IVOPOL Is uitstel nu afstel A.A.-conferentie uitgesteld ananen echte zijn HU voordelig SUK UW PIJN WEG MET EEN'AKKERT JE' Wat verbouwt de akkerman in 1970 Kosten ijsvrij houden haven Zijpe '62—'63 Storm teisterde duinen Texel en Ameland De kwnlifeifsfandpasta Herfstconferentie Morele Herbewapening in motel „De Zeeuwse Stromen" ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Do^rn.* 4 november 1963 Sr. 19882 BLIK DOOR HET WERELD j VENSTER kleintjes uit|j ket tiiwei uitijf /Ja&d Ingezonden mededeling Opnieuw is besloten de conferen tie van Afrikaanse en Aziatische lan den uit te stellen, misschien zelfs voor onbepaalde tijd. Hoewel hierover nog geen officiële mededeling is gedaan - dat zal pas gebeuren na de feeste lijkheden in Algiers naar aanleiding van de elfde verjaardag van het be gin van de Algerijnse opstand tegen Frankrijk - ziet het er naar uit dat de ministersconferentie die aan de topconferentie voorafgaat, binnen-» kort uiteen zal gaan zonder tot over eenstemming te zijn gekomen. Daamee is dan opnieuw Algiers als centrum van grootscheeps inter nationaal topoverleg afgevallen, evenals dat gebeurde in juni van dit jaar toen de conferentie tengevolge van het afzetten van president Ben Bella moest worden afgelast. Peking, dat destijds hemel en aar de heeft bewogen om het overleg te doen plaatsvinden, heeft zich ditmaal ontpopt als de grote spelbreker. Het heeft te kennen gegeven er geen prijs op te stellen aan het overleg deel te nemen wanneer de Sow jet-Unie ook aan de conferentietafel zou worden toegelaten. Breuk Deze Chinese weigering stelt eens Ce meer aan het licht hoever de Chi nese en Russische gezichtspunten op het ogenblik uiteen lopen en hel is geen wonder dat India munt uit deze Chinese weigering trachtte te slaan door voor te stellen de U.S.$.R., Ma leisië en Singapore juist wel uit te nodigen. De laatste twee landen zijn bepaald geen grote vrienden van In donesië, dat zich deze Indiase geste kan aantrekken. Klaarblijkelijk wil China openlijk doen weten dat het de Aziatische ge bieden van de Sowjet-Unie niet als werkelijk deel van de Russische re publiek beschouwt. Rusland wordt eens te meer in de „imperialistische" hoek gedrukt. Daar vijfentwintig landen zich er mee akkoord ver klaarden de U.S.S.R. uit le nodigen kwam Cina met zijn „principiële" houding nogal alleen te staan en is het doel van Peking, een leidende rol te spelen bij het Afrikaans-Aziati sche overleg, niet bereikt. Tegenhanger Wel is duidelijk geworden dat het idee van Afro-Aziatische eenheid een fictie is die niet verwezenlijkt zal worden en dat laat zich gemakkelijk verklaren: de interne tegenstellingen in de Afrikaanse en Aziatische lan den zijn immres niet minder groot dan bijvoorbeeld in Europa en het Amerikaanse continent. Behalve een veroordeling van het „imperialisme", waaronder in dit ge val stilzwijgend ook de expansie drang van het Russische communis me moest vallen, had China wellicht in Algiers nog een ander punt aan de orde willen brengen, namelijk de mogelijkheid om de Afrikaanse en Aziatische landen te verenigen in een organisatie die een tegenhanger zou kunnen vormen van de Verenig de Naties. Dit plan is door China nooit nader gepreciseerd, ook niet nadat Indone sië de V.N. had verlaten. Het heeft na enige voorzichtige Chinese proef ballonnetjes een zo weinig gunstig onthaal gekregen, dat China nu in Algiers een zo duidelijke splitsing in tivee kampen blijkt waarschijnlijk weinig hoop zal koesteren ooit nog met een dergelijk voorstel veel kans te maken. Ingezonden modedeling GEMEENTE DUIVELANP Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand oktober Geboren: 12 oktober: Adrians, dochter van M. C. Bolle en M. C. v. Buuren te Gosterland: 13 oktober: Adriana Maria, dochter van C. W. Bern en P. E. de Regt te Nieuwer kerk; 15 oktober: Jacoba Jannetje, dochter van J. M. Olree en P. H. Stouten te Oosterland; 17 oktober: Samuël Bastiaan, zoon van P. M. Flikweert en I. J. v. Klinken te Nïeuwerkerk; 18 oktober: Janna Ma ria. dochter van A. G. Hollander en G. oks te Sirjansland; 19 oktober: Jasper Adriaan, zoon van A. Bal en C. Schoenmaker te Oosterland; 19 oktober.' Johannes, zoon van J. Kal- jouw en L. Tevel te Oosterland; 27 oktober: Pieternella Elisabeth, doch ter van W. Dalebout en J. M. Zan- dij'k te Nïeuwerkerk; 28 oktober: Adriana Marina, dochter van J. J. v. d. Maas en M, C. Pankow te Ou- werkerk; 28 oktober: Adriaan Jan, zoon van S. Jille en J. C. v. d. Repe te Nieuwerkerk. Overleden: 8 oktober: Jan Kik, 77 jaar. echtgenoot van N. v. Domme len, Nieuwerkerk; 7 oktober: (te Zie- rikzee) Johannes Bolle, 53 jaar. echt genoot van J. Nou wen. Oosterland; 21 oktober: (te Zierikzee) Marinus Nikolaas de Bil, 57 jaar. echtgenoot van P. W. Flikweert, Nieuwerkerk. Gehuwd: 29 oktober: Joop Corne lls Adrianus Ribbens. 25 jaar, te Voorburg en Maria Hendrika van der Werf. 24 jaar, te Oosterland. Ingekomen: 13 oktober: C. Ren tier, van Halsteren naar Nieuwer kerk. Vertrokken: 6 oktober: J. van Put ten naar Amsterdam, van Nieuwer kerk; 6 oktober: P. J. van Putten naar Amsterdam, van Nieuwerkerk; 18 oktober: G. I. v. d. Heide naar Zierikzee, van Ouwerkerk; 20 okto ber: A. Bcogert en gezin naar Zie rikzee. van Nieuwerkerk: 22 oktober: P. J. Bolijn en gezin naar Vlaardih- gen, van Ouwerkerk; 25 oktober: J. Bolle naar Halsteren, van Ooster land; 25 oktober: B. F. J. Bournah naar Utrecht, van Oosterland; 26 ok tober: P. Peute en gezin naar Papen- drecht, van Nieuwerkerk; 29 okto ber: M. H. v. d. Werf naar 's-Gra- venhage van Oosterland AMSTERDAM. Circa 800 jonge ren uit alle windstreken van liet land hebben in de Brakke Grond te Amsterdam deelgenomen aan een jeugdtoneeldag. Deze „dag" werd ge. organiseerd door de sectie jongeren amateur toneel van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.). DEN HAAG. Op zondag 7 no vember vinden om 10 en 11 uur 's morgens in het kerkje van Blauw kapel de laatste diensten plaats van de meer dan zeventig diensten, die hier in 1965 vanaf eerste Paasdag zijn gehouden, speciaal voor men sen. die onderweg zijn. UTRECHT. Gevangenisstraffen die variëren van drie tot twaalf maanden met aftrek eiste de officier van justitie bij de Utrechtse recht bank dinsdag tegen vier Marokka nen, wegens het verhandelen of ge bruiken van het verdovende middel hennep (marihuana). HEERENVEEN. De 9-jarige H. Zwier is bij het plotseling overste ken van de rijweg aangereden door een personenauto. In zorgwekkende toestand werd de jongen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar hij aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het voegen van het Botlek- gebied bij de gemeente Rotterdam zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Dit betekent, dat bijna 2300 hectare met nog geen duizend inwo ners van de gemeenten Spijkenisse, Geervliet, Heenvliet, Zwartewaal en Rozenburg bij Rotterdam wordt ge voegd. UTRECHT. Het luchtvaartonder- derwijs in ons land beweegt zich weer in opgaande lijn. De verbete ring, die in 1964 in het algemeen is ingetreden in het wereldluchtver- keer, weerspiegelt zich in diverse opleidingen van de Rijksluchtvaart school. DEN HAAG. Het aantal gepen sioneerden dat uit het algemeen bur gerlijk pensioenfonds wordt betaald, is van 1 januari 1960 tot 1 januari 1964 gestegen van 130.000 tot 154,000. BORCULO. De 74-jarige land bouwer B. J. Reurink te Geesteren (gem. Borculo), is toen hij op de fiets van een begrafenis kwam, plotseling de voorrangsweg Borculo-Ruurlo overgestoken. Hij werd aangereden door een personenauto en was op slag dood. DEN HAAG. Door de Deltadienst van Rijkswaterstaat in Den Haag is aanbesteed het maken en leveren van betonnen eenheidscaissons met bijbehorende opzetstukken. De laag ste inschrijver was de Combinatie Brug Oosterschelde voor een bedrag van f 592.500,en de hoogste de N. V. Hei en Bouwbedrijf Geka voor een bedrag van f 2.010.000, VELP. De 78-jarige A. J. van Hagen uit Velp is, toen hij te voet in zijn woonplaats de rijksweg Arnhem -Zutphen overstak, aangereden door een personenauto. Hij is in een Nij meegs ziekenhuis aan zijn verwon dingen bezwbken. UTRECHT. De internationale vak beurs voor meubelen en woningtex tiel, die van 8 tot en met 13 novemr ber aanstaande in Utrecht wordt ge houden, zal qua omvang alle vorige overtreffen. De beurs beslaat een tentoonstellingsoppervlakte van 32.000 vierkante meter en is onderge bracht in zeven hallen aan het Croe- seiaan terrein. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 3-11. De hoofdaf deling van het Landbouwschap heel't een beschouwing op schrift ge steld over het bouwpan van de Ne derlandse akkerbouw, zoas dat er in 1970 uit zou kunnen zien, Daarbg is uitgegaan van de wenselijkheid van een betere vruchtwisseing binnen de mogelijkheden die toekomstige, me de door het E.E.G.-beleid beïnvloe de markt- en prijsverhoudingen bie den. Alvorens haar blik naar de toe komst te richten kijkt de hoofdafde ling achterom en vergelijkt het bouwplan van 1964 met dat van 1956. In die negen jaren liep het totaal De Nieuwerkerkse bouwvakker de heer W. J. Stolk, herdacht het feit dal hij voor veertig jaar in dienst trad van het plaatselijk aannemersbedrijf 'l'ielcman. De jubilaris werd onderscheiden met de medaille in brons, beho rend bij de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester A. A. van Eeten van Duivelend spell dp heer Stolk hel eremetaal op de borst. (Foto; Ziorilczecsche Nieuwsbode). akkerbouwareaal terug van 903.000 tot 798.000 hectare. Bij de granen (vermindering van 520.000 tot 481.000 hectare) leidde toenemend prijsver schil tussen tarwe en voedergranen tot een sterke uitbreiding van de tarwe (van 9% tot 19 procent van het totale akkerbouwareaal) en een sterke inkrimping van rogge en ha ver (van 36 tot 26V2 procent). Herhaaldelijk gebleken onvoldoen de afzetmogelijkheden en marktver storingen deden de consumptie-aard appelteelt met bijna dertig procent inkrimpen, zodat 'het areaal con sumptie- en pootaardappelen van IIV2 op 9 procent van het totale ak kerbouwareaal kwam. eHt areaal fabrieksaardappelen werd aanzienlijk groter (van 3Vz naar 5 procent). De verhoging van de suikerbicten- prüs met f 11 per ton in 1964 heeft stellig een rol gespeeld bij de uiti breiding van het suikerbietenareaal van 8 let 10 procent van het gehele akkerbouwareaal. De in de huidige omstandigheden te arbeidsintensieve teelt van voe derbieten liep terug van 5% naar 3 procent. De handelsgewassen (peul vruchten, koolzaad, vlas, zaden e.d.) liepen terug van 12% naar 11 pro cent door het in prijsontwikkeling achterblijven bij gegarandeerde pro- dukten of door slecht geworden marktpositie. Door het wegvallen van de koolzaadgarantie verdween dit gewas buiten de polder Oostelijk Flevoland vrijwel geheel. En hoe in 1970? De hoofdafdeling vraagt zich af of in het bouwplan 1964 uit een si tuatie van 1956 in dit opzicht niet meer ideaal moet worden geacht. Voor 1970 ziet zij mogelijkheden in: wat minder graanverbouw. met een minder accent op de tavweteelt, waartegenover meer rogge en gerst; wat meer bieten en aardappelen, voornamelijk in verband met de po sitie van suikerbieten; meer overige gewassen als gevolg van het weer opnemen van koolzaad in het ga ra n. tiobeleid. Klein teruggang Belangstelling voor ULO DEN HAAG. 3-11. Blijkens cij- fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het U.L.O. op 16 september j.l. 218.300 leerlingen, te gen 279.100 een jaar tevoren. Indien evenwel het aantal leerlingen in de brugklassen op de scholengemeen schappen-die aan het H.A.V.O.-M.A. V.O.-experiment deelnemen, bij het U.L.O. wordt geteld, dan bedroeg het aantal leerlingen in 1965 279.300, Van de ongeveer 1.000 leerlingen in deze brugklassen is de keuze van de verdere studiebestemming nog niet bekend. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In het voorpro gramma, dat om zeven uur met het korte journaal begint, komt ditmaal geen aflevering voor v.d. Lucy-show. In plaats daarvan krijgen we na jeugdjournaal De Verrekijker en „Van Geivesl tot Gewest" de Flint- stones op de beeldbuis. Na journaal en „Brandpunt" brengt de K.R.O. „De kamer", televisiespel van Harold Pinter op het scherm. In dit spel kunnen toe kennis maken met een echtpaar, waarvan de „zij" niet al te best overweg kan met haar echtge noot. Op een dag komt er bezoek dat een boodschap meebrengt, waardoor de verhoudingen pas goed duidelijk worden. De avond wordt besloten met een concert door het Kunst- maandorkest o.l.v. Anton Kersjes. Solisten zijn Peter van Loo, Ad Klink en Klaas Klos in de sinfo- nietta concertante voor vier trom petten en orkest van Jurriaan An- driessen. Voorts staan twee werkjes van Carl Maria von Weber op hét programma Op het tweede net als hoofdscho tel „Concert voor jonge mensen", waarin Leonard Bernstein en het New York Philharmonic Orchestra werken uitvoeren van George Gersh win, Ernest Blach en Manuel de Fal- la. Soliste is de Canadese celliste Zara Nelsova. In het V.P.R.O.-pro gramma ook een aflevering van de cabaretkronielc van en met Wim lbo die ons ditmaal laat kennismaken met het cabaretgezelschap „Pepijn" onder leiding van Paul van Vliet. u VRIJDAG. Na het korte journaal en Klaas Vaak volgt „T.M.", het tie nermagazine van de N.C.R.V. Als gaste o.a. het Duitse zangeresje An- neli Weisz. Om half acht gaan we weer een kijkje nemen bij de familie Clampett, die als Beverly Hillbillies in het luxueuze Beverly Hills nogal uit de toon vallen, overigens tot ge noegen van vele kijkers. Na het jour naal volgt „Carnival", een musical bewerking van Paul Gallico's „De liefde van de zeven poppen". Hoofd rollen in deze Nederlandse musical zijn voor Mieke Bos en Wil van Seist.. Het verhaal gaat over een in valide man (Wil van Seist) die sa men met zijn vrouw (Thérèse Stein- metz) een poppentheatertje drijft. Op een dag komt het meisje Lil^fMieke Bos) als hulpje bij het echtpaar in huis. Ze wordt slecht behandeld en zoekt vergetelheid bij de poppen, die toch niet kunnen voorkomen dat op een dag de bom. barst en Lilt de straat opgestuurd wordt. Ze is intus sen echter zo aan haar poppen- vriendjes gehecht dat ze vraagt te mogen blijven, waarmee we dan te vens aan het eind van het verhaal komen, als Lilt inziet dat haar pop- penvriendjes geen eigen leven heb ben, maar geïnspireerd en geleid worden doorde baas van de pop penkast. Een verzoening komt snel tot stand en dat betekent dan tevens het slot van deze groots opgezette musical. Op net twee de tweede aflevering van „Een zekere meneer Br ent", een Engelse detective-serie. Meneer Brent weet dat een vrouwelijke col lega van kantoor de directeur heeft vermoord en daarna zelfmoord ge pleegd heeft. De privé-secretaresse van Brent's directeur wordt nu ten onrechte voor de moord aangezien en het is nu zelfs zover dat ook me neer Brent tot de verdachten be hoort. Op het industrieterrein te Zierikzee verrees de nieuwe fabriek van de N.V. Elektronische Industrie en Handelsonderneming W. Hagen. De foto geeft een indruk van de fraaie hal van het nieuwe fabriekscomplex. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode), ZIERIKZEE, 2-11. In antwoord op de vragen „behoort ook tol de de taak van de provincie het ijsvrij houden van de havens van de veer dienst Zijpe-Anna Jacobapolder", en: „in hoeverre heeft het rijk hierin bij gedragen", vragen van de leden der commissie voor de financiën naar aanleiding van de Prov. rekening '63, hebben Ged. Staten van Zeeland me degedeeld dat de verkeersverbindin gen in deze provincie gedurende de strenge winter '62-'63 de bijzondere zorg van het college hebben vereist. Van de kosten van het ijsvrij hou den van de havens voor genoemde veerdienst is 40 procent voor reke ning van de provincie gekomen. Het rijk was niet bereid een hogere bij drage dan 50 procent in deze kosten te verlenen, de resterende 10 procent is door de streek betaald. Overigens verwijzen G.S, naar hun antwoord op 'het verslag van de com missie voor de financiën betreffende de vierde wijziging prov. begroting VOLLEYBAL Grevelingeii-conrpetitie start medio november Naar wij vernemen is het streven van een aantal volleybalvereniging en op Schouwen-Duiveland en Flak- kee om te gaan spelen in Nevobo- verband thans met succes bekroond. Om zioh aan te kunnen sluiten bij de Nederlandse Volleybal Bond moes ten er - zoals gemeld - tenminste 5 verenigingen zich melden. Men is nu weer bij elkaar geweest met als resultaat dat zich voldoende verenigingen voor het organiseren van een competitie hebben gemeld. Bovendien is de hoop gerechtvaar digd, dat zich nog meerdere teams zullen aanmelden. Als competitie leider en afdelingssecretaris werd benoemd de 'heer M. F. de Vos te Zie rikzee. In de week van 14 tot 20 no vember a.s. zal met de competitie worden begonnen. De afdeling heeft de zeer toepasse lijke naam „Grevelingen" gekregen, omdat de Grevelingendam de ver binding tussen vroegere eilanden bij de Nevobo mogelijk heeft ge maakt. '63, waarin zij het volgende stelden: „Nu de minister van verkeer en waterstaat niet bereid is gebleken de bijdrage van 'het rijk in de kosten van het gaande houden van de veer dienst Zijpe-Anna Jacobapolder le verhogen en achteraf van de R.T.M. niet gevergd kan worden, dat zij die extra kosten voor haar rekening neemt, zijn wij van oordeel, dat de provincie het van "haar gevraagde bedrag zal hebben lo betalen". In een papierfabriek in Denver, Colorado, is in een 680 kg zware pa pierbaai het lijk ontdekt van een ar beider die sedert zaterdag werd ver mist. Oversteek per „luchtkussen" CALAIS, 3-11. De eerste Ho vercraft-dienst tusen Engeland en Frankrijk, die over zes maanden wordt geopend, zal goedkoper zijn dan de over steek per vliegtuig of per boot, aldus in in Calais bekend ge maakt. De Zweedse maat schappij die de dienst verzorgt zegt, dat een enkele reis Ca- lais-Ramsgate vice versa twee pond sterling zal kosten (onge veer 20 gulden). De luchtkus sen-toestellen worden begin mei volgend jaar in dienst ge steld. Zij zzdlen plaats bieden aan 38 passagiers. In 1968 volgt een luchtkussendienst voor auto's. De kruissnelheid van de toestellen is 95 km. per uur. Scheep vaa rtberich ten Alchiba, 2-11 le PortSaid vervv. Caltex Amsterdam (t), 2-11 van Bah rain naar Gothenburg". Katsedijk, 2-11 te New York. Koratia (t), 2-11 thv. Timor naar Port Darwin. Seinelloyd, 2-11 van Singapore naar Colombo. DEN BURG, 2-11. De eerste na jaarsstorm van dit jaar heeft be hoorlijke schade aangericht aan de duinen van Texel. De schade is overigens minder groot dan die, wel ke de duinen in het begin van dit jaar door storm hebben opgelopen. Op het noordwestelijke deel van Ameland werden over een lengte van tientallen meters de duinen tot een diepte van tien meter en meer weggeslagen. De dijken aan de zuid kust werden niet beschadigd. Men prijst zich op Ameland gelukkig, dat de westerstorm plaats vond bij dood tij. Bij springvloed was het gevaar lijker geweest en zou er meer scha de zijn veroorzaakt, zo meent men op dit eiland. Op het strand van Texel zijn dins dag in de loop van de dag ongeveer 5.000 dekstutten aangespoeld, ver moedelijk deklast, die tijdens de storm door een schip is verloren. De stutten hebben volgens deskundigen nauwelijks een etmaal in zee gele gen. Ingezonden mededeling Het behoud van Uwtanden RENESSE, 2-11. In het motel „De Zeeuwse Stromen" te Renesse werd van 30 oktober tot 2 november een jongeren herfstconferentie van Mo rele Herbeivapening gehouden. Be halve een 40 tal jongeren uit Neder land waren nog enige gasten uit En geland aanwezig. Om zes uur werd zaterdagavond de conferentie geo pend door de leider de heer P. Hint zen te Wassenaar met een kort wel komstwoord. Het avond programma weid inge leid door het muziek ensemble „The Bico's" uit Dodevvaard die meteen voor de goede stemming zorgden. Door J. de Pous ie Zutphen werden vervolgens de initiatiefnemers van deze conferentie voorgesteld N. L. E. Luning te Dordrecht en mej. A. Tol en mej. M. Driessen, beide te Rotter dam en P. Wolvekamp te Utrecht. De avond werd besloten met het ver tonen van de film „Mr. Brown comes down the Hill". Zondag werd door de heer P. Hint zen een inleiding gehouden met als onderwerp „Het technische vermo gen en 'hel morele onvermogen van de mens". De heer Hintzen bracht hier o.m. naar voren dat ondanks de steeds toenemende modernisering hel nog vaak voorkomt dat twee lan den of twee mensen elkaar niet ver slaan. Na de inleiding werden door de deelnemers gespreksgroepen ge vormd. waarna op levendige wijze over de inleiding werd gediskussi- eerd. Maandagmorgen werd het woord gevoerd door een tweetal gasten uit Engeland en Duitsland, 's Middags hield de heer D. van Tetterode, die een jaar met Rajmohan Gandhi in India heeft gewerkt, een inleiding over de ontwikkelingslanden waar na de film „A Nation is Marching" word vertoond. In het Dorpshuis werd een avond aan do inwoners van Renesse aange boden, die met een wei komstwoord door de oudburgemeester van Renes se mr. G. F. Lunsingh Tonckens werd geopend. Het programma waaraan ook „The Bico's" medewerking ver leenden bestond voor de pauze uit een aantal schetsjes en zangnummer jes. Na de pauze kwam de kleuren film „Mannen van Brazilië", op hot doek. Dinsdagmorgen werd de con ferentie afgesloten mot een bijeen komst in het hoofdgebouw van het motel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5