét arrondisemeritsparkctT mr. dr. J. F. Hartsuiker, een onder zoek instellen naar een over het ko ningshuis handelend gedeelte in de laatste uitzending van de VARA-te- levisierubriek „Zo is het De officier heeft van de heer E. P. van der Zeep uit Lage Vuursche een schriftelijk verzoek ontvangen om tegen „verantwoordelijke personen bij de VARA" een strafvervolging in te stellen wegens majesteitsschennis. Volgens de briefschrijver zou in dit programma beledigende uitlatingen jegens het koningshuis zijn gedaan. UTRECHT. 11-11. De naam van de arts is in dc ogen van de zieken fondsverzekerden moeilijk aantast baar: hij is de vaderlijke autoriteit, heerser in het geheimzinnige gebied tussen leven en dood. De onlustge voelen in de relatie tot de arts krij gen vooral gestalte in een zich ach teruit gezet voelen in vergelijking met de particuliere patiënten. Veertiig procent van ziekenfonds verzekerden, die vier jaar 'geleden werden 'geënquêteerd im hot kader vmï een door het Algemeen Neder lands Onderling Ziekenfonds inge steld psychologisch onderzoek naai de 'instelling van de ziekenfondsver zekerden, zegt 'heel openlijk het ge voel te 'hebbep anders behandeld te worden. De resultaten van het door ma- krotest in Amsterdam uitgevoerde onderzoek zijn eei-st thans bekend gemaakt in het blad van de Centrale Bond van onderling beheerde zie kenfondsen. Hoewel de C.B.O.Z. voorzichtigheid bij de beoordeling van de verkregen resultaten gewenst aoht, is dc bond tevens van oordeel Kind dronk lysol GRONINGEN, 11-11. De driejarige Frederik Verheul uit Utredht werd in Groningen omstreeks 'het middag uur in allerijl door dc G.G.D. over gebracht naar het academisch zie kenhuis. De kleine Frederik logeer de bij zijn oma 'in Groningen. In een onbewaakt ogenblik zag hij kans een fles met lysol te pakken cn er en kele ferme teugen uit te nemen. Het snelle transport bleek gunstig, want zijn toestand <is nu zodanig dat er geen levensgevaar oneer is. DEN HAAG, 11-11. Het Tweedde Kamerlid, de heer Oele (P.v.d.A.) heeft de minister van verkeer en waterstaat, schriftelijk de vraag ge steld of deze bereid is le bevorde ren dat een regeling tussen spoorwe gen en luchtvaartmaatschappij(en) wordt getroffen waarbij retourbiljel len van de ene vervoermethode gel dig zijn. op de andere en omgekeerd. Dit ter vergroting van dc belangstel ling voor vliegdiensten in het bin nenland. dat een goede indruk werd verkre gen van de vier jaar geleden leven de gevoelens. Sleahts zeven procent van de on- dei*vraagdën reageerde negatief over het ziekenfonds als sociale instelling. Zij zagen er „een winstgevend be drijf" in. Het oordeel over de ver- strokkiiïgen was ten gunste van de ziekenfondsen (6 40). LONDEN, 11-11. Dc Z.A.M.U., een van dc beide grote negergroeperm- gen in Rhodesië, heeft donderdag avond de vorming van „een regering van het volk" voor Rhodesië be kendgemaakt. In een communiqué wordt de een zij dige onafhankelijkheidsverklaring een „oorlogsverklaring" aan de ne gers van Rhodesië genoemd. De ze tel van de nieuwe regering is geves tigd in Sikombela. Zowel de Z.A.N. 17. - de „Zimbabwe African Nationa list Union" - die wordt geleid door Ndabaningi Sithole als haar concur rentie, de „Zimbabwe African Peo ple's Union", aan het 'hoofd waarvan Joshua Nkomo staat, hebben er bij de Britse regering op aangedrongen geweld te gebruiken om Ian Smiths rebellie de kop in te drukken. Beide groeperingen zijn in Rhodesië verbo den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 'i a De mond van een vrouw •jf heeft heel wat kwalen genezen v v v v v v v Vannacht licht vriezend Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking mei in de kustprovincies enkele regen- of sr.eeuwbuitjes; matige, aan de kust af en toe krachtige, noordoostelijke wind; vannacht licht vriezend; mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 20.14, onder 12.58. 14 nov. Zon op 7.58, onder 16.51. Maan op 21.33, onder 13.45. 15 nov. Zon op 8.00, onder 16.49. Maan op 22.58, onder 14.18. Laatste kwartier: 16 nov. te 2.54. IIOOIW ATER STA NII EN ZIERIKZEE: 13 nov. 5.44 v.m. 14 nov. 15 nov. 6.25 v.m. 7.13 v.m. 18.05 n.m. 18.51 n.m. 19.50 n.m. Mr. Hartsuiker, die het programma niet zelf heeft gezien, zal als hij de resultaten van het. politie-onderzoek. dat wel -enige tijd kan huren, heeft bestudeerd, beslissen of er aanlei ding bestaat tot een strafvervolging over te gaan. Volgens de heer Van der Zeep zou den de medewerkers van het pro gramma „Zo is het...." tevoren bij een jurist informeren hoe zij het wettig gezag het best kunnen onder mijnen zonder zelf het risico te lo pen van een strafvervolging. DEN HAAG, 12-11. Voor de der tiende maat zat in Rome, van 20 no vember tot 10 december, de twee jaarlijkse conferentie van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O., worden gehouden. De Nederlandse delegatie naar deze conferentie zal van 22 tot 25 november staan onder leiding van de minister van landbouw en visserij mr. B. W. Biesheuvel, en daarna van de Surinaamse minister van land bouw de heer H. Radhakishun. Plv. hoofd van de delegatie zal zijn prof. ir. M. J. L. Dols, voedingsspecialist en raadsadviseur in het departement van landbouw en visserij. De ope ningsrede zal worden uitgesproken door dr. B. R. Sen, directeur-gene raal van de F.A.O. De conferentie beoogt onder meer het verdere werkprogramma van de F.A.O. te ontwikkelen en de daar voor benodigde begroting vast te stellen. Zij steunt daarbij op rappor ten van de technische commissies voor landbouw, bosbouw, visserij, voeding en voor economische vraag stukken. BROUWKKvSHAVEN: 13 nov. 5.24 v.m. 14 nov. 15 nov. 6.10 v.m. 7.02 v.m. 17.40 n.m. 18.29 n.m. 19.30 n.m. Doodtij: 18 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede; In de luchtdrukverdeling bo ven Europa komt weinig verande ring. De oostcirculatie zal zich ook het komende etmaal handhaven. De afgelopen nacht is reeds koudere en drogere, continentale lucht binnenge stroomd en daalde het kwik tot dicht bij het vriespunt. Stroomopwaarts komt 's nachts licht vriezend weer voor bij matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Ook in ons land wordt verwacht dat het weer nog iets kouder zal worden. Overigens blijft het in het binnenland overwe gend droog weer, maar in de kust provincies kunnen enkele regen- of sneeuwbuitjes voorkomen. In centraal Europa, waar zich donderdag een uitgebreide regenzone bevond, is door het uitvloeien van koude vrieslucht uit Rusland, de re gen in sneeuwval overgegaan. Boven Spanje is de depressie aangekomen die uit de subtropen kwam en bij Ierland naar het zuidoosten af zwenkte. In de V.N.-assemblee hebben Egypte, Irak en Syrië zich voor toe lating van China uitgesproken. Irak verzooht over deze kwestie bij een voudige meerderheid te stemmen. DEN HAAG. Tn de nacht van donderdag op vrijdag is in 'de bocht van Leunen naar Oirlo onder de ge meente Venray de 17-jarige P. van R. uit Oirlo met dc door hem be stuurde wagen over de kop geslagen. De jongen overleed ter plaatse. AMSTERDAM, 11-11. Op 20 en 21 mei 1966 zal de vereniging volkson derwijs in Leeuwarden liaar hon derdjarig bestaan vieren. De vereni ging telt thans over het hele land 854 afdelingen met ruim 152.000 leden, zo werd door het bestuur op een in Amsterdam gehouden persconferen tie meegedeeld. Het hoogtepunt van de jubileum viering zal 'bestaan uit het door de loden aanbieden aan de vereniging van een bijzonder jubileumgeschenk: -Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Woninginrichting Deurloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946 een derde .buitencenlrum te Noord- gouwe op Schouwen-Duiveland. Dit centrum zal zijn plaats krijgen op ihet terrein en in het leegstaande complex gebouwen van het voorma lige ziekenhuis op Schouwen-Duive land dat het hoofdbestuur van de Vereniging Volksonderwijs voor dit doel heeft aangekocht. De bedoeling is dat de leden de gelden, die beno digd zijn voor de verbouwing en in richting, bijeenbrengen door middel van intekenlijsten, verkoopacties, verlotingen enz. Het bestuur hoopt in totaal ongeveer een miljoen drie honderd en vijftig duizend gulden zal worden bijeengebracht .Dit der de buitencentrum is bedoeld als va kantieverblijf, conferentieoord cn bovendien als verblijf voer gehandi capte 'kinderen. Andere programmapunten op dc jubileumviering zijn: een ontvangst door Ged. Staten van Friesland en feestavond met medewerking van dc cabaretier Wim Kan en van het Fries Orkest. Daarnaast zullen Ier •gelegenheid van het eeuwfeest een fotopook-et „Daantjo zou naar school toe gaan.... 100 jaar volksonder wijs" van C. Wi'likcshuis en een kin derboek „De Zevensprong" van Ton- kc Dragt op de markt worden ge bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1