Te weinig pikbroeken Gemeentebestuur nam verscheidene projekten in ogenschouw TALOELAH STREEKNÏEUWS De problemen van de kleinere bedrijven Vele gelukwensen bij het VARA-jubleum N.C,V.B.-streekvergadering te Zierikzee „De Overval" - Internationaal succes Oriënterende trip Tip voor minister: „Belast de coöperatiewinsten" ZIERIKZEE, 29-10. Het college van b. en w., een aantal raadsleden en enkele ambtelijke geïnteresseer den hebben weer de jaarlijkse ori ënteringstrip gemaakt door de ge meente, met name langs de projek ten, die in de laatste tijd bun vol tooiing of bijna voltooiing hebben gevonden. Doel van deze trips is een duidelijker beeld te krijgen van de projekten, die in het kader van de nieuwe ontwikkeling tot stand zijn gekomen. Zo'n oriënteringstocht brengt altijd verrassingen met zich mee en als in vogelvlucht ziet men een scala van activiteiten, die bij voorbeeld een kwart eeuw terug ten onzent eenvoudig ondenkbaar zou den zijn geweest. Een eerste bezoek gold de nieuwe fabriek van de Han delsonderneming W. Hagen op het industrieterrein, een fabriek van elektronische produkten, die binnen niet al te lange tijd zal worden ge opend. De Handelsonderneming Hagen bestaat al sinds 1947, maar zoals de naam aanduidt ging het om het handelen in en verhandelen van elektronische produkten. Van de handel is echter het accent verlegd, of mede gelegd op de produktie en daarvoor is te Zierikzee een fraaie ruime fabriek verrezen voor de bouw van onderdelen-sets voor ra dio's, t.v.'s en met name taperecor ders, mt welk laatste produkt Ha gen zich weer wel al langer heeft bezig gehouden. Per 1 januari 1966 worden de produkten onder eigen naam verkocht. Grote troefkaart voor dit bedrijf gaat worden de z.g.n. Video-recor ding, of wel in t.v.-jargon: „inge blikte beelden op Ampex-appara- tuur", de assemblage waarvan ook te Zierikzee zal plaats vinden. BREDA, 30-10. Tijdens het 112de landhuiskundig congres, dat in Bre da xoerd gehouden is dr. ir. A. Maris, adjunct-directeur van het landbouw economisch instituut in zijn inleiding uitvoerig ingegaan op de problema tiek van de kleinere landbouwbe drijven. Zoals ook later bleek uit de dis cussie van het forum bestaande uit ir. J. V. Wellen, directeur-gene raal van de landbouw, ir. P. J. Lar- dinois, mr. S. Leenstra, ir. A. W. Luitjens en de inleider, is de algeme ne tendens op het ogenblik dat er in grote <mate gestreefd moet worden naar vergroting van de 'bedrijven. Aangezien dit niet binnen korte tijd te realiseren is zal er nu reeds sa menwerking moeten komen tussen de verschillende kleinere bedrijven. Ongetwijfeld is dit op dit ogenblik een van de moeilijkste vraagstukken in van de algehele zelfstandigheid door de hierbij betrokken bedr. niet meteen door iedereen aanvaard wordt. Landbouwers die de nood zaak hiervan niet inzien zullen ech ter steeds meer moeite hebben om hun bedrijf rendabel te houden. Al gemeen waren de congressisten van mening, dat ook samenwerking met bijvoorbeeld naburige landbouwers aan te bevelen is, niet alleen uit economisch maar ook uit sociaal oogpunt. De eenmansbedrijven Ook een landbouwer heeft immers behoefte aan vakantie, vrije dagen, vrij weekeinden enz. In éénmans en andere kleinere bedrijven zijn deze verlangens vaak onmogelijk te ver wezenlijken omdat het bedrijf door moet draaien een ander belangrijk vraagstuk dat ter sprake kwam is in Europese graanatlas UTRECHT, 30-10. Het Neder lands graancentrum heeft in Utrecht zijn vijftienjarig bestaan gevierd en tevens het eerste deel geïntroduceerd van een Europese graanatlas, die in internationale samenwerking tot stand komt. Dit eerste, losbladige deel bevat 128 klimaatkaarten met gedetailleerde gegevens over lang jarige gemiddelden van temperatu ren, neerslag, luchtvochtigheid, dag lengte enzovoorts. Het tweede deel, dat nu voorbereid wordt, zal gege vens bevatten over bodem en bo- demgebruik, alsmede gedetailleerde kaarten met gegevens over de ver breiding en de fenomenologie der graansoorten graanziekten en -pla gen en hun verbreiding, de kans op schade door droogte, hitte, nacht vorst, enzovoorts. Het derde deel zal inzicht geven in de samenhang tus sen graanveredeling, graanteelt en milieufactoren. De fabricage vindt thans nog in België plaats, maar ook dat gebeurt straks op Schouwen-Duiveland. Met name geeft deze Video-recording mogelijkheden voor collectief lesge ven aan scholen en in bedrijven. Voorlopig is er werk voor tachtig mensen. De produktie-unit in Den Haag is per 1 oktober opgeheven. Lang niet alle bedrijfsruimten in de nieuwe stedelijke fabriek zijn thans al in gebruik, maar het bedrijf is op de toekomst gebouwd en geeft in eerste instantie aan 80 man werk, met een toekomstige capaciteit van 200 man personeel. De naam van het bedrijf wordt veranderd in N.V. Elektronische Industrie W. Hagen, die de produktie zal leiden met nog een andere industrie van buiten landse origine. De inrichting Op de benedenverdieping zijn de feitelijke werkruimten ingericht. De fraaie hal met open trap geeft al lure aan het bedrijfspand, op de bovenverdieping waarvan de admi nistratieve ruimten zijn ingericht. Beneden vindt men de diverse as semblagehallen, magazijn, testka- mers, tekenkamers e.d. In een apart staand gebouw is de spuit - en gal- vaniseerafdeling ondergebracht. Het bedrijf heeft thans reeds een order portefeuille tot een bedrag van f 6,5 miljoen, maar knelpunt is uiteraard voorlopig nog het aanbod van vak bekwaam of om te scholen personeel De Oosterscheldebrug Buiten gekomen lag tegen de ho rizon, over de versgeploegde aarde heen, de nieuwe Oosterscheldebrug te pronken, uitnodigend tot een be zoek. Een half uurtje werd hiervoor welke verhouding de inkomensstij ging van de boer staat tot de stijging •in het 'bedrijfsleven en in de E. E. G. landbouw. De leden van ihet congres waren ervan overtuigd dat de grote re bedrij ven er in de toekomst zullen komen. Dit zal mogelijk een relatieve groei van het aantal landarbeiders met zich meebrengen. Thans moet de boer zidh ook reeds intensief bezig houden met verhoging van de pro- duktiviteitsontwïkkeling. Deze vraag echter, aldus het forum, om een markt- en prijsbeleid dat de belang en van de boer en niet van de con sument in het oog houdt. Edisons klassieke muziek uitgereikt AMSTERDAM, 30-10. De minis- ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft tijdens het vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam ge houden Grand Gala du Disque Classique een twintigtal Edisons aan de bekroonden of hun vertegen woordigers uitgereikt. Het aantal toegekende Edisons was veel groter, namelijk 27, volgens de minister een gevolg van het zeer grote aantal grammofoonplaten, dat een hoog peil heeft bereikt. HEERLEN. Zaterdag is de 41-ja rige houwer, de heer Sukkel uit Schaersberg, in de ondergrondse werken van de Oranje Nassaumijn (2) bij het transport van materiaal bekneld geraakt en dodelijk gewond. UTRECHT, 30-10. Hare Majesteit de Koningin heeft de heer G. P. Bak ker, hoofdredacteur van de radiogids van de VARA, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, en de heer Meier Sluyscr, eveneens voor zyn grote verdiensten voor de VARA maar ook voor andere acti viteiten, tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft deze onderscheidingen zaterdagochtend tijdens het jubi leumcongres van de VARA in Utrecht uitgereikt.. Hij bood namens de re gering gelukwensen aan het VARA- bestuur aan voor de bijdrage die deze omroep heeft geleverd aan do verheffing van de Nederlandse ge meenschap en de verdieping en ver rijking van het Nederlandse cultuur patroon. Hij zei, dat er nogal eens wat kritiek is op de omroepen, die uitgetrokken. Het was vrijdagmid dag nog redelijk weer, maar er stond al een klein stormpje op de brug, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat men bij een echte storm, straks op de brug maar het beste het stuur vast in handen kan houden. Op de brug is men thans druk aan het werk met het aanleg gen van het laatste stuk van de spe ciale deklaag. Ook andere „kleine karweitjes" moeten nog gedaan en zo groeit alles toe naar het grote moment van de 15de december, waarop de - nu nog stevige - ver sperringen zullen zijn weggeruimd en H. M. de Koningin deze reuzen- brug zal openstellen voor het ver keer. Na een kort bezoek aan de nieu we - maar nog niet ingerichte - fa briekshal van de fa. Schipper (land bouwmachines) op het industrieter rein, vond een bijeenkomst plaats in lunchroom Potappel aan de Cau- straat, waar zich het bestuur van „Beter Wonen" bij het gezelschap voegde. De voorzitter van de wo ningbouwvereniging de heer J. C. Coumou gaf hier een uiteenzetting over de 36 nieuwe hocgflatwonin, gen, wiaarvan de eerste zes gereed zijn en reeds bewoond. Precies twee jaar geleden venden over deze wo ningen de eerste besprekingen plaats. „Beter Wonen" is er erg blij mee. Be huizen worden centraal ver warmd en deen een kale huur van f 27,05, waar echter belangrijke veerzieningen bijkomen, die - inclu sief de centrale verwarming - de huurprijs brengen op f 32,45 per week. In totaal is - met inbegrip van de grond - in het projekt voor rond f 1 miljoen geïnvesteerd. De afwer king geschiedt nu heel snel, want om de drie weken komen zes wenin gen (één blok) gereed. In een toe spraakje herinnerde de loco-burge meester H. Koevoets nog eens aan de destijds gestelde vraag: „Is hoog bouw wel iets voor Zierikzee?" Ziende op het thans verkregen re sultaat, moet deze vraag met vol mondig „ja" worden beantwoord. Spreker deelde n?,cdc d*»t overwo gen wordt om te zijner tiid ook de ratioweningen van centrale verwar ming te voorzien, maar dan in de tweede fase. Voor de eerste fase wil men eerst de huurontwikkeling afwachten. Zo als spreker gedetailleerd toelichtte is het beleid er op gericht te-komen tot omstandigheden, die de z.g.n. „doorstroming" gemakkelijker ma ken, zodat eerder ruimte kan wor den geschapen voor hen, die te kam pen hebben met de woningnood. Verschillende eerst kort in ae nieuwe flats geïnstalleerde bewo ners bleken bereid hun huizen open te stellen voor het gezelschap. Hier van werd uiteraard dankbaar ge bruik gemaakt. Vooral van de bo venhuizen uit bleek men een fraai gezicht op Zierikzee te hebben. De bewoners toonden zich tevreden over het wooncomfort van deze flats die althans voor Zierikzee een pri meur betekenen. De Ver. Staten hebben vrijdag op het eiland Amchitka, in de Ale- oeten, ondergronds een waterstof bom tot ontploffing gebracht. NAJAARSCONFERENTIE C. H.U. - JON GEREN DRIEBERGEN, 31-10. De najaars conferentie van de Christelijk His torische Jongerenorganisatie, dïe za terdag en zondag in Driebergen ge houden werd en gewijd was aan de .democratisering van het onderwijs" werd 'besloten met ihet aannemen van eer. resolutie, waarin het hoofdbe stuur en de Kamerfractie van de C. H.U. worden uitgenodigd de midde len aan te wijzen tot realisering van de democratisering van het onder wijs. De jongerenorganisatie geeft daarbij de kwestie van het studie- loon in ernstige overweging. Vorige week hield de N.C.V.B. de streekvergaderinig in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee on der leiding van de presidente der af deling Haamstede, mevr. van Wave- ren-van Egmond. Na het zingen van Psalm 103 1 en 7 en (gebed las te presidente Psalm 103. Zij heette allen hartelijk welkom en verleende het woord aan ds. van Duinen uit Voor burg, die sprak over het onderwerp „Verwereldlijking en vervlakking". monopolistische instellingen worden genoemd, maar zijns inziens valt het nogal mee. Vooral de laatste vijftien jaren hebben radio en televisie op bijna perfekte wijze een bijdrage verleend aan de meningsvorming. De VARA heeft in de veertig jaren van haar bestaan een baanbrekende plaats ingenomen en dat noemde hij het beste compliment bij dit jubi leum. Het jubileumcongres, dat onder meer werd bijgewoond door dr. W. Drces, de ministers Samkalden, Vro lijk, Vondeling, staatssecretaris Pos thumus alsmede de heer L. J. van Looy (de eerste voorzitter van do VARA) werd ook toegesproken door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht, die de VARA prees voor het vele goede werk dat zij in het belang van de vrijetijds besteding en de culuurbevordering heeft verricht. Beeldhouwer stak auto iu braud AMSTERDAM. 31-10. Wegens twee pogingen tot brandstichting is za terdagnacht op de Dam te Amster dam de 35-jarige beeldhouwer J. A. J. aangehouden. Hij werd op heter daad betrapt toen hij een bij het na tionaal monument geparkeerde auto met een kan benzine overgoot. De arrestatie volgde kort nadat de po litie was gealarmeerd voor een brandende auto op de hoek Spui- Kalverstraat. AMSTERDAM. In de nacht van zaterdag op zendag zijn opnieuw verscheidene arrestaties verricht bij de wekelijkse 'happening rond het Amsterdamse „Lieverdje" op het Spui. Ditmaal werden tien jongelui op grond van artikel 186 (verbod tot samenscholing) naar het bureau ge bracht. TONEEL EN FILM Kon. Vereniging „Litteris Sacrum" te Leiden Voor een matig bezette Concert zaal gaf de Kon. Ver. „Litteris Sa crum" te Leiden vrijdagavond een opvoering van „Taloelah", komische thrillr in drie bedrijven van Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer, ter opening van het toneelseizoen van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Hoofdpersoon in dit stuk is „Ta- lcelah", de kat van juffrouw Ruth Prendergast, die door de wrede pen sionhoudster Eleanor Trellington wordt vergiftigd. Juffrouw Prender gast windt zich hierover zo op dat zij samen met haar vriendinnen Ja- net Bovering en Lavina Goldswor- t'hy plannen beraamt om de pensi onhoudster door vergiftigde whisky uit de weg te ruimen. De plannen werden op 'het laatste moment ver ijdeld, al wordt de weduwe Trelling ton op kerstavond toch dood aange troffen op haar bed. De sleutel tot de oplossing van dit raadsel lijkt haar stiefdochter Mary Trellington te zijn, doch in het derde bedrijf blijkt dat noch de drie bejaarde vriendinnen, noch de stiefdochter ook, maar enig aandeel hebben in de dood van de weduwe Trellington. De voorstelling werd geopend door de voorzitter van het Nutsdeparte- ment Zierikzee de heer C. J. H. Scheuei'man, die er, na de aanwezi gen welkom te hebben geheten, op wees dat personen die 'belangstelling hebben voor de reis naaf Antwerpen waar op 6 januari, ter 'gelegenheid van de opening van de Oosteschlede- brug, een bezoek aan de Kon. Vlaamse Opera wordt gebracht, zich ten spoedigste dienen op te geven. De reis zal waarschijnlijk worden gemaakt met twee bussen, hetgeen er op wijst dat er grote belangstel ling voor bestaat. Over „Taloelah" kan worden opge merkt dat het stuk bijzonder enthou siast werd gespeeld, waarbij met na me Ruth Prendergast goed op de planken werd' gezet door Co Hage- man-Venhagen, al was het jammer dat zij op sommige momenten min der duidelijk verstaanbaar was. Eveneens aanvaardbaar was inspec teur Bruton (vertolkt door Herman Frentzen), die met zijn vervaarlijke snor en zijn vragen recht-op-de-man af deed denken aan een inspecteur van Scotland Yard. Huisarts Martin Brentwood (Henk Fuchs) vergiste zich nog al eens in zijn tekst, doch dit werd goed gemaakt door natuur- lijk spel. Mary Trellington tenslotte werd 'bijzonder goed op de planken gebracht door Selma Hageman-Oele en 'datzelfde gold trouwens ook voor politie-arts Brownly (Sjoerd de Mik), rechercheur Rawlings (Bram Hassel- bach), de weduwnaar mr. Fawcett (Bram Harteveld), Lavinda Golds- worthy (bijzonder leuk gespeeld door Rosien Hasselbaoh-Gaykema) en Ja- net Bovering (vertolkt door Truus Hogewiind-van Oortmerssen). Ook 'het 'decor van Bob Hageman (de ka mer van juffrouw Bovering op kerst avond) was 'bijzonder aardig, al deed het gebrandschilderde raam wat vreemd aan, omdat het o.i. wel wat al te dicht bij het venster stond. B. L. De grenzen tussen 'kerk en wei'eld vervagen, principes verwateren, al dus ds. van Duinen. Dit komt zelfs tot uiting in de 'hedendaagse woning bouw. Vroeger staken de kerktorens 'boven d'e 'huizen uit; in de nieuwe stadswijken vallen zij helemaal niet meer op. Wat verstaan wij echter onder het woordje „wereld" en in welke betékenis spreekt 'de bijbel er over? Wij menen dat het de „din gen" om ons heen zijn, zoals mode, radio, 'bromfiets, auto, t.v.; terwijl de bijbel het gebruikt voor „het ge schapene". De woonplaats der men sen; de mensheid die een Gode vij andelijke macht vormt. Wij moeten dus niet 'bang ziin voor de verschui vende zeden en normen in onze jachtige tijd; ze zijn immers afwij kend over de gehele wereld en wis selend voor alle tijden. Wij mogen niet het „raak niet, smaak niet en roer niet aan" gezaghebbend laten zijn in ons leven en voor onze kin deren, maar alleen Gods wet die eéuwig en onveranderlijk is. Spreker ging daarna nog dieper in op 'het vraagstuk van dans en t.v. in onze christelijke gezinnen. Hier speelt de gezindheid van het hart en de zelftucht een grote rol. Niet star verbieden, maar beseffen hoe ver men kan gaan. Wanneer wij een brandende liefde voor God en onze naasten bezitten zullen wij met onze 'kinderen onze houding weten te be palen in 'deze wereld. Na de pauze volgde er op de ge stelde vragen een geanimeerd en •leerzaam gesprok. Tot slot werd het bondslied gezongen en besloot ds. van Duinen de avond met dankge bed. DEN HAAG, 29-10. De Stichting vcor Nederlandse Zelfstandige Han del en Industrie heeft gevolg gege ven aan de oproep van minister Vondeling cm middelen vcor te stel len ter dekking van het tekert op de Rijksbegroting en de minister-presi dent er per telegram op gewezen, dat tientallen miljeenen guldens voor de staat overboord worden gegooid, door de op 20 september door de minister en staatssecretaris van fi nanciën aangekondigde intrekking van de wet cp de vennootschapsbe lasting 1960. Betreurd moet worden, zo zegt de stichting in haar telegram, dat „de eenvoudige oplossing van het vraag- Schip met richtingaanwijzers ROTTERDAM. De „Moerdijk" van de Holland Amerika-Lijn het jongste schip van deze re derij, die dezer dagen haar tweede reis over de Atlanti sche oceaan is begonnen, be schikt thans over richtingaan wijzers. Behalve de „Moerdijk" en de „Amstelland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd telt de wereldvloot nog slechts één Amerikaanse marineschip dat mede met behulp van der gelijke tot nu toe ongewone attributen voor een schip ver andering van richting kan aan geven. De hiertoe nodige ap paratuur, een stalen geraamte in de v-orm van een ruim 5 m. lange tweepuntige pijl, werd op de „Moerdijk" op de voor mast geplaatst. De 15 lampen die in deze constructie werden aangebracht zijn zodanig ge schakeld dat wanneer het schip door geluidssignalen te ken nen heeft gegeven naar stuur- of bakboord te wijken, men van de stuurhut uit de pijl kan ontsteken die de gekozen rich ting aangeeft. Prinses Irene op Carlisteribijeenkonist ST. JACQUES DE COMPOSTEL- LA, 1-11. Meer dan 7.000 Carlisti- sohe oud-strijders hebben zondag in St. Jacques de Cömpostella een bij eenkomst gehouden onder leiding van prinses Irene, echtgenote van prins Charles-Hughes van Bourbon Parma. Op de bijeenkomst waren ongeveer honderd vlaggen van een heden die in ide Spaanse burgeroor log hebben gestreden. AMSTERDAM, 30-10. De Neder landse speelfilm „De Overval" is niet alleen in ons eigen land, maar ook internationaal een groot succes geworden. De film is nu in ongeveer 1200 Engelse bioscopen vertoond, hetgeen opmerkelijk genoemd mag worden, omdat niet-Engelstalige films in de Britse bioscopen nog steeds vrij zeld zame verschijningen zijn. „De Over val" is verder naar talloze andere landen verkocht en ook de televisie heeft in verschillende landen belang stelling getoond voor dit produkt van de Engelse regisseur Paul Ro- (Slot) De heer J. de Graaf, directeur van de raad van bestuur voor de Scheep vaart, vertelt ons dat momenteel 37 pet. van de varensgezellen van Ne- derladse schepen bestaat uit buiten landers. „Er is momenteel een con junctureel tekort aan zeelieden, dat op 17 pet. kan worden geraamd". „Wat erg te betreuren valt", zo meent een woordvoerder van de Rot terdamse Lloyd, „is dat zeker zo'n 6.000 Nederlanders varen voor bui tenlandse rederijen. Meestal varen zij onder de goedkope vlaggen van Panama en Honduras". Volgens ver schillende reders is er bij de meeste maatschappijen een groot verloop van personeel. „Er zijn veel avontu riers, die wel eens een paar jaartjes of nog korter willen varen, maar die dit doen zonder liefde voor het vak. Een groot deel van deze varensgezel len valt natuurlijk weer af". Er is ook weinig verbinding meer met gemeenschappen, die van ouds her op de vaart waren aangewezen. De tijden dat in bepaalde famillies iedereen ging varen, zijn voorbij. Grootvader had altijd gevaren, va der voer, maar de zoon werkt in een fabriek of komt via de middelbare school op de kantoorkruk terecht. Een man die wel scheep gaat, ont vangt zoi>eel brieven van zijn vrouw, waari zij schrijft over de goede ver diensten van Jan en Klaas die een baan op de wal hebben, dat hij er op de duur ook de brui aan geeft. Attractiever „Wij hebben het hoofd echter niet in de schoot gelegd", zegt de heer de Graaf. „We doen alles om bij de jeugd de lust tot varen op te wek ken. Vooral hel studiecentrum voor zeevarenden doet. schitterend werk. Op alle mogelijke manieren wordt de vrije-lijdsbcsteding van dc va- stuk van belastingheffing bij coöpe raties", die de bedeelde brief van 20 september aankondigt, een aanmer kelijke stap terug betekent met be trekking tot het grote goed van ge lijkheid voor de fiscale wet die het ontwerp 1960 althans nastreeft Bij de huidige financiële nood van de staatshuishouding kan de rege ring een bron van inkomsten die ge vonden wordt door een rechtmatige belasting van het bedrijfsleven niet zonder meer terzijde schuiven, zo meent, de stichting en zowel op prin cipiële als cp uti 1 iLeitsoverwegingen, dringt zij derhalve aan op handha ving van het ontwerp van wet 1960 op de vennootschapsbelasting M u:K I BERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 1-11. Totaal aan gevoerd: 1814 dieren, t.w.: 1087 run deren en 727 varkens. Prijzen per kg: runderen: extra kwaliteit f 4,10-4,40, le f 3,70-4,00, 2e f 325-3,50, 3e f 3,05-3,25, stieren f 3,75-4,35, worstkoeien f 2,95-3,20; varkens: extra kwaliteit f 2,24-2,26, le f 2,22-2,24, 2e f 2,20-2,22, 3e f 2,16- 2,18, slachtzeugen f 1,70-1,80. Runderen: aanvoer iets korter; handel redelijk; prijzen als vorige week. Varkens: aanvoer even rui mer; handel kalm; prijzen iets stij ver. BRUINISSE Kleuter kwam 0111 door verstikking Grote indruk maakte het vrijdag middag, toen in Bruinisse bekend werd dat de driejarige kleuter Karei Ruiter, in een schuur naast de salon wagen welke de familie Ruiter als woning diende, door verstikking om het leven was gekomen. Het ventje dat bekend stond als een aanhankelijk kereltje, speelde dikwijls in de schuur. Toen hij wat lang wegbleef, vond z'n moeder hem tussen strobalen en een landbouw- wagen. Hij is waarschijnlijk op de strobalen geklommen, is daar afge gleden en heeft een klep van een bandenwagen opgetrokken om zich op te hijsen. Dit is hem waarschijn lijk noodlottig geworden. Hij raakte zodanig bekneld dat hij zich niet meer heeft kunnen bevrijden. Dok ter K. van Leeuwen slaagde er niet meer in de levensgeesten op te wek ken. Volgende week zou het gezin Rui ter, echtpaar met één kind, wlaar- van de man bij de aanleg van wegen op de Grevelingendam werkte, naar elders zijn vertrokken. tha, waarover de dialoogregie werd gevoerd door Kees Brusse, die er ook een belangrijke rol in vertolkte. Het scenario was, zoals bekend, van de hand van dr. L. de Jong. Een en ander is vrijdag medege deeld in de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering van Matubel N.V., de houdstermaatschappij van het Tuschinski-concern, waarvan ook de Sapphire Film Productie N.V. en de N.V. Filmverhuurkantoor Nederland deel uitmaken. Deze beide laatste vennootschappen hebben „De Over val" resp. geproduceerd en in ons land uitgebracht. rensgezel gestimuleerd. Kosten noch moeite worden gespaard. Aan boord worden films gegeven, men stimu leert de studiezin van de zeelieden, en de studie voor zee-officier zal ook op een hoger niveau worden ge bracht. Op die wijze hopen wij het beorep aantrekkelijker te maken en wij gelov^en ook wel, dat ons dit luk ken zal". De heer de Graaf vertelt tenslotte nog, dat aan de sociale hulpverlening en begeleiding van zeemansvrouwen thans meer aandacht wordt besteed dan ooit'tevoren. „Verschillende re der smaatschappij en hebben met dit doel reeds maatschappelijke werk sters in dienst genomen". Door de verbetering van de ar beidsvoorwaarden en sociale hulp aan zeemansgezinnen, alsmede door een bredere opzet van de diverse op leidingscursussen, hoopt men meer zeelieden te kunnen aantrekken en het verloop op onze koopvaardijvloot te kunnen stuiten. D elijd zal leren of dergelijke verbeteringen inder daad toereikend zijn om onze vloot weer voldoende te bemannen. Uienveiling Middelharnis Veiling van vrijdag 29 oktober Het aanbod was vrijdagmorgen wel bijzonder klein, in totaal slechts 18 ton, waarvan 2Vz ton grove, 11 ton middel, 3 ton drielingen en 1,5 ton picklers. De kleine aanvoer bracht voor de meeste sorteringen echter geen prijsverbetering. De middel bleef met f 16.36 onveran derd, dc drielingen trokken iels aan en kwamen van f 16,75 op f 17,04. Dc picklers liepen zelfs nog iets te rug en noleerden vanmorgen f 24,35 tegen f 24,50 j.l. dinsdag. Alleen voor de grove bestond meer bclangstcling cn deze lagen met I 17,dan ook f 1,— per 100 kg boven dc notering van dc vorige veiling. een hoogbouwflat met c.v. LANDBOUW EN VEETEELT Beroep aantrekkelijker maken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2