1 gratis i KAAS OM KAAS iÉfli Zonder zou op de maan aarde geen leven zijn landenvlaggetjes Algemene beschouwingen in raad Bruinisse begroting 1966 VIVO CHOCOLADEHAGEL Vader en zoon ingesloten wegens poging tot moord Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas Dit staat er in de nieuwe Eva! Ingezonden mededeling Deze week Noorwegen Engeland bij aankoop van 2 pakken a 250 gram melk of puur waarbij ook nog 30 ViVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: AARDBEIEN -I9Q I MARIE BISKWIE i literblikIWU 3 forse rollen Geldig van 10 t/m 16 nov. 1965 Raadslid dringt aan op verhoging zat egel den BRUINISSE, 8-11. In de vrydag j.l. gehouden gemeenteraadsvergade ring te Bruinisse vond behandeling plaats van de begroting 1966. De he ren Van de Velde en Junielet hielden algemene beschouwingen. De heer M. J. van de Velde bracht dank voor de goede samenstelling van de begroting. Er is door de se cretaris en zijn staf veel zorg aan besteed. Met de financiering zoals die in de gemeentebegroting 1966 tot uiting komt was hij het niet voor 100 eens. De heer v. d. Velde had een plan opgesteld, waardoor het mogelijk zou zijn op enkele posten te bezuinigen, terwijl hij andere posten onder de inkomsten gaarne verhoogd zou zien. Deze posten vond hij allereerst in de begroting van de gemeentehaven. Hij vond de post zategelden beslist te laag. Het is belachelijk, dat al die kapitale schepen, waarvoor in de ha ven telkens onkosten worden ge maakt, maar f 5600,aan zategeld opbrengen, gerekend over 40 schepen Is dat slechts f 140,per schip. Dat is veel te weinig, nog geen f 3,per week. Straks moet voor de indu- striehaven weer een grote uitgave worden gedaan, waarom wordt dat door de betrokkenen niet zelf gefi nancierd, aldus spreker. Waarom gaat het zategeld van de industriehaven niet omhoog? De daarvan profiterende bedrijven krij gen toch ook betere prijzen? Moeten de zategelden dan hetzelfde blijven? De heer v. d. Velde waarschuwde dat niet mag worden bezuinigd op uitgaven de culturele zijde van. het leven betreffend. Hij zou bij de voortschrijdende geldontwaarding ook de subsidies aan „Nu Met Hope" en „Veilig Verkeer" willen optrek ken. Voor de recreatie vroeg spre ker bijzondere aandacht. De heer Jumelet bracht eveneens hulde voor de samenstelling van de begroting door de secretaris en zijn personeel. De heer Jumelet had begrip voor de moeilijkheden die zijn ontstaan, door het verminderen van de Rijks bijdrage, al begreep hij niet hoe het mogelijk is dat de nabuurgemeente Duiveland de dans van de belasting verhogingen ontspringt. Te Bruinisse zijn ze in elk geval onontkoombaar. Hij betreurde het dat de f 3500, die voor de vestiging van de beton- mortelcentrale in de gemeentekas zouden vloeien, nu de neus van de gemeente voorbij gaan. Niet dat spreker het betreurde dat de mor telcentrale niet op de gemeenteha ven komt, integendeel, hij had er voor geijverd, dat die daar op die plaats niet kwam, maar hij had hem toch graag op een andere plaats in de gemeente gezien. Het is toch eigenlijk treurig dat We als gemeente rondom in het wa ter liggend, zo weinig industrieter rein kunnen aanbieden dat aan het water ligt. Spreker beval daarom aan, dat naar mogelijkheden zal worden gezocht een industrieterrein te krijgen, langs de vluchthaven, als die door de aanleg van het Schelde Rijnkanaal straks veel van zijn te genwoordige functie zal hebben ver loren. Het is een plan van lange adem en van grote investeringen, maar dat is ht bungalowplan op het Hooge Slik eveneens. Niet alle havens moeten straks jachthavens zijn. Laten we proberen ook nog een industrieha ven aan diep water te houden, aldus spreker. Verder beval de heer Jumelet aandacht aan voor het strandje, een zwembad aan het wa ter en verdere verbetering van de ijsbaan. Hij vreesde dat de stormach tige ontwikkeling van de recreatie, ste weken is geprofeteerd de leef- die door enkele deskundigen de laat- baarheid in Bruinisse zal overwoe keren en ten slotte misschien zelfs verstikken. Hij had tot zijn genoe gen vernomen, dat het gemeentebe stuur thans cok op ander terrein nog aktiviteiten ontplooit, algemene beschouwingen, was van De voorzitter, antwoordend op de mening dat de zategelden inderdaad J zullen moeten worden verhoogd, maar hij waarschuwde er tegen de plaatselijke industrie al te zware lasten op te leggen. Hij is een voor stander van stimulering van het cul turele leven, maar het gemeentebe stuur kan niet links en rechts sub sidies gaan verhogen, zeker niet wanneer daar niet om gevraagd wordt. Artikelsgewüze behandeling Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting was het vooral de heer Van. de Velde, die over veel posten nadere inlichtingen vroeg. Ernstig was hij ontstemd over het feit dat sommige besluiten door b. en w. zijn genomen zonder dat de raad daarin was gekend. (Mechani satie salarisberekening). Bij de post brug-, kaai- en haven gelden kwam de heer v. d. Velde nog eens terug op wat hij had gesteld betreffende de haven- en zategelden. De mosselkwekers teren hier teveel op de zak van de gemeenschap. Veel meer moest door hen zelf worden betaald. Hij vreesde verder dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt als hij moet constateren dat op verschil lende onderhoudsposten nogal bezui nigd wordt. Terwijl ook de opmer kingen van de andere leden de nodi ge aandacht kregen, werd op vlotte wijze de begroting doorgewerkt, evenals de begroting van het ge meentelijk woningbedrijf. De begrotingen werden goedge keurd, met de aantekening dat de heren Van Gilst en Kik (S.G.P.) hun stem wilden onthouden aan de post voor het mosselfeest (f 1000,ter wijl de heer v. d. Velde bedenkin gen had tegen enkele posten. Aan deze laatste werd toegezegd, dat zijn opmerkingen voor zover -zij zakelijk juist zijn bevonden, de no dige aandacht zal worden geschon- De maan is een hemellichaam dat zich momenteel in de bijzondere be langstelling van de aardbewoners mag verheugen. Sinds wij onze tech niek zodanig hebben ontwikkeld, dat er mogelijkheden bestaan om de ruimte binnen te dringen en de maan met foto- en televisiecamera's te ver kennen, is ook onze interesse voor alles wat met de maan te maken heeft groter geworden. Veel raadsels konden de laatste jaren door nauwgezette studie worden opgelost. Op vele vragen is echter nog geen antwoord en dan blijft de geleerden niets anders over dan het opstellen van hypotheses. Een van de vragen die de weten schap nog altijd bezig houdt, is wel: waar is de maan vandaan gekomen? Niet uit de aarde Reeds lang geleden werd door ge leerden de op het eerste gezicht voor de ihand liggende theorie uitgespro ken van de afscheiding van de aar de, mogelijkerwijs ten tijde van een toevallige nadering van een derde •hemellicha'ajm. Op aarde zou dan op de plaats van de afscheiding de Stille Oceaan zijn gevormdZulk een theorie verklaart veel, maar is helaas niet houdbaar tegen de wis kundige kritiek. Er bestaat nog de theorie van het in bezit nemen van een reeds be staande maan door onze aarde. De onverbiddelijke wetten van de .he- mólmechanisme vereisen daai'voor echter het toevallig bij elkaar ko men van beslist drie lichamen: de aarde en twee andere die naarmas- sa overeenkomst vertonen met de V f ken. De heer Van de Velde drong er op aan, dat het structuurplan in versneld tempo zal worden uitge voerd. Het plan om 4 nieuwe zaten aan het Lange Loopsteiger meer te maken, in de gemeentehaven, werd met algemene stemmen goedge keurd. De voorzitter deed vervolgens di verse mededelingen over zaken die bij de vorige rondvraag aan de orde waren geweest. Verder deelde hij mede over een bespreking die hij heeft gehad met het bestuur van de C.B.T.B. over de grond voor de bouw van een nieuwe nijverheidschool voor meisjes. De heer Jumelet oefende kritiek uit op het beleid van b. en w. in deze, maar volgens de voorzitter treft het gemeentebestuur geen schuld. Met het C.B.T.B.-bestuur is overeenstemming bereikt. De rondvraag Bij de rondvraag zei de heer v. d. Velde, dat hij tot zijn verwondering had gezien, dat de beplanting is weggehaald op de Dorpsweg bij de trottoiraanleg aldaar. De voorzitter zei dat de aannemer dit op eigen houtje heeft gedaan en dat deze is aangezegd voor nieuwe beplanting te zorgen. De heer Hoogerheide had gehoord dat de bus over de Deestraat te hard rijdt. De heer Jumelet verzoekt ver lichting aan te brengen bij de halte plaats van de bus bij het Deltakan toor. Ook zou de heer Jumelet gaarne zien, dat een tandarts in de gemeen te wordt aangetrokken, al was het maar voor enkele zitdagen per week. De heer Kik drong aan op het ver strekken van een ander soort ratten vergif, dat gratis beschikbaar wordt gesteld voor de rattenbestrijding. Dit is inmiddels in het gemeentehuis aanwezig. maan. Daarbij moet de nadering niet willekeurig zijn, maar zodanig, dat één van de „manen" over kan gaan naar een baan r-ond de aarde. De mo gelijkheid van een dergelijke samen loop is onwaarschijnlijk klein, en als de maan er louter op die manier zou moeten zijn gekomen, dan zou ze er eenvoudigweg niet zijn. Maair waar is -de maan dan van daan gekomlen? Aan die vraag wer ken geleerden over de gehele wereld Een geheel nieuwe hypothese is ont wikkeld door een jonge Sowjet-ge- leerde, de wis- en natuurkundige Jewgeni Roeskol. Hij meent dat de maan is ontstaan in de zich rond de aarde bevindende zwerm van kleine satellieten. Volgens de moderne kos mische begrippen is de aarde, even als de andere planeten, „al vastkle vend" uit afzonderlijke brokken ont staan. Tijdens het groeiproces moet zij omringd zijn geweest door de zwerm, waaruit ook de maan zich heeft gevormd. Lee f tij dsver schil Men mag stellen, dat het stelsel aarde-maan niet als een dubbelpla- neet uit de een of andere tweevou dige oorsprong is ontstaan, omdat in dat geval de massa's van aarde en maan gelijksoortig zouden zijn ge worden. Anderzijds is een latere vor ming van de maan, toen de aarde reeds praktisch gevormd was, on waarschijnlijk, omdat de zwerm daarbij reeds uitgeput zou zijn en er niet genoeg materie zou zijn overge bleven voor de vorming van de sa tellieten. Berekeningen tonen aan dat het begin van de vorming van de maan blijkbaar moet worden gesteld op de periode toen de massa van de toe komstige aarde ongeveer de ihelft be droeg van haar huidige. Het ver schil in „leeftijd" tussen de maan en de aarde moet omtrent 200 miljoen jaren bedragen. De maan ontstond op een afstand van 5 a 10 maal de straal van de aar de, dat wil zeggen dat ze zich aan vankelijk tien maal dichter bij de aarde bevond dan thans 'het geval is. De door haar veroorzaakte zware vloeden in de aaide en het ten ge volge van de wrijving verflauwen daarvan hebben geleid tot een ge leidelijk verlies van energie en de daarmee gepaard gaande aanzien lijke verwijdering van de maan. Daarbij ging de maan door een gor del van achtergebleven kleine sa tellieten. Met 'het neerkomen daar van op het maanoppervlak is de vor ming van enkele van de zogenaamde „maanzeeën" verbonden, wier ont slaan op de maan op zichzelf al raadselachtig genoeg is. Drukverschil Tegen het uiteengezette schema van de vorming van de maan heeft men tegenwerpingen die erop neer kwamen, dat in dat geval de aarde en de maan een gelijkwaardige samenstelling zouden moeten heb ben, hetgeen men in de werkelijk heid niet constateert. Over het vraagstuk van de chemi sche samenstelling van het binnen ste der aarde is echter tot op heden niet het laatste woord gezegd. Bo vendien is de druk m de centrale ge bieden van de maan en de aarde zeer verschillend vanwege het grote ver schil in hun massa's. Daarmede kan men ook ihet verschil in samenstel ling tussen onze planeet en haar sa telliet verklaren. De voorgestelde hypothese van het ontstaan van de maan is natuur lijk niet definitief. De verdere ont wikkeling van onze kennis zal het mogelijk maken een meer afgerond DEN HAAG, 8-11. De 54-jarige timmerman B, B. uit Den Haag en zjjn 19-jarige zoon, de drukker B. B., rijn door de politie ingesloten we gens poging tot moord op de 26-jari ge timmerman C. J. N. en de 23-ja- rige chauffeur M. H. S. Vader en zoon worden voorgeleid voor de of ficier van justitie. De 23-jarige dochter van B. B. wilde het kind uit haar eerste huwe lijk, de zesjarige Beppie, bij zich en haar tweede man, de timmërman C. J. N., in huis nemen. Grootvader verzette zich hier tegen. Hij vond het beter, dat het meisje bij hem thuis zou blijven. De jonge moeder haalde vrijdag j.l. haar dochtertje evenwel van school en nam Beppie mee naar huis. Vrijdagavond gingen vader en zoon B. er met een mes en een stuk ijzer op uit om hun schoonzoon en zwager „te pakken". In de Rem- brandtstraat troffen zij N., die in gezelschap was van zijn vriend, chauffeur S. Bij de vechtpartij wer den N. en S. gewond. Door steken met het mes en klappen met he' stuk ijzer. Beiden moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Zij deden aangifte bij de politie, die va der en zoon arresteerde. De vice-voorzittor van de Indone sische communistische partij (P.K.I.) Njpto, heeft zaterdag de zitting van het kabinet bijgewoond, die onder leiding van president Soekarno in diens paleis te Bogor werd gehou den. oordeel te vellen over de juistheid er van. Ontstaan van ons leven Met de aanwezigheid van de maan is, hoe paradoxaal of het ook is, het ontstaan van het organisch leven op aarde verbonden. De maan verzekerde de stabiliteit van onze aardbol, ondanks het snelle draaien van het oorspronke lijke lichaam. Zonder dat had onze planeet zich niet kunnen veranderen in een uniforme harde massa met op het oppervlak een zwaartekracht die de middelpunt vliedende kracht in aanzienlijke mate overtreft. De aarde had in het begin van 'haar bestaan een omwentelingstrijd rond haar as van ongeveer 4 tot 5 uur. Maar als gevolg van de getijde werking van de zijde van de maan werd de duur van onze etmalen ge leidelijk langer. De maan begon zich van ome planeet te verwijderen en gaat daar thans mee door. Door rechtstreekse astronomische waarne mingen wordt dit bevestigd. Heel onlangs werden deze conclu sies nog eens bevestigd door middel van een analyse van de microstruc tuur van fossiele koralen. Net als een der ringen op de doorsnede van een boom, aan de hand waarvan menn zijn leeftijd kan vaststellen, openbaart de microstructuur van de koralen de duur van de aardse aarde etmalen. Gebleken is, dat in etmalen. Gebleken is, dat in het „Cambrium" noemt, het aantal etmalen per jaar meer dan 400 be droeg! Ieder etmaal duurde derhal ve in totaal 20 uur! Een 53-jarige neger, vader van drie kinderen, is zondagavond in de negerwijk van Detroit in de Ameri kaanse staat Michigan doodgescho ten. Hij werd getroffen door een ko gel, op hem afgevuurd vanuit een auto waarin, naar het schijnt, blan ken zaten. Scheepvaartberichten Caltex Utrecht (t), 5-11 thv. St. Vin cent naar Canvey Island. Caltex Utrecht (t), 6-11 te Dumai verwacht. Kelletia (t), 6-11 te Curacao ver vracht Kenia (t), 5-11 van San Juan naar Punta Cardon. Philippia (t), 5-11 van Mena naar Sydney. Seinelloyd, 6-11 te Colombo ver wacht. LAND- EN TUINBOUW Uitkeringsbeschikkingen suiker - oogst 1961-1962 Op verzoek van de minister van landbouw heeft het bestuur van het Landbouwschap zich in zijn openba re vergadering van 3 november 1965 beraden over twee onlwerp-uitke- ringsbeschikkingen voor suiker. Hel bestuur stemde in met deze beschik kingen en zal de minister verzoeken de desbetreffende bedragen zo spoe dig mogelijk uit te keren. Het gaat om een ontwerp-uitke- ringsbeschikking suiker oogst 1962 en een ontwerp-beschikking tot wij ziging van de uitkeringsbeschikking suiker oogst 1961. Bij de eerste beschikking wordt f 2.539.000,toegekend aan de geza menlijke suikerfabrieken, die dit geld weer zullen doorbetalen aan hun leveranciers van suikerbieten van de oogst 1962. Deze bijdrage be staat uit de netto-opbrengsten van de heffingen op de uitvoer van sui ker en suikerhoudende goederen naar België, Luxemburg en West- Duitsland in de periode 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963. Door de tweede beschikking wordt de reeds vastgestelde bijdrage voor oogst 1961 verhoogd met f 386.000, Deze verhoging is mogelijk gewor den doordat de afwikkeling van ge reserveerde posten minder kostte dan was begroot. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Het voorprogramma biedt, na het korte journaal van ze ven uur, achtereenvolgens het jour naal voor gehoorgestoorden en twee Engelse lessen, deskundig verzorgd door Walter en Connie. Om tien voor half negen (wanneer hel grote' jour naal is beëindigd) volgt de tweede aflevering van „Huwelijksvoorwaar den", een door Martie Verdenius be werkte en uit Engeland afkomstige serie met belevenissen van het kers verse echtpaar Saskia (Mieke Bos) en Peter Huisman (Maxim Hamel). Ditmaal gooit een betweterige buur vrouw roet in het eten en zij is in direct de aanleiding van de eerste ruzie tussen het echtpaar Huisman. Op het programma (dat verzorgd wordt door de N.C.R.V.) staat voorts een veertig minuten durende docu mentaire over het leven van Dylan Thomas, de Engelse auteur die in 1953 te New York overleed. Deze week ging het leven van Thomas (schrijver van „Onder het Melk woud") in première als toneelstuk met in de hoofdrol Ko van Dijk. De avond wordt voortgezet met de eer ste aflevering van een Duitse serie rond en met inspecteur Wanninger, een politieman die, als we de serie tenminste mogen geloven, alleen in komische situaties verzeild raakt. In deze aflevering auordt de inspecteur geconfronteerd met een tijdbom, door onverlaten neergelegd in een hotel. Het programma wordt besloten met „Attentie", het korte journaal en de KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Farmsum: J. Jucke- ma te Holwierde. Aangenomen naar Grootegast c.a. (toez.): A. Vroegop te Soesterberg; naar Vaassem: J. A. Rietberg te Jut- rijp-Homrrtert. Geref. Kerken De classis Sneek heeft beroepbaar gesteld de heer C. Snel, kand. te IJlst. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenzande: M. Bach te Zeist en B. Bijleveld te Bussum. Beroepen te Naarden: M. Vlietstra te IJmuiden. Veilig Verkeer vraagt aandacht van kerken UTRECHT, 8-11. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de kerken gevraagd, de kerkgangers op zondag 21 november te wijzen op hun grote verantwoordelijkheid voor de veilig heid op de weg. De kerken ontvangen gratis een affiche „ook verkeer vraagt naas tenliefde" na aanvraag bij het ver bond. Achtergrond van het verzoek is de wens van koningin Wilhelmina, dat men zich jaarlijks zou bezinnen op de verkeersonveiligheid en daarbij de slachtoffers zou gedenken. De re gering bracht deze -wens over aan het Verbond voor Veilig Verkeer, dat deze bezinning graag wil laten samenvallen met het jaarlijkse con gres van het verbond. Dat is dit jaar cp 23 november. Geref. Werelddiakonaat zorgt voor half miljoen voor India en Pakistan UTRECHT, 8-11. De Gereformeer de kerken van Nederland zullen met minstens een half miljoen deelne men aan de hulpverlening in de oor logsgebieden van India en Pakistan. Binnen vier weken nadat het we- relddiakonaat in Utrecht de hulp van de Gereformeerde kerken vroeg, kwaml ruim 450.000 gulden binnen aan giften en opbrengsten van kerk- collectes. Hierdoor is het mogelijk, samen met andere kerken in de wereld een omvangrijk hulpprogramma uit te voeren, dat niet alleen gericht is op eerste hulp aan gewonden en vluch telingen, maar dat ook voorzienin gen op langere termijn mogelijk maakt. Tienduizenden vluchtelingen zijn al hun bezittingen kwijt en zij moeten geholpen worden bij de op bouw van een nieuw bestaan. Het is wel zeker, dat het budget nog belangrijk groter zal wórden dan een half miljoen gulden. Uit bijna vierhonderd kleinere gemeenten in ons land moeten de opbrengsten van de kerkelijke inzamelingen na- melijk nog binnenkomen. Het defi nitief resultaat zal dan ook pas over enige weken bekend zijn. Teleac-cursus „Samen leven nu en morgen". Op net twee als hoofdschotel de derde aflevering van de VARA-de- tective serie Een zekere meneer Brent". Ditmaal wordt een tweede lijk ontdekthetgeen de situatie voor meneer Brent nog onoverzichtelijker maakt dan voorheen. WOENSDAG. Vandaag komt bij de Tweede Kamer hel wetsontwerp in zake de goedkeuring van het huwe lijk van prinses Beatrix met de heer von Amsberg in behandeling en de televisiecamera's staan in de Kamer gebouwen gereed om dit belangrijke gebeuren te registreren. In de mid daguren wordt een rechtstreekse re portage uitgezonden die na het jour naal van half el opnieuw (zij het dan ook verkort) op hel scherm ge bracht wordt. De middagreportage vangt aan om één uur. Het avond programma begint met hel korte journaal, waarna de Franse les (in samenwerking met de R.T.F.) en de Dick van Dyke show volgen. Na het journaal een aflevering van de Ame rikaanse serie „The Thunderbirds", waarin vader Tracy en zijn zonen door middel van supersnelle ruimte schepen en allerlei onwaarschijnlijke werktuigen het onrecht op de wereld trachten te bestrijden. De (A.V.R.O.)- avond wordt besloten met „AVRO's DanstesV', doch daaraan gaat een aan het buitenland gewijde „Tele- vizier" vooraf. Op net twee presenteert de K.R.O. als hoofdschotel „Fury", een film uit de dertiger jaren gemaakt onder re gie vanFritz Lang. De hoofdrol wordt vertolkt door Spencer Tracy. Hoofdpersoon in het verhaal is een jongeman die ten onrechte wordt be schuldigd van een moord. Hij wordt opgesloten, maar weet de bevolking van het stadje waar de gevangenis staat achter zich te krijgen. JUTPHAAS. Bij een frontale bot sing tussen een bestelauto en een personenwagen is in de nacht op de rijksweg in Jutphaas de 51-jarige heer J. Krams uit Amsterdam om het leven 'gekomen. China heeft zondag de Russische leiders ervan beschuldigd, de revo lutie van 1917 te verraden. Het riep op tot onverzoenlijke strijd tegen 'hun politiek. Ingezonden mededeling Da's hele andere kaas Da's een sneetje Ingezonden mededeling Nieuw! Trouwt Maggy Warren met een moordenaar? Of niet? Ademloos van spanning leest u het nieuwe vervolgverhaal 'De enige Getuige' van beroemde Mignon G. Eberhart... Mode-voor-Mamenl Mannen worden steeds modebewuster, maar wie koopt de mode voor mannen? Herenmode 1965 - in de nieuwe Eva. Koningin en Prins in de West. En... Eva's fotograaf Harry Pot reisde mee. Maakte fijne kleurreportage. Dit nummer gaat u bewaren! En nog véééél meerKoop vlug Eva. Of - nog beter - abonneer u. Veel leuker. Krijgt u Eva elke week keurig thuisbezorgd. Kost minder bovendien. Nü doen. Eva, Postbus 163, Leiden. Eva is van nu. Eva is énig! De maan niet ontstaan uit de aarde, doch uit kosmisch stof

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 8