De vijf en de zesde KASTEEL TE HUUR Wat mislukking van studie de staat kost s,>OR A.R.-stem over verloving van prinses Dit staat er in de nieuwe Eva! alles kan met CEtBhliMiir BLIK DOOK HET WERELD c KORKBA De u'ïf het is al zover gekomen dat de partners van Frankrijk in de Europese Economische Gemeenschap op zichzelf ook een door een cijfer aan te duiden begrip vormen - heb ben zich in hun dóór Parijs geboy cotte ministerraad te Brussel ferm aaneengesloten en geen verdere con cessies gedaan aan de Gaulle. Wel tonen zij bereidheid om een miuts- tersvergadering in de Europese hoofdstad Brussel te beleggen zonder Frankrijks zondebok, de Europese Commissie, maar zij gaan niet zover er in toe te stemmen dat het overleg zoals Frankrijk dat wil een voor de politieke toekomst van Europa bepa lend karakter zal krijgen. Zij weigeren eensgezind de ver dragen van Parijs en Rome waarop de gemeenschappelijke markt in haar huidige vorm is gebaseerd, in discussie te brengen. Met andere woorden: de Vijf willen, anders dan Frankrijk, dat in een streven naar een supranationale bestuursvorm, waarin de verdragen die de E.E.G. grondvestten voorzien, geen wijzi ging wordt gebracht. Kloof blijft breed Het is wel zeker dat Frankrijk op de beleefde doch in ury koele uorm gestelde uitnodiging om zich op zo kort viogelijke termijn aan de con ferentietafel in Brussel te scharen, geen gehoor zal geven, limners, de uitnodiging is geen feitelijk toege ven aan de Franse eisen, waarvan er onder meer een blijkbaar was, dat zulk ouerleg buiten de Europese Commissie om niet te Brussel maar bijvoorbeeld in Venetië zou worden Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG. In het uoorprogramma om zeven uur het korte journaal, Klaas Vaak, het journaal voor ge hoorgestoorden en de Engelse les met Walter en Connie. Na het jour naal van acht uur om tien voor half negen „Parlementaire Spiegel", waar in drs. F. Hoogendijk, adjunct hoofd redacteur van „Elseviers Weekblad" gesprekken voert met politieke fi guren. Hoofdschotel is een afleve ring uit „Have gun, will travel", met Richard Boone in de hoofdrol .die als genteleman-oplichter Palladin zijn vijanden weer heel handig weet te verschalken. Na het amusement te rug naar de ernst van het leven: „Interpellatie", een vraaggesprek van drie journalisten met een tot nu toe onbekende Nederlander, die iets gaat vittellen over een actueel on derwerp. De avond wordt besloten met een*rechtstreekse reportage (de tweede) van een serie bokswedstrij den in Krasnapolsky te Amsterdam, waar enkele Duitse boksers te gast zijn om het op te nemen tegen onze ■landgenoten. Op net twee een aflevering van ..The great adventure", epsisodes uit de (rijke) geschiedenis van de Ver enigde Staten. WOENSDAG. Na het korte jour naal krijgen we Franse les in een uitzending in samenwerking met de R.T.F. Om half acht de Mickey Roo- ney show, waar in Mickey bezoek krijgt van een bejaarde heer die eigenlijk helemaal niet zo welkom, is als eerst wel lijkt. Na het journaal en „Achter het Nieuws" volgt „Tel uit je winst", de quiz van Theo Eerdmans, waarin enkele deelnemers voor de laatste ronde staan. Van avond ook een hernieuwde kennis making met de televisierechtbank: ditmaal zijn we getuige van een zit ting van de krijgsraad. De avond wordt besloten met een uitzending uan het Humanistisch Verbond. Op net twee Tanja Koen en Han Rensenbrink die, in een N.C.R.V.- uitzending, aan „Dieren kijken" (zo heet het programma) doen. gehouden. Een ministerraad buiten de commissie om kan volgens hel reglement van orde van de minister raad bij uitzondering worden belegd. De tegenstellingen zijn nog even scherp als zij tevoren waren en de enige gelukkige omstandigheid in de crisis die de E.E.G. beheerst is nu het feit dat de vijf partners van Frankrijk een geslóten front hebben gevormd en de handschoen hebben opgenomen die de eigenzinnige Fran se regering haar had toegeworpen. Boven-nationaal Frankrijk is zich de laatste tijd in vrij hevige mate te buiten gegaan aan schimpscheuten tot het adres van de Europese Commissie, wier voorzitter, Hallstein, zij verweet zich te veel bevoegdheden aan te matigen die slechts ten dienste staan van de nationale regeringen. Zo zou Hallstein, als ware hij een staatshoofd, geloofsbrieven. hebben ontvangen van ambassadeurs (bij de E.E.G. worden vertegenwoordigers benoemd die de rang van gevol machtigd ambassadeur bezitten) en naar verschillende conferenties af vaardigingen hebben gezonden, aldus pogingen in het werk stellend het prestige van de commissie als bonen -nationaal en niet van de regeringen afhankelijk lichaam te vergroten. Of dit slechts verdachtmakingen zijn of kritiek bevat die steek houdt, doet in dit verband weinig te zake. De Franse opmerkingen geven op allerduidelijkste manier weer hoe iedere zweem van onafhankelijk- heidsgevoel bii de commissie Parijs een gruwel is. Nu echter de vijf an dere regeringen het zo onomwonden voor deze commissie hebben opgeno men, is er nog geen aanleiding te ge loven dat Frankrijk iets zal inbin den. LEN IIAAG, 3C-10. De kosten van mislukking en vertraging van de studie kunnen voor wat het V.H.ALO. betreft bij benadering wor den gesteld op ongeveer 216 miljoen gulden per jaar op basis van de onderwijsuitgaven vcor dat jaar. Berekend volgens dezelfde basis kan worden gesteld, dat by het wetenschappelijk onderwijs de stu denten, die hun studie niet voltooien (de afzwaaiers), de staat onge veer 95 miljoen gulden kosten. Bij dit onderwijs komt zittenblijven niet voor. Een student volgt slechts by hoge uitzondering een college vcor de tweede keer, terwijl een eenmaal voltooid practicum niet wordt herhaald. In beginsel veroorzaakt vertraging by de studie nauwelijks verhoging van de kosten van het wetenschappelijk onder wijs, daar de student, die in zeven of meer jaren zijn doctoraal diploma behaalt, niet meer jaren onderwys heeft gevolgd dan de cursusduur bedraagt. UTRECHT. 30-10. „De aanvaar ding van de Duitser Claus von Ams- berg als verloofde van de kroonprin ses en als toekomstige prins-gemaal mceten we beoordelen in het kader van de omstandigheden van nu, om standigheden waarin wy samen met West-Duitsland nieuwe banden heb ben gelegd in Europese gemeen schappen en NAVO ter waarborg van recht en vrede in een vrije we reld". Aldus dr. W. P. Berghuis, voorzit ter van het Centraal Comité van A.R.-kiesverenigingen, in zijn ope ningsrede op het A.R.-partij convent dat zaterdag in Utrecht werd ge houden. Dr. Berghuis wees er op, dat die samenwerking de lijn is van het nationale beleid sinds vele jaren. Hij concludeerde, dat de Duitser Claus von Amsberg daarom aanvaardbaar meet zijn. „Dan mag het zelfs niet anders". Sprekende over de reacties op hel voorgenomen huwelijk, merkte dr, Berghuis o.m. dat hij, die thans opponeert tegen een huwelijk van prinses 'Beatrix met Claus von Ams berg, maar die in de vijftiger jaren Schouwen-Ditivelanflsp Sportspipfzel Burgh zag tegen R.K.F.C. geen kans de puntjes thuis te houden Zicrikzee ging te Roosendaal ten onder tegen B.S.C. De reser ves van Zierikzee deden het tegen Patryzen niet te best Zon- nemaire-Burgh-reserves eindigde onbeslist. VOETBAL K.N.V.B. Burgh heeft in de 4e klas G geen kans gezien in de ontmoeting tegen hekkeslxdter RKFC de kostbare puntjes thuis te houden. Van de produktiviteit welke de club uit de Westhoek vorige week tegen Oude Molen aan de dag had gelegd ivas in deze ontmoeting totaal niets meer te merken. De Burgh- voorhoede ging ook nu weer gebukt onder het gebrek aan snelheid, fan tasie en schotvaardigheid, waardoor een wedstrijd verloren ging welke in winst had kunnen worden omgezet. Aan hetzelfde euvel ging ook Zierik zee ten onder te Roosendaal in de ontmoeting tegen BSC (2-1). Leider Vosmeer liet zich door Nw. Borgvliet niet verrassen en stuurde de Bra banders met een duidelijke 4-0 ne derlaag naar huis. Cluzona kon op gelijke hoogte met de Zeeuwen blij ven al kostte het heel wat moeite om Oude Molen er met 1-0 onder te krijgen. NVS kwam op de laatste plaats terecht door met 2-0 van De Schutters te verliezen, terwijl D1VO zich in de kopgroep kon handhaven dank zij een 2-1 zege op het bezoe kende Halsteren. Luctor Renesse Dreischor Robur Cortgene Kruiningen Zierikzee II Patrijzen Vosmeer 7 5 2 0 28- 6 12 Cluzona 7 6 0 1 13- 6 12 D1VO 7 5 1 1 15- 8 11 Zierikzee 7 4 1 2 11- 9 9 Halsteren 7 3 1 3 20-16 7 BSC 7 3 1 3 12-10 7 Oude Molen 7 3 1 3 17-20 7 Nw. Borgvliet 7 3 0 4 11-15 6 De Schutters 7 1 2 4 6-11 4 Burgh 7 1 2 4 9-19 4 RKFC 7 1 1 5 10-24 3 NVS 7 1 0 6 8-17 2 Ingezonden mededeling Zeldzame kleuren-fotoreportage van Koninklijk paar: Koningin en Prins bezochten de West... en Eva fotograaf Harry Pot geeft u het gevoel dat u 'erbij bent'. Een historische fotoserie! Dat verwachten ze niet! Gaat u vrienden en magen blij maken met uw éigen Sinterklaas cadeautje? Kijk in Eva. Tips voor Sint-surprises... massa's! En leuk... leuk. Vrouwen en Vreemdelingen. Heus, u bent er óók bij betrokken. Want in Nederland leven en werken tienduizenden buiten landers.. Tja, dat geeft wel eens problemen... De eerste van 2 boeiende reportages, nü in Eva. En nog véél meer, natuurlijk! Koop dus Eva. Of - nog beter - word abonnee. Krijgt u Eva wekelijks keurig thuis. Kost ook minder, trouwens. Meteen doen. Eva, Postbus 163, Leiden. Renesse II Burgh II Zonnemaire SVOWK Dreischor II Zierikzee 111 7 G 0 1 34-12 12 7 5 11 37-10 11 7 4 12 36-16 9 7 2 0 5 11-23 4 7 2 0 5 13-36 4 7 10 6 7-40 2 Eva is van nu.Evais énig! S DEN HAAG. Met ingang van 1 november 1965 is als particulier se cretaresse van de prinsessen Mar griet en Christina aangesteld mej. N. M. de Vlieger. LAND- EN TUINBOUW Subsidie op onderzoek bietencystenaaltje Het dreigt de verkeerde kant op te gaan met de bietenmoe'heid, veroor zaakt door het 'bietecystenaaltje. Dit geldt niet alleen voor 'het zuidwesten van het land, maar ook elders. Aan gezien 'bestrijding alleen mogelijk is door goede vruchtwisseling, geba seerd op grondonderzoek, 'heeft dit de gezamenlijke suikerindustrie doen besluiten een 'belangrijke subsidie toe te kennen op de kosten van het, cystenaaltjesonderzoek zoals dit door 't Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek wordt verricht. Daardoor kost cystenaanltjeson- clerzoek (ook bij geconmbineerd on derzoek) met ingang van heden slechts f 5 per monster. In verband met deze maatregel zal het Instituut voor Rationele Suitkerproduklc tc Bergen op Zoom geen onderzoek op bietecystenaaltjes meer voor do praktijk verrichten. niet met klem heeft geprotesteerd tegen verstrekkende bondgenoot schappen met West-Duitsland, goed moet weten dat hij een dubbele mo raal toepast. „In veel van de thans naar voren komende kritiek zit iets schijnheiligs en tweeslachtigs", aldus de heer Berghuis. „Met overtuiging en met grote stelligheid", zo ver volgde hij, „mogen wij ons ongeremd verheugen over de verloving". Dr. Berghuis had er eerder in zijn toespraak op gewezen, dat de waar de van het koningschap niet zit in het bloed, doch in het instituut. Hij benadrukte, dat het koningschap de overgang naar een moderne versie zal moeten kunnen doorstaan, of - zo zei hij - het zal op den duur niet standhouden. „In deze zin is wal nu gebeurt wel een zekere test-case. En daarem nuttig en belangrijk". Ingezonden mededeling KORFBAL DELTA—SkN WK 1-5 In een spannende strijd is het Nieuwerkerkse S.K.N.W.K. erin ge slaagd Delta in de wintercompetitie haar eerste nederlaag toe te brengen Er werd direkt in een snel tempo gestart, waarbij beide teams beurte lings in de aanval kwamen. Bij een goed opgezette aanval van de bezoe kers wist J. de Jong zijn club de lei ding te geven (U-l). De vreugde in het kamp van de bezoekers was evenwel maar van korte duur, daar nog in dezelfde minuut mej. Van Vliet aan de andere zijde de gelijk maker in de korf deponeerde (1-1). Na de vakverwisseling bleef het spelbeeld ongewijzigd. In de 20ste minuut kon Delta door Van Gorp de leiding nemen (2-1), maar Peter de Vlieger zorgde er hierna voor dat met gelijke stand de thee kon worden genuttigd (2-2). In de 2e helft kon Delta in de 7e door een van haar heren weer voorsprong nemen (3-2). De bezoekers lieten zich door deze achterstand niet ontmoe digen, en reeds in de 10de minuut bracht Chris de Braai de balans weer in evenwicht (3-3). Weer in de beginopstelling slaag den de Nieuwer kerkers erin een licht veldoverwicht te nemen. Uit een doorloopbal gaf A. Romeijn na goed aangeven in de 15de minuut S.K.N.W.K. weer de leiding (3-4). Toen er een half uur was gespeeld stelde J. de Jonge de zege praktisch veilig, toen hij met een goed schot weer de Delta-korf wist te doorbo ren (3-5). Vijf minuten voor tijd scoorde M. van Vliet nog tegen (4-5), maar verder liet de S.K.N.W.K.-de fensie het niet meer komen. V HM BERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 1-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 346 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 950 tot i' 1450; werkpaarden f 900 tot f 1375; oude paarden f 700 tot f 1275; 3-jarige paarden f 800 tot f 1200; 2-jarige paarden f 700 lol f 925; veulens f 275 tol f 600; hitten f 650 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,35 tol f 2,90; en jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,90 tot f 3,30. De handel was willig. Eerste bijeenkomst in seizoen Waardevolle voorlichting op N.F.O.-vergadering AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B deden de Zierikzee-reserves het op het sport park Bannink tegen rode lantaarn drager Patrijzen niet al te best. Hoe wel de Patrijzen er nu ook niet be paald bijzonder veel van terecht brachten slaagden zij er toch. in met een verrassende 4-3 overwinning naar huis terug te keren. Dreischor, dat blijkbaar nog zwaar was aange slagen door de nederlaag van vorige week, kreeg bij het bezoek aan Luc tor een zware 8-1 nederlaag te slik ken. Renesse, dat er in slaagde Krui ningen in eigen huis met 3-1 te klop pen, blijft nu nog als enige concur rent voor Luctor over. Te Goes zag Robur kans het bezoekende Cortge ne met 2-1 te veslaan waardoor zij met de Noord Bevelanders ran plaats konden verwisselen. 6 6 0 0 27-10 12 7 6 0 1 26- 7 12 7 4 0 3 23-24 8 7 2 14 16-29 5 6 2 0 4 18-20 4 6 2 0 4 16-22 4 6 2 0 4 15-22 4 7 115 14-22 3 vmfW!. 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL a naar in Algiers verluidde, hebben de ministers van buitenlandse za ken van de Afrikaanse en Aziatische landen die een tweede bijeenkomst van de conferentie van Bandoeng moeten voorbereiden, besloten deze Afrikaans-Aziatische topconferentie uit te stellen. Scheepvaartberichten Abida, 31-10 van Abadan naar Kaap stad. Kenia (t), 31-10 te Hermuda. Skadi, 1-11 te Cadiz. Straat Colombo, 31-10 te Ti'incomalé. HAAMSTEDE, 30-10. Op de eerste. N.F.O.vergadering van de afdeling Schouwen, gehouden in hotel Bom, memoreerde de voorzitter de heer J. P. C. Boot het overlijden van het mede-bestuurslid de heer M. O. Hanse Johz. Staande herdachten de aanwezigen het sympathieke be stuurslid. De voorzitter bracht een mogelijke lascursus onder de aandacht die 96 uren. vraagt en ongeveer f 20 kost. Over bet onderwerp „Actualitei ten in de fruitteelt" sprak de rijks- tuinbouwconsulent, ir. L. Vellekoop. Spreker deelde mede dat de glas tuinbouw de laatste jaren sterk is uitgebreid, terwijl ook de volle- gronds-groentekwekers een goed jaar achter de rug hebben. De bloembol lenteelt is een nieuwe tak aan de tuinbouwboom in Zeeland; vooral de gladiolen echter deden het minder goed. In 1964 was de fruitopbrengst 512 miljoen 'kg. met geldelijk resul taat van f 160 miljoen gulden. In 1965 was de r-aming 390 miljoen kg. waarvan 90 miljoen kg. peren. De prijzen zijn vrij behoorlijk. De Stark Earliest gaat achteruit en zal waar schijnlijk het veld moeten ruimen voor bv.een Benoni of Tydeman's Early Worcester. Pruimen horen thuis op het kleine bedrijf en de totale oppervlakte, on geveer 220 ha. blijft stabiel. Er wordt jaarlijks 200 ton geëxporteerd doch het Nederlandse volk eet ook 1,17 'kg. per hoofd per jaar. De behoefte wordt dan oök volledig gedekt. De rassen Early Laxton, Opal, Reine Victoria en Czar blijven de boven toon voeren. Over bet E.E.G.-verband van ons land zeide spreker dat wij slechts 6 pet. van 'de appel hoeveelheid beheer sen en maar 5,9 pet. peren. De zg. „sterke" positie van Nederland is dus niet groot. Frankrijk's invloed is veel 'groter en in 1970 zal daar de productie verdubbeld zijn. Neder land concurreert met zijn kwaliteit die positief is tegenover andere lan den. De nieuwe inplant in ons eigen land kost zeer veel geld, terwijl de risico's als fruitkweker altijd hoog blijven. Ongeveer 8 ha. fruit-inplant kost 2 ton met 8 mille eigen kapitaal. Van de nieuwe super-types noem de ir. Vellekoop drie nieuwe, nl. de Stark Spur, dc Golden YeLlow Spur en de Super Ovil Golden Spur. Deze types hebben voor dat hun chlorofil- gehalte 20 pet. hoger ligt dan bij an dere bomen, zodat met minder blad meer appels groot gebracht worden. Alleen de rijping 'komt 10 dagen la ter, terwijl de vruchten iets ruwer kunnen zijn. Als nieuwe rassen noemde spreker Ivette, een kruising van Golden Delicious en Cox's en verder Oding, voortvloeiend uit een kruising van Golden Delicious en In- grid Marie. De peren Bij de peren blijft Triomphe de Vienne de toon aangeven en met Gi- berelazuur was dit jaar het resultaat prima. Er is een verschuiving te zien in de richting van de Triomphe ten koste van de Precose de Trevoux. De peresnoei blijft belangrijk en het systeem Guillams heeft goede pers pectieven. Met Giberellazuur werden ook proeven geno.men op Cox's met vrij goede resultaten. De juiste tijd van bespuiting, 20-30 pet. bloemen open is zeer belangrijk doch nu komt ook een groeiregulalor, Alar of B -9 genaamd de aandacht vragen. Het middel is erg duur. Chloorpicrine blijft het juiste mid del tegen bodemmoeheid, doch geza menlijke uitvoering blijft toch wel een economisch voordeel geven. In Oostelijk Flevoland worden eind 1966 weer nieuwe fruitbedrijven uitgege ven in de omgeving van Dronten. Spreker zeide verder dat het aantal jaarcontracten voor vaste arbeiders in de landbouw sinds 1959 terugliep van 10 (norm) naar 58 in tegenstel ling met 'de fruitteelt waar het van 100 opliep tot 110. Aan het einde deelde de voorzit ter na de rondvraag mede dat op 9 nov. a.s. de oud-Haamstedenaar Joh. van Dij'ke hier komt spreken. Verder bracht 'hij nog eens het 25-jarig ju bileum van de 'heer J. A. v. d. Weel in 'herinnering. In de 2e klas C eindigde het be langrijke duel tussen Zonnemaire en de Burgh reserves onbeslist (2-2). In de le helft slaagden de rood-gelen ei- in een 2-0 Doorsprong te nemen maar na de hervatting vonden de groen- witten eveneens tiveemaal het doel van de tegenpartij. Renesse 11 dat met een 6-1 overwinning huiswaarts keerde van het bezoek aan Dreischor II profiteerde het meest van de pun tenverdeling tussen Zonnemaire en Burgh II daar zij nu de leiding van Burgh II konden overnemen. Zierik zee III smaakte voor het eerst in dit seizoen het zoet van de overwinning door zich op het sportpark Bannink met 2-1 de sterkste te tonen tegen SVOWK. Ingezonden mededeling FEUILLETON Zijn handen vielen langs zich neer. „Sorry, Ineke, je hebt gelijk. Dat wil zeggen: i'k raak mijn personeel natuurlijk evenmin aan". „Zo? Dan ben je wel veranderd". „Ik hoopte al, dat je het gemerkt had, Ineke. Alsjebrieft, meisje.... zie je niet, dat ik gewoon gek op je ben? Wil je me dan helemaal niet meer?" Ze liep hem voorbij. Zacht ant woordde ze: „Houd je mond, Bert, we zijn met vakantie. Bederf nu als jeblieft mijn plezier niet, anders ben i'k genoodzaakt mijn 'koffers te pak ken en te vertrekken. Gedraag je zo als anderen 'het doen". „En na de vakantie?" „Dan ga i'k weer werken", ant woordde het meisje op droge toon. „Kunnen we dan niet eens een keer rustig praten, Ineke?" Ze dacht even na. „Misschien", antwoordde ze raadselachtig". „Het is nog niet zover. Te zijner tijd zullen we wel verder zien". Hij liep - een beetje zielig, vond Ineke - naast 'haar verder. „Houd je dan helemaal niet meer van me. Ine ke? We zijn toch gelukkig geweest met elkaar?" „Beste jongen, daar praat ik niet meer over. Overigens, m'n vrijheid bevalt me uitstekend. En houd nu je mond over dit onderwerp, anders ga ik bij de anderen lopen. Gedraag je behoorlijk, dan kun je af en toe op m'n gezelschap rekenen. Is dat vol doende?" Hij haalde zijn schouders op. Grimmig lachend antwoordde hij: „Ik zal het ermee moeten doen. Leve do surrogaat!" „We waren er in de oorlog anders maar wat blij mee". „We höbben nu geen oorlog". door G. DEUTEKOM Inökc knikte met opeengeklemde lippen. Ik houd van dat jong dacht ze. En als hij me nu in zijn armen nam, zou ik geen kracht heb ben om tegen te stribbelen. Waarom doet die sufferd het niet? En waar om ben i'k zo'n steenezel. dat ik on danks alles nog zo gek op 'hem ben? Ik zou willen, dat hij me kuste. Ik zou willen Maar wat Ineke nog meer wilde, bleef voorlopig onbekend, want de stem van van Aken klonk opgewon den: „Kijk eens, jongens, wat hier staat. Bert en Ineke waren enkele se- konden later bij het drietal, dat in een bepaalde richting keek. Ze waren bij een kruispunt op 'het pad en diep verscholen onder struikge was, geheel van de smalle weg af, stond de donkergrijze Mercedes met het Duitse kenteken. Doch toen ze de wagen van dichterbij bekeken, bleek hij geheel verlaten. Bert legde zijn hand op de radiateur en knikte. „Nog warm", zei hij. „Ze zijn er dus nog niet zo lang". Hij 'keek in de wagen, die stevig op slot bleek te zijn. En toen hij lang bleef turen, kwam Julius bij hem staan en vroeg: „Wat zie je? Is er wat bijzonders in?" Bert antwoordde niet, doch wees met zijn vinger tegen het glas in de wagen .De anderen stonden nu bij hem en keken eveneens naar binnen. „Zien jullie het?" vroeg Bert. Van Aken drukte zijn neus tegen het glas, maar haalde tenslotte zijn schouders op. „Niks bijzonders. Die wagen is 'leeg". Bert wenkte. „Kom maar eens aan deze kant staan, dan valt het beter op". Van Aken liep om de wagen heen en Bert wees nog eens aan. „Kijk eens naar de zitting van de achter bank". „Die ligt los. Nou, en?" „Kij'k nu eens goed", legde Bert uit. „Daar, waar de zitting iels om hoog ligt. Wat zie je er onder?" Van Aken keek nog eens. maar het was Bastiaanse, die het uitriep: „Ze 'hebben daaronder een bergruimte, zie je dat?" Bert 'knikte. „Precies. Een geijkte plaats om wat op te bergen, als je het bijvoorbeeld de grens over wilt smokkelen!" Hoofdstuk 26. Terwijl ze naar het kasteel liepen, merkte van Gent op: „Zal ik jullie eens wat vertellen? Die lui weten vast meer af van de drie schilderij tjes, die foetsie zijn. Die 'hebben ze de grens over gebracht. En nu gaan ze misschien nog wat weghalen". Ineke zei: „Moeten we de sekrela- ris nu niet waarschuwen?" Van Aken schudde zijn hoofd. „Wie dat doen wil, gaat zijn gang maar. Ik bemoei me er niet meer mee. Dat eigenwijze stuk sekretaris verhipmisschien zit hij zeil ook wel in het complot" „Ben je mal", zei Ineke. „O, zou dat soms zo gek zijn? Ik vind hem maar een rare snuiter. Zo zelfverbekevd. En hij was ev ook van op de hoogte, dat Schalkwijk een ge sprek had met die twee kerels, die wij zelf gezien hebben, toen wij in het werkkamertje van dc baron wa ren. En waarom heeft die Schalk wijk een sleutel? En waarom loopt hij 's nachts in en uil die privéver- trekken, waarvan de sekretaris toch op de hoogte is. Waarom verborg hij dat tweede stel schilderijtjes, die hij uit de bibliotheek weghaalde, in dat werkkamertje, waar niemand verder mag komen? Nou? De sekretaris van de baron zegt alleen maar: Bemoei je er niet mee. Maar hij zal er toch wel van op de 'hoogte zijn. Ik vind 'het allemaal maar heel eigenaardig. Om niet te zeggen verdacht. Nee. ik vertrouw die zogenaamde sekretaris voor geen halve cent". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6