(jWtodudkc jonge, oMn* f i Joodse kerkgenootschappen spraken met Claus von Amsberg Het gaat niet goed bij de Ned. spoorwegen Spaak over de E.E.G. De kwestie-Aden Schietende man zat op dak van een huis met jonge jenever is De plannen voor vakantiespreiding V.N.-hulpprogram De kwestie-Rhodesië Komt er geen vierde techn. hogeschool? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 november 1965 122ste jaargang Nr. 19882 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Rijksbijdragen nodig voor leniging waterschapsnood Bemanning „Panagatlios" aan wal AMSTERDAM, 3-11. Zes verte genwoordigers van de drie Joodse kerkgenootschappen in ons land hebben de afgelopen zondag in de ambtswoning van burgemeester Van Hall een gesprek gehad met prinses Beatrix en haar verloofde, de heer von Amsberg. Dit gesprek vond plaats op verzoek van het verloofde paar. Over dit gesprek is door de kerk genootschappen het volgende geza menlijke communiqué uitgegeven. „Ondergetekenden, uitgenodigd als vertegenwoordigers van het Neder- lands-Israëlietiseh Kerkgenootschap de Portugees Israëlietische Gemgen- te en het Verbond van Liberaalreli- gieuze Joden in Nederland hebben in de ambtswoning van de burgemees ter van Amsterdam tezamen met en kele Amsterdammers uit de kringen van verzet en oud-illegaliteit een be spreking met de minister-president gevoerd over aspecten, verbonden aan het aanstaande huwelijk van H. DEN HAAG, 3-11. De Nederland se spoorwegen bevinden zich in een structurele verliessituatie, aldus staatssecretaris Posthumus in de vaste commissie van verkeer en wa terstaat van de Tweede Kamer. H(j verwacht voor het lopende jaar een vrij groot verlies en ziet geen aan wijzingen waardoor dit het volgend jaar veel lager zal zijn. TRIEST RECORD ROTTERDAM, 3-11. In de maand oktober heeft de medi sche afdeling van de Rotter damse politie een recordaantal van 63 bloedproeven genomen op in de Maasstad aangehou- den min of meer beschonken autobestuurders. Tot voor ok tober telde men in de maand augustus het hoogste aantal bloedproeven, namelijk 55. BRUSSEL, 3-11. t)e vijf partner- landen van Frankrijk in de Europese Gemeenschappen zijn van mening, dat een herziening van het verdrag van Rome nagenoeg onmogelijk is en dat het gevaarlijk zou zijn te ra ken aan de bevoegdheden van de commissie-Hallstein. Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, woensdagavond in een vraaggesprek voor de Belgische televisie verklaard „Niemand kan betwisten, dat het grotendeels dankzij de Europese Commissie is, dat de vooruitgang in de economische Europese integratie zo snel is gegaan", zei Spaak. Hij be streed de Franse bewering, dat de Europese Commissie verantwoorde lijk zou zijn voor de als gevolg van de Franse boycott van de Europese instellingen ontstane crisis in de „zes". De beveiliging door middel van het systeem van automatische trein beveiliging vergt investeringen van in totaal 160 miljoen, waarop niets bezuinigd kan worden. Er zal zoveel mogelijk gestreefd moeten worden naar arbeidsbesparing en efficiency ter beperking van het verlies. De be windsman ziet geen mogelijkheden de rentabiliteit door middel van ta riefsverhoging te verbeteren, al zul len wel bepaalde tarieven aaneg- past moeten worden. Er wordt nog gestudeerd over de vraag of het personen- dan wel het goedex*enver- voer het meeste verlies oplevert. Een vooxfopige conclusie wijst in de richting van het personenvervoer De staatssecretaris zegde toe mee te zullen wei-ken aan de opheffing van het stakingsvei-bod voor het spoor wegpersoneel, een vraagstuk dat thans nog bij diverse instanties in studie is. Vluchtende Cubanen niet bootje vergaan MIAMI, 3-11. Een bootje met 45 Cubanen die naar Mexico wilden vluchten is woensdagavond voor de kust van het schiereiland Yucatan bij Quintanaroo vergaan. Zes perso nen werden gered, de anderen zijn vermoedelijk verdronken. K.H. prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Hieruit resul teerde een gesprek met hare konin klijke hoogheid en haar verloofde, dat op hun verzoek plaats vond. Hiei-bij is van beide zijden openlijk en zonder teinghouding gesproken. Er bleek bij de minister-president, bij hare koninklijke hoogheid en evenzeer bij de heer von Amsberg een volledig begrip te bestaan voor de gevoelens, die leven bij diverse groepen van de Nederlandse bevol king, die onder de Duitse bezetting zulke ontzaggelijke verliezen hebben geleden. Dit begrip wilden de be trokkenen ook laten meewegen bij de beslissing waarvoor de regering stond. Enkele dagen later heeft de mi nister-president ons in een nadere bespreking meegedeeld dat er voor de regering doorslaggevende redenen zijn om het huwelijk toch in Am sterdam te doen plaats vinden". Dr. J. Z. Baruch, A. S. Coronel, I. Dasberg, dr. M. Goudeket, opperrab bijn A. Schuster, rabbijn dr. J. Soe- tendorp. NEW YORK, 4-11. De V.N.-com- missie voor niet-autonome gebieden heeft woensdagavond met 83 tegen 11 stemmen bij 8 onthoudingen een Afrikaans-Aziatische resolutie aan genomen waax-in aan de V.N.-leden wordt verzocht „alle mogelijke hulp aan de bevolking van Aden te ver strekken bij haar pogingen de onaf hankelijkheid en de vrijheid te ver- krijgen". De Britse vertegenwoordiger Fran cis Bi-own, had deze resolutie een „oproep tot geweld" genoemd. PARIJS. De linkse candidaat voor het Franse px-esidentschap Fx-ahcöis Mitterand heeft de natio nal e vergadering een wetsontwerp voorgelegd om een 45 jaar oude wet in te trekken, die publiciteit voor contraceptie in Frankrijk onmoge lijk maa'kte. Opschudding in Den Haag DEN HAAG, 4-11. - Het Haagse Laakkwartier is woensdagavond van half negen tot half één in opschud ding geweest doordat een man met een karabyn van een der daken in de Noordpolderstraat bleef schieten. Pas om vijf over half één kwam hieraan een einde doordat hij ge raakt werd door een karabijnschot van een politieman. Toen men op het Ingezonden mededeling Een verrassende, nieuwe long-drink: Almdudlêr met jonge jenever. Leuk internationaal en verkwikkend als |jjj|§j? berglucht, want Almdudler's basis is:bijzondere kruiden van de bloeiende (jjlllisbergweiden in Oosten rijk. Ook puur is -Almdudlêr heerlijk. dak kwam, lag de marx naast zijn op scherp staand wapen. Hij bleek in zijn rechterzijde te zijn geraakt en heeft een shock. Zijn toestand wordt ernstig genoemd. Hij is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht Verscheidene politiemannen wer den bij de pogingen om hem te over reden gewond. Zo kreeg hoofdagent Post glassplinters in het gezicht, po- litie-chauffeur Van Pomeren kreeg een schotwond in zijn rechterbeen en de hoofdcommissarisvan politie, J. H. A. C. Gualtherie van Weezei, werd eveneens licht gewond door glas splinters. Een 17-jarige bezorger, J. T. H. Kalis, kreeg een schampschot in dé linkerbovenarm. De man, de 27-jarige loodgieter J. D., heeft zeker 50 a 60 schoten gelost, waardoor onder meer drie politiewa gens werden beschadigd. Een parti culiere wagen kreeg een lekke band. Verscheidene agenten zijn ternau wernood aan de kogels ontsnapt. Diefstal D. had omstreeks 26 oktober in een woning in Voorburg gewerkt en wordt ervan verdacht daarbij 5.000 gulden te hebben gestolen. De aan dacht viel onmiddellijk op hem om dat hij op de 27ste oktober niet op zijn werk verscheen. De politie heeft verscheidene malen getracht hem aan te houden, o.a. dinsdagavond, maar steeds wist hij met een snelle wagen gevaarlijk rijdend te ont snappen. Politie gewaarschuwd Iemand uit zijn omgeving heeft de politie verscheidene malen gewaar schuwd. Woensdagmiddag vernam de politie dat de verdachte om vijf uur thuis zou zijn. Voorburgse en Haagse politiemannen trachtten hem daarop in de omgeving van zijn huis op de Noor-dpolderkade op te vangen. Men zag echter alleen zijn vx-ouw. De on bekende tipgever waarschuwde wat later dat deze vrouw om 18.0P uur eten zou bx-engen aan haar man, bij de kerk in de Wenckebachstraat. Dit gebeurde indei-daad, maar de ver dachte had snel begrepen dat de po litie hem stond op te wachten. Hij wist weer snel te ontsnappen met zijn auto en reed in de richting Hoornbrug. Inmiddels kreeg de politie een waarschuwing dal verdachte thuis een slachtpartij wilde gaan aanrich ten. Om acht uur kwam de bood schap:- hij is thuis. Een wagen met Voorburgse en Haagse politie reed er onmiddellijk heen. De man bleek inderdaad thuis te zijn. Hij brulde uit het raam „ga weg of ik schiet". En hij deed dat index-daad. De politie moest snel een veilig heenkomen zoe ken in een poxiiek; de man bleef schieten. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 3-11. Staatssecretaris Grosheide heeft woensdag in de Tweede-Kamercommissie voor on derwijs en wetenschappen meege deeld, dat h« binnenkort een nieuw dringend beroep zal doen op school ed gemeentebesturen om volgend jaar mee te werken aan de plan nen voor vakantispreiding. Deze plannen houden voor de scholen in, dat de zomervakanties in 1966 overal op 1 juli zouden moeten beginnen en dat de vakantie ten minste zes weken zou moeten duren. Het bedrijfsleven is niet afkerig om mee te wex*ken aan een regeling, waarbij in de vex-schillende bedrijfs takken de. vakanties zullen worden vastgestéld in een aaneengesloten période van zes weken, van 4 juli tot 14 augustus, zo verklaarde de staatssecretaris. Daax'om moest men het betreuren, dat in de 19 grotere Gesneuvelden in Vietnam SAIGON, 3-11. In de week eindi gend op 30 oktober, zijn in Zuid- Vietnam 1264 Viet-Congleden ge dood, zo wordt in Saigon meege deeld. Onder de Zuidvietnamese re geringstroepen vielen 363 doden en 773 gewonden. In genoemde week sneuvelden 23 Amerikaanse militai ren en werden er 114 gewond. Eerste geneesheer van ziekenhuis was niet bevoegd BERLIJN, 3-11. Door louter toe val is aan het licht gekomen, dat dr. Walter Guenther, eerste geneesheer van het ziekenhuis van Neu-koellen, in West-Berlijn, die op grond van zijn opmerkelijke kwaliteiten in 1963 tot socialistisch afgevaardigde in het West-Beriijnse stadsparlement werd gekozen, niet bevoegd is tot het uitoefenen van de geneeskunde. De carrière van Guenther was be gonnen in 1945 in een internerings kamp voor Duitsers in Tsjeöho-Slo- wakije, waar (hij 'als verpleger optrad Toen de oorlog afgelopen was aarzel de -hij niet, zich als arts te vestigen, eerst in West-Berlijn, waar hij zich een grote reputatie verwierf. Dezer dagen is aan ihet licht geko men, dat Guenther wel een certifi caat heeft va-n -de universiteit van Praag waarop ver-meld staat, dat 'hij in 1943 zijn doctoraal deed, maar de naam op het document is die van een andere Guenther, die zeven jaar eer der geboren werd. Guenther zal te rechtstaan. gemeenten van ons land een vrij groot aantal openbax-e en bijzondere scholen niet bereid is gebleken aan deze x-egeling mee te werken en dè vakanties uniform op 1 juli te la ten beginnen. Het gehele spreidings schema dreigt daardoor in de war te lopen, aldus de staatssecretaris. NEW YORK, 4-11. Als steun voor het V.N.-programma voor economi sche en technische bijstand in 1966 is d-oor 99 landen 147.705.895 dollar ongeveer f 527.521.030) toegezegd, meer dan het gehele noxvnale bud get van de V.N. De grootste bijdx-a- 'gen verlener) de Verenigde Staten met zestig miljoen dollar. Engeland met 11.750.000 en Zweden met 11.500. 000 dollar. West-Duitsland heeft acht miljoen dollar toegezegd, hoewel het geen lid is. Voor de doeleinden voor ko mend jaar is 200 miljoen dollar no dig. Nederland heeft een bijdrage van 5.630.000 dollar toegezegd. Onderwijzersgezin had ongeluk in België BRUSSEL, 2-11. Een Rotterdams onderwijzersgezin is het afgelopen weekeinde het slachtoffer geworden van het slechte weer in België. Hoofdonderwijzer C. L. x-aakte als gevolg van een enorme windstoot de macht over zijn stuur 'kwijt, toen hij zich op een oprit bevond naar de Boudewijn-autoweg -bij Gx-obben- domk. Zijn wagen vloog tegen een boom te pletter. De -bestuurder en zijn echtgenote werden ex-nstig ge wond. Ook hun twee kinderen wer den met verwondingen in een zieken huis opgenomen. SALISBURY (Rhodesië), 3-11. Vol gens een woensdag door de regering van Rhodesië uitgegeven verklaring wacht zij op bericht uit Londen over aanvaarding of vex-weiping van de Rhodesische voorstellen tot amen dering van de grondwet van 1961. Als zij niet worden aanvaard, aldus de verklaring, heeft de instelling van een koninklijke commissie geen zin. In dat geval wordt de deur, die vol gens premier Wi-lson wijd open staat, weer gesloten. De coiximissie zou volgens de Rho desische regering slechts één taak hebben, ml. vast te stellen of de grondwet van 1961, met wijzigingen om het lan-d onafhankelijk te maken, aanvaardbaar is voor de gehele be volking van Rhodesië. DEN HAAG, 3-11. Het is lang niet zeker, dat wezenlijke behoefte bestaat aan een vierde technische hogeschool. Dit werd van regerings zijde ter tafel gebracht bij de open bare commissievergadering over de begroting van onderwijs en weten schappen in de Tweede Kamer. De behoefte aan ingenieurs en ön middelbare technici is op het ogenblik in onderzoek. Daarbij wordt rekening gehouden met de be- vol'kLngsgroei en de wetenschappe lijke ontwikkeling. Natuurlijk moet ons land voldoende ingenieurs voor Een gezamenlijke reddingsactie, uit gevoerd door reddingsboten van de K.N.Z.H.R.M. en vliegtuigen van luchtmacht en marine heeft tot re sultaat gehad dat alle opvarenden van het Griekse schip Panagathos aan wal gekomen. De foto toont de gezamenlijke bemanning in een hotel te Leeuwarden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's X Niet alleen doen, maar ook y laten kan zonde zijn. leidende funk ties en voor speurwerk hebben, wil de welvaart niet ver schrompelen. Het is echter gebleken dat thans x-eeds funkties voor mid delbare technici door ingenieurs worden vervuld en dat het aantal studerenden aan de technische ho gescholen slechts 350 kleiner is, dan aan de hogere technische scholen. Vier ïxieuwc hogere technische scho len zijn in -oprichting-. Minister Die- pjenhorst voelt er niet voor kosten voor een vierde technische hoge school te maken, zolang een toekom stige extra behoefte aan ingenieurs niet is aangetoond. Weinig wind Vex-wachting tot vrijdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; vannacht en mor genochtend in het binnenland lichte vorst, hier en daar mist; dezelfde tempertauren als vandaag of iets lagere. 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 16.26, onder 4.04. Volle maan; 9 nov. te 5.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 nov. 0.34 v.m. 12.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 nov. 0.15 v.m. 12.42 n.m. Springtij: 11 nov. HET WEEKOVERZICHT! DE BILT, 4-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl de oude stox-mdepx-es- sie, die nu bij Finland wordt aange troffen, verder in betekenis afnam, bx-eidde een groot hogedx-ukgebied, waarvan de kern tussen de Azoren en Ierland ligt, zich over de Britse eilanden uit. Langs IJsland tx-ekt een actieve depressie, die van een bx~eed stormyeld vergezeld gaat. Deze de pressie trekt echter naar de omge ving van Jan Mayen, terwijl het hogedi*ukgebied de gelegenheid krijgt zich verder over de Noordzee naar onze omgeving uit te breiden, in ver band hiei'mede zal de wind gedu- ï'ende het komende etmaal zwak zijn. Vannacht zal in het binnenland weer lichte vorst voorkomen, waar bij ook hier en daar mist kan ont staan. De 'buiigheid neemt verder af. Voornamelijk in het noordelijke kust gebied is nog een enkele lokale bui te verwachten. MANILLA. Een 24-jarige timmer man uit Manilla vertelde dezer da gen zijn vrienden een mep. Die was blijkbaar zo geestig, dat de timmer man zelf maar bleef lachen tot hij geen adem meer genoeg had en in elkaar zakte. Zijn vrienden brachten hem in alleifjl naar het ziekenhuis, bij aankomst aldaar bleek hij al overleden tc zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1