pia alles sL kan met Getalm» velpon Uit de bank gevallen DUET SKOBA Onrust in Dominicaanse republiek KASTEEL TE HUUR tOOOWB Natuurzuivere jVYCONS Botsing eist twee doden Frankrijk en de Vijf Hü nog f 5495_ ZIERIKZEESOIF, NIEUWSBODE vrijdag 29 itubrr 1995 xr. 19979 Oorzaak: Chorea Minor Kinderziekte die niet veronachtzaamd mag worden Sint-Vitusdans is een ziekte die vt.oral optreedt by kinderen op de lagtre-schcolleeftUd. De eerste moei lijkheden doen zich vaak voor in de klas. Gelukkig zijn de leerkrachten tegenwoordig met het bestaan van deze ziekte op de hoogte. Daarom komt het nogal eens voor dat het de onderwijzer of de onder wijzeres is die deze afwijking het eerst onderkent en die er de ouders, de schoolarts ot de huisdokter op op merkzaam maakt. Dut is vroeger wel eens anders ge weest! Toen moesten zulke kinderen op school heel wat straf incasseren omdat het een poos duurde voordat het duidelijk werd dat er eigenlijk ziekte in het spel was. Op het eerste gezicht lijkt het er op of kinderen met Sint-Vitusdans zich in de klas maar een beetje zit ten te misdragen en of alle ver schijnselen voortkomen uit stoutig heid en brutaliteit. Dat men al spoedig klaarstaat om aan wangedrag te denken, komt voor al door het feit dat Sint-Vitusdans niet plotseling uitbreekt, maar zich in het merendeel der gevallen juist langzaam ontwikkelt. De onwillekeurige bewegingen, die in de verschillende spiergroepen van de kleine patiënt optreden, zijn cle oorzaak van ernstige ordeverstorin gen in de klas. Gekke gezichten trekken Leerkrachten die niet met het be staan van de Sint-Vitusdans op de hoogte zijn, kunnen er stapelgek van worden, omdat de situatie hen volle dig uit de hand dreigt te lopen. Wanneer er bijvoorbeeld tot stil zitten en zwijgen is gemaand, kan het zieke kind, zonder dat het er iets aan kan doen, juist een potsierlijke beweging maken met hoofd, romp of ledematen. Terwijl de hele klas rustig zit te tekenen, valt het kind dat aan SUn- Vitusdaus lijdt, tol grote hilariteit van zijn klasgenootjes, door zulk een plotseling spierbeweging schijnbaar zonder enige reden uit de bank. Bij deze ziekte kunnen alle spieren betrokken zijn, ook die van het ge laat. Meermalen lijkt het daarom wel, of het betrokken kind met op zet gekke gezichten zit te trekken en anderen aan hel lachen probeert te krijgen. Complicatie: hartafwijkingen Er zijn zelfs gevallen bekend dat zo'n beklagenswaardig schepsel na een berisping per ongeluk z'n tong tegen de onderwijzer uitstak, met alle gevolgen van dien! Sint-Vitusdans of chorea minor is een echte kinderziekte. De patiënt jes zijn doorgaans wel ouder dan vijf jaar. Het meest wordt de aandoe ning waargenomen bij kinderen tus sen tien en vijftien jaar. Het is voorts opmerkelijk, dat het vaker meisjes dan jongens zijn die aan de ziekte lijden. Dikwijls zijn het van huis uit nerveuze kinderen bij wie chorea minor optreedt. Bovendien bestaat er een onmis kenbaar verband lussen deze ziekte en reuma. Zo komt het voor, dat in één gezin het ene kind een acute reumatische aandoening krijgt, ter wijl een ander aan Sint-Vitusdans l{jdl. Ook de lichte gevallen Daarenboven kunnen in aansluiting aan chorea minor de zelfde soort hartafwijkingen optreden als ook nu acute reumatische koorts xuel wor den waargenomen. De chorea zelf geneest na verloop van tijd meestal heel goed. Een eventueel ontstaan hartgebrek kan echter het gehele verdere leven aan wezig blijven. Daarom dienen uok lichte gevallen van Sint-Vitusdans als zodanig le worden herkend, opdat zij spoedig onder juiste medische behandeling kunnen komen. Een enkele maal wordt chorea mi nor ook waargenomen bjj jonge vrouwen in het begin van zwanger schap. Vanzelfsprekend dient ook daar de nodige aandacht aan te wor den besteed. Dr. Alfredo Bricdé. Ingezonden mededelihg frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. BLIK DOOR 11ET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ingezonden mededeling DüBBft' THUIS FRITUREN OM LEKKER TE ETEN Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Rurgh heeft kans tegen RKFC 9 Zierikzce reserves binden strijd aan met Patrijzen o Dreischor speelt returnweclstrijd tegen Luctor o Bruse Boys heeft kans op gelijkspel legen Zaamslag Zierikze junioren kry'gen het zwaar tegen Middelburg VOETBAL K.N.V.B. Burgh krijgt zondagmiddag op het sportpark Van Zuijen hekkesluiter RKFC op be zoek. De kans om hun positie weer wat te verbeteren is in deze ontmoe ting voor cle jongens uit de West hoek zeker aanwezig. Zierikzee gaat op bezoek bij BSC waar de rood zwarten hard' zullen moeten aanpak ken om er zonder kleerscheuren af te komen. Cluzona heeft voor eigen publiek een goede kans op de inzet tegen Oude Molen evenals Vosmeer clat het tegen Nw. Borgvliet gaat opnemen. Zowel bij de ontmoeting tussen De Schutters en NVS als die tussen DIVO en Halsteren verwach ten wij weinig krachtsverschil. AFD. ZEELAND ZONDAGCOM PETITIE. In cle le klas B zijn de Zierikzee-reserves in hun thuiswed strijd tegen rode lantaarndrager Pa trijzen lang niet kansloos. Vreemd genoeg speelt Dreischor nu reeds de return wedstrijd tegen Luctor. Af gaande op het resultaat van jl. zon dag zullen de blauw-witten het ook nu weer zwaar te verduren krijgen. Renesse gaat op bezoek bij Kruinin- gen waar de duinbewoners er niet op zullen moeten rekenen zonder veel moeite de puntjes le kunnen veroveren. Cortgene dat na een goe de start lelijk aan het afzakken is, is nog lang niet zeker van de inzet bij het bezoek aan Robur. In de 2e klas C gaat Zonnemaire het niet ge makkelijk krijgen in de thuiswed strijd tegen Burgh-reserves. SVOWK gaat het met iets betere papieren op nemen tegen Zierikzee III, terwijl Renesse II een goede kans op de in zet maakt in de ontmoeting tegen Dreischor II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas maakt Bruse Boys in de thuiswedstrijd tegen Zaamslag wet eenklein kansje op een puntenver deling. MEVO zal voor eigen publiek anders voor de dag moeten komen dan jl. zaterdag daar ivij anders vre zen dat Spui de volte winst mee naar huis gaat nemen. Wemeldinge heeft de beste troeven in handen bij VCK, terwijl Middelburg thuis van Kapelle moet kunnen ivinnen. Op papier moet Wissenkerke gemakkelijk van Kloetinne kunnen winnen maar een verrassing lijkt ons hier niet uitge sloten. In de 2e klas A is Brouwers haven in eigen omgeving zeker niet kansloos tegen Oostkapelle. Duive- Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. land gaat het niet gemakkelijk krij gen bij het bezoek aan 's-Heer Hen drikskinderen evenals WIK dut op bezoek gaat bij Serooskerke. Colijns- plaatse Boys is nog lang niet zeker van de winst in cle thuiswedstrijd tegen Bevelanders. In de 3e klas A winst voor MEVO II tegen MEVO III en voor Bruse Boys II tegen Bruse Boys 111. Burgh III gaat ongetwij feld haar huid zo duur mogelijkver- kopen in cle belangrijke wedstrijd tegen ZSC. JUNIOREN. In groep A I staal Zierikzee A I een zware taak te wachten tegen Middelburg A I. In groep A IV heeft Burgh A I een goe de kans revanche te nemen op Nieuwdorp A I. Voor Zierikzee A 11 zal het niet meevallen om- Wolfaarts- dijk A I op eigen grond te verras sen. In groep B IX winst voor Brou wershaven B I tegen Burgh B II en weinig krachtsverschil bij Burgh B I-ZSC B I. In groep B X winst voor Zierikzee B I. Duiveland B I en Bru se Boys B I tegen Zierikzee B II, MEVO B I en SVOWK B I. m Senator Henry Jackson, een vooraanstaand deskundige op kern- wetenschappelijk gebied, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat China binnen twee jaar zijn eerste waterstofbom tot ontploffing zou kunnen brengen. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grcte kerk: 10 uur ds. As sendorp, 7 uur interkerkelijke her- vormingsdienst. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. Oort. Serooskerke: 2 uur de heer Malipaard. Burgh: 9.30 uur ds. Hui zing. Haamstede: 11 en 6.45 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Li ere (H.A.). Scliarendyke: 10 uur ds. Westerhof. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes (gezamenlijke dienst). NoordgouWe: 11 uur ds. Keiling (H. A.). Dreischor: 9.30 uur ds. Keiling. Ouwcrkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Roodenburg Oostcrland: 10 uur ds. G. J. Rijks, Deventer, 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur ds. Groenewe gen, 6.30 ds. Van Vliet, Ouddorp. Bruinisse: 10 uur (H.D.) en 5 uur (herdenking kerkhervorming), ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. J. C. Hamel. Monnikendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Nawijn, 7 uur interkerkelijke hervormingsdienst (Grote Kerk). Haamstede: 10 en 5 uur ds. W. Horlings, Nijkerk. Scha- rendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scho ling. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 uur ge zamenlijke dienst in de 1-Ierv. kerk (ds. Feunekes), 2,30 uur dr. Becker. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 uur leesdiensl, 3 uur ds. Den Heeten. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten,- Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. J. Prins, Rijswijk. Kerkwerve: 10 uur ds. Westerink, 6 uur leesdienst. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Prins. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2,30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst.. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees- CenIrtiui Burgh „omgeploegd'' vraag vooral om de DUET-spaarkaart BURGH, 28-10. De Burghse Ring is gedeeltelijk „omgeploegd". DU grond werk is hard nodig om de uiteindelijke bouw en aanleg van de nieuwe weg in de kom te kunnen uitvoeren. Hel water dat in de toekomst bij regen op het wegdek terecht zal komen moet afgevoerd- worden in de bestaande rio lering en dat was juist het moeilijke want de hoofd-riolering van Burgh loopt bijna overal achter de woonhuizen onder de tuintjes. Er moest dus ten behoeve van dit water een nieuwe riolering aangelegd worden langs de hoofdweg en daar schiet de fa. M. de Voogd uit Haamstede, die het werk uitvoert, goed mee op. Veel grond moet hiervoor verzet worden en de hoge hopen doen in hel anders zo gelijkmatige Burgh vreemd aan. Een stuk nieu we weg is reeds uitgevoerd vanaf cle Hogeweg zodat men nu reeds zien kan hoe breed de weg wordt en m welke uitvoering. Het is echter wel noodza kelijk gebleken een éénrichting-verkeer in te voeren met een stopverlichting doch nu de grootste verkeersdrukte voor bij is, heeft dit geen nadelige in vloed op het verkeer. Tot nu toe heeft de aannemer het xueer mee doch over de tijd van beëindiging van het werk is nog niets bekend. De trottoirs langs de huizenrijen komen het laatst aan bod. dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Rem. Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck (in het Diekhuus). Leger des Ileils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistieviering om 9.30 uur. ZEVENBERGEN, 27-10. In een ziekenhuis te Breda is overleden de 21-jarige doktersassistente G. Kör- ner uit Dortmund, Zij was eerder zeer ernstig gewond bij een botsing in Zevenbergen, waarbij de 34-jarige heer A. Sterkenburg uit Werkendam werd gedood. Nog drie personen werden ernstig gewond. Het Duitse meisje was bij kennissen in Neder land op vakantie. PARIJS, 28-10. Jean Monnet, voor zitter van het actiecomité voor de Ver. Staten van Europa, heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de •hoop uitspreekt dat. de-Franse rege- ring de uitnodiging van de vijf voor een buitengewone E.E.G.-vergade- ring in Brussel zal aanvaarden. Dit is oök de wens van alle leden van het comité (partij- en vakbondslei ders in de zes E.E.G.-landen) die ik heb 'kunnen bereiken, aldus zijn ver klaring. Hoe langer hoe meer wordt duide lijk dat hel niet is gehikt de rust in cle Dominicaanse republiek te doen terugkeren, ondanks alle bemidde lingspogingen die de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) in het xverk heeft gesteld om de „constitu- tionalislen" onder leiding van Caa- mano en de rechtse generaal Jmbert, cle leider van cle regering van „na tionaal herstel" tot elkaar te bren gen. Een grote rol bij de onderhande lingen heeft cle Amerikaanse voor zitter van de O.A.S.-raad en sinds jaren een bekend „trouble-shooter", Elsworth Bunker, gespeeld. Onder zijn leiding Icwam m enovereen dal Gocloy, die onder de bedreven presi dent Bosch minister van landbouw was geweest, voorlopig president van het kleine, maar zeer explosieve La- tijnsamerikaanse land zou zijn, met als voornaamste taak een nadere op lossing te zoeken voor het grootste probleem: de ontwapening van de vele burgers, volgelingen van Caa- mano meest, die nog steeds een la tent gevaor vormden en cle onlusten ieder ogenblik opnieuw zouden kun- nen doen oplaaien. Veel beloofd De O.A.S. zou de voorlopige rege- LUXEMBURG. Op het tweede staalfilmlesïival te Luxemburg heeft de Nederlandse film „Staal aan Zee", ingezonden door de Koninklij ke Nederlandsché Hoogovens en Staalfabrieken, een eeijste prijs be haald. TIEL. Woensdag vertrok uil de Betuwe een auto met 1000 kilogram fruit naar Zwitserland, bestemd voor de patiënten van het Neder landse sanatorium in Davos. ring van Godoy blijven bijstaan, re den waarom de gemengde vredes macht van deze instelling wel wal werd- ingekrompen maar nog niet geheel van hel eiland verdween. Voorts zouden volgens de overeen komst binnen afzienbare lijd verkie zingen worden gehouden om aldus de democratische instellingen in de kleine staal le kiLiinen herstellen. Van deze fraaie plannen is tot dus verre nog niet veel gekomen. De voornaamste reden hiervan is dat de volgelingen van Caamano enerzijds weigerden hun wapens vrijwillig in te leveren, ondanks her haalde oproepen van hel voorlopige bewind, en anderzijds president Go doy niet bereid bleek om met be hulp van de O.A.S.-lroepen in het land de bevolking te ontwapenen. Dringend conflict Deze voorzichtige houding heeft Godoy echter niet kunnen volhou dendaar cle spanning in de repu bliek voortdurend steeg, vooral na de moord op een vooraanstaande vroegere regeringsfunctionaris, kort geleden. De incidenten namen zodanig in aantal toe, dat de Dominicaanse re gering van haar aanvankelijke plan is teruggekomen en de vredesstrijd- krachl van de O.A.S. begon onder dekking van tanks de wijken te door zoeken die steeds het bolwerk zijn geweest van de volgelingen van Caamano Dit kan tot gevolg hebben dat de rechtse groeperingen in de republiek opnieuw hun kans menen te zien in de situatie in te grijpen en daarmee zal de „wet van de jungle", waarvan enige tijd geleden door een vooraan staande Dominicaan werd gesproken, weer volledig heersen en is men even ver als men aan het begin, van het bestand was. Ingezonden mededeling FEUILLETON De man in de fauteuil knikte, doch behield volkomen zijn zelfbeheer sing. „Meneer, ik heb niet het min ste bezwaar. Ik vrees alleen, dat u niet veel concreets zal kunnen aan voeren. Wat de diefstal van de drie schilderijtjes betreft, daarvan is de rijkspolitie in Schotendrecht al op de hoogteZij weet overigens nog meer. Maar dat doet op dit moment niet terzake. En als ik u, juffrouw Ink erna, en de vier 'heren gerust kan stellen: geen van u allen wordt er ook maar één ogenblik serieus ver dadht. Is dat voldoende?" Bert haalde zijn schouders op. „Het zou ook geen enkele zin heb ben ons te verdenken, want niemand van ons zou het in zijn hoofd ha len „Ik weet 'het, meneer", viel de se- kretaris 'hem in de rede, „En wat veel belangrijker is: de baron ver denkt u evenmin". Ineke, die er ai lang genoeg van had, stond op en zei„Zullen we dan maar weer gaan, jongens?" Basbiaanise knikte. „Dat lijkt me. Ik krijg trouwens trek in de koffie". Julius keek op zijn horloge. „Als we al 'niet te laat zijn". De sekretards wees naar een deur. „Als u 'daardoor gaat en u loopt de gang uit, kunt u door de privé-deur. Builen ziet u vanzelf de weg, waar langs u bij do hoofdingang kunt ko men". Van Aken draalde nog even. „De hele historie is dus geen flauwe mop van uw baron of De sökretaris schudde zeer beslist zijn hoofd. „Meneer, in vertrouwen gesproken.... het is helaas bittere ernst. Bemoeit u zich er daarom niet verder mee. Alleen op die manier werkt u mee om zo spoedig moge lijk van een volkomen rustige va kantie te kunnen genieten". „Ik zal u voorlopig op uw woord geloven, «meneer". De ander glimlachte. „Dank u voor door G. DEUTEKOM liet vertrouwen. Voor u weggaat, meneer, u vergeet nog wat.Hij hield zijn 'hand op. „Vergeten? Wat bedoelt u daar mee?" „De sleutel, meneer. Het lijkt me beter, dat u mij die teruggeeft Hoofdstuk 25. De koffie was al op en daarom be sloot het vijftal naar «het hotel in het dorp te gaan om daar wat te gébruiken. Onder de bomen zaten ze te beraadslagen of ze al dan niet naar de politie zouden gaan om die op de hoogte te stellen van hetgeen ze ontdekt hadden. „Weet je, jongens", zei van Aken, „ik vertrouw d'ie Schalkwijk voor geen cent. Wat waren dat voor snui ters, waarmee hij vanmorgen stond te praten? Ik kan niet zeggen, dat ze er «bepaald sympathiek uitzagen". Bastïaanse haalde zijn schouders op. „Wat mij betreft, ik laat alles, zo het is. Wat heb ik er tenslotte mee te maken? Is het soms mijn kasteel? Ik voel me eigenlijk helemaal niet geroepen om op te treden als be schermer van dos 'barons eigendom men. 't Is net als Filipse gistei'en zei: Moet de baron maar niet zo'n half museum verhuren aan Jan en alleman. Alshij risico's wil nemen, is dat tenslotte zijn zaak en als er wat ontvreemd wordt, moet hij zelf maar uitzoeken, wie het gedaan heeft". „Misehien is de politie al bezig", opperde Ineke. „Zeker vanuit de verte", smaalde van Gent. „Heb jij politie gezien op het kasteel?" Ineke, enigszins gepikeerd door de uitval van Julius, antwoordde: „Dat weet jij net zo min als ik. Het kas teel is zo groot. Ze kunnen toch bij Biel-mans geweest zijn?" „Biermans?" „Ja ,de sekrelaris". „Och, die halfzachte...." „Ik geloof, dat dat wol losloopt". merkte Bert op. „Die vent is vast niet achterlijk". Van Aken dronk zijn kopje leeg. „Oké, we «bemoeien ons er niet meer mee. Voor mijn part loopt half Ne derland vannacht door het kasteel te sluipen. Ik stop vanavond watjes in mijn oren". „En als er dan brand komt?" vroeg Ineke spottend, „Dan voel ik dat wel". 's Middags, tijdens de maaltijd op perde van Gent: „Zeg lui, kunnen we vanmiddag niet ergens een wa gentje 'huren? En wat gaan toeren in de omgeving?" Zijn vriend Evert knikte. „Geen ge k idee. Ik voel er wel voor". „Ik ock". zei Ineke. „Maar wie kan er rijden?" „Dat kan Evert", verduidelijkte Julius. „Die zit dc hele dag achter het stuur". „Waar vind je hier een wagen?" vroeg Bert. „We vragen het wel in 'het dorp. Ergens zal er toch wel een garage zijn". Om twee uur kregen ze een grote Opel mee, nadat Bert een vrij groot bedrag als borgsom gestort had. Ze konden er gemakkelijk met z'n vij ven in. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling SKODA DEALER: Autobedrijf 11. T. WANDEL Deltastr. 10, Nieuwerkerk, tel. 482

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7