't is weer tijd voor iets voor z'n fiets! Dictatuur in Brazilië Chefarine,, 4" doet won deren bij pijn of griep! Chefarine .4* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 november 1965 Nr. 19885 BLIK DOOK HET WERELD VENSTER Enige weg voor Lastris Uranco Toen yeneraal Cast els Branco na (le revolutionaire beweging in april 1.964, die een eind maakte aan het bewind van president Goulart van Brazilië, aan de macht kwam, heeft hij zeer onomwonden gezegd dat zijn leiding slechts ten doel zou hebben om aan de chaos in het land, die door het regime-Goulart nog was ver groot, een einde te maken. In dit streven is president Branco in de anderhalf jaar van zijn rege ring maar zeer gedeeltelijk geslaagd en dat kan niemand hem al te zwaar aanrekenen. /Jy heeft ernstige po gingen gedaan om onder een liberale en zo democratisch mogelijke leiding Brazilië in economisch opzicht voor uit te helpen, maar de taak waar voor hij zich claarbij gesteld zag is zo groot en gecompliceerd dat :y moeilijk in zo'n kort tijdsbesteek is Le vervullen. Vandaar het groeiende verzet te- yen de persoon en het bewind van Branco .vooral van rechtse zijde en reactionaire kringen in het legerdie het Branco zwaar aanrekenen dat hij geen harde lijn", geen „linha dura" volgt. Links of rechts? Die kritiek nam nog aanmerkelijk in betekenis toe toen Branco kortgele den toeliet dat de vroegere president Kubitschek van zijn vrijwillige bal lingschap te Parijs naar Brazilië te rugkeerde, wat gezien werd als een aanmerkelijke steun aan de linkse elementen die destijds onder Goulart de boventoon waren gaan voeren. Om aan de groeiende dreiging van een rechtse militaire staatsgreep - waarover reeds geruime tijd geruch ten de ronde deden - te ontkomen, heeft Branco ingegrepen, waarschijn lijk net op tijd. Hij heeft, daarbij voornamelijk gesteund door de ge matigde groepering in het leger die aan de revolutie van april 1964 trouw was gebleven, op forse wijze een groot aantal bevoegdheden aan zich getrokken, daarmee in feite een dictatuur vestigend die weliswaar een kwaad is, maar erger moet voor komen. Welke zijn nu de voornaamste maatregelen die Branco heeft geno men? Dictator Met voorbijgaan aan de wil van het congres en gesteund door het le ger heeft hij allereerst middels een presidentieel decreet de politieke partijen tijdelijk opgeheven. Voorts geeft het decreet de president het recht wetten uit te vaardigen en de grondwet te wijzigen. Hij mag de staat van beleg afkondigen, een be voegdheid overigens waarvan Bran co tengevolge van de gematigde re acties op zijn ingrijpen geen onmid dellijk gebruik heeft hoeven te ma ken. De volgende presidentsverkie zing, die op een door Branco te be palen dag zal worden gehouden en niet ioats in de bedoeling lag in ok tober van het volgend jaar, zal door het congres geschieden en niet door middel van een referendum. Branco zal waarschijnlijk tot 15 maart 1967 aanblijven, maar niet herkiesbaar zijn. Ken andere ingrijpende bestuurs wijziging betreft het recht dat de president is verleend om het Hoog gerechtshof, waarin tot nu toe elf rechters zitting hadden, met vijf le- Ingozonden mededeling Vier middelen in êên tablet helpen elkaar endoen wonderenl Keurig zakdoosje (ledig) gratis bij uw apotheker of drogist. President Hector Garcia Godoy van de Dominicanase republiek heeft zondag verklaard de terreur in het land te zullen uitroeien. Hij heeft een aantal mensen laten aanhouden die verdacht worden van ondermij nende activiteit. De gezondheidstoestand van ko ningin Elizabeth van België gaat goed vooruit, aldus is officieel in Brussel medegedeeld. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt tc Utrecht UTRECHT, 8-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 206 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor; luxe paar den f 950 tot f 1450; werkpaarden f 900 tot f 1350; oude paarden f 725 tot f 1280; 3-jarige paarden f 800 tot f 1170; 2-jarige paarden f 700 tot f 925; veulens f 300 tot f 625; hitten f 650 tot f 850. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 2,40 tot f 3,~; jonge paarden por kg geslacht gewicht f 3,tot f 3,30, De handel was willig. den tot zestien uit te breiden, waar door Branco dus grote invloed kan uitoefenen op de rechterlijke macht. Tenslotte kan de president de poli tieke rechten van iedere burger voor tien jaar opschorten en het mandaat van iedere gekozen functionaris te niet doen. Wel al deze maatregelen beoogt Branco, zoals hij bekend maakte een einde te maken aan de „corruptie en subversieve acties" in het land. Of hem dat zal gelukken, en of zijn po- iitit krachtig genoeg zal blijken om de tegenkrachten her hoofd te blij ven bieden, zal de toekomst moeten leren Door het overlijden van de La- bour-afgevaardigde Henry Solomons is de meerderheid van de regering- Wilson in het Lagerhuis tot èén stem teruggebracht. Solomons overleed zondag op 62-jarige leeftijd. Een aantal Afrikaanse landen heeft een commissie in het leven ge roepen om de mogelijkheden van militaire huip aan de Afrikaanse be volking van Rhodesië te bestuderen. Dit werd maandag verklaard door Mohammed Sajnoen, assistent-secre taris van de organisatie voor Afri kaanse eenheid. Overstroming in grot van Lourdes LOURDES, 7-11. De grot van Lourdes, die jaarlijks door duizen den katholieke bedevaartgangers uit de gehele wereld wordt bezocht, is zondag onder water komen te staan door het buiten haar oevers treden van een rivier als gevolg van het smelten van sneeuw in de Pyreneëen Brandweerlieden pompten de grot leeg. Het water bereikte in de grot der verschijning het altaar en richt te in de sacristie enige schade aan. De talrijke kostbaarheden waren echter tijdig in veiligheid gebracht. Een 30-jarige Portugese arbeider is in het gebied van Lourdes door het water meegesleurd en vei-moedelijk verdronken. „Flitsen" uit het buitenland KEIGHLEY. De gemeenteraad van de Britse plaats Keighley heeft toestemming verleend voor naakt zwemmen in een der plaatselijke zwembaden. LONDEN. Voor de Londense recht bank Old Bailey is de zaak geopend tegen de 61-jarige werkloze arbeider Kempton Bunton, die ervan beschul digd wordt het door Goya geschil derde portret van de hertog van Wel lington, ter waarde van 1.4 miljoen gulden, uit de National Gallery in Londen gestolen te hebben. ORANJESTAD (Aruba). De Itali aanse tanker „Acredina" is voor de haven van San Nicolas op Aruba op de rotsen gelopen. Het tankschip ver minderde geen vaart, toen de loods aan boord moest komen. BRAZZAVILLE. De twee Kongo's, Leoopldstad en Brazzaville, hebben hebben besloten opnieuw diploma besloten opnieuw diplomatieke be trekkingen aan te knopen. Ook het sedert de politieke spanningen tus sen beide landen gestaakte pontver- keer over de Kongo zal worden her vat. DJAKARTA. De particulier sec retaris van Dipa N. Aidit, de leider van de Indonesische communistische partij, is in de omgeving van Solo op midden-Java gearresteerd, meldt ,Berita i'oedha' FLORENCE. Enkele uren nadat een chirurg een in Florence geboren Siamese tweeling had gescheiden is een van de twee jongens overleden. De jongens waren met hun middel aan elkaar gegroeid en de chirurg moest snel opereren omdat htm toe stand slecht was. PELAHATCHIE .Ook in Pelahat- chie, in de staat Mississippi, is een ne ger dood 'geschoten. Hier werd het dodelijk schot gelost door een politie - man. SANTIAGO. Duizend mensen heb ben voor de Argentijnse ambassade in Santiago, 'de Chileense hoofdstad, onder het roepen van leuzenmili taire maatregelen tegen Argentinië geëist. Zij trachtten het gebouw bin nen te dringen maar werden door de politie tegengehouden. NEW DELHI. De Verenigde Staten hebben India laten weten, dat zij hun bondgenoten in de NAVO en de cen- tralcverdragsorganisatie hebben ge vraagd Pakistan geen militaire hulp te verstrekken. Dit heeft de Indi sche minister van defensie, Swaran Slngh, maandag in het parlement bekendgemaakt. SOLO. Bij Solo, op midden-Java, hebben Indonesische parachutisten negen vrouwen neergeschoten, die zich voor oprukkende tanks plaats ten en weigerden opzij te gaan. De vrouwen waren volgens e enbekend- ma'king van het leger lid van een communistische vrouwenbeweging. PANAMA. Koning Leopold, de voormalige vorst der Belgen, is in verband met de ziekte van zijn moe der, koningin Elisabeth, zaterdag middag per vliegtuig uit de stad Pa nama naar New York vertrokken, op weg mui e Brussel, Lulrtor naar ,,'t la weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u., zo. 10.30 en 18.45 c India heeft maandag in een nota aan China opnieuw de onmiddellijke vrijlating geëist van drie Indische soldaten die in Sikkim door de Chi nezen ontvoerd zouden zijn. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Generale Synode tot predikant voor bijzondere werkzaamheden: kand. A. Veldstra, Utrecht. Bedankt voor Lopik: T. Lekker- kerker, Hagestein; voor Hillegom (vak. F. Brouwer)J. v. Winterswijk, Zevenbergen. Ger. Kerken Beroepen te Berkum en te Rotter- dam-PernisG. Sinia, Ee (Fr.) te Halfweg: G. Morsink, Aalten; te Dinteloord, Koudum en te Mariën- berg: kand. D. Elderman, Midwolde (Fr.); te Stellen'dam-Melissant: kand. H. J. Hasper. La Chapelle sur Avey- ron (Frankrijk). Aangenomen naar Bloemendaal (vak. P. N. Kruiswijk): D. J. Roos, 's-Gravenhage-Oost; naar Amster dam (drie vak.): J. H. Baass-Gra- venhage-West; E. Pijlman, Wasse naar-Zuid en dr. D. v. Swi'gchem, Kampen. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Thesinge: J. Tijmes, Doesburg. Ger. Gemeenten Aangenomen naar Genemuiden H. Ligtenberg, Oudemirdum, die be dankte voor Opheusden. Herv. Gemeente Bruinisse Bij enkele kandidaatstelling wer den le Bruinisse als ouderling van de Ned. Herv. gemeente herkozen de heren S. A. Jumelct en W. A, Jume- let, also diaken Ja van den Berge en als ouderling-kerkvoogd de heren B. de Gi'oot en Jac. Goudzwaard. Eveneens bij enkele kandidaatstel ling werd als ouderling gekozen de heer J. Otte-Meermans. In de. vakature C. W. van der Werf zijn voor ouderling twee kan didaten gesteld: de heren J. van Bre da en B. de Groot; in de vakature aanvulling II werden 'kandidaat ge steld de heer G. J. Wirtz en mevr. J. IJzelenberg-Goudzwaard. In de vakature diaken L. van den Berge werden voor 'diaken kandidaat ge steld de 'heren: G. J. Helmendach, H. L. Resteloo en C. Otte-de Waal. In de vakature ouderling-kerkvoogd D. Kik de heren W. van der Have en D. van Tui.fi. Kerk op bezoek bij Nederlanders in het buitenland UTRECHT, 8-11, De Nederlan- ders in Ethiopië ontvangen in de maanden december en januari pas toraal bezoek uit ons land van de oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt uit Bussum. In dezelf de tijd bezoekt: ds. A. W. Brink uit Zeist, emeritus-predikant van de Herv. Kerk, de Nederlanders in Per- zië. Deze pastorale reizen worden ge organiseerd door de commissie „Kerk Overzee" van de Nederlandse zendingsraad. Dezer dagen vertrekt met dezelfde opdracht ds. F. van Nieuwpoort, Hervormd predikant, voor Afro-Aziatische studenten in Leiden, naar de Nederlanders in West-Nigeria en Ghana. Ger. Gemeen ton OUDE TONGE. Woensdag 10 no vember. 2.30 en 7 uur. rR Mouw (dimkditg). SPORT VOETBAL Bruse Roys won verdiend van Beren (3—1) Na de teleurstellende nederlaag te gen Zaamslag van vorige week slaag den de Boys er zaterdag in om het BaaiTandse Beren met een neder laag naar huis terug Le sturen. Toen scheidsrechter J. Roelof de strijd liet beginnen bleek de thuisclub invallers te tellen voor O. Kos- tense en Henk v. d. Ouden. Bruse Boys begon al direct goed met alles op de aanval te gooien maar het eer ste doelpunt kwam toch aan de an dere kant. Er was een kwartier ge speeld toen C. Pa uwe een voorzet van rechts feilloos inschoot (0-1). Toch bleef de thuisclub vaak in de aanval en rechtshalf Roest stuwde voortreffelijk, zodat de voorhoede veel kansen kreeg. De eerste serieuze scoringskans voor de groen-witten ontstond toen Schults over links een voorzet lan ceerde, welke door Jan van der Sar juist werd overgeschoten. Jammer was het dat de overigens aardig spe lende Jan Jonker de bal te lang bij zich hield, waardoor de Beren-ver dediging steeds weer kon ingrijpen. De goed naar voren gekomen Nico Pankow schoot juist naast en ook een als voorzet bedoeld schot van Van Rhoon had 'beter lot verdiend. Scheidsrechter Roelof zag zich daarna genoodzaakt enkele waar schuwingen uit te delen aan het ad res van Schults, wat uiteindelijk zo veel inihield, dat hij nog in het veld mocht blijven. Na de rust moest de thuisclub te gen de wind inspelen, maar dat be tekende niet dat het nu minder ging. Er werd enthousiast gespeeld en er waren nauwelijks twee minuten ge speeld of het publiek zag de gelijk maker in de touwen vliegen. Schults had zich goed vrijgespeeld en doel man Piet van Wingen van Beren was kansloos (1-1). Dit doelpunt inspireerde de boys tot betere prestaties en vooral links buiten Van Rhoon werd steeds ge vaarlijker. Nadat Joruker van dicht bij. had naast geschoten namen de groen-witten na een kwartier spe len de leiding. Van Rhoon gaf een afgemeten voorzet aan Van der Sar. Deze draaide zich even om en Van Wingen (doelverdediger van het Zeeuws zaterdagelftal) stak geen hand naar het schot uit (2-1). Bru wist nu dat het kon en de Be ren kregen het zwaar te verduren. Nauwelijks twee minuten later werd wederom Van Rhoon de grondlegger van het derde doelpunt. De ex-Brou- vvenaar gaf een hoge voorzet in de richting van het doel, waar Schults (de scheidsrechter had er nu geen kind meer aan) al klaar stond om Van Wingen nummer drie uit het net te laten halen (3-1). Toen het zo goed liep dadht iedereen dat de Bru- sK-overwinning wel groter zou wor den. maar dat laatste kwam niet uit. Niettemin werd het een verdien de en kostbare overwinning, want de Boys hadden weer hard een paar punten nodig. VOETBAL Brouwershaven II-Z.S.C. 0-1 De Brouw-reserves hebben hel za. terdagmiddag niet kunnen klaren tegen het bezoekende 2.S.C., dat een snel partijtje voetbal op de mat de monstreerde zowel in de voorhoede, waar Louwerse en Elenbaas snelle sprinters bleken en in de achter hoede met een doortastende gebroe ders Dorreman en Coomans. De thuisclub zocht het teveel Ln indivi dueel sjdcI waarbij het zo nodige sa menspel ontbrak, mede doordat ver schillende spelers zich teveel op hoopten en elkaar soms in de weg liepen. Al in de eerste minuut moest Koster op de doellijn redden toen doelman De Jonge uit positie was gespeeld. De thuisclub speelde voor de straffe wind, zodat v. d. Weel c.s. het met verre passes konden probe ren. Ondanks verwoede pogingen van Bos en Van Oeveren was de Z. S.C.-achterhoede niet te verschalken. In de 5e minuut brak Louwerse door na een misser van Koster en zijn schot betekende 0-1. Doelman De Vrieze moest een hard schot van v. Oeveren corner stompen en aan de andere zijde schoot Elenbaas enige malen .net naast. De ruststand bleef 0-1. Na de rust werd Brouw in de verdediging gedrongen wat diverse corners tot gevolg had. In de 7e mi nuut priemde Coomans een corner goed inkopte (0-2). Een minuut la ter precies dezelfde herhaling door op maat voor doel welke Louwerse dezelfde spelers (0-3). Nog eenmaal moest doelman De Jonge zwichten en wel in de 23e minuut voor een schot van Elenbaas, die hiermede de eindstand op 0-4 bracht. Simon de Waard sprak voor Nuts-conibinatie tcBiirgh Voor 35 jaar.... BURGH, 8-11. Een der meest aan trekkelijke avonden op cultureel ge bied die er momenteel geboden wor den is het optreden van de bekende Rotterdamse cineast Simon de Waard. Elk jaar bezoekt deze be gaafde globetrotter een vreemd land, doet er zijn indrukken op en legt deze vast in woord, dia en film. Dit jaar bezocht hij Polen en in Burgh kon vrijdagavond een bijna volle zaal, bestaande uit leden van de 'bekende combinatie Nut, Huis vrouwen en Vogelwacht, genieten van zijn reisverhaal. Tevoren werd 'de heer de Waard ingeleid door de Vogelwachtvoorzit ter, de heer J. P. C. Boot, die het goed deed een zo volle zaal te kun nen verwelkomen. Met het bekende 'gezegde: „Wanneer iemand verre reizen doet, kan hij veel verhalen", gaf hij de avond over aan de heel de Waard. Spreker, als altijd goed van de tongriem gesneden, begon met te zeggen dat Polen in het centrum van Europa ligt. Het is een zeer bijzon der land geweest, want dan weel was het groot, soms klein en zelfs is het een tijd lang geheel van de aard bol verdwenen. In het harnas van het communisme botst het in bijna alles met onze westerse begrippen. De benzine kost 90 cent per liter, waarvoor men soms een uur in de rij moet staan. Een klein Flatje (ty pe 600) kost er f 12.000, terWijl het borreltje (wodka) er drie gulden kost. Moderne steden m Ondanks het nadeel van enorme verwoestingen die in de tweede we reldoorlog vooral de steden troffen, is in Polen toch veel herbouwd en sommige grote plaatsen zijn beslist modern. Warschau, de hoofdstad, is niet meer te herkennen en is hyper modern, Mot ghetto is geheel mot do grom! gelijk gemaakt en op deze vlakte verrijst flat na flat. Ongeveer 230 meter hoog is het paleis voor kunsten en cultuur.. Een stadion kan 100.000 bezoekers bevatten en dicht 'bij staat het standbeeld van Chopin. Het moderne neemt af in. steeds" gro tere mate hoe verder men oostelijker komt tot aan de grens met Rusland. In deze omgeving ligt een enorm oerbos, in totaal 130.000 ha. groot waax-van 55.000 ha. in Polen. Polen bezit verder een Nationaal Pai*k met wilde bisons. De katholieke kerken zijn in dit communistisch land overvol. Deze godsdienst wordt niets in de weg ge legd. Andere grote steden zijn Bres- la u, Dantzig en de mooiste stad van Polen, Krakau. De aanwezigen heb ben zeer genoten van het gebodene, waaraan de dia's en films het hunne bijdroegen. De heei' N. H. Lysen, voorzitter van de Nutsafdeling, dankte aan het einde de 'begaafde spreker, waarbij hij opmerkte dat de heer de Waai-d al 15 jaar op Schouwen komt. Troepen, gesteund door pantser wagens, sloten maandag in Djakaria de dichtbevolkte oude stadswijk af en 'doorzochten huis voor huis om na te gaan of er wapens verborgen wer den gehouden. In 'het oude stadsdeel wonen voornamelijk Chinezen. ALICANTE. In tegenwoordigheid van de Nedeiiandse ambassadeur in Spanje, mi\ C. W. A. Baron van Haersolte, zal St. Nicolaas woensdag a.s. in Alicante scheep gaan naar Amsterdam, waar hij op 22 novem ber wordt verwacht. NOORDWELLE. In verband mei de ongunstige toestand in de land bouw besloten kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. kerk de pach ten over het dienstjaar 1930 met 20 pet. te verlagen. ZIERIKZEE. Hel V.V.V.-bestuur reikte onderscheidingen uit aan de winnende winkeliers van de etala gewedstrijd. Z1ERIKZEE. Voor het Nulsdepar tement sprak de wereldreiziger dr. W. G. N. van der Sleen over Nieuw- Guinea. RENESSE. Leerlingen van de o.l.- school voerden hel toneelstukje „De kleermaker en de kaboutersonder leiding van hel onderwijzendperso neel op. ZIERIKZEE. Hier is een kerkelijk fonds gevormd, dat gelden verzamelt voor de elektrifikatie van de Nieuwe Kerk. ZIERIKZEE. De tellers voor de komende volkstelling, werden i?i hun hoedanigheid geïnstalleerd op een bijeenkomst ten stadhuize. OOSTERLAND. Het Chr. Gemengd Koor „V.Z.O.S." gaf in de Conferen tiekamer een goed geslaagde uitvoe ring. NIEUWERKERK. Dc chr meis- jesvereniging Dorcas" vervaardigde 84 kledingstukken, die aan 44 be hoeftige gezinnen werden uitgereikt. ZIERIKZEE. In het Huis van Nas sau werd hel traditionele „Kweek- schoolavondjc" gehouden. Ingezonden mededeling 'n geschenk voor va tier? Ingezonden mededeling zó zacht zó geurig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5