RHODESIE KRIJGT EEN „KONINKLIJKE COMMISSIE" Bijna vijftig doden bij bombardement A.N.A.B. niet tegen vrijere loonpolitiek Canadese houtskeletbouw in Nederland? Jubileum ver. voor Chr. Volksonderwijs Stad op stelten? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mu:uulu£ 1 november I Of»."! I2£ste jaargang Nr. I'jhhu WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dll nummer: OftëlltCrillgStHZjCfikzCCSC 1(1(1(1 Oplossing iu ziclit? kunststoi'straat voor houwmachines Ghana tegen een tweede „Zuid-Afrika" SALISBURY, 31-10. De Britse mi nister voor Gemenebestzaken, Arthur Bottomley, heeft zondag in Salisbury gezegd dat hij en de Rhodesische mi nister overeenstemming hebben be reikt over een document voor een „koninklijke commissie", waarin de punten waarover men het eens is en die waarover men het niet eens is, zü» vastgelegd. Bottomley zei dit 11a een slotbe- spreking tussen hem, de Britse mi nister van justitie sir Ehvyn Jones en Rhodesische ministers. Het docu ment zal nu aan het Britse en aan het Rhodesische kabinet worden voorgelegd. Minister Botomley, die voor zijn vertrek naar Londen een persconfe rentie hield, weigerde nader uiteen te zetten welke graad van overeen stemming was bereikt. Op een vraag of er hoop bestond, antwoordde hij: ..ik ben een optimist". Wilson Premier Wilson had zondag in Accra een onderhoud met president Nkroemah van Ghana en vertrok daarna naar Londen. Hij bracht de president op de hoogte van zijn be sprekingen in Rhodesië. Toen hij in Accra aankwam werd de premier ontvangen door een menigte die leu zen riep als „Wilson, bedrieg niet". „Groot-Brittannië verraadt het Ge menebest". „Weg met de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring" en „Arresteer Ian Smith". De Ghanese regering gaf 11a het overleg tussen Wilson en Nkroemah een verklaring uit, waarin zij haar standpunt aangaande de Rhodesi sche onafhankelijkheid handhaaft. Er kan op het Afrikaanse vasteland geen tweede Zuid-Afrika worden ge duld. In Rhodesië dient het begin sel van een-man-een-stem te wor den ingevoerd, om overheersing door een blanke minderheid tegen te gaan. De vorming van een „koninklijke commissie", zoals Engeland en Rho desië thans op het oog hebben, be tekent verraad van de vier miljoen Afrikanen, die geen vertegenwoordi ging hebben, en een middel om de eigenlyke kwestie te omzeilen. De Afrikaanse landen zullen prak tische maatregelen moeten uitwer ken om de toestand zo nodig mili tair, het hoofd te bieden - gezien de huidige richting waarin d onder handelingen tussen Engeland en Rhodesië gaan. Ghana houdt er aan vast dat En geland de grondwet van 1961 moet afschaffen en het bestuur van Rho desië, zo nodig met geweld, moet overnemen. President Nkroemah waarschuwde Wilson voor de ern stige gevolgen van een Britse poging" om in het hart van Afrika een staat te vestigen die is gebaseerd op dis criminatie tussen de rassen, aldus de Ghanese verklarng. In de Ghanese regeringsverklaring wordt nog gezegd dat Ghana zich zou verzetten tegen opneming van een onafhankelijk Rhodesië in het Gemenebest, de V.N. en alle andere wereldorganisaties, indien er geen meerderheidsregering in dat land tot stand komt. Discriminatie Indien Egeland de kroon tot titu lair soeverein maakt van een onaf hankelijk Rhodesië waar discrimina tie heerst, zal Ghana de Britse kroon niet langer kunnen erkennen als hoofd van het Gemenebest, aldus de verklaring, waarin wordt betreurd dat de Britse regering schijnt te zijn teruggekomen van plechtige verze keringen aan de regeringsleiders van het Gemenebest, dat zij zich zal blij ven houden aan het beginsel van een-man-een-stem in Rhodesië, wal er ook gebeurt. De Ghanese regering noemt dit een der ernstigste aspec ten van de gehele zaak. Rampzalige vergissing van Amerikaanse luchtmacht SAIGON, 31-10. Minstens 48 Zuid- vietnamese burgers vonden zaterdag de dood en 55 werden gewond, toen het dorp Be Doec, in de provincie Binh Dinh, bij vergissing werd ge bombardeerd, zo heeft een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon mee gedeeld. Het bombardement werd uitge voerd door twee Amerikaanse jacht bommenwerpers van het type „Sky- raider", die aanvankelijk luchtdek- king gaven aan eenheden van de eer ste Amerikaanse luchtcavaleriedivi- sie, maar op Be Doec werden afge stuurd, nadat dit als doel was goed gekeurd door het pi-ovinciehoofd in Qoei Nhon en de Zuidvielnamese in lichtingendienst. De piloot van een Amerikaansverkenningsvliegtuig, dat al een uur boven het betrokken gebied had rondgecirkeld, vroeg op het laatste moment nog om bevesti ging van het doel, omdat hij eraan twijfelde of het dorp wel in vijande lijke handen was. Toen de Zuidviet- namese militaire autoriteiten deze bevestiging gaven, werden de bom men afgeworpen. Onmiddellijk na het bekend wor den van het drama spoedden Ameri kaanse hulpploegen zich naar het dorp, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten stellen een onderzoek in. Vergissing Het bombardement op het Zuid vietnamese dorp Be Doec is een ge volg van een vergissing bij het dooi*- zenden van geografische coördinaten tussen Amerikaanse luchtmachtoffi cieren en Zuidvietnamese officieren. Radioactieve neerslag NEW YORK. 31-10. Volgens de ,.Nc-w York Times" verkeren school kinderen in de staat Utah mogelijk in ernstig gevaar als gevolg van het binnenkrijgen van radioactief jodi um. In een hoofdartikel onder de kop „Deerfenis van radioactieve neerslag" zegt het blad dat een on derzoek van kinderen in dat deel van Uta'h dat in 1953 te lijden had van kernproeven, had geduid op de mo gelijkheid van abnormaal vaak voor komende kleine knobbeltjes in hun schildklieren - „wat zou kunnen wijzen op een ernstige kwaal en het gevolg zou kunnen zijn van het bin nenkrijgen van radioactief jodium". AMSTERDAM, 30-10. Op de vrüdag in hel congrescentrum R.A.I. in Amsterdam gehouden hcutdag 1965 van het houtvoorlich- tingsinstituut heeft de heer A. J. C. Horstman, hoofd technisch bu reau nationale woningraad, naar aanleiding van een door hem ge maakte studiereis aar Canada een pleidooi gehouden voor het onder zoeken van de mogelijkheden voor ons land van de daar op grote schaal toegepaste houtskeletbouw. In Canada heeft de houtskelet- bcuw - door Europese immigranten geïmporteerd - een grote vlucht genomen na de op wetenschappelijke basis ontwikkelde standaardi satie, die in het gehele land universeel is. Het resultaat is, aldus de heer Horstman, „een industriële ontwikkeling van traditioneel bou wen, waarbij, naar zijn zeggen, produktieverhoging. kwaliteitsverbe tering en naar plaatselijke omstandigheden ook prijsverlaging het gevolg zijn geweest. Andere voordelen van deze bouwmethode noem de hij het geringe verlet doordat de woningen heel snel onder de kap kunnen worden gebracht en het geringer aantal benodigde ar beidsuren, vooral bij voorbewerking van de materialen in de fabriek en bij assemblage. Naar de mening van de heer Horstman behoren voor ons land eengezinswoningen in twee of drie lagch tot de mogelijkheden, vooral, zo zei hij, „nu de hoogbouw technisch en economisch ook in ons land tot een realiseerbare oplossing is gebracht en verwacht mag werden dat onze toekomstige steden gekenmerkt zullen worden door hoogbouw in 10 tot 20 lagen. De middelhoogbouw zal verdwij nen zodat er vrijwel alleen plaats blijft voor de hoogbouw en de cengezinshuizcn: Wanneer wij nu het ccngczinshuis evenals de hoog bouw offeren op het altaar van de uniformiteit dan is de trooste loosheid volmaakt. Wanneer wij echter deze eengezinshuizen uit voeren in een rijk patroon van vorm, kleur en materiaalstructuur, waartoe de houtskeletbouw zich bij uitstek leent, dan ontstaat er ruimte in de wijk, recreatie en kan er ook wat te beleven vallen dat de mens aangenaam is". zo is in Saigon meegedeeld. Nog maar kort geleden had het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Vietnam nieuwe bepalingen uitge vaardigd ter bescherming van de burgerbevolking. Deze houden o.m. in, dat dorpen pas mogen worden aangevallen nadat de bewoners te voren zijn gewaarschuwd en dat geen bombardementen mogen wor den uitgevoerd zonder voorafgaande toestemming van de autoriteiten. Aulo legen boom: dode en drie gewonden BERGHEM, 29-10. Bij een onge val op de provinciale noord-zuidver bindingsweg Oss-Veenendaal onder de gemeente Berghem in Noord-Bra bant is vrijdagavond bij een ver hebben een besloten karakter en el- kcersongeluk de 77-jarige weduwe W. Versmeten-van Erp uit Berghem om het leven gekomen. Drie perso nen werdén gewond, van wie eeir ernstig. Een personenauto, bestuurd dooi de 21-jarige mej. A. Hoefnagels uit Berghem, botste tegen, een boom. Vermoedelijk is de wagen geslipt. De bestuurster en haar vader wer den licht gewond, doch een 19-ja- rige broer van het meisje liep ern stig letsel op. Het slachtoffer was een buurvrouw van de fam. Hoef nagels. Zeven en vijftig doden bij explosie te Cartagena CARTAGENA (Columbia), 31-10. Een ontploffing die zich zaterdag heeft voorgedaan op de markt van Cartagena in Columbia, heeft aan 57 mensen het leven gekost. Voorts lie- jjfrfi 68 mensen verwondingen op. Van 16 van hen ns de toestand ern stig. De schade wordt geschat op ruim een kwart miljoen gulden. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Aanvankelijk was gemeld dat een kraam met vuurwerk in de lucht was gevlogen, maar later werd gezegd dat men bomscherven had gevonden. De politie heeft vijf ver dachte personen aangehouden, die lid zijn van de communistische partij. Nieuwe systeem zal wel kritisch worden gevolgd UTRECHT, 29-10 De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrgfs- bend is niet tegen de vrijere loonpo litiek, maar acht het wel noodzake lijk dat het nieuwe systeem kritisch werdt gevolgd. Met name zal de na druk moeten worden gelegd op zo veel mogelijk zekerheden voor de zwakkere groepen en bedrijfstakken. Dit zei vrijdagochtend A.N.A.B.- voorziiter Sake van der Ploeg op de in Utrecht gehouden najaarsverga dering van de vakgroep landbouw van zijn bond. Hij kondigde aan, dat de boeren reeds thans rekening moe ten houden met het verlangen van de landarbeidersbonden, dat de uit kering ineens van dit jaar in de nieuwe c.a.o. moet worden opgeno men in de vorm van een tot zes pro cent verhoogde vakantietoeslag. Over de fondsvorming ten gunste van de georganiseerde werknemers is de heer Van der Ploeg optimis tisch gestemd. In de landbouw vindt reeds enige tijd vertrouwelijk beraad plaats tussen werkgevers en werknemers. De A.N.A.B.-voorzitter zei er slechts van, dat de fondsvor ming voor georganiseerde landarbei ders „goed in de markt ligt". Vakgroepsecretaris P. Schippers deelde in aansluiting op het in. de speciale commissie van de Stichting van de Arbeid hieromtrent bereikte pi'incipe-akkoord mede, dal naast de uitkering-ineens van f 50,per lid maatschapsjaar. de wei-gevers be reid zijn aan. de vakbewegingen f 10,per lid te verstrekken voor het werk dal de vakbonden in het algemeen belang verrichten. Dit zou voor het N.V.V. neerkomen op een bedrag van omstreeks 5.3 miljoen gulden. Uit een door de A.N.A.B. gehou den enquête, heeft de heer Schippers de indruk gekregen, dat de uitkering ineens van twee procent van het jaarloon in de landbouw niet overal wordt gegeven. Kiiul op fiets (zonder verlichting) verongelukt OVERLCON, 30-10. Het zevenjii- rige dochtertje van de familie H. Huijsmans uit Overloon is vrijdag avond dodelijk gewond bij en aan rijding op de Oplooseweg in deze gemeente. Het kind, dat op een fiets zonder verlichting reed, werd aan gereden door een personenauto en kwam in de sloot terecht, die langs de weg loopt. Zaterdagmorgen over leed het kind in een ziekenhuis in Venray. UTRECHT, 30-10. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs heeft vrijdag in Utrecht haar 75-ja- rig bestaan gevierd. Na een herden kingsdienst in de Domkerk, hield de voorzitter van C.V.O., prof W. den Boer, een rede over .perspectief en uitzicht". Wij kunnen, aldus prof. Den Boer. ons niet meer identificeren met onze grootvaders, voor wie de vrijzinnig heid de anti-christ en de socialist de Godsloochenaar was en die meenden, dat het gebouw van de Christelijke samenleving - desnoods als een ghetto - zou verrijzen in een .moder ne" wereld. „In het isolement ligt onze kracht" en andere slogans van de protestants-christelijke organisa tie bleken evenzovele gevaren te vormen, die deze organisatie uiter mate hebben geschaad. Anderzijds meent prof. Den Boer, dat men het voorgeslacht niet met minachting moet bejegenen: historisch inzicht vraagt om afstand nemen. Niemand zal bestrijden, zo zei hij, HAMBURG. Onbegrensd houdbaar, verroltings- en zuurbestendig, be stand legen temperaturen lussen plus 120 en minus 00 graden Celsius zijn speciale kunstslof platen, die door een Wesldvitse ingenieur ont wikkeld werden. De ongeveer vijf meter lange platen zijn in de eerste plaats voor lijdelijke wegen bij bouwwerken bestemd. Alle mogelij ke bij de bouw te gebruiken, voertui gen en machines kunnen 'zonder be zwaar over de vijf millimeter dikke weg van bouwplaten rijden. Voorliet leggen van de platen, waarvan het oppervlak met kiezel bedekt is, heeft een speciaal voertuig, bediend door één man gemiddeld maar vijf mi nuten voor elke meter nodig. Proe ven met een belasting van ongeveer 7.500 kilogram op een punt, krach tige slagen met een 50 kilogram zwa re hamer veroorzaakten niet de ge ringste beschadiging. De platen wor den mei lange pennen ton:e foto) in de grond bevestigd. dat de beperktheid van het voor geslacht dat zich opsloot in de eigen kring veel heeft bedorven en dat de gemiste kansen voor kerk en chris tendom legio zijn geweest. De ont kerstening van de laatste eeuw is mede een gevolg geweest van deze kortzichtigheid, aldus prof. Den Boe)-, maar het proces van seculari satie is niet door onze grootvaders op gang gebracht. Als zij niet het juiste antwoord hebben gevonden op de vraag, hoe deze ontwikkeling te keren, moeten wij onszelf, voordat wij hen gaan beschuldigen, afvra gen of onze generatie wel een ant woord heeft. Hel christelijk onderwijs staat, volgens C.V.O.-voorzilter in deze verwarde wereld als een hachelijke zaak, ook al beschermt de wet. het en wordt de tolerantie hoog aange houden. Maar do wet hangt af van wie de staat regeert en de staat kan geregeerd worden door mensen die een streep zetten door de bepalingen over de vrije school. DEN HAAG 30-10. De Britse ar chitect D. Clark Slater heeft plan nen opgesteld voor een stad voor 20.000 mensen op stelten in zee te bouwen voor de kust van Durham, noordoost-Engeland. De heer Slater, die verbonden is aan de afdeling bouwkunde van de graafschapsraad van Northumberland, maakte zijn plannen nadat hij had gezien hoe de boortoren van de National Coal Board zeven jaar lang stand had ge houden tegen wind en golven tij dens het zoeken naar steenkool on der de Noordzeebodem. Zijn plan voorziet in de bouw van blokken to renflats van maximaal 30 verdiepin- gen, compleet met scholen en open bare gebouiven, te bouwen op een platform op stelten dat hoog boven hel water rust en door een rijweg verbonden is met het vasteland. „Ge zien het huidige gebrek aan land wordt de benutting van de zee op deze wijze van steeds wezenlijker betekenis", aldus heeft deze archi tect verklaard. NEW YORK. In een open brief, welke zondagochtend in de „New York Times" is gepubliceerd, ver zoeken 650 professoren van in totaal 51 Amerikaanse universiteiten, pre sident Johnson „het bloedvergieten in Vietnam te staken" en „onmiddel lijk een beëindiging te gelasten van de vernietiging van dorpen". Amateur-kikvorsnian in vissershaven van Ouddorp verdronken OUDDORP, 30-10. In het Spring* gersdiep ter hoogte van de vissers haven van Ouddorp, is zaterdagmid dag" om ongeveer half twee de 23- jarigc J. van Dijken uit Rotterdam verdrenken. Ht slachtoffer nammet een aan tal andere leden van de Rotterdam se duikclub Triton deel aan een oe fening vanaf het vissersvaartuig O.D. 14. Toen te ongeveer half twee enkele kikvorsmannen te water gin gen, bleek al spoedig met de heer Van Dijken iets niet in orde te zijn. Hij wenkte om hulp, waarop onmid dellijk enkele collega's toeschoten. Zij konden hem echter niet. boven water houden. De schipper van de O.D. 14, keerde naar de haven te rug om de daar gestationeerde red dingsboot te waarschuwen. Deze voer direct uit en na een half uur dreggen werd het slachtoffer gevon den. Hij werd overgebracht naar de reédingsloods, waar door artsen werd geconstateerd dal het slachtof fer door verstikking om het leven was gekomen. Hij had eon voorraadlank met zuurstof bij zich. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Dit wordt door de Rijkspolitie on derzocht. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Voor goede gedachten zijn slechts weinig woorden nodig. Nu en dan buien Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met nu en dan buien; krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm tussen zuid west en noordwest; iets lagere tem peraturen. 2 nov. Zon op 7.36, onder 17.10. Maan op 15.26, onder Eerste kwartier: 1 nov. te 9.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 nov. 9.08 v.m. 22.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 nov. 5.03 v.m. 21.43 n.m. Doodtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT D EBILT. 1-11. Het K.N.M.I. deelt mede; In bet afgelopen weekeinde was de 'depressie-aktiviteit bijzonder groot. Nadat zondag een diepe de pressie op het noordelijke deel van de Noordzee een zware westerstorm 'had veroorzaakt, lag er vanochtend bij Schotland al weer een nieuwe uitdiepende depressie. Deze volgt een veel zuidelijker koers dan zijn voorganger, zodat het stormveld zich ditmaal ook tot onze omgeving uit breidt. Hel veld heeft een grote om vang, zodat de storm ook morgen nog geruime tijd zal doorstaan. De richting ervan ondergaat een gelei delijke ruiming naar west tot noord west. Er wordt dan polaire lucht aangevoerd, waarin buien voorko men. De temperaturen worden iets lager. In het afgelopen weekeinde zijn waarschijnlijk tenminste zes Cu baanse 'ballingen om het leven geko men, die ondanks het slechte weer mcl kleine bootjes van Florida uit verwanten op Cuba wilden afhalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1