Inter-geallieerde dodenherdenking in Westerkerk, Amsterdam De Veiligheidsraad en Voor-Indië De V.N. en China Noord-Vietnam kan kwestie nooit met geweld regelen Kunnen „windjammers" worden gered? Kracht Vietcong bij Plei Me gebroken? Bestand op Cyprus Indonesische mohammedanen besluiten tot voeren van „heilige oorlog" Amerikaans-Cubaans akkoord over uitreis van vluchtelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Maandag 8 november 1965 122ste jaargang Nr. 19884 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. OM 10-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakfeur: M. J. Bij de Vaste, tel. Ot 110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,65; per week 45 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per sluk. Dc begroting der gemeente lirninisse Per schip door Europa AMSTERDAM, 6-11. In de Wes terkerk te Amsterdam is zaterdag middag de jaarlijkse officiële her denkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de geallieerde ge vallenen, die namens het koninklijk paar werd bijgewoond dcor de chef van het militaire huis van hare ma jesteit de koningin, de luitenant-ge neraal vlieger H. Schraper. Deze week staat in vele geallieerde lan den in het teken van dc herdenking der oorlogsdoden. De herdenking in ons land werd geopend met deze in- tcr-gealliccrdc herdenkingsdienst onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgravencomité. De minister van defensie werd vertegenwoordigd door generaal- majoor F. E. Wagerwerff. Voorts wa ren aanwezig dertien ambassadeurs, een charge d'affaires Eerste Kamer voorzitter mr. J. A. Jonkman ,de ge volmachtigde minister van Suriname dr. J. F, E. Einaar, -de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall. Verder vele burgerlijke en militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van verschillende organisaties en kerk genootschappen. Toespraken werden gehouden door pater Henry Scholtens o.s.c., hulp- aalmoezenier bij de Amerikaanse luchtstrijdkrachten op Soesterberg, die besloot met een uitspraak van wijlen president Kennedy: „Vraag Gevecht met „beatniks" in Rome ROME, 6-11. In Rome is het op de „Spaanse trappen" tot een gevecht gekomen tussen ongeveer dertig stu denten van de Romeinse universiteit en een vijftigtal buitenlandse „beat niks". De studenten waren van plan de buitenlanders te ontdoen van hun overvloedige haardos, doch de slacht offers verzetten zich fel. Toen de po litie tusenbeide kwam, bleek één van van „beatniks" een gebroken neus te hebben opgelopen. Enkele dagen ge leden w'erd een groepje „beatniks" uitgewezen, onder \vie een Nederlan der, die geweld had gebruikt tegen een politieman. Amerikaanse verliezen in Vietnam WASHINGTON, 6-11. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdagavond bekendge maakt dat tot 31 oktober bij acties boven Noord-Vietnam 133 gevechts toestellen verloren zijn gegaan. Zes daarvan zijn door raketten van de grond af neergeschoten, de meeste andere door normaal luchtafweerge schut. Naar schatting zijn sinds het begin van de acties in februari 41.500 aanvalsvluchten ondernomen. NEW YORK, 6-11. De veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft vrijdag de opstelling verlangd van een tijdschema voor het terugtrek ken van de Indische en Pakistaanse troepen. Van dit tijdschema is sprake in een bij de raad ingediende ontwerp resolutie, die na moeizame onder handelingen is samengesteld door Bolivië, Ivoorkust, Maleisië, Neder land en Uruguay. niet wat kan je lot voor jou doen, maar wat kun jij doen voor je lot", dominee H. A. Visser, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam en pasteur A. Richardot, predikant bij de TEglise Wallonne te Amster dam, die met gebed sloot. Kransen Terwijl de Amsterdamse politie- kapel gedragen muziek speelde, leg de de vertegenwoordiger van het koninklijk paar, gevolgd door de an dere autoriteiten en vertegenwoor digers der buiten- en binnenlandse oudstrijders-organisaties en enkele andere organisaties kransen bij de katafalk, die voor de kansel was op gesteld. Naast de katafalk stonden zes hoge witte kaarsen en op de vier hoeken hadden soldaten van de ko ninklijke landmacht de dodenwacht betrokken. De kranslegging werd af gesloten met -het plechtige trompet signaal The Last Post, waarna stilte volgde. Direct daarna schalden de vrolijke tonen van de Reveille dooi de gewelven van dit oude kerkge bouw. Met 'het gezamenlijk zingen van het gezang „Blijf bij mij Heer", werd de herdenkingsdienst afgeslo ten, waaraan muzikale medewerking werd verleend door Henk Loohuys (orgel) en Henk Kroes (bas-bariton). De bij de katafalk neergelegde kransen werden zondagmiddag op de geallieerde oorlogsgraven op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam geplaatst, na een korte plechtigheid in de aula. SAIGON, 8-11. Het contact tussen eenheden van de Vietcong en twee compagniën van de eerste cavalerie divisie van de Amerikaanse lucht macht by het kamp Plei Me, is zon dagavond verbroken. Beide partyen zyn zondag in zware gevechten ge wikkeld geweest in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam, op een twaalftal kilometers van Pei Me. NEW YORK, 8-11. Voor het eerst in ruim twee jaar zal de Algemene Vergadering van de V.N. heden- maandag weer de kwestie van Chi na's toelating tot de volkerenorgani satie aansnijden. Het grootste deel van de waarne mers gelooft dat het resultaatwel weer hetzelfde zal zijn als altijd sinds het eerste debat over deze kwestie in 1949-, nl. verwerping van Peking's aanspraken op de zetel van China in de Verenigde Naties. Maar in diplomatieke kringen helt men zo langzamerhand wel tot de mening over, dat het dit keer wel de laaste keer zou kunnen zijn dat de Alge mene Vergadering neen zegt tegen communistisch China. En deze opvatting zou nog meer steun' krijgen als de voorstanders van Peking's toelating voor de eerste keer een enkelvoudige meerderheid kre gen. De kwestie is het vorig jaar niet besproken, omdat de assemblee toen niet kon werken door het geschil over de stemrechten van landen/le- dén die schulden aan de V.N. had den. Prins Bernhard is op het paleis Amaliënborg in Kopenhagen de gast geweest van koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken. Rusk over Vietnam WASHINGTON, 6-11. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op een pers conferentie nog meer zware strijd in Zuid-Vietnam voorspeld, waaraan pas een einde zou komen wanneer Hanoi tot het inzicht kwam dat het het zuiden niet met geweld kon on derwerpen. Er bestonden aanwijzingen dat nog twee Noordvietnamèse regimenten 4 DEN HAAG, 6-11. Een internationale race over de oceanen van hooggetuigde „windjammers" gecombineerd met een toto of sweep- f stake, dat is het plan van de gepensioneerde kapt. lt. ter zee A. Kroese uit Den Haag, thans werkzaam bij de G'altex. 4 Het plan beoogt de redding van de ruim twintig ouderwetse zeil- 4 schepen van dit type die nog over de wereldzeeën varen. Ze zijn f meest in gebruik bij opleidingsinstituten voor de zeevaart van dc verschillende zeevarende landen en vrijwel alle staatsbezit, i Het „reden" van dergelijke zeilschepen is evenwel een kostbare i aangelegenheid daar het perfect moet gebeuren vanwege dc grote f risico's voor schip en bemanning. De heer Kroese speculeert met zijn plannen op dc gevoelens van romantiek, die zo velen telkens 4 weer naar de havenkades drijven als er zo'n statig schip ligt afge- 4 meerd. Ook vindt hij dat een zeeman, al vaart hij op een modem t schip, toch geen betere opleiding kan krijgen dan op ccn zeilschip van dergelijke allure, daar hierop teamgeest, durf, discipline cn J leiderschap veel meer tot hun recht kunnen komen. 4 De bestaande zeilschepen verkeren thans in nood, niet door hun eventuele slechte toestand, maar door het feit dat de vloot niet J door nieuwbouw wordt aangevuld. Om dit nu toch tc vcrwczonltf- k ken ontwierp de heer Kroese zijn T.N.P. (The Nauticrown Plan) dat l een gedetailleerd schema geeft van dc activiteiten rond de voorge- stelde races. Ook dc financiering krijgt in dit schctsplan dc nodige f aandacht. in Zuid-Vietnam waren gearriveerd. De minister was overigens de me ning toegedaan, dat dit niet hoefde te betekenen dat de Noordvielname- se autoriteiten een „nieuw drama tisch besluit" hadden genomen om de strijd op grotere schaal te gaan voeren. De Amerikaanse autoriteiten schatten dat 7500 man gei-egelde troepen van het Noord Vietnamese le ger thans in Zuid-Vietnam strijden. De Verenigde Staten waren, aldus Rusk, nog altijd bereid tot vredes besprekingen, maar Hanoi noch Pe king had ook maar enig teken van bereidheid daartoe gegeven. De di plomatieke kanalen bleven niette min open. Noord-Vietnam zal de kwestie niet met wapengeweld kun nen regelen. „Dat is uitgesloten: Wij zijn vastbesloten erop toe te zien dal dit niet gebeurt", zo zei Rusk. Volk achter regering De minister zei verder nog, dat de meerderheid van het Amerikaanse volk achter de Vietnam-politiek van de regering staat en nooit 'iou toe staan dat de Verenigde Staten zich aan hun verplichtingen onttrokken. Hij verwierp de beschuldiging, dat de leiding van de strijd geheel is overgegaan in handen van het Pen tagon en dat de militairen in Was hington de diplomaten hebben ver drongen. Rusk zei met nadruk dat wanneer zich Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam bevinden, dit bijna uitsluitend het geval is omdat „de minister van buitenlandse zaken" dit noodzakelijk acht. De minister be treurde de betogingen in Amerika tegen de Amerikaanse politiek, om dat deze in Hanoi en Poking aanlei ding kunnen tgeven tot misverstand. Er kon echter geen sprake zijn van overheidsmaatregelen tegen die de monstraties, omdat die in een de mocratie mogelijk moesten zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Y Beter weten en tegenspreken Zijn twee lelijke gebreken. Dank zij de invallende duisternis konden de eenheden van de Viet cong, die volgens een Amerikaanse woordvoerder voor een belangrijk deel uit Noordvietnamese soldaten bestonden, zich vrijwel ongemerkt terugtrekken. De Amerikanen zijn echter van mening dat de weerstand van de Vietcong hier gebroken is en wel voornamelijk door de nieuwe bommen die zij gebruikt hebben. Deze bom is een soort vergaarbak van „kogeltjes", die zich op een be paalde hoogte boven de grond opent. De vrijgekomen kogeltjes versprei den zich en ontploffen als granaten. Flinke stroken grond worden dan letterlijk omgewoeld. Dit zou veel effect sorteren in het dicht begroeide hoogland. Premier Ngoejen Cao Ky van Z. Vietnam is maandag uit Saigon ver trokken naar Zuid-Korea, waar hij vier dagen zal blijven. Men verwacht dat hij de .Zuidkoreaanse regering om hog meer militaire steun zal vrar gen en haar zal polsen over de mo gelijkheid om Zuid-Vietnamese troe pen opleidingsfaciliteiten in Korea te verschaffen. Zuid-Korea heeft op het ogenblk 18.000 man in Vietnam. NEW YORK, 6-11. De veiligheids raad, die zich op verzoek van Tur kije heeft beziggehouden met de toe genomen spanning op Cyprus, is uit een gegaan na een verzoek van zijn voorzitter, de Boliviaan Fernando Ortiz, op beide partijen om hun uiterste best te doen verslechtering van de toestand op het eiland tegen te gaan, en een mededeling van se cretaris-generaal Oe Thant, dat door beide partijen in het gebied van Fa- magoesta een bestand is afgekon digd. Op zijn laatst in 1970 zullen de grote 1500 ton binnenvaartschepen, die thans alleen op de gekanaliseerde stukken van de Rijn en de Main kunnen varen, het in aanbouw zijnde kanaalgedeelte tussen de Westduitse steden Bamberg en Neurenberg (onze luchtfoto) passeren. Daarmede zal dan een nieuw ge deelte van de langste waterweg van Europa - die de Noordzee met de Zwarte Zee zal verbinden - voltooid zijn .Bij de aanleg van dit kanaal werd door de erbij betrokken ingenieurs een zeer moeilijk probleem met succes opgelost; namelijk dat van het behoud van het landschap. Zo werden bij de rivieren Main en Regnitz grote stukken van de rivierbedding verlegd, zonder dat het landschap iets van zijn idyllisch karakter heeft verloren. In de ha ven van Neurenberg eindigt echter tot nu toe deze transeuropese waterweg - om 133 km. meer zuidelijk aan de bovenloop van de Donau in Regensburg, weer ie beginnen. In ieder geval zolang de financiering van een ander ge pland kanaalgedeelte - tussen Neurenberg en Regensburg - niet is gewaar borgd. Elk van de twaalf naties, die met hun schepen gebruik maken van het „Rijn-Main-Donau-kanaal", zou een deel van de bouwkosten voor haar rekening nemen. De daarvoor benodigde investeringen raamde men op 1,2 miljard gulden - onder voorwaarde, dat de bouwprijzen de komende 10 tot 15 jaar stabiel blijven. Anti-communisme houdt aan Morgen iets meer wind Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar later ook enkele wolkenvelden; op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, mor gen af en toe vrij krachtige zuide lijke wind; weinig verandering in temperatuur, 9 nov. Zon op 7.49. onder 16.58. Maan op 17.16, onder 7.56. Volle maan: 9 nov. Ie 5.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 nov. 3.18 v.m. 15.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 nov. 2.49 v.m. 15.07 n.m. Springtij: 11 nov. HET WEEROVERZIUI'I DE BILT. 8-11. Hel K.N.M.I. dedt mede: Gedurende het weekeinde voltrok zich een wijziging in de al gemene luchtdruk verdeling, welke tot gevolg had, dat de aanvoer van koude lucht uit het oosten vervan gen werd door aanvoer van voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht uit het zuiden. Cp verschillende plaatsen in het zuiden van het land steeg de temperatuur zondag tot 19 graden. Op de oceaan bevindt zich thans een zeer groot lagedrukgebied dat zich uitstrekt van Ierland tot bij New-Foundland, terwijl zich daar omheen een gordel van hogedrukge- bieden uitstrekt welke over Europa reikt van Skandinavië via het Al pengebied naar Spanje en Noord- Afrika en vervolgens verder naar het westen op de oceaan. Randstoringen van het depressie gebied op de oceaan zullen komende dagen over de Britse eilanden naar het noorden afzwenken en in ons land de zuidelijke winden nu en dan in kracht doen toenemen. De aan voer van zachte lucht houdt dan ook aan. De kans op regen is morgen nog klein, daar de invloed van het hogedrukgebied in onze omgeving nog overheerst, maar er kan wel la ter wat meer bewolking komen. DJAKARTA. 6-11. Een kwart mil joen Indonesische mohammedanen, die vrijdag een massabijeenkomst in Tasikmalaja, op west-Java, bijwoon den hebben daar besloten een „heili ge oorlog" tegen de communisten te gaan voeren. Zij willen hierbij sa menwerken met het leger. De militaire bevelhebber van Ta sikmalaja zei op de bijeenkomst, dat anti-communistische betogers in zijn district, waar gebouwen van commu nistische en communistisch-gezinde organisaties werden verwoest, geen straffen behoeven te vrezen. „Hoe kunnen wij het ï'evolutionaire volk beschuldigen, dat spontaan heeft ge handeld", zo vroeg hij onder luide bijval. Vijf politieke partijen op west-Su- matra hebben de centrale regering verzocht de huidige anti-communis tische plaatsvervangende gouverneur luitenant-kolonel Sofjan Djoenaid, tot gouverneur van west-Java te be noemen, zo meldt de correspondent van het A.N.P. in Djakarta. De vorige gouverneur, die commu nistische sympathieën had, werd als voor de mislukte staatsgreep ontsla- Vijfentwintig politiebeambten zijn er zondag met veel moeite in geslaagd acht jonge mensen los te maken, die zich aan de vlaggemast voor de Amerikaanse ambassade in Kopenhagen hadden geketend uit protest tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam. gen. De linkse partijen zijn tegen be noeming van Djoenaid. Noor cl- Sumartr a Op Noord-Sumatra hebben zeven politieke partijen er bij de regering op aangedrongen de gouverneur van Noord-Sumatra, generaal Ooeloeng Sitepoe, op grond van zijn commu nistische sympatheën te ontslaan. Zij beschuldigden de gouverneur ervan zevenhonderd miljoen roepia gege- vail V311 20 liietei'i ven te hebben aan een communisti sche leider ter financiering van de staatsgreep. Man overlcefl Naar de correspondent van het A. N.P. uit Djakarta meldt heeft het Indonesische ministerie van voorlich ting het fel anti-communistische dagblad ,.Api" een verschijningsver bod opgelegd. Het blad kwam vrij dag niet uit. ,.Api" was het meest ge lezen orgaan in Djakarta na de staatsgreep van 1 oktober. Het blad deed veelvuldig aanvallen op minis ter Soebandrio. waarbij het hem bij na dagelijks in spotprenten van op portunisme en steun aan de commu nisten en hun staatsgreep betichtte. AMSTERDAM. 6-11. Dc 27-jarige sloper B. Weenin'k uil Groningen, bezig met hijswerk in de Wester Suiker Fabriek te Amsterdam, heeft een val uit de ca. 20 meter hoogge legen vijfde verdieping overleefd. Hij struikelde op 't moment waar op hij omlaag zou worden getakeld doch had het geluk neg juist op tijd de htjslijn te kunnen grijpen. De man droeg dikke slopershandschoe nen zodal hij zich pijnloos kon laten zakken. Bij het neerkomen in een stapel ijzerafval brak hij zijn rechteron- derbeen. Hij is in het Wilhelmina- gasthuis ter verpleging opgenomen. WASHINGTON, 6-11. Met ingang van uiterlijk 1 december zullen per maand 3.000 tot 4.000 Cubaanse vluchtelingen die verwanten in de Verenigde Staten hebben, hun land kunnen verlaten krachtens een ak koord tussen de V.S. cn Cuba, dat dank zy de goede diensten van de Zwitserse ambassade in Havanna tot stand is gekomen. President Johnson maakte de tot standkoming van de overeenkomst zaterdagmiddag bekend op zijn boer derij te Johnson City in Texas, waar hij herstellende is van zijn galblaas- operatie. Hij zei verheugd te zijn over het akkoord. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde di rect dat de overeenkomst in geen enkel opzicht wijziging brengt in de Amerikaanse politiek ten aanzien van het bewind van dr. Fidel Castro. Het. denkbeeld van het laten gaan van Cubanen die zulks wensen, werd op 28 september door de Cubaanse leider gelanceerd. Hij zei toen dat de regering in Havanna geen be zwaar had tegen het vertrek van Cu banen. Volgens hem verhinderden „de imperialisten" dat dc betrokke nen hun paradijs binnenkwamen". Onduidelijk Enkele dagen later gnf president Johnson als zijn mening te kennen, dat de verklaring van Castro „on duidelijk" was. Daarop stelde de Cubaanse pre mier de haven Camariica open voor kleine schepen uit Florida, waarmee Cubaanse ballingen landgenoten wil den komen ophalen. Ook wilde hij tweemaal per dag een vliegtuig tus sen Cuba en Florida laten vliegen voor 'het overbrengen van vluchte lingen. De Amerikanen maakten bezwaar tegen de oncontroleerbare binnen komst van Cubanen en streefden via de Zwitserse ambassadeur in Ha vanna, die hun belangen op Cuba behartigt, tot een gedetailleerde over eenkomst tc komen. Dit is nu pas na langdurige besprekingen gelukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1