emene vergadering der V.N. over toelating van Peking-China Minister Den Uyl over de vleesprijzen Gelijke beloning mannen en vrouwen Kappers willen tarieven verhogen Noodlanding op zee Verzoek hervatting ontwapeningsgesprek Vliegtuig in V.S. stort neer - 58 doden Bouwvakkers willen primair meer loon MINISTER VONDELING VOOR MILDERE VERHOUDING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 november 1965 122ste jaargang Nr. 19885 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redaktaur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. Toogdag Zeeuwse dir. geref. jeugdverenigingen Amerikaanse afgevaardigde: „Niet zwichten voor chantage" NEW YORK, 8-11. „De Verenigde Naties zouden zwichten voor open lijke chantage als de Chinese volks republiek ais lid zou worden toe gelaten". Dit heeft de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg maandag bij het begin van het debat van de algemene vergadering over toelating van communistisch China tot de volkerenorganisatie gezegd. Goldberg zei voorts dat toelating van China als lid van de V.N. „de vernietiging van de ordelijke en pro gressieve wereld zou betekenen bij de opbouw waarvan de V.N. de af gelopen 20 jaar hadden geholpen. De Amerikaanse afgevaardigde sprak na Hoeot Sambath van Cam bodja. die om toelating van commu nistisch China vroeg en een felle aanval deed op het door het buiten land ingestelde regiem op Formosa (nationalistisch Cina)". Goldberg die over „Peiping" sprak (in plaats van Peking) zei voorts dat toelating door China zou worden ge zien als een aanmoediging om op zijn „pad van geweld" voort te gaan. „Dit zou door Peiping worden gezien als een beloning voor zijn internationaal wangedrag". De nationalistisch China afgevaar digde Lioe Sjieh zei dat toelating van communistisch China van af brekende en demoraliserende invloed zou zijn. Wijzend op de ontwikkelin gen in Indonesië zei Sjieh; „Des te nauwer een land verbondon is met Peking, des te meev is het blootge steld aan de communistisch China infiltratie en ondermijning". Rusland De afgevaardigde van de Sowjet- Unie, Nikolai T. Fedorenko, drong aan op onmiddellijke toelating van Peking. Hij was van mening dat de „vertegenwoordigers van de failliete kliek van Tsjiang Kai Sjek uit de volkerenorganisatie verdreven moes ten worden". Dit was in het belang van de volkerenorganisatie zelf en de Internationale vrede. Marges kleinhandel te hoog Dalende rundvleesprijzen in de komende maanden DEN HAAG, 8-11. Het Bedrijf schap voor het Slagersbedrijf is thans bereid gebleken een duidelijke mededeling te doen uitgaan aan de vleesverkopende bedrijven, waarin er op wordt aangedrongen in de ko mende maanden de prijzen van de voornaamste soorten rundvxlees bij gelijkblijvende inkoopprijzen aan merkelijk te doen dalen in die be drijven, waarin de daling van de in koopprijzen tot nu toe niet of niet vclledig in de eindprijzen is doorge geven. De minister van economische za ken deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Kessel (K.V.P.). De minister wil er van uitgaan dat deze aandrang tot aanvaardbare prijzen zal leiden. In de eerstkomende weken zal uit voort gezet te prij swaarn emi n gen worden nagegaan in hoeverre deze verwachting zal worden verwerke lijkt. Van de resultaten van deze waarnemingen zal afhangen ol' het nodig zal zijn verdergaande maatre gelen te overwegen. Voor wat betreft varkensvlees wil de minister zijn definitieve stand punt binnenkort kenbaar maken, zo dra een onderzoek naar de inkoop prijzen van een aantal individuele vleesverkopende bedrijven is afge sloten. Tc lioge marges In zijn antwoord aan mej. Kessel deelt de minister voorts het volgen de meer. Uit de resultaten van een onderzoek naar het verloop van de verbruikersprijzen voor rund- en vakensvlees valt de conclusie te trekken, dat de afwisselende stijgin gen en dalingen van de inkoopprij zen voor rund- en varkensvlees in DEN HAAG, 8-11. Naar de mening van minister Veldkamp (soc. zaken en volksgezondheid) blijft ons land zeker niet achter bij de toepassing van het beginsel inzake gelijke be loning van mannen en vrouwen. De bewindsman heeft dit meegedeeld aan de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid aan de Tweede Kamer. Van de 75 collectieve arbeidsover eenkomsten waarin bepalingen over vrouwenarbeid zijn opgenomen, wordt in 35 gevallen de gelijkheid geheel of vrijwel geheel gerealiseerd. In elf gevallen wordt de beloning op 95 procent van die van de mannen gesteld, in 24 gevallen op 90 procent en in vier gevallen op 85 procent. KRACHTVELD DER AARDE WASHINGTON, 8-11. De V.S. hebben van Cape Kennedy in Florida een satelliet gelan ceerd. de Geos-A, mei behulp waarvan men de wereld nauw keurig in kaart wil brengen en meer te weten komen omtrent het zwaartekrachtveld van de aarde. De afstand van de 175 kg. zware kunstmaan tot de aarde varieert van 1.111 tot 1.769 km. Het is de eerste sa telliet die uitsluitend geodeti sche gegevens zal verzamelen. 1964 en 1965 op zodanige wijze in de detailhandel zijn doorberekend, dat de verbruikersprijzen inmiddels ge middeld op een hoger niveau zijn gekomen dan bij juiste toepassing der prijsgedragsregels aanvaardbaar zou zijn. Hieruit kan worden afge leid dat de marges van de kleinhan del in vlees, gezien als gemiddelde van de in de praktijk toegepaste marges, momenteel te hoog liggen. Weer bij bombardement op dorp in Vietnam SAIGON, 811. menwerpers van Vijf jachtbom- het type „Sky- hawk" van het Amerikaanse korps mariniers hebben zondag bij vergis sing het dorp Loc Thoeong Hiet in Midden-Vietnam gebombardeerd. Een vrouw werd gedood en tien dor pelingen liepen verwondingen op. Hel bombardement was een gevolg van een fout in het doorgeven van coördinaten. De aanval werd met behulp van radar van grote hoogte uitgevoerd, zonder gebruik van waarnemingsinstrumenten. De Rus noemde de opmerkingen van de Amerikaanse afgevaardigde Goldberg tendentieus, wijdlopig en omslachtig. Hij deed ook nog een scherpe aanval op de Amerikaanse politiek in zuid-oost-Azië. In dit verband brandmerkte hij de verkla ring van de Amerikaanse regering, dat zij bereid is om zonder vooraf gestelde voorwaarden over Vietnam te onderhandelen, als „huichelarij". DEN HAAG, 8-11. De kappers aangesloten bij de Nederlandse Ver eniging van Ondernemers in het Kappersbedrijf (Nevok), hebben maandag tijdens een congres van hun vereniging in het Kurhaus te Scheveningen besloten de tarieven met een nog nader te bepalen per centage te verhogen. Zulks in ver band met de inwerkingtreding van de nieuwe C.A.O. voor het kappers- bedrijf, waarbij de lonen aanzienlijk zijn verhoogd. De Nevok heeft reeds stappen on dernomen om te komen tot een prösgesprek met de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, teneinde goedkeuring te ver krijgen voor haar plannen. KOPENHAGEN8-11. Een viermo torig C-54 vliegtuig, dat vaak leden van de Deense koninklijke familie vervoerde, heeft maandag in het Kattegat een noodlanding op zee ge maakt. Het toestel zonk bi7inen zes minuten, doch de negentien inzitten den wisten het tijdig te verlaten. Een in de buurt vissende boot bracht hen aan wal. Het vliegtuig was op weg van Ko penhagen naar Groenland toen na een half uur vliegen alle motoren de geest gaven. De gezagvoerder zocht in het Kattegat een boot op en zette zijn toestel daar vlak bij op het wa ter. De niet-zwemmers klauterden in een rubberboot, terwijl de overi gen de korte afstand naar de vis sersboot zwommen. Sommigen van ons kwamen dank zij de rubberboot met droge voeten over, aldus de pi loot. Met het wrak verdween niet alleen de bagage van de passagiers naar de bodem van de zee maar ook de kerstpost voor een aantal afgelegen dorpen op Groenland. VER. NATIES, NEW YORK, 8-11. De politieke commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft maandag met 83 stemmen voor, geen tegen en 6 onthoudingen een resolutie goedgekeurd waarin om spoedige hervatting van de Geneef- se ontwapeningsconferentie wordt gevraagd ter bespreking van een in ternationaal verdrag inzake het te gengaan van de verbreiding van kernwapens. De resolutie was ingediend door de acht niet-verbonden landen die aan de onwapeningsconferentie deele- men. Tot de voorstemmers behoorden de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië. De landen die zich van stemmen onthielden waren Frankrijk, Cuba, Guinea. Mali, Pa kistan en Roemenië. De Russische afgevaardigde Fedo renko verklaarde dat het verdrag te gen de vei'spreiding van kernwapens HAMBURG. In het voormalig concentratiekamp Neuengamme is een mo nument onthuld ter nagedachtenis van de tienduizenden mensen, die er tussen 1938 en 1945 om het leven zijn gekomen. In Neuengamme hebben vele inwoners uit Putten het leven gelaten. Het gedenkteken bestaat uit een 27 meter hoge kolom en een kunstwerk van Frangoise Salmon voorgrondIn een lange rij marmeren platen staan de namen van 31 landen, waaruit de slachtoffers afkomstig waren. CINCINNATI, 8-11. Naar schat ting 58 mensen zijn om het leven ge komen toen een Boeing-727 van de „American Airlines" met 62 inzitten den maandagavond taat bij zware regenval in de buurt van het vlieg veld van Cincinnati neerstortte. Zes mensen, onder wie de gezag voerder, zouden de ramp overleefd hebben. Aanvankelijk was gemeld dat er 100 mensen in het toestel za ten. Het contact met het straalvliegtuig dat van New York op weg was naar Cincinnati, werd verbroken toen de piloot voorbereidingen voor de lan ding trof. Het toestel kwam neer op ongeveer twee km van de landings baan die gebruikt had moeten wor den. Mensen uit de buurt hebben ontploffingen gehoord toen het ver ongelukte. De directeur van de luchthaven van Cincinnati zei later dat er nu geen pogingen gedaan zullen wor den om de lijken, die zich nog in het vliegtuig bevinden, daaruit te halen. Er was nog ruim een halve tank met brandstof in het toestel en men was bang voor nieuwe ontploffingen. een even belangrijke stap in de rich ting van ontwapening zou kunnen zijn als het verdrag van Moskou waarbij het houden van bovengrond se kernproeven is verboden. Bij een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens zou West-Duitsland ech ter elke aankoop of gebruik van kernwapens moeten worden verbo den. Gewelddaden in Nigeria LAGOS, 8-11. Bij een nieuwe golf van 'gewelddaden die zich vorige week in West-Niigeria voordeed zijn 97 mensen gedood, zo is maandag in Lagos van officiële zijde meegedeeld. Enkele tientallen huizen en auto's zijn in brand gestoken en honderden mensen werden gewond. UTRECHT, 8-11. De bouwvak arbeidersbonden zullen bij de ko mende loononderhandelingen in de eerste plaats pleiten voor een reële verbetering van de inkomenspositie naast volledige compensatie van de huurverhoging en andere prijsstij gingen, die worden getaxeerd op 4,5 a 5 procent. Dit blijkt uit een brief die de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond aan zijn ruim 80.000 leden heeft verzon den. Nog deze maand zullen de c.a.o. voor het bouwbedrijf en de dertien c.a.o.'s voor de nevenbedrijven, die in maart, respektievelijk april van het volgend jaar aflopen, worden op gezegd. Bij deze c.a.o.'s zijn ongeveer 300.000 werknemers betrokken. De A.N.B. heeft in zijn ledenbrief een reeks wensen geformuleerd, die in de komende weken in afdelingsver gaderingen en de beleidsinstanties van de bond zullen worden bespro ken, De onderhandelingen met de werkgevers beginnen volgend jaar. Het noemen van een looncijfer Mensen, overheid, statnskwesties en duurdoenerij Grote afstand tussen publiek en volksvertegenwoordigers UTRECHT, 8-11. „Het moet mo gelijk zijn, de wat kille verhouding tussen de mensen en de Overheid wat milder te maken, ondanks het feit dat we in ons land veel kouwe kak en statuskwesties hebben". Dit heeft de minister van finan ciën, dr. A. Vondeling, verklaard in een interview met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Deze „duur doenerij" noemde de bewindsman de „Duitse kant" in het Nederlandse volk. Voorbeelden ervan zijn de vol gens hem waanzinnige lijst van ti tels in de zakagenda's en de konin klijke onderscheidingen naar rang en stand. Hij deelde mee, dat het ka binet deze zaken zal bekijken en dat het beraad erover al begonnen is. De afstand tussen de mensen en de door hen gekozen volksvertegen woordigers is groot, aldus minister Vondeling, die hieraan toevoegde dat ministers niet hoog op een voetstuk staan maar doodgewone mensen zijn die ook fouten kunnen maken. Boeman Enthousiast was de heer Vondeling over de ruim duizend brieven die hij heeft binnengekregen na zijn op roep aan het Nederlandse volk, hem te schrijven als men meende dat de Overheid op bepaalde punten kan bezuinigen. De minister zei, dat hij deze oproep niet terwille van zijn eigen populariteit heeft gedaan. Hoe wel de minister van financiën vaak als „boeman" fungeert, hoopt hij dat de mensen door deze en andere ac tiviteiten met meer onbevangenheid tegen de Overheid en de politici zul len gaan aankijken. Over de Rijksbegroting zei dr. Vondeling, dat, als hij bij de voorbe reiding daarvan met het V.V.D.-plan voor bezuiniging was gekomen, het kabinet-Cals gevallen zou zijn. Op de vraag, hoe lang hij minister van financiën zal blijven, bleef hij het antwoord schuldig. Wel verklaarde hij, dat hij het wenselijk en van gro te betekenis vindt, dat de grootste politieke partij, de K.V.P., ook eens de portefeuille van financiën gaat beheren. Met betrekking tot de loonpolitiek merkte hU op: „De mensen zeggen wel dat de socialisten vreselijke col- lectivistcn zijn, maar tk sta achter een vrijere loonpolitiek". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ware eenvoud in groot, ware grootheid is eenvoudig. acht de A.N.B, thans nog niet ge wenst. Wat betreft de werktijdver korting, meent het bondsbestuur van de A.N.B., dat de bouwnijverheid „op dit psychologisch vrij kwetsbare punt" niet voorop dient te lopen. Betoging in Djakarta tegen de communisten C DJAKARTA, 9-11. In Djakarta zijn vandaag (dinsdag) 100.000 anti-com- murtistische Indonesiërs bijeengeko men om hun trouw te 'betuigen aan president Soekarmo en de strijd krachten en het verbod van de In donesische communistische partij te eisen. Men vroeg om „verplettering" van het internationale neo-kolonialisme, kolonialisme en imperialisme en een snelle vernietiging van de beweging van 30 september, die achter de mis lukte staatsgreep heeft gestaan. Kind na auto-ongeval aan gevolgen overleden DEN HAAG, 8-11. De achtjarige Leopold Schriel uit Rotterdam is maandagmorgen overleden aan de gevolgen van een auto-ongeval. Met zijn moeder en zijn oma zat hij in een personenauto, die in de nacht van zondag op maandag in Rhoon op de Groene Kruisweg frontaal in bot sing 'kwam met een andere perso nenauto. De beide vrouwen werden zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De be stuurder van de andere auto werd licht gewond. De oorzaak van hel ongeval is nog niet bekend. In een ziekenhuis te Chapel Hill in de Amerikaanse staat Noord-Ca- rolina heeft men maandag een „Sia mese tweeling - twee meisjes van zeven maanden - na een operatie van vier uur kunnen scheiden. Dc toestand van de meisjes is bevredi gend hoewel zij nog niet buiten ge vaar zijn. Rustig weer Verwachting tot woensdagavond; Overdrijvende wolkenvelden met in de zuidelijke provincies kans op enige regen; elders op de meeste plaatsen droog weer; vannacht en morgenochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige, in hoofdzaak oostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 10 nov. Zon op 7.51, onder 16.57. Maan op 17.42, onder 9.19. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.55. Maan op 18.18, onder 10.4). Volle maan; 9 nov. te 5.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE; 10 nov. 3.56 v.m. 16.07 n.m. 11 nov. 4.31 v.m. 16.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 nov. 3.26 v.m. 15.42 n.m. 11 nov. 4.03 v.m. 16.17 n.m. Springtij: 11 nov. HET WEERÖVERZICHT DE BILT. 9-11. Het K.N.M.I. deelt mede; Een uitgebreid gebied van ia- ge luchtdruk, dat de gehele oceaan beslaat, reikt tot in het westen van het Europese continent. Boven mid- den-Europa handhaaft zich een ho- gedrukgebied. Een kleine randsto- ring heeft de afgelopen 24 uur de ingang van 'het Kanaal bereikt. Deze trekt opvullend in oostelijke richting maar zijn verpaatsingssnelheid is niet groot. Onder invloed van de sto ring draait de wind naar oostelijke richting. Van tijd tot tijd veroor zaakt deze storing wat bewolking, maar het ziet er naar uit dat alleen in het zuiden van ons land er kans bestaat op wat regen. Elders blijft het waarschijnlijk drooog weer. Bij de Azoren daalt de luchtdruk als gevolg van een depressie die van de Zuid-Atlantische oceaan naar het noordoosten trekt. In het tempera- tuurverloop komt over het algemeen wienig verandering. De Indonesische raadgevende vergadering heeft president Soekar- no een lijst overhandigd, waarop de namen voorkomen van 102 personen die betrokken zouden zijn geweest bij de jongste staatsgreep. Gevechten in Vietnam SAIGON. 9-11. Bij gevechten tus sen Amerikaanse parachutisten, ge steund door Australische infanterie, en sterke eenheden van de Vietcong op rond 50 km. ten noordoosten van Saigon zijn volgens Amerikaanse ge gevens minstens 110 guerillas!rijders van de Vietcong gesneuveld. Het gevecht heeft zich maandag voorgedaan nadat de Amerikanen en Australiërs al verscheidene dagen in hot gebied hadden rondgetrokken zonder contact met de vijand te ma ken. Volgens de eerste berichten zijn de Amerikaanse cn Australische ver liezen gering. Amerikanen onderzoeken foto's Russische raket WASHINGTON. 8-11. De Ameri kaanse regering is een technisch on derzoek begonnen naar aanleiding van Russische verklaringen volgens welke de Sowjet-Unie over ruimte raketten beschikt die vanuit hun baan om de aarde tegen elk doel op aarde kunnen worden ingezet, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken maandag meegedeeld. Hangende het onderzoek weigert men in Washington de .juistheid van de tijdens dc revolutieherdenking afgelegde verklaringen te erkennen. Doden vallen op Java SINGAPORE, 8-11. De 30-sop- tember-opstandelingen hebben op Midden-Java 251 mensen gedood en 322 huizen platgebrand, aldus een maandag in Singapore opgevangen bericht van Radio-Djakarta.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1