DE WREEDHEDEN VAN COMMUNISTEN IN MIDDEN-JAVA Bezuiniging op diverse departementen China en de V.N. De huizen van vóór 1921 In zware storm Landarbeiders willen loonsverbetering I I Algem. vergadering der Ver. Naties Politie te Renkum deed een goede vangst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsda» 2 november 1965 122ste Jaargang •Nr. 10KH1 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij da Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. nummer: De recreatieve ontwikkeling van Zeeland Minister/ draglinemachinisl DJAKARTA, 1-11, Luitenant-ko en t-I Sarbini, militair commandant van Bojojali, heelt mededelingen ge daan over de wreedheden die de In donesische communisten hebben ge pleegd in Middenjavaanse dorpen, gedurende de vier weken na de mis lukte staatsgreep. Hij zei dat alleen al in Bojojali 250 burgers op schrikbarende wijze zijn afgeslacht. Een onderwijzer en zijn vrouw waren levend in een bron ge worpen terwijl een zwangere vrouw en haar twee jaar oude kind levend waren verbrand, zo zei hij. De communistische burgemeester van Soerabaja, Moerachman. heeft 324 miljoen roepia aan de stadsbe- groting voor 1965 onttrokken en dit gold beschikbaar gesteld voor de fi nanciering van de mislukte staats greep. De man bevindt zich in hech tenis. Volgens Antara hadden de me dewerkers van de burgemeester maandenlang de winkeliers in Soe- raboja gedwongen „donaties" te be talen. Bij een treffen tussen een veilig heidspatrouille en ongeveer 500 le den van de communistische „Pemoe- da Rakjat", vorige week donderdag, zijn nabij de Oostjavaanse plaats Doekoe Karanganjar een militair en vier communisten om het leven ge komen, aldus een mededeling van het Indonesische leger. Een dag eer der werden in Didcardjo, nabij Soe rabaja, elf leden van de „Pemoeda Rakjat" geaiTesteerd, die vlugschrif ten verspreidden, waarin werd aan gedrongen op steun voor de revolu tionaire raad. Gedolven graven Naar gemeld wordt zou het be staan van plannen der communisten om grote slachtingen aan te richten blijken liit het overal op Java aan treffen van vele x-eeds gedolven gra ven zoals een van acht bij veertien meter en ruim twee meter diep in een dorp aan de rand van Bandoeng. Voorts zou van communistische zijde getracht zijn sabotage te ple gen in vitale bedi'ijven als de wa ter-, gas- en elektriciteitsvoorzie ning maar grote schade zou zijn voorkomen doordat de militairen tij- Premier Cals: DEN HAAG, 1-11. Na afloop van het (langdurig) kabinetsberaad heelt minister-president mr. J. M. L. Th. Cals aan journalisten meegedeeld, dat het zogenaamde dekkingsplan „helemaal rond" is. Er zullen - zo deelde htf mede - bezuinigingen worden doorgevoerd op meerdere de partementen. Binnen enkele dagen - in ieder ge val nog deze week - zal aan de Tweede Kamer een overzicht worden gezonden van de genomen beslissin gen en van de daaruit voortvloeiende maatregelen. De premier wilde van nacht geen details vex-strekken, maar wel merkte hij o.m. op, dat de be zuinigingen eei'lijk zijn verdeeld. De extra kabinetsvergadering was maandag noodzakelijk, om het kabi net in de gelegenheid te stellen een aantal nog niet behandelde agenda punten door te nemen. Aan de orde kwamen o.m. de loonpolitiek en de Invoeringswet Voortgezet Onderwijs. „Conferentie van Bandoeng" uitgesteld O O ALGIERS, 2-11. De topconferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die vrijdag in Algiers zou worden gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. In het slotcommuniqué van de con- fex-entie van ministers uit Afrikaanse en Aziatische landen wordt met geen woord gerept over de wens van de grote meerderheid der afgevaardig den, de Sowjet-Unie tot het werk van de Bandoeng-groep toe te laten, zo is uit welingelichte kringen ver nomen. Opnemen van deze wens in de tekst zou als een anti-Chinese uiting kunnen worden uitgelegd. New York krijgt nieuwe burgemeester NEW YORK, 1-11. De New Ycrkers zullen vandaag (dinsdag) een nieuwe brgemeester kiezen voor een ambtstermijn van vier jaar, Hjj vervangt de huidige, de democraat Re bert Wagner. Er zijn drie kandidaten: de 59-ja rige democraat Abraham Beame, de 43-jarige liberaalgezinde republikein John Lindsay, lid van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, die zijn verkiezingscampagne niet onder het vaandel van zijn partij heeft ge voerd, en de 39-jarige ultra-conser vatief William Buckley, een journa list van naam. wie men vrijwel geen kans geeft. Alles schijnt erop te wijzen, dat er niet veel verschil zal zijn in het aan tal uitgebrachte stemmen op de twee belangrijkste kandidaten en dat een van beiden een uiterst geringe meer derheid zal krijgen. GESPROKEN BLAD UTRECHT. 1-11. De Neder landse christelijke bond van overheidspersoneel gaat een bijzondere editie uitgeven van zijn bondsblad „Het Orgaan". Het wordt een gesproken bondsblad voor tien blinde le tten van de N.C.B.O. De band jes toorden gemaakt in. de Ne derlandse blindenbibliotheek in Den Haag. Voor zover be kend wordt dit het eerste ge sproken vakbondsblad in Ne derland. Voor deelname aan de bespreking van dit laatste agendapunt was ter vergadering mede aanwezig de staatssecretaris van onderwijs, mr. Grosheide. Hij arxhveerde bij de Tre- veszaal in Den Haag om 10.55 uur. Het kabinetsberaad was te ongeveer half één beëindigd. DEN HAAG. „Er zijn in het ka binet geen spanningen over de toc- stemmingswet". Minister-president mr. J. M. L. Th, Cals. heeft dit van nacht, na afloop van de extra kabi netsvergadering, meegedeeld. Het botert nog niet tussen India en Pakistan NIEUW DELHI, 1-11. India en Pa- kistan hebben elkaar over en weer beschuldigd van inbreuken op de di plomatieke onschendbaarheid. Het Pakistaanse hoge commissariaat protesteerde zaterdag in een nota te gen wat het noemde de voortduren de aanwezigheid van Indische schild wachten in de ambtswoning van de Pakistaanse plaatsvervangend hoge commissaris in Calcutta. Het Indi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft bij Pakistan geprotesteerd tegen de wijze waarop het personeel van het In'disohe hoge commisariaat op diverse plaatsen in Pakistan door de autoriteiten gehinderd wordt bij het werk. Volgens de Indische nota worden de telefoonlijnen afgetapt, vallen rechercheurs in burger bezoe kers van de 'kantoren van het 'hoge commissariaat lastig en gaan ze de gangen van het Indische personeel na. NEW YORK, 1-11. De Verenigde Staten hebben maandag in New York verzocht, de kwestie van de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties, eind deze week te bespreken in plaats van volgende week, zoals aanvankelijk was vastgesteld. Het schijnt dat Washington van oordeel is, dat het verwachte tweede uitstel van de Afrikaans-Aziatische topconferentie de stemming ten on gunste van communistisch China be ïnvloedt. Hiervan zouden de V.S. ge bruik willen maken. De voorzitter van de Algemene Vei-gadering polst nu de afgevaar digden die bij de kwestie betrokken zijn, zoals Cambodja, dat mede ge pleit heeft voor toelating van Peking. DEN HAAG, 1-11. De ,,'s-Graven^ haagsche Vex-eniging van Huis-' en Grondeigenaren", vertegenwoordi gend 4800 eigenaren van in Den Haag en omstreken gelegen onroe rend goed, heeft in een telegram aan de leden van de Tweede Kamer zijn ernstige vex*ontrusting uilgesproken over het „uit het bij de Tweede Ka mer aanhangig ontwerp tot wijziging van de huurwet", blijkens voorne men van de regering om alle vóór 1.921 tot stand gekomen woningen, waarvan de huidige huurprijs, af hankelijk van de gemeenteklasse, minder bedraagt dan respectievelijk 75, 70 en 60 gulden - niet in prijs te deen verhogen. Het bestuur van de vereniging schrijft, dat dientengevolge een be langrijk deel van het Nederlandse woningbestand onherroepelijk en in versneld tempo zal verkx'otten, mede gezien de bij voortduring stijgende kosten van onderhoud, overheidskos ten en hypotheekrente. dig door burgers werden gewaar schuwd. Communistische arbeidei-s op rub- beiplantages, die hun produktie tol een-derde hadden verminderd, wa ren gewaarschuwd dat er strenge maatregelen tegen hen genomen zou den Worden als zij niet de normale dagproduktie van later zouden blij ven afleveren. Volgens een Antara-bericht uit Makassar op Celebes hebben de mi litaire autoriteiten aldaar de prijzen van stapelgoederen zoals rijst gesta biliseerd. Op midden-Java, waar de communisten het nog voor hel zeg gen hebben, kost de rijst nog steeds 1.600 ï'Oepiah per liter. In Makassar is dit nu 600 roepiah geworden. Trein reed door luidde MILAAN, l-ll. Gp het tx-ajeet Milaan-Panna werden maandag 125 schapen gedood toen een trein dwars door een op de spoorlijn grazende kudde reed. Vijf Noorse marine mannen overboord geslagen BELFAST, l-ll. Ttfdens een zwa re sterm zijn vijf Noorse marine mannen van het fregat „Bergen" overboord geslagen toen hun schip zich maandagochtend ten noorden van Ierland bevond. De „Bergen" was me ij enkele am dere Noorse marineschepen op wég'" naar de marinebasis Londonderry om deel te nemen aan een onderzee- bootbest rij dingsoef ening. Canadese en Britse reddingsvlieg tuigen en het Britse marineschip „Dalrymple" vertrekken naar de plaats van hét ongeluk. Een groot aantal koopvaax-dex-s en vissersvaartuigen moest in de ha vens langs de Engelse noodwestkust beschutting tegen de stoi-m zoeken. Landinwaarts werden twee, 110 m hoge, koeltorens van het krachtsta tion in Yorkshire omver geblazen. Weer een film van Charlie Chaplin LONDEN, 1-11. - Charlie Chaplin gaat na een afwezigheid van zeven jaar weer een actieve rol spelen in de filmwereld. In het Londense Sa- voy-hotel gaf hij maandag een pers conferentie over de film die onder zijn leiding met ingang van januari in de Britse studio's zal worden op genomen en als voorlopige titel „De gravin" heeft, met Sophia Loren in de titelrol en Mavion Brando als haar tegenspeler. Chaplin heeft het draai boek, de teksten en het muzikale thema geschreven. Hij wilde verder alleen zeggen, dat het een vrolijke film is. Hij had zich in lange tijd niet in zo'n goede vorm gevoeld. Angst voor petro chemische industrie in I.l-mondgebied HAARLEM, 1-11, In een door de gemeentebesturen van Ben neb roek, Beverwijk, Bloemendaal, Castricum, Haarlem, Haarlemmermeer, Haar- lemmex-liede en Spaarnwoude, Vel- sen, Heemstede, Heesmskerk, Zand- voort en Uitgeest, omvattende een gebied van 450.000 imvonex-s, aan de leden der Staten-Genex-aal gezonden brief, wordt opgemex-kt dat de voor genomen vestiging van een petro chemische industrie in het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal en ten westen van Amstei'dam, on gerustheid heeft veroorzaakt. De gemeentebeslux-en verzoeken te bevorderen dat het gebied ten be hoeve van de gehele petro-chemische- industrie, met inbegrip van bij- en nevenbedrijven, geen grotere opper vlakte mag beslaan dan 1500 ha. Grote drukte hij de spoorwegen UTRECHT, 1-11. De spoorwegen hebben maandagavond na het nor male spitsuur onverwachts een grote drukte te verwerken gekregen. Voor al in het zuiden, oosten en midden van het land waren dc treinen plot seling overvol. Verschillende treinen werden verlengd, maar desondanks moesten op enkele stations reizigers achterblijven omdat ze met geen mo gelijkheid meer een staanplaats konden vinden. Men neemt aan, dat grote groepen Nederlanders de katholieke feestdag Allerheiligen hebben gebruikt voor een extra lang weeleend buiten hun woonplaats. UTRECHT, 1-11. Verbetering van de landarbeidersionen tot het peil van het wekelijks inkomen van ver gelijkbare arbeiders in andere be drijfstakken zal het voornaamste verlangen zijn, dat de algemene Ne derlandse Agrarische Bedrqfsbond bij de onderhandelingen over de nieuwe landbouw-c.a.o.'s naar voren zal brengen. De landbouw-c.a.o.'s lo pen aan het eind van het eerste kwartaal in 1966 af. De secretaris van de vakgroep landbouw van de A.N.A.B., de beer P. Schippers, heeft tijdens een ver- gadex-ing van zijn bond in Utrecht aangekondigd, dat het niet zinvol is reeds thans een uitspx-aak te doen omtrent de hoogte van de le bedin gen loonsverhoging. Het gemiddelde van het in de vrijei-e loonpolitiek be reikbare zal nodig zijn. Daarnaast zal ernaar worden gestreefd door extra maatregelen de achterstand in Haan woei van Steenwijkse toren STEENWIJK. 1-H. Te Steenwljk is tijdens een hevige storm het haan tje van 'de toren van de Nederlands Hervormde kerk naar beneden ge waaid. Het grote zware kruisstuk, waarop het haantje was bevestigd, is even eens losgeraakt, doch bleef harxgen aan de ikabel van de bliksemafleider langs de toren. De omwonenden zijn per circulaire door de gemeentelijke autoriteiten gewaarschuwd tegen het gevaar en het verkeer ter plaatse werd omgeleid. Het passagiersschip „Randfon- tein", dat van Nederland op weg is Kaapstad, heeft zondagmiddag op 500 mijl ten zuiden van de Canarische eilanden de twee inzittenden van een vliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht gered. Ongeluk met trolleybus kost 62 mensenlevens CAIRO. 1-11. In een buitenwijk van Cairo is maandagochtend een trolleybus door nog onbekende oor zaak van de weg geraakt en in de Nijl gestort. Enkele uren na het ongeluk waren de lijken van vijftig slachtoffers ge borgen. 19 inzittenden konden wor den gered, van wie er zes naar een ziekenhuis imocstcn worden overge bracht. In totaal kwamen 62 mensen om het leven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het haar van een man word! v eerder grijs dan zijn harl. .f.-x- Verwachting tot woensdagavond: Tamelijk kond Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de kustprovincies; matige, af en toe ki-achtige, aan de kust aanvankelijk nog overwegend harde noordwestelijke wind; tamelijk koud weer. 3 nov. Zon op 7.38. onder 17.09. Maan op 15.44, onder 0.28. 4 nov. Zon op 7.40, onder 17.07. Maan op 16.13, onder 2.51. Volle maan: 9 nov. te 5.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 nov. 10.28 v.m. 4 nov. 11.52 v.m. BROUWERSHAVEN 3 nov. 10.26 v.m. 4 nov. 11.49 v.m. Doodtij: 3 nov. 23.21 n.m. n.m. 23.05 n.m. n.m. De minister van onderwijs en wetenschappen, prof. mr. 1. A. Diepenhorst heeft maandagochtend het startsein gegeven voor de bouw uan een hal in het nieuwe complex van de rijksuniversiteit te Utrecht. Als symbool van deze start nam de bewindsman zelf plaats in een dragline om. een bescheiden bijdrage te leveren aan het grondwerk. de verdiende lonen van de landax*- beiders in te halen. De twee pro cent uitkering-ineens van dit jaar wil de A.N.A.B. in de volgende c.a.o. vastleggen in de vorm van een tot zes procent verhoogde vakantietoe slag. Geijverd zal worden voor een verdere verkorting van de arbeids tijd. met name voor het gemengde bedrijf en de veehouderij. Voor deze sectoren wox-dt gedacht aan een ar beidstijd van 2500 uur per jaar. In de landbouw dient de 45-urige werk week verder te worden verkort, zo- dx-a dit ook in de niet-agrarische be drijfstakken plaatsvindt, zo meent de vakgroep landbouw van de A.N. A.B. NEW YORK, 1-11. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft maandag unaniem een be roep gedaan op alle landen, met spoed doeltreffende maatregelen te nemen om een einde te maken aan rassendiscriminatie, en de organisa ties of bewegingen die deze discri minatie propageren, te vervolgen of te verbieden. De V.N.-assemblee keux-de verder met 95 stemmen vóór, géén tegen en twee onthoudingen een ontwerp-con- ventie goed, waarin de huwbare mi nimumleeftijd voor beide seksen, dis pensatie daargelaten, op vijftien jaar wordt gesteld, wordt bepaald dat voor een huwelijk vrije en volledige instemming van beide partnei-s nood zakelijk is, het ü-ouwen met de hand schoen onder andere dan in de wet vastgestelde omstandigheden wordt vei'boden en wordt bepaald dat alle huwelijken bij de bux-gerlijke stand moeten worden gei'egistreerd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die op de Noord zee en ook langs onze kust een zware westerstorm heeft gebracht, was van morgen boven zuid Zweden aange komen. De luchtdruk in het centrum bedroeg toen ongeveer 965 millibar. De depressie trektv langzaam naar het noordoosten. Aan de achterzijde ervan stroomt ax-ctische lucht naai- het zuiden. Deze lucht zal het ko mende etmaal met matige, af en toe 'krachtige noox-dwestelijke winden ook in Nederland aankomen. De tem peratuur zal daarom nog iets vex-der dalen, terwijl er vooral in de kustge bieden nu en dan buien zullen voor komen. Motorschip voer omhoog in Eendracht Het motorschip „Ambulant" (350 ton) - schipper J. de Voogt - met zand od wc-g van An 1 wei-pen naar Amsterdam is in de Eendi-acht (Mos- selki-eek) omhoog gevaren en blijven zitten. Gewaax-schuwd door de sleep bootagent J. Bout zijn de sleepboten „Maris Jan", kapitin Jac, Hooger- werf en „Volharding I", kapitein E. Zoer, samen 650 p.k. sterk, er in ge slaagd de „Ambulant" vlot te slepen. Het schip heeft op eigen kracht de reis voortgezet, maar had wel lek kage bekomen, door een scheur in de scheepshuid. Een schildei-ij van de Venetiaanse meester Giovanni Bellini, vooi-stel- lende „de Heilige Maagd en het Kind met Sint Nieolaas van Bax-ien en een schenker55, is vei'dwenen uit de bi bliotheek van het St. Josef-coIIege te Rensselaer, in de Amerikaanse staat Indiana. De waai-de van het doek wordt geschat op 350.000 dollar. Jachtbommenwerpers van de Amerikaanse marine en luchtmacht hebben *een gecombineerde aanval gedaan op drie Noordvietnamese ra- ket'bascs die op 56 km. ten noordoos ten van Hanoi liggen. Tot nu toe is alleen bekend dat er een brug in hot centrum van het doelgebied is ver nield. RENKUM. 1-11. De recherche van Renkum is er in geslaagd de 34-jarige W. F. V. te arresteren. De man, zonder vaste woonplaats, maar geboren in Honlenisse, werd al ge ruime Hjd gezocht door de Neder landse en Belgische politie en door Interpol. V. wordt verdocht van tenminste 39 misdrijven: diefstal met braak, heling, oplichting, verduistering van auto's enzovoort. Ook in het Belgi sche politieblad stond hij wegens dergelijke misdrijven gesignaleerd. Maandagmorgen omstreeks half elf ontdekte jachtopziener B. van Woudenberg V. in het bos. gelegen op de hoek van de TeJefoonweg en de Pai-allelweg in Renkum. Hij zat in een auto, in gezelschap van me juffrouw J, van B., zonder vaste woonplaats, die met hem mee ti-ok. De jachtopziener waarschuwde de politie en twee i-echercheurs gingen er op af. Ondanks waarschuwings schoten probeerde V. met zijn auto te vluchten, maar hij raakte vast in de modder op de hei. Hij sprong uit de wagen, maar Icon direct wor den overmeestei-d. V. is voorlopig in gesloten in het politiebureau in Oos terbeek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1