GENERAAL DE GAULLE STELT ZICH TOCH KANDIDAAT Tegengaan waterbederf Zeeuwse meer Meer auto voor uw geld CORTINA f 5975,- Vluchtelingen uit Cuba verdronken Wereldbevolking vermeerderde in één jaar tijds met zestig miljoen SPANNING OM RHODESIE IS OPNIEUW TOEGENOMEN <-<3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 iioveiulier 1965 122ste jaargang Nr. 19883 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTiE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijn! maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uilgave: dinsdag, donderdag eft- vrijdag.'- Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Land- en tuinbouwschool Zierikzee officieel geopend Herkiesbaar voor liet presidentschap PARIJS, 4-11. - President De Gaulie heeft donder dagavond meegedeeld zich herkiesbaar te stellen voor het presidentschap. In een televisietoespraak van tien minuten tot het Franse volk zei De Gaulie onder meer: „Ik geloot my gereed te moeten houden tot het voortzetten van mijn taak, wel wetend welk een inspanning dat vergt, maar ervan overtuigd dat ik op het ogenblik Frankrijk zo het beste dien". De „historische verkiezingen" van 5 december a.s. kunnen Frankrijk succes of ontrouw je gens zichzelf brengen. „Ik hoop, ik geloof, ik weet zeker dat Frankrijk dank zij u zal overwinnen", aldus het Franse staatshoofd. De generaal, die op 22 november 75 jaar wordt, maakte met de be kendmaking van zijn kandidaatstel ling op de dag van Sint Charles, een einde aan maandenlange onzeker- heid. Ais officiële reden voor het langdurige stilzwijgen is opgegeven, dat De Gaulie de verkiezingsperiode zo kort mogelijk wilde houden. Het „ja" van de president werd in Frank rijk vrij algemeen verwacht na een reeks vage aanwijzingen in de afge lopen weken. De Gaulie liet niets aan het. toeval over om het geheim tot ihet laatste moment te 'bewaren. De t.v.-ploeg, die de toespraak don derdagmiddag in het Elysee opnam, mocht het paleis niet verlaten voor de uitzending er was. Frankrijk in een wereld die door on metelijke gevaren wordt bedreigd, „onze onafhankelijkheid, herwonnen zonder onze vriendschappen te ver loochenen, de samenwerking met die landen waar onze kolonisatie uit de tijd en vaak bloedig was geworden, een eenheid van west-Europa - tót stand te brengen onder billijke voor- waai'den, zodat Frankrijk zichzelf kan blijven en ons gehele continent zo spoedig mogelijk kan besluiten als één geheel de weg naar vrede en vooruitgang te volgen". De gehele wereld wacht met span ning af, aldus de president, „of u datgene wat wy naar buiten toe tot stand hebben gebracht, gaat goed keuren of te gronde richten, of u datgene waarmee wy nog bezig zijn gaat steunen of verhinderen". TWEEDE KAMER Zeven jaar De normale ambtstex-mijn van de Franse president is zeven jaar, maar sommige kringen menen dat De Gaulie zijn grote invloed zal aan wenden om bij de algemene verkie zingen in 1967 de Gaixllisten opnieuw een meerdex'heid in het parlement te bezorgen en daarna zal aftreden ten gunste van een Gaullistische leider. De president zei donderdagavond in zijn toespraak nog, dat de toe komst van de Franse republiek ver zekerd zou zijn, wanneer hij de „volle en massale steun" van het volk kreeg. Gebeurde dat niet, dan hoefde volgens hem niemand eraan te twijfelen, dat de republiek spoedig ineen zou storten en dat Frankrijk - „maar ditmaal zonder enige moge lijkheid tot redding" - een „nog rampzaliger verwarring" zou onder - gaan dan het vroeger had meege maakt. Goedkeuring Het is aan het Franse volk - aldus de pi-esident - te beslissen of „ons land vernieuwingswerk al dan niet zal kunnen voortzetten". Er viel xn- dexdaad nog veel te doen, maar „wat zou er van terecht komen wanneer de staat, overgeleverd aan de par tijen. weer verviel in onmacht?" „Welk een nieuwe impuls zal de re publiek daarentegen krijgen wanneer degene, die de eer heeft aan het 'hoofd ervan te staan, door u in zijn totale mandaat is goedgekeurd?" aldus De Gaulie. Ook op het spel stonden, zo ver klaarde De Gaulie, de positie van DEN HAAG, 4-11. De vrees voor waterbederf in het Zeeuwse meer na afsluiting van de Oosterscheide, was ook in enige leden van de begro tingscommissie voor verkeer en wa terstaat in de Tweede Kamer geva ren. Biologen en enige ingenieurs waar schuwden onlangs, dat op diepe plekken 'het zoute en het zoete water rxiet zou vermengen. Daardoor zou op de bodem een proces van x*otting en bederf kunnen ontstaan, waar- door het zoete water in 'het meer zou kunnen worden bedorven. 'Prof. dr. E. J. Moeys plotseling overleden NIJMEGEN. 4-11. Tijdens een Ia- culteitsvergadering is plotseling de Nymecgse hoogleraar prof. dr. E, J. Moeys overleden. Prof. Moeys vestigde vorige week de aandaclxt van geheel Nederland op zich, toen onder zijn supervisie een groot medisch team een hartope ratie volgens nieuwe methodiek uit gevoerd werd op het Tilburgse meis je Diny Kerkels. Bij dit meisje werd een aangetaste hartklep vervangen door een nieuwe hartklep van eigen lichaamsweefsel Prof. Moeys, die 47 jaar is gewor den, leed zelf al ruim een jaar aan een ernstige hartaandoening. Prof. Moeys was sedert J958 aan de Nijmeegse universiteit verbonden als hoogleraar. Daarvoor was hij hoofd van de chirurgische afdeling in het Sint Elizabeth ziekenhuis in Tilburg. Ingezonden mededeling HAVANNA. 4-11. Voor de'kust van Mexico is een boot met 44 vluch telingen uit Cuba vergaan. Slechts negen passagiers 'konden worden ge red. De vissersboot wat klandestien met de vluchtelingen op weg naar dc Verenigde Staten, toen zij in de vroege ochtend van woensdag op een rif liep, tien kilometer uit de kust. Twee Cubaanse vissersvaartuigen hebben wrakstukken, gevonden en elf lij-ken. che zij In Mexico aan land hebben gebracht. Verkeersvciligheklsuota nog in «lit zittingsjaar DEN HAAG. 4-11. Nog dit zittings jaar zal minister Suurhoff bij de Kamer zijn verkeersveiligheidsnota indienen, zo heeft hij donderdagmid dag meegedeeld in do openbare com missievergadering van verkeer en waterstaat. Deze nota zal - zeker wat dc financiële voorstellen betreft - bepaald geen „Deltaplan voor de verkeersveiligheid" worden. De mi nister kon niet beloven dat de nota nog voor Pasen de Kamer zal berei ken. Minister Suurhoff deelde deze vr-ees niet. Het bedoelde proces is ook voorgekomen in de afgesloten Brielse Maas en in het Veerse meer. Vermenging van zout en zoet water vond daar tenslotte plaats onder in vloed van de wind. Indien zulks niet overal in de Oosterscheide, het la- tere Zeewse 'meer gelukt, dan zal door inblazing van lucht op grotere diepte die vermenging tot stand ge bracht worden. Veiligheidsraad over de Portugese gebieden NEW YORK, 4-11. De Veiligheids raad is onder voorzitterschap van de Boliviaan Fernando Ortiz Sanz don derdagavond begonnen met een be handeling van de kwestie der Portu gese gebieden in Afrika, op aandrang van 32 Afrikaanse landen. K.V.P. secretaris over controverse met P.v.il.A. AMSTERDAM. 4-H. De situatie die is ontstaan door de brief van de heer Nederhorst, staat een hartelyke samenwerking tussen de twee grote regeringspartijen, de K.V.P. en de P.v.d.A. op het ogenblik in de weg. Dit heeft donderdagavond de se cretaris van de K.V.P., dr. L. A. H. Albering, tevens lid van de Tweede Kamer, gezegd tijdens een interview in het K.R.O.-actualiteitenprogram ma „Brandpunt". Van een crisis in de samenwerking mag men echter volgens hem rxiet spx*eken. Men moet zich hoeden zowel voor over- als voor onderschatting. Prinses Margaret in V. S NEW YORK, 4-11. Prinses Mai-ga- ret van Engeland en haar echtgenoot lord Snowdon, zijn donderdag in New York aangekomen voor een tournee van 'drie weken in de V.S. waarbij zij vier steden zullen bezoe ken. BRUSSEL. De rechtbank in Brug- ge 'heeft een in Gretna-Green in Schotland gesloten huwelijk ongel dig verklaard, waarbij een 17-jarig meisje met een 21-jarige Belg tegen de wil van 'haar ouders in de echt werd verbonden. NEW YORK, 4-11. De wereldbe volking is in een jaar tyds met zestig miljoen gestegen tot een totaal van 3,220 miljoen midden 1964, zo staat tc lezen in een V.N.-rapport dat don derdag is gepubliceerd. Hel rapport maakt deel uit van een serie publikaties die het statistisch bureau van de V.N. eens per kwar taal uitgeeft. De meeste mensen wonen in Azië, namelijk 1,783 miljoen. Europa volgt met 440 miljoen, Afrika heeft 304 miljoen, Noord-Amerika 286 miljoen, de Sowjet-Unie bijna 228 miljoen, Zuid-Amerika 162 miljoen en Ocea- nië 17.100.000 inwoners. De bevolking van China wordt op 686 miljoen mensen geschat, India volgt daarop met 471.624.000, aldus Het gaat goed niet de K.L.M. DEN HAAG, 4-11. Indien de hui- di'ge ontwikkeling van de K.L.M. zich voortzet, zie ik de mogelijkheid dat dit bedrijf in vijf of zes jaar het geleden verlies inverdient. Dit zei 'minister Suurhoff in de openbare vergadering -van de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. De K.L.M. zal - zo ziet het er naar uit, aldus de minister - in het lopende jaar een behoorlijke winst maken en ook voor het volgende jaar zijn de voor uitzichten gunstig. Met ingang van 'het komende jaar zal de regering de K.L.M. weer een lening van honderd miljoen gulden garanderen. Dit bedrag is al veel la ger dan in het verleden en boven dien leeft de verwachting, dat de K. L.M, van zulk een lening geen ge bruik zal behoeven te maken. De directie van de K.L.M. deelt mede, dat over 'het kwartaal juli t.m. september 1965 een winst behaald werd van f 42,9 miljoen hetgeen f 18,1 miljoèn meer is dan over de overeenkomstige periode in 1964. het rapport. De Sowjet-Unie komt op de derde plaats en de Verenigde Staten in vierde met 192.119.000 in- Indonesië komt in Azië op de dexde plaats met 102.200.000 mensen. Brazilië staat in Zuid-Amei'ika aan de spits met 78.809.000 in won ex-s. De getallen voor enige Europese landen zijn: West-Duitsland 56.097.000, En geland 54.066.000, Italië 50.955.000 en Frankrijk 48.417.000. de Theems °P LONDEN, 3-11. Omstreeks 30 wal vissen - de grootste met een lengte van acht meter - zijn woensdag tot Londen de Theems opgezwommen. Zeer tot teleurstelling van kikvors mannen die poogden een der dieren te vangen om de door een circusdi recteur uitgeloofde 100 pond onge veer 1000 gulden) in de wacht te sle pen, kwam de politie met een tachtig jaar oude maatregel opdraven waar bij het verboden is dieren in de Theems te vangen. Later ontdekte de politie nog het bestaan van een oude wet volgens welke op Britse ri vieren gevangen walvissen aan de kroon behoren. Ze behoren dood of levend aan de koningin" aldus de politie. Kiml geilooil door aanhangwagen EXLOO, 4-11. De 10-jarige Jan Veldhuis uit Exloërmond 'kwam don derdag om het leven toen hij van een met bieten 'beladen aanhangwa gen viel en onder een wiel terecht kwam. Het jongetje was op slag dood. Het jongetje zat met nog en kele andere kinderen op een bankje van de aanhanger, terwijl zijn vader de trekker bestuurde. Verbetering lot van Spaanse landarbeiders? MADRID. 4-11. Spanje neemt maatregelen om het lot van de land arbeiders te verbeteren, van wie er vorig jaar 215.000 .het platteland ver lieten omwi'Ile van hogere lonen in de steden. Verwacht wordt, dat het Spaanse parlement weldra een wetsontwerp voor nieuwe, sociale maatregelen ten behoove van landarbeiders in be handeling za'l nemen. Britse regering verwacht onafhankelijkheidsverklaring LONDEN, 4-11. De Britse rege ring heeft besloten de zitting van het parlement pas maandagmiddag 15.30 uur in plaats van heden (vry- dag) officieel te laten eindigen. Dc parlementair staatssecretaris, Her- bert Bewden, deelde donderdag mee dat premier Wilson hierdoor dc mo gelijkheid wilde behouden het La gerhuis de komende dagen op elk gewenst moment byeen tc laten ko men ingeval de blanke Rhodcsische minderheidsregering eenzijdig dc on afhankelijkheid uitriep. Dit is een zeer uitzonderlijke pro cedure, maar wij maken ook uitzon derlijke omstandigheden mee, aldus Bowden. Een moiie ter verlenging van de zitting werd onmiddellijk in stemming gebracht en goedgekeurd. In Salisbury heeft do Rhodesische premier Ian simifch donderdag een bijeenkomst van.vijf uur gehad met de parlementsleden van zijn partij, het Rhodesische front. Velen van ■hen zouden er ontevreden over zijn, clat 'het uitroepen van de onfahan- 'kelijkheid zolang wordt uitgesteld. In Salisbury wordt zelfs gesproken over de mogelijkheid van een partij revolte tegen de premier, wanneer deze akkoord gaat met de Britse voorwaarden inzake de iraadpleging van het volk door de voorgestelde koninklijke commissie. Voor Smith met zijn partijgenoten bex-aadslaagde zat hij een 'kabinets vergadering voor ter bespreking van de jongste voorstellen van Wilson, die inhouden dat de door de Rhode sische regering opgestelde amende menten op de grondwet van 1961 aan het Rhodesische volk in zijn geheel moeten worden voorgelegd, waarbij echter iedereen duidelijk moet wor den gezegd, dat Engeland van zijn kant 'het niet met die amendementen eens is. Na afloop van de partijbijeenkomst werd geen verklaring uitgegeven. Op vragen van verslaggevers over 'het resultaat van het overleg ant- woordde Smith: „U kunt zien dat wij een lach op het gelaat hebben", wat echter lang niet van allen kon wor den gezegd. Invoerbeperkingen In de Haagse Rolzaal is donderdag ochtend de ministerraad van de West Europese Unie begonnen. Voor de aanvang van de vergadering poseer den de deelnemers even voor de fo tograaf. V.l.n.r.: de Luxemburgse minister M. Fischbach, de Belgische staatssecretaris H. Fayatde Britse minister M. Stewart, de Nederlandse minister J. M. A. H. Luns, de Duitse minister G. Schroder, de Italiaanse staatssecretaris G. Lupis en de Fran se staatssecdetaris L. M. Habib-De- loncle. Dit nummer bestaat uit 12 p'agina's Het is ongezond nooit ziek Levenslang voor Ruby? DALLAS, 4-11. De px-ocureur-ge- neraal in 'het proces tegen Jack Ru by, Henry Wade, heeft donderdag in Dallas verklaard, dat hij het dood vonnis van Ruby graag gewijzigd zou zien in levenslange gevangenis straf. Zoals bekend is Ruby ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Oswald, de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy. Walvissen zwommen Z zijn. WAT tEQT VI BILT De Rhodesische regering heeft woensdagavond in voerbeperlringen afgekondigd om het wegvloeien van deviezen te beteugelen. Veel zaken lieden slaan namelijk met het oog op eventuele economische sancties tegen Rhodesië gi-ote hoeveelheden goede ren in. In de laatste twee weken van oktober is de deviezenvoorraad van Rhodesië met ruim 46 miljoen gul den - bijna zeventien procent - ge daald. Politieke kringen in Londen leiden uit de verlenging van de parle- mentszitting af, dat dc Britse rege ring ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van een Rhodesische onafhankelijkheidsverklaring in de komende dagen. Volgens sommige waairnemers kan het besluit echter ook bedoeld zijn om de Rhodesische regering te intimideren. Dinsdag 'begint het nieuwe zittingsjaar van het Britse parlement met het uit spreken van de troonrede door de koningin. Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond Plaatselijk mist of bewolking, maar ook enkele opklaringen; overwegend droog weer; in de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst; morgen overdag over het al gemeen lagere temperaturen dan vandaag, zwakke wind. 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 16.26, onder 4.04. 7 nov. Zon op 7,45, onder 17.02. Maan op 16.40, onder 5.18. 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00. Maaxx op 16.56, onder 6.35. Volle maan: 9 nov. te 5.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 nov. 1.19 v.m, 13.33 n.m. 7 nov. 2.00 v.m. 14.12 nm. 8 nov. 2.40 v.m. 14.51 n.m. BROUWERSHAVEN 6 nov. 0.59 v.m. 13.23 n.m. 7 nov. 1.37 v.m. 13.57 n.m. 8 nov, 2.13 v.m. 14.31 n.m. Springtij: 11 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan de kei-n bij Ierland ligt, heeft zich in de afgelopen 24 uur naar het Euxxj- pese vasteland uitgebreid. Hel ï'eikte vanmorgen tot in west-Rusland. Ten gevolge hiervan wejrd de wind zwak en daalde de temperatuur op ver schillende plaatsen in Noord-Bra- bant tol vier graden onder nul. In het noordwesten van het land dre ven enkele wolkenvelden van zee binnen, zodat het daar vanmoi'gen veel minder koud was. Het hoge drukgebied wordt geflankeerd door depx*essies. Een boven het westelijk gedeelte van de Middellandse Zee gelegen lagedi*ukgebied bracht tame lijk veel regen in noord-Itajië en noord-Spanje. Een depressie, die langs IJsland en Jan Mayen trok, veroorzaakte zware stormen aan de kust van Noorwegen. Beide depres- sies zullen echter weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. Het blijft hier rustig en droog weer met kans op meer uitgebreide mist in de nacht en ochtend, waar bij weer op vele plaatsen lichte nachtvorst zal voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1